No 187 Zaterdag 10 Mei f924 38e Jaargang Bank voor Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Effecten - Coupons Vreemd Bankpapier en Cheques. Oit nummer bestaat uit twee bladen GOES. Tarief van Uitlotingen. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 Echtscheidingen. Canada heeft zich in het afgeloopen jaar onderscheiden door het kleinste aan tal echtscheidingen in de geheele En- gelsch sprekende wereld. In 1923 zijn slechts 0,3 pet. Canadeesche huwelijken (59 in het geheel) ontbonden, tegen 2,2 pet. in Engeland en Wales, 2 pet in Australië, 6,2 pet. in Nieuw-Zeeland en 13,2 pet. in Amerika. Ook in Engeland neemt het percentage scheidingen sedert 1919 sterk af. In 1922 zijn 48 pet. min der aanvragen om scheiding ingekomen dan in 1919. De onrustbarende vermeer dering met 355 pet. in Engeiand in de vijf jaar die aan 1919 voorafgingen (hoofd zakelijk oorlogsjaren) zal zich naar alle waarschijnlijkheid niet meer herhalen. De stakingen in Duitschland. In liet Roergebied blijft het rustig en uit die streek is geen ander nieuws te melden, dan dat het aantal niet-arbei- ders nog een weinig is toegenomen en nu ongeveer 95 pet. van het personeel bedraagt. In sommige steden hebben zij bij de gemeentebesturen erop aangedron gen, gratis maaltijden te ontvangen. De regeering heeft verklaard, dat de hóeveelheid steenkolen in reserve groot genoeg is om alle wees ongegrond te maken, dat in andere bedrijven het werk stilgelegd zal moeten worden, maar vol gens binnengekomen berichten zijn ver schillende fabrieken en hoogovens er toe over moeten gaan hun vuren te dooven. Ook hebben de spoorwegen Donderdag maar 5003 wagons steenkolen ontvangen in plaats van het gewone rantsoen van 20.000 wagons. Do directie van Krupp maakt bij aan plakbiljet bekend, dat met ingang van Maandag een verkorte werktijd moet wor den ingevoerd, tengevolge van de mijn staking. Op het loon zal gekort worden. Tengevolge van de mijnstaking is de gasvoorziening op grooten afstand, zoo als in vele gemeenten in het Bergsclie land en te Benrath met zijn groote fabrie ken gestaakt. Andere verafgelegen plaat sen, die gas uit het Roergebied betrek ken, krijgen nog slechts zeer geringe hoe veelheden. De toestand in het Roergebied schijnt, indien men geloof mag hechten aan de te Berlijn ontvangen berichten, sinds gis terochtend ©enigszins verbeterd. Het aan tal werkwilligen is aanmerkelijk gestegen. In het geheel hebben gisteren 28,000 man gewerkt. Te Bochum en te Dortmund ver wachtte men, dat in de middaguren een verder aantal stakers en uitgestotenen den arbeid zou hervatten. De rust is tol nog toe vrijwel nergens verstoord. Alleen hebben in _enkele ge meenten stakers een dreigende houding tegenover werkwilligen aan den dag ge legd, zonder dat de autoriteiten echter maatregelen dienden te treffen. Op de mijn Westerholt slaagden de stakers er in, Werkwilligen te beletten aan den arbeid te gaan. Het rijksdepartement van den ar beid is nog steeds niet bemiddelend op getreden. De arbeid in de Badensche aniline- «n sodafabriek is, nadat het werk negen weken stil had gelegen, te Ludwigshafen en Oppau door de werkwilligen weer her vat. De communisten hebben wel is waar getracht de hervatting van den arbeid te beletten, maar zij zijn door de politie verjaagd. Op verscheidene plaatsen in de buurt van Ludwigshafen hebben commu nisten daden van geweld bedreven. Bulow aanstaand rijkskanselier. In Duitsch-nationale kringen wordt de naam genoemd van prins Bulow als toe komstig rijkskanselier. Tal van Italiaan - sclie en buitenlandsche journalisten heb ben den prins, die in de buurt van Rome woont, opgezocht en hem gevraagd, of hij bereid zou zijn, ten tweeden male het rijkskanselierschap te aanvaarden. Op deze vraag heeft Bulow ontwijkende ant woorden gegeven. De bladen meenen nochtans te kunnen verzekeren, dat Bu low voor de eer zal bedanken. Toen hij onlangs zijn 75en verjaardag vierde, ver klaarde hij aan zijn talrijke vrienden en bekenden, die hem kwamen gelukwen- schen, slechts één wensch te hebben, na melijk de rest zijner dagen in rust en vrede op zijn Italiaansche villa te kun nen doorbrengen. Hij voegde eraan toe, in geen geval meer een actieve rol in de politiek van zijn land te willen spelen. Influenza in Engeland. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in Engeland en Wales 12.604 sterfgeval len te wijten geweest aan griep. Het totaal sterfgevallen 160.279 was 45.495 groo- ter dan in het voorafgegane kwartaal en 35.559 grooter dan in het overeenkom stige kwartaal van 1923. De sterfgevallen aan influenza waren 7,9 van het totaal. Ook de haven van Oostende met ver zanding bedreigd? De correspondent van de „Standaard" te Ostende meldt aan zij:n blad: Nog meer dan Antwerpen wordt de haven van Ostende door verzanding be dreigd, indien niet onophoudelijk gebag gerd wordt. Wegens bezuiniging is deze dienst den laatsten tijd ingekrompen, wat- tot gevolg heeft gehad, dat volgens ge ruchten, de mailbooten tweemaal aan den grond zouden zijn geraakt nabij de „Vin dictive". Nu is een nieuw baggerschip' aangekomen, dat zeer snel werkt. Korte berichten. In Zwitserland dreigt een uitsluiting in de metaalindustrie. De metaalindustri- eelen zijn voornemens, de uitsluiting te proclameeren, indien de arbeiders zich zouden verzetten tegen het invoeren van de 52-uren-week. De Italiaansche koninklijke familie heeft druk meegeholpen aan het blusschen van een boschbrand, die in de nabijheid van de koninklijke villa woedde en reeds een aanzienlijke complex boomen in de 'asch had gelegd. Naar de Roel meldt is Nowikof, de door ^ijn aanvallen op patriarch Tichon bekende leider van de synode van de „levende kerk" in Rusland, tot twee maanden dwangarbeid veroordeeld we gens laster ten opzichte van de keu kenmeid van het seminarium van dat kerkgenootschap. Volgens een telegram uit Moskou zijn twee industrieele agenten ter dood en 14 andere tot lange gevangenisstraf veroordeeld. Zij waren aangeklaagd van economische spionnage en corruptie. Van den kant der rechtbank werd verklaard, dat deze processen dienden om te voor komen, dat particulier kapitaal zich van den gelieelen handel meester maakt. Het Russische leger bij de Dnjester zou thans reeds tien divisies tellen en zijn uitgerust, met allerlei technisch ma teriaal, zooals pontons, enz. om een over gang van .de rivier te forceeren. Trotzki heeft zich met zijn staf naar de Oekraine begeven. Donderdag heeft bij Amsterdam in den staat New York een sneltrein, de bekende Twentieth Century Limited, die liep met een vaart van 110 K.M., bij een overgang een auto in splinters ge reden. Er zaten 8 menschen in de auto die in stukken werden gescheurd. De Weensche politie heeft vijf per sonen in hechtenis genomen, die op groote schaal valsche Engelsche pondenbiljetten in omloop brachten. Men heeft nog niet ontdekt, waar ze gedrukt werden. De Fransche politie heeft twee man nen aangehouden, die onlangs het Ka merlid Gaston Vidal, den oud-onderstaats secretaris van technisch onderwijs, heb ben mishandeld op een verkiezings vergadering, waar hij het woord trachtte te voeren. De heer Vidal zelf ligt ernstig ziek aan longontsteking. Op den gouverneur van Guadeloupe is een bomaanslag gepleegd, 's Nachts ontplofte een bom naast zijn werkkamer, waardoor echter alleen schade werd ver oorzaakt. Men vermoedt te doen te heb ben met een politieleen aanslag. Alle te lefoondraden naar het huis waren afge sneden. Te Cassel, nabij Rijssel, zijn twee auto's op elkaar gebotst. Vier dooden en twee gewonden. De Majestic heeft, toen zij Donder dag uit Southampton naar Amerika ver trok, een groot aantal insecten van Zuid- Afrikaansche herkomst meegenomen, die moeten dienen om in Californië zekere hardnekkige parasieten in de boomgaar den te helpen bestrijden. De staking van de arbeiders in het bouwbedrijf te Leipzig behoort alweer tot het verleden. Een door een scheids gerecht voorgestelde regeling is door bei de partijen aanvaard. Vier Fransche torpedo-booten zijn te Kopenhagen aangekomen. Zij zullen gedurende zes