Zaterdag 17 Mei 1984 ijwielen. IDELBURG. Idelburs Rio IDS 38e Jaargang [erijd IEL. EERSTE BLAD. LLMATIG /OOR EN. I jrpak, zelie Rijwielen. Gemeenteraad van Goes. nieuw! a J p's nieuw! ra Fe :nmaal vartuiga het tiben. -1 ujir. en EUS! pÖragen. tf., Boek- iddelburg. iorns jskuikens bij E. JANSE 7edi.Jft.Cs. lihastraat te I y sii gang, flingsvermogen. klas merken. CVELEND. bparatie kan en Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat G870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg1. Tel. no. 259 Dit nummer bestaat uit twee bladen Gisteravond vergaderde de Raad. Voor zitter weth. v. d. Bout, .die met gebed opent. Afwezig dhrn. do Looft en Labrijn, de eerste wegens ziekte. Ingekomen stukken. Na vaststelling der notulen volgt voorlezing ingekomen stuk ken, welke Wij1 reeds vermeldden. Dhr Crucq wil maatregelen nemen, dat voortaan alle raadsleden kennis nemen van het verslag der Waterleiding, door liet verslag tijdig in de portefeuille op te nemen. Dhr Goedbloed ondersteunt dit idee. D'o afgevaardigde naar de alg. verg. kan dan van allerlei wensc.hen en verlangens nota nemen ©n die overbren gen. De voorz. zegt, dat er geen bezwaar tegen is. Het. is alleen de vraag, of dit tijdig vóór de alg. verg. zou kunnen. Dhr. v. Poelgeest gevraagd om meerdere exemplaren van het verslag zegt, dat iedere onnoodige uitgave m'oet worden vermeden. Spr. zal 't verzoek echter over brengen. Op een vraag van dhr. Vienings zegt de voorz. dat het geen regel is, dat B. en Wi. met den gedelegeerde naar de alg. verg. der Waterleiding overleg ple gen vóór de alg. verg. Dhr Vienings acht dit toch wel ge- wenscht. Die voorz. zegt overweging toe. Het schrijven van den heer Paard eko-o- per betreffende verbetering der bestrating in de Voorstad wordt naar B. en W. gezonden out prae-advies. Dhr. Goedbloed brengt hulde aan de diligentie van B. en W. in de zaak van den verkoop van huizen der woning- bouwvereenigingen. Spr. vraagt, of het college verder ook diligent zal blijven, als het overleg tusschen de ministers onderling is afgeloopen. Voorloopig wordt dit schrijven vooi- kennisgeving aangenomen Het verzoek van den heer Kooien om viüoleering in de 'sll. Hendrifekinderen- straat wordt naar B. en W. gezonden om prae-advies. Eveneens het verzoek van dhr Broetvelt otn hum-verlenging. 2. Verzoeken om afschrijving van Joe- lasting worden toegestaan. 3. Voorstel tot wijziging der verorde ning, regelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het personeel, ver honden aan den Keuringsdienst van Wa ren voor het keuringsgebied Goes wordt aangenomen. 4. Vaststelling van het kohier wan hon denbelasting dienst 1.924 geschiedt zon der discussie. 5. Voorstel tol wijziging der verorde ningen op de heffing en invordering van leges wordt aangenomen. Dit. betreft de jachtakten. 6. Voorstel tot nadere wijziging dei- verordening op het Grondbedrijf wordt aangenomen. 7. Voorstel betreffende liet verzoek van de Prov. Schoonheids- en Archaeologischo Commissie om vaststelling ©ener Afonu- mentenverordening. Dhr v. Bommel van A loten zegt, dat liet letterlijk overnemen der concept verordening vaii genoemde comlmissie zijn instemming niet heeft. Kan geen andere richting worden ingesla gen, zonder direct in te grijpen in het particulier bezit? Weth. Stieger zegt, dat dit ingrijpen in bet particulier bezit juist ook het bezwaar van B. en W, is. Maar zonder dat ingrijpen is zulk een verorde ning niet mogelijk. Daarom' zijn 'B. en W. juist tegen heel de verordening. Een an der bezwaar is. dat de straffen belache lijk laag gehouden moeten worden vol gens de Gemeentewet. Dhr v. Poelgeest stemt in niet alle