[\o 183 Dinsdag 6 Mei I9S4 38e Jaargang Buitenland. LEVENSLEED. BimnH. FEUILLETON. 106). hieuw A.J;P.'s nieuw! MET GÉCONF'JTE VRUCHTEN Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE ROES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, .Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.0$ Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De uitslag der verkiezingen in Duitschland De uilslag der verkiezingen is nu bijna geheel binnen. Men troost zich met do overweging, dat de overwinning van de Völkischen deze kwamen van 3 op 28 zetels minder groot is, dan het geval had kunnen zijn en men sluit ver der maar de oogen voor de communis ten, die van 16 op 59 zetels kwamen.' Deze aanwinst zal wel een nieuw regle ment van orde noodig maken, een uiterst soliden presidentshamer en een verster king van de politie in den rijksdag. Van de verschillende combinaties is die. .welke op de vorming van een nieuwe groote coalitie rekent, het meest voor de hand liggend. De regeering zou dan 299 stemmen tegen een oppositie van 219 in het veld kunnen, brengen. Bovendien is de kans op een andere combinatie, n.l. op die van een burgcrbloc, waarbij de socialisten uitgesloten, maar de Duitsch-nationalen inbegrepen zijn, niet onmogelijk. De uilslag van de verkiezingen maakt den indruk, dat de voorspellingen uit gekomen zijn, n.l. dat do middenpartijen stemmen zouden moeten afstaan aan de beide uiterste vleugels. De socialis ten z ij n nu van 171 op 99 zetels gedaald, het centrum van 68 op 61, de Duitsche volkspartij van 66 op 44 en de democraten van 39 op 25. Daarentegen zijn de Duitsch-nationalen van 65 op 93 geklommen, de Völkische van 3 op 28 en de communisten van 16 op 59. De uitslag der Duitsche verkiezingen hoeft te Parijs een diepen indruk gemaakt. Dal juist de uitersten de overwinnaars moesten zijn in den strijd, acht men een zeer slecht teeken voor de toekomst der herstelpolitiek, want men geeft er zich geducht rekenschap van, dat de commu nisten een nog veel minder betrouwbare massa vormen dan de nationalisten. Wat een verschil! Mac Donald, de roode minister-presi dent van Engeland, is niet slechts bij ko ning George uil logeeren en dineeren ge- weestj hij is niet slechts 's Zondags morgens met zijn gastheer naar de kerk gegaan en heeft er gezeten onder 'een preek over Ps. 118:24, maar hij heeft er tenslotte ook gestaan met ontdekten hoofde, toen na 't psalmgezang en 'teind van den dienst tot des aaxdschen ko- nings eere het „God save the King!" aan geheven werd. O n z e „rooden" staan ,,stom ver baasd". Zwijgen in alle dialecten van Nederland. De onlusten in Britsch-Guyana. De „Daily Mail" vertelt het volgende over de ernstige onlusten, die in Britsch- Guyana hebben plaats gehad: Georgetown, de overigens zoo rustige hoofdstad van Britsch Guyana, heeft een periode van onlusten doorgemaakt. De moeilijkheden begonnen op 1 April met een staking der werfarbeiders, die zonder voorafgaande aankondiging het werk neer legden en hoogere Hoonen pischten. Zij hielden vervolgens een betooging, die de gelieele stad doortrok en waarbij zich allerlei leegloopers en andere .„opportu nisten" aansloten. Spoedig had zich een duizendkoppige menigte gevormd, die een zeer dreigende houding aannam. Negers drongen de huizen binnen en sleurden de bedienden naar buiten. „En niets kan ik doen, niet eens hem raad gevenIk moet stil zijn en geduldig wachten in gebed. Als ik nu op het oogenblik mijn hand zou kunnen uitstrek ken en hem voor altijd aan mij binden, dan zou ik het niet willen. Neen, neen. Niet één vinger wil ik steken tusschen hem en Estelle. Maar 'hij zal haar niet trouwen. Ik weet ik voel, dat hij 't niet doen zal. Al zou ik nooit zijn aangezicht meer terugzien, tóch behoort hij mij. Hij behoort mij en geen andere vrouw kan hem mij ontne men". Haar oogleden vielen néér, haai' hoofd viel achleroveir op do leuning van den stoel, en zij was bevrijd van al haar bekommernis, tot Felix' stem haar tot de werkelijkheid térug riep, en zij' zag, hoe het verschrikte jongetje bij' haar stond, hevig haar hand schuddend en vol .medelijden