Mo 176 Maandag 18 April 1614 38e Jaargang 1EESTER infl LEVENSLEED. BK te Praiincie. tmm Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat S8—70, Goe» Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw De Commissie van Herstel aan het werk. Nadal de commissie van herstel Zater dagvoormiddag het Italiaansche antwoord had ontvangen, werden de Fransche, Bel gische, Engelsche en Italiaansche ant woorden gepubliceerd. Het kan natuurlijk niet anders dan groote voldoening wekken, dat alle ant woorden er toe strekken, de conclusie van de deskundigen tot grondslag van de oplossing te nemen. Alle antwoorden zijn kort, sommige zijn niettemin kenschetsend. Zoo is het meest opvallend in het Fransche antwoord, dat Poincaré opmerkt, dat waarborgen noodig zouden kunnen zijn voor het geval de garanties, die Frankrijk en België op het oogenblik in handen hebben, zouden wor den opgenomen in een algemeen plan Van garantie aan de geallieerden. Dat be treft dus de kwestie van de sancties. De Parijscbe correspondent van de „Daily Mail" meent echter te weten, dat ernstige meeningsverschillen tusschen Londen en Parijs over de maatregelen, die de geallieerden zullen hebben te nemen tot uitvoering van de geallieerde schade- vergoedingsvoorstellen, oorzaak zijn van het overhaaste bezoek van den Belgischen premier en den Belgischen minister van huitenlandsche zaken aan Parijs en Lon den. De Fransche regeering zou van oor deel zijn, dat er geen enkele reden be- istaat om Duitschland thans meer dan in het verleden, te vertrouwen. Niets zou kunnen worden veranderd in de effec tieve militaire bezetting van het Roer- gelied en het Rijnland. Een guerillaoorlog in Syrië. Reeds meerdere malen hebben wij mel ding gemaakt van berichten uit verschil lende bron ovej' gevechten aan de Syri sche grens tusschen Fransche troepen en inheemsche benden. Toen vogr twee 'jaren het Noordelijk gedeelte van Syrië aan de Franschen verloren ging, heeft Mustapha Kemal de bevolking van dat ■gebied gezworen dat hij niet zou rusten Voor deze gebieden weer Turksch waren. Sindsdien is in die streken een ononder broken guerillaoorlog aan den gang tegen de zeer pnbeminde en zuiver militaire heerschappij. In de laatste dagen hebben 'de gevechten in de streek tusschen Alep po, Antiochië en Alexandretti een zeer ernstig karakter gekregen. De uitstekend gewapende en goed aangevoerde vrijkorp sen beheerschen den toestand en brengen den Franschen bijna, dagelijks gevoelige nederlagen en ernstige verliezen toe. Den SOen April verloren zij bijv. 180 man, een tetuk geschut, verschillende machinegewe ren en een groote hoeveelheid munitie, fransche reservetroepen, welke uit Aleppo iaanrukten, werden den 22en bij Antiochië ma een gevecht van vijf uren verslagen. Van Fransche zijde zijn groote militaire operaties te verwachten. Spanning tusschen Rusland en Roemenië. De Russische bladen publiceeren een bericht uit de Hongaarsche pers, volgens hetwelk in de Roemeensche grensgebie den groote militaire bedrijvigheid zou heerschen. Alle op non-activiteit gestelde soldaten en officieren van 42 jaar en ouder zouden last gekregen hebben, zich gereed te houden, op het eerste bevel, binnen de 24 uur, naar de mobilisatie centra te vertrekken. De bladen wijzen FEUiLLETöi. 100). „Juffrouw Earl, mijn schrijftafel staat vlak bij h-et raam, en toen ik gisteren avond nog laat zat te schrijven, zag ik verscheidene groote muggen en motjes tegen de ruiten opvliegen, wat geluk kigerwijze hun den toegang afsneed, om :de vlam van het gas hierbinnen te be reiken. Misschien fluisterde de onerva renheid hen in, dat het wreed was, hen buiten te sluiten; maar wat geneest spoe diger, teleurgestelde nieuwsgierigheid of geschroeide vleugels „Meneer Manning, waarom .ziet u meer gevaar in het schrijven van een boek, dan in 't geven van kleine schetsen in een tijdschrift?" „Eenvoudig om deize reden, dat het gevaar .zelf in het boek schuilt, waar over u beschouwingen zult geven en uitwerken. Indien ik uw kijk op de din gen niet geheel misversta, koestert