glazen flacons geel etiket No 174 Vrijdag 25 April 8924 38e Jaargang RITMEESTER ïwlfi I LEVENSLEED. LillOCENTS •V ZANDBIAD SUMATRA ■IiïlI N^ CÏBR^SCntlPPEN BuiteMaal Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER- Mc CLELLAN Co., London. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE OOINTRE «OES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Soos Tel.: RedaGtie no. 11; Admtnisfratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DE S. D. A. P. EN DE CRITIEK. „Het Volk" bevat een opgewekt ver slag van het driedaagsch congres der S.D.A.P. Bewonderenswaardig is de kunst om van een congres, dat zooveel critiek, zooveel teleurstelling, zooveel haken en oogen, zooveel kleine geschilletjes te „verslaan" gat, zulk een boeiend verslag op te maken. Ook den teekenaar komt lof toe, die in 't verslag de foto's der ver schillende redenaars wist in te lasschen. welke dit congres hebben opgeluisterd. Als men die koppen ziet, waarmee deze bladzijden van „Het Volk" zijn bezaaid, dan krijgt men den indruk van pais en rree in de S.D.A.P. En toch ,Men weet wel beter. Neen, deze eensgezindheid is maar schijnbaar. Denk maar niet, dat Stenhuis, al is hij lid van de Eerste Kamer, tot de meest geliefden behoort. Dat Schaper en Stenhuis, al doen zij lief in het verslag, malkaar- niet in de gaten zullen houden; dat Masereeuw en Sten huis, al prijken hun beeltenissen op de zelfde bladzijde, malkander in de armen zullen vallen. Men herinnert zich toch nog wel, wat deze beide laatsten betreft, dat eerstgenoemde, de practicus, de in het vak vergrijsde directeur van de „Voorjitgang"-drakkerij, van „Het Volk" tegenstander, en de ander, de theoreticus, voorstander is van de medezeggenschap der loonarbeiders in de bedrijven, en nu Masereeuw door Stenhuis als „Czaar" Masereeuw wordt aangeduid. En dan van Prof. Bonger tot de mannen van het N.V.V- loopt men ook niet in één dag. Dergelijke conclusies ontlokken de Con gres-debatten. Natuurlijk is dit verschijnsel niet zoo heel vreemd. Het komt in alle partijen voor, alleen met dit verschil, da,t men daar meer er voor uitkomt. Die A. R.-partij voorop heeft altijd gewaagd van een -„droite" en een „gauche", tot welke laat ste dan destijds Lohman en Keuchenius werden gerekend te behooren, terwijl dan mannen als Huber en Beelaerts meer hadden van de „droite". En dan wat ook in alle 'andere par tijen voorkomt: er was ook critiek. O'ók kleine critiek, b.v. op de keuze van Molt- maker tot lid der Eerste Kamer. Maar ook gewone critiek, terecht door onze „Nieuwe Provinciale' 'aldus gereleveerd: Er was critiek op de partijleiding, wel ke leiding zich verdedigde en de goed keuring ontving van de vergadering. Er was critiek op de kamerclub, die bij monde van den heer Schaper zich ver dedigde. Geestig en goed. De slotcon clusie was, dat er geen beter gezelschap bestaat dan dat der sociaal-democraten in onze Tweede Kamer. En het congres Slikte ook déze conclusie. Er was ©enige critiek op de pers, zoo als men die overal zal vinden. Verder waren er eenige ruzies, die men ook al in elke partij vindt, en die het^gevolg zijn van onderlingen naijver en van andere menschelijke eigenschappen. Wie 'er over valt, snijdt licht in eigen vleesch. Er was ook critiek op de daden van mannen, die in de gemeenteraden niet mem- in oppositie zijn en het gemakkelijk hebben, maar die positief werk moeten doen en dus teleurstellen. Dat alles is niets bijzonders en kan stilzwijgend wor den voorbijgegaan. Men vraagt zich alleen af, of het congres niet veel te lang bij deze dingen stilstond, hoewel aan de andere zijde een partijleven niet gezond is, als er geen gelegenheid tot critiek gegeven wordt. Een mensch mag wel we ten. dat hij voortdurend op de vingers geke ken wordt. Critiek sluit waardeering niet uit FEUILLETON. 