Kerknieuws. Onderwijs. PMtkfseurteii. Seaeiii Nieaws. Allerlei. Rechtszakea. Pijnloos Scheren Vóór liet inzeepen éérst de baardopper- vlakte stevig inwrijven met een weinig Purol. Hierdoor laat zicli de meest ge voelige huid volstrekt pijnloos scheren. Purol in Doozen van 30, 60 en 90 cent, bij Apoth. en Drogisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijn loos Scheren. de brief van den Landsadvocaat brengt in die opvatting geen verandering. De Minister repliceert en handhaaft zijn standpunt. Dhr Van der Voort van Zijp dupliceert en dringt er bij den minister op aan, dat hij de door dezen voorge lezen aanteekeningen aan de Kamer over legt. Spr stelt voor, de besprekingen over de conclusie te schorsen. Conform wordt besloten. De A.-R. Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" hield gisteravond een druk bezochte ledenvergadering in de Prins van Oranje. Ditmaal was het nu eens niet de gewone vereenigings- arbeid „of een spreker, die de aandacht vroeg, maar het was de bedoeling den actieven voorzitter, den heer N. J. Bast- meijer, die Zondag jl. zijn 75sten jaardag vierde, te huldigen. Even na 8 uur werd dhr. Bastmeijer door liet Bestuur de vergadering bin nengeleid. De vergadering werd geopend door den heer P. Oosterbaan, die liet zingen Ps. 68:10, voorging in gebed en daarna den heer Bastmeijer in hartelijke bewoordingen toesprak. De leden der kiesvereeniging, aldus spr., gevoelden be hoefte in alle soberheid u van hun dank en waardeering blijk te geven. Zij wen- schen u met uw 75en jaardag van harte geluk. Gij geniet een bijna ongeschokte gezondheid. God spare u nog vele jaren, ook om deze vereeniging nog langen tijd te leiden. Met jeugdigen ijver en groote bezieling zijt gij de Kiesvereeniging voor gegaan in toewijding en arbeidslust. Gij zijt naar Goes gekomen om te rusten, maar gij zijt toch ook hier weer aan den arbeid getrokken. Spr. herdenkt ook den veeljarigen ar beid van den heer Bastmeijer op Seliou- wen-Duiveland. Wij hadden gedacht, al dus spr., in ons midden een van uw tijdgenooten uit die .streek te hebben. Die hoop is niet vervuld. Gedurende [45 jaren hebt gij daar gearbeid. Het is u en uw medewerkers daar mogen ge lukken, in die liberale veste een bres te schieten. Spr. zwijgt van den arbeid van den heer li. op school- en kerkelijk gebied. Wij herdenken alleen nu den politieken arbeid en danken boren alles God, Die zooveel in den heer Bastmeijer aan ons schonk. Gaarne erkent spr., dat de belangstel ling in den arbeid der Kiesvereeniging onder 's voorzitters leiding is toege nomen. De vergadering zong hem daarna staan de „ps. 134:3 toe, waarna de heer Oos terbaan namens de vereeniging den heer Bastmeijer als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud overhandigde. Het was spr. een genoegen te kunnen mede- deelen, dat aan deze huldiging door de leden spontaan was deelgenomen. Daarna sprak dhr. J. Donner Sr. een enkel woord. Spr. kent den heer Bast meijer reeds meer dan 40 jaar in al zijn werkzaamheden. Daarom te meer kan spr. den heer B. gelukwenschen, want als we iemand kennen, kunnen we van hem getuigen. De lieeren Mulder en Bastmeijer noemt spr. een tweetal, dat ter eere van God ijverig heeft gewerkt. Met wijlen Jhr. de Jonge hebben ze een oase ge vormd in het dorre Schouwen-Duiveland. Het was daar op elk gebied dood, maar door Gods genade hebben ze er leven op allerlei gebied gebracht. Spr. hoopt, dat dhr. B. nog tal van jaren in Gods Koninkrijk mag arbeiden. Daarna kreeg dhr. Bastmeijer het woord. Spr. zeide geschrokken te zijn