No 180 Dinsdag 13 Mei 1034 38e Jaargang Buitenland. Binnenland. LEVENSLEED. FEUlLLETON. Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Brand in de Hamburgsche haven. Bij een grooten brand in de haven van Hamburg werden voorraden hennep, vlas en dergelijke artikelen, olie en chemica liën, alle goederen, die gemakkelijk vlam vatten, vernield. Het blusschingswerk was zeer moeilijk. Ren angstig moment was liet, toen het stoomschip „Ruth", dat in de nabijheid lag, losraakte en juist tegen den buitenmuur van een brandende loods werd aangedreven. De muur stortte in en hel schip kreeg een groote hoeveelheid puin op het dek. De spuitgasten wisten zicli te redden, doch enkele hunner moes ten overboord springen. De verbrande goederen zijn liet eigendom van de Dnitsch-Russische Transport-maatschappij waarbij Russische ondernemingen voor de eene, en de Hapag voor de andere lielfl zijn geïnteresseerd. Poincaré verslagen. Dal is wel de conclusie, die te trek ken valt uit de verkiezingsuitslagen in Frankrijk. Het nationale bloc heeft enorme verliezen geleden en de uiterste linker zijde radicalen) kan met de winst gaan strijken. De conservatieven verliezen 15, de re publikeinen verliezen 64, de links repu- lilikeinen 63, de onafhankelijke radicalen 14, de socialistische radicalen winnen 50, de socialisten winnen 48, de communis ten winnen 17 zetels. De linksche pers haast zich de over winning te bejubeïen en dringt op het heengaan van Poincaré en van Millerand als oprichters van het geslagen bloc aan. De uitslag van de verkiezingen in Frankrijk heeft in officieele Brusselsche kringen menigeen verrast. Men verwachtte wel een verschuiving naar links en een verzwakking van de positie van Poincaré, maar niet in zoo sterke mate als thans as geschied. De algemeene opvatting is dat Poincaré niet langer meer aan het bewind kan blijven en spoedig ontslag zal nemen. Lloyd George zeide in een rede te Lon den voor den raad der nationaal-liberale federatie gehouden, dat heel Europa zich verheugde in liet nieuws van cle groote overwinning in Frankrijk. Korte berichten. Ook in den nacht van Zondag op Maandag is het te Halle onrustig geweest. Vechtpartijen tussclien nationalisten en communisten hadden er vele plaats. Een student werd op straat doodgestoken. Meerderen werden ernstig gewond. Be halve vier arbeiders zijn ook vier agenten gedood. Een groot deel van de chemische fabriek Kimheim bij Berlijn is door brand vermeld. De geheele Berlijnscbe brand weer nam aan het; blusschingswerk deel. Bezuiniging li ij het kadaster. Volgens de „N. R. Ct." bestaat het voornemen geen boekhouders meer bij liet kadaster aan te stellen, zoodat voor -deze betrekking geen examen meer zal worden afgenomen. Waar een boekhou dersplaats open valt, zal daarin zoo noo- dig worden voorzien door plaatsing van een adjunct-commies met vakdiploma. Binnenkort stopzetting der Duitse he s t e e n k o 1 e n 1 e v e r in g Dc mijnwerkersstakingen 'in het .Roer- ni). Kort maar ernstig was de strijd in Edna's hart. Waarschijnlijk had nog nooit de litteraire ijdelheid en eerzucht van eenige vrouw zoo gezegevierd als zij' nu deden, door dit meest onverwachte huwelijksaanzoek van iemand, wien zij liad loeren beschouwen als de verper soonlijking van het beroep, dat zijl gekozen had. Nu zij er aan dacht hoe zij' eens, alleen op haar "kamer, tranen van verne dering en bittere teleurstelling stortte over zijn kort schrijven, waarin hij' haar