Staten-Generaal. Kerknieuws. Onderwijs. Laatste Berichten. gemengd Nieuws, Binnenland. it de Premie, Predikbeurten. Ongeregeldheden te Enschdé. Gisteren moest de politie in de volks buurt Pathmos te Enschedé bij het gaan naar en komen van de fabriek handelend optreden om de talrijke samenscholingen te verhinderen. Hierbij werd gebruik ge maakt van den gummistok. In verband met deze ongeregeldheden is het verbod van samenscholingen met ingang van he den aangevuld met de bepaling, dat nie mand zich mag ophouden bij geopende deuren of aan geopende ramen, of in portalen van woningen en gangen tus- schen woningen gelegen aan de W. de Clercstraal en Bombazijnstraat en verder daar waar hel door de politie zal wor den noodig geacht, op werkdagen tus- schen voorm. 7 en 71/2 uur, 's nam. van 121214, uur en 1-l1^ uur en 's avonds van 6—7 uur, Zaterdags uitgezonderd. De fabrieken Kremerhavcn, Oostburg Trans vaal en Noorderhaven zijn gesloten, doch zuilen Maandag a.s. weer worden open gesteld. De Relgisehe Christelijke Textielarbei- dersbond stelde 5000 francs beschikbaar, te verdeelen tusschen „St. Lambertus" en „Unitas". Toegezegd werd, dat als de actie nog eenigen tijd voortduurt, meer dere financieele steun zal worden ge boden. Een der hoofdbestuurders der Belgische organisatie vertoeft op het oogenblik in Nederland om zich van den toestand op de hoogte te stellen. De'loonsverlaging bij de spoor weg e n. Naar 'de „Tel." verneemt zal van het personeel der Nederlandsche Spoorwegen over de maanden Mei en Juni nog de volle 10 pet. loonkorling worden inge houden en zal op zijn vroegst in de maand Juli a.s. de verrekening plaats hebben van de teveel ingehouden loonkorting van '1 Januari jl. af. De administratieve werk zaamheden aan een en ander verbonden maken liet niet mogelijk dat eerder een definitieve regeling tot stand komt. De Wester-Schelde. Vandaag is officieel de sluiting van de overeenkomst tot beperking van de con currentie tusschen den Nederlandschen en den Belgischen loodsdienst op de Wes- ter-Schelde bekend gemaakt. De overeen komst treedt 1 Juni in yverking en duurt voort, tenzij een van beide partijen haar tenminste 18 maanden van tevoren opzegt. De ambtenaarssalarissen. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag is gemachtigd, met stelligheid tegen te spreken alle geruchten, als zou den er bij de regeering ten aanzien van het vraagstuk der vermindering van de ambtenaarssalarissen andere voornemens bestaan dan die, welke aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg zijn meegedeeld. Allerlei. Te 's-Gravenhage is overleden mr W. P. Graaf van Bylandt, opperhofmaarschalk van H. M. de Koningin. De Koningin bezoekt Woensdag niet alleen Tiel, doch de gelieele Betuwe. De tocht gaat uit Arnhem, via Eist, Zetten, Kesteren, Lienden, Buren naar Tiel en vandaar via Echteld, Dodewaard, Eist en tusschen gele gen dorpen terug naar Arn hem. Pijnloos scheren met behulp van P u r 01 Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. Tweede Kamer. Allereerst gistermiddag een inter- pellatie-v. Ravesteijn over de onder handelingen met de Unie van Socia listische Sovjet-republieken, die na tuurlijk neerkwam op een opheme ling van sovjet-Rusland en een critieK op de vertegenwoordigers van Neder land bij de onderhandelingen te Ber- Iijn. We zullen er dan ook' niet veel van zeggen, 't Werd zelfs Troelstra. te bar, die de interpellatie kwalifi ceerde als een poging om de positie der Nederlandsche regeering tegen