Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tiiiniiouw. Briefwisseling. ingezonden Slakken. op vermeld was, dal do voorstelling ont leend was aan openbaringen VII- Zoo droegen do in het wit gekleedo vrouwen die de uitverkorenen moesten voorstellen, niet de sociaal-democratische emblemen op het voorhoofd, die wij moeten het neerschrijven het zegel der verlosten inoesten voorstellen. Maar ge Ijle ven was de roode ruiter, die „het teeken" gelijk Op zijn vlag stónd, meevoerde en geble ven waren de in 't wit gekleed© vrouwen 'die de uitverkorenen voorstelden, geble ven was de tekst: „Di.'zen zijn het, die uit de groote verdrukking komen" en de andere: ,,Zij zullen niet meer hongeren en niet meer dorsten". Ja, er was meer, teveel om op te noemen. Hier werd, wat ons heilig is, in het publiek op banale en belachelijke wijze uitgeheeld. En de Overheid, die deze vertooning toeliet, hoeft die heiligschennis getole reerd. Trouwens er was nóg meer. Er was ook een groep: Tegen de verslechtering van onderwijs. Van deze groep was voor af de volgende beschrijving gegeven: „Ecnerzijds de voorstelling van de 12 apostelen met de spreuk: ,,Laat de kin- 'derkens lot rnij komenen als een schrille tegenstelling de huidige regee ring Oolijn, zich noemende navolgers van deze apostelen, met opschrift: „Men be zuinigt niet op het militairisme, maar wel op het kind". Deze groep werd uitgebeeld door de religieus-socialisten, zoo weid ons mee gedeeld. Als dat zoo is krijgt men van hun religieusheid geen hoogen dunk. Laat die toe, dat men de religieuze gevoelens van andersdenkenden kwetst? Want dat geschieddo met deze voorstelling. Wij zeggen er thans niet meer van. De Mei-stoet verandert zoo veel van karakter. .Van „optocht der strijders" wordt hij maskarade. Maar dat moet men zelf weten. Doch men zal do handen af moeten houden van wat anderen heilig is. Blijkt het, dat men zelf niet zoo hoog staat, dan zal de Overheid moeten in grijpen. Dat liad althans moeten gebeuren. Het is ons een ernstige grief, dat da Burgemeester heeft toegelaten, dat deze sociaal-democratische processie door de straten trok. Et' zijn coupures gemaakt, doch de gcheele voorstelling had ver boden moeten worden. Ei' zal voor gewaakt moeten worden, dat iets dergelijks in de toekomst niet meer plaats heeft. Z o n d a g s i' u s. t. In „De Rotterdammer" kwam eenigen tijd een polemiekje voor over absolute Zondagsrust. Een hoofdmachinist ter koopvaardij, de heer J. G. Le Gointre, schrijft naar aanleiding hiervan o.m. in genoemd blad: •Ook las ik in den laatsten bundel cou ranten die ik ontving, enkele stukken over Zondagsrust. Maar ik kan verklagen dat ik meer clan ééns God gedankt heb, dat er op Zondag een bootje voer en tram en trein reed, waardoor ik in do gelegenheid was om een godsdiensl- 'oefening mede te maken en mede te ge nieten van de gemeenschap der heiligen. Een voorbeeld. Je hebt 18 Zondagen voor jezelf op zee oen preekje gelezen en daar kom je op Zondagmiddag binnen en het schip wordt in de Waalhaven op do boeien gemeerd, de vooruitzichten zijn somber, daar je hoort, dat het a.s. Zater dag weer varen is en nu verlang 'je hard om dien Zondagavond dan nog eens mede to kunnen opgaan naar Gods huis. Wiilt u dan wel gelooven, dat je God oprecht dankt, dat er een bootje is en leen tram rijdt, waardoor er nu gelegen heid is? En zoo zijn de voorbeelden vele: Denk b.v. aa,n den afstand van Tand jong Priok naar de kerk van Batavia, 'do afstand van de haven in San Francis co, naar de plaats waar eenige jaren ge leden de kleine Hollandsche gemeente vergaderde, dat zijn