No 202 Woensdag 28 Mei 1024 38e Jaargang EERSTE BLAD. LEVENSLEED. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUiLLETOW. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Wegens Hemelvaartsdag verschijnt mor gen (Donderdag) onze Courant niet. DENK OM HET FUNDAMENT. Onze N. Pr. Gr. Gt. bevat een beschou wing over de draadlooze telefonie, die zeker ernstige overweging verdient. De uitvindingen van dezen tijd zijn wonderlijk. Zij plaatsen ons voor steeds grootere raadselen in de schepping. Het geluid zelve is reeds een wonder. Hoe wonderlijk is het toch, dat daar iemand voor mij staat, die zijn mond opent, zijn keel in trilling zet, geluiden uitstoot waarin hij tot uiting brengt wat er leeft in zijn ziel, dat ik dan die ge luiden opvang in mijn oor, dat zij van dat oor worden overgebracht naar mijn gees telijk bestaan en dat ik dan weet wat die ander 'tot mij .zeggen wil. Dat is eigenlijk het eerste en grootste wonder. En nu heeft men, wat God in de schepping heeft gegeven op een andere wijze toegepast, zoodat het geluid naar verre afstanden wordt overgebracht. Oczichzelf een scboone uitvinding. Maar nu is het groote kwaad van onzen tijd, dat terwijl de techniek wint, het geestelijk fundament verzwakt. Er is een tijd geweest, dat dit geestelijk fundament hecht was en sterk terwijl de bovenbouw van het leven, het tech nische, gering van beteekenis was. Dan dreigt het menschelijk leven geen groot gevaar. Thans wordt de bovenbouw van het le ven steeds meer ingewikkeld, wij zijn er gedurig mee bezig, het te vergrooten en te verzwaren, wij winnen in technisch opzicht en verrijken in technisehen zin ons leven. Maar het geestelijk fundament, het geloof in God en Zijn Woord, wordt steeds zwakker. Is het wonder, dat "het gebouw van ons leven begint te verzwakken, dat de muren scheef staan, dat er scheuren komen allerwege, dat gekraak wordt ver nomen, alsof instorting dreigt? Die instorting zal, als er geen verbe tering komt, dan ook niet kunnen uit blijven. Men noemt haar thans: onder gang van de cultuur. En wij staan dus voor dit vreemde geval, dat, hoe rijker het leven wordt, de mensch zich des te armer weet, dat, hoe meer hij kan voldoen aan zijn be geerten, des te meer onvoldaan hii Zich gevoelt, dat hoe meer hij zijn zin krijgt des te opstandiger zijn gemoed wordt. Wie het leven zoo beziet, beseft ook aanstonds de roeping van den Christen. Er zijn Christenen, die pruttelen tegen den vooruitgang en die het hoofd schud den als zij van al die nieuwe dingen hooren. Dat is fout. Want het kwaad zit niet in dien bovenbouw, die ook een gave Gods is, maar in de verzwak king van het fundament. En daarom moet de Christen, moet de antirevolutionair voorop, zijn roeping zien in het versterken van liet fundament van hot leven, het getuigen voor de vastigheden, voor de ordinantiën Gods, voor de erkenning van Gods Heiligen Naam, voor de gehoorzaamheid aan Zijn Woord De radio-omroep is een wonderlijke 123). Dia hooghartige vrouw viel op haar knieën voor het meisje ,en schreide en Edna knielde onmiddellijk naast haar en vleide zich tegen haar aan. „Ik bid voortdurend voor hem. Mijn laat ste ademtocht zal een gebed voor zijn redding zijn. Zijn eeuwig welzijn is bijna even kostbaar voor mij als het mijne. Maar, mevrouw Murray, zijn vrouw kan ik niet worden. Als hij er inderdaad ern stig naar streeft voor zijn vorig leven te boeten, dan zal hij ook zonder mijn invloed gered kunnen worden; en als zijn berouw hem niet zou terugbrengen, dan zou ook de liefde, die hij voor mij koestert, dat niet kunnen volbrengen. Ik ken mijn plicht in dezen mijn geweten Iaat mij geen ruimte tot twijfel over - en van het besluit, dat ik bij het graf van Annie genomen heb, mag ik niet afwijken. Ik heb het u toevertrouwd, hoe Volkomen mijn liefde hem toebehoort, hoe vruchteloos mijn pogingen zijn om hem te vergeten. Ik heb u verteld, welk een bitter lijden mij deze scheiding kost, en dus zult u begrijpen, hoe nutteloos het is, •Br verder bij mij op aan te dringen. O, uitvinding. Gij brengt, de kunstige