over Rusland te verzwakken. Minister van Karnebeek deelde me de, dat Rusland niet bereid was mede te werken tot een regelmatig handels verdrag, maar wel tot een sterk ge clausuleerd klein 'verdrag met veel reserves, zoodat Nederland daarmee niet kon instemmen. Een oplossing scheen voorshands onmogelijk', waar om de Nederlandsche onderhande laars de besprekingen wilden schor sen. De Russen gevoelden dit als een afbreken der onderhandelingen. Uit de verdere discussies bleek dui delijk de onwil van Rusland. De com munisten stonden in hun critiek op onze vertegenwoordigers te Berlijn al leen. Zells mr Troelstra gaf den mi nister gelijk en noemde de interpella tie een treurig iiguur. Ook het Nijverheidsonderwijs kwam aan de orde. De heeren Ament en Wintermans kwamen op voor de be langen van het Landbouwhuishoudon- derwiis, dat nadeel ondervindt van het tweeslachtig karakter, dat daaraan is gegeven. Het liefst zouden de heeren dit onderwijs bij Landbouw zien on dergebracht, maar daaraan verklaar de minister de Visser niet te kun nen voldoen. De voorgestelde wijziging van arti kel '25, 0111 liet imperatieve voorschrift dat subsidie wordt gegeven te ver anderen in k a n worde n gegeven, werd een struikelblok. De heer van Wijnbergen erkende dat het Rijk op het oogenblik liet risico om 70 p,ct. subsidie te moeten geven aan alle Nijverheidsscholen, die van de gemeenten 30 pet. ontvangen, niet kan dragen. Hij was daarom tot een compromis bereid, indien de mi nister het recht van de scholen op subsidie onaangetast wilde laten. Mi nister de Visser accepteerde echter niet het loslaten van zijn wetsinter pretatie, dat iiij geheel vrij was te beslissen of een subsidie zou wor den verleend of niet. Dit gaf aanlei ding tol eenig misverstand, waarom de voorzitter liet heter oordeelde om de discussies maar te verdagen lot a.s. Dinsdag. Woensdagavond is de bliksem inge slagen in de schuur van den landbouwer C. Verhage te Zuidzande. De schuur brandde tot den grond toe af. De reserve le luitenant A. J. Do- nrinicus van het 14e R.I., is van zijn detacheering bij liet leger in Ned.-Indië eervol ontheven. Bij Kon. besluit is met ingang van heden benoemd tot majoor der infanterie bij het 9e regiment de kapitein Di. Boom- sma van het 3e en tot kapitein bij het 3e de eerste luitenant F. N. M. Burman Eyck tot Zuylichem van het regiment jagers, en bij het 9e regiment de eerste luitenant J. W. Bos van den staf der 3e infanteriebrigade. Bevorderd bij het departement van financiën met l Januari of 1 Maart j.l. tot adjunct-commies W. A. Kapteyn, thans klerk; en tot commies .1. Scheele Rzn. thans adjunct-commies. Benoemd tot kantonrechter te 'Oost burg mr A. E. van Eldik Thieme, thans griffier bij het kantongerecht te Leeuwar den; en tot griffier bij het kantongerecht te Ooslburg mr. J. Moolenburgh, advocaat te Haarlem. Goes. Onder vele blijken van belang stelling herdacht de heer G. Adriaanse gisteren den dag, waarop hij 40 jaar ge leden in dienst der S.S. trad. Door het stationspersoneel werd den jubilaris gis termiddag als huldeblijk een keurig rook stel aangeboden. Van de B. A. N. S. ont ving de lieer Adriaanse een mooie gang lantaarn. Om 3 uur werd door een com missie uit den handel alhier welke bij de verzending barer goederen natuur lijk geregeld met den heer Adriaanse in contact komt bij monde van den heer J. J. de Jonge aan den jubilaris een fraai schrijfbureau aangeboden, vergezeld van een lijst met de namen van degenen die hieraan hebben bijgedragen. Spr. wenschte den heer Adriaanse geluk met zijn jubi leum en wees op de prettige samenwer king welke gedurende de vele jaren dat dhr. Adriaanse alhier chef is, tusschen hem en de handelaren lieeft bestaan. De jubilaris dankte ontroerd voor dit hulde blijk. Des avonds bracht de harmonie „Euplionia" den jubilaris een serenade. (G. Ct.) Kloetinge. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een openbare verga dering bijeen. Afwezig wegens ongesteld heid de heer D. Sinke. Ingek. stukken: a. van Ged. Staten be richt dat zij de rekening der gemeente over 1922 definitief hebben vastgesteld; b. van hetzelfde college dat zij de begroo ting voor den dienst 1924 hebben goed gekeurd. De voorzitter geeft in korte trekken weer de bespreking, gevoerd op de verga dering gehouden te Middelburg ter be spreking der electrificafie. De heer Evers- dijk heeft de algemeene vergadering der N. V. Waterleiding-Mij „Zuid-Beveland bij gewoond en geeft een kort verslag van de besprekingen, daar gevoerd. In behandeling komt het vaststellen van het heffingspercentage der Inkomsten belasting voor het belastingjaar 1924-'25. De voorzitter zegt dat dit een moeilijk werk is, want we kunnen de opbrengst der Inkomstenbelasting slechts schatten. Het belastbaar inkomen voor het be lastingjaar 1924-'25 wordt als volgt ge schat: inkomen van personen met hoofd verblijf alhier f 1.110.000, alsvoren van forensen f 60.000. Evenwel gaat daar af de aftrek voor noodzakelijk levensonder houd van personen met hoofdverblijf al hier ad f 290.000 en idem van de foren sen ad f 2000, totaal dus f 292.000. Er blijft dus een belastbaar inkomen van f878.000. Nu is benoodigd ongeveer f6700, zoodat de voorzitter voorstelt het percentage te bepalen op 0,8; liet vorige jaar was dit 1. De heer Straub zegt, dat dan van de forensen niet veel verkregen zal worden, n.l. nog geen f580. Hij vindt dat wel wat weinig en vraagt of liet geen overweging verdient de opcenten op de Grondbelas ting te verhoogen. Dan toch helpen de groot-grondeigennars ook meer in de be lasting bijdragen dan thans. De lieer Lens hoek is het met den heer Straub eens en vindt dat hieraan tprndacht gewijd moet worden. De voorzitter zegt dat de verliooging dit jaar niet kan plaats heb ben, daar de verordening eerst gewijzigd en koninklijk goedgekeurd moet worden. Het voorstel van den voorzitter wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Het heffingsper centage is dus voor het belastingjaar 1924-'25 vastgesteld op 0,8. Eveneens wordt besloten liet punt dat de beer Straub te berde heeft gebracht in de eerst volgende vergadering te behandelen. Hierna komt in behandeling de wijzi ging der legesverordening. De voorzitter zegt dat de nieuwe jachtwet voorschrijft .dat de jachtacten voortaan door den bur gemeester worden afgegeven. De gemeen te is bevoegd daarvoor leges te beffen. De Voorzitter stelt voor om op een jachtacte van f30 f10, op een yan f 15 f 5, op een van flO f3 en op een tot het vangen van waterwild f 1 leges te heffen. Na eenige discussie wordt de voorgestelde wijziging met 4 tegen 2 stemmen (die van de heeren Trimpe en Straub) aangenomen. Als punt 6 der agenda komt aan de orde liet voorstel van B. en NV. tot uit breiding van liet gasbuizennet. De voorz. zegt. van liet Gasbedrijf to Goes een schrijven te hebben ontvangen, waarin tiet te kennen geeft dat bij hen aanvragen van ingezetenen dezer gemeente (n.l. aan den 's-GravenpoIderschen .Straatweg en aan den Ileernissewe.g) zijn