afstanden, waar je vier uur over loopt, en vooral niet te doen, als je vreemd bent en den weg niet goed weet. Ik hoor wel eens meer zoo gemakkelijk praten over die dingen, maar dat zijn altijd menschen, denk ik, die in de ge legenheid zijn om zonder moeite hun Zon dag te kunnen heiligen, en kregen deze hun zin, dan zou dat tot schade zijn van 'anderen, die ook gaarne opgaan, maar gebruik moeten maken van vervoer middelen. De ambtenaarssalarissen. In parlementairen kring verwacht men dat de behandeling van het wetsontwerp „Wettelijke regeling inzake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren", welke voor het Paaschreces in de Tweede Ka mer is geschorst en heden zou worden voortgezet, opnieiTw zal worden uitge steld, in verband met het voornemen der regeering, eenige wijzigingen aan te brengen, waarvan de redactie jiog niet gereed is. (Hbld.) Protest tegen de afslui ting van den Nieuwen Vüssing- schen weg. Door het gemeentebestuur van Vlissingen zijn bij de regeering be zwaren ingebracht tegen de door Ged. Staten afgekondigde verordening, waarbij ingaande 15 Mei do Nieuwe yiissingsche iWeg gesloten wordt verklaard voor alle motorrijtuigen, die een eigen gewicht van meer dan 1500 K.G. hebben, of zitplaatsen voor meer dan 6 personen. De bedoeling der verordening is klaarblijkelijk om do electrische tram te helpen tegen de con currentie van de autobussen. De heer M. J. Quist, consul-generaal der Nederlanden te Hongkong, die hier te lande met verlof is geweest, is gis teren naar zijn post teruggekeerd. Goes. Zondagavond hielden de soc.- deipocraten alhier hun Mei-vergadering. Eigenaardig echter, dat deze vergade ring, blijkens de strooibiljetten, officieel uitging van S.D.A P. en Gocscho Be- sluurdersbond. Vroeger werden wij altijd voor leugenaar uitgekreten, als we beweerden, dat de modern© vakbeweging de bijwagen van, of ook wel het door gangsstation naar de S.D.A-P- was. Thans laat men blijkbaar de geheimzinnigheid varen. Iedere' arbeider, die lid is ©ener moderne vakbeweging, weet nu zeer wel, bijl welk leger hij is ingelijfd. lerseke. Verzonden oesters van geheel Zeeland in de maand April 1924 naar: Holland 153.369, België 170.270, En geland 1.804.370, Frankrijk 41.750, Duitschland 146.800 en andere landen plm. 350'. Te samen 2.321.909 .oesters. In April 1923 werden 1.715.410 oesters verzonden. Kapelle. In openbare vergadering kwam de raad der gemeente bijeen, Afwezig weth. Vereeke met kennisgeving. Voorz. burg. Bierens. Die voorz. deelt mede, dat bet aandeel „van niet betaalde posten voor de pers. belasting" voor deze ge meente bedraagt f 129,24. Die begroo ting 1923 en 1924 is door Ged. Staten goedgekeurd. Ged. Stalen vinden, aldus do voorz-, geen termen om van de eerst getroffen regeling, inzake jaarwedden sa laris burgemeester af te wijken. Die raads leden A. v. d. Have, II. P. Ganseman en J. van Wingen verzoeken wijziging in do bouwverordening. Die artikelen, waar in men wijziging wenscht, worden door den voorz. voorgelezen. Die voorz. stelt voor dit nader te behandelen bij B. en Wi. Dhr v. d. Have, ziende op den nood toestand, wil directe behandeling. Die voorz.: We moeten toch overleg plegen met de Gezondheidscommissie en dan verder zien of in onderhoud met den ge meente-bouwmeester geen nadere wijzi gingen meer kunnen aangebracht worden. D|hr Van Wingen, gelet op de strenge bepalingen in de bouwverordening, wil do menschen ter wille zijn en uit de krot ten helpen. D|hr Ganseman kan niet be grijpen, dat voor andere gemeenten (spr noemt lerseke) de bepalingen milder zijn en de Gezondheidscommissie dit goed keurt en bij ons strengere bepalingen stelt. Dhr Zegers wil de Gezondheidscommissie voorleggen het verschil van do arbeiders woning in overleg met B. en W'. en gem. bouwmeester en één, zooals bedoeld vol gens de bestaande verordening. Wiordt gegeven in handen van B. en W.