BELMSTüGIMüEi Stationsweg 37 - Goes DOCTOR P8YCH. SCHILLING. r DRUKWERK Bit is mijn eenig juist adres: Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Hef beste adrts voor MAtfUFMCTOREtl Is dat van L E, RINSERE, Groot® Markt, Hotk Gravenstraat, Middelburg. Een Woonhuis, OOSTERBAAN LE COINTRE Extra Koopjes iii gekleurde Parasols, VILLA SlOSA, naast Restaurant ümicitsa, bij Breda. Vrijdag 8 Juni 1924, publiek vetrkoopen Woensdag 21 Mei 1924, publiek te verkoopen: UW BELANG Cycle Import ^.gravÊnhage2 HET NEESVtT PROEF BOOMGAARD, een SVIeid gevraagd, Adverteert in het Succes verzekerd 4k A. GEENSEN, Noordstr. M'burg. Eerae partij Biggen en Loopvarkens. Te pachten bij inschrijving Een zoo goed a!s nieuwe vernikkelde Buiskachel, een Werkster DIENSTBODE. een Dienstbode, een Dienstbode, foravo's f7f7.75, Zeeuwsche "indu strie f 5.50—f 6, Zeeuwsche Red Star f 7 f7.70, Drentsche aardapp. f 4.20 f4.80, Malta 1215 cl. Malta spring 19 —23 et. Eieren f 6.25f 7.25. Die zaak tegen denoud-dir ec- tour van de „Ohr. Amsterdam- in o r". De vieide Kamer der Amsteï- damsche rechtbank heeft Zaterdag uit spraak gedaan in de zaak tegen den voormaligen directeur van het Ohr. dag blad „De Amsterdammer", den 55-jarigen C. I. Die rechtbank veroordeelde hem we gens verduistering van gelden, ingeza meld voor het Nederlandsche Nansen- comité tot een totaal-bedrag van f3000 wegens een 4-tal verduisteringen van geldbedragen, die hij als directeur van „D'O Amsterdammer" onder zich had en wegens het gebruik maken van valschelijk opgemaakte geschriften, tot lVa jaar ge vangenisstraf. Van het overige hem ten laste gelegde werd beklaagde vrijgespro ken. Het O M- had 2V2 jaar geëischt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het Autobusvraagstuk. Mijnheer de Redacteur, Met verbazing las ik het ingezonden stuk in uw blad van Vrijdag 16 dezer, waarin iemand van het „land van Zuid- Beveland" R. en W;. te Goes wil aanzet ten tot het nemen van gelijksoortige maat regelen als waartoe B. en Wt (e Mid delburg hebben gemeend te moeten over gaan. Het stuk van dien Zuid Bevelander getuigt zoozeer van grenzenlooze kort zichtigheid, dat het mij, als hoofdredac teur van het maandblad „Be Autobus" zeker wel veroorloofd zij, van oenig ant woord te dienen. Wat te Middelburg geschiedt, is zoo erg, dat een tweede voorbeeld daarvan in ons vaderland niet is te vinden. Wie hebben gehad de Haagsche, de Rotter- damsche, de Haarlemsche kwestie, doch de Middelburgse h e spant de kroon. Het is meer dan erg, dat de kis sen, die de Markt te Middelburg tot on- gekenden bloei brachten, thans niet eens op het Marktplein mogen verschijnen, zoo- dat Donderdag de reizigers, die uit Mid delburg wilden vertrekken, overal lie pen te zoeken. Is het niet verschrikke lijk, dat men het opnemen van een rei ziger, waartoe één minuut wordt gestopt, beschouwt als het innemen van een standplaats? Juridisch is het nog zeer de vraag of de genomen beslissing van B. ten W. te Middelburg juist is. Het gaat er nu maar om' of er een bushou- der een proces-verhaal voor over heeft 0111 het te laten uitmaken. Wat heeft men toch op de bussen tegen? Het publiek heeft ze graag'. Ik denk dat lieel Middelburg, vooral de handeldrij vende middenstand, „ach en wee" zou roepen als de bus-exploitanten juist op marktdag niet naar Middelburg wilden rijden. Ik geloof, dat dit het juiste ant woord op het besluit van B. en W|. zou zijn en dat de oude toestand dan spoedig zou zijn hersteld. De maatregel van B. en W. was niet noodig. De toestand te Middelburg was niet ideaal maar ook niet wanhopig. Het ging goed. Men doet te Middelburg ech ter