mecha niek in uw huis aan. En des avonds, na volbrachten arbeid, gaat gij rustig zitten luisteren. In Engeland hoorde men een dezer dagen op die wijze naar het gezang van de nachtegalen. In een bosch, waar zii zongen, was een opvanger geplaatst en als men nu maar de goede golflengte had, dan kon men het fluiten hooren. Iemand vertelt, dat hij bij een vriend den avond doorbracht, om van het won der te genieten. Wat hoorde hij? Eerst dansmuziek, 'hij was midden in een tango van de „satanische Havanna-band". Daar kwam wat anders. Die nachtegaal? Neen: weer een orkest, Tsiganen, als zijn ooren hom niet bedrogen, „die met den onbe dwongen hartstocht van hun ras wel lustige danswijzen spelen, meesleepend, teeder, fel Mij dunkt, dat wij nu reeds zijn bij geestelijke boosheden in de lucht. Wij sluiten ons huis voor de invloeden des satans. Wij houden daarbuiten de vree- selijke litteratuur onzer dagen zeg ik misschien te veel? wij weren een pers, die wel de techniek, niet het gees telijk fundament heeft. Wij willen niet. dat onze kinderen in omgang staan met slechte kameraden. Maarde radio-omroep is daar. en wij laten door onze huiskamer klinken helsche muziek. Alle lichtzinnigheid van heel de wereld vloeit zoo ongemerkt hij ons binnen. En wij lieten dit toe, omdat de techniek ons in verbazing zette. Nu is aanstonds duidelijk geworden, dat wij wel een radio-omroep in onze woning kunnen halen, maar dat wij op do golf lengte moeten passen. Zoo gauw wij merken, dat wij in verbinding komen met cle hel, met de vrucht van de geestelijke boosheden, dio altijd in de lucht zijn, maar nu nieuwe instrumenten hebben gevonden en die "lustig bespelen, dan werpen wij den hoorn weg en sluiten al les af. Do techniek heeft een overwinning be haald, onze geestelijke wapenrusting moet Svorden versterkt. 1 De wapenen, die den geest der wereld den satan ten dienster fiSLelt, worden steeds fijner en gevaarlijker, onze gees telijke wapenrusting moet al beter wor den. Wij hebben den strijd tegen de geeste lijke boosheden in de lucht. Eiie waren er alle eeuw. Draadloos, al hadden zij niet de beschikking over de draadlooze telefonie. Zij werpen onheilige gedachten, god de- looze leuzen hel loven in. Zij werken dag en nacht. Wij moeten den arbeid des satans nimmer onderschatten De radio-omroep is een kostelijke uil vinding, die ook do Ohristen gebruiken kan. Een vrijzinnig man getuigde dezer dagen: die Gereformeerden zijn weer de eersten, die deze nieuwe uitvinding voor de kerk en de Evangelisatie toepassen. Die nieuwste uitvindingen zijn waarlijk overeen to brengen met de zeventiende eeuwsche orthodoxie. Welk een achterlijk man. Want zij hoo ren juist bij elkander. Het alleroudste en het allernieuwste. Zij kunnen niet zonder elkander. Hoe verder do mensch komt in zijn uitvindingen en hoe rijker zijn leven in technisch opzicht wordt, hoe meer hij noodig heeft om ootmoedig de knie te huigen, Gode de cere te geven, om ge nade te smeeken voor zijn arme ziel, opdat zijn geestelijke wapenrusting kunne als ik de klacht van mijn eigen, eenzaam pijn-stekend hart kan weerstaan, wat zou er dan kunnen zijn, dat mij van het vaste pad van mijn plicht zou kunnen doen af dalen? Neen, neen! zelfs niet uw smee kingen, lieve mevrouw Murray, hoeveel ik ook van u houd. God, Dlie alleen mij zien kan, zal mij helpen de eenzaamheid te dragen. Hij alleen kan mij troosten en mij staande houden; en op Zijn tijd zal hij Norman Arthur redden en den vrede doen wonen in zijn verwarde ziel. Laat ons tot dat oogonblik met geduld biddende zijn". De ontroering en angst waren voorbij, de trekken van haar bleek gelaat hadden weer hun koele beslistheid aangenomen; en de ongelukkige moeder zag, dat ver der aanhouden eenvoudig een bespot ting zou zijn. Zij stond op en liep de kamer eenige malen op en neer. Eindelijk zeide Edna: „Hoe lang blijft u in New York?" „Twee dagen, Edna; ik ben hier ge komen tegen den zin van mijn zoon, 'om zijn voorspraak te zijn bij jou en je te smeeken met mij naar huis te komen. Hij kende je beter, naar het