u de hoop, dat verdichte verhalen bijzonder leerrijk .zouden zjjn, en niet alleen zou den inhouden gezonde moraal, maar ook wetenschappelijke theorieën. Hierin, ver oorloof mij, dat ik het u zeg, verstaat u den geest van den tijd niet Die men schen lezen een roman enkel als amuse tevens op de uiterst gespannen atmosfeer in Bessarabië. Verandering in de politieke verhoudingen in Engeland. Volgens de „Daily Express" zal er wel dra een belangrijke verandering plaats hebben in de Engelsche politieke ver houdingen. Terwijl in de liberale gelederen nog steeds groote verwarring heerscht en de socialisten terrein verliezen, heeft de conservatieve partij besloten, zich te doen gelden. Dit besluit zou het gevolg zijn van klachten, welke zijn geuit over de slappe wijze, waarop de partij geleid wordt en over het feit, dat zij in gebreke is geble ven, een krachtigen en doorgezetten aan val op de regeering te doen. De regeering van Mac Donald heeft haar kansen weg gegooid. Haar geknoei met het huurvraag- stuk en haar onmacht om iets te doen met betrekking tot het woningvraagstuk hebben het lagerhuis teleurgesteld. Door dat de socialistische beloften ten aanzien van de werkloosheid op niets zijn uitge- loopen, is er wantrouwen ontstaan onder de'kiezers, die de labourpartij in Decem ber hebben gesteund, vertrouwende op de verzekering dier partij, dat zij alleen het middel tegen de werkloosheid kende. Volgens de „Daily Express" zou uit be trouwbare rapporten uit meer dan 200 kiesdistricten blijken, dat het prestige der regeering snel aan het afnemen is. Korte berichten. Prins Napoleon heeft uit Brussel een brief gezonden aan het bestuur van de Bonapartislische partij, waarin hij zijn partijgangers aanbeveelt te stemmen op hen, die orde en gezag willen handhaven. Zij moeten energiek de communisten en internationalisten bestrijden, die in de kaart spelen van de vijanden van Frank rijk. Er worden den laatsten tijd op de Engelsche kust herhaaldelijk steuren ge vangen, welke, daar de steur een ko ninklijke visch is en de wet bepaalt, dat alle steuren, gevangen op de Engelsche kust, aan den koning behooren, aan den koning worden aangeboden. Het aantal slachtoffers yan het spoorwegongeluk bij Bellinzona schijnt grooter te zijn dan vermoed werd. Er wor den nog steeds lijken onder de puihhoo- pen uitgehaald. Gisterochtend vond men nog een deel van een verkoold lichaam. Ongeveer .20.000 arbeiders in het Berlijnsche bouwbedrijf zijn door de pa troons uitgesloten, daar de timmerlieden, die kort voor Paschen de staking hadden geproclameerd, geweigerd hebben het werk te hervatten Uit Weenen wordt aan de Daily Chronicle gemeld, dat te Agram verschil lende koffers zijn gevonden, waarin zich de juweelen der Montenegrijnsche ko ninklijke familie bevonden, die bij den terugtocht der Oostenrijksch Hongaarsche troepen verloren zijn geraakt. De waarde dezer juweelen wordt op 27 millioen francs geraamd. Die stad Thisseldorf weigert een kazerne van 16 a 18 miljoen goudmark te bouwen voor de bezetlingsautoriteiten. In Engelsch-Indië hebben de natio nalistische groepen een nationale con ventie geconstitueerd, die zal ijveren voor Dominions-zelfbestuur. ment, niet als studie; en zij willen dan niet technische uiteenzettingen en korte bespiegelingen inplaats van opwindende ontknoopingen en overdreven ontboeze mingen. Menschen, die iets willen leeren denken er niet aan, wat zij voor studie noodig hebben, te vinden in een roman, maar bedienen zich terstond van een wetenschappelijk boek over de studie, die zij wenschen te beoefenen en weinigen zullen zij eerder spottend hoonen de voor .amusement, die den wetenschap- pelijken kost verteren kunnen, dien u hen opdischt. Integendeel, verre van uw goed bedoeld streven, om hun gezichts kring te verruimen, te .zullen appïecieeren .zullen zij eerder spottend honen op de pedanterie van den schrijver, of iedere bladzijde overslaan, die hen noopt tot nadenken en voortjagen naar de vol gende bladzijde". „Maar meneer Manning, beschouwt u niet de schrijvers