manus cript verwierp, ging er wel een en ander ïn haar om, hetwelk op een volmaakten triomf geleek. To heerschen over het lot van dien sterken man, wiens intellect zoo invloed rijk was in de wereld der letteren, was een overwinning, waarvan zij', tot op dit uur, nimmer had kunnen droomfen; en het hartekind van den hoefsmid was hoven alles toch vrouw, en zij' wilde het wel weten! deze eer begon haar een^ oogenblik te verblinden. Voor iemand van haar eigenaardig ka- gebied zullen naar men volgens het Hbld. in kringen der Duitsche werkgevers aan neemt, ten gevolge hebben, dat reeds zeer binnenkort de lcolenleveringen naar Nederland en Zwitserland zullen moe ten worden stopgezet. Steun aanDuitsche predikants gezinnen. Onder voorzitterschap van ds L. van Limburgh is Zaterdag te Utrecht een ver gadering gehouden van het Centraal Co mité tot ondersteuning van behoeftige pre dikantsgezinnen in Duitschland, met zijn vertegenwoordigers. Volgens het daarin door den secreta ris, den heer H. L. van Bruggen uit Am sterdam, uitgebracht verslag, steeg het aantal contribuanten, van 537 tot 2100. De totaalinkomsten bedroegen f68,155, w.o. f58.500 aan giften. Het comité ont ving uit ons land 32,236 kleedingstukken en 39.923 ponden levensmiddelen. Sinds de oprichting zamelde het comité1 in f 246,723. Naar Duitschland werden ver zonden 679 groote kisten Liebesgaben, terwijl 282 Duitsche predikantskinderen in ons land werden gehuisvest. Het cen traal comité heeft nu 67 hulpcomité's en correspondentschappen. Het Comité werkt in geheel Jhiitschland, behalve in Sak sen, waar het comité-ldenburg werkt. Aan cle noodlijdenden kwam in het geheel f 52,052 ten goede. De totaaluitgaven be droegen f 67,349. Het kassaldo bedraagt f 806. Na eenige besprekingen werd de ver gadering een openbare, waarin, allereerst medegedeeld werd, dat de Duitsche ge zant niet aanwezig kon .zijn; deze had evenwel door een mild convert van zijn belangstelling doen blijken. Vervolgens liield cle voorzitter van liet Duitsche co mité, lie dr D. G. Füllkrug, uit Eerlij'n, een toespraak, waarin deze de groote blijdschap schetste, welke de zendingen van liet Comité in de Duitsche predikants gezinnen brengen, en hartelijk dankte voor de bewezen liefde. Duizenden families, zoo zeide hij, gedenken thans cle FIol- landsche vrienden in hun avondgebed. Wijzende op den nood, waarin de Duit sche predikanten nog steeds verkeeren, vroeg spr. de giften en bijdragen niet te staken. Deze rede, die in het Duitscji werd gehouden, werd door ds Stegenga in het. Nederlandsch vertolkt. Niet geschorst. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben uitspraak gedaan inzake de schorsing van den heer Juten door den Gemeente raad van Bergen op Zoom als lid van den Raad. Zij hebben de schorsing opge heven, 'daar blijkens het Notulenboek de heer Adr. Juten in de maand Mei had opgehouden gedelegeerd comlmissaris te zijn van de N.V. boekdrukkerij Gebr. Juten en tegen een vaste wedde bedrijfs leider was geworden. Anderzijds erken nen Gecl. Staten, dat B. en W1. terecht den heer Adr. Juten tot schorsing aan den raad hadden voorgedragen, omdat ge meld lid in gebreke was gebleven aan B. en Wi. de noodige bewijsstukken voor te leggen, waardoor hij tlians vrij uitgaat. De tekortkoming inzake het niet tijdig opgeven der wijziging van het Handels register treft niet den heer Adr. Juten doch het bestuur der N.V. De voetbalwedstrijd te Antwerpen. Door den heer