artikelen. Maar er is één artikel, dat ont breekt, n.l. dat de gemeente- vergoedt, wat er volgens de verordening te ver beteren is aan oude gebouwen. Dat arti kel is onmogelijk daar te stellen, zoodat voor spr. de geheel© verordening onaan nemelijk is. Dihr. Goedbloed wil zoodanige wijziging, dat ieder, die aan een oud ge bouw, bij hem in eigendom) (in de ter men vallend) een verbetering moet of wil aanbrengen, overleg moet plegen met B. en W. Daardoor wordt vandalisme ver hoed, wat eigenlijk toch het doel van de verordening is. De voorz. zegt, dat de bestaande bouwverordening reeds voor schrijft, dat voor iedere verandering ,in of aan een gebouw toestemming moet ge vraagd worden. Dhr. Goedbloed zegt, dat hiervan in de practijk weinig terecht komt. Bovendien een lijst van monumen ten is toch wel wenschelijk. Dan weet 'ie eigenaar van zulk een gebouw, welke waarde het heeft. Dj voorz. vraagt: zou dan een artikel in de straks te herziene bouwverordening niet kunnen worden in- Selascht? De voorz. heeft ook gehooir4 nit Middelburg, dat de gebouwen, die op ;e lijst werden gezet, nu juist niet in handelswaarde zijn gestegen. Gestemd wordt vóór of tegen oen mo numentenverordening in het algemeen. Voor dhrn Buis, Flink, Eckhardt, Goed bloed en Crucq, tegen de 6 anderen, zoodat zulk een verordening is verwor pen. 8. Voorstel 'om voor het tijdvak 1 Juli 1.92430 Juni 1925 wederom aan Burgem. en Weth. machtiging te verlee- nen tot uitgifte van consenten tot het visschen in het gemeentelijk vischwater wordt aangenomen. 9 .Voorstel tot wijziging der verorde ning op het Lager Onderwijs wordt aan genomen. Dit betreft een kleine wijziging in den datum van toelating van leerlingen op (d)e Openbare Lagere scholen. 10. Voorstel betreffende de vaststelling van liet vermcnigvuldigingseijfer van do plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1.924'25. B. en W. slellen voor I..15, de fin. com. stelt voor 1.1 (vorig jaar 1.2). Die voorz. zegt, dat B. en W. het voor zichtiger achten geen al te groote schom melingen in de belasting te maken. De kans bestaat bovendien, dat de rijksbijdra gen voor krankzinnigenverpleging wor den geschrapt. Ook de Voorstad cischt voorziening. Dat zal veel geld kosten. Dat is ook een erfenisje van een rijks dienst. Ook zullen er nog uitgaven volgen voor de ontvangst van H. .VI. de Koningin. Dihr Goedbloed zegt, dat de fin. com. met deze uitgaven vooral de laatste niet heeft gerekend. Maar spr. betwijfelt of dit een overwegenden invloed op de belasting zal hebben. De fin. com. is er voor den 'factor zoo nauw mogelijk te nemen. Die voorz. meent, dat groote schom melingen. niet gewenscht zijn. Die raad kan altijd nog spij't hebben, dat enkele jaren geleden de factor voor één jaar- van 1.2 op 0.8 is verlaagd. Dhr Crucq is vóór het voorstel van B, en W. An ders moet nr'en op allerlei wijzen gaan bezuinigen. Dhr v. Melle acht het voorzichtiger met B en W. m!ee te gaan. De raming van den inspecteur der directe belastingen (daling van 5 pet. van het belasibaar in komen) kan ook tegenvallen. Dit is zelfs waarschijnlijk, gezien de malaise. Dhr Goedbloed zegt, dat dhr v. Melle clan ze ker, gezien de malaise, moet stemmen vóór- verlaging van den belastingdruk. D'hr v. Melle antwoordt, dat bij 't verder gaan der malaise volgend jaar dan weel een verhooging van den factor zou moe ten volgen. Dat is ongewenscht. Het voorstel van B. en W;. (factor van 1.15) wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (tegen dhrn Goedbloed en v. Bommel v. Vloten). 11. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de veevoederfabriek „Zee- -land". Dhr v. Poelgeest vraagt, waarom hier van 10 achtereenvolgende jaren wordt gesproken. Naar sprekers meaning staat 'dat bedrijf daar absoluut verkeerd. Er is tot aan liet water gebouwd. Die voorz. zegt, dat het jaagpad vrij is. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Voorstel tot wijziging der gemeen tc- begi'ooting voor 1.923. De fin. c-orn. heeft zooals wij meldden bezwaar tegen ■overschrijding van enkele posten. B.enW. verantwoorden zich, dat de begrooting hiel en daar te zuinig is opgezet, zoodat tegenvallers niet kunnen uitblijven. Dhr. Goedbloed zegt, dat een post van f 770 verfwerk meer, toch wijst op een zeer slechte raming. Het doode paard ook als voorbeeld door B. en 'Wi. genoemd was toch zeker verzekerd? Voor een zuinige raming is alles te zeggen, maar voor een t e zuinige niets. Spr. handhaaft daarom de conclusie der fin. com. De voorz. zegt, dat b'.v. de rijksdag- normaalschool "zeer veel kolen heeft ver stookt. Ook dat is tegengevallen. Dhr v. Poelgeest zegt, dat het verwijt van verkeerde raming eigenlijk den raad 'treft. De raad dringt altijd op zuinige ra mingen aan. Voor onvoorzien bij een be grooting van eenig werk wordt te weinig uitgetrokken, omdat de raad dat zoo wil. Daarom vindt spr. dat de posten nogal meevallen. D-e voorz. merkt op-, dat van de over schrijding van den post Schuttershof de geh-eele commissie weet, hoe dat komt. Ieder postje is dooi' die commissie be sproken. Een vloer bleek heel slecht te zijn. Die aankleeding van het too-neel is duur gebleken. Er is niets wat meer te genvalt dan bouwen en verbouwen. Dat is ook weer gebleken bij' scholenbouw-. Daar weet men bij de kerkrestauratie ook van mee te spreken. Dhr Buis vraagt of de Directeur van gemeentewerken wel genoeg tijd krijgt voor zijn ramingen? Dhr Goedbloed gelooft OiOik, dat de oor zaak is: camouflage. Beter "is dat we in de toekomst met onvoorzien meer re kenen. Zooals 't nu ging, zaten we ons eigenlijk te bedriegen. Dhr Vienings onderstreept het betoog van den voorzitter. Een strenge winter maakt een hooge kolenrekening. Toen men het Schuttershof opknapte, bleken vele oiulerdeelen reparatie noodig te heb ben. Die overschrijding 'der posten ligt aan de omstandigheden. Dje begrooting wordt daarna gewijzigd. 13. Voorstel tot het aangaan eener geldleening, groot f20.500. Dhr Oucq vraagt, of geleend wordt tegen 6 pet. Da voorz. zegt: dit is ten hoogste-. Het leen en gaat als het ware bij inschrijving, Maar getracht zal worden: zo-o- goedkoop mogelijk. Het voorst-el wordt aangenomen. 14. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de indeeling der gemeente. Dit betreft d-e benaming: Middelburgsche straat. Wordt aangenomen. 15. Voorstel tot het aanbrengen van verbeteringen in het beursgebouw en lot het vaststellen van verordeningen op de heffing en invordering van beursrechtcn wordt aangenomen. 16. Verzoeken van de besturen der bij zondere lagere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs-wet 1920- Toegestaan. 17. Voorstel tot wijziging der regeling betreffende openbare aankondigingen. B. en Wi. willen de publicaties weer afdruk ken in de „Goesche Courant". De fin. comm. vraagt naar bewijzen, dat thans de publicaties onvoldoende geschieden. Publicatie in één plaatselijk blad is ze ker ook niet voldoende. Diaarorn stelt de fin. comm. voor het voorstel te verwer pen. De voorz, zegt, dat meermalen voor komt, dat het publiek niet op- de hoogte was met ijk, vergunning volgens hinder wet, enz. Daarom willen B. en W. terug keer tot den ouden toestand. Dhr v. Bommel v. Vloten vraagt, of de klachten der onbekendheid met. pu- blicatiën zijn toegenomen, nu de „Goe sche Crt" ze