No 200 Maandag 16 Mei 1914 88e Jaargang RITMEESTER O CE NTS Buitenland. LEVENSLEED. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel,: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Het Schoenenwetje. Het schoenenwetje heeft veel stof opgejaagd; is bij de Statenverkiezin gen van 't vorige jaar als stormram tegen de rechtsche partijen gebruikt, heeft de menschen van den absoluten vrijhandel doen te hoop loopen en heeft de pofeten van alle gadmg aan liet, werk gezet: nu zou men eens zien wat 'n ellende dit, stuk' protectie bren gen zou: werkloosheid, broodsgebrek en verarming zouden het deel zijn van de werklieden in de schoenenindu strie, en de schoenen zouden zeer duur worden. De klagers van toen hebben echter geen gelijk gekregen. Van slapte en duurte is niets geble ken; de fabrieken, die sto-p> gezet wa ren, zijn weer in volle werking, de werklieden hebben volop werk en brood. Dit wordt dankbaar, zelfs door so ciaal-democraten, erkend. Een hunner voormannen, de heer v. d. Walle, ging zelfs nog een stap verder door de hoop uit te spreken, dat de Regeering in overeenkomstige gevallen ten bate der arbeiders zoo door zou gaan, en zich niet zou storen aan het geroep van de vrijhandels-profeten. Nu in zake de (tijdelijke) bescher ming der schoenen-industrie de pro fijten de profeten in 't o ngelijk hebben gesteld, kunnen meerdere maatregelen lot - bescherming worden beproefd of uitgebreid. Natuurlijk met de noodige voorzich tigheid met. 't oog op mogelijke re presaille-maatregelen vanwege bet buitenland, en nooit anders dan als tijdelijken steun bedoeld. In ieder geval dient men met elkan der napraten van: bescherming is de dood voor de industrie, gelijk dit in liberale en socialistische kringen ge schied I. voorzichtig te worden. is het wel zoo? Is hel wel waar, dat het Schoenen wetje (althans tot nog toe) zulke gun stige resultaten toont? Wij zullen de officiëele stukken laten spreken. Stukken, waarin „alle berichtgevers zonder uitzondering wij zen op den buitengewoon gunstigen invloed dien het Schoenenwetje op den toestand der industrie gehad heeft". Zoo luidt de aanhef van een ver slag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken. En dan heet het verder: „Terwijl in Januari en Februari de meeste bedrijven wegens gebrek aan orders gelieèl stop stonden of op zeer beperkte capaciteit werkten, kwam er, naarmate liet seizoen vor derde, eenige verbetering en rondom Paschen eii Pinksteren was er vrij veel werk. Deze opleving was echter van zeer tijdelijken aard, want na afloop van het seizoen omstreeks half Juni trad de depressie weer in, zoodat de productie wederom be langrijk moest worden ingekrompen. Onmiddellijk' echter na de inwerking treding der Sclioenenwet in Juli, kwam er meer vertrouwen in de toekomst, en omstreeks October kwamen de unstige gevolgen der Schoenenw-et uidelijk tot uiting. De groote, hier te lande aanwezige voorraden buiten- landsch schoenwerk, ruimden lang zaam aan op of werden incourant.- In liet vertrouwen, dat het Schoenenwet je zou worden verlengd, toonden de afnemers -meer bereidwilligheid in het plaatsen van voorjaarsorders, zoodat gedurende het laatste kwartaal weer op volle capaciteit kon worden ge werkt,. De prijzen der grondstoffen vooral het. fijnere overleder toonden neiging tot stijgen, terwijl de groot- liandelsprijzen der schoenen onder den druk der geweldige onderlinge concurrentie aanmerkelijk daalden." Wij willen eerlijk bekennen „on der den druk" der protesten van vrij handelaren zulk een aanvankelijk suc ces met dit wetje niet te hebben durven verwachten. Profanie en laster in beeld. „Het Volk" bevatte Zaterdag in ver band met de staking in Twentlic een plaat, waarin de teekenaar .Tordaan weer eens al de haat en spot die in hom is lioeft neergelegd. Hij toekende drie man nen: Mozes, Aaron en Hur met den telcst uit Exodus 17:11 als motto: „En wan neer Mozes zijn handen ophief won Israël, als hij ze nederliet won Amalek. Maar Mo zes' handen werden zwaar. Aaron en Hur ondersteunden ze daarom totdat de zon (der solidariteit) onderging." Blijkbaar is dez-e tekst uit 't geheugen opgeschreven, en daardoor niet letterlijk, maar 'de bedoeling blijkt duidelijk, ook ■uit de teèkening. Mozes is de diknekkige fabrikant, die zijn handen uitstrekt naai de solidariteit, die als een zon boven zijn hoofd schittert; de Clir. Vereeniging Uni- tas en de R.