No 179 Donderdag 1 Mei 1934 38e Jaargang levensleed. 7 FEUILLETON. 102). Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 3870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. DE VISSERS NIEUWE VOORSTELLEN. De nieuwe bezuinigingsvoorstellen van minister de Visser in zake het Lager Onderwijs mogen ook door ons blad even bezien worden in het licht van de Me morie van Antwoord omtrent het wetsont werp tot wijziging der Leerplichtwet en de Lager Onderwijswet; en van het ont werp van dezelfde strekking, op 22 Ja nuari j 1. ingediend. In beide ontwerpen was (is) de be doeling dat zij slechts tijdelijk zouden (zullen) werken. Zij zullen slechts gelden tot 31 Dec. 1929. Waarin zit nu het verschil? In Januari ging het om opschorting van den leerplicht gedurende het ze vende leerjaar. Nu, in het ontwerp van 20 April, gaat liet daar nog om. In Januari ging het om beperking van het aantal leerkrachten. In het nieuwe ontwerp gaat het hier ook om. In Januari ging het om beperking' van den leertijd tot zes jaren. In het nieuwe ontwerp is die cisch vervallen. Hij is vervangen door de vrijheid voor de schoolbestu ren om assistenten bij het onder wijs aan te stellen. We hadden dus in Januari: lö. opschor ting van het verplichte zevende leerjaar; 2o. beperking van den leertijd tot zes jaren; 3o. beperking van het aantal leer krachten. Het tweede punt is vervallen. In plaats daarvan wordt nu punt 3 punt 2, en is als punt 3 er bij geko men: de vrijheid voor de schoolbesturen dat geldt derhalve de bijzondere scho len om assistenten aan te stellen. De zaak komt dus zoo te staan dat gelijk het trouwens in het oude ontwerp al stond dat de leerverplichting zal eindigen, als het kind zes leerjaren heeft doorloopen, en bij het eindigen van het leerjaar, waarin het kind geplaatst was hij het bereiken van den twaalfjarigen leeftijd in het jiiterste geval dus hij het bereiken van den dertienjarigon leeftijddat de vermindering van het aantal onderwijzers, welker salaris uit "s Rijks kas wordt vergoed, van kracht blijft; en dat van de vechooiging van den leeftijd tot toelating van kinderen tof de Lagere school wordt afgezien. In dien de voorgestelde wetswijzigingen wor den aangenomen, zal het desbetreffend Kon. Besluit van 19 Januari 1924 worden teruggenomen. De noodzakelijke bezuiniging zal der halve uitsluitend worden verkregen dooi de voorgemelde beperking van de leer verplichting tot zes jaren en door even- genoemde vermindering van het aantal verplichte onderwijzers. Wat dit laatste betreft, springt in het oog dat er een aanmerkelijke bezuiniging uit volgen zal. Immers het aantal leer krachten was in de wet van 1920 aldus Ulo school geregeld i i::ii r.*| i 'ii Lagere school: LJ 2 1 1 1 op 32 leerlingen, nu 1 op 48 •2 72 yy yy 2 yy 96 116 yy yy 3 yy 144 4 160 y yy 4 yy 192 ■5 210 yy 5 yy 240 ■6 260 yy yy 6 yy 288 315 yy yy 7 yy 336 370 yy y 8 yy 384 425 yy 9 432 10 480 yy yy 10 yy 480 Hettie kwam dicht naar hem toe en ging op den vloer zitten en legde haar hoofdje op zijn knie-. Haar oom Grey had haar den vorigen dag een mooien ring gegeven, en nu nam zij dien stil en zachtjes van haar vinger en schoof hem -aan haar broertjes vinger. Edna maakte .een eind aan het tooneel door -zich voor de piano te plaatsen en het bekend kinderlied voor haar leerlin gen te spelen. Hettie klapte vol blijdschap in de hand jes en Felix vergat gedeeltelijk zijn ver driet en narigheid. „Nu moet jullie beiden het leeren zin gen en dan zal ik Hettie leeren het te begeleiden. Jullie kunt dan op Pelix jaardag' je vader en moeder 'ex mee ver- rassen, dat duurt niet zoo lang meer. Hettie, het is nu al -elf uur en tijd om je muziekles in te studeeren. Het kleine meisje klom op de pianokruk en begon hardop te tellen en na een poosje boog Edna zich over Felix heen en legde haar -hand op zijn schouder. „Je hebt je moeder vanmorgen veel 1 op 23 leerlingen, nu 1 op 30 2 40 2 60 3 70 yy yy 3 90 4 100 4 120 5 130 5 150 6 160 6 180 7 190 7 210 8 210 8 240 9 240 9 270 10 270 yy 10 yy 300 Door deze wijziging zal in de kleinere scholen voor gewoon lager