- Ook wordt verzocht door genoemd® raadsleden dat hel woord bier uit hot tapvei'bod gelicht wordt. D|hr v. d. Havo wil, om moeilijkheden te voorkomen gaarne deze wijziging, waarbij de lieer Ganseman zich aansluit. De voorzitter zegt: Bier wordt niot genoemd in het tapv er- bod, wel alcoholische dranken. Dihr v. d. Have wil aan dit art. toevoegen „uit gezonderd hier". Dhr Fruanje wil dit ge ven in handen van B. en W:. Wordt al dus besloten. Het gemeenteverslag 1923 wordt den raad aangeboden. Het verzoek om ver goeding volgens do L. O.-wet 1920 van dhr J. Menheer© voor een leerplichtig kind, dat R.K. onderwijs te Hansweort ontvangt, wordt ingewilligd tot een be drag van 1 16,50 per jaar mot ingang van 1 April 1924. Eveneens wordt in gewilligd bet verzoek van dhr A. v, d. Have, om een weg in onderhoud bij de gemeente met ©en spoonvegaansluiting to mogen kruisen. Aangenomen wordt de heffing leges jachtakten als: groote val kenjacht i 10, groote jacht zonder val ken f 5, logeerakten f5, kleine akten f 2. Aan den koster van de Ned. Herv. kerk zal een gratificatie van f 25 ter vergoeding van het vele werk hij de res tauratie van den toren verleend worden. Ook werd dhr Van Wingen "(raadslid) als Pres. Kerkvoogd, opgedragen de Kerk voogdij te danken voor de welwillende medewerking, ondervonden bij de toren- restauratie. Als nu kwam in behandeling do rio- leering Ooststraat. B. en W|. hebben de afwatering onderzocht, Met enkelo ver beteringen aan te brengen zijn wij klaar, aldus de voorz. Dhr Ganseman meent, dat hooldzakelijk bedoeld wordt, dat voor afwatering achter enkelo woningen moet gezorgd worden in deze straat. Tot aan leggen van de waterleiding in Dij kwel, kan wegens te geringe deelname en hoo- ge kosten niet overgegaan worden. D© voorz. deelt mede, dat tot wegne ming van de gevaarlijke bocht door B. en W- is besloten, alsnog niet te kunnen overgaan. Meegedeeld wordt, dat do kerkvoogdij geen zand belangloos afstaat dat do B. W. B. I. tegen demping .geen bezwaar heeft. Van den Rijksingenieur is nog geen bericht ingekomen. Met dhr Eversdijk is geconfereerd omtrent de scheidingslijn, betrokkene is niet genegen meer dan wettelijk 'toe te geven. Dhr v. d. Have zou prijs voor dezen grond willen vragen. Werd aldus besloten. Door het bestuur van de opgerichte bewaarschool te Biezolinge wordt ver zocht f 500 subsidie. Dhr Zegers is over tuigd van het wenschelijke, doch vindt de aanvrage te hoog voor een derde der bevolking. Spr waarschuwt met klem te gen opdrijving van de financiën, want men loopt vast. Diirn Ganseman en v. d. Have juichen het genomen initiatief toe dat van Biezelinge uitgaat. Dhr Fraanje verklaart zich tegen de aangevraagde som, niet tegen subsidie in het algemeen. Na een drukke bespreking over het wen schelijke van Bewaarschoolonderwijs werd in beginsel met algemcene stemmen be sloten voor subsidieering aan bewaar school-onderwijs en dal B. en W,. een grondig financieel onderzoek zullen in stellen. De voorz. deelt mede, dat de Monumentencommissie heeft aangeboden voor den toren 4 wijzerborden, die een bedrag van f 3300 kosten. Dhr v. d. Have adviseert te berichten, hierop niet in te kunnen gaan wegens te liooge kosten, wel, indien do kosten voor eigen rekening worden genomen. Aldus beslo ten. De verbetering van de abdijstraat inzake