Buitenland. ter de mededeeling, dat de meerderheid van commissarissen zich voor aankoop verklaarde en dan ook bij Ged. Staten het voorstel deed tot aankoop over te gaan. Ged. Staten hebben hierover een ongunstig advies uitgebracht aan de Prov. Staten. Lange discussies werden er over in de Staten gehouden, die zich ten slotte uitspraken niet tot den aankoop over te gaan van de centrale te Vlissingen. Spr. verzocht dan ook bij de beraad slagingen van heden het vraagstuk van aankoop van die centrale uit te scha kelen. Eenigen tijd later, in Dec. '23, bereikten Ged. Staten opnieuw voorstel len van commissarissen, waarbij werd aangevraagd f 1.500.000 voor den bouw van een hoogspanningsnet. De Vlissing- sche maatschappij zou den stroom dan leveren aan particulieren voor 34 a 36 ct. en zelf het laagspanningsnet bouwen. Aanneming van dit voorstel zou de pro vincie f 62.000 gedurende 40 jaar kosten. Ged. Staten verklaarden zich met dit voorstel niet accoord en brachten zoo danige igroote wijzigingen daarin, dat eigenlijk gesproken kan worden van oen nieuw voorstel. De eerste wijziging; was, dat Ged. Staten niet tot uitvoering van welk plan ook zouden adviseeren voor zekerheid bestond van een minimum- afname van stroom en ten tweede zou de P.Z.E.M. bereid moeten zijn naast de halve winst nog 8 ct. per K.W.U. te ver goeden. Daarop werd een motie-Vieninigs aangenomen, waarbij het plan van Ged. Staten werd aangehouden, en Ged. Sta ten werden uitgenoodïgd zich te wenden tot de Prov. Noordbr. Electr. Mij. of an dere verder voorkomende lichamen. Spr. wil geen voorkeur Uitspreken voor welk plan ook of propaganda maken voor hot laatste voorstel van Ged. Staten. Mocht een andere ...oplossing voor de provincie of haar inwoners financieel gunstiger zijn, dan heeft dit zijn volle medewerking. Maar Spr. is van een betere oplossing nog niet overtuigd. Spr. is ©enerzijds vau oordeel, dat met bekwamen spoed naar een oplossing voor de electrificatie van de middengroep moet worden gestreefd, anderzijds meent hij, dat in elk geval vast moet staan een zekere afname van voldoenden stroom. Wanneer men dan eenmaal betrouwbare cijfers heeft, kan daarop worden voortgebouwd, hetzij dan dat de oplossing gezocht wordt door stroom uit Vlissingen, Brabant of een eigen centrale. Talrijke moeilijkheden zijn anet de oplossing gemoeid. Er zijn ge meentebesturen met een gasfabriek, die een overeenkomst met de M.A.B.E.G. heb ben en er zijn er ook met een eigen fabriek. Maar de grootste moeilijkheid is het financieel© bezwaar. De heer Snellen, burgemeester van Kortgene, zegt, dat zoo spoedig moge lijk de voorziening van de middengroep ter hand genomen moet worden. Kort gene heeft een eigen centrale, en tot 11 uur licht, liet is voor de gemeente en voor den landbouw een groot belang als altijd door licht verkregen kan worden. De heer Welleman, burgemeester van Krabbendijke, verklaart verheugd te zijn over het genomen initiatief tot deze ver gadering. Nu kan de streek zelf zich ook volledig uitspreken. Wij profiteeren thans van onze geografische ligging, want was Zeeland niet verdeeld door twee stroo men, dan zou er één centrale zijn geko men voor heel Zeeland. Nu dient 'Zeeuwsch-Vlaanderen in zekeren zin tof voorbeeld. De eenige vraag is of het niet te duur is. Er zijn gemeenten, die aan andere contracten vast zitten, maar het gaat niet aan deze gemeenten uit te sluiten. Beter is het dan ook, dat getracht wordt de kosten te berekenen, wat dit zou kosten. Ban zijn er gemeenten in het bezit van een eigen gasfabriek, en ge meenten met een eigen centrale. Deze zijn zeker voorstanders van de electri ficatie. Met al deze feiten moet reke ning worden gehouden. Daartoe