haar naam uitroepend. -,'0. ik dacht, dat u dood was'. U zag zoo bleek en u was geheel koud. Bent u ■erg ziek? Zal ik moeder gaan roepen?" Voor een oogenblik keek zij' hem ver baasd en onthutst aan, maar bijna on- Later op den d,ag bezette de menigte de gebouwen van de waterleiding en het electriscli krachtstation, waarna zij een einde maakte aan alle verkee.r. De gouver neur Sir Greame Thomson riep den landstorm op, door middel van een in den namiddag uitgevaardigde proclamatie. Ook werden oorlogsschepen gerequircerd. In den avond van dien bewusten dag trok de menigte van het krachtstation en an dere punten terug en er werd een confe rentie belegd tusschen patroons en werk nemers. De landstormers waren rondom de stad opgesteld en motorlorries met maxim-geschut patrouilleerden "door rlc straten. Den daarop volgenden dag kwam er een groote menigte uit Diamond die, om te vermijden teruggewezen te worden in groepjes van twee a drie personen bin nenkwam. Stakers en niet-stakenden raak ten slaags en bewerkten elkaar op de dokken met flesschen. Op 3 April kwam de beslissende dag. Een menigte van 5000 koelies en zwar ten kwamen bij Georgtown tesamen. Dit was de eerste maal, dat zwarten en koe lies daar te lande gemeene zaak maakten. Zij trachtten de stad binnen te komen, al waar alle winkels gesloten waren, doch bereden polilie versperde lmn den weg, onder bescherming van den landstorm. Ondertu sschen kwam een andere menigte zwarten, eenige duizenden „sterk, aanruk ken, die de gewapende macht in den rug trachtte aan te vallen. De politie werd onthaald op een bombardement met allerlei voorwerpen. Daar de situatie kri tiek werd, kreeg de landstorm order te vuren. De menigte nam toen de vlucht in alle richtingen met achterlating van 12 dooden en 21 gewonden. Op 5 April arriveerde de oorlogsbodem „Curlew", doch de orde was toen reeds hersteld. Muiterij. Zaterdag is er, reeds voor de tweede maal, een muiterij uitgebroken in de klas van discipline te Eysses (Fr.). Na de avondwandeling heeft een afdeeling den bewaker Escande overweldigd, hem zijn sleutels afgenomen en verscheidene an dere gestraften bevrijd. Escande had de tegenwoordigheid van geest gehad zich verdoofd te houden. Toen zijn aanranders hem aan zijn lot hadden overgelaten stond hij op en loste een alarmschot. De andere bewakers snelden toe, er werd liulp gerequireerd van het garnizoen en na een heftigen strijd slaagde men erin de gestraften meester te worden. Escande bleek ernstig verwond te zijn. De oorzaak van de muiterij is tot dusver onopgehel derd. De revolutie op Cuba. Een telegram uit Havana via New- York meldt, dat dr Zayas, de president van Cuba, uit Santa Glare, het centrum der revolutionaire beweging is vertrokken. Er wordt in Santé Clara hevig gevochten. De i'ebellen verklaren over 5000 man te beschikken. Het departement van oor log te Wjashington heeft aan verschillende arsenalen opgedragen wapienen en rnuni- iiq naar Cuba te zenden. Korte berichten. Te Mahleon-Barousse in het district Bagnères de Bigorre nabij Tarre "is Zater dag tijdens een verkiezingsbijeenkomst, waarop 250 lieden aanwezig waren, de vloer van het vergaderlokaal bezweken. Een deel der aanwezigen stortte in den 3 M. diepen kelder, Wonder boven won- middellijfc deed zij een poging om op te staan. Ik denk, dat ik een flauwte had, want ik had een vreeselijke pijn hier. Laten wij 'naar beneden gaan. Als je moeder wat wijn voor mij heeft, zal ik spoedig weer wat opknappen. Niettegenstaande do sneeuw, was me vrouw Andrews toch uitgegaan. Maar Pelix had de wijn al naar de leerkamer gehaald en na een kort poosje was het al weer over; zij; nam het boek met La- tijnsche woorden en overhoorde Pelix de les. De dag scheen haar wel vermoeiend lang, maar zij sloeg geen enkele harer plichten over, het was bijna negen uur voo'r Pelix dien avond insliep. Zacht jes maakte zij nu haar vingePs los uit zijn handje en ijlde naar boven naar haar eigen kamer, en schreef in haar dagboek. „In mijn ziel heerscht droefenis. Nie mand is bij machte te peilen wat ik ge voel, niet één is er, die ér door lijdt. Al