Kersten zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gericht Is het Uw Excellentie bekend, dat op rakter had rijkdom geen bijzondere beko ring; maar Douglas Manning was opge klommen tot groote macht en uit dat oogpunt bezien, wist zij, dat iedere vrouw er trotscli op zou zijn liet lot van zoo eenen met hem te deelen. Hij kwam haar ideaal nabij!, hij1 reikte geheel tot haar geestelijken maatstaf. Zij wist, dat zij zijn meerdere nooit zou kunnen ontmoeten, en haar vertrouwen in den adeldom van zijn karakter was grenzenloos. Zij voelde, dat de gemeen schap met hem noodwendig Was voor de rust van haar geest; want slechts in zijn tegenwoordigheid was het haar mo gelijk het verleden te vergeten. Zij' moest óf hem trouwen óf kiezen een leven alleen om te werken tot aan haren dood, altijd alleen. Edna was moede van den strijd met de haar kostbare herinneringen aan dien roe- keloozen cynicus, wien zij1, zonder ver trouwen in hem. te hebben, had leeren liefhebhenen zij dacht er over na, .dat indien zij de vrouw vau meneer Manning zou ziju, dien zij, zonder hem lief te hebben, toch volmaakt vertrouwde, het haar mogelijk zou worden Norman te vergeten. Zij deed geen moeite zichzelf te be driegen; zij wist, dat, niettegenstaande haar strijd en vaste beginselen, zij hem Zondag 27 April 1.1. ton dienste van den Nederlandschen Voetbalbond voor een gehouden wedstrijd te Antwerpen twee extra treinen zijn ingelegd op het haan vak Amsterdam1Esschen vice versa''' Acht Uw Excellentie zich niet geroe pen dergelijke ontheiliging van den dag des Hoeren te verhinderen, hetzij recht streeks of, indien de vrijheid van beheer der spoorwegen dit niet toelaat, door den overwegenden invloed, dien de Staat op de spoorwegen oefenen kan? M r S c h o k k i n g 60 j a a r. Omtrent cle viering van den 60sten verjaardag van mr Schokking bericht „De Ned.": Zaterdagmorgen vervoegde zich ten huize van mr Schokking te Leiden een commissie bestaande uit de heeren dr de Visser, Snoeck Ilenkemans, Ter Haar en Tilanus, om den jubilaris namens de Chr Ilist. Eerste en Tweede Kamerclub liet moderamen van het hoofdbestuur der C.-H. Unie, alsmede namens de beide oud leden, de heeren de Geer en Van Veen, geluk te 'wenschen met zijn 60sten ver jaardag. Dr de Visser bood hein namens de genoemde besturen een groot bronzen beeld aan, en dankte hem hartelijk voor alles wat hij gedurende de jaren die achter hem liggen voor Staat en Kerk heeft gedaan. Hij verbond daaraan den wensch, dat de Chr.-Hist. Unie nog lang van de vele gaven van hoofd en hart van mr Schokking genieten kan. Die „Steun". De „Steun" op zichzelf is een goede, ja onmisbare instelling, want tijdelijk werkloozen zijn een heel andere categorie van menschen dan de „bedeelden" van 't armbestuur. Maar de „Steun" had misbruiken. Zoo- dra de „Steun" arbeidsschuwheid in de hand werkt, deugt hij' niet. Schaadt hij sterk. Moet liij' pllernoodigst herzien. En dat komt zeer zeker voor. Men zag 'tnu weer in Amsterdam. D'aar had men den maatregel ingevoerdWie in een jaar tijds minder ilan 36 dagen had werk gehad, die werd niet langer als tijdelijk „werklooze" beschouwd, maar ging naar 't armbestuur. En wat was het gevolg? Van cle 700 man op wie deze maatregel wercl toege past, hadden er binnen enkele weken 300 weer werkterwijl ze 't onder den „Steun" in jaar en dag maar niet vinden konden Het voorbeeld zegt genoeg, meent „Friesch Dagblad". Di e W,ester-Sc h e 1 d e. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.In het ministerie van spoorwegen en scheepvaart wordt een ontwerp overeenkomst uitgewerkt, die aan de No- derlandsche regeering zal worden voor gelegd en ten doel heeft een ciiicl te maken aan de concurrentie der weder- zijdsche loodsdiensten. Allerlei. Inzake cle uitzonderingstarieven voor goederen op de Duitsche spoorwegen, waardoor aan Nederlandsche belangen nadeel wordt gedaan, zijn door de Duit sche ïegeering tegenover onzen gezant toezeggingen gedaan, waardoor een be vredigende oplossing van deze aange legenheid in uitzicht is gesteld. De Commissie-König is met haar rap port betreffende het meest gewenschte stelsel dat bij de heropening van den postchèque- en girodienst zal moeten worden gevolgd, gereed. Die commissie verklaart zich niet bevoegd .definitieve voorstellen aan de regeering' te doen. lief had, zooals zij nooit zou vermogen een ander lief te hebben. Ongeduldig zei de zij dan tot zichzelf „Meneer Murray is even oud als me neer Manning, en in de achting van cle menschen verre zijn mindere. Owaarom' kan mijn zwak, eigenzinnig hart niet mijn krachtig, helder oordeel volgen? Ik wenschte wel, dat ik van meneer Manning zon kunnen houden, zooals ik Terwijl zij daar zoo zat, worstelend met zichzelf als nooit tevoren, ook niet dien dag van beproeving in de kerk, bracht de herinnering haar het beeld .van Norman Murray voor oogen en was het haar alsof zij' zijn hartstochtelijfcen "kreet nog hoorde, en „0, mijn lieveling! mijln lieveling! kom tot mij", alsof zij' den leus nog voelde, dien hij bij: het afscheid nemen op hare lipp'en had ge drukt. Doch de strijd duurde slechts kort; want toen zij het veer overgestoken wa ren, en de wielen van het rijtuig ra telden over de straten van New-York, zeide zij: „Neen, meneer Manning. Wij hebben elkande'r niet lief, dus kan ik nooit uw Vrouw worden. Het is nutteloos voor mij u te verzekeren, dat ik zeer gevleid hen doof uw aanzoek; dat ik onuitsprekelijk trOtsch ben op de eer, die u mij hebt be wezen. Meneer, u kunt er wel niet aan De Minister van Arbeid heeft lot en met 30 September a.s. aan steenbakke rijen overwerkvergunningen verleend. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes Leges. De kosten der jachtakten volgens de Jachtwet. 1923 bedragen: a. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf f30; b. voor een groote jachtakte als hoven met uitzondering van de valkenjacht f 15c. voor een logeer- akte f10; d. voor een kleine 'jacht akte tot het vangen van waterwild met netten, waarvan het. gebruik geoorloofd is f5. B. en Wi. stellen voor, de leges te doen bedragen 20 pet. van hoven- genoemde kosten. In aanmerking nemen de den toestand over 1923, zou de voor gestelde heffing; voor cle gemeente een jaarlijksche bate opleveren van omstreeks 'f 42.—. Monumentenverordening. In de raadsvergadering van 2 April j.l. werd aan B. en W,. gerenvoyeerd liet. schrijven der Prov. Schoonheids- en Ar- chaelogische Commissie, houdende ver zoek om vaststelling van een Monumen tenverordening naar een door die Com missie overgelegd model. B. en W. zijn geen voorstanders van te veel reglemen- teeren en dit te minder waar het betreft zulk een belangrijke vrijheidsbeperking als in een verordening als de onderhavige is belichaamd. Bovendien kan deze ver ordening slechts steunen op de Gemeente wet, weshalve tegen overtredingen geen zwaardere straf kan worden bedreigd dan die bij