Kerknieuws. 1852. III! lis Provincie. Gem 8M§il Nieuws. vroegere leeninglen of buitengewone ont vangsten, zoodat tenslotte geleend zal moeten worden f20471.18 of afge rond f 20.500. Indeeling der gemeente. Nu het nieuwe gedeelte Rijksweg, loo- pende van den Westsingel naar den 's H. Hendrikskinderendijk, nagenoeg gereed is eu daaraan reeds gebouwd wordt, is de tijd aangebroken, dezen van een naam te voorzien. In aanmerking nemende de richting stellen B. en W;. voor, aan dit weggedeelte den naam te geven van „Middelburgsche straat". Veranderingen Beursgebouw. In de raadsvergadering van 22 Febr. 1924 werd geklaagd over de geringe ruim te in hot beursgebouw. B. en \V. doen, het volgende voorstelDoor het wegbre ken van het bestaande urinoir en een gedeelte muurwerk van den achterwand en het verbreeden van den doorgang al daar wordt gelegenheid geschapen om de mechanische brandladder, waarvoor nergens elders een geschikte plaats is "te- vinden, naar achteren te brengen, waar door deze voor de beursbezoekers niet langer hinder kan opleveren. De aan wezige houten vloer wordt vergroot, zoo- dat deze voortaan de geheele oppervlakte van het gebouw beslaat; aangebracht wordt een telefooncel, voorzien van tele foontoestel; langs een der wanden wor den aangebracht een viertal z.g. cellen, dienende tot het voeren van bespre kingen; langs het overblijvende deel der zijwanden en in het midden van het gebouw worden tafelvlakken gedeeltelijk met onderkastjes aangebracht, dienende tot het uitstallen van monsters enz.; in totaal 11 wandtafelvlakken en S mid dentafelvlakken. De bestaande privaat wordt verbeterd en voorzien van water closet en handwaschbak, terwijl een nieuw urinoir wordt aangebracht. Het een en ander is een uitgaaf ineens ge moeid van rond f 2500 voor verbouwing en f 50 voor eersten aanleg "'telefoon, totaal f 2550. De telefonische aansluiting kost per jaar f 45. De kosten denken B. en W. gedekt door een te heffen retributie voor het gebruik van de inrichtingen bovengenoemd. De opbrengst hiervan zal volgens lage ra ming zijn: f366. Aannemende, dat voor de werken van eerste inrichting een annuïteitsleening kan worden gesloten tegen 6 pet. af te lossen iu 25 jaar, zal hiermede zij)i ge moeid een jaarlijiksche uitgaaf van 199.48. Hierbij komen de kosten der telefoon ad f45. Maakt te zamen f 244.48. Voorts zal de beursknecht, wiens werk zaamheden zullen toenemen, eenige ver goeding dienen te ontvangen, welke B. en i\V. voorstellen, eveneens bij wijze van proef, te bepalen op 25 pet. der ont vangen retributiën, zijnde f91.50. Zoo dat in totaal de uitgaven zullen bedra gen f335.98. Waartegenover een bate van f366. Maakt een voordeelig verschil van f30.02. Onderwijs-vergoeding. De besturen der scholen voor bijzonder lager onderwijs verzoeken om een voor tschot op do gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920, voor het dienstjaar 1924. Volgens art. 103, 3e lid, der voor noemde wet, kunnen de bedoelde be sturen der scholen den Gemeenteraad een voorschot op die gemeentevergoeding vra gen, welke vergoeding tot ten hoogste 80 pet van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare lagere scho len in de gemeente is uitgegeven, over het dienstjaar 1922, kan worden verleend. De gemiddelde kosten als bedoeld in art, 101 der hiervoren genoemde wet per leerling over 1922 bedragen voor wat betreft het U.L.O.-onderwijs f 29,28 en wat betreft het gewoon lager onderwijs f 12.01. Voorts is in 1922 een bedrag ad f 60 per wekelijksch lesuur uitgege ven ten behoeve van vakonderwijs aan de openbare U.L.O.