schijnt, dan ik, want hij' beeft mij dit resultaat voor speld, en wenschte mij dit verdriet te be sparen; maar ik bleef hardnekkig vast houden aan het geloof, dat jij' gevoelens van toegenegenheid en aanhankelijkheid weerstaan de verleiding des boozen. Ons stoffelijk huis grooter en j-jjker het is alleen goed als het l'undajment versterkt wordt en fierder dan ooit van het dak wappert de vlag van het zuiver Christelijk geloof. Minder gebruik? Het jeneververbruik bedroeg in 1920. na de rantsoeneering 31. duizend hecto liter per maand; dat is 3,1.00,000 fles- sclien van een liter. Dit verbruik daalde in J.922, toen de accijnsverliooging een jaar had doorgewerkt, tot ruim .1.8 dui zend hectoliter per maand; men meent dat dit een gevolg is van de verkleinde glaasjes en de verdunde borrels. Doch nu, twee jaar later, blijkt het verbruik nog al meer teruggegaan te zijn, liet bedraagt nog slechts elf duizend hectoliter per maand. En door wat wordt nu deze tweede da ling verklaard? Niet door de kleinere glaasjes, en ook niet door aanlenging van den inhoud, want die zijn niet meer mo gelijk. Onderzoek heeft enkele groote Maden tot de slotsom geleid dat dit minder gebruik slechts schijnbaar isen dat deze daling van achttien op elf gevolg is van smokkelinvoer en clandestiene slokerij. Men ziet het weer: almaar accijns ver- lioogen brengt geen voordeel, maar na deel, geen bate maar scliade aan de Rijksschatkist, gelijk de almaar verhoo ging der directe belastingen leidt tot al- meer ontduiking van den belastingplicht en wat wijlen ons gedeputeerd Statenlid Ileyse wel eens noemde „belazering" van den fiscus. Gezwegen nog van do vermeerderde ontvluchtingen. Wie in zijn gemeente te veel belast wordt, kiest zich een an dere gemeente tot verblijf, en wie in een land maar steeds meer door den fiscus geplukt wordt, trekt er uit on zoekt een ander vaderland. Wat den drankaccijns aangaat, zouden wij raden: verlaag dien en verwijs den jenever naar de vergifkasten der dro gisten en apothekers. En wat de directe belastingen aan gaat, verhoog ze niet meer, en grijp de eerste de beste gelegenheid aan om ze te verlagen. Dat is het standpunt van nuchtere staatslieden als bijv. Mac .Donald en Snowden socialisten in Engeland, en Colijn ten onzent. De sociaal-democraten in Nederland staan vierkant vijandig tegenover deze ge zonde leer hunner Engelsche parlijgenoo- teiv onder anderen de door hen aanbe volen ondernemingswinst-belasting is daar om bet te bewijzen. Deze staatslieden in den dop zullen heel wat moeten leeren en afloeren alvorens regeeringsfnliig te zijn. voor mij koesterde, die mij hoop gaven te zullen slagen. Jij hebt mij de oogen geopend. Mijnheer Hammond wacht je vol verlangen, en het zal een diepe te leurstelling voor den ouden man zijn, als ik zonder jou terugkeer. Is het niet on- nooclig je nog te zeggen, dat je mee moet gaan om hem te bezoeken? Jij behoeft niet te aarzelen, wat Norman be treft; want, tenzij je hem zou wenschen te ontmoeten, kun je er zeker van zijn hem niet te zien. Hij is te trotsch om zichzelf aan iemand op te dringen, des te meer nog, waar het jou betreft, Edna Earl." „Ik zal met u meegaan, mevrouw Mur ray en in de pastorie blijven ten minste voor dien tijd." „fk denk nauwelijks, dat meneer Ham mond de lente halen zal; en hij zal gelukkig zijn, jou bij zich te hebben." Mevrouw Murray sloeg haar sjaal om 'en trok haar handschoenen aan. „Ik zal het hier druk met Estelle heb ben en je niet meer kunnen bezoeken; maar natuurlijk kom je wel even naar het hotel om haar te bezoeken, en wij zullen overmorgen dan naar huis vertrekken." Zij keerde zich naar de deur, maar Edna greep haar vast. Mevrouw Murray, geef mij een kus voor u weggaat, en zeg' mij, dat u mliji vergeeft, dat ik verplicht ben, u zulk een ver- Vrij notariaat. Een halve eeuw geleden was het de heer mr Oldenhuis Gratama uit Assen, die in cle Tweede Kamer eenmaal per jaar, bij de behandeling der Staatsbegroo- ting, een in vier of vijf punten verdeelde speech afstak, waarin hii een pleidooi hield voor 