Het exploitatie-verlies was f 1358.49 tegen f 468,33 in 1922 en een winst van f 14.086,36 in 1921. Openba re gebouwen. Gedep. Staten hebben aan B. en W„ der gemeen ten in Zeeland het volgende schrijven gezonden: Reeds eenige malen is gebleken, dat bij het stichten van gemeentehuizen en andere, voor den openbaren dienst be stemde, gebouwen, die ,èn door hun be stemming, èn door het feit, dat zij ver moedelijk voor een zeer langen tijd dienst zullen doen, meer nog dan andere ge bouwen, behooren te voldoen aan zekere eisehen van welstand, waardoor wordt bereikt, dat zij zich aanpassen aan hun omgeving en bijdragen tot verfraaiing van het landschap1, de opdracht voor den bouw wordt verleend aan personen, die, door lmn ontwikkeling en ervaring niet wel in staat zijn de door hen ontworpen gebouwen aan bovengestelde eisehen to doen beantwoorden. In zulke gevallen komt het ons daarom gewenschl voor, dat de opdracht wordt verleend aan een volkomen bevoegd per soon en ,in elk geval, dat de bouwplan nen, alvorens tot aanbesteding wordt overgegaan, worden onderworpen aan het oordeel van een ter zake deskundig col lege. Als zoodanig meenen wij, dat in deze Provincie de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologischc Com missie zou kunnen optreden. Wij noodigen u daarom uit, indien in uwe gemeente, nu of in de toekomst, plannen mochten bestaan tot het stichten van een openbaar gebouw, met het boven staande rekening te willen houden. Middelburg. Gistermorgen heeft hij de Vlissingsche brug een botsing plaats ge had tusschen twee autobussen, die nog vrij goed is afgeloopen. Ben van Vüssin- gen komende bus lijeed achter een par ticuliere auto. Bij de brug reed deze eerst in de richting van de Teerpakhuizen straat, maai- nam plotseling weer de richting van de brug. Die chauffeur van de bus had door deze onverwachte ma noeuvre alle aandacht noodig om een aanrijding met de auto te voorkomen en zag daardoor niet de busi, die juist van uit Middelburg over de brug kwam. Deze; laatste bus reed nu tegen de eerste op-, waarvan het voorgedeeltc ernstig bescha, digd werd, de tweede bus was minder beschadigd. Een vrouw, die in de eerste bus zat, kreeg door glasscherven ernstige snijwonden aan een der armen, zoodat medische hulp moest worden ingeroepen. De politie onderzoekt, wie do schuldige der aanrijding is. I Woensdagavond gaf de Volkszang- school der vereeniging .(Uit het Volk voor het Volk" de jaarlijksche openbare les in de geheel met belangstellenden gevulde groot© concertzaal. Als altijd heb ben de aanwezigen zich kunnen overtui gen van de goede leiding van den direc teur, dhr Wj. K. Kuiler, en van de op voedende kracht, die van dezen zatig uitgaat. Met de mooie Qranje-Nassau-Can tate van Ca van Rennes, gezongen door de leerlingen van alle klassen samen, werd ide avond besloten. Dhr Pattist, voorzitter der vereeniging, was de tolk der aanwezigen, toen hij dhr Kuiler dank bracht voor het gepresteerde en de leer lingen opwekte, op den ingeslagen weg voort te gaan. Goes. Woensdagavond hield de Geref. Mannenvereeniging „Calvijn" haar laat ste vergadering van de wintercampagno ter regeling van cle werkzaamheden voor het volgende vergaderseizoen. Besloten werd te. vergaderen van October tot April, 's Woensdags om de drie weken en in 't geheel tien vergaderingen te houden. Te volgende onderwerpen zullen dan wor den behandeld: „De Antichrist", „Hot Genadeverbond in verband met hetDioops- en Avond maalsformulier", „Calvinisme en Kunst", „De Kerkelijke tucht'", „Kerk en Staat", „Hel diaconaat", ,,Do afscheiding" „De pTofeet Jesaja", „Artikelen III t.m. VU der Ned. Geloofsbelijdenis", „De En gelen". Ook werd aangenomen het bestuurs voorstel, om op een rooster eenzelfde per soon niet meer dan éénmaal te