HNnts *o 303 Vrijdag 30 Mei 1024 38e Jaargang RITMEESTER Stateii-taeraal. Buitenland. Binnenland. Bit ie Provincie. Gemeenteraad van Middelburg. Ft Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot toekenning van kas voor schotten aan den Koninklijken Hol landsehen Lloyd aangenomen. Minis ter Aalberse voerde als eerste en voor naamste argument aan het nationaal belang, dat met het behoud.van den Lloyd is gemoeid. Het buitenland let op het verloop van deze zaak. Als dit wetsontwerp niet werd aangeno men, zou naar buiten de indruk wor den gevestigd, dat de Nederlandsche scheepvaart zwak staat en dat mag niet, noch voor onzen naam, noch voor onzen handel. Het geval van den Lloyd is een uitzonderingsgeval, verklaarde de minister verder, en hij had de verzekering uit scheepvaart- lcringtn, dat geen andere scheepvaart schappijen om steun zouden aanklop pen. Rij liquidatie vair den Lloyd zou den «lp schepen voor een groot deel naar hel buitenland verkocht worden, met hel gevolg: meer werkloosheid hier te lande. Na repliek werd het wetje met 48 tegen 28 st. aangenomen. Het was een zeer gemengde en dus geen partij stemming. De verdeeldheid der S. D. A. P. (waar dhr v. d. Waerden in zijn rede van de-ze zaak' een stuk beginsel had gemaakt) viel al heel sterk op. in de Woensdag gehouden Raads vergadering was de heer den Hol lander afwezig. De geloofsbrieven van het nieuwe lid, den heer Wi. Bosman, werden onderzocht en tot zijn toe lating werd besloten, waarna' hij op- de gebruikelijke wijze werd geïnstal leerd. Betreffende -de opheffing van de crisiscommissie, deelde de heer On- derdijk op een vraag van den lieer Cornelisse nog mede, dat een schif ting is gehouden en zij, die niet meer zijn te beschouwen als werklooz:en naar liet armbestuur zijn afgeschre ven. Inzake de autobuskwestie was een schrijven ingekomen van den heer Paul met verzoek in deze verga dering de zaak te mogen bespreken, wat werd toegestaan tegen het einde der zitting, waarbij dan tevens aan de orde zou worden geste-ld een adres van bewoners van Loskade en an dere straten, -die het van groot be lang achten als de bussen van Goes enz. op de Loskade blijven staan. Nog was ingekomen een adres van het plaatselijk comité van actie- tegen de verslechtering van het onderwijs met verzoek aan de regeering te adres- seeren tegen haar voornemens. De voorzitter meent, dat dit kan wor den overgelaten aan de vereeniging van Nederl. gemeenten. De heer v. d. AVeel acht het, gezien de vele drei gende verslechteringen toch ge- wenscht zelt te requestreeren. De heer Honduis meent, dat men niet maar zoo van verslechteringen mag spre ken, er zijn hard bezuinigingen noo- dig, en men heeft het voordeel, dat geen kleinere scholen meer ontstaan. De idee van B. en W. wordt aange nomen met 9 tegen 7 stemmen, die der dames Corré, W-eijl, de Graaf en de heeren Boasson, van der Weel, Paul en Cornelisse. Eervol ontslag wordt verleend aan wed. de Nooijer Bosdijk als concierge van het. gym nasium. aan den heer P. J. Verven- ne als leeraar in de wiskunde van de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs en aan mej. J. P. W. Schmitt als onderwijzeres aan school C. In- plaats van wijlen mevrouw Boddaert, werd tot lid van het bestuur van het Middelbnrgsch muziekkorps gekozen de hee-r Bosman. Naar aanleiding van de antwoorden ■van B. en W. op- verschillende bij de behandeling der begro-oting ge maakte opmerkingen, -dringt de heer Mes nog eens aan op aanbesteding der politiekleeding, terwijl de heer v. d. Weel toch aanleg van een weg onderlangs het t. b. c.