ingekomen om aanleg van gas. De lengte van de aan te leggen hoofdbuis in den 's-Gra- venpolderschen straatweg bedraagt 180 M. Daarop moet volgens het contract ver bruikt worden 3600 kub. M. gas, terwijl het verbruik aan dien weg geraamd wordt ,op 2000 kub. M. De gemeente zal voor het te weinig gebruikte per jaar f 15,84 aan de gemeente Goes moeten betalen. De lengte van de hoofdbuis aan clen Ileernisseweg zal bodragen ongeveer 60 Ai. Daarop moet volgens tiet contract ver bruikt worden 1200 kub. AI., terwijl het verbruik aan dien weg geraamd wprdt op 1300 kub. M. per jaar. Hiervoor is geen bijbetaling aan Goes noodig, doch zal de jaarlijksclie uitkeering van Goes aan deze gemeente voor het gasverbruik boven de garantie overeenkomstig het contract verhoogen. Die verliooging zal ongeveer f 20 zijn. De bedoelde aanleg zal dus aan de gemeente nog voordeel opleveren. De heer Lenshoek zegt: het blijkt dat die aanleg nog voordeel voor deze ge meente zal opleveren. Doch al zou het een nadeel opleveren, de gemeente zou toch tot aanlog moeten overgaan, daar het z. i. billijk is ook deze ingezetenen, die ook' in de belasting bijdragen, in de ge legenheid te stellen gas te gebruiken. Met alg. st. wordt besloten het gasbuizennet dezer gemeente met den 's-Gravenpolder- sclien straatweg tot. de leiding en den Heernisseweg uit. te breiden. Hierna worden tot afgevaardigden en plaatsvervangers naar de vergaderingen der N. V. Waterleiding-Mij „Zuid-Beve- ïarirl" met alg. st. benoemd de burgemees ter en de beide wethouders. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub of B. en W. ééns aandacht willen schen ken aan de planken en leuningen van bet voetpad over het Langedijkje. De voorz. zegt, daaraan aandacht te zullen schen ken.. De heer Hoogstraate vraagt waarom de bewoners der Wilhelminalaan, die aan de waterleiding aangesloten zijn, hiervoor nog exira huur moeten betalen boven an dere. De heer Trimpe zegt, dat bedoelde 'weg geen gemeenteweg is, docli in par ticulier bezit, is. Bij den aanleg van "de waterleiding is in alle openbare wegen in zooverre dat noodig was, waterleiding aangelegd, doch in de Wilhelminalaan niet. Do voorzitter zqgt toe deze zaak eens te onderzoeken. Hierna sluiting. Schore, Gisternamiddag voer het ijze ren sleepschip' „Rijn- en Binnenvaart no. 17" alhier ter hoogte van de spoorbrug op een ducdalf, waardoor ernstige lek kage ontstond. Met pompen wordt het schip boven water gehouden. Die lading bestaat uit zand. St. Maartensdijk. De gemeenteveldwach ter J van Nieuwenhuijze heeft tegen 1. Juli a.s. eervol ontslag gevraagd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Dricl door J. Ronge te Hoog Blokland; voor Ooltgensplaat door W. Deur te Zegveld; voor Dinteloord door G. Benes te Monster. Beroepen te Broek op Langendijk G. Th. Grootjans te De Meern. te Den Helder G. Westmijze te Warfhuizen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn J. D. Barlh te Werkendam. Naar de Particuliere Synode der Geref. kerken in Zeeland te Goes te houden zijn af gevaardigd door de classis Middelburg de predikanten Bouma en Heij, primi; Faber en v. d. Vliet, secundi; en de ouderlingen Fanoy en J. H. Geschiere, primi, A. Geschiere en Louvverse, secundi; classis Goes: de pred. v. d. Veen en Doekes, primi, Meijer en Scheele secundi; en de ouderlingen Geelhoed en Steketee primi, Geschiere en Meulenberg secundi; Zierikzee de predikanten Wielenga en Staal primi, Goedhuijs en Hoek secundi; en de ouderlingen