doen voor komen als inleider van een onderwerp. Naar aanleiding van een opmerking van het bestuur, werd besloten, dat de leden in eigen kring zullen propaganda maken tot het werven van nieuwe leden, terwijl ook aandacht zal worden geschon ken aan die leden, die tot heden ontrouw1 zijn in het bezoeken der vergaderingen. Vrije Universiteitsdag te Goes. We hadden gedacht, dat 't kerkge bouw der geref. kerk van Goes gistermid dag vol zou zijndoch helaas, 't was slechts voor ongeveer een vierde gevuld, en dan was 't grootste contingent waar lijk niet geleverd door Goes. Vond men 't misschien stichtelijker den herinnerings- dag der Hemelvaart van hunnen Koning en Hoogepriester op de kermis te Mid delburg te gaan-vieren? Wij betreuren dit, al brengen wij gaarne een eeresaluut aan de vrienden en vrien dinnen der V. U. op Walcheren en in de dorpen van Zuid-Beveland, die er den tocht voor over gehad hebben. Een troost, behalve een enkele uitzijder of betwete rige tegenstander, zagen wij enkel voor standers, en was 't ons goed als verslag gever in hun midden te mogen zijn, en de pleidooien te mogen beluisteren van den hoogleeraar v. Schelven en den oud- hoogleeraar Los, uit Den Haag, en het aanbevelend woord van den pastor loei ds v. d. Veen. Mr Goedbloed sprak een inleidend woord, waarop prof. dr. A. A. v. Schelven een causerie gaf ter beantwoording der vraag, vooral in den laatsten tijd gerezen Ontaardt onze universiteit? Spr. billijkte de vraag, doch waar schuwde tegen onbillijke gevolgtrekkin gen, als o.a. dat men aan de V.U. zijn liefde zou ontzeggen of zelfs zijn con tributie. Menigeen onder de voorstanders, ook allicht hier aanwezig, heeft in zijn gezin hij een enkele allicht factoren zien opkomen, die hij betreurt; menige kerke- raad vindt allicht onder de leden dei- kerk personen, die anders behoorden te wandelen; menig schoolbestuur heeft wel eens een onderwijzer(esl gehad op wier onderwijs niets te zeggen viel, doch waar van te proeven was dat zij niet behoor den op een school met den Bijbel. Poch hebben noch die ouders, noch die opzie ners, noch die schoolbesturen daardoor hun vertrouwen in hun huis, hun kerk, het Chr. onderwijs verloren. Dit behoort ook te gelden 'tegenover de V.U. Trou wens ontaarden is iets anders dan veran deren. En dit laatste heeft aan onze V. II. plaats gehad. Er is verandering ge komen in de studentenwereld, en ook in de taak der hoogleeraren. Toen de school opgericht was in 1.880 telde zij vijf stu denten. allen theologen; thans telt zii meer dan 300 studenten, in de theologie, maar ook in de rechten, de letteren en de medicijnen. Daarbij komt dat tot 1905 cle juridische studenten, zoude hun doctors bul in d<- maatschappij effect sorteeren, verplicht waren na hun promotie aan de V. U. nog een examen aan do Staats universiteiten te doen. Na 1.905, dank zij de Hooger-Onderwijswet Kuyper, ver viel deze verplichting, wijl ook de V.U. het jus promovendi kreeg. Diit had ten gevolge dat de toevloed van studenten toenam en de taak der hoogleeraren ongemeen verzwaard werd. Was 't vroe ger voldoende alleen cle principia naar voren te brengen, b.v. in zake de verhou dingen tusschen Algem. en 'Bijzondere genade, gezag en vrijheid, de souverei- niteit der overheid en haar invloed op het staatsleven, van nu af moesten de stu denten ook op de hoogte worden ge bracht met cle Nederl. staatswetten en hare toepassing, alles gelijk 't aan de Staatsuniversiteiten geschiedt. De theo logen en juristen moesten nu voortaan zoodanig onderlegd zijn dat ieder van lien, wanneer hij straks gevestigd zou zijn, in de plaats zijner inwoning in staat zou zijn, omtrent alle vragen van de praktijk de menschen te kunnen inlichten, kortom allerlei parate kennis hebben zij op te doen. Nu lean