-K. Sint Lambertus zijn de Aaron en Hur, welke zijn armen onder steunen, terwijl zij sprekenAch patroon, als die vervloekte zon maar onderging. Hier jno-ef een stukje walgelijke pro fanie dienst doen om den laster te doen ingang vinden, als zouden de Chr. arbei ders in Twentlic met de patroons in bond de solidariteit der arbeiders belagen, ter wijl van liet eigen misdrijf (de dwang- oefening op zwakke zielen, en de belaging van' we-erlooze werkwilligen) gezwegen wordt. Hoe zwak moet een partij toch wel staan, die, teneinde haar „eer" op te houden, tot dergelijke platvloersche mid delen de toevlucht neemt. Hetwelk iets verklaart. Tusschen R. in „De Rotterdammer" en „De Nederlander" is de laatste weken gediscussieerd naar aanleiding van den eenigszins twijfelachtigen steun, schoon toegezegd, door de Chr.- Hist. Unie in de Kamer en Pers aan het kabinet, verleend, hetwelk door R. met feiten gestaafd doch door „De Nederlander" tegengesproken werd. Zou 't ter verklaring van de af wijkende gezindheid van een deel der Chr.-Historischen ook aanbeveling verdienen om de twistende scribenten te herinneren aa,n 't feit, dat R. be hoort tot een partij, in welke het partijverband naast de partijbeginse len in eere is en, krachtiger dan bij de Chr.-historische broederen, wordt in 't oog gehouden, terwijl bij de an deren van geen partijverband behoeft sprake te zijn, dewijl zie „De Ne derlander" van 24 Mei de Cbr.- Iiistorische Unie niet is een partij, zelfs geen coalitie, maar een unie, „dat wil zeggen (volgens Ds v. d. Veen te Stadskanaal, die voor bet behoud van den naam Friesch Chr.- IJistorisch ijvert, naast of tegen den Chr.-Hisl. naam kort weg) een ver eeniging van groepen in een zekere(n) band, waarbij een bepaalde mate van vrijheid is blijven bestaan tot hand having van bijzonder gekenmerkte be ginselen". Van een zoodanig samengestelde linie, liet. tegenbeeld van partij, is niet zoo groote eenstemmigheid en con- sekwen't-'via.s t-in-de-Scho-enen-staan, ook bij de beste bedoelingen, te ver wachten als bij een partij als de onze, die niet bestaat uit. geünificeerde of gecoaliseerde krachten, maar uit man nen, die zich vereenigd weten dooi de beginselen en gekozen zijn op een door allen, niet in hoofdzaak, noch in substantie, doch in zijn geheel en in zijn deelen door elk van hen aan vaard program. Calvijn. 27 Mei 1564 is de sterfdag van Calvijn Ter herinnering aan Calvijn ontlee- nen wij pan een liberaal blad Het H a n -d e I s b I a d liet onder staande Calvijn's levenswerk is, behalve aan Genève', in de eerste plaats aan Frank rijk ten goede gekomen. Na zijn kort stondig bezoek te Ferrara, vanwaar hii nog even in zijne geboortestad Noyon is geweest, heeft hij wel den Fransclien grond niet. meer betreden, maar hij heeft op de gereformeerde kerk in Frankrijk haar merk teek en van zedelijken ernst en onwrikbare stand vastigheid gedrukt. Na, de donkere dagen der vervolging beproefde Frans I eerst allerlei diplomatische midde len om de Protestanten tot de moe derkerk terug te brengen, maar dan komen, tegen 't einde van 's koning's leven, de vreeselijke maatregelen te gen de Waldenzen (1545). Onder zijn opvolger Hendrik II werd de beruch te „vuurkamer" der inquisitie inge steld, en te Parijs vloot het Protestan ten-hl oe-d hij stroomen. Maar deson danks vestigde zich eene Calvinisti sche gemeente, en in 1559 werd in datzelfde Parijs de geloofsbelijdenis