Kerknieuws. Onderwijs. Doorzitten en Stukioopen ken. Behoudens enkele kleine wijzigingen konden alle aanwezigen zich met dit pro gramma vereenigen, terwijl dhr Ruisaard die met de Jubileumfeesten in 1923 zoo'n schitterenden lichtstoet had samengesteld, toezegging deed, indien eenigszins moge lijk, ook het a.s. feest met een dergelijken lichtstoet op te luisteren, welke toezegging met groot enthousiasme ontvangen werd, en waartegenover het hoofdcomité beloof de, een zeker bedrag voor prijzen be schikbaar te stellen. Werd hierdoor het programma reeds met een zeer mooi onderdeel uitgebreid grooter werd noig het enthousiasme, toen een ander lid van het Hoofdcomité opmerkte, dat op het programma als slot van het feest vermeld stond „vuurwerk" doch met een groot vraagteeken en in de toelichting vermeld stond, dat slechts vuurwerk zou gegeven worden, als de fi- nantiën zulks toelieten en dat hij wel gaarne pogingen in bet werk wilde stellen om te komen tot de aanbieding van een vuurwerk aan 't Hoofdcomité, zonder bezwaren voor de kas. Meerdere bijzonder heden dienaangaande kunnen nog niet gepubliceerd, doch we begrepen, ken nende den persoon, die de verblijdende' mededeeling deed, dat er zeer groote kans bestaat, dat weer een vuurwerk ons Oranjefeest zal besluiten. Gevolg van een en ander is, dat thans het programma als volgt is samengesteld: v.m. 7.30 uur klokluiden, v.m. 8 uur koraalmuziek op den toren, v.m. 9.30 tot 10 uur rondgang van turners dooi de stad met muziek, v.m. 1012 uur groote turnoefeningen op de Markt, n.m. 1.302.30 rondgang door de stad van de deelnemende paren aan de ringrijderij, met muziek, n.m. 2.30 uur aanvang ring rijderij, Bouwplan I, n.m. 5—6 uur aan komst van H.M. de Koningin. Klokluiden (5 minuten), Carillonbespeling, prijskamp ringrijderij, rit van H.M. door de stad; bezoek stadhuis, uitreiking wisselbeker aan de bekroonde ringlijders, Zuid-Beveland- 'sche reiendans op de Groote Markt, ver trek van het Koninklijk Gezin; n.m. 810 uur concert op- de Groote Markt. n.m. 9 uur rondgang lichtstoet door de stad, n.m. IOV2 of .11 uur, vuurwerk (vermoede lijk in Bouwplan I). Die begrooting, zooals deze door het dagelijksch bestuur was opgemaakt, on derging ook slechts een kleine wijziging. Een platform of estrade voor het Kon. Gezin en gevolg bij de ringrijderij, zou volgens bekomen inlichtingen niet 1100- dig zijn; het bedrag hiervoor geraamd op f 100 werd thans beschikbaar gesteld voor prijzen ten behoeve van den lichtstoet. Het eindcijfer ad f 1500 werd behouden. Be sloten werd ook, dat voor versieringen bij de inkomst in de gemeente (Bouwplan 1), op de Groote Markt en bij het verlaten der gemeente (Station) aan de buurtver- eenigingen Bouwplan I, Groote Markt en Stationsweg een zeker bedrag zou be schikbaar gesteld worden, waartegenover 'dan van deze drie buurtvereenigingen mag verwacht worden, dat zij hun uiter ste best zullen doen, een waardige ver 'siering aan te brengen, zulks in overleg met het Hoofdcomité. Eindelijk de vraag: op- welke wijze zal getracht worden de noodige gelden be schikbaar te krijgen. Enkele buurtver eenigingen hadden reeds vergadering ge had en konden toezeggingen doen en na breedvoerige bespreking werd ten slotte besloten: Iedere buurtvereeniging staat uit baar kas een bepaald bedrag af, of houdt in haar buurt een speciale collecte voor het beoogde doel en tracht naar ver houding van de een vorig jaar voor de Jubileumfeesten afgedragen gelden aan het hoofdcomité thans een zoodanig bedrag ten behoeve van het hoofdcomité in te zamelen, dat een totaal van f 1500 bereikt kan worden. Het hoofdcomité zal dan door het houden een-er