men de beginselen bij wijze van klaroenstoot uitroepen, maar men kan ze ook toepassen, en dat onmisbare stillere werk is van onschatbare waarde, en nu is van een zoo groote schare als van de studenten, dit niet zoo gemakkelijk te overzien als toen zij een klein krin getje vormden. Er zijn ook dwalenden onder hen. En nu gaat 't niet aan om dezulken, onder welke overigens niet wei nig uitnemende krachten en karakters schuilen, eenvoudig maar te ontslaan, al zou dit de gemakkelijkste weg zijn. Een betere weg, en die wordt ook door hoogleeraren bewandeld, is deze, dat on der hen wordt gepropageerd, een weg die tot nog toe cle meest profijtelijke is gebleken. Hier tegenover moet spr. ook de voorstanders der V. U. ontraden aan deze stichting hun steun te ont houden; er is een uitnemender weg, die van het gebed. Spr. legt met ernst cle vraag aan de consciëntie: hoe vaak hebt gij al, 't zij persoonlijk, 't zij met uw gezin, voor de V. U. en haar studenten gebeden? i Dr S. 0. Los, van Den Haag leidde vervolgens de vraag in van liet Isolement der V. U. (isolement afzondering), blis ter nog beginselvastheid. Spr. was lot dit onderwerp gekomen door den penne- strijd tusschen Standaard en Jongelings blad gevoerd naar aanleiding van minis ter Colijns in een vergadering te Leeu warden aan de hand gedaan denkbeeld om contact te zoeken met de Staatsuni versiteiten en de studenten (in de wis- en natuurkundige vakken) te doen ge bruik maken van dat onderwijs aan ge noemde inrichtingen. De uitbreiding der medische "faculteit zou zes ton 's jaars moeten kosten, en dit bedrag is niet op te brengen. Aangezien nu die vakken, tot de neutrale zone behooren, deed Z. Exc. dit middel aan de hand. Jongelings- blad constateerde dat dan de V. U. weg zou zijn. Spr. pleit in aansluiting daar aan voor isolement; hij ontkent dat er een neutrale zóne is. Isolement acht hij geboden op grond van de Schrift, de Geschiedenis en de Uitspraken. De H. G. deed Bileam zeggenDit volk zal a 1 - leen wonen. Alle hoogescholen zijn met isolement begonnen. Plato te Athene (tegen Aristoteles), het Boeddhisme te Alhambra, het Mohammedanisme te Kairo, cle Roomscbe universiteit te Leuven. In de middeleeuwen zijn deze scholen gesticht door Vorsten en Pausen; doch die van Genève door 'tvolk. Op den gevel van deze Calvinistische hoogeschool stonden gebeiteld de woorden uit Spreuken 910 in het Hebreeuwsch1 Cor. 130 in het Grieksch; en Jacobus 3:17 in het Latijn. Ver zijn in den loop der eeuwen, Utrecht vooral onder Voetius uitgezonderd, de Staatsuniversiteiten, ook onze lagere school, van dit standpunt afgeweken. Doch God heeft door het volk het licht weer op den kandelaar ge bracht. In 1801 gewaagde v. d. Palm in het concept schoolwet van de noodige vorming van de kinderen tot redelijke wezens; in die van 1806 droeg v. cl. Encle zijn „christelijke en maatschappelijke deugden" voor, in die van 1.857 nog wat aangedikt: in die van 1878 werd cle Bijbel van de Volksschool geweerd. Toen trad de ontwaking in van welke in de wet- Mackav de goede vrucht, en in 1.920 in cle gelijkstelling de kroon gezien werd. Spr. toont ten slotte aan de hand van uitspraken onzer beste mannen van onzen tijd aan, dat contact met de Staats universiteiten ongewenscht en onnoodig is. Ongewenscht, niet 'toog op cle twee erlei wetenschap: cle Humanistische en 'de C'hiistocentrische die in alles tus schen deze beiden cle scheidslijn trekt, en onnoodig, dewijl er een ander systeem is, het Ëngelsche, hetwelk spr. van nabii gezien heeft en ook aanbeveelt: liet in stituut van lectoren, goedkoope krachten, specialisten, aan wie hij hun gewonen arbeid elders ook het cloc.eeren in be paalde vakken aan de V. U. kan worden opgedragen, mits ons beginsel ongerept geïsoleerd blijft. Ds