van de convocatie. Hij vroeg zich af: waaraan heb ik in Goes die hulde verdiend? Nog maar 4 jaar is spr. hier en eiken dag ervaart spr. het, dat hij veel tekort komt, ook in de leiding. Maar de beide vorige sprekers hebben een juist woord ge sproken. Als we de kracht en den zegen van den Christelijken arbeid zoeken wil len, dan moeten we dien zoeken in Chris tus. Er is een band door Christus gelegd tusschen de Kiesvereeniging en spr., want Hij verbindt en doet elkander waardeeren en hoogachten. Daarom is spr. des te meer getroffen door de ervaring van de zen avond. Hier is maar geen oppervlak kig waardeeren van elkander, maar die Christelijke liefdeband doet veel ver wachten, ook voor de toekomst. In de kracht van zijn leven heeft spr. in Schouwen gewerkt. Dat was daar noo- dig, maar er was -ook smaad en hoon aan verbonden. Maar de Heere was ook broeder Mulder en spr. goed en nabij. Toen de A.-R. bij de Staten-verkiezing voor 't eerst, uitkwamen, verkregen zij in geheel Schouwen-Duiveland 42 st. en bij de laatste stemming, vóór spr. Schou wen-Duiveland verliet, verkregen wij 1400 a 1500 st. Zóó heeft God gezegend. En hoewel spr. nu oud is, ervaart hg het nog, dat het Isrels God is, Die krach ten geeft. Dat zegt spr. opzettelijk, omdat wc niet weten, welke strijd ons nog wacht. Spr. is verrast door de huldiging. En spr. zegt nogmaals hartelijk dank voor de gesproken woorden en voor het stoffe lijk bewijs van waardeering. Spr. doet ten slotte een beroep op de jonge krach ten, om zich aan den politieken strijd te geven. Nadat gezamenlijk gezongen was rs. 72:11, eindigde dhr. Donner dit gezellige samenzijn met dankgebed. Wij herinneren de pleegouders van llongaarsche kinderen dat eind Juni de trein kan worden verwacht, die de kin deren terug haalt. Wie de kinderen tot den herfst willen behouden, moeten hier van vóór 7 Juni a.s. bericht doen aan Ds v. d. Linde te Wissenkerke. Vlissingen. B. en W. hebben het hou den van een collecte voor de uitgesloten textielarbeiders, zooals gemeld, gewei gerd. De weigering berust hierop dat, nu twee belangrijke groepen van arbeiders de R. K. vakbond en de Chr. Nationale vakbond niet meer bij de uitsluiting zijn betrokken, niet meer van een algemeen karakter van het conflict kan worden gesproken. R. en W. stellen den Gemeenteraad voor aan dhr G. A. Baljeu met 1 Sent. eervol ontslag te verleenen als leeruur in het handteekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Voorgesteld wordt aan de firma Wl Anker Zoon q.q. te verkoopten een per ceel bouwgrond, gelegen ten oosten van de Parklaan ter oppervlakte van rond 168 vierk. M. tegen f 15 per vierk. M. alzoo voor een som van f 2520; aan dhr J. de Muijnck een stuk bouwgrond, gele gen aan de Noordzijde van de Van der Manderestraat ter oppervlakte van rond 256 vierk. M., tegen een som van f1792- Ovezand. Die raad vergaderde gisteren. Afwezig D. van den Dries en F. de Jonge, met kennisgeving. In verband met uitkeeringen aan andere gemeenten inge volge de Lager Onderwijswet 1920 werd de begrooting van 1.923 gewijzigd, ook had een wijziging plaats in de begrooting van 1.924, wegens de kosten voor liet nazien der brandkranen. De begrooting van den Vleeschkeuringsdienst voor J925 wordt vastgesteld op f 2750 in ontvang en uitgaaf. Oudelande. In de Woensdagnamiddag gehouden voltallige Raadsvergadering, werd door den voorz. een schrijven voor gelezen van den Commissaris der Konin gin, inhoudende zijn herbenoeming als burgemeester. Het oudste lid van den raad dhr. Meulenberg, feliciteerde hem daarmee cn sprak