No 186 Vrijdag 9 Mei 1924 38e «laargang RITMEESTER LEVENSLEED. ©CENTS Buitenland. Binneniand. FEUILLETON. 108). SUMATRA SIGAAR. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE ROES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Chr. Post- en Telegraafpersoneel. Deze week hield do Ned- Bond van Chr Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel haar jaarvergadering. Diut in dio vergadering bittere klachten zonden ge slaakt worden over de intrekking van art. 40 is te verstaan. ,D|oeh dat sommige sprekers daarbij een toon zouden aan slaan, waarvoor zelfs een S.Di.A.P.-er zich geneeren zou, hadden wij niet kun nen denken. Ben lid van 't Hoofdbestuur, de Bonds- Secretaris Ten Plaaf, gaf het voorbeeld. Hij begon al met verzet te prediken tegen de R e geeri n gs m aat regel enHij beschul digde 'Minister Ruys, dat deze bewinds man de ambtenaren zoodanig drukte, tdat hun de darmen bijna den mond uit komen; de Regeering, dat zij het recht in een hoek trapt, vele verslechteringen heeft ingevoerd, een deuk heeft gegeven aan 'het Chr. beginsel, de Chr. Rechtsop vatting op zij zet, den ambtenaren hun recht als vrije staatsburgers ontneemt, opvattingen huldigt, die Rusland ten onder brachten. Driewerf schande over hen zoo riep hij uit en over Rut gers, die hen daarbij geholpen heeft. Met teen demagogisch slot: „als het dreigt al te bar te worden, enz." besloot hij onder luid applaus. Dat alles geschiedde nadat gezongen was Ps. 84:6 (Want God de Heer, enz.) ten gebeden was. Na deze opgewonden speech kwamen de tongen der Chr. Protestantsche broe deren los. Schreurs was voor procedeeren* en daar naast bewerking van den volksgeest. Heringa vond, dat de Chr. minister Co- lijn zijn C'hr. beginselen thuis laat en in de Kamer de liberale verdedigt. Dit doet, zegt hij, ook de Chr. pers. Van Dijk meende, dat de Chr, arbeiders zelf moe ten zorgen afgevaardigden in de Ka mer te krijgen. Strijdhorst wees op het groote onrecht het lagere personeel spe ciaal aangedaan. Franje zei: de Chr, regeering draait de Chr. vakactie den nek om. Hoonhoud uit Arnhem sprak zul ke schandelijke taal, dat de verslag gevers in zijn belang deze „revolutio naire speech" niet wilden weergeven. Gelukkig dat de heer Kruithof er was om de onjuistheden recht te zetten. Die toon werd na diens rede dan ook wel iets beter. Twee moties werden aangenomen, een tegen het wetsontwerp 312, inmiddels .zoo goed als verworpen; en een tegen de plannen tot wijziging van het Bezoldi gingsbesluit 1920 en van de Pensioen wet. 1922. Ook werden aangenomen een paar mo ties; een in 't belang van bet lagere P.T.T.-personeel, hetwelk in het Bezol digingsbesluit behoort te blijven gerang schikt, en een, waarin de Regeering be schuldigd wordt, door haar weinig te gemoetkomende houding tijdens de on derhandelingen inzake de maatregelen tot .salarisvermindering oorzaak is geweest van een onbevredigend resultaat, en als nog ernstig uitgenoodigd wordt, die on derhandelingen nog eens, en dan beter, over te doen. Dien volgenden dag, toen bekend ge worden was, dat ontwerp 312 verworpen was, kwam vooral de vraag: zullen wij procedeeren tegen den Staat inzake art- 40? ter sprake. Rotterdam was er tegen „omdat ze in do Regeering geen vertrouwen meer heeft" (Luid applaus). Met 40 tegen 7 stemmen en 3 blanco, „Kunt gij dat meenen? Het komt mij zoo ongeloofelijk voor, en ik heb zoo Weinig edelmoedigheid gevonden in deze wereld. Zoudt u inderdaad Paul's moor denaar een schuilplaats kunnen veriee- nen aan uw hart?" „Ja Norman, het is mijn dierbaarste wensch geweest in al die sombere jaren, 'dat ik jou hart nog zou mogen winnen alvorens te sterven". „Het is maar een wïak, een akelige ruine, zwart van zonde; maar zooals ik ben, met mijn toekomst, mijn alles, lig Ik aan uw voeten. Als er eenige kracht van bitter berouw kan uitgaan; als er eenige genade bij mijn Schepper te vin den is, als een anp, zondig menschen- kind, als ik ben, zich nog kan bekeeren, dan