'het vrije notariaat. Hij vond hierbij steun o.a. van den heer de Bruvn Kops, uit Alkmaar, die, naar wij dezer dagen in een der bladen zagen herinnerd, onder anderen in de Kamerzitting van 1.8 Nov. 1871 betoogde, dat iedere beschouwing over de moeilijk heid van notarisbenoemingen en het al of niet rechtvaardige van plaats gehad hebbende benoemingen reeds pleit voor het beginsel der vrijheid. Artsen, advocaten, predikanten van een bepaalde richting kunnen zich vrii in de gemeente hunner keuze vestigen en heb ben er hun brood. Waarom kan dit ook niet aan notarissen worden toegestaan? Een candidaat-notaris vestigt in „Het Handelsblad" de aandacht op „den gren- zeloozen belangenstrijd die gevoerd wordt bij iedere notarisbenoeming van eenige beteekenis en de daarop volgende teleurstelling van tallooze slachtoffers." Voor zoover wij als vertegenwoordigers van het groote publiek 'tbehooren te be grijpen zijn wij geneigd met hem te vragen of „ons tegenwoordig systeem van benoeming door de regeering wel noodig is." Een benoeming door de regeering stem pelt iemand tot rijksambtenaar niet recht op rijkstractement en rijkspensioen. Nota rissen worden ook door de regeering benoemd, docli vallen buiten deze voor rechten. Waar dan nog bijkomt dat. wan neer hun een standplaats vergund is. waar zij ,niets tc doen hebben, zij wel ontslag kunnen krijgen, doch althans in de meeste gevallen geen andere standplaats hun wordt toebeschikt. Dat men geen brood heeft is weliswaar ook bij 't systeem van vrij notariaat moge lijk; doch dan maakt de vrije keuze van een andere standplaats allicht ver betering van positte mogelijk. Wat onder het huidige systeem nog ï.ninder gemak kelijk gaat. Daar kan het slachtoffer op een offl- cieele overplaatsing wachten, zoo hii deze nog krijgt. Bovendien, ook artsen en advocaten, die er van hun verdiensten niet komen kunnen, gaan heen, en zoeken en vinden meermalen ook een betere positie elders. TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG. Evenals vorig jaar wordt ook nu weer te Middelburg een tentoonstelling voor Handel en Nijverheid gehouden. Zalen en tuin van het Schuttershof zijn nu. geliik toen, geheel gevuld met stands, waarin artikelen van de meest uiteenloopencle branche zijn geëxposeerd. Het actieve comité, dat terecht in 't openbaar bij de opening der tentoonstelling door den burgemeester werd gehuldigd, heeft we derom eer van zijn werk. Er was voor deze expositie blijkbaar veel animo en de stands zien er inderdaad over 't geheel smaakvol uit. Die bezoekers, die de ge- heele tentoonstelling aandachtig bezien, zullen wel eeq vermoeienden middag of avond hebben, maar hun moeite zal rij kelijk beloond worden. Ook het aardige marktpleintje van „Oud-Middelburg" waarvoor nu geen driet te doen. Mijn last is al zwaar genoeg, zonder het gewicht van uw mis noegen." „Maar het Trotsche gelaat nam geen Leederder uitdrukking aan; de moeder schudde het hoofd, maakte zich van haar los, en verliet de kamer. Een uur daarna kwam Felix de kamer binnen, en ging naar de sofa waar zijn gouvernante lag te rusten en zeide op haastigen toon „Is het waar, Edna? Ga je naar het Zuiden met mevrouw Murray?" „Ja, ik ga mee om een lieven vriend op te zoeken, die waarschijnlijk sterven de is." „O, Edna, wat zal er dan van mij werden?" „Ik zal maar enkele weken wegblij ven „Ik heb een afschuwelijken angst, dat, als je een keer weggaat, je niet meer terug zult komen! Verlaat mij niet! Nie mand heeft je hulp zo onoodig als ik. Edna, eens heb je mij gezegd, dat je me nooit verlaten zou. Dienk aan je belofte!" „Mijn lieve, kleine jongen, ik ga je niet verlaten; ik zal alleen maar een betrekkelijk kort poosje van je gescheiden zijnen het is mijn plicht mijn zieken vriend op te gaan zoeken. Kijk niet zoo bedroefd; heusch, ik zal bij je terugko men." entróe behoeft te worden betaald biedt weer, evenals vorig jaar, een leuk zitje. Het komt alleraardigst uit tusschen die mooie, zware hoornen. Van de opening der tentoonstelling ga ven wij reeds verslag (alleen verzuimden wij