art. 161 dier wet. Mocht de raad niettemin een Monumentenveror dening in het leven wenschen te roe pen, dan bevelen B. en WI daarvoor het ontwerp aan, hetwelk van genoemde commissie is overgenomen. Gemeente-Vischwater. Bij raadsbesluit van 7 Juni 1923 werd besloten wederom voor den tijd van één jaar het vischrecht in het gemeentelijk vischwater niet te verpachten doch B. en W. te machtigen aan hen, die zich daartoe aanmelden, vergunning tot bet visschen in gemeld water te verleenen tegen betaling van f 1.50 voor het tijdvak loopende vanaf den dag' van uitgifte der vergunning' tot en met 30 Juni 1923. Ook in het afgeloopen jaar heeft deze regeling' geen aanleiding gegeven tot klachten, terwijl dc opbrengst, welke in het seizoen 19221923 f 105 bedroeg voor het seizoen 19231924 tot heden f 106.50 bedraagt. B. en W. stellen daar om in gelijken geest voor. Wijziging verordening O. L. onderwijs. Die hoofden dor O. L. scholen A. en B. verzoeken om de verordening, regelende het O. L. onderwijs zoodanig 'te wijzigen, dat in de tweede alinea van artikel 4 als tijdstip van toelating: wordt aange geven de eerste schooldag1 na de zo- mervacantie in plaats van de eerste September. D'e Inspecteur van het L. O', heeft hiertegen geen bezwaar. B. en W7. evenmin. Plaatselijke Inkomstenbelasting. Thans moet worden vastgesteld liet vermenigvuldiigingscijfer voor de hef fing der plaatselijke inkomstenbelasting voor het dienstjaar 19241925. D'e In specteur der Directe Belastingen, door B. en W. om inlichtingen verzocht wat betreft het verwachte belastbaar inko men voor 1923 waarop' de heffing' 1924 1925 moet zijn gebaseerd, inleent een vermindering te moeten ramen van ruim twijfelen, dat ik ten volle deze eer weet te waardeeren, waarvan ik wel evenmin het 'recht had die te verwachten, als ooit te droomen, die te ontvangen. Be moet bekennen, dat mijn hoogachting en be wondering voor u groot zijn, maar ik kan geen enkel isymptoom van liefde Voor u in mijn hart ontdekken; en nu ik mijn gevoelens lieb beproefd, kom ik tot de overtuiging, dat ik u nooit zou 'kun nen geven die volle overgave van mijn halrt, die liefdevolle toewijding, die 'God eischt, dat iedelre vrouw haren man geeft. U hebt eveneens niet die liefde voor mij. Wij genieten in elkaaïs gezelschap, omdat wij hetzelfde doel najagen, onze smaken overeenkomen, onze aspiraties dezelfde zijn. In aangename, kameraadschappelijke vriendschap kunnen wij, na het voorge vallene, toch wel blijven voortgaan, want het zou mij zee'r' veel leed doen, u nu niet meeï te kunnen ontmoeten; maar dat kun nen wij ons toch wel veroorloven, zonder op zondige wijze het huwelijk tot een be spotting te maken want zoo beschouw ik zulk een band zonder liefde. Ik voel, dat ik beho'efte heb aan uw achting en vriendschap, maar uw liefde zou ik noch wenschen, noch ooit ver wachten te bezitten; want de gevoelens', die u voor mij koestert, zijn precies de zelfde als die ik voor u bezit. Meneer 5 pet., doch voegt daaraan toe, dat die raming slechts onder het noodig'e voorbe houd kan worden gegeven. Evenwel, het is, gezien de onzekere toestanden van tegenwoordig, voorzichtig met de ge raamde vermindering van 5 pet. rekening te houden. D;e berekening 'van 'den fac tor is dan de volgende: Op de gem'eente-beg'rooting voor 1924 is een opbrengst geraamd van f 163.000. Ten bate van den dienst 1924 komt 1/3 der opbrengst van het kohier 19231924. Deze laatste is geraamd op f 