de hoop uit, dat hij nog lange jaren tot heil van de gemeente mocht werkzaam zijn. Daarna werd het heffings- pereentago voor de gemeentelijke inkom stenbelasting vastgesteld op 3 pet. Aan den commissaris zal worden geadviseerd den burgemeester vergunning te verlee nen te Baarland te blijven wonen. Op de verschillende jachtacten werd respectieve lijk f 10. f5, f3 en f 1 leges gesteld. Op een mededeeling van dhr Van Wjngen waarom De Dreu als laagste inschrijver voor de levering van macadam voor de gemeente zijn aanbod niet gestand heeft gedaan, bleek, na voorlezing door den voorz. van de daarover gevoerde corres pondenties uit de verschillende data's, dat B. en W. in dezen zeer correct had den gehandeld, en de schuld bij genoem den inschrijver lag. Verder vond dhr Meu lenberg het beslist noodzakelijk, dat in het vervolg de vergadering van de water leiding-maatschappij te Goes door een afgevaardigde uit deze gemeente werd bijgewoond en werd tenslotte nog be sloten de vate bij den wagenmaker aan den openbaren dienst te onttrekken en daarna, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, bij inschrijving te verkoopen. Daarna sluiting. („G. Crt") Schore. Gisteravond kwam de 11-jarige M. de Pree zoodanig te vallen, door het spelen met een voetbal, dat hij daardoor zijn rechterarm brak. Heelkundige hulp werd verleend door dr Kolf van Oostenrijk te Kruiningen, lerseke. Gisteravond vergaderde de ver. voor Geref. Lager Onderwijs (Kakeldans). Na opening door den voorz. met gebed en welkomstwoord en notulen, brengt de penningm. zijn jaarverslag uit. Ontvangst f 32.446,09, uitgaaf f 31.329,12, batig saldo f 1116,97 (waarbij f425,09 vorig boekjaar). Ook wordt door dezen functio naris voorlezing gedaan van de opge maakte Balans der eigendommen enz. der vereeniging, welke een niet ongunstigen kijk op de zaatc geeft. Die kascommissie rapporteert de boeken en bescheiden in órde bevonden te hebben. De voorz. dankt den penningmeester voor zijn boekhouding Na jaarverslag van den penningmeester v. li. suppletiefonds uitloting rentelooze aandeelen en rondvraag sluit de voorz. de vergadering en gaat ds B. Meijer voor in dankgebed. Scherpenisse. Een zoon van C. llruijn- zeel was in den Scherpenissepolder op het land werkzaam. De hond die hij bij zich had werd aldaar aangevallen door een kat. Toen B. een eind aan die vechtpartij maakte, beet de kat hem zoodanig in de polsslagader dat het bloed met kracht uitspuitte. B. liep met spoed tot een in de nabijheid zijnden de Wilde, die onmiddellijk zijn schoenriem uitnam en daarmede even boven de wond de slagader stevig afbond en het bloeden ophield. B. had intusschen vee! bloed verloren. Van hier ging B. tot dr Polder man, die B. verder verbond. De booze kat is door den eigenaar onmiddellijk doodgeschoten. CuUjnsplaat. Op de aanbeveling voor ontvanger-griffier voor den Oud-Noord-Be- velandpolder zijn geplaatst: 1. 1. P. van der Weele, Colijnsplaat; 2. W. J. Bartelse, Kapelle; 3. J. Oele, W,emeldinge. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goudriaan.Ottoland J. D. ran Hof, eand. te Harmeien; te Elden J. Kramer te Niemvold i. Bedankt voor Aalburg en Heesbeen door J. G. Dekker te Resteren; voor Goudri aan.Ottoland door F. F. J. v. d. Plasscbe te Krimpen aan de Lek; voor Wierden door G. Alers to Nieuwlekkerland. Geref. Kerken. Beroepen te Scharendijke J. W. van Tol, cand. te Assen; te Voorthuizen G. J. Goede te Westzaan. Geref. Gemeenten. Tweetal te Moercapelle A. Verhagen te Middelburg en H. Kieviet te Veenendaal. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage A. II. Hilbers te Enschedé. R.-K. Kerk. Te Bergen (N.-H.) is op 77 jarigen leeftijd overleden de pastoor J. T. B. van Delft, die van 28 September 1872 tot 30 September 1883 kapelaan was te Zierikzee. Een groot verschil. Adama van Scheltema werd begraven. Ongetwij feld een dichter van naam. Die door het socialisme werd beziéld. Aan zijn groeve werd hij gehuldigd, ook door Jan Musch, die verzen van den ontslapene heeft gezegd en die tenslotte zijn hoogtepunt bereikte in het met groote bezieling gereciteerde vers: „De Daad", „En wie die hunne vaandels vlechten, Tot éénen rozenrooden band, Die voor een nieuwe Wereld vechten En sterven voor 't beloofde land Dat zijn de muiters en de makkers, Dat zijn de taaie rooie rakkers, Dat zijn de sloopers van den staat Dat is de daad!" Toen Bilderdijk begraven werd speelde het orgel van den Sint Bavo 't Hijgend hert, der jacht ontkomen, Schreeuwt niet sterker naar 't genot Van de frissche waterstroomen, Dan mijn ziel verlangt naar God" En toen Kuyper uitgedragen was, zong al 't volk bij zijn graf Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht, Uw vrije gunst alleen wordt de eere toe gebracht. Wij steken '1 hoofd omhoog en zullen d' eerkroon dragen, Door U, door U alléén, om 't eeuwig wel behagen" Het verschil, niet waar? is groot. (Friesch Dbl.j D e kerken in Z u i d-A f r ika, Prof. Kuyper schrijft in „De Heraut" als bijdrage tot de eigenaardige ver houdingen op kerkelijk gebied aldaar: De moederkerk, door de Hollandsche kolonisten in de Kaap gestichl, heet de Nederduitsch Gereformeerde Kerk, ook al heeft ze dien naam eerst later officieel aangenomen. Tot op zekere hoogte ver toont de geschiedenis dezer Kerk in de 19e eeuw groote overeenkomst met de geschiedenis der Hervormde Kerk in Ne derland. Tijdens de Bataafsclie republiek, toen do Kaapkolonie nog aan Holland behoorde, kwam advokaat de .Mist als Commissaris-Generaal in de Kaap en leg de aan de Kerk een door hem gemaakte Kerkenorde op, waardoor de Dordtsche Kerkenorde werd afgeschaft en daarvoor een Staatskerkenorde, min of ineer colle- gialistisch getint, in de plaats werd ge schoven. Toen in 1.806 de Kaapkolonie voor goed in Engelsche handen overging, kreeg de Kerk wel meer vrijheid, maar op de Synode, die in 1.824 saamkwam, werd de Staatskerkenorde van 'Die Mist als grondslag aangenomen en een nieuw Reglement opgesteld, in hoofdzaak naar het Reglement van de Hervormde Kerk in Nederland, ook al waren er, zooals Prof. Rovaards het uitdrukt, nog sporen van den ouden Calvinistische)! geest". Ook de Evangelische Gezangenbundel werd van de Hervormde Kerk in Neder land overgenomen. En al werd officieel aan de Relijdenis der Kerk nog vast gehouden, het valt helaas niet te ontken nen, dat allerlei afwijking van de Be lijdenis tolereerde, evenals in Holland ook in deze Kerk binnendrong en de prediking, op de kansels gehoord, niet zelden tegen de Belijdenis inging. Dat de toestand sindsdien veel beter is gewor den en de Nederlandsch Gereformeerde Kerk van thans een geheel ander beeld vertoont dan de Hervormde Kerk in ons vaderland, vooral wat de handhaving der belijdenis betreft, zij hier met nadruk aan toegevoegd. Ware het anders, dan zou de Synode onzer Kerken mij zeker niet hebben afgevaardigd om de zustergroeten onzer Kerk aan deze Kerk over te bren gen. Maar om het ontstaan der Gerefor meerde Kerk te verklaren, moest ik wel op deze vroegere toestanden wijzen. Eerst daardoor toch is liet duidelijk, waarom velen, die noch met deze nieu we kerkinrichting, noch