moet men de plaatselijke toestanden goed kennen. Hiertoe zou Spr. een commissie in het leven willen doen roepen. Hij wil deze commissie niet alleen voor de vraag stel len, wie zich zal aansluiten, maar ook wat kan er gebruikt worden. Een derge lijk onderzoek moet niet geschieden zon. der hulp van deskundigen. Wat de kos ten betreft, de helft zal moeten komen voor de provincie en de helft voor de gemeenten. Spr. dient daarom een motie zal men zeker zeggen, denkt er om, dat 'tniet te veel kost. De heer Callenfels, raad van den Pol der Walcheren, zegt, dat de polder geen belang heeft bij de electrificatie. .Mocht ze nog eens tot aanschaffing van een gemaal overgaan, dan kan stroom wor den betrokken bij de centrale te Vlissin gen. Do heer Kakebeeke zegt, dat hij geen opdracht van zijn polderbestuur heeft ge kregen, maar als voorzitter daarvan heeft hij steeds mede gestreefd naar electrifi catie. De polder heeft een bemaling aan geschaft, maar Spr. dringt er steeds op aan de schuldenlast af te lossen, opdat een electrisch bemalingsstation kan worr den gesticht. De voorzitter zegt, dat de woorden van hulde voor het initiatief dezer vergade ring grootendeels den heer Richel, bur gemeester van Borsselen, toekomen. Spr. kan accoord gaan met het denkbeeld van de stichting eener commissie van advies. Die commissie kan echter de taak van Ged. Staten niet overnemen. Deze hou den de leiding. Wat de kosten betreft, daarover kan in deze vergadering geen Uitspraak worden gedaan. De burgemeester van Kortgene, de heer Snellen, gelooft niet, dat met het voor- stel-Welleman eenig belang gediend zal worden. De gemeenten zullen niet kun nen zeggen hoeveel er zal worden ver bruikt. Spr. gelooft, dat de toepassing der motie noodeloos zal ophouden, die is bij de provincie in goede handen. De heer Streefkerk, directeur der P.Z.E.M. ontwikkelt verschillende bezwa ren, maar geeft een mogelijkheid aan te komen tot een middenweg tusschen een provinciale en gemeentelijke exploitaties. De voorzitter wijst op de wrange vruch ten van de centrale te Westdorpe, die zonder garantie is gebouwd. Ged. Sta ten besloten dan ook geen spade meer in den grond te steken zonder garantie. Het denkbeeld van den heer Streefkerk zal door Ged. Staten worden overwogen. De motie-Welleman werd hierna bij zit ten en opstaan aangenomen met over- groote meerderheid van stemmen. De voorzitter benoemde in de commissie voor Walcheren den heer L. J. van Voortlruij- sen, burgemeester van Domburg; voor Noord-Beveland den lieer M. J. Verborst, burgemeester van Wissenkerke; voor Zuid-Beveland de lieer en Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke. J. L. Ri chel, burgemeester van Borsselen, H. A. Hanken, directeur van den Wilhelmina- polder, D. J. Vereeke, voorzitter van het waterschap „De Brcede Watering bewes ten Ierseke", en een nader aan te wijzen lid van den raad van Goes en ten slotte een nader aan te wijzen lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. De voorzitter sloot hierop do vergadering met dank voor de opkomst en liet uitspreken van de beste wenschen voor de electrificatie van ons gewest. In de woning van een gepension- neeI*d kolonel in de buurt van Weenen in, uitsprekende, dat de vergadering, ge- l'oor politie een groote voorraad wa- Opstancf op Cuba. In de Santa Clara-provincie is de reeds lang gistende ontevredenheid tot uitbar sting gekomen. Een detachement van de landelijke politie nabij Las Vilas is op standig geworden. De mannen hielden een optocht onder 't schreeuwen van „weg 'met Zayas". (Dr Zavas is de Cnbaansche president.) De opstandelingen deden een overal in het stadhuis te San Juan de las Yeran. Na een vuurgevecht ontkwamen zij