No 190 Woensdag 14 Mei 1934 38e «laargang LEVENSLEED. Bniteflaol Binnenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten -OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ZIE NAAR ENGELAND! Dat is de hartetaal, waarmee onze gar de sociaal democraten in hun trots over liet optreden van het socialistische mi nisterie in Engeland, dat belastingverla ging liecfl gebracht, u telkens weer aan boord komen. Wamitcr deze aanmaning nu strekt om het arbeidersministerie, met name den vrienden Macdonald en Snowden een pluim op den hoed te steken, die zij niet verdient n. dan moeten wij deze aanma ning afwijzen. Bijvoori e I I: de s c.-democraten zeggen zie naar Engeland, daar is nu een ar beiders-Kabinet en dat verlaagt de bet- las tingen. Diat er in Engeland een arbeiderskabi net is, is juist, maar dat dit kabinet de belastingen verlaagt, is onjuist. Men beeft in Engeland reeds sedert het uit breken van den oorlog een krachtiger belastuigpolitiek gedreven, maar men heeft er ook na het einde van den krijg veel tijdiger dan bier te lande het mes gezet, in de uitgaven. Die bekende commis sie Geddc-s, die niet alleen het snoeimes maar zelfs de bijl beeft gehanteerd, dat zij den bijnaam „Axe Commission" (Bijl- Commissie) heeft ontvangen, heeft in 'en kele jaren tijds de uitgaven zóódanig we ten te besnoeien, dat zij nog beneden het peil van de inmiddels sterk teruggeloopen inkomsten zijn gedaald. Zulk een buitenkansje beloopt een Re geering, wanneer zij terstond do hand kan leggen op een kranigen minister van financiën als destijds minister Sir Robert Home was. Aan deze twee nu heeft het Britscihe volk het te danken, dat 't ministerie Mac donald bij zijn optreden een schoone lei vond. Immers het volk waren zware be lastingen opgelegd geworden, vooral in directe, en onder deze de invoerrechten niet bet minst. Zoo werden zware offers gebracht door de natie. Bezuinigingen werden krachtig doorgevoerd, en het En gelsche volk, ofschoon het al deze maat regelen niet altijd even aangenaam zal gevonden hebben, heeft do 'Regeering trouw gesteund, want de Bugelsohman is een practisch mensch, voel moer dan de Hollander; hij pakt aan en zet door, als 't moet. Die Hollander scheldt eerst op zijn Regeering en voelt zich in de eer ste plaats slachtoffer, die beklaagd moet worden, aleer hij zich bij 't onvermijdelijke neerlegt, in het land van den self-help scheldt, of althans, aarzelt men minder, en zet haastig mee den schouder 'onder de ark. Uit dit oogpunt gezien hebben de stoei aal-democraten gelijk, wanneer ze- 'daar- jom u een „zie naar Engeland" toeroepen. Maar zij hebben geen gelijk, als zij mot dit „zie naar Engeland" u willen wijsmaken, dal het ministerie van „onzen vriend" Macdonald en van „mijn vriend" Philips Snowden zoo maar dadelijk aan het be zuinigen is gegaan. Want dat bezuinigen behoefde zoo dadelijk niet. Die nieuwe socialistische minister Snowden behoefde niets anders te doen, dan de beigrooting van het vorige („conservatieve") kabi net in te voeren. Trouwens, dat heeft hij ook eerlijk erkend. Hij verklaarde ruiter lijk, dat zijn arbeid de vrucht was van hetgeen de vorige ministers hadden ge daan. Men is daar door de bezuiniging heen, en daardoor kan men nu over be lastingverlaging gaan denken. Belastingverlaging! En dat in dezen tijd't Is waarlijk wel om pp te roemen. Zou dat ook in Holland niet kunnen? Wij zouden denken van wel", mits 112). 1 Er waren tranen in haar oogen toen zij smeekend naa'r jhfem opkeek, en de uitgever zuchtte, en zweeg een oogen- blik voor hij antwoordde: „Edna, als gij voelt, dat ik u onder teenigo omstandigheid zou kunnen hel pen of raad geven, dan zal het mij ze ker een groóte vreugde zijn u te helpen friet al de macht waartoe ik in staat hen. Houd u verzekerd, dat ik van mijn kant u niet zal verlaten, zoolang wij beiden leven. Doe een beroep op mij zonder te 'aarzelen en ik zal u even willig ©n nauw gezet bijstaan als ik het doe op de wenschen van mijn kleine Lila. In mijn hart zijt gij beiden één. U moet uzelf niet zoo hij voortduring belasten met werk, want het zal spoedig