met den Evan- gelischen gezangenbundel, noch met dit niet handhaven der belijdenis vrede had den, zich van deze Kerk hebben afge scheiden. Toch draagt deze „afscheiding" een ander karakter dan de Afscheiding of de Doleantie in ons land. Ze hangt nauw saam met den grooten Trek van de boeren, die de Kaapkolonie verlie ten, naar het Noorden togen om aan het Engelsche regiment te ontkomen, en de stichters zijn geworden van den Oranje Vrijstaat en de Transvaal-republiek. De Nederduitsche Gereformeerde Kerk of liever hare leiders waren met dezen Trek weinig ingenomen en beschouwden dit breken met het Engelsche gezag als een daad van rebellie tegen het wettig gezag. Aanvankelijk werd er dan ook zeer weinig gedaan van de zijde (lezer Kerk om in de geestelijke behoeften der Trekkers te voorzien. En aan de zijde dezer Trekkers bestond een sterke drang om in het nieuwe vaderland een zelf standige Kerk te stichten, die onafhan kelijk van de Kaapsche Kerk zou wezen. Men wilde liever de banden met Rol land weer aanknoopen, vooral omdat men beducht was, dat door het kanaal van de Kaapsche Kerk Engelsche invloe den overheerschend zouden worden. Van daar dan ook het eigenaardige feit, dat men in Transvaal twee zelfstandige Ker ken kreeg, de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk, die naast de Neder duitsche Gereformeerde Kerk kwamen Ie staan. De stichter der Hervormde Kerk in Transvaal was Ds D. van der Hoff, van Hervormde zijde gezonden om in de be hoefte der Trekkers te voorzien. De Kaap sche Synode besloot wel om de reeds ge vormde gemeente in Transvaal in haar Kerk in te lijven, maar de Algemeene vergadering dezer gemeente in 1853 te Rustenburg gehouden verwierp deze „in lijving", omdat men aan de kerkelijke wetten der Kaapkolonie zich niet wilde onderwerpen. Van een opkomen voor do handhaving der belijdenis, was ech ter, althans bij de predikanten die toen de leiding gaven, geen sprake. Toen er sprake was van een onderteekening der belijdenisschriften, werd dit door alle drie !de predikanten dezer Kerk geweigerd. Eerst later is hierin verandering ten goede gekomen. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor liet doctoraal examen rechten de heer Jhr H. A. Quarles van Ufford; voor het doctoraal Nederl. leltereai met lof de heer P. J. Meertens. Aan die te Amsterdam voor het docloraal wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) met lof de heer J. JL do Jonge. Te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen tweede stuurman groote stoomvaart koopvaar dij de heeren A. v. d. Plaats en H. W. Otto. De jaarvergadering van „Bartiméus", het Chr. Blinden.lnslituut te Zeist, zal D.V. dit jaar 14 dagen later dan vorige jaren gehouden worden en wel op Woensdag 9 Juli a.s. met het oog op de vacantiekaarten, Een openbare les der verpleegden slaat op het programma en we hopen, dat ook de bazar weder veel bezoek zal krijgen. Geslaagd vcor het diploma Schoolraad met de heide aanteekeningen o.a. do heeren II. J. Spoormaker te Rhoon en D. A. Oranje te Sliedrecht (geb. te Goes). Zondag 25 Mei. Ned. Herv. Kerk. Goes, vin. ds Homburg, nm. geen dienst, av. ds Steinz. (Donderdag vin. ds Homburg, av. ds de Vries). Wjlhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. (Donderdag 0 u. ds Homburg). Kapelle, Donderdag vm. en nm. dr Schmidt. Ongelukken. Te Eckelrade sloeg Donderdagavond de bliksem in de woning van den landbouwer P. C. De man, die op de eerste verdieping bij het venster stond, werd getroffen en was op slag dood. Het 13-jarig zoontje van den heer K. ie