D. Mulder en P. Dees primi, Vogelaar en de Waal secundi; Axel do predi kanten Groeneveld en v. Dijk primi, Moene secundus, en de ouderlingen de Ruyter en Boidin primi, Leenhouts en F. Dieleman Fzn .secundi; Tholen de pred. Veldkamp primus. De Heraut van deze week bevat o.a. een photo van de leden der synode te Rustenburg in Zuid-Afrika; zij zijn gezeten onder den historischen seringenboom, onder welken de gereformeerde Jcerk van Zuid- Afrika gesticht werd. Prof. dr H. H. Kuyper, daarheen vanwege de synode der geref. kerken in Nederland afgevaardigd, sprak een rede uit, welke door prof. Du Toit werd beantwoord beide redevoeringen staan onder de photo afgedrukt. Benoemd tot hoofd cler Chr. school te Heeg dhr S. de Groot, thans als zoo danig te Zierikzee werkzaam. Tot onderwijzer aan de bijzondere school to Herkingen (Z.-1I.) is benoemd de heer A. C. de Graaft te Kleverskerke. (M. C.) 11. W, K n o 1f Te Utrecht is plotse ling overleden, in den ouderdom van G1 gr, de heer II. W. Knol, oud-lioofd eener Chr. School te "Werkendam. De overledene is in zijn eersten tijd onderwijzer geweest aan de Chr. School 1c Beekbergen, waar hij ten huize verkeerde van wijlen Dr Mr "W. van den Bergh, wien hij een hart vol liefde toedroeg en over wien hij immer met warmte en geestdrift sprak. Jarenlang is de heer Knol als Schoolhoofd te Werkendam werk zaam geweest. Met hem is een persoonlijkheid heengegaan, die stoer voor zijn beginselen stond en er krachtig voor opkwam, overal waar hij was. En die beginselliefde ging gepaard met een beminnelijk en vriendelijk karakter. In breeden kring, vooral in Noord-Brabant, was de heer Knol een zeer geziene en be minde persoonlijkheid. Hij was daar jarenlang antirev. Statenlid en redacteur van de „Prol. Noordbrabanter". Hij heeft veel omgang en contact gehad met de voormannen uit onze antirev. partij. Meermalen maakte hij ook deel uit van de Generale Synode der Gerei'. Kerken. Om gezondheidsredenen moest hij pensioen aanvragen. Na dien tijd vestigde hij zich te Utrecht, waar hij werkzaamheden verrichtte in verband met het geneeskundig schooltoezicht in ons land en met den rc- classeeringsarbeid. De lieer Knol zaL vroeger in verschillende examen-commissies. I11 zijn rusttijd heeft hij lichamelijk zeer veel ge leden, maar toch is het bericht van zijn plotselingen dood nog onverwacht voor zijn vele vrienden, een dood, welke tevens een tragisch karakter draagt. Voor de deur zijner nieuwe woning te Utrecht bleef 11.I. de heer Knol plotseling dood. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm ds Steinz, nm ds Homburg (H. Doopt, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, 10 11. ds Homburg, 2.30 u. ds Steinz. Schore, vm geen dienst, 11111 ds Visser van Rilland. Geref. Kerken. WiOlfaarlsdijk, vm en 11111 leeskerk. Kamperland, vm en 11111 leeskerk. Openöare Verkoopingea en ?er» paJÉtrnpeü. Mei. 20 Domburg, meubilair, afbraak, Blaupot ten C.ate. 21 Middelburg, timmermansinventaris, Ittmann. 