van elk tijdperk als de leidslieden van den smaak en de moraal hunner tijdgenooten?" „Neen, zeker niet; zij geven slechts' weer, maar vormen niet den smaak van het publiek. Vroegere schrijvers schilder den de menschen zooals zij hestonden; niet zooals zij zelve ze gaarne gewild hadden, of zooals ze wel hadden kunnen zijn. Mejuffrouw Earl, de wereld van ro manlezers zal u bewierooken als u er in slaagt hen te vermaken of hen van ver- m JC- runjiL' 'ir BT"'' Bk 1 T¥ Nederland en Rusland. Over den stand der Russisch-Neder- landsche onderhandelingen wordt aan de N. R. C. van bevoegde zijde het volgende medegedeeld De onderhandelingen nemen een gunsti- gen loop. Dit blijkt reeds uit het feit, dat hij de eerste te Berlijn gevoerde be sprekingen de Nederlandsche delegatie uit sluitend over het sluiten van het handels verdrag wilde onderhandelen, terwijl de Russen als eerste voorwaarde voor een dergelijke gedachtenwisseling de erken ning de jure verlangden. Ditmaal zijn de Nederlandsche gedelegeerden echter be voegd de heide yraagstukken als basis van de verdere beraadslagingen te be schouwen. De Nederlandsche delegatie heeft in een Vrijdag gehouden zitting een aantal niet verplichtende voorstellen betreffende bot handelsverdrag ontwikkeld. De heer Kre- tinski heeft daarop aan de Nederlandsche gedelegeerden medegedeeld, dat het hem onmogelijk was deze voorstellen te onder zoeken, zonder eerst bevoegde deskundi gen te hebben geraadpleegd. Daar hij ech ter vreesde dat verdere onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag verscheidene maanden zouden kunnen du ren en hierdoor geen gebruik meer zou kunnen worden gemaakt van den voor de scheepvaart gunstigen tijd, stelde hij zij nerzijds een andere regeling voor. Onmid dellijk, nadat de beide staten elkaar de jure zouden hebben erkend en de resp. gezanten zouden hebben benoemd, zou den de onderhandelingen over het slui ten van een handelsverdrag worden voort gezet. De Nederlandsche gedelegeerden schijnen niet ongeneigd in dit voorstel te treden, meenden echter dat in het pro tocol betreffende de erkenning en het be noemen van gezanten de clausule van de aneest begunstiging zou moeten wor den opgenomen. Hiermede verklaarde de heer Kretinski zich zijnerzijds accoord, mits een uitzondering zou worden .ge maakt voor de staten, die .Rusland reeds vroeger de jure hebben erkend, alsook voor een aantal staten uit het Oosten, zooals Afghanistan, die bijzondere belan gen in Rusland hebben, belangen, die niet tegen die van Nederland indruischen. De Nederlandsche delegatie zou nieuwe instructies ontvangen. Ook de Russen verwachten nieuwe instructies uit Mos kou. Bindend zijn de verschillende ont wikkelde voorstellen natuurlijk nog in geen geval. Salarisverlaging Rijksperso neel. Zooals wij meldden, treedt 1 Mei a.s. in werking de voorgenomen korting op het salaris van het Rijkspersoneel, en wel voor de gehuwden en kostwinners ad 5 pet., voor de ongehuwden ad 10 pet. Het schijnt de bedoeling te zijn de vol gende gedragslijn te volgen bij de be antwoording van de vraag, wie als kost winners zijn aan te merken. Als zoodanig zullen worden beschouwd: a. weduwnaars en gescheiden echtge- .nooten, die een of meer wettige of wette lijk erkende kinderen of stiefkinderen te hunnen laste hebben; b. zij, die zorg dragen voor het onder houd van ouders, pleegouders, groot ouders, broeders of zusters, welke niet in staat zijn in eigen onderhoud te voor zien en geen steun van derden genieten. Een en ander zal beoordeeld worden naar den toestand op 16 April 1924, en moet aangetoond worden ten genoege van de met de toepassing van de regeling be laste autoriteiten. In twijfelachtige geval len beslist het betrokken Departements hoofd. Voorts zal het verhaal der pensi oensbijdragen zich beperken tot de ver minderde wedde. Een overeenkomstige kortingsregeling zal ook worden getroffen vont 'het tijdelijk en het hulppersoneel en voor het personeel in zijdelingschen Staatsdienst. Loon werklieden in 'sRijks dienst. Naai- wij vernemen heeft de