collecte die buurten bezoeken, waar geen vereeniging bestaat. Algemeen was men van oordeel, dat een totaal bedrag van f 1500 door de .Oranjelievende Burgerij van Goes zeer gaarne zal worden opgebracht, nu II. M. de Koningin zelve onze gemeente bezoekt en men zou bet op zeer grooten prijs stellen als men een en ander zou kunnen bereiken, zonder eenige subsidie uit de gemeentekas. Hierop werd deze vergadering, die zich kenmerkte door een prettig optimisme en waarbij nn reeds bleek, dat de gegronde verwachting mag worden gekoesterd, dat ide Goesche burgerij straks met een bui tengewoon enthousiasme haar geliefde Koningin zal toejuichen, door den voor zitter met een opwekkend woord gesloten. Thans is bet woord aan het publiek! En we weten het uit ervaring het Goesche publiek zal zijn Feestcomité niet teleur stellen. Donderdagavond- had op den 's H. Ilendrikskinderendijk een ongeluk plaats, dat gelukkig buitengewoon goed is af- geloopen. De Wed. Westplate uit Wol- phaartsdijk reed met haar twee dochter tjes op de fiets huiswaarts. Een dei- meisjes reed over een steen en reed daardoor tegen haar moeder aan. Deze raakte hierdoor het stuur kwijt en reed tegen een passeerende auto aan, waar ze met het hoofd tegen sloeg. Gelukkig raakte ze er niet onder en kwam er met een bloedende hoofdwond af. Dr v. d. Berg verleende de eerste hulp. (G. €t.) Met ingang van 16 Juni is de heer P. van Leeuwen assistent der poste rijen alhier, overgeplaatst naar Delft. De directie onzer gasfabriek gaat Biet haar tijd mee. Diat blijkt weer be halve uit de betere leidingen, die op ver schillende plaatsen der §tad worden aan gelegd, uit de pogingen, die worden aangewend om het gasverbruik voor ko ken, braden, enz. te doen toenemen. Woensdag en Donderdag worden voor dit doel gratis demonstraties gegeven. Men leze de annonce in dit nummer. Waar gas voor verlichting steeds meer wordt verdrongen door electriciteit, is het een bewijs van rationeele bedrijfsleiding, dat men de huismoeders leert voor het koken steeds meer van het gas te profiteeren. Vlissingen. Gedenksteen dr P. M e r c k e n s. Op de begraafplaats „Vre dehof" werd Zaterdagmiddag op het graf van wijlen dr P. Merckens, in leven arts alhier en lid van Ged. Staten van Zeeland, een eenvoudige grafzerk aan mevr. wed. Merckens overgedragen, aan geboden door patiënten en vrienden van den overledene. Die heer J. H. Blum, oud lid van de Tweede Kamer en der Staten van Zeeland, hield als voorzitter van het gevormde comité, een aangrijpende toespraak tot de vele omstanders, en deed daarin uitkomen de groote liefde en aan hankelijkheid welke zijn patiënten voor den ontslapene gevoelden. Zich tot mevr. Merckens richtende, zei- de de heer Blum, dat het haar wenscli was en daarbij handelde zij geheel in den geest van den overledene dat alles in den grootsten eenvoud zou ge schieden. Geen gedenkteeken mocht liet zijn, maar een eenvoudige zerk, ter aan duiding van de plaats waar liet stoffelijk omhulsel van den overledene rust. We zien niet langer alleen op wat ons in hem ontviel, maar we prijzen hem zalig om het lot dat hem ten deel viel. Hierna verzocht de heer Blum aan mevr. Merckens den steen wel te willen aanvaarden, waarop de oudste zoon van den overledene in enkele hartelijke woor den namens zijn moeder dank bracht voor dit bewijs van liefde en aanhankelijkheid aan den dierbaren echtgenoot en vader betoond. In de zerk is het volgende gebeiteld „Pieter Merckens, Arts te Vlissingen, geb. 26 Maart 1869 te Kuilenburg, overl. 17 Dec. 1923 te Vlissingen. Zalig zijn de dooden, die in den Heer sterven. Ópenb. 