v. d. Veen deed in zijn slotwoord uitkomen, hoe de stichting der V. U. een geloofsdaad was, en als eenmaal de Kruistocht met een „God wil het" begon nen is, als protest tegen het doorwerkend ongeloof aan cle Rijles hoogescholenen dat do steun van ons goede Zeeuwsche volk nog niet algemeen genoeg is. Als 'n paraphrase op „Saul en David" liet spr. de tegenstelling „Saul o f David" spreken, Saul, de onheilige, tvpeerend den geest der landsuniversiteiten, David, die zich leiden liet door Gods Geest, welke leiding ook aan cle Vrije Universi teit wordt gezocht en geëerbiedigd. Spr. eindigde met een krachtige aansporing tot het bieden van stoffelijken en zedeliiken steun voor deze stichting onzer gerefor meerde vaderen. Na een woord van dank door mr Goed bloed ging ds v. cl. Veen voor in dank gebed en sloot de voorz. cle samen komst. Er werd gecollecteerd voor de V. U. f 88.62V2. Vlissingen. Uit het verslag van het hadbedriji' blijkt, dat het tekort op cle exploitatie over 1923 beliep f433,62, welk verlies dooi' de gemeente wordt gedekt, tot gunstiger jaren aanbreken. Kruidingen. Dinsdag hield de Geref. Mannenvereen. „Bidt en werkt" haar 2o jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek do bloei der vereeniging. D hr Q. Holles telle sprak over: „Die lectuur in het Christelijk gezin", en dhr J. Traas over: „Die be- teekenis der religie voor het maatschap pelijk leven". Verder voerden nog het woord afgevaardigden van den kerkeraad, Gerof. Jongel.-, Meisjes- en knapenvereen. en van de Geref. Mannenvereeniging to Goes. Dis Den Bo-eft sprak een pakkend slotwoord. Driewegen. In de op Woensdag ge houden raadsvergadering waren alle leden present. In de begrooting 1923 werd af- en overgeschreven, en in die voor 1924 een wijziging aangebracht. Het leges- recht voor de 4 soorten jachtacten werd bepaald op f10, i'5. f3 en f 1,50. Do begrooling van den vleeschkeuringsdienst voor '25 werd goedgekeurd, terwijl pogin gen zullen worden aangewend 0111 ook de 'keurloonen in één kas te cloen vloeien. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de vergadering der waterleiding werd aangewezen P. Koeman. 's-H. Arendskerke. Op Hemel vaartsdag werd alhier de Prov. Honds dag van de Zeeuwsche afdeelingen der N. C. G. O. V., district Zeeland gehouden. De middagvergadering, welke zeer goed bezocht was, werd door ds de Voogd met gebed en een inleidend woord geopend. Z.Eervv. en zijn ambtgenooten ds Homburg en ds de Visser van Middelburg, spraken zeer goede woorden. Des avonds werden in de huishoudelijke verga dering eenige verslagen uitgebracht, waarop ds de Ligt "uit Middelburg een inleiding gaf over „De noodza kelijkheid der geheelonthouding be wezen uit hel werk der philantropie". Uit zijn rijke ervaring in allerlei werk in gevangenis, krankzinnigengestich ten enz. vertelde Z.Eervv. veie tref fende voorbeelden, ten bewijze hier van. De hoofdgedachte was', dat de christen zich zoonoodig. overal van moet kunnen onthouden en alzoo het lichaam dienstbaar maken aan den geest. Door het koor der Middelburgsclie afdeeling werden eenige liederen ge zongen. Ds de Visser dankte allen, die mee gewerkt hadden tot het wélslagen de zer vergadering, inzonderheid aan de plaatselijke afdeeling. Ds de Ligt ging hierna voor in dankgebed. lerseke. Woensdag vergaderde on der voorzitterschap van den burge meester het stembureau om te voor zien in de vacature van lid voor den raad (va.c. J. J. Sipsma). Verkozen werd verklaard dhr J. Ossewaarde, de laatste candidaat der vrijz.