-paviljoen aan het Noordbolwerk', zeer gewenscht achl. De heer Hondius bespreekt nog "e f(ailken op de Bolwerken. het voorstel tot instelling van een monumentenverordening, vroeg mevrouw de 'Graaf of er ook! een verordening bestaat op de nieuw te gouwen woningen. De voorzitter ziegt mat daarop toezicht is en men eerst «e werking van deze verordening wil atwachten. Mevrouw -de- Graaf zou toen ook nieuw te bouwen gebou wen er onder willen do-en vallen er de commissie naar weigert De voorzitter wil ten, ke den een te zijn veel gevels, die verknoeid wor den. De heer Hondius vraagt wat of doen kan als de eige- of niet bij machte is. -zegt, dat er dan steun hij vereen igingen kan worden gezocht. De heer v. -d. Beke Callenfels zegt, dat de eigenaar alleen het gebouw niet vernietigen mag. De heer Streefkerk geloof 1, dat de verordening heel wei nig zal uitwerken, als men eeu gevel afbreken kan niemand dit lielet- De voorzitter ztegt, dat elders zul- verordening-en zijn goedgekeurd, waarop liet voorstel met algemeen-e stemmen wordt aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet van f 3000 in ver hand met het Kon. bezoek, zegt de heer Paul, dal de minderheid der c. j-, f. principieel tegen dit voor stel is. De heer Hondius vraagt het luiden der klokken bii de intrede der Koningin in de gemeente. De voor zitter z:egt overweging toe. De heer Cornelisse zegt, dat zijn fractie te gen het voorstel is. Dit wordt daarop' aangenomen met de s. d. a p. stem men tegen. Bij het voorstel om eau depositore- keniiigovereenkomst met de Bank der Nederl. gemeenten aan te gaan, vraagt de heer Bosman of die Bank liquide en solie-de genoeg is. Spr. zou het punt, willen aanhouden tot nader on derzoek. De Nederl. Bank is toch de zekerste weg. De lieer de Veer zegt, dat de Bank a.ls grootste aandeelhou der heeft het Rijk en verder de ver schillende gemeenten. Hij gelooft niet, dat er in een enkel opzicht vrees heho-el't te bestaan. Bovendien is uit stel niet gewenscht met het oog op toestand der kas. Het is jammer root bedrag zonder eenige rente aten. Na nog eenige discussie wordt het 'voorstel aangenomen met de stemmen der heeren Bosman en Portheine tegen. Bij het. voorste] tot het verleenen van credieten voor verbetering van de Singels en het jaagpad op den Blauwen-dijk, vraagt de heer Ver- tregt of door behandeling met sprae- nex het wegdek voldoende tegen weersinvloeden wordt beschermd, en of het niet heter is met het oog op de brugplannen te wachten tot die gereed is. Behandeling met spraenex om liet andere jaar, wat f4500 kost, acht spr. gewéldig duur. De heer Bosman acht. den liuidigtni toestand der singels niet kwaad. ITij meent, dat kan worden volstaan 'met het dicht maken van putten. Dan zijn de Singels bes f in orde. De Singel bij Poelen-dale eischt misschien ver betering hier en daar. Hij meent, dat liet verkeer over de Singels zoo klein mogelijk moet worden gehouden, en er niet zooveel bussen moeten wor den langs geleid. De heer Streefkerk wil alleen het hoogst noodige ver richten. De heer Onderdijk zegt, dat de Noordsingel tot aan het villapark veel heeft geleden door het vele ver keer en weersinvloeden. Het nieuwe materieel blijkt bestand tegen die in vloeden. Vooral daar het zwaar ver keer zeer is toegenomen, beveelt spr. het voorstel zeer aan. Door uitstel gaan de Singels nog meer achteruit -en de verbetering van het jaagpad is urgent. De he-er de Veer w'ek't" krach tig op de voorstellen .aan te nemen, -de Singels moeten aangename wan delwegen zijn en bewaard worden te gen achteruitgang. Bij de stemming wordt z.li.s. aangenomen de f 2000 voor den Vlissingsche-n singel; over de f6000 voor behandeling van alle Singels met spraenex staken de stem men. De f 2000 voor het jaagpad wordt toegestaan z. h. s. De andere, niet-genoemde voorstellen, werden aangenomen. De autobussen. Thans komt de kwestie der autobussen aan de orde. De heer Paul is overtuigd van de goede bedoeling, die B. en WL had den bij Tiet vaststellen der maatrege- len. Toch kan spr. zich niet veree nigen met -de gevonden oplossing en meent, dat nu gedupeerd zijn de on dernemers, de ingezetenen en de vreemdelingen. De ondernemers op Vlissingen zijn liet ergste getroffen. De keuze van standplaatsen is niet