weken oefeningen houden dn de Oostzee. Over sommige gedeelten van Frankrijk gaat een golf van koude. In verschillende streken zijn de boeren ge dwongen het vee weer te stallen. Uit San Fransisco wordt gemeld, dat de spoorweghaven van de Southern Pacific en van de Califomische Scheep vaartmaatschappij te Sakramento door brand, zijn vernietigd, terwijl eveneens verschillende pakhuizen op den linker oever zijn beschadigd. De algemeene schade wordt op ruim 5 millioen dol lar geschat. Volgens een bericht uit Washington heeft de minister van marine medege deeld, dat men in het najaar zal pro- beeren door middel van de in Duitschland voor Amerika gebouwde Zeppelin de post tusschen Amerika en Europa binnen 2 dagen over te brengen. Het vaarwater der Schelde. De Antwerpscho redacteur van de Msb. schrijft Donderdag' hebben wij andermaal een bezoek gebracht aan Bath om ons ter plaatse te gaan overtuigen, hoever de verbeteringswerken der Schelde-passen reeds zijn gevorderd. Allereerst konden we dan met genoe gen constateeren, dat de vaargeulen van Valkenisse, na twee maanden werkens weer hun normale diepte hebben terugge kregen. De hoofd-aandacht dient dus ge vestigd op het vaarwater in het nauw van Bath, dat nog steeds niet in orde is. Zooals men weet, wordt de diepe pas van Bath versperd door het wrak van de „Siërra Grande", en moet men zich sinds dien behelpen met het nieuw afgebakende vaarwater, de z.g. Rilland-geul. Deze pas; waarin Belgische bagigterbooten soms is er een, dan weer een tweetal ter plaatse ongeveer vier weken aan het werk zijn, is tot nu toe weinigVerbe terd. Schepen met meer dan 27 voet diep gang mogen nog altijd niet doorvaren en de booten van die grootte laten zich nog immer door de gevaarlijke zóne sleepen. Die Belgische regeering schijnt thans DirectieMr. ANT. VAN BERCXEL, JOS VELTHUIJSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon T4 an 204. een contract afgesloten te hebben met een Nederlandschen aannemer, die nog twee baggerbooten naar Bath zal zenden, om de werken in het Rilland-vaarwaler te bespoedigen. Sommige deskundigen, die wij te Bath spraken, zijn echter pessimistisch gestemd over den uitslag daarvan. Zij meenen, dat het uitdiepen der Rilland-vaargeul onbegonnen werk zal zijn en dat de oude, diepe pas van Bath, als het vaarwater voor Ant werpen zal aangewezen blijven. Doch daartoe dient het wrak van de „Siërra. Grande" eerst opgeruimd. De Rotterdamsche firma van der Tak heeft, thans veel materiaal en volk ter plaatse en werkt met man en macht, om zoo spoedig mogelijk de geul vrijt te krijgen. Door middel van een „bok" worden nu de stukgesprongen wanden en dek ge licht en naar de slikken, vlak bij het haventje van Bath, overgebracht. Van het wrak is dan ook nog slechts een topje van den mast te zien; de schoor steen ligt reeds op den „oud-ijzer-hoop". De opruimingsarbeid, welke alleen bij stil water d.w.z. bij hoog- en laag- water kan geschieden, gaat goed voor uit en men hoopt binnen zes weken, dat gedeelte van de „Siërra Grande" gebor gen te hebben, hetwelk belemmerend is voor de scheepvaart. Naar mge mede deelde, zal het wrak der „Siërra Grande" niet geheel worden opgeruimd; het voor schip zal kunnen blijven zitten, daar volgens de overeenkomst tusschen de Ne- derlandsche en Belgische regeeringen, slechts tot 10 meter diepte zal gewerkt worden. Sommigen zijn hier echter van meening, dat het beter ware het geheele wrak op te ruimen, daar het laten-zit- ten van een gedeelte, oorzaak zou kun nen worden van nieuwe verzandingen. Reeds nu is het achter het wrak veel „droger", d.w.z. ondieper geworden, ten gevolge van aanslibbingen. Anderzijds wordt er ons evenwel op gewezen, dat een totale berging der „Siërra Grande" veel tijd en geld zal kosten, en dat daartoe een nieuwe overeenkomst zou noodig zijn. Het is hier zeer opgevallen, dat er van Belgische zijde zoo weinig belangstel ling bestaat voor de werken in de Bath- vaargeul, welke toch voor Antwerpen en geheel België van zeer groot gewicht zijn. Tot nu toe werd