-dem. lijst. In de jaarvergadering der ko- lenvereeniging ,,D. E. S." bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar waren afgeleverd 1Ö906V-' H.L. steenkolen en 9852 K.G. sloffen. De ontvangsten be droegen "(met inbegrip van bet batig saldo vorig jaar in de waarde van nog aanwezige voorraad kolen) f24365.91, de uitgaven f 23340.61. Batig saldo f 1025.30. Tot bestuurs leden werden herkozen dhrn J. Hui- bregtse en W. Poley tot bode J. Slabbekoom. Rilland-Bath De kommies te wa ter ,T. J. Botvliet van het recherche vaartuig „Sperwer" is met ingang van 1 Juni a.s. verplaatst naar Bath. Wemeldinge. Woensdagavond arri veerde Minister Colijn met de „Sphinx", teneinde een bezoek te brengen aan de Oesterputten van dhr L. Lindenbergh. Z.Exc. werd daarbij vergezeld door den voorzitter en secretaris van het visseherijbestuur. Hansweert. Het ledige Rijnschip van Driel 41" schipper de Groot, komende van Antwerpen naar Dor drecht, voer bij het invaren van de Nieuwe sluis zoodanig tegen den sluismuur, dat het scliipi aanmerke lijke schade bekwam. De sluismuur weid echter niet beschadigd. Hel schip heeft, de reis voortgezet. Aagteksrke. In cle Maandagavond ge houden raadsvergadering werd het jaar verslag der gemeente over 1923 over gelegd. Een wijziging werd gebracht in de verordening op de maximum snelheid van motorrijtuigen. Ben voorschot van f 300 op de in 1924 toe te "kennen ver goeding aan het bestuur der Bijzondere school, werd verleend. Vastgesteld werd een nieuwe verordening op de heffing van leges, daarbij zal o.a. een bedrag worden geheven van 25 cent voor verschillende verklaringen, 10 cent per perceel voor1 het raadplegen van het ka daster en l'O.SO voor een bouwvergunning voorzoover liet bouwwerk minder dan 100 kub. M. inhoud heeft. Verder f 5, f 2,50 en fl voor oen groote logeer- en kleine jachtacte en f 0.25 voor een ver gunning volgens de Vogelwct. Bovendien zal een bedrag van f 10 betaald moeten worden voor huwelijksvoltrekking op an dere dagen dan Wioensdag en Vrijdag. Die voorz. deelde mede, dat B, en W- een perceel gemeentegrond hebben be stemd voor hel. begraven van afgekeurd vleesch. Besloten werd voor betere ver lichting van den Noord weg een tweetal lantaarns te plaatsen. Souburg. Woensdag vergaderde do raad Afwezig dlirn Kodde en Suurmond. De volgende ingekomen stukken wenschl het. Dag. Bestuui voor kennisgeving aan te nemen: a. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der begrooting 1924; b. goed gekeurd raadsbesluit tot heffing van schoolgeld; c. oen schrijven van liqui- da leuren der N.V. Autobusdienst „Wal cheren" om uitbetaling der subsidie over het le kwartaal 1924, groot f75. Bij punt c raagt dhr De Priester het woord; hij is verwonderd, dat dit schrijven voor kennisgeving is aangenomen en vraagt, naar do bedoeling. De voorz. zegt, dat het de bedoeling is, niet uit te betalen. Dhr Die Priester is het daarmede niet eens. Ddir Melis meent, dat het verschuldigde moet voldaan worden. De voorz. zegt, dat over 1924 geen subsidie is toegestaan. Dhr Cijsouw meent, clat tot April 1924 de subsidie is toegestaan en clan moet ze ook voldaan worden. De voorz. stelt voor, wanneer uil de notulen mocht blij ken, dat 3 maanden subsidie is toege staan, deze nog uit te betalen. Dit wordt niet, goedgevonden, maar besloten het schrijven aan te houden tot cle volgende vergadering. Verder stelt dhr La Soe voor, de be waarschool nil. Rehoboth over te brengen naar de openbare school uit het oogpunt van bezuiniging. Dihr Jobse dringt met klem aan op deze verplaatsing. De voorz. vraagt of de Raad deze zaak wil behandelen. Dhr Cijsouw is tegen behandeling, de Raad is niet voltallig, cle zaak staat niet op de agenda. Dhr Melis staat vreemd te zien van wat dhr Jobse zegt, dat hij van voorstander tegenstander is gewor den. Dhr D'e Priester zegt, clat hij het met dhr Cijsouw eens is, cle zaak op' dit «ogenblik niet te behandelen. Hij wil in beginsel echter besluiten cle zaak aan te nemen, dan kan in de volgende zitting rustig