graag deftig en ik vermoed, dat men ook „een autobuskwestie" heeft willen hebben. Zou men misschien ook bet Bel gische kapitaal (electrische tram Vlissin- gen-Middelburg) hebben willen beschermen en offert men nu daarvoor heel gewil lig het Iïollandsche Booze longen fluisteren het, en booze tongen spre ken ook wel eens waarheid. M 0 e t liet Nederlandsche kapitaal nu kapot? Waar om klaagt men dan over kapitaalsrermin- dering hier te lande? Volgens mijn meening hebben B. en W. te Middelburg niets bereikt dan alleen dit: ze hebben de bushouders eens flink dwars gezeten, maar het laatste woord is daarover nog niet gezegd. Een vaste standplaats, zoodat de bus- houder niet meer vogelvrij is, zoodat niet elke later gekomen concurrent kan plaats nemen daar, waar no. 1 zijn men- schen placht weg te halen, geven B. en W. niet. Hoe vaak is daar 0111 gevraagd, ook door mij vo-oir ïriijn dienst naar Goes. Dan krijgt men echter niet eens antwoord. Het ©enige dus, wat uitkomst kan bren gen nl. het aanwijzen van vaste stand plaatsen op' het Marktplein, dat daartoe ruim genoeg is, is door B. en W, na gelaten. Nu laat ik de Middelburgsche kwestie schieten en wil even over Goes pra len. Laat inzender nu eens bewijzen dat de bussen daar „alles en iedereen in den weg rijden of staan". We hebben in Goes ook getobd. Ook te Gotes was men in liet begin wat zenuwachtig. Die oplossing te Goes gevonden steekt ech ter gunstig uit boven die te Middelburg thans aangeprezen wordt. Goes heeft een prachtig marktterrein, uitstekend geschikt voor standplaats van autobussen. Ik weef niet wie 'de eer toekomt van de uitvin ding de wagens neer te zetten zooals ze thans geplaatst moeten worden. Wel weet ik, dat nu alle 'last verdwenen is, èn voor de autoriteiten, èn voor bet publiek èn voor de bushouders. Zeker aan deze regeling zou ook nog wel iets te ver beteren zijn, maar ik (en al 'mijn collega's zeker ook) ben er al zoo blij mede, dat wij hier ons bedrijf ongestoord kun nen uitoefenen, dat ik niet gaarne onge vraagd nog eenig advies in de zaak zou geven. Steik kom ik echter op tegen de wijze van behandeling der zaak door inzender. Wij, bushouders, betalen ook onze belas ting en heusch niet te weinig. Mag daar geen recht tegenover staan. Is het goed iemand, die f30 000 of meer in een zaak steekt, te behandelen als een schooier en te zeggen: „W,eg jullie met je bus sen". Ons bedrijf dient een bij uitstek alge meen belang. Wij maken gaarne winst, dat is geen kwaad, dat doet elke zaken man graag, doch bij het uitoefenen van ons bedrijf brengen wij1 dorpen en steden tol meerdere welvaart. e11 de dank daar voor is vaak, dat als men een dienst hoeft opgewerkt een concurrent doodkalm er naast komt rij ten, liefst 5'minuten vóór den tijd, of alleen op drukke diensten, en dat de menschen dan nog niet eens karakter genoeg hebben om zulk een „gier" te negeeren. Op menig autobushouder is van toe passing de Latijnsche spreuk gegrift in Domhurg's torenklok: „Dienende ver slijt ik". De autobussen, die in stroomen des Dinsdags de menschen vaui het platte land over het marktplein te Goes uit storten, dragen veel bij tot opleving van den liandel. Laat ze één Dinsdag staken, dan zult ge do marktliandelaren, de winkeliers, enz. eens liooren. De toestand te Goes roept niet om verandering. B. en W. moeten zicli niet zenuwachtig laten maken. Wanneer het niet goed gaat, kan er altijd nog gecon fereerd worden met de autobusdienst- ondernemers, die gaarne mede helpen „oplossen". Mijn vaste meening is echter, dal men te Goes niets behoeft te wijzigen.. Hol gaat goed des Dinsdags. Laat Goes dan gerust de eere wegdragen dat liet een hetere kijk op de zaken heeft dan het grootere Middelburg. Wachte het zich vooral voor nadoen van wat „grooteren" doen. Wie de inzender uit het land van Zuid- Beveland is weet ik niet. Op het platte land zal ik hem wel niet vinden, want daar zegent men liet oogenblik, dat de bussen kwamen. In Goes, de slad, is zijn Spoor ook niet te ontdekken, want de bevolking daar weet te goed, hoeveel voordeel de bussen de stad brachten. Waar hij dan te vinden is? Zou hij misschien huizen in de roef van een trekschuit Kraak Steemann. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Thans laten wij enkele discussies volgen, welke in de Vrijdagavond gehouden vergade ring zjjn gevoerd. Bü liet voorstel van liet bureau 0111 niet te voldoen aan het verzoek van de Neder landsche Landbouw-Handelskamer om finan- cieelen steun, vroeg de lieer Kielstra, die secretaris van die Handelskamer is, waarom liet bureau dit advies heeft uitgebracht, daar liet toch niet altijd tegen subsidie is. De lieer Boudewijnse zegt, dat er nog nim mer stemmen voor het verleenen van sub sidies zijn opgegaan, behalve voor liet visch- verbruik in de vorige vergadering. Er was dan ook geen aanleiding voor een grondig onderzoek. De lieer Jeronimus meentIeder moet maar voor zijn eigen standje zorgen, en daarbij is spr. ook tegen bevordering der coöperatie. De voorzitter zegt, dat er afwijzend is geadviseerd, omdat liet bureau den geest der kamer kende. liet voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel, om een schrijven le richten tot de Tweede Kamer met verzoek liet voorstel tot liet verleenen van een Crediet aan do Handelskamer niet aan te nemen, had vrij uitvoerige discussies tengevolge. De lieer Bos man zou gaarne de bezwaren tegen liet crediet nader uit een zetten. De heer Jeronimus zegt, dat wat de kamers ook tegenwerpen, het voor stel in <)e Tweede Kamer toch wordt aange nomen, want de „roode en zwarte broeders" zijn er voor. Toch dient men punt voor punt aan te roeren en te vragen wat die betee- kenen. Men moet .er voor bedanken maar steeds op te dokken voor alle geliefhebber op sociaal-economisch gebied. De heer Bos man meent, dat de kamers tocli zijn opgericht om steeds door den minister te worden ge hoord. Men moet nu laten voelen, hier niet voor aardigheid te zitten. De heer P. G. Laernoes spijt het, dat uit drukkingen als ,die van den heer Jeronimus geuit worden. Die komen in deze vergadering niet te pas. Men is niet in een politiek li chaam. Spr. hoopt, dat de voorzitter zulko uitdrukkingen niet meer zal toelaten. De heer Oosterhaan meent de uitdrukking te moeten toeschrijven aan te weinige kennis over do politiek. Men mag voor een democratische minderheid niet heel de partij verantwoordelijk stellen. De heer Jeronimus geeft toe, wellicht le veel te hebben gegeneraliseerd. Het voor stel wordt z.h.s. aangenomen. Vervolgens kwam liet voorstel ter tafel 0111 den minister te adviseeren de bedragen voor eerste inschrijving en voor jaarlijksche bij dragen aan het handelsregister met 20 pCt te verminderen, terwijl de commissie voor het handelsregister meende, dat dit 25 pCt kon zijn. De heer Jeronimus zou willen, dat gevraagd werd een maximum-bedrag in de wet neer te leggen, maar verder de kamers do bedragen te doen vaststellen. De voorzitter zegt, dat het bureau liet idee van den heer Jeronimus om een wettelijk maximum te vra gen, overneemt, waarop het voorstel wordt aangenomen. Het laatste voorstel van het bureau was, dat tot aansluiting bij de Vereeniging van kamers van koophandel in Nederland. De hr Jeronimus is sterk tegen aansluiting. Spr. wijst op een