onderwijs een behoorlijke klasseindeeling zeer bemoei lijkt worden. D|aar krijgt het hoofd dei- school inderdaad een zware taak. Onze rustende hoofden van scholen die alleen gestaan hebben voor een dergel ijken ar beid kunnen er van mee praten. Zij heb ben echter getoond dat het kan. En nu liet, helaas ter bezuiniging moet, zal liet, zij 't met. opoffering, ook kunnen, althans moeten kunnen. In de grootere scholen zal een onder wijzer twee klassen moeten nemen; ook dit eischt een groote opoffering. Wij on derschatten de bezwaren niet; doch ho pen en vertrouwen, vooral van hen die zoovele jaren getoond 'hebben in 't be lang der school en der leerlingen wat, ja veel te willen opofferen, ook nu niet zullen achterblijven om den minister in zijn plannen te steunen. Trouwens er wordt de mogelijkheid van ecnige tegemoetkoming geopend door de introductie van een nieuw stelsel, dat van de assistenten; dit zijn geen kweekelingen, gelijk men die had onder de wet van „57", maar men zou ze eenigs- zius kunnen vergelijken met de vierde- rangers uit de wet van „zes". Nu kan men we' lang en breed redenee ren pver de nuttigheid en bruikbaarheid, vooral in onzen tijd, die steeds meer naar kennis-uitbreiding vraagt, van het insti tuut der assistenten, liet zal toch niemand haten, omdat men op elk gebied, en der halve ook op school, van den nood een deugd moet maken. Uit 't salaris van den onderwijzer kan het toch verder ook niet meer komen. Het is waarlijk al erg genoeg dat hij na de twee of drie vette jaren door hem, hetzij alleen, hetzij met zijn gade doorleefd, de minder vette jaren met een tot vijf zesden verminderd salaris zal moeten zien rond te komen. En het is ook al erg genoeg dat hij, die vroeger voor een klasje van 32 of 23 kin deren zat, voortaan, zij 't ook voor kor ten tijd, zal moeten staan voor een klas van 48 of 30 leerlingen. Zelfs wat dit laatste aangaat zou men geneigd zijn deze assistenten-instelling nog zoo kwaad niet te vinden. Bij een geluk kige keuze zal in menige school dc assis tent zijn of haar taak aanmerkelijk kun nen verlichten. Begonnen zou kunnen worden, gelijk liet voor jaren in onze vrije scholen ge woonte was, met de(n) assistent te be lasten met toezicht bij schriftelijk werk, overhooren, voorthelpen, schriften corri- geeren, leiding geven bij het spelen, enz. om hem (haar) daarna van lieverlee te doen voortvaren tot de taak van zelf standig onderwijzen. Wie mogen die assistenten zijn? Het mogen jongelieden zijn van min stens 16-jarigen leeftijd, met diploma mulo, driejarige H. B. S. of 3 jaren gym nasium, of onderwijzersacte; menschen met eenige wetenschappelijke kennis. Er moet natuurlijk een 'regel gesteld worden, doch 't zou ons meer toelachen, verdriet aangedaan door zoo oneerbiedig tot haar te spreken. Ik weet, dat je er spijt van hebt en dat moet je haar nu vertellen en haar vergeving vragen. Je zult je dan veel gelukkiger gevoelen voor heel den dag, als je slechts je fout zou willen bekennen. Ik hoor, dat je moeder in haar eigen kamer is; zou je niet naar haar toegaan en haar een kus geven?" Hij wendde bet hoofd af en mompelde: „Ik heb geen behoefte om haar een kus to geven". „Maar je behoort een plichtsgetrouw zoon te zijn, en dat ben je nu niet; en jo moeder heeft reden om verstoord op je te zijn. Als je ooit zoo ongelukkig zou zijn haar te verliezen en moederloos op de wereld te staan, evenals ik, dan zou je berouw hebben over het verdriet, dat je haar veroorzaakt hebt. O, als ik nog eens liet voorrecht kon hebben, mijn moe- der een kus te geven, ik zou bijna elk ver driet geduldig kunnen dragen. Als het je moeite kost jezelf te overtuigen van je slechte handelwijze, dan is het te meer noodig, dat je je trots leert buigen. Felix somtijds denk ik, dat het meer grootheid van ziel van ons vraagt vergeving te vragen voor onze misdragingen, dan de verleiding te weerstaan ze te volvoeren". Zij wendde zich af, en begon een La- tijnsche thema van hem te corrigeeren indien niet dat diploma, maar de door het hoofd der school opgedane ervaring en hierop berustende aanbeveling van de