gesproken worden. Die voorz. meent dat de zaak niet aan de orde is., want ze staat niet op de agenda. Dhr Do Priester wenscht de comm. van Toezicht ook over deze zaak te hooren. Besloten wordt de zaak aan te houden. Behandeld wordt het adres, van cle oudercommissie om te protesteeren te gen de door cle Regeering voorgestelde wijzigingen Onderwijswet. De voorz. zegt clat deze zaak in den raad niet thuis boort. Dhr De Priester is van het tegengestelde gevoelen. Door het geheele lancl is een geweldige agitatie tegen deze wijziging gevoerd en een gevolg is, dat reeds enkele zaken door den Minister gewijzigd zijn. Dhr De Priester stelt de volgende motie voor: De Raad. gehoord de bespreking van het door de Regeering voorgestelde wetsontwerp tot herziening van de L.O.wet noodigt B. en W:. uit de Tweede Kamer te verzoeken, bedoelde voorgenomen maat regelen der regeeriug met beslistheid af te wijzen en te willen bevorderen de noodige bezuinigingen daar te zoeken, ivaar ze inderdaad bezuinigingen zijn en minder de cultureel© belangen van ons volk aan te tasten. Die motie van dhr De Priester wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Te gen dhrn Melis, Arendse en Cijsouw. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over de loonregeling bij werk verschaffing stelt het Dag. Bestuur voor de werkverschaffing te doen eindigen. Met algemeene stemmen aangenomen. Be handeld wordt verzoek van de algemeene Woningbouw vereeniging om bedoelde gel den alsnog aan de bouwvereeniging toe te staan. Met 5 tegen 4 stemmen ver worpen. Behandeld wordt een adres van het bestuur der afdeeling Souburg' van Plaatselijke Keuze en 13 anclere ver- eenigingen om voor den duur der kermis een tapverbod uit te vaardigen. D:e voor zitter beschouwt dit als een mooi en breed gebaar, maar ziet er weinig heil in. Ilij verwacht een ontzettend ontduiken en adviseert er niet op in te gaan. Dhr Jobse staal verwonderd over het adres Is er één kermis waar het netjes gaat, dan is het Souburg. De menschen gaan te werk met bun gezond verstand en weten, dat zo andersdenkenden niet moe ten ergeren. Er staan namen onder het adres, waarvan dhr Jobse niet kan be grijpen, dat ze ér onder staan, die eerst zelf maar eens moeten beteren. Er zijn onderteekenaars, die waardig zijn. maar .ook, die zich maar eens moeten spiegelen aan het schurftige varken. De voorzitter zegt, dat voor deze kermis de zaak toch niet kan doorgaan, daarvoor is het te laat. Dhr De Priester is van meening, dat door deze zaak meer schade dan voor deel aan de zaak PI. Keuze wordt toe gebracht; hij had hel juister geacht, clat adressanten met voorbeelden gekomen wa ren, hij zal zijn stem niet aan het adres geven. Dhr La Soe illustreert het ontdui ken van het drankverbod nog eens. De voorz. hoopt, dat het adres niet zal aan genomen worden. Dhr Melis had liever gehoord, clat het woord van den voorz. ,,cen mooi en breed gebaar" niet gespro ken was. D'e vereenigingen, die het ver zoek hebben ingediend, hebben ook liun rechten. Daarom spijt het dhr Melis, dat de zaak zoo afgekamd wordt. De bedoe ling is, wanneer hel aangenomen wordt, op steun van liet hoofd der piolilie te mo gen rekenen. Dhr Melis noemt een voor beeld, waaruit blijkt, dat drankmisbruik leelijke gevolgen heeft. Het adres wordt •verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor dhrn Melis, Arendse, en Cijsouw. Een verzoek van de zangyereeniging „Uitspanning door Inspanning" 0111 vrij gesteld te worden van het betalen der jaarlijksche vergoeding voor het gebruik schoollokaal, wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, die der heeren Mslis, Brouwer, De Priester. Een voorstel van de S. D. raadsfractie om gedurende de zomermaanden des avonds te vergade ren komt in bespreking. De