14:13m. Van vrienden en patiënten." Gistermorgen is alhier een der op varenden van een Fransch schip aan wal gebracht. De man was in bet ruim ge vallen en had zich ernstig bezeerd. De ongelukkige werd naar het St. Joseph- Gasthuis overgebracht Kapelle. De opbrengst van de Emma- bloempjes te Kapelle-Biezelinge bedroeg f 77.50. (Belangeloos bericht.) Ovezand. Zaterdagmiddag is alhier bij P. Iloondert een klamp stroo verbrand. Oorzaak van den brand was het spelen van kinderen met lucifers. Die brand bleef tot den klamp stroo beperkt. In de vergadering van liet Water schap Ovezand waren Zaterdag vertegen woordigd 18 ingelanden. Die rekening over 1923'24 wordt vastgesteld in ontvang op f 11336.48V2 en f 10691.32 in uitgaaf, of met f 645.16V2 goed slot. Die begrooting over 1924—'25 wordt vastgesteld met f 11438.-32V2 in ontvang en uitgaaf. Die polderlasten per H.A. op f 1.5,60 voor schotbare gronden en f 12.50 voor vroo- nen. Aan de spoorwegmaatschappij Wordt vergunning verleend tot bet leggen van buizen en duikers. Na vele besprekin gen over de waterloozing in bet Zabsche Gat wordt besloten 'deze zaak tot een vol gend jaar aan te houden. In beginsel wordt besloten tot bet geleidelijk recht- maken van den rijweg bij 't Puitenweeltj-e. Hansweert. De motorschoener „Leeuwe rik", geladen met hout van Gothenburg naar Antwerpen, heeft op' de Wiester- Schelde machinebreuk gekregen. Door de sleepboot „Alida" is de „Leeuwerik" op gepikt en naar Antwerpen gesleept. Het zeilschip „Vertrouwen", schip per Pol, geladen met olie naar België is gisteren tegen het remmingwerk van de Schorebrug gevaren, waardoor dit aan zienlijk is beschadigd. Na borgstelling kon het schip de reis voortzetten. Colijnsplaat. Woensdag werd in liet ge meentehuis een vergadering gehouden van ingelanden van den Nieuw-Noord- Bevelandpolder. De rekening werd vastge steld met f 17381.87 ontvangsten en met f 13616.20 uitgaven. Een voorstel van 't bestuur tot het aangaan eener leening, groot f 3000 voor kasgeld werd aange nomen. Van den ontvanger-griffier, den heer P. Tazelaar, was ingekomen een verzoek om eervol ontslag uit genoemde betrekking. Overeenkomstig dit verzoek werd met algemeene stemmen beslo ten. De dijkgraaf, de heer A. Hanson, en de oud-dijkgraaf, de heer A. Di. Snoep, wijdde eenige woorden van waardeering voor alles wat de heer Tazelaar voor den polder gedaan heeft en voor de aangename samenwerking met hem. De heer N. M. Tazelaar brengt namens zijn vader dank aan bestuur en ingelanden. Besloten wordt in samenwerking; met den Oud-Noord-Bevelandpolder aan den heer Tazelaar een stoffelijk blijk van waar deering aan te bieden. Vervolgens wordt vastgesteld de in structie voor den nieuw te benoemen ontvanger-griffier. De borgtocht wordt be paald op f 3400, terwijl de jaarwedde van genoemden functionaris bleef be paald op f300 per jaar. Op voorstel van 't bestuur werd be sloten de volgende weggedeelten te ver harden met macadam: 1. den dijk vanaf den Zuidweg (Pieter Hendriksweg) tot den oprit bij de hofstede, bewoond door den heer P. G. de Lange; 2o. den dijk vanaf de hofstede bewoond door den heer P. J. r. d. Zande tot den weg van Hanson, met de beide opritte»; 3o. den dijk vanaf den weg van Hanson in Westelijke richting over een lengte van 450 M. (bovengenoemde weggedeelten zijn thans alle aarden wegen). In verband met bovenstaande werd besloten tot liet aangaan van een geldleening van ten hoogste f 3000, af te lossen in 10 jaar. De polderlasten werden met f 1 per H.A. verhoogd en gebracht van f 1,6.50 op f 17.50 per H.A. Verder werd besloten een verzoek te richten aan den Oud-Noord-Bevelandpol der om de baan op den Emelissendijk, vanaf de streek Emelisse