leen voor mijn God stort ik mijn hart uit en hier in de* eenzaamheid. O, met welk een kracht tracht ik vandaag deze nuttelooze droefenis van mij af te schud den ide droefenis, die geen tranen heeft, en die het hart te piettér slaat als met ijzeren hamers". ?t Duurde eenige dagen, eeir die som bere neerslachtigheid van haar week. der waren slechts acht menschen ge kwetst en van hen slechts één, die een dijbreuk bekwam, tamelijk ernstig. Zondag is te Landvoorde in Vlaan deren het gedenktecken onthuld voor de daar gevallen Engelsche soldaten, een af geknotte pyramide, door een kruis be kroond. In den voet van het gedenkteeken zijn de namen gegrift van de gesneuvel den. Verscheidene nabestaanden waren uit Engeland overgekomen. De koning woonde de plechtigheid bij. Het conflict in de Badensche Ani- linefabriek te Ludwigshafen, dat een paar maanden heeft geduurd, schijnt ten einde te loopen. Ongeveer 80 percent van de werklieden hebben zich bereid verklaard den arbeid te hervatten, zoodat de di rectie vermoedelijk nog deze week de fabriek weer op gang zal brengen. De sta king, die geheel onder communistischen invloed stond, heeft den arbeiders niets dan narigheid opgeleverd, daar er feitelijk geen. stakingskas bestond. Op den leider der Oostelijke groep van do Duitsche volkspartij, den tandarts dr Richard Faltz, is te Berlijn een aanslag gepleegd. Faltz, op wien revolverschoten werden gelost, is ongedeerd gebleven. Vermoedelijk is de aanslag door politieke tegenstanders op touw gezet. Do dader is ontkomen. Te Brussel is bericht ontvangen, dat een vlieger van de Belgische lucht vaart-maatschappij gisterochtend bij zijn vertrek uit Straatsburg met zijn toestel, een D. H. IV, een val heeft gedaan. De bestuurder is stervend onder de wrak stukken van het vliegtuig gevonden. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de toestand, in Noord-Albanië de laatste we ken zeer veel ernstiger is geworden. Twee groepen Komitadzji's staan tegenover elkaar, een groep wordt door Zuid-Slaven ondersteund. Ook werd een aanslag op het Zuid-Slavisch consulaat voorbereid deze is echter verijdeld. Gistermorgen zijn in verschillende kolenmijnen in liet bekken van Charleroi stakingen uitgebroken, welke door com munistische betoogingen waren uitgelokt. De beweging heeft echter op verre na niet den omvang verkregen, welke zij, die haar hebben aangesticht, hoopten. Slechts in vijf van de 87 mijnen, welke het bek ken van Charleroi telt, is de staking vol ledig De Beiersclie regeering is afge treden. Er zijn nota's gewisseld tusschen het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken en het Russische gezantschap over de huiszoeking in liet Russische handelsbureau te Berlijn. De Duitsche re geering houdt vast aan haar opvatting, dat het bureau der Russische handels- delegafie niet extra-territoriaal is, zoodat de huiszoeking niet kan worden be schouwd als inbreuk op de diplomatieke onschendbaarheid. De staking in Twente. We spreken nu niet meer van de uit sluiting in Twente want de werk gelegenheid is er nu maar van de staking. Gemeld wordt uit Deventer: Aan de katoenfabrieken van de firma Ahkersmit zijn alle arbeiders weer aan Gelukkig bleven verdéiie aanvallen van flauwte uit, zoodat slechts de herinne ring aan dien eenen keer er van ovei- bleef. HOOFDSTUK XUVII- Ben v e r z oening. Het was een mooie middag in 't laatst van de maand Mei. Dr Hammond ging door zijn tuin, waair hem do welriekendst© bloemengeuren toewaaiden, wat hem de Siciliaansche weidevelden in herinnering bracht, en spoedde zich, de met kampér foelie begroeide tuinpoort uit. Hij stak 'de straat ovér en wandelde langzaam het kerkhof binnen, liep door de paden van deze stille doodenplaats tot hij kwam aan zijn eigen familiegraf. Hier trad hij de te lange grashalmen neer en de te hoog gegroeide varens, die de vele teere bloempjes begonnen te verdringen en zich bukkend, bond hij de roode lozen op, wond de blauwe blne- men van den clematisstruik weer om de ranke stokjes, en hief de petunia's en de hangende kopjes van de crocusjes weer omhoog, die door den storm zoo