-school. Wanneer het gevraagde voorschot ten •yolle (t. w. 80 pet) wordt verleend, zal 'dit voor iedere school een bedrag uit maken van; Voor de R.K. Jongensschool f807,07; voor de R.K. Meisjesschool f2406,39; voor de Chr. school voor L.O. f 1748,65; voor de Chr. sch. voor U-L.O. f 1821,22; voor de Hervormde schooi f2719,06 en voor de Chr. School voor TJ.L.O. voor vakonderwijs f48. Totaal f 9550,39. Openbare bekendmakingen. Bij schrijven van 31 Mei 1922 stelden B. en Wi. den Raad voor, in te trekken ,de bestaande verordening, bepalende de wij ze van afkondiging van plaatselijke ver ordeningen en daarvoor in de plaats een nieuwe verordening vast te stellen, krach tens welke publicatie in de „Goesche Courant" in het algemeen zou worden vervangen door aanplakking aan een gemeentelijk aanplakbord aangebracht 'aan het stadhuis. Die te verwachten be zuiniging werd begrbot op plm. f 250. De geschatte jaarlijksche bezuiniging zal wel ongeveer zijn bereikt, hoewel ze on mogelijk voldoende te becijferen is. Even wel is de genomen proef niet naar wensch uitgevallen wat betreft de noodige pu bliciteit. Verschillende malen toch bleek bij het publiek een niet wen sch el ij ko on bekendheid met officieele mededeelingen te bestaan. Op grond hiervan geven B. en W. in overweging, den ouden toe stand te herstellen en mitsdien weder in te voeren de verordening van 4 Febr. Wijziging van den Gasprijs. De gascommissie stelt voor om met ingang van 1 Juni a.s. den gasprijs met 1 cent per kub. M. te verminderen. B- en W. geven in overweging overeenkomstig |dit voorstel te besluiten. De prijs wordt dan: Goes, gewoon gas 10 ent per kub. AI. muntgas 11 ent per kub. M.; Wilhelmina- dorp, gewoon gas 11 ent per kub. M., muntgas 12 ent per kub. M.; Kloetiiige, jgowoongas IIV2 ent per kul). M., munt- ,gas I2V2 ent per kub. M. De larieven voor meterhuur en de re- ducües zijn ongewijzigd gebleven. Prijsbepaling van gronden. Bij raadsbesluit van 7 Juni 1923 wer den opnieuw vastgesteld do prijzen van do gronden, gelegen in de beide bouw plannen dezer gemeente, onder bepaling dat deze zouden gelden tot 1 Juli 1924, zoodat deze prijzen thans wederom be lmoren te worden vastgesteld. Aangezien B. en Wi. geen redenen bekend zijn, waar om een verandering der prijzen noodzake lijk zou zijn, geven zij den raad iu over weging de prijzen der gronden te hand haven tot 1 Juli 1925. Naar men aan de Midd. Crt. uit Retranchement .meldt, is het bericht der „Bresk. Crt." over het gebeurde met een gekeurde te Sluis onjuist geweest. De jongeman is niet verdronken. Hij was v/el eenigen tijd bewusteloos, maar is la ter per auto bij zijn ouders gebracht en was in korten tijd geheel hersteld. De sergeant L. J. Valkier van de 2e Schoolcompagnio 14 R.I. te Middelburg wordt op 19 Mei e.k. overgeplaatst bij do 3e Sch.comp. 14 R.I. te Bergen op Zoom, terwijl de sergeant A. de Leeuw van 3 S.C. 14 R.I. te Bergen op Zoom op dien datum wordt overgeplaatst bij de 2 S.C. 14 R.I. te Middelburg. Failliet verklaard: L. Wondergem, si garenwinkelier te Middelburg, Augs. Puy- laert te Westdorpe en St. Boone, te Hulst. Door A. W., 45 j., slager te Osse- nisse. is cassalie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 9 Mei jl.. waarbij hij met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst wegens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet is veroordeeld tot 3 d. h. en ont zegging om een motorrijtuig te besturen gedurende '/o jaar. IT i t o 0 r 1 0 g s t ij d. Toen in de oorlogsjaren de voedselschaarschte be gon te dreigen, vaardigde de minister van Landbouw onder dagteekening van 5 October 1916 een beschikking uit, dat houders van verklaringen der Verplegings- comtrdssie in de Stelling van Amsterdam over ter beschikking van het Rijk gestelde