tot de hofstede, bewoond door den heer F. de Feijt.er en den oprit aldaar, benevens een ge deelte weg onderaan den dijk bij de hofstede Zuidvliet te verharden. De pol der Nieuw-Noord-Beveland zou zich dan verbinden om de helft in de aanleg- en onderhoudskosten te dragen. In verband hiermede werd het ontwerp-begrooting 1924'25 gewijzigd en konden de eind cijfers nog niet precies worden, opge geven. Ze zullen nu ongeveer bedragen f21.309, met een post voor onvoorzien van vermoedelijk f 1.900. Tot ontvanger-griffier werd me!, alge meene stemmen benoemd de beer I. P. v. d. Weele, no. I der aanbeveling. (M. CA Westkapelle. Aan den lichtwachter-sto- ker K. van Rooijen bij het Groote Kust licht alhier, is, wegens 55-jarigen leeftijd eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juni 1924. Arnemuiden: Zaterdagavond j.l. verga derde dn vereeniging „Het Groene Kruis" alhier. D'e voorz., dhr J. J. van Doeselaar, deelde mede, dat de gemeenteraad ac- coord ging met het besluit der alg. leden vergadering 0111 het reservefonds te hou den op een minimum van f 500- Dhrn Franse, v. d. Graaff en Crucq hadden de boeken en de kas bijl den penningmeester in de beste orde bevonden. De inkomsten over 1923 bedroegen der T.B.C. f639 52 en de uitgaven f 658,58. alzo» een na- deelig slot van f 19,06. en Groene Kruis inkomsten f 2088,12 en uitgaven f 1575,37 waarbij inbegrepen het nadeelig slot der T.B.C- Alzoo een goed slot van f 512,75. Het ledental neemt nog steeds toe. In 1923 steeg bet van 392 op 409. Door de wijkverpleegster zijn aan 129, waarvan 36 T.B.C-gezinncn, hulp verleend. Daar na zeido de voorz. nog, dat het bestuur had gedacht, om, wanneer er een ge schikte zaal gevonden kan worden, welke genoeg ruimte biedt, dr Hoorweg uit Mid delburg te ontbieden tot het houden van een lezing, over de T.B>. O--bestrijding. Bij de rondvraag vestigde dhr Crucq de aan dacht op het lage salaris van den penn. Besloten werd dit in de najaarsvergade ring te behandelen. Dhr Van Gorsen, magazijnmeester-bode, vroeg of enkele verplegingsartikelen, welke niet meer ge bruikt worden, niet van de lijst geschrapt konden worden. Dje voorz. zeide, dat een paar bestuursleden dit ter hand zullen nemen. Ritthem. Alhier werd Vrijdagnamiddag vanwege de geitenfokvereeniging een gei tenkeuring en een mëlkwedstrijd gehou den. Keurmeesters waren de heeren Siete- ma, zuivel-consulent en J. Versluijs, di recteur van 't fokstation te Serooskerke. Aangevoerd waren 25 volwassen geiten en 4 jonge geiten. Na een korte toespraak van dhr. Versluijs tot liet bestuur en de belangstellenden, werden eerst de vol- bloed-dieren gekeurd, waarna ze alle in het jongvee-register werden ingeschreven. Bij de volgende keuring der jarige en der oudere geiten werden duidelijk de goede eigenschappen, maar ook cle gebreken aangewezen. In 't bijzonder werd gepre zen den bouw en de beenen van een 1.2- jarige stamboekgeit, toebehoorende aan J. M. Cevaal. De eerste prijs behaalde dhr P. Florisse te Souburg, de tweede prijs dhr A. Tange en de derde prijs dhr J. M. Cevaal, beide laatéten te Ritthem. Er werden 11 geiten in het plaatselijk stamboek ingeschreven. Daarna begon de melkwedstrijd (9 deel nemers). Die eerste prijs (f 2.501 werd toegekend aan mej. J. Marijs-Verhage. De tweede prijs (f 2) aan dhr. J. M. Ce vaal. De derde prijs (f 1.50) aan mej. J. TangeCevaal. De vierde prijs (f L) aan mej. J. GoedhartSanderse en de vijfde prijs (f0.50) aan mej. P. OstéDorleijn. AxeL Aan de M. Ct. ontleenen wij nog het volgende verslag over de spoed- eischende Raadsvergadering van Woens dag, waarin gestemd zou worden over de dansmuziek op feestdagen, over