er, althans volgens onze zegslieden, door België geen enkele peiling gedaan en geen expert is er nog geweest om de vorderingen der op- ruimingswerken van de „Siërra Grande" juist na te gaan of een onderzoek in te stellen naar de gevolgen, welke het zin ken van dit schip op de vaargeul heeft gehad. D e staking b ij W erkspeor. Door de Directie van Werkspoor werd naar aanleiding van de eergister te Am sterdam uitgebroken staking medegedeeld, dat de vóórgeschiedenis van deze staking begint op 14 December 1923. De Directie stelde toen voor het Uurloon te beschou wen als basis voor tariefsvorming en het tariefloon met 10 pet. te verlagen. Hier voor waren volgens de Directie alle re denen aanwezig. Werkspoor geeft het hoogste loon aan de geschoolde werklie den en liet moet concurreeren met Rot terdam, Vlissingen en Hengelo, waar de uurloonen 14 tot 30 pet. lager zijn. De vakorganisaties gingen op die voorstellen niet in. Er werden onderhandelingen ge opend, die leidden tot eenige concessies. Voor de eerste uren overwerk werd uit betaald 25 pet., de Directie had voor gesteld 10 pet. en dit werd nu terug gebracht tot 12V2 pet. Verder wilde men het uurloon om te beginnen met 5 pet. terugbrengen en later als de omstandig heden er aanleiding toe gaven nog eens met 5 pet. Dit zou echter niet gebeuren zonder overleg. De Directie bleef bij ver laging van het tariefloon van 10 pet. In verband daarmee werd gewezen op Rotterdam waar geen overwerk bestaat. De Directie verklaarde zich bereid, dat de algemeene loonsverlaging zou samen gaan met een individueel© loonsverhoo- ging. Van de minderjarigen zouden 91 pet. en van de volwassenen 38 pet. loons- vorhooging ontvangen. Ook op andere wijze bleek, dat men tot loonsverlaging moest komen wei 111 in een fabriek te Rotterdam werkten vóór de loonsverla ging: 1500 man en nu 4000. Men kon tenslotte niet tot overeen stemming komen en de zaak werd in handen gegeven van den Metaalbond. Deze heeft 4 maanden met de organisa ties onderhandeld. Tenslotte werd dooi de laatste een tariefsverlaging* van 10 pet. aanvaard, wat echter practisch niets beteekent zonder verlaging van het Uur loon. Men is op het dood© punt geko men. Zoolang mogelijk is getracht tot overeenstemming te komen tot eindelijk de knoop is doorgehakt. Het conflict in de Twentsehe textieln ij verhei cl. Uit Enschede meldt men: De aanneming van de gisteren vermelde motie heeft tot gevolg gehad, dat vele leden van Unitas en St. Lambertus Don derdagmorgen niet meer aan het werk gingen. Het aantal, dat de fabrieken bin nenging, was luttel, zoodat verschillende bedrijven moesten stopzetten. Eén fabriek moest stoppen, omdat het machinekamer- en ketelhuispersoneel zich hij de stakers aansloot. Niettemin blijven alle fabrieken voor werkwillige arbeiders en arbeidsters opengesteld. De strijd tusschen De Eendracht en de confessioneel© honden is fel. Volgens het hoofdbestuur van De Eendracht heeft de afdeeling Rotterdam van Unitas zich van deze organisatie afgescheiden en hebben de leden en bloc zich aangesloten bij De Eendracht. Er is een wijziging gebracht in het verbod van samenscholingen. Voor be paalde gevallen en onder door hem te bepalen voorwaarden kan de burgemees ter ontheffing verleenen, waarvan hij schriftelijk kennis geeft aan den com missaris van politie en aan de ter plaatse aanwezige chefs der rijkspolitie en der politietroepen. Adjunct-directeur Postc heque- en Girodienst. Met zekerheid kan de Msb. mede- deelen, dat de benoeming van den heer S. J. II. Wesselink, directeur van het P. en T.-kantoor te Boskoop, tot adjimct.- directeur van den Postcheque- en Giro dienst vast staat. D© heer Wesselink trad in 1897 als klerk der P. en T. in dienst, werd in 1906 tot commies benoemd en was achtereenvolgens direc teur te Geertruidenberg en Boskoop. Hij is voorzitter van de Vereen, van Direc teuren en Commiezen der P. en T., van welker bestuur hij jarenlang deel uit maakte. De heer Wesselink is een krach tige persoonlijkheid en geniet een Uitste kende reputatie als ambtenaar. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.09 Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Onderzoek van verlofgan gers. De minister van oorlog heeft met be trekking tot het onderzoek van verlof gangers aan de burgemeesters geschre ven Zooals mij is gebleken, is twijfel gere zen, of onder de groot-verlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915, bedoeld in 1 van de u hij' mijn brief van 24 April gezonden beschikking, ook moeten, worden begrepen de verlofgangers van. oudere lichtingten, die om de een of andere reden uitstel, onderbreking van dienst, enz. met de lichting 1913, 1914 of 1915 de eerste oefening hebben vol bracht In verband hiermede heb ik do eer, voor zooveel noodig, onder uw aan dacht te brengen, dat aan het onder zoek in 1924 geen andere verlofgangers behoeven deel te nemen dan zij, die voor een der lichtingen 1913, 1914 of 1915 zijn ingelijfd. Degenen, die voor een dezer lichtingen zijn ingelijfd, maar ten gevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met een latere lichting de eerste oefening 'hebben volbracht, moeten zich ook aan het onderzoek on derwerpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zij'n vrij gesteld. De afkortingsmanie. Prof. Slotemaker de Bruine zei van de week in de Eerste Kamer: Ik heb van. de A.V.M.O. een schrijven ontvangen. De Voorzitter: Mag ik den spr. verzoe ken, wat minder afkortingen te bezigen, ik heb er reeds verscheidene gehoord. Zooeven sprak hij van de A.S.M.O*., maar de heide lieeren naast mij weten niet wat dit beteekent en ik ook niet. Wel licht zal dit ook het geval zijn imet vele Kamerleden. De heer Slotemaker de Bruine: Ik sprak van de Algemeene Vereeniging voor Mid delbaar Onderwijs, de A.V.M.O. De Voorzitter: Ik had A.S.M.O. ver staan. De heer Slotemaker de Bruine biedt zijn verontschuldiging aan, onder ver zekering, dat het nooit meer zal ge beuren. De verzandi ng van de Schelde. De Minister van Publieke werken van België heeft een contract gesloten met een Hollandschen ondernemer, betreffende het verhuren van twee baggermachines, die een capaciteit hebben van 500 ton per 'uur. Deze baggermachines, die thans te Hoek van Holland gebruikt worden, zul len a.s. Maandag in de Schelde in wer king* treden. Bezuiniging bij de marine. De ministers van marine, van koloniën en van financiën hebben ingesteld een in terdepartementale commissie, die een on derzoek zal instellen naar de mogelijk heid van bezuiniging op de personeels organisatie der Koninklijke Marine. De commissie heeft tot opdracht gekregen: le. een plan uit te werken, volgens het welk het Europeesche personeel der Staatsmarine wordt gesplitst in een deel uitsluitend bestemd voor den dienst bij de zeemacht in Nederland en een deel uitsluitend bestemd voor den dienst bjj de zeemacht in Nederl.-Indië, en 2e. de financieele gevolgen van het plan, zoo wel voor de Staatsbegrooting als voor de Indische begroeting, te berekenen. Het conflict in de Twentsehe textieln ij verheid. Nu het conflict in de Twentsehe tex tielindustrie zoodanig gewijzigd is, dat de strijd van de socialisten en commu nisten op de eerste plaats gericht is te gen de katholieke en protestant-christe lijke organisaties, oordeelde het bestuur van het r.-k. vakbureau het gewenscht in een spoedactievergadering, een verga dering met de besturen der aangesloten bonden, de situatie onder het oog te zien, waarbij de vraag aan de orde zal komen op welke wijze de roode aanval zal kunnen beantwoord worden. De ver gadering zal Dinsdag te Utrecht gehouden worden. Rijkspersoneel. Donderdag zijn de afgevaardigden der af deelingen Rijkspersoneel van den Ned. Christ. Bond van personeel in publieken dienst te Amsterdam bijeen gekomen, ter bespreking van de loonvoorstellen van minister Westerveld voor de Rijkswerk lieden. De vergadering sprak haar ver ontwaardiging en afkeuring uit, dat da minister bij het samenstellen van^ zijn ontwerp, de loonen uit de metaalnijver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1