Men vreest dat dergelijke oproeren ook in andere provincies zullen uitbre ken. De departementen van binnenland- sclie zaken, oorlog en marine en liet pa leis, zijn in verband met deze rebellie druk in de weer. Korte berichten. De krijgsraad te Cartagena lieeft uit gemaakt, dat de commandant, van liet pantserschip Espana, dat in 1923 op de Marokkaansche kust is vergaan, zich beeft schuldig gemaakt aan onachtzaamheid en liem tot 51 dagen arrest en tot betaling van een zware boete veroordeeld. Een gedenkraam voor de Nieuwe Kerk te Delft. Uit New York wordt gemeld, dat Ed ward jiok, ter eere van het regeerings- jubileum van de Koningin, een gedenk raam voor de Nieuwe Kerk te Delft heeft geschonken. Overlég met den landbouw. Tn tegenwoordigheid van den directeur- generaal van den landbouw, dr P. van Hoek, den inspecteur van den landbouw, den heer I. Kakebeeke, en afgevaardigden van het Kon.Nederl. „Landbouw-Comité, den Nederl. Boerenbond, den Chr. Boe ren- en Tuindersbond, den Ned. Tuin- bouwraad en den Alg. Ned. Zuivelbond, heeft de Minister van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw, jhr. mr Ruys de Beerenbrouck, aan het departement een vergadering geopend, die ten doel had de bevordering van het overleg tusschen Re- geering en landbouworganisaties. De Mi nister zette in een rede dit doel uiteen, en sprak er zijn waardeering over uit, deze deskundigen te kunnen raadplegen in verbind met de ook bij „Landbouw" noodige bezuinigingen, waarbij de be schikbare middelen zoo economisch mo gelijk moeten worden besteed. Daarbij wees de Minister erop, dat een organisatie van boeren en boerenvrienden goedkooper werken zal dan de staat. Met voorbeelden werd aangetoond wat in cleze particulieren doen, als de staat zich moet onttrekken. De Minister noodigde de heeren ten slotte uit, met bekwamen spoed, onder leiding van den directeur-generaal, de ontwerp- landbouwbegrooting voor 1925 na te gaan. Allermisseljjkst g e s c b r ij f „Het Volk", melding makend van het besluit der Koningin, om een gedeelte van Haar rijksinkomen ter beschikking van de schatkist te stellen, maakt de geniepige opmerking, dat deze korting niet betreft het koninklijk inkomen uit kroondomeinen en particulier bezit. Als wij het nog eens 'beleven, dat er een soc.-dem. Kamerlid liet voorbeeld van Koningin, ministers en A.-R. en C.-H. Ka merleden volgt en een gedeelte van zijn traktement terugstort, zal er 'dan één blad de opmerking maken, dat dit geen be trekking heeft op 's mans privé-inkom- sten? Maar voor zulk laag geschrijf moet men sociaal-democraat zijn. Een conflict. De burgemeester van Leiden heeft aan het politiepersoneel bekend gemaakt, dat hij de afdeeling Leiden van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Nederland niet meer erkent, en dat hij met haar in geenerlei relatie zal treden. Aanleiding tot dat besluit vond het hoofd der po litie in een artikel in het Bondsorgaan „De Politiebode", waarin Leidsche politie bestanden worden besproken en waarvan de burgemeester verklaart dat de inhoud onwaar is en voor hem bcleedigend. Waar de afdeeling aangesloten is bij den Bond, die dit schrijven met zijn verantwoorde lijkheid dekt, meent de burgemeester er de afdeeling mede verantwoordelijk voor te moeten stellen. Allerlei. Tot directeur van den postchèque en girodienst wordt benoemd de heer J. La- zonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam, die Maandag a.s. in functie treedt. (N. R. C.) hoord het inleidend woord van den voor. zitter, de wenschelijkheid uitspreekt, dat een commissie in het leven worde geroe pen, die inzake de electrificatie van de middengroep het college van Ged. Sta ten van advies zal dienen en den