uw gezondheid gaan benadeelen. Er liggen sporen van ver moeidheid op uw gelaat te lezen; en iets kwijnends vertoont zich in uw manier van optreden, die de droeve voorboden zgn van geschokte gezondheid. U moet •ot uw positie van gouvernante opgeven <ot uw letterkundige loopbaan. Ik beveel men „zie naar Engeland". Diaar heeft de natie de regeering gesteundin haar streven om de budgetten sluitend te ma ken. Dat, geschiedt, in Holland niet. Daar verwerpt, de heele links'che partij van Van Dlorp tot Wjjnkoo.p de Vlootwet, teneinde den bewindsman weg te krijgen, die in den geest van Home en de com missie Geddes, de tekorten wil wegwer ken en, nu hij .eindelijk besluit, in aller belang, om minister te blijven, nu dwars boomt men zijn plannen en stemt een ge deelte van „links", in de Tweede Kamer althans, tegen de begrootingen. Eu dat alles onder aanvoering der S.D(.A.P.-ers, die wel roepen om nog moer belastingen en de bezuinigingsmaatregelen sabotee- teeren, doch, kregen zij hun zin, het land nog dieper in het moeras zouden werken. Wij nemen derhalve hun leus ovor en roepen hun toe: Zie naar Engeland! En tracht dan uzelf aan uwe vrienden daar te confirmeeren Zie naar Engeland, nog eens; en tracht u dan een voorstelling te vormen van de reuzencijfers staatsschuld, die Sir Home had op 'te ruimen en peilt de zwaarte der belastingen, die de natie in deze weinige jaren heeft te torsen gehad. Voor den oorlog bedroeg de Engelsche Staatsschuld 19.1 millioen pond sterling; in 1921 was dit cijfer gestegen tot 341 miljoen pond sterling plus 40 millioen pond voor amortisatie', van dei totale; be lastingopbrengst van 1000 millioen pond ging dus 381 miljoen, dat is 38 procent, in 1921 weg alleen aan rente. Het verkrijgen van evenwicht, en zelfs van een overschot op de begroeting, is onder die omstandigheden derhalve niet anders mogelijk geweest dan door scherp het mes te zetten in de overige uitgaven. Wat nu de nieuwe Engelsche begroo- ting betreft, de eerste die door de Arbei- dersregeering i;s ingediend, de totale in komsten zijn op 828 millioen pond1 ge raamd tegen een werkelijke opbrengst, van 837 millioen pond liet vorige jaar. Die uitgaven, met uitzondering van ren te en aflossing, worden op 405 millioen pond geraamd, ongeveer gelijk aan het werkelijke bedrag aan uitgaven over 1923,2-4. Hier is de bezuiniging dus nog onbeteekenend. Toch zal die nog wel aangroeien. Reeds is een begin gemaakt met het laten varen van het plan tot istichting eener nieuwe vlootbasis in Sin gapore. Maar het. zal zeer langzaam gaan. tenminste wanneer men let op den in zet. Een klein stukje geschiedenis van jon gen datum moge dit verduidelijken. Die heer Duys heeft in de Tweede Ka mer ('t was 1 April) een lange rede ge houden om namens de S-Di.A.P- zich te Verzetten tegen den aanbouw van twee nieuwe schepen voor Indië. Op hem volgde als redenaar de heer v. d. Voort v. Zijp met deze opmerking: „Ik zal mij niet begeven in een bestrijding van den geaehten spieker die mij vooraf ging. Ik sta dichter bij zijn geestverwan ten aan den overkant van het Kanaal. Het Labour-Kabinet toch heeft het noodig gevonden, ook waar de Engelsche vloot, afgezien nog van de slagschepen en de vloten der Dpminions, beschikt over 53 kruisers, met een tonnenmaat van 337 duizend ton, om bij het Engelsche parle ment een voorstel in te dienen tot den bouw van vijf nieuwe kruisers ter ver vanging van de oude. Dde vijf kruisers kosten meer dan 21 millioen". Hij had er aan toe kunnen voegen: „Ik maak mij sterk, ware de heer Diuys en u ten zeerste aan de eerste, want ik kan u niet missen voor mijn tijdschrift". Op dit oogenblik stond het rijtuig stil voor de deur van de woning van me vrouw Andrews en namen beiden afscheid Diien nacht bracht Edna, grootendeels, vol gedachten, slapeloos door. Eerst in den morgen, toen de drukte in de straten de slapenden ïteeds begon te hinderen, viel zij in een korte, vermoeiende sluime ring; verontrust door droomen, waarvan hot middelpunt telkens wee'r was die ©ene groote figuur die zij had zien staan aan het station, druipend in den