ing-komen schrijven van de kamer te Tilburg, die zicli niet aansluit, hij ver- eenigt zich niet de motieven dier kamer. Het is niet dringend noodzakelijk en dan mag men daaraan geen geld besteden. De lieer van Niftrik staat verwonderd over de woorden van den heer Jeronimus. Er zijn meerdere atgemeene belangen voor geheel Ne derland en liet is goed die samen te be spreken. Het voorstel tot aansluiting wordt aange nomen, waarbij 4e heer Jeronimus verzoekt geacht te worden Je hebben tegengestemd. Rondvraag. De heer Olthoff vraagt, of er niet eens kan worden gevraagd, hoe liet nu zit met den post cheque- en girodienst. Naar spr. meening moet die dienst of verdwijnen of zoo spoedig mogelijk weer in werking (reden. De heer Jeronimus geeft toe, dat het geld weg gooien in schijn waar is, maar om redenen, die spr. niet wil noemen, is het beter dat de dienst voorloopig stil blijft staan. De voorz. zegt, dat de voorbereiding der hervatting ver gevorderd is en de hervatting bij de re geering in overweging is. De heer v. d. Berg wjjst er op, dat dit jaar nog meer zaaioesters naar Frankrijk verkocht worden dan yerleden jaar. De oesterkweek te Bruinisse gaat daardoor kapot. Spr. vraagt, of er geen stappen kunnen worden gedaan 0111 dit. tegen te gaan, zulks in overleg met de oommissie voor de Handelsbelangen. De voorz. zegt overweging door het bureau toe. De lieer Lindenhergh zegt, dat hij het betreurt dat het bureau iemand uit Middel burg benoemde in de electriciteitscommissie, daar Middelburg en Vlissingen eigenlijk huiten de middengroep staan. Het is jammer, dat 'geen b '1 inghebbende uit Zuid Beveland is benoemd, of althans overleg is gepleegd. De voorzitter zegt, dat er voor de benoeming maar enkele dagen tijd was. De benoemde zal zeker de belangen der streek behartigen en zoo noodig inlichtingen bij belanghebben den inwinnen. De heer van Niftrik acht het goed dat er verschillende elementen in de commissie zitting hebben en 1111 wees de kamer iemand aan, die de economische mogelijkheid lean overwegen. De heer Chamuleau meent, dat het bureau toch wel voorbarig is geweest. De lieer Jeronimus acht het gevaarlijk, dat vertegenwoordigers door het bureau worden aangewezen. De lieer Massee vraagt, of de lieer Boudewijnse zitting heeft als vertegen woordiger der kamer, dan zou hij gaarne op de hoogte worden gehouden van hel doen en laten der commissie. De lieer Boudewijnse zegt, dat er alleen is gevraagd een lid aan te wijzen. De heer de Vos wijst er op, dat het nu reeds een jaar geleden is, dat de kamer op zijn- vporstel vroeg om eene hetere boot- verbinding tusschen Vlissingen en Terneuzen. Er werd nog niets gehoord en spr. vreest dat het met den zomerdienst nog niet zal verbeteren. Hij vraagt nogmaals aan te drin gen. Dit wordt toegezegd. In plaats van kaarten. Met dank aan den Heere deelen we mede de geboorte van onzen Zoon LmuamEsas j&ra. Ds en Mevr. ALLAART. Geref. Pastorie, Rozenburg. 15 Mei 1924. Geticren: JOHAMJSA SUZAHNA, dochter van JAN DE JONGE en CHRISTINA OELE, Manufacturen, Kruiningen. Kruiningeii, 19 Mei 1924. Voor de bewijzen van deelne ming, ontvangen bij bet overlijden van onzen geliefden Broeder en Zwager, den lieer F. SMIT, gep. Kapt. ter Zee, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. IIAJENIUS—Smit. G A. HAJENIUS. Goes, 19 Mei 1924. Ondergeteekcnden betuigen hun hartelijken dank, voor de vele blij ken van belangstelling, zoo van hier als van elders ontvangen, bij herdenking van hun 33-jarige Echt- vereeniging W. KERKHOVE. J. KERKHOVE. Melbkerke, Mei 1924. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij gelegenheid van onze 40 jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. G. PEPER. E. PEPERde Paqter Aagtekerke, Mei 1924. Zij* 3Ü ni@f g®r@ed met d@ invuSHtog van uvs? aangiftebiljetten voor de diverse belastingen? Vraagt onze v-ics-ïichting! Billijke tarieven Bur. Vc Mm. m Belastingzaken van MrJ, H. v. Doorn® Be gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland, zal op 22 dezer KIEV plaats hebben des voormiddags te 11 uur, doch des namiddags te 3 uur, terwijl op Banderdag 20 dezer BEEfd audiëntie zal verleend worden, doch wel op Vrijdag 30 dezer, des voor middags te 10'/2 uur. Bij de verkooping te houden op Donderdag 22 SSSei a.s,, zal alsnog publiek worden verkocht: 1.1070 Hectare BQEJ&'LAÜSö, aan den Gapingschen weg te Sint- Laurens; in pacht tot 1 November 1926 bij D. Lorier voor f 300. per jaar. Afzonderlijk en gecom bineerd. Notaris STRUVF. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des nam. 2 uur (N. T.) ten her- berge van Mej. Hanson te Kapelle, onder de gemeente Kapelle: annex Schuur, Koetshuis mek stalling voor 2 a 3 paarden, Vruchtenkas, 30.30 M. X 7.80 Hifi. i Boomgaarden en Bouwland (thans in gebruik ais boatn- kweekerïj), groot 6.50.84 H.A. In 8 perceelen en combinatiën. De notitiën zijn op aanvrage te verkrijgen ten kantore van den Notaris, alwaar tevens de kada- f ale kaart ter inzage ligt De Notaris J. L VaN DER HARST, is voornemens op des namiddags ten twee uren fn het koffiehuis van den Heer Wil lemse te Biggekerke in de gemeente Biggekerke op liet dorp, gemerkt A 76, groot 2 Aren 80 Centiaren, kadastraal aldaar bekend in Sectie A nummer 435. Direct ontruimd te aanvaarden. Bezichtiging daags vóór den ver koopdag van 1012 en van 24 uur en op den morgen voor den verkoop. mot Dunlopbanden tot fabrieksprijzen. te volloen bij aflevering f38. Later te betalenf20.— FRANCO en GOED VERPAKT Vraagt gratis prijscourant No. 568. ALLE uitvoeringen voorradig. adres voor de levering van fraai is nog altijd GOES Te pachten voor den tijd van zeven jaren i beplant mst ongeveer 200 Fruit- boomen, ruim 1300 verschillende Bessenstruiken en ongeveer 10 000 I Aardbezieplanten, liggende aan 't Iloogelandsche wegeling, dicht bij den Noordstraatweg te Middelburg, groot 70.35 Aren (1 Gem. 237 R). Het perceel is kort geleden voorzien van 41 voer mest en be plant met aardappels. Inschrijvingsbrieijes in te leve ren vóór 25 Mei a. s. ten kantore van ISAAC DE WOLFF, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar. Met October bij S. LOUWERSE, Oostkapelle. i? H in prijzen vanaf SO cent, bij De Notaris H. R. STRCJVE te Middelburg, is voornemens op Donderdag 22 SïZei 1924, des namiddags 1 uur, bij bet ca#é Kanaal- en Spoorzicht aan de Teer- pakhuizenstraat aldaar, publiek Se verkoopen; voor 1924; 1.23.40 H.A. (3 Gemeten 43 Roeden) WEILAND te Grijpskerke b(j het hofsteedje van J. Geerse aan den Christ iaans weg. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht vóór of op 24 Mei a.s. ten kantore van Not. A. DE NEELING te Middelburg, alwaar verdere in lichtingen zijn te bekomen. Te koop wegens plaatsgebrek bit A. GEENSEN, Parapluiehandel, Noordstraat. Middelburg. Het Bestuur der Chr. Herv. School te Koudekerks, vraagt voor het schoonhouden der school. Zicli aan te melden bij liet Hoofd der School vóór 1 Juni a.s., waar verdere inlichtingen te bekomen zijn. Terstond een flinke nette Dienstbode gevraagd. Adres Mevr. REIJNIERSE, Loskade, Middelburg. Terstond gevraagd middelbaren leeftijd, bij Wed. JACs, VERLARE, Wiliielminastraat te Krabbendijke. Terstond gevraagd bij L. MEEUWSEN, Landbouwer, 's-Heer Abtskerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 4