welk voorstel in cle vergadering van Dinsdag de stemmen staakten. Allereerst werd gediscusseerd tusschen rechts en links, of dit voorstel nu een reden was, om daarvoor een spoed- eischende vergadering te beleggen. Die voorzitter wees op de verplichting, die de wet hem daarbij oplegt. Vervolgens werd gedebatteerd over bet principe voor of tegen dansgelegenheid, wat rechts een verkapte kermisgelegen- heid vond. Dhr Koster (c. h.) verklaarde niet te kunnen meegaan met het voorstel, om den burgemeester de bevoegdheid te geven, steeds naar zijn willekeur, vergun ning tot dansen te geven, maar wel wilde hij tegemoet komen aan een groot deel der bevolking, om de politieverordening zóó te veranderen, dat met 2en Pink sterdag van 212 uur dansmuziek wordt toegestaan, uitgezonderd met draaiorgels I>e anti-rev. leden vonden zich door dat amendement zeer teleur gesteld en zagen erin een splitsing van da coalitie. Het voorstel v. d. Gasteel werd verwor pen. De heer 't Gilde (soc.-demmaakte toen van het amendement-Koster een. voorstel 't Gilde, en klaar was men. Neen, zei de anli-rer. heer Dioleman, want dat is een nieuw voorstel en daarvoor zijn we hier niet gekomen. Dat kan dus eerst in een volgende vergadering besproken worden. Daar men echter vreesde, dat dan weer een verzoek kwam, om een spoedeischende vergadering, en men wel licht Vrijdag in de raadszaal weer over dezelfde zaak kon debatteeren, koos men de wijste partij en legde men zich neer bij het besluit van den voorzitter, om het voorstel in stemming te brengen. Met 64 stemmen werd besloten, dat- op -den 2en Pinksterdag van 1 tot 12 uur nam. dansmuziek zo>u worden ge geven. Voor de heeren Kruysse (lib.) Van Dixhoorn (lib.), Baert (r. k.), 't Gilde (soe.), v. d. Casteel (r. k.j, en Kos ter (chr. bist.). Tegen de heeren Oggel, W cijns, Diieleman en J. de Feijter, allen a.r. Die heer P. de Feijter (c. h.) was afwezig zonder kennisgeving. De heer Koster verliet hierop do vergadering. De voorz. zegde toe ,dat B en W;. zoo spoe dig mogelijk uitvoering aan het besluit zullen geven. St. Maartensdijk. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig dhr. Hage. Ingekomen K. B. waarbij de nieuwe verordening op haven en Kadegelden wordt goedgekeurd. Ver slag van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Breda. Rekening en ver antwoording van de gezondheidscommis sie in ontvang f 1870.49, in uitgaaf fJ.590.9H/2, goed slot f 279.5 7 Va- Met al gemeene stemmen goedgekeurd. In ver band met een schrijven van de gemeente Scherpenisse wordt afwijzend beschikt op ecjn destijds door de slagers ingediend verzoek om te komen tot verlaging van keurloon. Uit het ingekomen verslag der NA'. Waterleiding blijkt, dat niomenleel is aangesloten Tholen 72 pet., Poortvliet 84 pet., St. Annaland 57 pet., St. Maar tensdijk 57 pet., Stavenisse 38 pet., Oucl- Vosmeer 57 pet. en Halsteren 34 pet. In verband met een bijgaand schrijven wat bet gemeentebestuur denkt te doen 0111 tot 70 pet. aansluitingen te komen, zegt de voorz., dat zoodra de in een vorige vergadering gemaakte verordening door Gecl. Staten is goedgekeurd, door B. en W. dezelfde maatregelen zullen worden toegepast, als te Stavenisse. Dhr Quakkelaar vindt li-et tenminste onaange naam, als zij die vrijwillig aansloten, nu den vollen waterprijs zouden moeten betalen enkel omdat de anderen niet wil len aansluiten. De voorz. zegt hiervoor alles te zullen doen wat hij kan. Dhr. Koopman is voor de waterleiding en vindt het ook erg dat vrijwillig aangeslotenen misschien duurder water zullen krijgen, maar kan zicli toch niet vereenigen met dwangmaatregelen, zooals te Stavenisse toegepast. Nu kan men ze wel dwingen 0111 aan te sluiten maar of men ze zal kunnen dwingen te betalen betwij felt spreker. Op een verzoek van de bewoners van 't Bleekveld 0111 verbetering te brengen aan bet bestaande voetpad wordt gunstig beschikt en besloten zulks op te dragen aan den gemeentewerkman. Met alg. stemmen wordt besloten tot- een rekening-courant-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank hier ter plaatse, zulks met een opzeggingstermijn van 3 maanden. 