bestrating, afsluiting, enz. wordt in handen van B. en W. gegeven. Weth. Zuidweg zou gaarne zien, dat 'B. en W. machtiging ontvingen van den Raad om een gedeelte oude kleine keien le ver- koopen. JVlachliging werd verleend. Dhr Van Wingen verzocht, voor Biezelinge een nieuwe vlaggestok. Spr was hel opgeval len, dat Kapelle wel een goede slok heeft en Biezelinge slechts een stuk hout, waar aan men de vlag hecht. Werd toegezegd, voor te zorgen door den voorz. Dhr Gan seman wijst er op, dat noodig dient ge zorgd te worden, dat de rouwkoets bij het kerkhof te Biezelinge kan koeren op be hoorlijke wijze. W'ordt gegeven in han den van B. en W. N. en St. Joosland. Mnandagvoórmiddag had de arbeider J. uit Vecre in den N. en St. Jooslandpolder alhier, hel on geluk van zijn rijwiel te vallen. Hij be kwam daardoor een nousontvclling en ceil gebroken schouderblad. Hij kon zich naar dr de Weord alhier begeven welke hem voorloopige geneeskundige hulp .verleen de. Daarna kon hij naar zijn woonplaats terugkeeren. Zierikzee. Alhier is, naar wij uit de Nieuwsbode vernemen, door de bekende firma Kattenburg, die haar filialen heeft te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, ook een filiaal ge sticht in de Poststraat alhier in het pand vroeger bekend als hotel de Faam. ünzc oudere lezers herinneren zich nog wel het uithangbord met het bekende bazuinbla- zertje er op aan do achterzijde van het pand in de Meelstraat. Bij de opening der zaak sprak de bur gemeester mr. A .1. Fokker v. Cr. 11. een hartelijk welkomstwoord, terwijl ook ver schillende autoriteiten aanwezig waren. De president commissaris deelde o.a. mede, dat de firma Kattenburg in 1.923 aan loonon en salarissen heeft uitgegeven f 1.189.765 en ongeveèr 85 pet. der door tie firma verkochte kleeding in eigen be heer wordt vervaardigd. Aan de eerste klant, 'toevallig Geluk gehenten nomen est omen? (zou de naam een voorteeken kunnen wezen? vraagt „De Nieuwsbode") werd door de firma een bloemstuk aangeboden. Bedrijfsleider in deze zaak is een oud- Goesenaar de heer J. Buijse Jr., wiens vader de 'heer J. Buijse Sr. te Zierikzee geboren is. Gerei. Kerken, Beroepen te Dedemsvaart J. Sybesma le Burum. Baptisten Gem. \angenomcn naar Den Haag door J. JeronimuK te 2e Exloërmond. De particuliere synode der Geref. Kerken in Zeeland zal 4 Juni a.si. te Goes gehouden worden. Ds P. Stegenga Azn, predikant dei' Evang. Luth. Gem. to Amsterdam, hoopt Woensdag a.s. tot doctor in de god-- geleerdheid aan de Universiteit te Am- Sterdam te promovceren op proefschrift: „Twijfel als psychologisch verschijnsel in het religieuze leven". Onder de stellin gen achter het proefschrift trekken do aandacht o.a. deze: 19. Die verschillen tusschen de Protestantsche kerkgenoot schappen hebben in dezen tijd niet meef dan historische waarde; en 21: Het stre ven naar uitbreiding van de liturgie in de Protestantsche kerk is af tó keuren. D's F. B. Kooijmans wordt D'. V- 15 Juni in de Doopsgezinde kerk te Oud- dorp bevestigd door ds G. Hofstede van Blokzijl; daarna intrede. Geen Gereformeerde pre dikanten, d i e Roomscli z ij n ge worden. „De Rotterdammer" beant woordt in haar Vragenlijst een tot haai' gerichte vraag aldus: „We herinneren ons voor een jaar of 5 terug het geval van Ds Vethake, een modern predikant, die tot de Roomsehe kerk overging en jaren en jaren terug is dat naar we meenen ook het geval ge weest met zekere Ds llruna. Van kerkelijk Geref. predikanten of predikanten van Geref. richting, die naar Rome overliepen, hebben we nooit gehoord. Verwijs dat verhaal maar gerust naar het rijk der sociaal-democratische