Strcobos, dat aan toevallen leed, geraakte in een onbewaakt oogenblik 'jn een diepe sloot en verdronk. Te Tiel werd een vier- jarig meisje door een auto uit Amsterdam overreden. In bewusteloozen toestand en he vig bloedend werd de kleine opgenomen. Men vreest het ergste. Te Koudekerk is een kind van 11 maanden, dat in een wiegje lag, verbrand, doordat een ketel omver vyerd getrokken door de kleine, waardoor de wieg in brand geraakte. Gisternamiddag heeft de sneltrein GroningenLeeuwarden op een onbewaaklen overweg bij Twijzel een knaapje van drie jaar overreden. De dood trad on middellijk in. Te Ootmarsum is een 2- jarig kind in een onbewaakt oogenblik in een kuip water gevallen. De ontboden ge neesheer moest den dood constateeren. Tegen dierenmishandeling. Rij de onlangs plaats gehad hebbende en spoedig te herhalen mislukte geluidsproeven van la Courtine, waren een menigte dieren, meest honden en marmotjes, in de omgeving aan de uitwerking van de enorme ontplof fing bloot gesteld. Zij zijn er toen al bij zonder goed afgekomen. Slechts één hondje werd gedood. Het geval heeft echter bij de dierenbeschermers zoo'n storm van veront waardiging gewekt, dat de senator Louis Martin reeds bij de regeering geprotesteerd heeft en het wel niet mogelijk zal zijn derge lijke feiten te herhalen. Ontevreden manschappen. Naar aanleiding van een aan een der man schappen opgelegde straf betuigden Woensdag avond omstreeks halfelf veertig bereden man schappen, gelegerd in de kazerne der oppas sers, grenzende aan het Valkenberg, te Breda, hun' ontevredenheid door tumult te verwek ken, eenige ruiten en lampen te vernielen en zich in de chambree op te sluiten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat zich onder de veertig ontevredenen drie a vier onrust stokers hebben bevonden. Binnen het uur was de rust geheel hersteld. Staking landar beiders. Te Fij naart werd een vergadering gehouden van de leden der R.-K. Landarbeidersvereeniging. Van de 154 stemmen waren 150 voor sta king, wanneer onderhandelingen met de land bouwers, waarmede men geen overeenkomst had kunnen treffen, andermaal afstuitten op weigering van die zijde omtrent liet loon. O n w c do r. Donderdagmiddag brak bo ven de gemeente llijssen een onweder los, gepaard gaande met een ontzeltenden plas regen. De bliksem sloeg twee gaten in het huis van .1. Kr., doch veroorzaakte geen brand. Van J. E. werd een koe in de weide doodgeslagen. De regen was zóó hevig, dat de watermassa's de huizen binnenstroomden en ook de jutefabrieken van de firma Ter Horst en Co., waarvan een gedeelte, de spin nerij, moest worden stopgezet. Te Wierden sloeg de bliksem in het huis van de familie Draaier en richtte groote verwoestingen aan. Wonder boven wonder ontstond geen brand. Het dak werd geheel versplinterd. - Tijdens een herig onweer sloeg Donderdagmiddag de bliksem in een school te Kalkwijk (beneden). Behalve een beschadigde muur werd geen onheil aangericht. Een deel der verschrik te kinderen liep schreiend naar buiten., doch de meesten werden door het onderwijzend personeel tot kalmte en orde gebracht. Te Langenboom (N. Br.) werd de schuur van den landbouwer K. door den bliksem getroffen. Alle zich daarin bevindende ge reedschappen en landbouwmachines werden met de schuur een prooi der vlammen. 