voor penen en munitie in beslag genomen, die daar verborgen was. Men meent te doen te hebben met een wapen-opslagplaats van nationaal-socialistisclie stormtroepen. Vandaag is te Parijs de dag van het lelietje van dalen. Maar tengevolge van zitter uitnoodigt de leden dier commissie j het ijzige voorjaar zijn er in de bosschen te benoemen. J haast nog geen lelietjes te vinden. De ge- De burgemeester van Rilland-Bath, de j kweekte lelietjes, die veelal uit de omstre- heer Schwartz, beveelt deze motie zeer j ken van Parijs komen, zijn erg duur, wel I aan, uitvoerig wijzend op de steeds meer. 10 frank voor een bosje van 10 stengeltjes, j dere belangstelling voor de electrificatie. De burgemeester van Domburg, de heer 7 Kamerverkiezing in Frankrijk j Van. oorthuvsen, brengt ook hulde aan ^Geit den Hen Mei plaats. Zij kost aan het initiatief" voor deze vergadering en I de. gemeente Parijs bijna negenhonderd zegt, dat gemeenten met eigen centrales i duizend frank. toch zeker voorstanders zijn van electrifi- Volgens bericht uit Berlijn is Fin- catie. De burgemeesters moeten echtei land, dat tot dusver slechts over een paar voorzichtig zijn in het uitspreken van j kanonneerbooten beschikte, van plan een bun oordeel, aangezien men dat zou kun. oorlogsvloot te bouwen en een oorloas- acadenn'e op te richten. Op bet vliegveld bij Zurich is tijdens een oefening een Zwitscrsch militair vlieg- I tuig gevallen. De bestuurder is verbrand. nen beschouwen als een oordeel namens de gemeente. En spr. weet niet of hij dan ook hetzelfde kan zeggen. Voor ge meenteraden ten platte lande is het al tijd een kwestie van de financiën. Dom- j burg heeft een zeer bescheiden centrale, j De arbeiders in de ijzer-industrie in Men zal zich bij voorziening door de Noorwegen hebben besloten de nieuwe provincie afvragen betaalt men dan meer voorwaarden van de werkgevers niet aan of minder. te nemen. De staking duurt nu reeds De burgemeester van Wemcldinge, de zes maanden, heer Wabeke, zegt, dat zijn gemeente jn q geheel zijn nu 97 lijken van een gasfabriek heeft, die goed voldoet, mijnwerkers, die bij de mijnramp in Vir- Nu wil men wel electriciteit, maar dan ginia zijn omgekomen, geborgen. Waarschuwing tegen rei zende kooplieden. Vlissingen wordt weer onveilig gemaakt door één, misschien meer kooplieden in ma- -nufacturen en sloffen. Deze komt thee doeken voor 10 cent, badhanddoeken voor een kwartje, iakons voor een gulden, enz. aanbieden, maar hij heeft dit goed niet bij zich. Wel echter coupons stof, die madame of de patroon misschien voorloo- pig reeds wil zien en koopen, dan komt hij straks met de manufacturen. Voor coupons, die ongeveer f 10 waard zijn wordt meer dan het dubbele gevraagd en wie niet goed oppast loopt er in, verlokt door de goedkoope manufacturen die hij straks zal krijgen, maar waar de koopman nooit mee terug komt als hij eenmaal zijn coupons heeft verkocht. In j een ander geval wordt een partijtje ma- j nufacturen wel onder den prijs verkocht onder verplichting ook meerdere .coupons j natuurlijk veel te duur, er bij te koopen. j Een andere truc is, om, waar bij een- maal in huis geweest is, later te komen zeggen, dat zijn knecht (vermoedelijk een handlanger) straks de bestelde goederen zal komen brengen en het geld ontvan- gen, terwijl men niets besteld beeft en alleen met een poging te doen heeft een der huisgenooten voor veel geld min- derwaardige rommel in handen te spelen. Men zij dus gewaarschuwd tegen den koopman, die zich als een buitenlander i voordoet en betaalt, als men koopt, niet meer dan het goed, dat men krijgt, waard j is. - G.Volk") j „De Zuid-Bevelanders". Dhr. Houtekamer weet zijn functie van leider van „de