fabelen." De opmerking van „De Rott." is juist. Behalve <le moderne predikant Vethake te Koedijk en de niet-orthodoxe predikant Bruna te Enter (voorheen te Buurse) zijn ook ons geen Roomscli geworden predi kanten in ons land bekend. Roomschen die later predikant werden hebben wij er daarentegen meer dan een gekend, o.a. ds J. B. v. Mechelen te Vrijhoeve-Capelle, ds J. P. y. d. Maas te Beekbergen, ds C. L. Queré te Alblasserdiun; en ds Ce- sar Segers, die eerst Roomsch geeste lijke en later Herv. predikant o.a. te Lei den en te Groningen is geweest. Nog noemen wij ds A. Lauwers te Brussel, een gewezen geestelijke, terwijl! kort gele den nog een Roomsch priester, die twin tig jaren de- Missie in China heeft ge diend, zijn kerk heeft verlaten en zich iu verbinding beeft gesteld met ds Lau wers, en getrouw de Evangelisatiesamen komsten voor zoekende Roomschen. te Brussel bijwoont. Geslaagd aan de universiteit te Gro ningen doctoraal examen Germaansclie taal en letterkunde de heeren H. J. W. Sevenhuysen en A. v. d. Linden. Te Rot terdam voor bet eindexamen aan de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen o. a. de dames wed. J. W. van 't jdoff-Scliolten en A. van Putten. En op 't examen voor krankzinnigenverpleging de dames A. J. Kloosterman en L. Visser voor het eerste gedeelte; J. A. Heijboer en M. E. Goed hart voor liet tweede, en C. E. Goedhart voor het derde, allen candidaten uit Maasoord te Pooi'tugaal. (N. R. C.) Bespuiting tegen den Amerikaanschen Kruisljessenmeeldauw. De Plantenziektenkundigo Dienst te-W'a- geningen. raadt allen kruisbessen teders met aandrang aan ter bestrijding van don Amerikaanschen meeldauw hun kruisbes- aenstruikon te bespuiten m-ct z.g. Acali sche Bourgondische pap. Gedurende oen vijftal jaren is deze bespuiting de L ste en meest afdoende bestrijdingswijze de zer ziekte gebleven. Die bespuiting moet worden uitgevoerd korten tijd na den bloei. De sproeivloeistof wordt hor. i l uit 1(4 K.G. kopervitriool en 1(4 K G- sode-x (waterige soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderlijk opge lost, om snel te werken, zo-o- noodig in warm water, liet kopervitriool slechts in houten of geëmailleerd vaatwerk. D. bei de oplossingen moeten afgekoeld zijn voor zij bij elkaar gevoegd worden. De bespuiting moet zoo uitgevoerd wor den, dat vooral de onderzijde der takken en de daaraan hangende bess; n geraakt worden, daar hierdoor alleen do ziekte op de hessen kan worden voorkomen. Het is thans tijd voor de bespuiting, dus voordat de ziekte op do bessen wordt waargenomen. Met een go-cd en op tijd uitgevoerde bespuiling kan men zijn ge in i b n kruisbessenoogst vrij houd a van meeldauw. Nadere inlichtingen worden gaarne gegeven dooi' den Planlenziekten- kundigen dienst te Wiageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien dienst. Nog eens Marie Corelli. Het verhaal, dat Marie Corelli een von deling zou zijn, in een sneeuwstorm ach tergelaten op den drempel van Charles Mackay's woning, blijkt een verzinsel. In de Daily Chronicle komt mr Char les Cooper ertegen op. Hij heeft de Mac kay's goed gekend sedert de jaren 1868 '69 en hij herinnert zich het stief dochtertje Minnie, dat toen al 14 jaar was. D-e moeder was toen al eenigen lijd dood. Zij1 zou een mrs. Mills geweest zijn, maar haar dochtertje \verd Minnie Mackay genoemd, daar liaar pleegvader hel kind geadopteerd had. Mr Cooper acht het wel te verklaren, dat Marie Corelli van haar geboorte een mysterie maakte, Zij had al als meisje een sterke neiging tot poseeren en de behoefte zich le hul len in oen sfeer van