2000 kilogram aardappelen on een stier zijn even eens verbrand. Te Waalwijk (N. Br.) werd een fabrieksschoorsteen door het hemelvuur vernield. Te Capelle (N. Br.) werd de schoor steen van een school door den bliksem stuk geslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. B1 i k s e m s 1 a g o p e e n ,r a d i o t o e- s t e 1. Tijdens een lievig onweer was in Bun- tingford (Herforlshire) de schooljongen Ro bert Walsinghain bezig met zijn radiotoestel te luisteren naar draadlooze medcdeelingen, toen plotseling een hevige bliksemslag het ver trek verlichtte. De jongen werd van het toe stel geslingerd, het tafelkleed en enkele dag bladen geraakten in brand, het apparaat werd geheel vernield. Bij onderzoek bleek, dat de slag een hoorn getroffen had, waaraan de antenne bevestigd was en de stroom was niet door den boom, maar door het toestel gegaan. Het is het eerste geval van dezen! aard in Europa en in verband daarmee wordt gewaarschuwd, hij onweer het apparaat niet te gebruiken, maar af te stellen, opdat het gevaar voor inslaan vermeden wordt. In Rusland gevangen Neder lander. De Nederlander Schmitt, verlegen, woordiger van de Nederlandsehe Kolonie te Petrograd, omtrent wien kort geleden een bericht in de pers is verschenen en die, naar door de Russische regeering aan de Nederlandsehe regeeriug was medegedeeld, uit Rusland zou worden gezet, is thans in stede daarvan en ondanks zijn leeftijd en zijn slechten gezondheidstoestand, naar den Oeral verbannen. Gewapende vrede. In 1913 had Engeland 106.000 man, Frankrijk 666.000, Duitschland 836.000 en Ame rika 86.000 man onder de wapenen. In 1923 was dit getal voor Engeland 80,000 voor Frankrijk 450.000, voor Duitschland 100.000 en voor Amerika 137.000 man. G.Politiegids".) Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Mei 1924. De volgende beklaagden waren .gedagvaard Th. d. B., 54 jaar, hengstenleider te Wpst- dorpe, wegens verduistering van een bedrag van f 520, dat toebehoorde aan Frans Dekker, gepleegd le Westdorpe in liet jaar 1922. Eisch G maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar; P. A. v. M., 22 jaar, leur. der te Hontenisse, ged. wegens het afleggen van een valschen eed op de zitting van het Kantongerecht te Hulst van 12 Maart j.l. in de strafzaak tegen D. v. d. Berge. Eisch 4 maanden gevangenisstraf; C. G., 24 jaar, arbeider te St.-Philipsland, ged., wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan Giljam Flikweert te Oosterland, op 21 April 1924. Eisch 6 maanden gev. straf; C. M., 28 j., arbeider Schoondijke, wegens verduiste ring van eenige zakken met kunstmest, toe behoorende aan de Kunstmestfabriek te Vlaar. dingen, welke mest hem was toevertrouwd, gepleegd te IJzendijke, op 11 Maart 1924. Eisch 3 maanden gevangenisstraf; M. d. J„ j., landbouwer te Schoondijke, werd beklaagd, dat hij op 11 Maart j.l. eenige zakken kunst mest, die van misdrijf afkomstig waren heeft gekocht van C. M., bovengenoemd. Eisch vrij spraak; L. d. J., 51 j., landbouwer te Wol- phaartsdijk, wegens hot aan zijn schuld te wijten zijn, dat J. van Zweden lichamelijk letsel heeft bekomen, doordat hij, beklaagde, op 26 Febr. j.l. als bestuurder van een auto mobiel op den weg nabij1 's-H. Arendskerke rijdende met een snelheid van 30 of 40 K.M. de hondenkar van van Zweden heeft aangereden, welke kar tegen hein is aange komen en waardoor v. Zweden 2 ribben heeft gebroken. Eisch 1 maand hechtenis. H. B., 33 jaar, zonder beroep te Hontenisse, had voor den kantonrechter te Hulst terecht gestaan voor invoer van 1 buks en 200 patronen vanuit België in Clinge, op 1 Fe bruari j.l. De kantonrechter had zich in deze zaak onbevoegd verklaard. De ambtenaar O. M. was daartegen in hooger beroep gekomen. Eisch, bevestiging vonnis kantonrechter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2