gediplomeerde (en ook ongediplomeerde) jongelui besliste. Te meer omdat die as sistenten niet behoeven bezoldigd te wor den. Worden zij evenwel bezoldigd, dan behoort dat te geschieden door 't ge meentebestuur of, zoo 't een bijzondere school is, door het schoolbestuur, met dien verstande dat, wanneer de gemeente haar assistenten salarieert, ook die voor liet bijzonder onderwijs zal te betalen hebben. Niemand bewere nu, dat dergelijke zes tienjarigen niet zelfstandig voor een klasse kunnen staan. Onze onderwijzers en oud onderwijzers van vijftig jaar oud en daar boven zullen u dit bezwaar op grond van eigen ervaring uit de hand slaan. Ook wij hebben ze gekend, knapen van 16 en 18 jaar, die wel voor grootere klassen hebben gestaan, en hun best deden en voor hun Werk stonden en succes hadden, en daarbij stilte bij 't onderwijs, een stilte, die menige onderwijzer met acte(n) hun benijden moest. Bovendien deze assisten ten kunnen (niet moeten immers onder) toezicht van den onderwijzer hun werk doen. Wij gelooven dan ook dat in me nige bijzondere school men die assisten ten, natuurlijk als zij maar komen, met open armen zal willen ontvangen. Men heeft daar nooit uit den korf zonder zorg geleefd, men heeft daar geleerd zelfs uit de schijnbaar zwakste krachten 'flinke Werkkrachten te slaan, behulpsels die best een ondorwijzer(es) mot weinig of geen ervaring kunnen vervangen. Moeten wij dan weer terug naar de da gen van het oude lcweekelingenstelsel uit de dagen van Prinsen, of het nog onge lukkiger monitor-systeem of naar de pae- dagogiek van .Bell-Lancaster? Maar waren die Jijden, schoon onbe geerlijk, dan zoo slecht? Dateeren uit die ?dagen niet de menschen die over 't al gemeen beter konden lezen en schrijven dan het tegenwoordig geslacht? Zou 't nu zoo erg zijn, dat tot 1929 deze Pestalozzi- periode herleefde? Maar dit zal niet ge beuren. De assistenten mogen slechts in scholen met niet meer dan drie leer krachten te werk gesteld worden, en dan alleen in scholen voor gewoon lager on derwijs. Bovendien zal in meer dan een van dergelijke scholen de onderwijzer het wel liever zonder assistentie doen en iet wat meer van eigen krachten vorderen. Niemand zegge nu dat de plattelands- scholen zoo weer het kind van de reke ning worden. Het zijn juist de plattelandsonderwij zers, die tegen de verhooging van den toelatingsleeftijd der kinderen bezwaar maakten. Wij voor ons hadden het liefst nog de zen maatregel, tol 1929, doorgevoerd ge zien. Met bewaarschoolonderwijs en der gelijke had men de bezwaren voor een deel wel ondervangen. Doch nu men dit niet wilde, is een andere maatregel ter bezuiniging noodig. Mooi is hij niet, maar nood breekt wet en wanneer men niet heeft wat men lieft, moet men lief heb ben wat men heeft. en de jongen bleef daar een poosje stil en schijnbaar verlegen zitten. Eindelijk begon hij hevig te zuchten en zijn krukken opnemend, kwam hij naar de tafel waar zij zat. „Zou u mijn moeder niet willen ver tellen, dat, ik berouw heb, dat ik zoo 'oneerbiedig tegen haar geweest ben". „Fclix, heb je er werkelijk berouw over „Ja". „Wel, ga dan zelf naar haar toe en vertel het haal', en zij' zal nog duizend maal meer van je houden, dan zij tot nu toe deed. D|e belijdenis moet van je eigen lippen komen". Hij stond daar besluiteloos en zuchtte opnieuw: „Be zal het doen, als u met mij mee gaat". Zij stond op en zij gingen naar moVrouw Andrews kamer. Die moeder was prach tig gekleed in visitecostuum, en was haar hoed aan het opzetten, toen zij' binnenkwamen. „Mevrouw Andrews, nw zoon wenscht iets tot u te zeggen, waarover u heel blij zult zijn, naar ik vermoed". „Inderdaad! Wel Felix, wat is dat?" „Moedor ik geloof ik weet, dat ik erg 'ruw en oneerbiedig tegen u geweest ben vanmorgen en o, moe- Eerste Kamer. Die socialistische advocaat mr Mendols die straks bij de rechtbank zal optreden voor de ambtenaren, die den Staat oen proces zullen aandoen wegens de toege paste salarisvermindering, sprak gisteren niet minder dan drie uren over de ka binetscrisis, artikel 40, de houding der S.D'.A.P- tegenover de