geheimzinnigheid. Dat zij Italiaansch bloed in de aderen had is onjuist. De naam Corelli was een pseudoniem. Deze mededeelingen kloppen niet ge heel mot een andere publicatie, nu iu do Daily News, dat Marie Corelli zou gebo ren zijn te Londen op 1 Mei 1854 (wat wel met het bovenstaande overeenkomt) maar zij zou heeten Caroline Gody, doch ter van den werkman Thomas Cody en zijn vrouw Harriet De Daily News publi ceert als bewijsstuk een doopbriefje van de kerk St. Mary-lo-bone in Londen, zoo dat aan deze laatste mededecling moei lijk meer te 'twijfelen valt. In Memoriam C. Noë. Dr D. Snoeck Ilenkemans schrijft in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde: Gaarne zou ik in enkele regels ver melden, welk merkwaardig collega ons ontviel door het overlijden op 19 April 1.1. van den arts C. Noë. Toon ik in 1888 als jong officier van gezondfreid aankwam, bij het hospitaal te Utrecht,, vond ik daar in de apotheek den hos pitaalsoldaat Noë. Noë wilde arts worden, maar de geldmiddelen ontbraken hein; daarom koos hij oen weg, die niet velen zou hebben aangelokt. Hij ging als sol daat in dienst, gaf zich op voor plaatsing bij een der compagnieën hospitaalsoldaten en vroeg daarna werkzaam gesteld te wor den in de militaire apotheek. Toen ik in 1890 weer te Utrecht werd gedeta cheerd, vond ik daar in do apotheek Noë, die intusschen examen had gedaan voor apothekersbediende, als militair apothekersbediende en na apothekers examen gedaan te hebben, werd hij in 1892 militair apotheker. Kort daarna werd hij gedetacheerd naar Suriname en be gon daar op eigen gelegenheid tie stu diën, die hij, in Nederland 'teruggekeerd, voortzette, om in 1900 arts te worden. Eenigen lijd was hij assistent van prof. Eijkman te Utrecht en kwam daarna in Den Haag aan het ziekenfonds van de Volharding, waar hij in korten tijd een der grootste prakl ijken had, door de grenzenlooze zorg en toewijding, (lie hij, naast zijn groote bekwaamheid, aan zijn patiënten gaf. Na geleidelijk ook een uitgebreide par ticuliere praktijk te hebben gekregen, leg de hij dio neer om, reeds boven den 50-jarigen leeftijd, sedert dien eiken mor gen vroeg naar Rotterdam te reizen, waar hij bij zijn vriend Hekman iu liet ziekenhuis werkte, om zoodoende naast de in de praktijk verworven ervaring zich weer op de boogie te stellen van do vordering der wetenschap ,cn 's mid dags, hier teruggekeerd, zijn spreekuur en consultatieve praktijk te hebben. Zoo moest hij hij zijn grooten aanleg wel een der voortreffelijkste!! worden en blijven. Uit een ingezonden stuk van de hee ren G. M. Feij en A J. Schuman liet js te lang om 't op te nemen blijkt, dat „Lydia" a.s, Donderdag een gezel lige. samenkomst ter gelegenheid van haar jaarvergadering organiseert in Mer- curius, Koepoortstraat, spr. ds Telkamp, en voorts voordrachten, tableaux, enz. „Lydia",bedoelt jonge meisjes la trekken uit onkerkelijke en ongodsdienstige ge zinnen, is opgekomen uit de Ge»ef. Zon dagsschool vereeniging „Jacliiu", doch niet dooi' haar, maar door enkele haper led: u opgericht en stelt ziel» voor Evangelisa tiewerk l/o verrichten. Zij zou haar taak wol aan de Geref. kerk van Middelburg- willen ov< rdragen, doch vooralsnog gaat dat niet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mjjnheer de Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn eenige plaats ruimte te verzoeken in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Na jaren van strijd en moeite lieeft 1 Mei j.l. bot heugelijke feit plaats gehad, dat alhier een Christelijke school is ge opend kunnen worden met 52 leerlingen. Dat dit eerst nfi kon