stroomenden regen. HOOFDSTUK XXIX. Ee.n geknakte gezondheid- „Laat Gij ei' Uwen onmisbaren zegen op rusten., o, Almachtige God, anders zou mijn werk zeker tevergeefsch zijn. Het was Paulus die plantte en Apollos, die nat maakte, maar Gij' alleen kunt den was dom geven. Het is nu geëindigd; zie ei op neer in genade, en geef er Uwen zegen op -en neem Gij het aan". Die nacht was bijna geheel voorbij, toen Edna de pen neel'legde en haar handen vouwde over het boek, dat zij zoo juist af had. Vele maanden had zij needs gewerkt en nagedacht over dit thema, en had geen zijn partij lid van het Engelsche huis geweest, zij zouden voor die vijf kruisers gestemd hebben met de vlootuitbreiding de heele defensie-politiek van hun par- tijgencotcn in de regeering hebben goed gekeurd. 't Schijnt gewenscht de leus „Zie naar Engeland" vooralsnog niet op te bergen. Een prachtig aanbod. Niet onaardig was, wat minister de Visser in de Eerste Kamer opmerkte „Ik heb, aldus de Minister, een paar maanden geleden de eer gehad bij mijl op audiëntie te krijgen. vij|£ wethouders van onderwijs van vijf groote gemeenten den heer Polak, wethouder van Am sterdam, den heer de Zeeuw, wethou der van Rotterdam, den heer Meijer, wethouder van Utrecht, den heer van der Meulen, wethouder van 's Graven- hage, en den heer Bruch, wethouder van Haarlem. Die heeren vertegenwoor digden verschillende politieke richtingen: •er waren bij' 2 sociaal-dembcraten, 1 vrijzinnig-democraat, 1 lid van den Vrij heidsbond en 1 anti-revolutionair. Toen die heeren bij1 nrij kwamen recla meeren tegen de bezuiniging, tegen het verschuiven van den toelatingsleeftijd, heb ik hun een naar mijn overtuiging prachtig aanbod gedaan. Ik zeideKijk eens, heeren. Die mil- lioenen moeten er komen. Ik ben oud en wij;s genoeg om te weten, dat injjh plan misschien niet het allerbeste is, ja, dat, het misschien het allerslechtste is, maar ik stel u voor met uw vij'ven eens te vergaderen en met elkaar een plan te ontwerpen van bezuiniging. Wanneer gij met uw vijven van verschillende partijen het met elkaar eens zijt en mij! een' plan voorlegt, waag ik er mijn zelfstandig heid aan en ben desnoods bereid, dat plan over te nemen, als de niillioenen er in zijn. Dat was inderdaad een prachtig aan bod. Maar de heeren wethouders gingen er niet op in. Zij lieten niets van zich hooren. En bewezen daardoor opnieuw, dat de critiek gemakkelijk is inlaar de kunst moeilijk. Ik sta nu eenmaal voor het feit, dat op. een budget van 157 mil lioen, waarvan 112 millioen alleen be stemd zijn voor salarissen, zeer belangrijk anoet worden bezuinigd." De verkiezingsuitslag in Frankrijk. De verschuiving naar links is veel grooler geworden dan te voorzien was, immers de kern van het nationale blok, de republikeinen en de pepublikeinsche moeite, noch tijd gespaard, om haar on derwerp in alle bijzonderheden uit te werken; bij dag en bij nacht had zij alles gewikt en gewogen; zij had vurig, en zondeir ophouden gebeden en met zeld- zamen ijver doorgewerkt, zonder ook maar eenigszins te verslappen, om dezen wensch van haar hart te vervullen, om dezen ïoemzuehtigen droom in werke lijkheid om te zetten, en tenslotte was het boek nu gereed. Het geschrift was een geestelijk tapijt, waalrin zij hare gedachten keurig had uit- geweven, die nu eens lichte, dan donkere 'schaduwplekken er over lieten vallen, wijl wondefre en uitgezochte raadgevingen en gloeiende fantasie het geheele weefsel bespTankelden met purperen amber en goudkleurigen gloed. Maar zou dit werk wel voldoende ver staan en gewaardeerd worden door de groote massa, de druk-bezige wereld, voio.r wier ontspanning en hoogere ontwikke ling zij zioo met stipte volharding had gewerkt. En dan het werk van het spin newiel haïer verbeeldingskracht het weefgetouw der gedachte? Zouden haar medemenschen het wel ontvangen met dien drost en die liefde, waarmede zij' het had bewerkt? Zouden zij, voor wie zij het met zooveel geduld had opgebouwd en gepolijst, het waaTdeeren en het tot hun linkerzijde heeft 127 zetels verloren, ter wijl het linkerblok van radicalen en so cialisten 