Regeering bepaald, dat ook op de loonén van hen, die onder het arbeidsreglement voor werk lieden in 's Rijks dienst vallen, eenzelfde vermindering zal worden toegepast als voor de ambtenaren zal gelden, die on der Jiet bezoldigingsbesluit vallen. Een overeenkomstige vermindering zal worden toegepast ten aanzien van de loonen van met of na 1 Mei 1924 nieuw benoemden of bevorderden, zoomede ten aanzien van verhoogingen van loonen, die met of na 1 Mei 1924 intreden. Het conflict in de Twentsche textielindustrie. De Rijksbemiddelaar, de heer H. A. van IJsselsteijn, heeft de partijen in het Twent sche textiel-conflict wederom tot een bij eenkomst opgeroepen op Woensdag 'a.s. te Enschedé. Chri s t.-H i s t. Unie. In de vergadering van het hoofd bestuur der Chr.-Hist. Unie werd, in ver band met hernieuwd op den voorgrond treden van enkele belangrijke vragen, in verband met de verhouding van Gods dienst, Kerk en Staat, besloten, 'tot de benoeming van een commissie uit de Unie, ten einde deze vragen te bestudee- ren en daarover aan het hoofdbestuur rapport uit te brengen. De algemeene ver gadering van de Unie zal worden ge houden op Woensdag 11 Juni te Utrecht. Aan het dagelijksch bestuur werd opge dragen, een beknopt concept-verkiezings manifest saam te stellen. bazing de handen ineen doet slaan door uw fantastische voorstelling; ma,ar als u tracht hen op te voeden of te onder wijzen, dan zult u geen lezers vinden of door hen bespot worden. Zij verwachten van u, dat gij hen helpt den tijd te^doo- den, niet dien te vullen met moeilijk te volgen geleerdheid". „Meneer, is het dan niet eerlijker om te strijden tegen een zoo eerloos meegaan met de ontaard© denkbeelden van dezen tijd?" „Dat zal afhangen van den ernst van uw wensch om het martelaarschap op u te nemen en wellicht onder te gaan. Ik heb sterker zwemmers dan u zien verzinken, na wanhopige pogingen om hun hoofd boven water te houden". Edna keek den uitgever kalm aan, schudde het hoofd en antwoordde: „Ik zal niet verzinken. In ieder geval wil 'ik het wagen. Ik zou desnoods liever ondergaan in mijn pogingen, dan te le ven zonder het ooit geprobeerd te heb ben". 1 „Mejuffrouw Earl, ik vrees, dat u later noig eens spijt zult krijgen van uw, besluit het beroep van schrijfster te kiezen, al denk ik dat u hier te New-York meer geld voor uw werk kunt maken, dan el ders op het vasteland. U bent goed be gonnen; veroorloof mij u den raad te geven voorzichtig te zijn, schrijf niet te vlug, en veracht geen vijandige critiek. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot scheikundige aan de landbouwhooge- Als het u aangenaam is, zal ik u in de aanstaande week gaarne eens opzoeken en u vergezellen naar de publieke biblio theken, die veel bevatten, wat n interes- seeren zal. Ik zal u bericht zenden, zoodra ik een oogenblik vrij kan nemen; en als u mijn diensten noodig mocht 1 hebben, zoo hoop ik, dat u niet aarzelen zult daarvan gebruik te maken. Goeden avond, juffrouw Earl." Hij boog en verliet de bibliotheek, en Edna ging naar haar eigen kamer, over cit kort onderhoud nadenkend, en zichzelf haar teleurstelling bekennend, die dit ge sprek met den meest gevreesde van haar critici haar bezorgd had. „Hij is even gepolijst als een ijskegel, en ook even koud. Hij kan even nauw keurig en schrander zijn, en diep, Waar zeker heeft hij niet de schittering van gaven die Zij voleindigde de vergelijking niet, maar perste haar lippen op elkaar en begon te schrijven. Den volgenden morgen kwam mevrouw Andrews de schoolkamer binnen en na haar kinderen een morgenkus gegeven te hebben, wendde zij zich vriendelijk tot de gouvernante. „Juffrouw Earl, ik geloof, dat meneer Manning u .gisteravond een bezoek ge bracht heeft. Hoe kent u hem?" „Ik heb hem1 eerst gisteren voor het eerst ontmoet, maar wij hebben al een VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprij's: Per 3 maanden, franco per post, f3. Los«e nummersf 9.05 PHjs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. school te Wageningen C. A. Koppejan, aldaar, thans tijdelijk werkzaam als zoo danig. Opheffing telegraafkanto ren. Het hulptelegraaf- en telefoonkan toor te Oud-Vossemeer wordt opgeheven en vervangen dqor een station voor den telegraaf- en telefoondienst. Luitenant ter zee 2e kl. J. J. van Stuyvesant Meijen wordt van Willems oord overgeplaatst naar Vlissingen om tegenwoordig te zijn bijl de proeftochten van Hr. Ms. Kruiser Java. D|e 2e luitenants der infanterie van het O.