niet meer bevatte. D<e voorz. antwoordt bevestigend. Dhr Vienig-s vraagt, of de gemeente- naren wel voldoende zijn ingelicht, dat alle publicatiën aan het plakbord ge schieden. Er zullen verschillende men- schen zijn, die het blad niet lezen, waar de publicatiën nu weer zouden geschieden. Dhr v. Melle meent, dat bekendmaking in 'één plaatselijk blad niet wil zeggen: al g em een e bekendmaking. Dat kan men wel zeggen, als alles; op -een open bare plaats wordt aangekondigd. De voorz.: -dat gebeurt tóch. Dhr Goedbloed zegt, dat nog niet is bewezen, da;t vroe ger al de Goessenaren wél de publicaties kenden. Wqarom kan bij bijzondere ge vallen als bij ijk, niet -eens een advertentie in ©en a 1 g e m e e n verspreid blad ge- plaatst wo-rden? Met publicaties in één nieuwsblad bereikt men niet de gehoele burgerij. Dat is geld weggooien. Laat d-e publicatie anders bij inschrijving ge schieden of zoo noodig in 'a-algemeen ver spreid wordend advertentieblad. Dhr Stie ger bevestigt, dat publicatie aan het plak bord niet doeltreffend is. Publicatie in de- drie nieuwsbladen is finantieel niet te doen. Daarom stellen Bi. en Wi- voor te rugkeer tot den ouden toestand. Dhr v. Poelgeest heeft met genoegen het voorstel van B, cn W- gelezen. Die Raad wist verleden jaar, dat de „G. Crt" •kosteloos de publicaties wilde opne men. Eu toch weigerde hij hierin te tre den. Dihr Goedbloed heeft er zeker be zwaren tegen, dat publicatie in één blad gebeurt. In 1854 had men hier maar één blad. Die tijd is echter voorbij. Wan neer we eens nagingen het aantal lezers vair de „G. Crt" en dat van de andere bladen, bleek misschien, da.t van de „G. Ort" het geringste te zijn. W'e pu- hliceeren toch om te pubiiceeren? Dhr v. Bommel v. Vloten zal na, de verklaring- van den voorz. stemmen rooi' het voorstel van Bi., -en W. Dhr Crucq zegt ook, dat publicatie in één blad niet voldoende is. Spi' wil voort aan niet o-p een, maar op- al de- plakbor den aanplakken. Dhr Vienings wil p-ro- testeeren tegen een bewering van dhr v. Poelgeest, alsof het tegen d-e „G. Crt" ging. Spr is vrij van afgunst. Maar het gaat hier om een voldoende publicatie. Spr zou zelfs niet zijn voor publicatie in de „Nieuwe Zeeuwsche Crt" alleen. Dhr v. Melle meent, dat de mensohen er lang zamerhand wel aan zullen wennnen naar het plakbord te gaan lezen. Dhr Vienings dringt ©r op aan, de gemeente-nar-eri er aan te herinneren, dat de gemeente-pu- bli-catiën alleen aan de plakborden ge schieden. Het voorstel van R. en W- wordt daarna verworpen met 7 tegen 4 st. Voor de heeren Stieger, v. Poelgeest, v. Vloten en v. d. Bout. Tegen: dhrn Buis, v. Melle, Vienings, Flink, Eckhardt Goedbloed en Crucq. 18. Voorstel tot wijziging van den gas- prijs. Die fin. comm.. stelt voor dit voor stel aan te houden, omdat zij geen vol doende tijd heeft gehad voor overweging. De voorz. zegt, dat B. en W- d-e voor stellen toch niet kunnen zenden vóór zij ze hebben. B. en W|. hebben 12 Mei ver gad-erd en dienzelfden dag is het voorstel nog doorgezonden. Dhr Goedbloed wil onderscheid maken tusschen een voor stel over leges b.v. en een over gasprijs- verlaging. Diii laatste is een belangrijk voorstel en ooi daarover een oordeel te geven, moet zij gegevens verzamelen. En daarvoor ontbrak tijd. Dhr Stieger zegt, dat de gascomm. na. rijp beraad gerust tot do verlaging met 1 cent kon voor stellen. Daarom is het voorstel vlug in gediend, om de verlaging reeds lnet 1 Juni te doen ingaan. Do bedrijfsresultaten zijn van dien aard, dat gerust de ver laging kan worden toegestaan. Wordt liet voorstel uitgesteld, dan wordt aan de burgerij weer zeker -c-en maand de ver laging