te melden, dat ook Handelsbelangen" vertegenwoordigd was). De volgende, misschien iet-wat dorre opsomming, moge den lezers een idee geven van wat de tentoonstelling biedt. Wij kunnen een bezoek dan ook ten zeerste aanbeve len, temeer, omdat voor muzikale afwis seling, zoowel des middags als des avonds door liet Comité goed gezorgd is. Mooi weer zal zeker vooral op de marktdagen en Hemelvaartsdag een druk bezoek bevorderen. Beginnen we evenals het program ma in de rookkamer, welke de heer G. M. FEIJ (B urg, Middelburg) ge heel noodig heeft voor zijn fraaie collectie platen en schilderijen in lijsten en voor zijn staaflijsten. Komende in de kleine zaal. vinden we daar den stand van den heer ADAMSE Jr., die ruim gesorteerd is in allerlei verfwaren, lakken, vernissen enz. De heer H. v. B-RAKEL te M i d d e I- b u r g heeft daarnaast een stand inge licht met zijn overbekend touwwerk (vooral van belang voor landbouw, fruit- kweekers, exporteurs, enz.), verder met allerlei verpakkingsmateriaal, papierwa ren, toonbankapparaten, enz. Het fabri kaat van den lieer v. Brakel behoeft o.i. niet meer aangeprezen te worden. Evenals op zoovele tentoonstellingen zal liij ook nu wel weer goede zaken doen. 't Zijn weer verfwaren, die we zien in den volgenden stand, dien van de N.V. MIJ. „D;E VELUWE" te Nuns peet. Behalve de gewone zeer mooie lakverven wordt hier ook geëxposeerd: koudwaterverf in alle kleuren, ook voor buitenwerk. Ze geeft zoo verzekerde men ons absoluut niet af en is te Ylissingen door een der woningbouwver- eenigingen met succes beproefd. Do N.V. NATIONALE IMPORT-EX PORT-MIJ. te Rotterdam stalt Thor- nes Toffee, Bird's 'Custard, Robertson's Silver Slired, Golden Shred en Ginger Marmelade uit. Zeer prozaïsch, maar daarom lang niet overbodig, is de stand hiernaast van de fa. CORAX A. G„ Dien Haag met haar brandblusch-apparaat. Men luistere maar eens naar de toelichting, die hierbij ge geven wordt. Van den volgenden stand, die van den RAAD VAN ARBEID- te Middelburg zouden wij wel een apart artikeltje kun nen schrijven. Wij moeten ons echter zeer bekorten. Die Raad van Arbeid wilde ditmaal eens niet bijzondere reclame ma ken voor de vrijwillige of andere verze keringen, maar wijst door middel van pla ten en pakkende spreuken en statistie ken op de noodzakelijkheid om op straat, in huis en in bedrijf vooral te denken aan de veiligheid. Diat zou veel ongevallen voorkomen. Een aardige Amerikaansche kalender met mooie platen is voor dit doel al heel geschikt. Ook de eigen se rie van 24 platen (ook als sluitzegels verkrijgbaar, die aan de schoolkinderen worden uitgereikt, omdat de zorg voor de veiligheid al van jongsaf moet begin nen) kan hiervoor goed dienst doen. Wat het overige werk van den R. v. A. be treft, nog dit: Hoe succesvol de R. v. A. werkzaam is geweest, blijkt hieruit: Van 1 Juni 1920 tot 1 Mei 1924 werden door bemiddeling van den Raad van „Dat denk je numaar je oulde vrienden zullen je overreden te blijven, en je zult mij vergeten, en en Hij keerde zich om en verborg zijn ge zichtje achter den rug van den stoel. Het was tevergeefs, dat zij poogde door beloften en liefkoozingen hem met haar tijdelijke afwezigheid te verzoenen. Hij wilde niet getroost worden; en zijn be traand, treurig en bleek gezichtje, zooals zij het den avond bij' het afscheid zag, vervolgde haar voortdurend op haar reis naar het Zuiden. HOOFDlSTUX XXXH. Norman's kamer. De lijster zong zijn lied, evenals in vroeger dagen, in den mirteboom, die het venster van de studeerkamer over schaduwde; en in de pastorie heerschte die vredige rust, die altijd als een ge wijde zegening er over lag uitgespreid- Een zonnestraal, die door de mirte bladen heenschoot, teekende gouden vlek ken op den muur; een vroolijk houtvuur brandde in den open haard in de ouder- wetsche schouw; een witte kat lag op de vacht te slapen voor het flikkerend haardvuur; blauwe en witte hyacinten hingen haar geurigle klokjes over de ver gulde vaasjes op den schoorsteenmantel.. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1