97 zetels heeft gewonnen en de communisten 17. Het nationale blok is met zijn 263 zetels thans in de min derheid geraakt, aangezien het linkerblok er 268 bezet. Het Fransche volk heeft zich van liet Poincarisme afgekeerd. Nu Poincaré den president der Repu bliek heeft medegedeeld, dat het geheele kabinet op 1 Juni a^s. zal aftreden, wordt de vraag, wie hem zal opvolgen nog meer naar den voorgrond gebracht, dan ijeeds onmiddellijk na liet bekend worden van de verkiezingsuitslagen het geval was. In de eerste plaats wordt genoemd Edouard Herriot, de burgemeester van Lyori. Daar hij evenwel veel tegenkanting zat ontmoeten van de gematigde elemen ten, is liet waarschijnlijker, dat 'Briand geroepen zal worden het premierschap te aanvaarden. Herriot wordt door zijn tegenstanders genoemd de „Kerenski van Frankrijk" in verband met zijn extremis tische ideeën. Indien Briand eerste mi nister wordt, zal dit voor den achtsten keer zijn. Gelukkige gemeente. Een der fortuinlijkste steden in Enge land is Doncaster in Yorkshire. De stad is eigenares van de Town Moor racebaan, waarop sinds onheuglijke tijden in Sep tember de klassieke Doncaster Stakes verreden wordt, waarbij zich de bekend ste paardenmarkt in Engeland voor één jarige volbloedveulens aansluit en deze beide gebeurtenissen leveren de gemeente telken jare een bedrag van pl. m. 15.000 pond nelto winst, op, welk bedrag der helasling betalende burgerij alreeds ten goede kwam. Nu komt het bericht, dat een nieuwe kolenmijn aangeboord is, die niet alleen een 10,000 arbeiders naar de stad en haar onmiddellijke omgeving zal doen vloeien, maar welker voornaamste lagen zich juist onder de renbaan blijken ie bevinden. De gemeente heeft haar on- dergrondscbe rechten aldaar verkocht te gen een ruim tantième en naar voorloo- pige berekening zullen uit dien hoofde ongeveer zes millioen gulden in de ge meentekas gevloeid zijn voor 'de kolen- laag uitgeput zal wezen. Korte berichten. Volgens een bericht in de Vorwarts heeft een Duitsche maatschappij aan de regeering van Chili aangeboden het Zui den van dit land te koloniseeren en zelf de noodige machines voor de ontginning van het land mee te brengen. De pers in Chili is zeer ingenomen met het plan. De minister van landbouw echter schijnt het plan vooreerst niet te willen goed keuren. Hij ziet er tegen op een zoo groot gedeelte van het land aan vreemden af fe staan. Te Antofagasta (Chili) zijn het sta tion en honderd huizen verwoest door de ontploffing van twee wagons kruit. Vele personen werden gewond. Volgens een bericht uit Rome zal de Italiaansclie kroonprins naar Zuid- Amerika reizen. De reis zal vier maan den duren. De burgemeesters van verschillende groote gemeenten in het Rijn- en Roer gebied hebben zich naar Keulen begeven om van de aanwezigheid van verschil lende ministers aldaar, ter gelegenheid van de opening der jaarbeurs, te profi teer-en teneinde hen 'te verzoeken alles te doen om aan het conflict in de mijn industrie een einde te maken. bezit maken? Of het ontrafelen en schen den Terwijl zij zoo de mogelijke ontvangst van dien stapel papier zat te bepeinzen, begon haalr hart met wilde slagen te slaan en toen opnieuw greep haar een vrees©- lijke angst aan, en een duister waas en een gevoel van verstikking kwam over haar. Zij stond op, hield haai' oog strak op het venster gericht en wankelde er heen, maar eer zij het bereikte, viel zij neer en verloor liet bewustzijn. Het geluid van den val, het rinkelen van de scherven van een Ghineesche vaas die zij' met haal' hand van de tafel stootte en in stukken neerviel, weerklonk door liet stille, sluimerende huis, en wekte enkele van de bewoners. Mevrouw An drews snelde naar boven naar de kaniers van Felix, zag, dat deze nog in vasten slaap lag en haastte zich daarop nog ©en trapje hooger naar de vertrekken, die de gouvernante bewoonde. Het gaslicht brand de nog boven de schrijftafel, waar het stapeltje schrijfwerk lag en op den vloer hij het raam zag zij Edna liggen. Terwijl zij de schel op hevige wijze liet hooren om haar man te wekken en de bedienden, knielde zij naast Edna neer, hief haar hoofd op, en wreef haar koude polsen, trachtend op deze wijze haar slui merende levensgeesten op te wekken. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De maatkleermakers in geheel Zwit serland zijn in staking gegaan. Zij eischen toepassing van het nationale tarief, dat in 1919 van kracht, was. In verschillende streken van Italië is de weersgesteldheid zeer abnormaal. In sommige streken is zelfs sneeuw gevallen waardoor aan den oogst veel schade is toegebracht. Een nog onbevestigd bericht'meldt, dat Soen jat Sen, de president van Zuid- China, zou zijn gestorven aan hersen koorts. Te Oelsenkirchen heeft een politie beambte zijn vrouw, zijn schoonvader en schoonmoeder met schoten zoo zwaar ge wond, dat vermoedelijk alle drie zullen bezwijken. Aan de daad was een lievige twist voorafgegaan. Te Leer (Oostfr.) is Zaterdag de stoomketel van de sleepboot „Oldersum" gesprongen, met het gevolg, dat de ma chinist erge brandwonden kreeg en mede de stoker. De sleepboot is gezonken en de scheepvaart in de Eems daar ge stremd. Later is de machinist overleden. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. Gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos 'Scheren met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stuk gaan der huid. De loodsdienst op de Schelde. Naar wij vernemen is een regeling tot stand gekomen betreffende de beloodsing op de Westerschelde. Het Belgisch loods wezen zou geheel vrij zijn wat betreft het uitvoeren van den loodsdienst voor de Wielingen, docli verbindt zich in en voor hel Oostgat en Deurloo niet meer dan één loodsvaartuig te laten kruisen. Het Nederlandsch loodswezen zal geheel vrij zijn wat betreft het uitvoeren van den loodsdienst in bet Oostgat en Deurloo en verbindt zich in en voor de Wielingen niet meer dan één loodsvaartuig te laten kruisen. De voor den loodsdienst in de Wielingen komende Belgische en Neder land sclie loodsvaartuigen zullen geen schepen, bestemd voor Deurloo en Oost- gal. mogen beloodsen, terwijl de voor den loodsdienst in Oostgat en Deurloo bestemde Nederlandsche en Belgische loodsvaartuigen geen schepen, bestemd voor de Wielingen, zullen mogen be loodsen. Het conflict in de Twentsche textielnij verheid. De afdeeling Enschede van Unitas heeft een steunregeling vastgesteld. De leden, die de vorige week niet bereid waren te werken, zijn geroyeerd. Aan de anderen wordt de volle nitkeering gedaan, in de veronderstelling, dat zij het verdiende loon in de week van 511 Mei geheel of ten deele afstaan voor de steunbeweging. De gehuwde leden, die gedurende het con flict zijn toegetreden, ontvangen f 7.50 plus f0.50 per kind beneden 14 jaar; de oiigehuwden ontvangen naar gelang van hun leeftijd f 4, f 2 en f 1.50 uitkeering per week. Geldverspilling. Eenigen tijd geleden werd het Coe- hoornpark te Bergen op Zoom dpi last van bet dep. van Oorlog gesloten en zou de Dioch welke middelen mevrouw An drews ook aanwendde, niets scheen te baten, waarom zij 0111 den dokter zond, terwijl zij met behulp van de dienstboden het meisje te bed legde. Toen de dokter kwam en haai' de vraag stelde, wat de oorzaak kon zijn van dit geval, kon zij niets anders aangeven, dan te wijzen op den stapel beschreven pa pieren op de schrijftafel, waar de pas ^neergelegde pen bewees, dat de schrijf ster aan het werk geweest was. Eindelijk opende Edna de oogen en zag om zich heen naar Re groep van angstige gezichten, maat" plotseling keer den de kramppijnen terug. Tot tweemaal toe fluisterde zij iets en de dokter, die zijn oor dicht aan haar mond hield, hoorde haar in zichzelf fluis teren: „Het doet er niets toe; het is nu einde- lijk af. Nu kan ik rust nemen". Het duurde wel een uur eer de aanval geheel voorbij was en daarop viel de gouvernante in diepen, vasten slaap. Twee dagen bleef zij op haar eigen kamer en in den morgen van den derden dag kwam zij naar beneden naar de leer kamer met langzamen, slappen tred en op haai' bleek gelaat teekende zich 't ge voel af van hopelooze zwakte. (Wiordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1