21 Biggekerke, liuis, schuur, enz.," v. d. Harst. GOES. De Geref. Marmenvereen. Cal- vijn vergaderde Donderdagavond j.l. in de consistoriekamer der Geref. Kerk. De vergadering was goed bezocht. Na en kele huishoudelijke zaken werd oen 011- onderwerp ingeleid door D.'s R. J. v. cl. Veen, getiteld „De Ethischen en de II. S." Allereerst legt spr. vast, dat het Ethisch beginsel, in tegenstelling met onze Geref. belijdenis, die belijnd en helder, zij' het ook meermalen boven ons ver stand, bij hen "onbelijind en zwevend is, zoowel 'in beginsel als in uitkomst. Van de twee richtingen, rechts en links ethisch, bepaalde spreker zich tot eerst genoemde en wel inzonderheid haar op vatting van de Heilige Schrift, vastgelegd in drie punten: to. de 11. S. en de bij zondere Godsopenbaring; 2o. de H. S. en de inspiratie; 3o. de H. S. en haar gezag. In het kort zet spr. het geref. standpunt uiteen, om des te scherper het licht te doen vallen op het Ethische dat, hoewel het oppervlakkig zich aan de Geref. belijdenis aansluit, toch een ernstig verschil laat zien. Wij1 leeren dat de bijzondere openbaring Gods, welke neergelegd is in de H. S„ de kenbron is voor onze zaligheid, terwijl de Elhi- fechen de H. S. alleen als oorkonde der Goddelijke openbaring beschouwen. Bij do Ethischen dus de H. S. op clen achter grond. Als tweede punt gaf spreker een be schouwing over de Ethische opvatting inzake de inspiratie der H. S. De Ethi schen toch brengen de Schrift over naar de schrijvers en ontkennen daardoor do waarde van haar Goddelijke kracht. Zij eeren de Schrift wel als genademiddel, als absolute bron der ware kennis echter niet. Als derde punt de Heilige Schrift en haar gezag. De Gereformeerden ken nen aan de H. S. een absoluut godde lijk gezag toe. De Ethischen alleen een zedelijk gezag. Het zwaartepunt wordt alzoo door de Ethischen verlegd uit de H. S. in het geweten. Op deze leerzame inleiding volgde een druk gebruik maken van het stellen van vragen, welke welwillend breedvoerig en duidelijk door spreker werden toegelicht. KAPELLE. Thans is door de firma B. Eijsbout te Asten (N.-Br.) het nieu we torenuurwerk' geplaatst. Het uur werk is gemaakt met dubbele slag- weiken, hetwelk zijn slagen als volgt doet hoorenhij de heele uren de volle aantal slagen op de grqote klok, de kwartieren voor het uur één slag op dezelfde klok, terwijl de halfuur slagen door twee verschillende klok ken Aangegeven worden en wel de halve uren voluit, de 'kwartierslagen over het uur met één slag. Eenmaal per wéék moet dit uurwerk opgewon den worden. De mooie, duurzame ko peren wielen, het fijne stalenransel, vormen een prachtig, net, solied uit gevoerd werk, dat (ie firma Eijsbout alle eer aandoet. Het derde klokje wat voorheen nooit gebruikt werd, is nu voorzien van nieuwe 'kogellagers en rol. Voortaan zal dit gebruikt wor den als acht-uur-ldok en aldus zijn klank doen hooren. Wijzerborden wer den tot op heden nog niet aange bracht, de raad kon op liet aanbod van de monumentencommissie niet ingaan, om 4 wijzerborden voor f 3300 te plaatsen. KRABBENDIJK'E. Vrijdagmiddag hij liet gaan naar den trein van 5.35 uur werd de postbode S. van Baren in den Noordweg, door C. v. B. met zijn motor in den rug aangereden. Hij weid direct binnengebracht en daarna mét de auto van C. v. B. naar huis ge bracht, omdat hij zijn ééne heen niet kon gebruiken. HANS WEERT. De onbekende En- geische zeebout, die gistervoormiddag op' de Walsoorden Plaat omhoog is gevaren, is later tegen hoogwater door de sleepboot „Thames" van de firma Uerling te Antwerpen vlotgesleept en heelt zijne reis naar Antwerpen voort gezet. ZOUTE LANDE. Gisternamiddag kwam de vrouw van den koster der Ned. Herv. Kerk alhier tot de ont dekking dat in de kerk was ingebro ken. Aangifte is hiervan gedaan hij den burgemeester. Bij onderzoek bleek dat alles was opengebroken. Vermist werd pl.m. f 15 uit de Armenbus, 1!7 uit de zendingsbus. De bus van de Meisjesvereeniging is onaangeroerd gebleven. Door het verbreken