kort geleden, neergeslagen waren. Die smalle grijze graftombe was ge heel overgroeid met klimop, wier glan zend donkere bladeren zich begonnen te slingeren om een smallen, wit-marmeren steen, die aan het hoofdeinde van de het werk gegaan, ook do georganiseerden, uitgezonderd enkele meisjes, die elders werk hebben gevonden. Uit Hengelo: Hier zijn gistermorgen alle fabrieken zonder eenig incident aan gezet. Te Goor en Neede is slechts een klein deel der arbeiders aan het werk gegaan. Te Borne zijn alle werklieden begonnpn. Uit Oldenzaal: Gistermorgen hebben hier alle textielarbeiders het werk hervat. Uit Winterswijk. Alle textielarbeiders alhier, ook zij, die zijn aangesloten bij De Eendracht, zijn weer aan het werk gegaan. Uit Almelo: Van de ongeveer 250 uit gesloten arbeiders van de stoomspinnerij Twen the alhier zijn slechts 6 arbeiders de fabriek binnengegaan: 5 katholieken en één christelijke. Men seint uit Enschedé: Van fabrikantenzijde vernemen wij, 'dat de fabrieken met de arbeiders, die gis teren de fabriek ingingen, 't bedrijf niet op gang kunnen houden. Vandaag zouden de fabrieken andermaal worden openge steld en zou worden overwogen of daar mede doorgegaan kan worden. Verbetering. Eenige verbetering van den economi- schen toestand schijnt onmiskenbaar. De uitvoercijfers over de eerste drie maan den van dit jaar zijn gunstiger dan de cijfers over liet eerste kwartaal van 1923. De werkloosheid was in de wintermaan den van 1924 omvangrijker dan in de zelfde periode van het vorige jaar. Maar de winter was ditmaal ook buitengewoon streng. Er is veel „onwerkbaar weer" geweest, hetgeen bepaaldelijk in de bouw vakken tot veel stagnatie aanleiding gaf. Vergelijkt men de cijfers na 1 Maart door den Dienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling verstrekt, dan schijnt de toestand in 1924 niet on belangrijk gunstiger. Ziehier een paar cijfers. 1923 1924 1 Maart 105.073 98.796 5 April 86.205 70.824 12 April 82.194 66.779 Altoos nog hooge cijfers. En niet alle werkloozen worden door de Arbeidsbeur zen ingeschreven. Maar de vergelijking geeft moed. Moge de verbetering aan houden! De voor- en nadoelen van den z o m e r t ij d. De onlangs door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en. Landbouw inge stelde Tijdcommissie, aan welke werd op gedragen om de voor- en nadoelen, aan den zomertijd verbonden, na te gaan en aan de hand van de uitkomsten van dit onderzoek over den wettelijlcen tijd te adviseeren, heeft aan organisaties, ver- eenigingen, bonden, instellingen en auto riteiten op verschillend gebied, een vra genlijst gezonden, die de gelegenheid opent een gemotiveerd oordeel omtrent de bestaande of een andere door hen wenschelijk geachte tijdregeling ter kennis van do commissie te brengen. Op verzoek zullen vragenlijsten, door het secretariaat (adres de heer L. L. Franx, hoofdcommies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw) worden toege zonden. Ook bet R.-K. P. T. T.-personeel procedeert. Het hoofdbestuur van den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" is in principe besloten om te gaan procedeeren in verband met de salaris-vermindering. tomb© stond. Die dominé deed de ranken een weinig op zijde en zijn oog bleef rus ten op de letters, gegraveerd in het mid den van den steen: „Paul Hammond, 21 jaar". Overal deed de zon haar gloeiende stra len over de graven vallen, maar hiel' werden die- door de kerk gestuit, en de koele schaduw van het gebouw rustte op het graf, den marmeren steen en de bloemen. Die oude man nam zijn hoed af, streek met de hand over het voorhoofd en zucht te diep, terwijl hij een steun zocht tegen de deur van de .tombe, waartegen het mos, als met toovervingéPen zijn altijd gioene immortellen weefde. „Ja waarlijk", zoo sprak hij in zich- zelven, „al de jaren door van mijn leven heb ik nooit de belofte van. eeuwigdu rende liefde gehooird, zonder dat daar boven, tusschen de sterren, een manshand met zijn vingeren neerschreef: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren". Zijn lichaam kromde zich van ouderdom en boog naar do aarde, in