Zuid-Bevelanders" heel aardig te combineeren met die van secretaris van „Vreemdelingenverkeer" op ons eiland. Hij maakt met zijn gezelschap in derdaad een mooie reclame voor ons eiland. Zoo zijn de dames en heeren ver leden week weer op reis geweest naar Amsterdam, Haarlem en Zaandam. In al deze plaatsen (te Amsterdam zelfs twee maal, nl. op de Recla-tentoonsteliing en in Bellevue) werden uitvoeringen ge geven van de bekende zang-nummers, oud-Zuidbevelandsche dansen, enz. Te Amsterdam en Haarlem waren de Zuid- bevelanders de gasten van de Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia". De ontvangst was overal allerhartelijkst. De plaatselijke bladen beva'ten voor de zangers zeer gunstige verslagen. Dhr. Houtekamer ves tigde er de aandacht op, dat hij geheel belangeloos met zijn gezelschap was over gekomen. Het doel was: propaganda te maken voor zijn gewest. Te Haarlem werd den heer Houtekamer een groote krans aangeboden. Te Zaandam was „Vreemdelingenver keer" de ontvangende vereeniging. tn de vrije uren brachten de Zuid-Beve landers een bezoek aan de bloemenvel den en maakten ze een boottocht langs de Zaanstreek. Verplaatst met ingang van 1 Mei de besteller P. Plattec-uw van Neuzen naar Vlissingen. Door den Commissaris der Koningin in aan Jan Snijders, veldwachter in de gemeente Oud-Vossemeer, op zijn ver zoek met ingang van 30 Mei a.s. eer vol ontslag verleend. N. V. W;aterleidin g-M ij Zi u i d- Bevela n d. In de gisteren te Goes ge houden aandeelhoudersvergadering der bovengenoemde Maatschappij werd n de voorstellen van den Raad van Beheer aangenomen, o.a. om ai te schrijven van huurleidingen f 580. van meubilair f250. van watermeters f 1334, en van werken en buisleidingen f 29-049. Die periodiek aftredende leden van den Raad van Be heer, de heeren P. Lindenbergh en A. van der Poest Clement, werden herkozen. In zijn inleiding zegt de Directeur o.a.: D© toename van de halen der winst en verliesrekening over 1923, vergeleken bij de baten dezer rekening over 1922, bedraagt slechts f 1502, waarvan nog geen honderd gulden door toename van do waterlevering werd verkregen. De ge ringe stijging in de opbrengst der water levering, de in rekening gestelde water- hoeveelheid was zelfs 4100 kub. M. lager dan in 1922, moet worden verklaard uit de mindere afname van eenige groot verbruikers. Alleen een twintigtal dezer verbruikers, gebruikte over 1923 18.000 kub. M. water minder clan over hot vorige dienstjaar, waardooè hunne afname, ver geleken met dat jaar, met ongeveer 25 pet verminderde. Ook de gegarandeerde opbrengst voor Waterlevering per abonnement nam slechts weinig toe, zij steeg van f 107.750 eind 1922 tot f 108.797 eind 192-3, dus met t 1047. Wel nam over 1923 het aantal aansluitingen met 232 nieuwe toe en vermeerderde ook het aantal toestellen op de waterleiding aangesloten, maar de voortdurend natte periode, vooral in de laatste helft van 1923, na de droge peri ode 1921, noodzaakte tot afvoeren van j een groot aantal abonnementen van hen, j die in 1921 vergunning kregen om op onderscheidene plaatsen water uit het net te betrekken, zonder kraan in hun woning omdat deze te ver van het hoofdh iding- tiet is gelegen. De lasten der winst-en verliesrekening, vergeleken bij hetzelfde dienstjaar 1922 alschrijving, rente en aflossing der leeening, welke gemeenten aandeelhou ders bij de Rijkspostspaarbank voor de storting op bun aandeelen c.a. sloten, buiten beschouwing gelaten vermeer derden van f60.153,195 tot f64.835,345, dus met afgerond f 4682. In deze ver meerdering is begrepen ©en bedrag van f 1456, gebracht ten laste van de reke ning waterverdeeling, besteed voor de verlegging van de hoofdtoevoerleiding langs