zal ik boete doen. Ik zal boete doen De sterke man beefde bij dat zeggen, ©n zonk op de knieën neer,/doch'de pre diker trachtte hem op te beuren. Hij stond op, nam Norman bij den arm en geleidde hem naar den uitgang van het kerkhof. Samen wandelden zij naar de pastorie. Toen zij de tuinpoort hadden bereikt wordt overeenkomstig het advies van het fondsbestuur besloten niet te procedeeren uit vrees dat andere maatregelen, bij winnen van 't proces, door de Regee ring zullen genomen worden, die veel meer ingrijpen zullen, als o.a. de af schaffing der kindertoeslagen. f Wij kunnen den geest, die uit sommige uitlatingen en interrupties blijkt, in den Chr. Bond van P.T.T- te bestaan, niet goed vinden. Maar al te weinig deden, de sprekers uitkomen, dat de Regeering zelve de bezuinigingsmaatregelen, die zij nemen moest, diep betreurt, doch dat deze maatregel, ofschoon de ambtenaren direct treffende, erger maatregelen voor komt. Niet minder is 't te betreuren, dat in deze vergadering het mogelijk kon zijn, dat een motie voor Zondagsrust kon worden toegelicht met het argument, dal de Reigeering met betrekking tot de Zon dagswet haar Chr. beginselen niet uit- leeft. Alle perken te buiten. Aan liet liberale „Handelsblad" is het volgende ontleend „Er was een tijd, dat de heer Posthuma in Nederland gold als „kop van .Tut". Alle ergernissen over de distributie, alle booze humeur over ontberingen vonden een uit laat in cle richting van den minister van distributie. Na de distributie-ellende "hebben wij een andere gekregen. Gebrek aan economisch inzicht heeft de gevolgen van den oorlog en van de vredesverdragen voor ons land vele ma len erger gemaakt dan ze hadden behoe ven te zijn. T'e velen, te velen vooral in verantwoordelijke positie, hebben zich la ten misleiden door de schijnwelvaart van na den oorlog. Diaarom nijpt nu de noodzakelijkheid van versobering' erger dan anders noodig ware geweest. Over de methode laat zich twisten. Dat hebben wij hier in Nederland dan ook waarlijk niet nagelaten. Maar nu wordt bij al dat hieeningsver- schil weer een man in 't midden gezet. Als „de man, die de klappen krijgt" in het circus, fungeert thans de minis ter van financiën. Wij beweren niet, dat alle klappen, die hij krijgt onverdiend zijln. Maar het belang der zaak eischt on der geen enkel beding, dat men den persoon van den minister opzettelijk kleineert. Wij hebben voor eenigen tijid er op gewezen dat, van bepaalde zijde tegen de onderwijspolitiek der regeering: een demagogische actie werd gevoerd. Toen het tegen de vlootwet ging was het van hetzelfde laken een pak. Bij1 beide gele genheden poogde men over het hoofd van de betrokken bewindslieden den minister van financiën te treffen. Wanneer de minister van financiën, die in uiterst moeilijken tijd een verant woordelijken post aanvaardde, een regel rechte schoelje was, dan zou men over hem niet meer kwaad kunnen zeggen dan thans geschiedt. Men leze bijv. het proza eens, dat „De Centrale", Orgaan der Centrale Ver- eeniging van Personeel in Rijksdienst schrijft over den heer 'Oolijn, die aldus wordt gekenschetst„een man, die den "Werkman zijn rechtmatig loon ont hield, die zich voedde met 't voedsell van den arme, rijk werd door de armoede i 11 u 11 h m »i js. van de nu weer geliefde pastorie, en de dominee deze opende, maakte zijn metge zel zich vriendelijk uit zijn arm los. „Niet vanavond. Over eenige dagen zal ik trachten te komen". „Norman, morgen is het Zondag, en Hij zweeg en deed de vraag niet, die in zijn oogen te lezen was. Het kostte meneer Murray een ernsti- gen strijd, en hij antwoordde niet on middellijk. Toon hij sprak, was zijn stem ©enigszins onvast. „Ja, ik weet wat u zou wenschen. Eens heb ik besloten, dat ik de kerk zou ver nielen, en haar overleveren tot stof voor den wind en geen steen overlaten, om zelfs' haar plaats nog aan te wijzen. Maar ik zal komen om u te hooren preeken voor de eerste maal, sedert dien zonni- gen rustdag, nu