en de kerkorde in Calvijn's geest als verbindend aangenomen. Op den voor grond komt nu de Hugenoot Coligny, die twee jaren vroeger in den Spa-an- schen oorlog de eer van Frankrijk had gered, en ter notabelen-vergade ring te Fontainebleau geeft hij het smeekschrift zijner gelool'sgenooten over om vrijheid van eeredienst. Het antwoord is het bloedbad van Passy (1.652). Calvijn beleefde nog het be gin van den 30-ja,rigen Franschen godsdienstoorlog, en een zijner laat ste werken was zijne bemoeienis met de arme vluchtelingen, die in Genève welkom werden geheeten. Zijn ruste loos pogen, bij de Zwitsersdie en de man met je meeging heelemaal tot Chat tanooga op je reis naar het Noorden, had ik toch niet gedacht aan een spe ciaal belang zijnerzijds, want hij zou daardoor iedereen van de wijs gebracht hebben, toen liij zeide bij zijn terugkomst dat hij niemand in den trein gevonden had, aan wiens zorgen hij je had kun nen toevertrouwen. Nu weet ik alles ik weet, waarom jij „Le Bocage" verlaten hebt; -en ik weet ook, dat jij in 'Gods hand het instrument bent geweest om Norman terug te brengen tot zijn plichten tot liet geloof zijner kinderjaren. O, Edna,! mijn kindl Als je zou kunnen weten, hoe lief ik je heb en jo daarvoor dankbaar ben. Hoe ik er naar verlang je in mijn armen te drukken zoo! en je mijn dochter te noemen. Edna Murray Normans vrouw 1" Zij hief het gloeiend gezichtje "op en kuste de trillende lippen telkens en tel kens weer. „Edna, mijn arme lieveling. Hoe heb je toch Normans smeekingen kunnen weerstaan? Hoe kon je jezelf losrukken van hem? Wia.s het, omdat je bang was, dat ik je niet met liefde zou ontvangen als mijn dochter?" „O, vraag mij dat niet, mevrouw Mur ray, heb medelijden met mijl Dit is 'een Duitsche vorsten, om bescherming voor de Hugenoten te verwerven, is rijk in aangrijpende trekken. Den Rartholomeusnachl, die ook den edelen Coligny liet leven kostte, heeft hij niet beleefd, en evenmin heeft hij' de duif gezien, die met het olijventakje des vredes het Edict van Nanles bracht (1598). Maar wat hij wel beleefde, was liet terrein winnen zijner leer in Zwitserland en de Ne derlanden, in Schotland en Branden burg. John Knox, die tusschen 1554 en 1559 langeren tijd te Genève ver toefde, bad zicli zoo in zijn geest ingeleefd, dat. zijne stichting, de Schot- sche kerk, geheel het type kreeg der inrichting te Genève. Voor de Neder landen is het Ma,rnix van St. Alde- gon-de geweest, de auteur van de „.Bij enkorf der Heilige Roomsche Kerk" en de dichter waarschijnlijk van het Wilhelmuslied, die Calvijn's beginse len vurig verdedigde. Tot in Hongarije en Polen toe werkte Calvijn's invloed, niet hel minst door zijne briefwisse ling, wier uitgebreidheid haar gelijke niet kent. De werkzaamheid van 'Calvijn valt gedurende -den tijd, wa,arin de Room sche kerk, op het Concilie van Tren- te, hare strijdkrachten voor de op permacht va,n den Pauselijk'en Stoel opnieuw verzamelde. Luther's hervor ming was wat verzwakt en de volge lingen van den grooten Wittenberger waren door hinderlijke oneenigheden verdeeld. In die dagen heeft Calvijn de reformatie gered. „Deze ijzeren wil", zegt een Engelsch schrijver, „deze onverbiddelijkheid en onvoor waardelijke beslistheid, die Genève deden gehoorzamen, zij waren de mid delen, waardoor in een kleinen uit hoek der aarde eene som van zede lijke krachten werd geconcentreerd, voldoende om de Reformatie te be schutten. Tegen deze rots sloegen de golven der staatkundige en kerke lijke reactie tot schuim. Genève werd een kweektuin van martelaars. On der Sparta,ansche tucht volwassen ge worden, zoeken zij het gevaar, waar zij 't vinden kunnen, en verbreiden onder de natiën van groote beteeke- nis niet alleen de leer, maar ook den geest huns meesters; zij ontvouwen eene kracht tot daden en eene kracht van weerstand, zooals de Christen kerk die sedert de dagen barer eer ste vervolgingen