182.000, waarvan 1/3 is f 60666.67. Zoodat 2/3 van het kohier 19241925 zal moeten opbrengen f 102.333.34, en derhalve het volledige kohier f 153560.01 of afge rond f 153.500. Die opbrengst van het kohier 19231924 bedroeg gelijk gezegd f 182.000. Bij een belastbaar inkomen, gelijk aan dat hetwelk tot grondslag strekte tot de berekening der aanslagen voor 1923, zou de factor dus moeteu wezen: jlftiri! X 1-2 1.01208. Bij een verlaging van het belastbaar inkomen niet 5 pet. zou de factor dus moeten zijn: 100/95 X 1.01208 1.06534 of 1.1. Daar evenwel 1/3 van het kohier 19241925 komt ten bate van den dienst 19251926, zon gesteld dat zoo wel de geraamde opbrengst dezer be lasting als het belastbaar inkomen alsdan met dezelfde cijfers tot basis strekken, de berekening wezen als volgt: Geraamde opbrengst der belasting f163.000, 1/3 kohier 1924—1925 1/3 X 153.500 f51.166.66, zoodat 2/3 ko hier 19251926 zou moeten zijn f 111.833.34 en dus het volledige kohier zou moeten opbrengen f 167.750. Dierhalve zou in dat geval de factor moeten bedragen: JHiflr X 1-06534 1.16424 of 1.17. Voorzichtiger en heter is: ihlet derhalve om den factor voor 19241925 niet te bepalen op 1.1 doch iets hooger. en wel op 1.15 (vorig "jaar 1.20). Grond in erfpacht. De directeur der Veevoederfabriek „Zeeland" verzoekt om vanaf 1 Septem ber 1924 in erfpacht te. mogen hebben een terrein aan de Haven, thans in gewone pacht bezeten. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren, onder voorwaarde, dat de Veevoederfa briek „Zeeland" of haar rechtverkrijgen den den grond, welke tusschen het fa brieksgebouw en den openharen weg ge legen is, steeds behoorlijk onderhoudt. De canon zou te bepalen zijn op f0.25 per c.A. per jaar, zijnde voor het gevraagde perceel, ter grootte van 850 c.A. f 212.50. Geldleening f 20500. Op de gemeente-heigï'ooting voor 1923 is bij verschillende Raadsbesluiten op brengst van geldleening geraamd tot dek king van buitengewone uitgaven. Hierbij komen nog 'de kosten van volledige af werking van het Schuttershof en die van voltooiing van den bouw van bijzondere scholen. R. en Wi. stellen voor tot het aangaan eener gleldleening te besluiten. Volgens gemelde besluiten zou in totaal moeten worden opgenomen f 27069.87, doch hiervan komt in mindering een bedrag van f6598.69 wegens restant van! Manning, laten wij altijd innige vrienden blijven, meer echter niet". Eien uitdrukking van verwondering en teleurstelling vloog over het gelaat van den uitgever, maar maakte dadelijk weer plaats voor kalme zelfbeheersching. Eu vriendelijk hernam hij: „Oordeel over uw eigen hart Edna; maar neem mijn uitspraak ten opzicht© van het mijne aan. Zou u denken, dat na een leven van alleen zijn, al deze jaren dat ik dan nu tenslotte een vrouw zou trouwen, voor wie ik geen liefde had? Veroorloof mij u te vragen of u de toe genegenheid, die u, naair ik reden heb aan te nemen, door meneer Murray is aangeboden, van plan zijt aan te nemen?" „Meneer Manning, ik denk, dat ik nooit zal trouwen, want ik weet, dat ik nooit uw meerdere zal ontmoeten, doch laat ons na vandaag dit onderwerp nooit meer aanroeren"'. „Zijt u niet te haastig? Wilt u niet wat meer tijd tot overdenken nemen? Is uw besluit gerijpt en onveranderlijk?" „Ja, meneer Manning' onverander lijk. Maar stoot mij nu niet van u. Ik Voel me heel, heel eenzaam, en u, daar van ben ik, zeker, zult mij' niet verlaten". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1