peulvruchten van den oogst 1915, om die peulvruchten te kunnen uitvoeren, zich vóór 25 October 1916 moesten ver binden 0111 voor elke uit te voeren hoe veelheid van 160 K.G. peulvruchten, 300 K.G. peulvruchten oogst 1916 beschikbaar te stellen. De Handelsvennootschap onder de firma Bosman en van Goozen, t e AI i d- delburg, vond in deze beschikking aan leiding om dd. 23 October 1916 schrifte lijk kenbaar te maken, dat zij zich ver hond voor elke 100 K.G. uit te voeren peulvruchten (oogst 1915) ter beschikking van het rijk te zullen stellen 300 K.G. peulvruchten oogst 1916. De minister trok echter, onder dagteekening van 31 Octo ber 1916, zijn beschikking weder in, om dat de toestand zulks raadzaam maakte. Dientengevolge werd van het aanbod der firma geen gebruik gemaakt. Deze be rustte hier niet in, omdat naar haar meening hier wel degelijk sprake was van een gesloten overeenkomst, die niet eenzijdig kon worden geannuleerd. Een bij de Haagseho rechtbank aanhangig ge maakte eisch tot. het toestaan van een schadevergoeding door den Staat ten be drage van f 64.267,37 later verminderd tot f 48.308,661/2 - werd door dat rechts college afgewezen, aangezien niet was gebleken, dat de overeenkomst is ont staan uit de ter zake gevoerde correspon dentie, te meer waar deze niet inhoudt welke hoeveelheid peulvruchten de appel lante wilde de,poneeren en welke hoeveel heid zij wilde uitvoeren. De firma ging van dit vonnis in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof, doch dit college vereenigde zich met de zienswijze der rechtbank en bij gisteren gewezen arrest is de eisch tot schadevergoeding thans ook door het Hof afgewezen. Middelburg. Nog slechts 14 dagen schei den ons vap de opening der tweede nij verheidstentoonstelling op 27 Mei. Gere geld zal op deze tentoonstelling het strijkje aanwezig zijn, namelijk de ver sterkte kapel Ilöfelein-Bekker. Ook zullen allerlei artisten optreden. Alaar ook voor meer muzikale afwisse ling zal worden zorg gedragen en zal o. a. het Aliddelburgsch Afuziekkorps een paar concerten geven, terwijl ook andere korp sen uil onze stad en verder op Walcheren voor een uitvoering geëngageerd zijn; zoo als reeds vroeger gemeld, zal het mond harmonicagezelschap uit Zierikzee zich op Hemelvaartsdag doen hooren; ook een uitvoering van de bekende kleppermarsch ontbreekt niet op het programma. Een zeer bijzonder concert wacht echter de bezoekers op Zaterdagmiddag 31 Mei. Dan zal namelijk het Aluziekkorps der Neder- landsche Fabriek van Aluziekinstrumenten AI. J. H. Kessels te Tilburg zich doen hooren. Dit korps zal hetzelfde program ma .uitvoeren als 0. a. op 27 April j.l. in de boelezaal te Rotterdam, waarvan de bladen zulke enthousiaste verslagen be vatten. Men ziet, de commissie werkt hard om te zorgen, dat voor ieder van 27 Mei tot 5 Juni het wachtwoord zal zijn: „Op naar het Schuttershof". Gisterenmiddag vergaderde ten stad- huizo de afdeeling Aliddelburg van het Nederlandsche Roode Kruis onder voor zitterschap van den heer inr G. F. baron tlioe Schwartzenberg en Hohenlansberg. Door don penningmeester, den heer W. Barends, werd de rekening over 1923 uit gebracht, aanwijzend een goed slot van f 209,69 tegen f 231/23 over 1922. Deze rekening werd goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den secretaris, den heer H. Dronkers, blijkt dat de transportcolonne eenige leden verloor. Geregeld werden theoretische en practische oefeningen ge houden, waaraan op hun verzoek ook enkele niet-leden mochten deelnemen. De heer dr I! Bijlsma werd als bestuurslid herkozen. De voorzitter en secretaris wer den aangewezen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering. Besloten