twintig jaar geleden, toen uw tekst luidde; „Wierp uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na vele dagen". i i „Ja, ik zal komen". Met een langen, hartelijken handdruk namen zij afscheid en de dominee ging met tranen van Vreugde op het gelaat in huis, terwijl zijn lippen glimlachend fluisterden „Zaai uw zaad in den morgenstond, en trek uw© hand des avonds niet af; want gij weet niet wat recht wezen zal, van anderen, een man die glimlacht als een g lukk'g menseh, maar in wiens bml geving het ge'.cners der tanden werd ge hoord, een man met tevreden gelaat, maar die geen zog liet in de borsten der moeders, die zoogden, en daardoor het heiligst recht van zijn volk trachtte te verkrachten om den Mamlmlon te die nen." Den man, die dit fraais schreef daar voor ten volle aansprakelijk te houden, wij vermogen het niet. Wel bewees hij, dat de pen, die hij voert, in zijn hand niet thuis behoort. Juist tegenover zijn tegenstander heeft men zekere verplichtingen! Wij wachten op een weerwoord uit den kring der ambtenaren, wier orgaan dit proza behelst, tegen deze vergiftiging der geesten. Wij wachten op een wraking van 'dit gescheld. Blijft die uit, dan zou men moeten aannemen, dat het "t „personeel in 's Rijks dienst" ontbreekt aan het meest elementaire zelfrespect." Wij hebben eerbied voor cle wijze waarop clit liberale blad het „noblesse oblige" gedachtig bet hier voor den politieken tegenstander opneemt. Het is schandelijk zooals in schrift en print minister 'Oolijn gelasterd en gescholdep' wordt. Hij heeft nochtans wtel voor hee- ter vuren gestaan. En hoe heftiger het verzet is, hoe krachtiger zijn verdedi ging. Toch zal deze verdediging' hem goed doen. En het antirevolutionaire volk sluit zich te vaster bij hem aan, en om ringt hem met zijn sympathieën en ge beden. Het gaat bij' hem niet om persoonlijke eer of voordeel. Het gaat hem om het landsbelang en 't behoud der natie. Men zal er hem dit gelooft hij later dank voor weten. JE FIJNSTE ZANDBLAD fabrikant: N.V.CIBRvSCnUPPCN VEENENÓAA1 WACENINCEN uanioori- land is bun beteekenis vrijwel tot nul gereduceerd. Van de burgerlijke partijen hebben alleen de Duitsch nationalen aan zienlijke winst te boeken. Veel meer dan zij zijn echter de communisten gegroeid. Gevaarlijk baantje. Het is een gevaarlijk baantje gewor den in Frankrijk om Kamercandidaat te z'ijn. Gisteren heeft het weer gespannen te Melon op ©en vergadering1 waar o.a. het Kamerlid Dumesnil, de oud-onder staatssecretaris voor het luchtwezen, het woord voerde. Communisten drongen op het podium en mishandelden de candi- daten. De commissaris van politie, die tusschenbeide kwam, kreeg een stoel naar het hoofd. T'e Grenoble werd een der candidaten van het podium gesleurd en geduwd en geslagen door zijn politieke tegenstanders. De stakingsbeweging in Duitschland. De toestand in de Roer is slechts in zooverre gewijzigd, dat het aantal niet arbeidenden nog is toegenomen en op het oog'enblik op ongeveer 350.000' geschat wordt. Rust en orde zijn nog, nergens verstoord, maar wel wordt van arbeiderszijde bij de Fransche autoritei ten geïntrigeerd om deze tot het in "be slag nemen van mijnen te bewegen, ter wijl de correspondent van het Berl. Tagebl." nogmaals de aandacht vestigt öp de aanwezigheid van Matthes in het Roergebied en op zijn separatistisch drijt ven, dat bij' een deel der arbeiders ge hoor vindt. Beide partijen zoowei als de hun ten dienste staande pers, doen hun uiterste best de schuld van de crisis op elkander te werpen en het zal nog Wel eenige ida- gen duren, alvorens men het daarover eens is. Inmiddels beloopt de dagelijksche schade 8 a 9 millioen goudmark. In tegenstelling met wat eerst gemeld was is er een voldoende voorraad kolen aan wezig om de groot-industrie op dreef te houden en is 'men ten deze biet van import afhankelijk. Die regeering heeft zich tot nu gere serveerd gehouden, 'daar zij op het stand punt staat, dat de scheidsrechterlijke uit spraak een zekeren wettelijke®, onder grond aan de arbeidsvoorwaarden ver leend he eft In den stakingstoestand in de Opper- Silezische mijnen is geen merkbare ver andering ingetreden. Korte berichten. Uit Tobolsk wordt gemeld, da,t in het noorden van Siberië opnieuw een ernstige epidemie van vlektyphus is uit gebroken. In sommige plaatsen zou 30 pet. der bevolking door de ziekte zijn aange tast. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. DE EINDEL00ZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw lan ger dan ieder ander. Die rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking vau haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dian ver- toonen zich urinestoornissen, zenuwach tigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, dui zeligheid, pijn in iden rug of in de len denen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. Die vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet 'worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoend© de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wpcht niet, tot de vermoeid© nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon, (geel etiket met zwarten opdruk). 28' De werf-arbeiders te Bremen heb ben met groote meerderheid de te Ham burg gevelde scheidsrechterlijke beslissing van d.e hand gewezen. Overleden de weduwe van Louis Murat (kleinzoon van Joachim Murat (den koning van Napels). Prinses Murat, geb. Eudoxia Somow, was voordien weduwe van prins Orbeliani. Mevrouw Philipson verlaat bij de eerstvolgende verkiezing, op grond, dat zij hoogere verplichtingen jegens haar gezin heeft, het Engelsche parlement. Haar echtgenoot, kapitein Philipson, aan vaardde de candidatuur voor Lerwick, waarvoor zijn vrouw thans zetelt. Gezon de ommekeer De Belgische liberale 'Kamerfractie heeft gisteren vergaderd en met alge meen© stemïnen besloten, tegen het vrouwenkiesrecht voor de provinciale ra den te zullen stemmen (de Belgische vrou wen hebben tot dusver, naar men weet, 't kiesrecht alleen voor den gemeenteraad). Zij bedreigt de regeering met een crisis, als deze dit mocht willen doordrijven. (Bij de reconstructie van het kabinet- Theunis is n.l. besloten, iedere netelige hinnenlandsche kwestie te laten rusten.) Staking. Naar aanleiding van het ontslag aan een 6-tal Maastrichtsche glasblazers ge geven, zijn 150 glasblazers gisteren niet op het werk gekomen. Op het oogenblik ligt de geheele glasblazerij stil. Het is noodig, dat spoedig tot een overeenstem ming wordt gekomen, want als de vu ren der ovens eenmaal zijn gedoofd, duurt het in den regel een paai- maanden eer zij weer glas kunnen produceer en. Het conflict in Twente. Men zendt ons ter publiceering de vol gende motie: Die afdeelingen Enschedé van den Ned. R K. Textielarbeidershond „St Lamber- tus" en den Ned. Chr. Textielarbeiders- bond „Unitas", op W|oensdag 7 Mei 1924 in vergadering bijeen, respectievelijk in „Tivoli" en „Elim"; overwegende, dat de staking en uitsluiting is opgeheven, bajonetsteken .afgesneden, terstond ver welken. En, onbarmhartig en ontleedkundig le zer als hij was, nam hij wel eens enkele van haar stukken en onderwierp die aan 'een scherp onderzoek, en dan kwam zijn ■ernstig uitgesproken kritiek neer ijzig als bevroren ijskegels. Zij' verschilden letterlijk in ieder op zicht en toch voelden beiden de behoefte aan elkanders gezelschap. Die bezadigd© man van veertig leefde op in 't zonnig© hijzijn van een vroolijk meisje van ne gentien jaren, en nog in 't begin van haar letterkundige loopbaan, kreeg zij een ge voel van veiligheid onder zijn leiding, evenals een kind, da.t pas begint te lee- ren loopen, met minder vrees dotorwag- gelt als het weet, dat de stevige hand, die het weigert vast te houden, toch in zijn nabijheid blijft, om toe te grijpen wanneer het noodig blijkt, om het voor vallen te behoeden. Hoewel zonder vrees alle ketterij, hetzij op politiek of wetenschappelijk, hetzij op welk ander gebied ook, zonder