'Een en ander behoudens goed keuring van Ged. Staten. Verder wordt vastgesteld een nieuwe beffing van leges op de jachtacten. Voor een jachtacte van f J.5 zal f 4.50 moe ten worden betaald en voor een van f 10 f 3. De acten van f 30 en f5 worden hier nimmer aangevraagd. Deze heffing zal in werking treden 2 Juli a.s. Enkele posten op de begrooting 1924 worden met alge. stemmen gewijzigd. Als laatste punt der agenda stellen B. en W. voor een Wi.C. te plaatsen in de voorzaal van bet gemeentehuis. Ter bespreking van de kosten liiervan gaat de vergade ring in geheime zitting. Na heropening wordt hiertoe besloten. Verder worden B. en W. gemachtigd, 0111 In verband met het a.s. bezoek van Hare Majesteit de Koningin, gelden te voteeren, om de ontvangst ten gemeentehuize ter bezich tiging der schilderijen, te doen plaats hebben, overeenkomstig de waardigheid van onze Landsvrouwe. Bij de rondvraag vestigt dhr Koopman de aandacht op het meisje van v. d. Werf. Het is meer dan erg, zooals dat meisje over de straat loopt. Hij stelt dan ook voor zoo spoedig mogelijk maat regelen te treffen teneinde haar in Vrede rust te doen verplegen. Dhr Kloet zou gaarne willen, dat v. d. Werf daar ook eenigszins in te goed kwam. De voorz. zegt reeds heden in overleg te zullen treden met v. d. Wierf, den geneesheer alhier en met de stichting Vrederust, om haar dan zoo spoedig mogelijk over te brengen. Voorts deelt de voorz. mede, dat a.s. Dinsdag de schilderijen te B. o. Z. zullen arriveeren. Dhr Vroegop vraagt of er in verband met de Arbeidsgeschil- lenwet reeds een lokaal is aangewezen, om wanneer er geschil komt te kunnen confereeren. De voorz. zegt, dat de voor zaal, vrijgekomen door het verhuizen van het ontvangerskantoor, voor soortgelijke gevallen kan worden gerestaureerd. Dhr Quakkelaar vraagt, of de raad niet van meening is, nu door den gemeenteveld wachter v. Nieuwenhuijze ontslag is ge vraagd, wij met één veldwachter kunnen volstaan. Dhr Koopman gelooft dat Quak kelaar in den geest van de geheele ge meente heeft gesproken. De voorz. zegt. hierover overleg te zullen plegen met Z. Exc. den Comm. der Koningin en hier bij rekening te zullen houden met het ge opperde denkbeeld. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Parrega (toez.) H. J. Bon ders te Zoeterwoude; te IJzendooiu A. J. Hoekzema, cand. te Nijkerk. Bedankt voor Oost- en West-Graftdijk door W. Reus te Westkapelle. Geref. Kerken. Tweetal te Drachten J. F. van Ilulsteifn te Middelstem en J. H. Kuiper te Winsum. Beroepen te Zwammerdam A. B. W. M. Kok te Wommels; te Workum J. H. A. Bosch te Nijv-erdal. Geref. Gemeenten. Beroepen te Sliedrecht (2e maal) A. Veriiagen te Middelburg. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Hoorn -Medemblik door J. Bergman te Groede. Ds A. S. Talma, Ned. Herv. predi kant te Vlissingen, vertoeft sinds eenigen tijd voor gezondheidsredenen in Tsjeclio- Slowakije. schrijnen en smetten der huid, verzacht -en geneest men met Purol. Vlissingen. Zaterdagmiddag had in de Fröbelschool de orficiëele opening plaats van den opgerichten cursus voor opleiding van bewaarschool-on derwijzeressen. Deze opening werd door vele belangstellenden bijge woond, w.o. we opmerkten de heer M. La-emoes, wethouder van onder wijs te Vlissingen 011 mevr. Van der Velde, inspiectrice van liet voorberei dend onderwijs. De voorzitter van cle commissie, ds C. L. Voorhoeve, open de de bijeenkomst en schetste de vele voorbereidende werkzaamheden, die aan liet oprichten van den cursus voorafgingen. Ds Voorhoeve bracht dank voor aller medewerking en richt te zich ten slotte tot de leerlingen van den cursus. De deelneming is bui tengewoon en hij hoopte, dat zij steeds gedachtig zouden zijn aan de spreuk, dat aan -Gods zegen alles gelegen is. Hierna voerde de inspectrice, mevr. Va,n der Velde het woord, die er op wees, dat het bewaarschoolonderwijs in Zeeland nog onvoldoende is inge richt, ook' door gebrek aan geschoold personeel. Daarom juichte zij de op richting van dezen cursus toe en sprak de hoop uit, dat de cursus er toe mag bijdragen het voorbereidend on derwijs' op' hooger peil te brengen. Het woord werd verder nog gevoerd door den heer M. Laernoes namens liet ge meentebestuur en den heer Op- den Zieke. Eerstgenoemde verklaarde, dat hij met al zijn krachten zal mede werken om den cursus te doen slagen. Hierop sloot ds Voorhoeve dit offi cieel gedeelte met de bede, dat God Zijn zegen zon geven op dezen cur sus tot heil van het jeugdige kind. -Eindexamen Kweek school. Bij het eindexamen van de Rijkskweekschool en de Bijzondere Kweekschool beiden te Middelburg zijn aangewezen a. als gecommitteerden: mr W. F. E. baron van der Feltz, officier van justitie te Middelburg (secretaris)ds P. ,T. Steinz, predikant te Go-es en inspecteur van liet Christelijk volks onderwijs aldaar; mevr. G. M. Kooi man- van Middendorp-, oud-Ieerares aan eene RijkshoogereBurgerschool te Middelburg; b. als plaatsverv. gecommitteerde ds J. de Visser, Ned. Hervormd pre dikant te Middelburg. De -afd. Walcheren der Vereeni- fing van Chr. onderwijzers in Ne erland hield Zaterdagmiddag in de Chr. Kweekschool te Middelburg een algemeene vergadering. Wegens afwe zigheid van den voorzitter, leidde dhr S. Douma de vergadering. In de plaats van dhr G. M. A. Laernoes, die 11a,ar Indië vertrekt, werd tot bestuurslid gekozen dhr I. van Noppen, onder wijzer te Middelburg. De agenda der Algem. Vergadering, welk'e laatste 111 de Pinksterweek te Arnhem zal wor den gehouden, werd uitvoerig bespro ken. Dhr W. P. Calliber hield een lezing over: Vincent van Gogh. Deze kunst schilder werd 30 Maart 1853 te Zun- dert geboren, waar zijn vader predi kant was. In zijn jongelingsjaren deed hij weinig aan 'teekenen of schilderen. Hij was bediende in een kunsthandel- zaak, eerst in ons land, later in het buitenland. Op 23-jarigen leeftijd wil de hij in de theologie studeeren. Deze studie volbracht hij niet. Daar hem de evangelisatiearbeid aantrok, werk te hij .als evangelist te Brussel, uit vvelk'é betrekking hij echter spoedig werd ontslagen. Nu begon hij zich meer op- het teek'enen toe te leggen, voornamelijk werkte hij onder de mijn werkers. Na ve-el armoede en ellende komt hij als de verloren zoon in de ouderlijke woning. Nu begint de z.g.n. Brabantsche tijd en teekent en schil dert hij tal van Brabantsche taferee- len. Na 't overlijden van zijn vader vestigt hij zich te Antwerpen, later te Parijs en eindelijk te Aries (Zuid- Frankrijk), zijn schilderijen telkens achterlatende, welk'e in handen van opkoopers komen. In 't zonnige Zui den met zijn prachtige natuur maakt hij zijn mooiste schilderstukken. Deze vinden echter weinig aftrek. Van Gogh die als een echte schilder zijn ziet legt in zijn werk, wordt niet begrepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2