makkelijk, maar de Nieuwe Haven is met het oog op de school en het af- loopen 'der bestrating al zeer onge lukkig. Het rijden van veel busseri over de Singels is ook verkeerd. De Domburgsclie bussen konden heter door de Molstraat, Koepoortstraat enz. gaan. Spr. legt een door hem in over leg met. de voornaamste ondernemers opgemaakte regeling over en vraagt B. en W. deze in overweging te nemen. Al. n moet wel degelijk onder scheid maken tusschen geregelde diensten en snorders. De voorzitter zegt. dat aan iedere regeling bezwaren zijn, maar B. en W. wilden na de herhaalde opmer kingen in den raad ingrijpen. Z,ij dra gen de verantwoordelijkheid, maar hun besluiten zijn ge-en wetten van Meden en Perzen. Zij meenden de Markt te moeten ontlasten. Het is moeilijk uit. te maken wie snorders zijn. Ook mag de tram wel een voor- récht hebben want alleen dat ver voermiddel kan massaal vervoer vol brengen, zooals bijv. bij de a.s. fees sten. inzake de regeling van den lieer Paul kan spr geen toezeggingen doen, wel dat B. en Wi. niet staan op eene regeling als Is ingevoerd en gaarne plannen en veranderingen willen over wegen. De heer Boasson acht de re geling een groote schade voor geheel Middelburg. Voor gewone weekdagen acht hij een weg -do-en van de bussen van de Markt oimoodig. Ook hij legt een regeling over. De heer Hondius wijst op het gebrek aan goede gele genheid op de Nieuwe Haven om op de bussen te wachten. Hij meent, dat ook Goes nauwe straten heeft en vraagt of Middelburg geen gek figuur slaat, door de bussen buiten de stad te houden. De heer Bosman zou de regeling van B. en W-. alleen voor den Donderdag willen doen gelden. De heer Onderdijk betoogt, dat de regeling zeker critiek rechtvaardigt, maar de kans is er, dat het verkeer nog steeds toeneemt. De Markt is tocli niet alleen Middelburg. Verschil lende ondernemingen in de buurt van de Loskade lijden schade van het. min der treinvervoer en het opheffen van de Zierikzeesche boot. Spr. zon voor de bussen op Vlissingen wel iets voe len deze weer op de Markt t.oe- te laten. Na nog eenige- discussie dient de heer Paul mede namens den heer Portheine e-en motie in, de bussen tusschen 10 uur v.m. en 5 uur n.m. weer op de Markt toe te laten. De voorzitter zegt, dat aanneming van de motie toch nog geen beslissing geeft., dat zij wordt uitgevoerd. B. en W. wordt zoodoende het mes op de keel gezet. B. en W. zeggen toe alles nader te overwegen. De motie wordt, weer ingetrokken. De heer v. d. Weel vraagt nog spoe dig herstel van de bestrating tusschen de tramlijn in de Langeviele. De heer Onderdijk zegt, dat. onderhandelingen zijn gevo-erd met de trammaatschap- pij. IVadat de heer Paul nog het spui ten van de fontein op- de Balans op Marktdagen heeft besproken, wor de vergadering tegen 6 uur gesloten FMm JE- FIJNSTE ZANDBIAD HM SUMATRA liSw'. SIGAAR: Mfl'lvEl - .««tiil'AiiT:. 111|:| :fc N.V.Cf ER. v 5CHUPPEN f'.tVffHlKDAAlWACf MIXCtN Uit Duitschland. Tol president van den Rijksdag is ge kozen de R.-K. Duitsch-nationaal Wall- raf, oud-burgemeester van Keulen, tot vice-presidenten Dittmann (socialist), Bell (Centrum) en Rieser (volkspartij). Onder deze bedrijven door hadden er achter de schermen doorloopend bespre kingen plaats om tot de vorming van een regeering te geraken. Gelijk wij reeds meld den droeg de rijkspresident dhr. Marx op, het ni-euwe kabinet te vormen. Marx nam de tvpdracht aan en stelde zich da delijk in verbinding met de Duitsch- nationalen. Deze hadden reeds een flinke strook terrein prijs gegeven. Zij stonden niet meer op het kanselierschap, maar drongen op de benoeming van Wallraf als vjce-kanselier en minister van bin nenland sch-e zaken aan. Toch willen de besprekingen niet vlotten. Een groote moeilijkheid schuilt in den persoon van dr Stresemann. De Duitsclrinationalen hebben dezen minister zoo heftig bestre den, dat liet uiterst moeilijk voor hen is met hem in een en hetzelfde