onthouden. D'© gascomm. heeft de zaak van alle kanten bekeken. Dhr v. Bommel v. Vloten zegt, dat ver schil van inzicht mogelijk is o-ve-r af schrijving, al of niet winst maken, enz. D© mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de Raadsvergadering een week werd uitgesteld om dit voorstel rijpelijk te doen overwegen. Dhr v. Poelgeest is niet tegen aanhou ding, maar spr vindt het jammer voor de burgerij. De gascommissie is verantwoor delijk voor haar voorstel. Het is eigenlijk heel eenvoudig. Wjl men dit jaar onge veer f 13.000 meer winst maken of dit aan de gasverbruik-ers ten goede doen komen. Hierover gaat lust. Dhr Crucq wil het muntgas, even duur maken als het metergas, omdat komforen niet meer voor muntgas ver bruikers te krij gen zijn. Dhr Stieger ontkent dit. Hier beslist de huurwaarde. Dhr Crucq wil dan de muntgasverbruikers oo-k meterhuuT la ten betalen. Dhr Stieger zal deze- zaak in de gascomm. ter sprake brengen. Met alg. goedvinden wordt dit punt aange houden. 19. Voorstel tot vaststelling dei' rooi lijnen langs den nieuwen weg van den Westsingel naar den 's Heer Hen d rik s- kinderendijk. Dhr v. Poelgeest vraagt, of de rooilijn al is vastgesteld. Er staat al een huis. Die voorz. zegt: aan den ©enen kant is het al geschied. Het voorstel wordt aangenomen. 20. Voorstel tot het opnieuw vaststel len der prijzen van de gemeentelijke bouwgronden. Aangenomen. Rondvraag. Dhr Vienings wijst op het a.s. bezoek van H.M. do Koningin. De burgerij -stelt, er zeker prijs op-, op do Groote Markt II.M een ovatie te brengen terwijl zij staat op de pui van h-e-t stadhuis. Nu beeft spr vernomen van een ring- rijderij en reien, die op de Markt zouden plaats hebben. Spr wil echter het Markt veld vrij houden voor de ovatie der bur gerij. Ei' zijn nog gelegenheden te over -voor de spelen. De voorz. zegt een onder houd gehad to hebben met den Commis saris der Koningin hierover. Spr is ook van meening, dat H.M. de Koningin niet in de eerste plaats komt om te zien, maar ook om gezien te worden. Die ringrijderij zal dan ook niet op de- Groote Markt plaats hebben. Dhr Goedbloed klaagt over allerlei min der aangename geuren, uit de Oostvest opstijgend. Is er geen mogelijkheid van verversehirig van het water aldaar? Ver der vraagt spr naar de demping van de bekende slootjes aan den Kloetingsehen weg. Kunnen B. -en Wi. daaraan niets doen Die voorz. antwoordt, dat de verver sching van de Oostvest al sinds jaren lang oen punt van overweging heeft uit gemaakt. Onder burg. Wiesselink is de vest uitgebaggerd. (Dhr Vienings vult aan dat uitwatering via de liaven naar de Schelde vanwege het verschil in niveau onmogelijk is gebleken). Wat het andere punt betreft het bedoelde weggedeelte is bij' de pro vin cie in onderhoud gekomen. Er is al heel veel over geschreven. Toezeg-ging is ge geven door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat dat er verbetering zal komen. Dhr Crucq wijst op verschillende pun ten in de stad, waar de bestrating slecht is. Dhr. Rothuizen heeft indertijd een studiereis gemaakt voor een beter procédé voor wegsverbetering. Misschien is een beton- of asphaltlaag mogelijk. D,-e voorz. zegt, dat dikwijls de weg verknoeid wordt door gas-, water-, tele foon- en rioolleiding. Uit de begrooting kan slechts het gewone onderhoud wor den betaald. Van vernieuwing' is geen sprake. Dhr Eckhardt bespreekt den toestand VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Ofj Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. MET GÈCONFUTE VRUCHTEN aan het Schippers wegeling. De voorz. zegt, dat het werk daar klaar is. Dhr Eckhardt vraagt: Is dat daar klaar? Die