landsdefensie, enz. Ondanks zijn glossen op allen en een iegelijk, vermocht deze veelprater over de genoemde, vrijwel uitgeputte onder werpen weinig nieuws te zeggen. Hij gaf natuurlijk baron De Vos van Steenwijk de volle laag. Immers deze' was nu niet bepaald democratisch in zijn sproken ge weest. i Dat dhr. Colijn bij zijn intrede in het mi nisterie als Kamerlid werd vervangen door een veehouder, wat dan een gevolg van ons huidig kiesstelsel zou zijn, parodieerde mr Mendels met een geval onder het meerderheidsstelsel toen graal Van Bij- landt, de chr. hist, staatsman, als op volger kreeg een wijnkooper (dhr Snoeck- Henkemans). En dan do boutade, dat Abraham toch ook een groot veehouder was en niettemin een eminent staatsman immers 'hij sprak tot Lot: gaat gij rechts, dan ga ik links. (Prettig voor den rooden exegeet, dat Abram ook het omgekeerde voorstelde, zegt de „Msb.!") De heer Verkouteren (G-H.) bestreed het betoog van den heer Van Embden voor de weerloosheid Nederland moet artillerie hebben om op allo eventualiteiten voor bereid te zijn; het wil er geen kwaad mee doen. Chemische strijdmiddelen had men vroeger ook. Spr denkt aan den oorlog tegen de Wialdenzen. EnMozes heeft het heele Egyptische leger laten stikken in de Rooide Zee(Algemeenc vroolijkbeid). Wiat arbitrage betreft, in den strijd tegen Spanje zouden we geen gelijk hebben ge kregen. Dan zou het Hof tegen Filips hebben gezegd: „Je hebt groot gelijk, dat je ze allemaal van kant maakt 1" Spr adviseert de redevoeringen over de weerloosheid bij de grens aan te plakken dan lacht de vijand zich misschien wel dood! (Groote vroolijkheid). Met aanne ming der motie-v. Embden zouden wij ons onsterflijk belachelijk maken. Laat de professor adhaesie aan den vijand vragen Mr A. A. de Veer betoogde, dat een uitkeering van het Rijk aan de gemeenten een zekere nivelleering zou hebben kun- hen bereiken in de belasting der gemeen- tenaren, die thans voor verschillende ge meenten zeer verschillend is. Het inhou den van de Rijksuitkeering aan de ge meenten bereikt niet, dat die gemeenten zuiniger beheer voeren, maar alleen dat 'de inwoners nog zwaarder worden belast De wijziging der forensienbelasting juicht 'spr toe, mits deze de gemeentefinanciën niet in de war stuurt. Minister Ruys toonde zich weer in be perking de meester. Binnen het uur was Z.Exc. klaar met zijn rede. Even stellig als de bewindsman tegenover prof. Van Embden volhield, dat de weermacht van ons land de voornaamste factor was, die het buiten den oorlog hield, even beslist wees hij ook af diens meening, alsj zou de der, ik hoop, dat u mij vergeven wilt 1" Hij liet zijn krukken vallen en strekte zijn armen uit, en mevrouw Andrews wierp haar diamanten speld neer, waar mede zij de linten van haar hoed wilde vastmaken en trok het jongetje tegen zich aan. „Mijn dierbaar kind, mijn lieveling. Na tuurlijk wil ik 't je graag vergeven. Mijn lieve jongen, als je maar wist, hoeveel ik van jo houd, dan zou jo mijl niet zoo dikwijls bedroeven door je opvliegende natuur. Mijn lieveling Zij hukte zich om hem te kussen en toen zij omkeek om naar de gouvernante te zien, die op zoo kiesche wijze deze verzoening bewerkstelligd had, was deze al verdwenen; moeder en zoon waren alleen HOOFDSTUK XXVI. Een onverwachte ontmoeting. In 't eerst na haar vertrek naar New York ontving Edna geregeld brieven van mevrouw Murray en meneer Ham mond, maar toen de winter begon voort te schrijden, werden de berichten zeld zamer en ten laatste verliepen er tel kens verscheidene weken eer er weer eens een schrijven van „Le Rocage"aan. kwam. Norman Arthurs naam werd nooit genoemd en hoewel haar hart schrijnde verdediging van ons grondgebied een hopelooze zaak zijn. Die verdediging van hetgeen haar door God werd toevertrouwd acht de regeering een prima,iren plicht. Met prof. Van Embden erkent de minister dat de toekomstoorlog met zijn chemische strijdvoering uitermate wreed zal zijn en zware verantwoordelijkheid zal dan ook rusten op de staatslieden, die hem ont ketenen. Edoch, het is niet juist, dat daarom van verdediging zou