van een ruit zijn de daders binnengekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken. He denmiddag zal een Justitioneel onder zoek worden ingesteld. Ongelukken. Gistermiddag is een 8-jarig jongetje 'le Amsterdam spelenderwijs onder een vrachtwagen geraakt en daardoor overreden, met het treurig gevolg, dat het knaapje op slag werd gedood. Te Arnhem is een 20-jarige jonge man, die op een in beweging zijnden wagen met cokes wilde springen, komen te vallen, waarhij een der wielen hem over de borst reed. Met 'zware inwendige kneuzingen is hij naar het stede lijk ziekenhuis overgebracht. Te Groesbeek is hel 3-jarig zoontje van A. hij de ouder lijke woning in 'n poel gevallen en verdronken. -Te Rotterdam is de 8-jarige M. V. in de Rijnhaven te water geraakt en verdronken. Het onweer. Gisternacht heeft boven Doetinchem en omgeving een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg in de kapitale boerderij van den landbouwer W.welke geheel in de asch werd gelegd. Twee koeien kwamen in de vlammen om. Ook in de- richtingen Steenderen en Wehl zijn branden waargenomen. Ook uit Nijmegen wordt gemeldHet heeft hier en in den omtrek gister nacht hevig geonweerd. Door het inslaan van den bliksem zijn afgebrand te Borgharen twee huizen, le Wychen een woning, te Beu- ningen een hooiberg en een schuur, te Mook een kapokfabriek. Uit Deventer wordt gemeld: Bij het hevig onweer is gisternacht de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer B. in de buurtschap Schoolt (Gorssel). De bewoners konden zich met moeite redden. Een koe en een aantal var kens kwamen in de vlammen om. De goheele boerderij is verwoest. Uit Eist: Gisternacht heeft het in de Betuwe gedurende twee uur hevig geonweerd. Op de boerderij van P. is een schuur in brand geraakt; twintig varkens pn alle pluimgedierte zijn omgekomen. Te 't Zand is gisternacht tijdens liet hevige onweder de bliksem ingeslagen in de schuur van den heer J. Het gebouw, alsmede een aan tal daarin opgeslagen landbouwwerktuigen en ook eenige kippen, werden een prooi der vlammen. Gisternacht woedde een ont zettend zwaar onweer boven Rijssen. De bliksem sloeg in de woning van S. en brandde geheel uit. Het huis was verzekerd. Tijdens een lievig onweder sloeg Donderdagnacht in een der nieuwe woningen te Kaatsheuvel, welke door een dien dag gelrouwd paar was betrokken, juist voor men zich Ier ruste zou begeven de bliksem in, waardoor het geheele plafond en gedeelte zolder werden vernield. Het onheil bleef gelukkig tot hiertoe beperkt. Door het onweer, dat boven Nijmegen cn omgeving woedde, is nog al schade aange richt aan de Maas- en Waalkanaal werken. Een werkkeet werd door den bliksem totaal vernield. Een vrouw werd zoo getroffen, dat ze bewusteloos werd. Ook tal vau telefoon palen zijn getroffen. Tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem te Hengelo (G.) in de boerderij van H. nabij het dorp. On middellijk stond alles in lichte laaie. De vrouw en de moeder van H. liepen het huis uit. De 40-jarige II. werd door eeu buurman met levensgevaar in bewusteloozen toestand uit de woning gedragen. Na vergeefsche po gingen om de levensgeesten op te wekken, kon de dokter slechts den dood conslatecren. Twee koeien, 8 varkens, 1 geit, eenige kip pen en al het meubilair verbrandden. Alles was laag verzekerd. Te Steenderen sloeg de bliksem in de boerderij van B„ die geheel afbrandde; het vee werd gered. Alles was verzekerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2