door de Romeinsche 'keizers niet meer gekend had". Ja zelfs in staathuishoudkundig opzicht heeft Calvijn waardeering afgedwon gen. Luther heeft voor den arbeid de eereplauts teruggewonnen, toen hij dezen godsdienst noemde. Maar Cal vijn komt hierin boven Luther uit (die nóg vasthield aan de oudere meening, dat het den wereldhandel niet geoor loofd is interest te nemen), dat hij de waarde van den groothandel en de productieve kracht' va,u het geld inziet. De Duitsche nationale econo mie getuigt: „Calvijn heeft door de wijsheid zijner inzichten, door zijne onafhankelijkheid tegenover de voor- oordeelen, door zijn juist inzicht in het sociale leven, zijner natuur en voorwaarden, in de eischen, die pro ductie en verbruik stejlen, de meer derheid zijner tijdgenooten achter zicli gelaten". Ook mag niet onvermeld blijven, wat de moderne politieke vrij heid dezen strengen ethicus dankt: de vormen onzer moderne wetgeving, de parlementen gaan, historisch, terug onderwerp, waarover ik niet met u kan praten". s „Waarom niet, mijn kind? Kun je de moeder van den man, dien je liefhebt. niet je vertrouwen schenken?" Edna maakte zich los uit de omhelzing en opstaande liep zij naar den schoorsteen mantel. Zwaar daarop leunend, stond zij daar ©enigen tijd met afgewend gelaat, en onder den sluier van het lang, los hangend haar zag mevrouw Murray de slanke figuur sidderen, heen en weer bewogen als oen riet door den wind. „Ècina, ik moet over iets met je pra ten, waarvoor ik alleen naar New York geko-men ben. Het geluk van mijn zoon is mij meer lief dan mijn leven, en ik ben gekomen om bij jou te komen plei ten voor hem, als het tenslotte ook niet voor jezelf is, tenminste om „Het is nutteloos! Noem mij zijn naam yniet meer. O, mevrouw Murray 1 Ik ben heel zwalc vandaag; wil mij toch ontzien! Heb medelijden met mijn zwakheid". Zij stak haar hand smeeke-nd uit, maar tevergeefs. „Eén ding moet je mij zeggen. Waar om heb je hem afgewezen?" „Omdat ik geen achting kon hebben voor .zijn karakter. O, vergeef mij 1 U dwingt mij het te zeggen omdat ik VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. tot op hef gereformeerde protestantis me, welks presbyteriale en synodale instellingen hun ten voorbeeld* waren. JE FIJNSTE ZANDBLAD SUMATRA SIGAAR. fabrikant: N.VC£BR.v5CHUPPEN VEININDAAL'WACf NINCEN UAmÓÓH) De legerbegrooting in Zweden. De legerbegrooting van de Zweed- sche regeering, welk'e door de Eer ste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kamer verworpen. Deze heeft een amendement aangenomen van de sociaal-democraten, om de be wapening aanzienlijk in te krimpen. Volgens dit amendement zou de le gerbegrooting worden verminderd van 85 tot 52 millioen Kronen, de vloot- begrooting van 40 tot 24 millioen Kronen, terwijl van de 27 infanterie- regimenten slechts 14 zullen worden behouden. Bovendien zullen ook' de andere wapenen naar evenredigheid worden verminderd. Op grond yan het meeningsverschil tusschen de hei de Kamers zou thans, volgens de grondwet, een gecombineerde zitting van beide colleges de zaak) ,in het reine moeten brengen, doch dit wordt, wegens het principiëele verschil, niet mogelijk' geacht. Het huidige kabinet is nog met tot aftreden gedwongen, doch dit wordt geenszins onwaar schijnlijk geacht. "(Cr.) De toestand in het Ruhrgebicd. Een paar kleine botsingen, bij een waarvan een strijdlustige arbeider het leven verloor, daargelaten, verloopen de zakten op- het oogenblik nog tame lijk rustig. De communisten zetten echter hun terreur onvermoeid voort, met het gevolg, dat werkwilligen van den noodarbeid worden afgehouden en eenige mijnen reeds onder water beginnen te loopen. De politie staat vrijwel machteloos. De scheepvaart op den Rijn begint de gevolgen van de staking goed te voelen. Te Duisburg komen, volgens de „Vossisclie", nog slechts schepen met erts of stukgoederen uit Rotter dam aan. Terwijl de bewoners