moeten wor den afgezien. Omtrent de omstandigheden, waaron der het Kabinet opnieuw is .opgetreden, had de minister niets toe te voegen aan hetgeen hij daarover reeds hoeft merfo gedeeld. Het Kabinet heeft het niet ge waagd, de verantwoordelijkheid voor een langer sleepend houden van de crisis op zich te nemen, toen anderen, na een waarlijk niet kort toegemeten tijd, niet bereid waren bevonden zijn taak over te Ucmon. Spr waardeert zeer den steun, wel ken de lieer Rink heeft toegezegd aan het Kabinet. Maar al sta,at bezuiniging op den voorgrond, kan van het Kabinet niet anders worden verwacht dan dat het re geert overeenkomstig dc beginselen did in de partijen der rechterzijde leven. Minister Colijn ruimde alvast enkele punten van ondergeschikten aard op, om morgen ©en schoone lei te hebben voor de uitstippeling der groote lijnen in zijtn beleid. Spr. dankte de sprekers die hem hebben gesteund of hem lof hebben toe gezwaaid. Spr. heeft zich onder de re devoeringen nu en dan in den arm ge knepen en zich afgevraagd of hij wel goed wakker was. Spreker dankte den heer Rink voor diens oppositioneele rede in voornamen stijl. De heer Wibaut heeft spreker verrast door zijn waardigen toon. Een wetsontwerp tot wijziging der fo rensen-belasting heeft spreker's departe ment reeds weken geleden verlaten en zal binnenkort bij de Staten-Generaal inko men. Een wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet is gezonden aan de com missie voor georganiseerd overleg. De electrificatie van de middengroep. Tot een© bespreking van bovengenoemd onderwerp waren gisteren uitgenoodiigd de burgemeesters van de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren, besturen van waterschappen en polders, aan welken oproep velen gehoor hadden gegeven. De Slatenzaal was grootendeels bezet. Aanwezig waren ook de leden van Ged. Staten en de heer Streefkerk, di recteur der P.E.Z.M. Be Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles vair Ufford, heette de aan wezigen welkom. Spr. ging de geschiede nis van het electrificatievraagstuk vanaf 1917 na, toen een besluit van de Staten genomen werd, waarbij besloten werd de voorziening in Zeeland ter hand te ne men vanwege de Provincie. Eenigen tijd daarna werd toen de P.E.Z.M. opgericht. In ZeeUwsch-Ylaanderen werd de cen trale te Westdorpe opgericht. Over deze jeugdige maatschappij moet geen oordeel worden geveld alleen naar de resultaten van het eerste boekjaar. Die zijn boven dien ook niet zoo ongunstig. In Januari 1923 ontvingen Ged. Staten van de P.E.Z.M. de imededeeling, dat commissa rissen niet tot overeenstemming zijn kun nen komen over den aankoop der Vlis- singsche Centrale. Ged. Staten antwoord den, dat zij het niet in het belang der provincie achtten de centrale aan te kooi- pen, waarhij nadere voorstellen werden gevraagd. Korten tijd daarop kwam och- van pijn, onderdrukte zij dag en dag met groot geweld het steeds inniger wassende liefdegevoel, en legde zich met des te meer ijver toe op het werk des\verstands. De heer Manning had haar tweemaal vergezeld naar de bibliotheken en kunst tentoonstellingen, en zoo nu en dan had hij haar nieuwe boeken gezonden en En- gelsche en Fransche tijdschriften. Maar zijn kille, ondoordringbare kalmte drukte Edna ©enigszins en bracht haar in de war, zoodat het een scheidsmuur vorm de tus'schen alle warmte van gevoel in hun omgang. Hij overschaduwde haar in die mate, dat zij in zijn verheven tegen woordigheid niet in staat was tót haar recht te komen, en zoo voelde zij telkens' weer meer grond te verliezen in zijn waardeschatting. Die peinzende kalmte, die op zijn ernstig gelaat lag gespreid, werkte niet kalmeerend op haar; en zij had steeds een gevoel van vage on rust over zich, als zij in zijn gezelschap was en zijn koude, onaandoenlijke oogen op haar rustten. Op een morgen in Januari, toen zij zat te luisteren naar de verhalen van Felix, kwam mevrouw Andrews de leer kamer binnen met een open briefje in de ©ene hand en een prachtig bouquet in de andere. (Wiordt vervolgd). s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1