werd te trachten, bijv. bij de a.s. feesten in Augustus, de colonne actief te doen werk zaam zijn, door zich gereed te houden op drukke plaatsen. Vrijdag a.s., des avonds te 8 uur, geeft het Aliddelburgsch Muziekkorps een uitvoering op het Alolenwater. Betreffende de in Augustus te hou den tentoonstelling van Zeeuwsche klee derdrachten, enz. vernemen wij, dat ruim 100 inzendingen, waaronder vele van een groot aantal voorwerpen, thans reeds wer den toegezegd, terwijl dagelijks nieuwe aanmeldingen tot deelname worden ont vangen. Onder de aangeboden voorwer pen bevinden zich zeer merkwaardige wa gens, gildestukken, schilderijen, meubelen, gebruiksvoorwerpen, ouderwetsche klee- dingstukken en sieraden, enz. uit alle deelen der provincie. De Zuid-Beveland- sche districts-commissie zorgt voor de inrichting van een 17e eeuwsche Zuid- Beveland sche kamer. Ofschoon de com missie tevreden is met het tot heden verkregen resultaat, is zij van meening, dat met de medewerking van velen, die, hoewel daartoe in staat, nog geen inzen ding toezegden, nog heel wat meer kan worden bereikt. Zoo moet b.v. op het gebied van scheepvaart en visscherij veel meer beschikbaar zijn dan het enkele model van een visschersvaartuig, hetwelk werd aangeboden. Secretaris is dhr. J. Kreune te Domburg. Goes. A .s. Vrijdagavond 8 uur vergadert de Raad. Punten van behandeling zijn: Notulen. Stukken. Verzoeken om afschrij ving van belasling. Voorstel tot. wijziging der verordening, regelende den aard, den omvang en de bezoldiging van het per soneel, verbonden aan den Keuringsdienst van Waren voor het keuringsgebied Goes. Vaststelling van het kohier van honden belasting dienst 1924. Voorstel tot wijzi ging der verordeningen op de heffing en invordering van leges (jachtakten); idem lot nadere wijziging der verordening op het Grondbedrijf (behelzende eenige ver langens van Ged. Staten); idem betref fende een Alonumentenverordening; idem om voor het tijdvak 1 Juli 192430 Juni 1925 wederom aan B. en W. machtiging te verleenen tot uitgifte van consenten tot het visschen in het gemeentelijk visch- water; idem lot wijziging der verorde ning op het O. L. onderwijs; idem betref fende vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer van de plaatselijke inkomsten belasting voor het' dienstjaar 1924-1925 (B. en W. stellen 1,15 voor, vorig jaar 1,20); idem tot uitgifte van grond in erfpacht aan de veevoederfabriek „Zee land"; idem tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1923; idem tot het aan gaan eener geldleening, groot f20.500; idem tot wijziging der verordening op de indeeling der gemeente; idem tot het aan brengen van verbeteringen in het beurs gebouw. Verzoeken van de besturen der hjiz. lagere scholen om een voorschot, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920. Voorstel tot wijziging der re geling betreffende openbare aankondigin gen; idem tot wijziging van den gasprijs (vermindering met 1 cent per kub. AI.); idem tot vaststelling der rooilijnen langs den nieuwen weg van den Westsingel naar den 's-Heer Hendrikskinderendijk; idem tot het opnieuw vaststellen der prij zen van de gemeentelijke bouwgronden. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer onder de Raadsstukken voorkomende voorstellen van B. en Wl inzake inkomstenbelasting- en gasprijs. Goes. Het bestuur van den Ring „Zee land" van Christelijke Zangvereenigingen deelt ons mede, dat D. V. op Hemelvaarts dag e. k. te Wemeldinge een concours gehouden wordt. De Ring „Zeeland" is de laatste jaren sterk uitgebreid: een 24- tal vereenigingen zijn reeds aangesloten. Dit concours, waar 21 afdeelingen hopen op te treden, is het 10e! Een jubileum dus. Het tekstboekje geeft tal van heer lijke liederen, die ten gehoore zullen ge bracht worden. Het zal zeker niet noodig zijn, bij allen die ons Christelijk lied beoefenen of liefhebben, aan te dringen dit concours te gaan hooren. Wemeldinge mag wel een zeer gelukkige plaatskeuze genoemd worden: wat is het daar in do Meimaand niet heerlijk! De prachtige boomgaard, welwillend beschikbaar ge steld door den WelEd. heer L. Dominicus, is bovendien wel een der meest aantrek kelijke en geschikte voor zulk een groo- ten zangwedstrijd. Alen houde voor een uitstapje den Hemelvaartsdag vrij en trekke bij gezelschappen naar dit con cours de dag is dan nuttig besteed. Voor bijzonderheden zie men aanplak biljetten en de advertenlie, welke te zijner tijd in ons blad geplaatst zal worden. Hcinkenszand, Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen is o. a. een schrij ven van den Alin. van O., K. en W. met de mededeeling dat ontvangen moest wor den voor L. O. over 1921 f8893,33, dat minder ontvangen is en dat zijjks nader zal worden verrekend. Door dhr. H. v. Iwaarden wordt verslag uitgebracht van een vergadering der Waterleiding-Alij Z.- Beveland en door dhr. A. Simonse van een gehouden vergadering voor electri- ficalie van de middengroep. Door B. en W. wordt voorgesteld de begrooting 1924 te wijzigen. Op deze begrooting moet een post pensioenbijdragen worden verhoogd met f1860. De voorz. zegt dat dit komt omdat in 1919 geen pensioenen betaald zijn. Weth. Simonse vraagt door wien de voorz. is aangemaand of aangeschreven om deze f 1800 te betalen. De voorz. zegt, dat de inrichting van de nieuwe begroo- tingsmodellen zulks gebiedt, doch dat ook hij er nimmer schrijven over ontving. AVel is hel in verschillende andere gemeen ten ook zoo geweest, want het is een heele warboel bij het pensioenfonds. Weth. Simonse zegt er niet veel voor te gevoelen 0111 nu zoo maar zonder meer dit jaar tweemaal te betalen aan het pensioenfonds. Dhr. Dominicus zegt: la ten we maar blij zijn dat we er nog geer» intrest hij moeten geven. Tenslotte wordt met alg. st. de begrooting gewijzigd. De voorz. legt de rekening over van den keu ringsdienst van vee en vleesch, welke in totaal bedraagt f2630,13, waarvan de ge meente Heiukenszand te betalen heeft f 650,33. Dn opbrengst van dezen dienst in deze gemeente bedroeg f727, zoodat het nog een klein tegoed in plaats van een nadeel oplevert. De rekening wordt goedgekeurd. (G. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel F. Lekker- kerker te Delft. Geref. Kerken. Beroepen te Duurswoude J. W. van Tol, cand. te Assen. Beroepbaar. Door de classis Alkmaar der Geref. Kerken is praepara- toir geëxamineerd de cand. G. Biersteker te Krabbendam, die zich dadelijk beroep baar stelt. Prof. G e e s i n k. 27 dezer viert prof. dr G. H. J. W. J. Geesink, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, zijn 70en verjaardag. De professor is op zijn Imo gen leeftijd nog bezig aan liet schrijven van een leerboek voor Geref. ethiek. De Zes Samenwerkende 'Zendings corporaties hebben voor dit jaar gezamen lijk noodig f848,203, dat is per kwartaal f212.051. Over het eerste kwartaal kwam binnen f96.981, zoodat per 1 April 1.1. een tekort op de raming van f115.070 bestond. Behalve het groote werk der .Broeder gemeente en afgezien van Sumatra, Bor neo en Nias, de terreinen van het Rijnsch Zendingsgenootschap, gaat het 0111 12 ar beidsvelden met 573 posten en bijposten en meer dan 70 zendelingen, over de 900 helpers en onderwijzers, ruim 700 scholen, een 7-tal kweek- en ambachts scholen, ziekenhuizen, enz. Aloge ieder zijn roeping verstaan en door blijmoedig en mild geven de Zendingscorporaties