wier schoot hij spoedig een rustplaats zou vinden; bet rijpe graan begon met den dag zwaarder neer te hangen, naarmate dp Hemelsche Korenmaaier toefde; maar op zijn gelaat lag rust uitgespreid bij deze gedachte aan dood en eeuwigheid. Ben langzaam klagend© melodie weer- Door den directeur-generaal is dezer da gen aan de hoofden van 'dienst mede gedeeld, dat er geen bezwaar tegen be staat dat het personeel bij het voor de eerste maal in ontvangst nemen van het salaris, teekent onder voorbehoud van alle rechten. Allerlei. Naar de „Tel." verneemt, heeft de di rectie van Werkspoor gisteren den betrok ken vakorganisaties op het gestelde ulti matum geantwoord, dat de aangekondigde loonsverlaging gehandhaafd blijft. Bij het conflict zullen 1650 werklieden betrok ken zijn. Socialistische maskerade of te r g te r 7 Aan het verslag van de 1 Mei-viering te Utrecht in de „Dje Standaard" is hef| volgende ontleend: 1 L Die stoet die gisteren door de straten ging, was zóó ergerniswekkend, dat de vraag rijst: Mag dit worden toegelaten? D© hoofdgroep was samengesteld als volgt: Als inleiding wordt een spreuk van een der voormannen uit de partij medege deeld. Voorgesteld wordt Openbaringen VII. I Op een wagen de symbolische voorstel ling van den aardbol, die wordt aange vallen door twee slangen, zijnde het mili tairisme en het kapitalisme. Zij spuwen feif uit over de aarde. D|it zijn de geesten van 't kwaad waartegen die strijd gaat. Op den aardbol bevindt zich een tee ken, de geest van het socialisme van de oprijzende roode zon. Diit teeken is een ontloken tulp, voorstellende het volle le ven door do zon omstraald en wier warm te den verdrukten weldadig aandoet. Vervolgens de eerste strijder te paa'rd in socialistische wapenrusting, met zich voerende de banier mot het teeken der verlossing. Daarachter hot leger van uitverkorenen, fcenbaar aan het zegel op hun voorhoof den. Zij zijn het, die het socialistisch) evangelie prediken. Daarna volgt de ontelbare menigte, die te.it de verdrukking komt, waaronder mijn werkers en andere vakgroepen, met zich dragende hun gereedschappen en ver schillende nationaJiteitsvIaggen. Deze vlag gen beduiden, dat in alle volkeren der harde slechts één gedachte leeft, n.l.: de verlossing door hot socialisme. Tot slot van deze groep: twee strijders, eveneens in socialistische wapenrusting die er voor zorgen, dat de voor het uit gaande menigte niet meer zal hongeren en dorsten. Zij voeren met zich de roode vlag. Dieze groep trok niet alleen onze aan dacht. Naar aanleiding hiervan toch heeft do heer Vermooten zich namens de A.R. Raadsfractie in verbinding gesteld met den waarnemend Burgemeester de burgemeester was uitstedig i en zijn aandacht op deze zaak gevestigd. Dies avonds moet hierover met den burge meester geconfereerd zijn, want gister morgen zijn er, naar wij vernemen, ver- Schillende aanstootgevende stukken weg genomen. Zoo werd weggenomen het bord, waar fclonk door het kerkgebouw, waar de organist aan het studeeren was. Meneer Hammond stond stil, steunend met ge vouwen handen op de klink van de deur, 'en de oogen gevestigd op de naamplaat van zijn zoon en luisterde naar de tonen der muziek, totdat de laatste klanken wegstierven. Uit deze korte mijmering de o»o,gen op slaand, zag hij een man in wit linnen postuum aan de overzijde van de graf tombe staan. Het was Norman, en met uitgestrekte armen op hem toetredend! sprak hij: „Norman, mijn airrne, arme zwerver! O, Norman, kom bij mij, kom nog eenmaal voor ik sterf 1" Onwillekeurig strekte ook Noraian de armen uit, mater slechts een oogenblik, en bij trok ze térug en verborg zijn ge laat in de handen. „Ik hen u te onwaardig met het bloed van uw kinderen aan mijn handen, du'rf 'ik u niet aan te raken. Doch eer hij uitgesproken was, was de predikant hem genaderd en omhelsde zijn voormaligen leerling. „God zij geloofdNa een scheiding van ruim twintig jaren, kan ik je toch weer aan mijn hart drukken, dat nim mer, ook niet in zijn droevigste oogen- blikken, heeft opgehouden voor je te kloppen". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1