den spoorwegdam, welke verleg ging op onze kosten noodig was en werd voorgeschreven door de autoriteiten in verband met de indijking van de gron den ten Zuiden van den spoorwegdam in de gemeente Rilland. D ze zeer bij zondere uitgaaf legt reeds geheel beslag op de genoemde toename der baten. Ten behoeve van de afschrijving op de bezittingen rente en aflossing der geld- leening door aandeelhouders gesloten, is dit jaar een bedrag van f 87.967,59 be schikbaar, d.w.z. f' 3179,72'/s minder dan in 1922. De normale en statuaire af schrijvingen bodragen in het geheel f 31.213, zoodat voor rente en aflossing beschikbaar blijft f 56.754,59. Gemeen ten aandeelhouders hebben over 1923 aan rente te betalen f 59.657.04 en aan af lossing f 11.793, totaal f 71,450,04, zoo dat een bedrag van f 14.695,45 hiervan uit het bedrijf 1923 kan worden betaald. Aan het einde van het bedrijfsjaar zijn er nog ongeveer 2500 woningen binnen het bereik der waterleiding, d.w.z. ge legen met hun erf niet verder dan 25 M. van dc- hoofdbuis van het leidingnet, welke nog niet zijn aangesloten. Volgens mijne schatting zouden deze woningen zeker nog oen duizendtal kub. M. water uit de leiding betrekken, wanneer tus schen den bewoner en eigenaar omtrent den aanleg der leiding overeenstemming ware verkregen. Nog maar al t© dikwijls zijn de eigenaars niet genegen zich op offeringen ten behoeve eener betere water voorziening hunner panden te getroosten. Middelburg. Gisterenavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier, een uilvoering in de Concert- en Gehoor zaal. Op de gebruikelijke wijze opende ds Bouma de samenkomst en verzocht, ter gelegenheid van den jaardag onzer Prinses, samen een tweetal coupletten te zingen van het Wilhelmus. In z'n ope ningswoord gaf hij o. m. een korte toe lichting van het lied „Van den Prins van de zee", waarin het huwelijk onzer Ko ningin met den Prins wordt bezongen. Verschillende liederen werden door het zangkoor ten gehoore gebracht; o. m. Gez. 22 „Rust mijn ziel, uw God is Koning", dat, zoowel door soliste als koor, op verdienstelijke wijze werd gezongen. De begeleiding der bromstemmen bij den solo zang kwam goed tot baar recht. Door dhr. de H. werd een bas-solo gezongen „Van den Prins van de zee" van Arnold Spoel. De toonzetting door Arnold Spoel, volkomen met het verhaal in overeen stemming, geeft blijk, dat de componist den tekst helder doorvoelde, zoodat de hoorder, mede ook als gevolg van de pakkende afwisseling, wordt geboeid en in zekere spanning in het stuk inleeft, tot het zijn hoogtepunt vindt in den zang der zee, het slot der ballade. Dit tech nisch tamelijk zware solonummer werd voortreffelijk weergegeven, ook in z'n veel inspanning eisclxende fortissimo's. Ter afwisseling werden een paar viool-piano nummers gegeven, die zeer in den smaak vielen. De heer Weeda was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij èn koor èn so list den dank der hoorders bracht voor hetgeen zij dezen avond gegeven hadden, en de hoop uitsprak dat de Chr. Zang vereeniging onder leiding van liaai1 direc teur, dhr. Breel uit Vlissingen, nog menige uitvoering moge geven. Kapelle. Cp 14 Mei a.s. zal door het Vrijw. Landst. Korps Motordienst, afd. Zeeland een vossenjacht in Noord-Bra bant gehouden worden, gevolgd door een behendigheidsrit voor motorrijders door boschachtig terrein en een behendigheids- rit voor automobilisten. Wemeldinge. In do Dinsdag gohouii n gemeenteraadsvergadering werden over gelegd het gemeenteverslag en het ver slag bedoeld bij art. 58 der Woningwet over 1923- 'Op verzoekschriften van de Landarbeidersvereeniging „Eigen Erf'' te Goes werden voorschotten verleend voor den bouw van plaatsjes