meerderheid van den Raad is niet voor avondverga deringen; de voorz. stelt nu voor het presentiegeld Ie verdubbelen. De heer Jobse is tegen verhooging van presentie geld. De voorz. stelt nu voor, die heeren, welke verlet hebben, dit te vergoeden. Dhr Melis zegt, wanneer een partij iemand afvaardigt, moet die de schadevergoe ding betalen. Dal is beter clan uit de gemeentekas. Het voorstel van den voorz. wordt met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Voor dhin Pagter, Holthuyzen, Brouwer, D« Priester. Een voorstel wordt behan deld van de S- Di. raadsfractie om de i'aecaliënlonnen 2 maal per week te doen ophalen. Het Dag. bestuur stelt voor deze zaak aan te houden. Dhr Brouwer drukt zijn bevreemding uit. Hij had ge dacht, dat het Diag. Bestuur deze zaak al eens onderzocht zou hebben; daarom valt het hem tegen het besluit van het Dag. Bestuur. Tot lid van het Burg. Arm bestuur wordt gekozen dhr Hollhuijzen, met 6 stemmen tegen dhr Die Priester 3 stemmen. Het percentage der gemeen telijke inkomstenbelasting wordt vastge steld op' 5.6. Dhr De Priester zegt te zij ner tijcl met een ander belastingstelsel te zullen komen namens zijn fractie. Bes handeld wordt een schrijven van Ged. Staten in verband met de opheffing van liet vervolgonderwijs. B. en W- stellen voor aan de Julianaschool ook fl,50 per lesuur te betalen over afgeloopen cursus en in het vervolg fl per lesuur aan iedere®, cursus. Dhr De Priester ver klaart zich tegen het voorstel. Dhr Melis stelt voor de regeling tot opheffing van het vervolgonderwijs, welke do-or Ged. Staten is overgenomen, en waarvoor een andere in de plaats is gesteld, goed te keuren. Dhr De Priester stelt voor het besluit van opheffing van het vervolg onderwijs te handhaven tegenover het besluit Ged. Staten. Met 5 tegen 4 stem men aangenomen. Tegen dhrn Melis, Die Pagter, Arendse, Cijsouw. Het kohier der hondenbelasting voor 1924 wordt vast gesteld. Bij de rondvraag bespreekt dhr Cijsouw de opheffing van de huurcommissie. Do voorz. deelt mede, dat dhr Klaver de auto- dienst over Oost-Souburg niet meer heeft 'geopend. Dhr Cijsouw zal uitgenoodigd worden eenige diensten over Oost-Souburg te doen. Dhr La Soe bespreekt oen klacht over de rioleering op Wjest-Souburg. Dhr Brou wer betreurt het, dat het prikkeldraad op Souburg in de bebouwde kom, nog niet is weggenomen. Dhr De Priester bespreekt het reglement van orde en vraagt waar om 'het verzoek 'is geweigerd door het Dlag. Bestuur voor het houden van een collecte voor de uitgesloten textielarbei ders. St. Laurens. Woensdagavond waren op uitnoodiging van B. en W,. een 60-tal ingezetenen in café Bloemendaal bijeen gekomen ter bespreking van het electri- ficatie-plan. Daar de burgemeester we gens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, was de leiding dezer vergadering in han den van den wethouder Van 't Hoff. In zijn openingsrede zette hij het doel van deze samenkomst uiteen, erop wijzende, dat B. en Wi. gaarne eens uitvoerig de zaak willen bespreken, en ook zal worden gevraagd, hoevelen zich voor een aan sluiting zullen opgeven, omdat daarvan zal afhangen, of de gemeente tot electri- ficatie kan besluiten. De voorz. wees op het voordeelige aanbod van de gemeente Middelburg, wat veel !g oedkooper is, dan wanneer de gemeente zelf een bedrijf zal exploiteeren of eventueel door middel van de P.Z.E-M- zal worden geholpen. Miochl het aantal aansluitingen echter to gering zijn, dan zal de gemeente een te groot bedrag moeten garandeeren, waardoor deze zaak zal afspringen. Wil men dan over enkele jaren toch electriciteit, dan zal de prijs aanmerkelijk hooger zijn. De Hoofddirecteur van de gemeente bedrijven te Middelburg, dhr Boelen, zette

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2