aanzien des persoons aanvallend, had hij toch het vertrouwen en de achting van .allen en werd hij het middelpunt, waaromheen de mannen van wetenschap en kunst uit de geheele stad zich groepeerden. (Wordt vervol#!). De gemeenteraadsverkiezingen in het Rijnland. De verkiezingen voor de gemeenteraden in het Rijnland en Westfalen geven over het algemeen hetzelfde beeld als die voor den Rijksdag. De socialisten zijn er het slechtst afgekomen; te Keulen hebben zij 33 raadszetels verloren (ze zijn van 44 tot 11 gedaald), te Dusseldorf 27 (33 en 6). Ook het centrum heeft zware klap pen gehad. Te Keulen is het van 49 tot 27 zetels gedaald, te Dusseldorf van 33 tot 21. Te Bonn, Aken en Munster, waar het in den raad de volstrekt© meerder heid had, heeft het die verloren. Be demo kralen hebben te Keulen en Dusseldorf de helft van hun zetels ver loren en in overige steden van het Rijn- óf Hit, óf dat, óf dat die beide tezamen goed zullen zijn". HOOFDSTUK XXVIII. Meneer Mannings aanzoek. Dis invloed, dien meneer Manning uit oefende over Edna vermeerderde, naar mate hun kennismaking rijpte; en de bewonderende eerbied, waaumee zij tot den uitgever opzag, was hem buitenge meen vleiend. Met klimmende belangstel ling volgde hij de verruiming van haar geest en nu en dan waarschuwde hij haar voor dwaalwegen, waarop zij neigde te geraken, of gaf haar verstandelijk advies bij het zoeken van nieuwe bronnen. Zoo vast was haar vertrouwen in zijn gerijpt en onpartijdig oordeel, dat zij zich in dezen nog meer aan hem onderwierp dan zij het ooit aan meneer Hammond gedaan had. Langzamerhand en ook onbewust ging zij leunen op. zijn sterken, helderen geest en vond in zijn gezelschap een rustig, maar een zeer kostbaar geluk. Die tegen stelling in hun karakters was ongetwij feld voor heiden een soort van aantrek kingskracht en bracht het evenwicht voort, dat beiden noodig hadden. Edna's bovenmatig droomerig idealis me eischte eenige beteugeling, wat door de nuchterheid van den uitgever ver schaft werd; en zijn uitgebreide en nauw- De Uitslag van de verkiezing voor den Wurtembergschen Landdag zal een einde maken aan de tegeiiwoordi-gte ooali- litie van centrum, demokraten en so cialisten, die voortaan niet meer over een meerderheid beschikken, daar zij' van de 80 zetels maar 39 hebben gekregen. Er zijn thans onderhandelingen met de volks partij gaande, die weliswaar slechts 3 zetels heeft, maar daarmee juist op de wip zit. Gemeld wordt, dat de conferentie van bedrijfsraden in de metaalnijverheid van Opper-Silezië tot staking heeft be sloten. T'e Anhall hebben de ijzerfabrieken hün arbeiders, ongeveer duizend in getal, Uitgesloten. keurige kennis van allerlei wetenschap pelijke vraagstukken was een waardevolle schatkamer, waartoe hij haar nimmer den toegang ontzegde. Zijn geloof in Christus was als de over tuiging van de waarheid van een wis kunstig vraagstuk; meeï een verstande lijk geloof, en afgeleid uit de logica, dan het gevolg van zielsontroering; zijn gods dienst was, evenals zijn studies, koud, consekwent, onberispelijk, onweerlegbaar. Hoewel hij nooit ©en geschilpunt uitllokte over een of ander onderwerp, vermeed hij het ook niet opzettelijk; en had hij verschil van inzicht met iemand, dan bleef hij altijd hoffelijk, maar nooit toe gevend, en zelfs wanneer het hoog liep, werd hij nimmer bitter. In zijn jeugd had het wel meer dan eens geleken, dat bij hem het verstand 'verre het gevoel overheerschte, en al leen zijn gewone vriendelijke manier van omgang, nam veel weg van de hardheid van zijn hardnekkige onbuigzaamheid bij verschil van inzicht. Edna's vurig en spontaan enthousias me, kwam als een warme vloedgolf aan zwellen over het harde, ijskoude realisme van dezen man. Haar gloedvolle verbeel ding viel temidden van de stekelige pun ten van zijn lichte rij van argumenten, die daaraan alle leven ontnamen, even als trotsche tropische guirllandes door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1