voor W. van Stel en Anlh. de Vos Pz.groot respect, f 2800 en f 3500. Dhr P. Lindenbergh Az-, voorz. der gascommissie, gat een uitvoerige uiteenzetting van de voorstel len dezer commissie inzake de uitbrei ding van het gasbuizennet aan het Kort- straatje en aan den Nieuwendijk en om trent de kostelooze aansluiting der daar aan liggende perceelen. Dhr A. Dwmi- nicus merkte op, zich al' te magen of het niet wenschelijk is de bewoners dier per ceelen garantie te doen stellen voor een minimum gebruik. Die voorz. der gascom missie gaf in overweging om bepaalde reden dit niet te doen. Na breedvoerige bespreking werd met algemeen© stemmen overeenkomstig het voorstel b sloten. Ten slotte opende de voorz. een bespreking over de electriiicalie-plannen van Noord en Zuid-Beveland en vra'agde in verband met de door den Commissaris der Konin gin uitgeschreven vergadering ter zake de meening van den raad. Algemeen bleek de raad van oordeel, dat de electriciteits- vooi'ziening moet worden gesteund, in dien de gemeentelijke gasfabrieken Kier door niet in het gedrang komen en do prijzen der electriciteit billijk zijn. Hansweert. Met ingang van 1 Mei is de heer J. van Alten, kommies 2de klasse te Sas van Gent, gedetacheerd te Hans- weert. Zoutelamie. Dinsdagnamiddag verga derde de Raad. De voorzitter opent met gebed. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten omtrent electrificatie. De voorzitter licht deze zaak toe en zegt dat electriciteit voor vele dingen nuttig en noodig is, maar de vraag is, of er in de gemeente behoefte aan gevoeld wordt. Spr. is van meening om hierop in afwij- zenden zin te beschikken. Dhr. Adriaanse vraagt of personen buiten de kom ook aansluiting zouden kunnen krijgen. De voorzitter zegt, dat de meening van des kundigen is van wel als de zaak eenigs- zins rendabel is. Dhr. de Visser vraagt vraagt welke kosten voor de gemeente hieraan zijn verbonden. De voorzitter zegt dat eerst dient te worden onderzocht of voldoende aansluitingen te vinden zouden zijn. De Visser meent zeer voorzichtig te moeten zijn om de gemeente niet op kos ten te brengen. Dhr. Adriaanse vraagt of de Zondagsheiliging hierdoor zou kun nen worden geschonden. De voorzitter deelt mede, dat dit ook een punt van be handeling is geweest in de Statenverga dering, doch dat het moeilijk zou zijn, als de zaak tot stand komt, haar geheel stil te leggen. Verder een adres van J. Sturm e. a„ be langhebbenden bij de verharding van den Boudewijnskerkschen weg. Zij hebben ver nomen, dat de wethouders van oordeel zijn, dat „belanghebbenden" hij aankomst van den steen verplicht zijn deze uit de wagons te lossen, waartegen zij bezwaar maken. Wel liebben zij zich verplicht alle vervoer voor hun rekening te nemen, maar in geen geval de lossing uit de wagons. De heer Koppejan zegt, dat het hem bevreemdt, dat alleen de wethouders worden genoemd. Immers is het een han deling van B. en W. De voorzitter zegt ook in beginsel vast overtuigd te zijn ge weest dat de lossing door belanghebben den zou gebeuren zonder hulp van ge meentewege, doch dat bij door een be spreking met een der belanghebbenden, hierin wel eenigszins capituleert. Dhr. Maljaars zegt dat bij het betreurt, dat B. en W. zoo laat hiermede aankomen nu de st.een er eenmaal is. Het is nooit de be doeling geweest van belanghebbenden om de lossing voor liun rekening te nemen. Dhr. Koppejan zegt dat het jammer is dat zooiets voorkomt. Wij hebben meer zulke gevallen gehad, o. a. hij do verhar ding van den duinweg, waar ook het hand werk is gebeurd door de belanghebben den. Dhr. Stroo zegt, dat de duinweg of deze weg een groot verschil is. Bij den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2