menschen verdrinken daar bijna. De voorz. vult aan, dat door de ziekte van dhr de Looff er eenige vertraging in het afwerken gekomen is. Dhr Eckhardt informeert: is er dan geen toestemming te vragen aan den eige naar van een naburige .sloot om voor loopig het wat-er te loozeh, tot de bui zen er leggen? Ook dhr v. Melle dringt op samenspreking met bedoelden eigenaar aan. De voorz. zegt zulks toe. Ook de gasfabriek heeft last van het water, zegt spreker. Daarna sluiting. Geen verkoop van oorlogsmateriaal. De Engelsche regeering heeft zich een belangrijke opoffering getroost in het be lang van den vrede. Uit zekeren Oost- Zeestaat werd een aanbod ontvangen tot aankoop van het overtollig oorlogsmate riaal. De koopers stonden waarschijnlijk in nauw contact met Rusland. De gom, die bij de transactie gemoeid was be droeg 10 millioen pond. Het aanbod werd aan het kabinet voorgelegd, doch verwor pen. Tevens nam de regeering een alge meen besluit tegen alle verkoopen van dien aard. Het materiaal zal worden ver nietigd. De stakingsbeweging in Duitschland. Tenzij de kol-enproductie uiterlijk van daag wordt hervat, moeten alle fabrie ken in het district Bochum worden stop gezet. De onderhandelingen op het Dnitsche ministerie van arbeid, betreffende de bij- legging van den strijd in den Roer-mijn- bouw zijn gisteren voortgezet. Van de 7000 arbeiders van het Eisen- en Stahlwerk Ilösch te Dortmund moesten er 4000 wegens gebrek aan kolen naar huis worden gezonden. De Gelsenlrirche- ner Bergwerks-A. G. moest wegens kolen- gebrek drie hoogovens dooven. Aan de uitnoodiging der m-etaalindu strieelen te Mannheim om bet werk te hervatten heeft het personeel nergens gevolg gegeven. Aaanslag op Wellington Koo. Een onbekende boodschapper bezorgde Woensdagavond ten huize van Wellington Koo, den vroegeren gezant van China te Londen, te Peking een doos, zeggende, dat deze artikelen bevatte voor Wellington Koo's persoonlijk gebruik. Hij weigerde den afzender van het pakket te noemen. Koo gelastte Donderdagmiddag zijn be dienden het pakje te openen, doch bleef intusschen zelf op zijn studeerkamer. Toen de ^bedienden het deksel van de doos afnamen, ontplofte een zich daarin bevindende bom. Drie bedienden werden gewond. Hun toestand is hachelijk. Korte berichten. De Amerikaansche president heeft zijn veto uitgesproken over de wet tot het toekennen van een bonus aan de oud- strijders. De voorstanders van de wet zullen toch trachten de wet ten slotte ingevoerd te krijgen. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft met groote meerderheid, niettegenstaande het veto van den presi dent, de gereserveerde immigratie-wet aangenomen, waarbij o. m. de Japanners na 1 Juli worden uitgesloten. Wij hadden dezer dagen gemeld, dat een groep Van vijf mijnwerkers door een aardstorting levend begraven was in een mijn te Gilmon, in den staat Colorado, Gelukkig was het mogelijk, den opgeslo- tenen voedsel en drank te doen toekomen door een buis, die uitkwam op de plek waar jyj opgesloten zaten. Thans is de reddingsbrigade er in geslaagd, tot de vijf mannen dooi' te dringen, hen te ver lossen en veilig boven te brengen. De Duitsch-nationalen maken als sterkste partij in den Rijksdag aanspraak op het recht om den voorzitter aan te wijzen. Hun candidaat is dr. Steineger. Opmerkelijk is, dat de Berlijnsche cor respondent van de Köln. Ztg. (volkspartij) dit „door parlementair gebruik geijkte recht" op dezen post -erkent. Het Engelsche lagerhuis heeft met 264 tegen 168 stemmen het wetsontwerp tot Rationalisatie der mijnen verworpen. De liberalen waren verdeeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1