-I. leger L. J. Prummel en J. C. Pols zijn naar Indië vertrokken. Die heer B. O. D. Hanegraaff is er kend en toegelaten als consul van Hon garije te Amsterdam voor de provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland, niet uitzondering van 's Gravenhage en Scheveningen. Middelburg. Mevrouw H. Boddaert Schuurbeque Boeije heeft om gezondheids^ redenen bedankt als lid van den raad. Opvolger op de lijst van den Vrijheids bond is dhr W. Bosman. Vlissingen. Het stoomschip „Turbinia" dat aan de werf der Kon. Mij „Die Schel de" wordt voorzien van machines en ketels, is verdoopt in „Wiermgen". Schore. Zaterdagavond werd alhier door de orgel-commissie haar laatste verga dering gehouden. Die voorz. der comm., ds Klomp, 'deelde mede, dat de geheele ,schuld, die nog op het orgel rust, kan worden betaald, uit de opbrengst van de op 23 April gehouden bazaar. Spr- bracht groote hulde aan mep v. d. Brink Glerum en de meisjesvereeniging, die door volhardend en ijverig werk dit prach tige resultaat hadden tot stand gebracht. Die gemeente van Schore werd gefelici teerd met haar prachtig orgel, waarvoor het geld in een tijd van 2 jaren door vele belangstellenden blijmoedig was ge geven. Oudelande. Zaterdag hadden buurkin deren ruzie, 't Wias vacantie. Wederzijd- sche moeders deden de ruzie eindigen, doch werden daarna handgemeen, waar hij een der moeders de pols werd ont wriclit, waarvoor geneeskundige hulp in geroepen werd. Die politie heeft zich met de zaak bemoeid. Rilland-Bath. D|e officieele opening der nieuwe Chr. School alhier is bepaald op Donderdag 1 Mei a.s. Er zal met de kinderen, met ouders en genoodigden een samenkomst worden gehouden, welke een eenigszins feestelijk karakter zal dragen, en de kinderen zullen worden getracteerd. Voor de school zijn thans 62 kinderen opgegeven. Een hevige windhoos Welke Zater dagavond ongeveer half zes alhier over kwam, was oorzaak dat een in aanbouw zijnde landhouwschuur in de Ziuid-Bath- polder geheel instortte, wat voor den aannemer zeker een groote schadepost zal zijn. Kapelie. Nader deelt men ons mede omtrent het eervol ontslag „verleend op verzoek" aan onzen gemeenteveldwachter dhr P. Groenleer. Dhr Groenleer is 59 jaar oud en is 32 jaar in politiedienst geweest, waarvan 27 jaar op Kapelie als gemeenteveldwachter. Met nauwgezet heid en ijver heeft hij1 voor de belan gen der burgerij zijn politiediensten ver richt. D|at men hierop prijs stelde, bleek tijd lang gecorrespondeerd." „Werkelijk! Dat is voor u zeer eervol. Hij wordt geacht heel kieskeurig te zijn." „Hij is zeker bovenmatig kritisch aange legd, toch vond ik hem' vriendelijk, zelfs hoffelijk. 'Onze correspondentie heeft zijn oorsprong in het feit, dat ik voor zijn tijdschrift schrijf." Mevrouw Andrews liet haar ivoren haakpen vallen, en zag haar een oogen blik vol verbazing aan. „Is het mogelijk? Ik had niet kunnen denken, dat u een schrijfster was. Waar om hebt n mij dat niet eerder verteld! Wat hebt u geschreven?" Edna noemde de titels van haar uit gegeven artikelen op en mevr. Andrews riep uit: „O! dat laatste is een van de mooiste dingen, die ik ooit gelezen heb, en ik heb mijnheer Manning dikwijls lastig gevallen mij te vertellen wie het geschreven had. Mejuffrouw Earl, u zult nog eens be roemd .worden! Indien ik nw buitenge wone gaven bezat, dan zou ik er niet over denken het leven door te zWoegen als gouvernante." „Maar, mijn lieve mevrouw, ik moet mijn brood verdienen, en ben dus ge dwongen te onderwijzen, terwijl ik tevens ook schrijf." T3S "(Wiordt vervolgd). 1*3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1