kabinet zitting te nemen. Activist en Activist. De rechtbank van Antwerpen heeft den Ylaamschen activist Van Opstrael tot 5 jaar gevangenisstraf en 21.000 francs boete veroordeeld. Herinneren wij er in dit verband terloops aan, dat een paar weken geleden een Waalsch activist, die, na evenals van Opstraet naar het buiten land te zijn gevlucht en zich ook later is komen gevangen geven, niet eens ver der vervolgd werd. Het onderscheid in behandeling valt hier weer duidelijk op. Korte berichten. Een bericht uit Essen zegt, dat de toestand in het Roergebied ernstiger wordt tengevolge van de actie der communisten. Een groep dezer lieden ter sterkte van 3 a 400 man hebben gepoogd de mijn „Zentrum" bij Wattenscheidt te bestor men. Ook in andere mijnen is liet perso neel door communisten aangerand en mishandeld. Een bericht uil Helsingfors meldt, bij Avala een vliegtuig is neergestort. Drie inzittenden werden gedood. De verleden Zondag te München ge arresteerde communisten waaronder zich drie afgevaardigden van den landdag en twee van den rijksdag bevinden, zijn een hongerstaking begonnen uit protest tegen de vertraging van het verzoek tot invrij- heidsstelling. De Duitsche volkspartij heeft bij den rijksdag een aantal voorstellen inge diend, waaronder een tot herstel der Duit sche en rijkskleuren, zwart wit rood. Een ander voorstel beveelt aan den kiesrecht- leeftijd van 20 tot 25 jaar te verhoogen. 'Jn de omgeving van Augsburg sloeg door onvoorzichtig rijden een auto, waar in 52 personen zaten, om. Alle inzittenden kwamen onder de auto terecht. Drie hunner werden gedood, 12 zwaar en 30 lichtgewond. Hot vaarwater der Schelde. De „Neptune" doet -een nieuwen alarm kreet booren. „De toestand in de passen van Valkenisse en Bath is nog ernstiger geworden", zoo heet het in dit blad. Wij vernemen, aldus het Antwerpsclie orgaan, dat indien er in den pas van Bath, die volgens de officieele mededee- lingen op het einde dezer week weer in gebruik zou genomen worden, niet snel en ernstig gebaggerd wordt, de scheep vaart daar groote gevaren zal loopen. De Ballast Plaat zou zich in den laat- sten tijd zoo vervormd hebben, dat er nog slechts 51 decimeter staat in de rich ting van de vuren van den Reigerberg- schen polder. Indien deze drempel niet voor het einde der week is opgeruimd, dan zullen de loodsen werkelijk een „tour cle Jorce" moeten uitvoeren om er door te komen. Reeds op 25 April was het bekend dat zich daar een verzanding voordeed, maar or werden geen maatregelen genomen. Zal men er nu de twee Nederlandsche bagger-booten aan het werk zetten? Maar deze zijn hard noodig in den pas van Valkenisse, waar liet er ook nog niet schitterend uitziet. In de richting van de vuren van Rath is er vijf decimeter water minder dan bij vorige peilingen. Sinds drie jaar constateert men voort durende verzandingen in den pas van Val kenisse, tengevolge van vermindering van den stroom, welke door bet gat van Ril land, het Schaar van den Noord en de geul van Saftingen komt en daaruit veel zand meebrengt. En daar is al dien tijd niets tegen gedaan, roept het blad uit. Het bergingswerk van het stoomschip Yeddo, gezonken in de geul Krankeloon, benoorden Antwerpen, vordert snel. Ze ven' duikers zijn aan het werk en slaagden erin een aanzienlijk deel van de lading te lossen. Binnenkort hoopt men het lek te stoppen en het schip weer vlot te brengen. Het wrak van de Sierra Grande te Bath zal vermoedelijk aan het einde van de week uit de vaargeul verdwe nen zijn. Allerlei. Minister Aalberse heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat met ingang van 15 Juni a.s. het invoerverbod voor schoe nen zal worden ingetrokken. Minister Van Karnebeek is weer her steld -en heeft zijn ambtsbezigheden her vat. De Italiaansche oud-premier Nitti zal eenigen tijd in Nederland komen door brengen en o. a. wetenschappelijke lezin gen houden. Tentoonstelling te Middel