gebeuren is geen eer voor Rilland-Bath. Want wat op an dere plaatsen al voor jaren is geschied, kon hier slechts gebeuren jia 1920, toen de nieuwe Onderwijswet de gelijkstelling Bracht. Fiaancieele bezwaren hielden vroe ger hier de zaak tegen, men had voor den naam en de zaak des lleeren het geld niet over. Wie nu zou meenen dat de zaak thans in orde is en geen tegenstand meer te duchten is, vergist zich deerlijk. Het zou de moeite niet waard zijn om or over te schrijven als het alleen tegenstand be trof van de voorstanders van het open baar onderwijs, want dat spreekt vanzelf en is ook niet te verwonderen en ook niet erg. Treuriger is echter de tegen stand welke wordt ondervonden van die naars des Woords, welke van God geroe pen zijn het evangelie te brengen, waar toch ook de Chr. school toe medewerkt. Dat het meerendeel der bevolking van Rilland-Bath ook nog onder dit evangelie wil leven en ook nog met God en Zijn, dienst rekening houdt, blijkt gelukkig uit het feit. dal de bedehuizen 's Zondags vol zijn en dat vele ouders ook gelukkig nog Chr. onderwijs voor hun kinderen begeeren. Wat is nu echter het geval? Omreden de Schoolverecniging op Geref. grondslag is gegrond, dus ieder die Chris telijk onderwijs voor zijn kinderen wil, deze met volle vrijmoedigheid naar deze school kan zenden, omdat daar de Bijbel als Gods onfeilbaar Woord wordt erkend, wordt als middel om de kinderen van Ned. Hervormde ouders van de school af te houden, aan deze voorgehouden, dat de school is een kerkelijke, dus al leen voor de Gereformeerden. Wanneer dit nu alleen geschiedde door menschen, die niet beter weten, dan was dit niet erg, doch dat dit gebeurt door voorgan gers, is een treurig verschijnsel; want immers deze weten beter en hebben (jus een andere reden om hun kinderen van het Christelijk onderwijs af te houden. Immers, de afdeeling „Vrederust" is toch ook een Ver. op Geref. grondslag, waar Geref. en Ned. Hervormden met zegen samenwerken. Kan dit nu hier op Rilland- Bath op schoolgebied ook niet? Weest er van verzekerd, Ned. Hervormde ouders, dat uwen kinderen op deze school geen kerkelijke dogma's zullen worden bij gebracht en dat er uit uwe kinderen welke daar onderwijs zullen ontvangen, sierlijke leden der Ned. Herv. Kerk kunnen groeien; dit hebben dan ook reeds sommige ouders begrepen, welke, ondanks den grooten tegenstand dien zij moesten verduren, toch hun kinderen naar de school stuur den. Waar toch zou het heen moeten als voor iedere kerkelijke gezindte een school moest worden gebouwd. Enkele oud-Gere formeerden schijnen deze meening te zijn toegedaan, want juist twee dagen vóór de opening der school werd onder leiding van ds Kersten van lerseke een vergade ring gehouden in de ourl-Gercf. Kerk. Wat daar is besloten, is mij onbekend, doch wel weet ik, dat veertien kinderen van oud-Geref. ouders, welke voor de school waren opgegeven, zich den volgen den morgen dadelijk terugtrokken en ook niet zijn gezonden, omdat door de lei ders der yergadering was gezegd dat er een oud-Geref. school zal komen. Nu zou men denken, dat dan toch zeker, totdat deze school er was, de kinderen zouden gezonden worden naar de Chr. school waarvoor zc waren opgegeven, doch neen, de openbare school wordt verkozen hoven de Christelijke; do kinderen laat men er en worden zelfs ook nog voor het eerst er naar toegezonden en dat onder pressie van mannen, welke beweren dat ze oud- Geref. zijn. Ik geloof echter, dat de oude Geref. waai'heid het geheel anders leert. Is dit van mij verkeerd gezien, dan houd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2