in staat stellen met opgewektheid voort te gaan mét het werk. De Glindhorst. Nu de financi- eele moeilijkheden van deze Stichting met Gods hulp alle kans hebben op een goede oplossing, acht de directeur, ds S. J. Vogelaar, den tijd gekomen om de ver dere leiding aan jongere krachten over te laten en heeft eervol ontslag bij het bestuur aangevraagd. Hij is voornemens zich weer beroepbaar te stellen. Ongelukken. Albert ter Wal, die Vrijdag te Dwingeloo zulke ernstige brandwonden opliep, is Zaterdagmorgen te 6 uur overleden. - Op den straatweg tusschen Utrecht en De Bilt heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gegrepen. Een jdrietal jongens uit Utrecht wilde aan een halte op de tram stappen. Deze stopte evenwel niet, aangezien alle wagens vol waren, doch één van de jongens meende het bravourstuk te moeten vertoonen op de rijdende tram te springen. Die spiong gelukte. Hij stond dus nu op de linker treeplank. Die jongen probeerde toen het afgesloten balconhekje over te klimmen. Op het moment, dal hij zich met het bo venlijf over de afsluiting bewoog, pas seerde juist en tram. Zijn beide beenen werden gegrepen door een der rijtuigen en de jongen werd door dien ruk met zijn hoofd dooi' oen dor ruiten van do tram geslingerd en daardoor bloedend verwond. Zijn toestand werd zeer beden kelijk geacht. Gistermorgen was hij nog steeds bewusteloos. - Zondagmiddag is to Maastricht een 60-jarige man onder een auto geraakt. De ongelukkige werd op slag gedood. Te Koudekerk a. d. Rijn trok een in de wieg liggend kind van 11 maanden een croup-ketel om, waar door een begin van brand ontstond en het zulke brandwonden bekwam, dat het kort daarna overleed. Ook de vader liep hovigo brandwonden op. -Buren be merkten Zondagmorgen, dat het echtpaar v. O. te Rotterdam zich niet vertoonde. Men stelde een onderzoek in en vond man en vrouw bewusteloos in bed liggen, ter wijl er een sterke gaslucht hing. Bij on derzoek bleek, dat do gasslang van het gascomfoor was afgegleden, terwijl de kraan, die in den muur zit, openstond. Een dokter die ter hulp geroepen werd kon slechts den dood constateeren. De man, een havenarbeider, was 58, de vrouw 62 jaar. |j 1 Zoo eenvoudig. Gedurende het jongste verblijf van de Koningin op den Ruvgenhoek was in de nabijheid een ar beider aan hel werk. Wanneer de man dorst kreeg eu wat drinken wilde heb ben, ging hij met zijn kannetje even naar het Koninklijk verblijf, daar do gang naar het pompstation hem te ver was. Hij kreeg dan van den portier zijn kannetje gevuld met water terug. Op een dag weer met hetzelfde doel naai den Ruvgenhoek gaande, trof hij echter den gedienstigen portier niet aan. Even kijkt hij rond, maar terwijl komt er een eenvoudig geldeede dame naar hem toe en vraagt hem wat hij verlangt. De werkman zei dat hij dorst had en altijd van den portier een kannetje water ge vuld kreeg. De dame neemt zijn kannetje, gaat naar binnen en brengt eenige oogen- blikken later het verlangde. Hoe vreemd stond hij te kijken, toon 'hij later vernam, dat die eenvoudig gekleede en vrien delijke dame de Koningin was geweest. Hij verklaarde, dat hij: persoonlijk H. AL niet kende en ook nooit had kunnen gel00ven, dat zij ,zoo eenvoudig en wel willend was. Wel had hij meermalen in do couranten iets over de Koningin gelezen, maar het nooit geloofd eu het altijd 'beschouwd als een soort reclame. Nu was hij er zelf van overtuigd, dat zulk geschrijf geen reclame is. (N. 11. UI. - A u 10 b u s-o n g e v a 11 e 11. Te Rot terdam wilde Zaterdagavond laat een autobus vóór een tramwagen passceren. Dc chauffeur meende, dat do tram ter plaatse zou sloppen. Daar er echter geen halte is, behield