burg. Wij moeten onze toiezegiging' her roepen om heden de bekroningen der jury Hoedt U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts, enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een nier geneesmiddel te gebruiken om de nieren, op le wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goeden bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken ii f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (27) te publiceeren. Wij zullen in overleg met het comité daarmede wachten tot morgen omdat eerst hedenavond de prijzen wor den uitgereikt. Betreffende den W-oensdag kunnen wij- kort zijn, noch des middags, noch des avonds was het -overdruk öp' de tentoon stelling. Dies middags kwam bij het comité b-e richt, dat er een bezoeker zijn portefeuille zou zijn ontrold. Toen de politie was op' gebeld en verscheen, bleek, dat de por tcfeuille door de zakvoering heen was gezakt. Tableau Donderdagmorgen kwam met „De Schelde" aan de Loskade aan het mond harmonica-gezelschap „Oefening kweekt kunst" uit Zierikzee. Bij aankomst in het Schuttershof werden een piaar mim mers gegeven, die direct in den smaak vielen. D-e directeur, dhr J. de Bie en de 70 deelnemers, meest jongens, werden door dhr Schulte namens h-et Comité wel. kom geheeten. De-s middags kregen hon derden bezoekers gelegenheid nader ken nis te maken met het korps en kon wor den vastgesteld, dat de kleine nummers het aardigst van de uitvoering waren. Minder gelukkig waren de groote num mers. Des avonds speelde in den tuin, waar nu duizenden bezoekers waren, de ge zelschappen van Serooskerke en Ritlhem Het eerste voerde o.a. uit de Klepper marsch van Jan Morks, die na de uit voering dank bracht aan den directeur, dhr Broerse, hulde bracht voor instu deering en uitvoering onde-r aanbieding van een bloemenhulde. Het aanhoudende applaus gaf aanleiding tot een herhaling van den steeds zoo pakkenden marsch. Het bleef vooral op oud-Middelburg tot sluitingstijd toe druk. N.V. „Stoomtram Walchëren". In de heden (Vrijdag) te Koudekerke ge houden aandeelhoudersvergadering werd 't jaarverslag uitgebracht, waarin werd ge meld, dat de einduitkomst van 't explotatie jaar, hoofdzakelijk tengevolge van hel ge ringer personenvervoer, ongunstig is. Het ziekenfonds ten behoeve van het vaste personeel en hunne gezinnen vorderde dit jaar van de maatschappij een bedrag van f 349.03. Het pensioenfonds steeg van f 31.720,51 tot f 35.035,52. Met ingang van 1 Januari werden de tarieven van het reizigersvervoer ©enigszins gewijzigd en de rotourbiljetten buiten gébruik ge steld. De tarieven van 'he-t goederen- en veevervo-er werden vana.f 1 Mei ver laagd. Dpor den -ongunstigen zomer, de concurrentie van andere vervoermidde len en oo-k door het meer algemeen ge bruik van het rijwiel, ook voor groote-re afstanden, bleef de opbrengst van het personenvervoer ver achter bij dat van vorige jaren. Er werden ongeveer IR millioen K.G. suikerbuiten vervoerd tegen 7 millioen in 1922 en 16 millioen in 192-1. Die bruto ontvangst bedroeg f9,83V2 per dagkilometer, tegen f 10,74 in 1922. Het totaal der exploitatie-ontvangsten was f 98.289,20 en dat der uitgaven f 92.00,83, alzo-0 een winst van f 6279,37, aan renten en aflossing .moet worden be taald f 7637,86 en aan de fondsen moet worden toegevoegd f 10.609,26, zoodat er een saldo-verlies is van f 12.167,77. Voor gesteld wordt dit te verminderen met f 10-321,391/-: gereserveerde buitengewone ontvangsten en het restant ad f 1846.37 op nieuwe rekening over te brengen. Er werden vervoerd 11.945 passagiers eerste klasse, 60160 2e klasse, tegen 13.445 en 64.618 in 192-3 en met tienrit- tenkaarten 426 eerste en 4369 tweede klasse, tegen 617 en 5626 in 1922; de op brengst was totaal f38.642,45 tegen f 46.360,60 in 1922. Het totaal ontvangen bedrag aan vrachtvervoer was f38.042 07 tegen f 40-140,63y2 in 1922,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1