van liet bezette gebied aldus elkander het leven on aangenaam makten en reeds 150 mil lioen aan kolen en 4 millioen aan loon verloren deden gaan, zitten de Fran schen van hun k'ant ook niet stil. Gelijk gemeld, heeft de regie bij de rijksbank te Lndwigshafen de daar aanwezige kas, bestaande uit 53.000 francs en 484.000 mark ,in beslag ge nomen, terwijl terzelfdertijd Dussel- dorf door nieuwe inbeslagnemingen van woningen werd bezocht. Ditmaal werd een aantal ambtenaren het slachtoffer van dit besluit. De onge- lukkigen hebben hun woning binnen 12 unr tijds moeten verlaten. De stad, die hun diensten niet missen kan, heeft elke familie een schoollokaal als woning ter beschikking gesteld. wist, dal hij het vertrouwen en de liefde van een vrouw, wie het ook zij, niet waard is". Het gelaat van de moeder werd gloei end rood van toorn, en zij wierp haiar hoofd achterover met die hooghartige uit daging aan haar familie zoo eigen. „Edna Earl, hoe durf jij op zulk een wijze tegen mij spreken over mijn eigen zoon? Ei' is geen vrouw op het geheele wereldrond, die het niet een eer zou zijn, door hem uitverkoren te worden die niet trotsch zou kunnen zijn op zijn hand "Welk recht heb jij om te zeggen, dat hij iemands vertrouwen onwaardig is?" „Het recht, om hem te oordeel-en naar wat hij mij zelf verbelde van zijn verleden. Zijn levensgeschiedenis veroordpelt hem. Zijn misdaden doen mij voor hem terug deinzen". „Misdaden! maar Edna, je moet bui ten jezelf zijn. Mijn zoon is geen misda diger. .Hij was ongelukkig en onbezon nen, maar zijn drift was vergeeflijk door de omstandigheden." „V-oor alles zullen in de partijdige oogen van een moeder verzachtende om standigheden aan te voeren zijn", zeide de gouvernante. (Wjordt vervolgd). FEUILLETONS 121). Mevrouw Murray sloeg haar nieuws gierig gade, en ging zuchtend voort: „Als ooit een vrouw iemand heeft ge had, die haar diep vereerde, dan zou jij het zijn. Het zou vermakelijk zijn als het niet roerend was, Hulda Reed te zien in extase gebogen over alles wat je schrijft; over iedere aanhaling van jou, die onder haar oogen komt. Zij kijkt naar jou als -een vo-orbeeld in ieder opzicht. Je zou er verwonderd over zijn, als je zag met welk een vlugheid zij kennis vergaart. Zij is de lieveling van Norman, en beloont zijn. zorg en vriendelijkheid met een toewijding, die de menschen ver baasd do-et zijn; want je weet, dat mijn zoon bekend staat als de boeman, en de toe-genegenheid van het kind voor hem, komt hen onbegrijpelijk voor, die alleen het ruwe oppervlak van zijn karakter kennen. Zij heeft nooit het frons-en van zijn voorhoofd gezien, of een hard woord van h-em gehoord, want hij is merkwaar dig goedmoedig in zijn omgang met bet kleine -dmg. Somtijds do-et het mij op schrikken, als ik haar vroolijken lach door li-et huis ho-or weerklinken, want die klank herinnert mij aan een ver verleden toen mijn eigen kinderen lacht-en en juich ten in „Le Bocage". Jij was altijd een rustig, zedig -en eigenlijk ernstig kind; maar Hulda is een vroolijke, kleine ka bouter. Norman is zoo verwonderlijk geduldig met haar, dat Estelle hem beschuldigd heeft dol op haar te zijn". Voor enkele seconden zwegen beiden. Mevrouw Murray was dicht naast de gouvernante gaan zitten en sloeg haar armen om haar heen. r „Edna, waarom heb je mij niet alles verteld? Wiaarom liet je mij bij toeval uitvinden, wat je mij had moeten toe vertrouwen?" Het meisje beefde en e-en vuurrood© vlek kwam op haar wangen, toen zij haar voorhoofd tegen mevrouw Murray aandrukte en haastig zeide: „Waar zinspeelt u op?" „Wiaarom heb je mij niet verteld, dat mijn zoon je liefhad en je tot vrouw wilde hebben? Ik heb nooit geweten, wat er tusschen jullie is voorgevallen, tot voor 'een maand geleden, en toen heb ik het gehoord do-or meneer Hammond. Hoe wel ik mij er over verwonderde, dat Nor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1