de tram oen flinke vaart cn toen de remmen van de bus weigerden waardoor deze doorreed, werd hij iu do flank aangegrepen en omvergeworpen. Behalve de chauffeur I., bekwamen nog vijf passagiers min of meer ernstige ver wondingen. Allen werden ze in het hulp- ziekenhuis behandeld. Van de autobus een Fordwagen, brak het voorstel af. Alle ruiten zijn vernield en de carosserie werd zwaar beschadigd. Die 78-jarige O. is te Rotterdam tegen een autobus opgeloopen. Hij werd met een hersen schudding naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. In een sloot gereden. Te Spier (Builen) is gisteren een rijtuig, waar in een pas getrouwd paar met familie gezeten was, in een sloot geraakt, waar bij de passagiers ernstig gekwetst werden; de moeder der bruid kreeg ernstige ver wondingen. W e e r e 0 n d ij k doorgebro- k e n. Men meldt uit Doesburg, dat tenge volge van den hevigen waterdruk nu weer te Doesburg een dijk doorgebroken is. Uitgestrekte landerijen zijn overstroomd. De schade voor de landbouwers is groot. Al o o r d a a 11 s 1 a g te Amste r- dam. Zaterdag wandelde een oud-ver pleegde van de „Toevlucht voor Onbe- huisden" kalm het gebouw aan de C011- stanlijn Huygensstraat te Amsterdam bin nen en begat zich naar do keuken, waar eenige vrouwelijke verpleegden aan het werk waren. Afet één hunner had hij een wooidi nwissi ling. D' z- duurde slechts kort. want de man 'haalde plotseling een knipmes te voorschijn en stuk daar mede onverhoeds do vrouw in den hals. Door een omstandigheid, onafhankelijk van zijn wil, werd het slachtotfer niet doo- delijk getroffen; zij kreeg evenwel een diepe snede over het gelaat en den hals waarbij de slagader gelukkig niet geraakt werd. i1 De dader werd tegengehouden en een politiebeambte arresteerde hem. Op het bureau verklaarde hij onomwonden, dat bij hem de opzet aanwezig was geweest de vrouw te dood-en. Dit voornemen was 'het gevolg van het feit, dat zij een einde had gemaakt aan den omgang, die hei den sedert gcruimen tijd met elkander hadden. Het slachtoffer werd, na ver bonden te zijn, naar de Toevlucht terug gebracht. Haai- toestand is niet levens gevaarlijk. Ue dader zal, meldt de „Te legraaf", ter beschikking van de justitie worden gesteld. Hij is 41 jaar oud en was vroeger als stoker bij de Marine in dienst. Hier werd hij ontslagen, scheidde van zijn vrouw, geraakte in den loop dei- jaren aan lager wal en zwierf tenslotte zonder tehuis door de straten. Eon geluksvogel. Een geluks vogel bleek dezer dagen een jongetje te Loosduinen te zijn. Hij moest voor zijn onderwijzer een boodschap doen en kreeg als belooning een reep chocolade. Als 'een brave jongen wilde hij thuis de reep met zijn broertje deelen, toen hij bemerk te, dat bij zijn lekkernij nog een papier tje verborgen was. Aioeder ontcijferde het voor hem en het bleek een bon te zijn. die ingewisseld bij den winkelier, waar de chocolade wa,s gekocht, met f 100 ge honoreerd zou worden. De jongen wist echter niet, wie de winkelier was' en in formeerde daarom bij den onderwijzer. Deze hoorde niet weinig op bij het be richt van die vondst en liad spijl als haren op zijn hoofd, de reep weggegeven te hebben. Inplaats van nu een grootsch gebaar te maken en zijn leerling met deze f 100 geluk te wenschen, beweerde hij, dat de bon hem eigenlijk toebehoorde en eischto hem dan ook terug. Afaar de va der van den jongen liad hier weinig ooren naar en in weerwil van hel pro test van den schoolmeester incasseerde hii bii den winkelier de honderd gulden. (Tel.) Dio Betuwe in bloei. Nu een paar dagen zonneschijn en de Betuwe staat in vollen bloei. Vandaag zijn het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2