98). „O, jawel, juffrotuw Earl! Knijp mij niet zoo, Felix. M'n arm is heelemaal blauw. Daar is zij. Kijk, hier aan mijn kantl Hier is Roodkapje!" Edna zag een klein meisje, gekleed in het rood, aan de hand van een kinder juffrouw van middelbaren leeftijd, die langzaam naar een van de mieren wan delden. Felix stak zijn hoofd buiten 'het raam en riep' de vrouw: „ilannah, gaan jullie de zwanen voe ren?" he'én "6^011 ^a> ^aar Saan ,we nu „Wel, dan zullen w;e jullie daar zien." „Roe heet het kind?" vroeg Edna. „Lila Manning en zij is doofstom. Wij! praten met haar op onze vingers." Zij stapten uit het rijtuig en gingen naar een groepje kinderen, die aan den .j Yan het water stonden en toen zij helix zag, sprong het kleine, slanke meisje in het rood hem tegemoet. Zij' bewioog snel haar kleine, slanke vinger- jes, want ze had hem veel te vertellen. Het was een lief, maar teer kind, blijkbaar JE FIJNSTE Dr Helfferich. f Die ongerustheid in Duitsch-nationale kringen over het lot van Dir Helfferich, die na een reis in Italië met den bij Bel- linzona verongelukten Di-trein uit Milaan naar zijn land wilde terugkeeren, is ge^ grond gebleken. Dat hij tot de slachtoffers van de ramp behoort, valt niet meer te betwijfelen. Karl Helfferich was op 22 Juli 1872 te Neustadt a.d. H. geboren en is dus 51 jaar geworden. Na zijn fetudie in de nationale economie te hebben vol tooid, werd hij in 1901 benoemd tot hoog leeraar te Berlijn, welk ambt hij nog het zelfde jaar weer prijs gaf, toen hem de leiding der koloniale af deeling van het Rijksministerie van buitenlandsche zaken werd opgedragen. Deze post heeft hij vijf jaar lang bekleed. In 1906 werd hij benoemd, tot directeur van den Anato- lischen Spoorweg te Konstantinopel, in 1908 tot directeur van de Deutsche Bank te Berlijn. In 1915 hervatte hij zijn poli tieke loophaan als staatssecretaris van het Rijksministerie van financiën, van waar hij hetzelfde jaar in dezelfde functie overging naar het departement van bin- nenlandsche zaken. In 1917 is hij in het kabinet-Michaëlis ook korten tijd vice- kanselier geweest. Toen in November van dat jaar de groote politieke keer kwam werd hij met de voorbereiding van den vrede belast, welke taalt hij. na en kele maanden neerlegde om, van Juli tot September 1918, als Duitsch vertegen woordiger bij de Sovjet-republiek op te treden. Sedert de nederlaag van Duitsch- land heeft Helfferich in den rijksdag tot de leidende, doch tevens felst-bestreden leden van de Duitsch-nationalen behoord. Bekend is zijn campagne tegen Erzberger in 1919 en 1920, welke weliswaar tot veroordeeling van Helfferich tot een geldboete leidde, doch tevens over Erz berger het politieke doodvonnis streek, dat hem noodzaakte als minister van financiën af te treden. Dien laatsten tijd was H. door ziekte ondermijnd. Het verblijf in het Zuiden had hem zooveel goed gedaan, dat hij zich krachtig genoeg gevoelde Om aan de verkiezingscampagne te gaan deel nemen. Woensdagavond zou hij zijn eer ste rede houden. De Paaschdrukte in Engeland. De Paaschdrukte aan de Londensch© stations is dit jaar buitengewoon groot geweest. Volgens schatting hebben de treinen in twee dagen ongeveer 5 mil lioen reizigers vervoerd. Die grootste stroom ging naar de zeekust, doch ook naarbet vasteland was de reizigers- stroom enorm. Aan den anderen kant brachten de transatlantische stoom schepen talrijke bezoekers uit de Ver- eenigde Staten en Canada naar Enge land. Te Southampton zijn Zaterdag niet van Hettie's leeftijd en terwijl Edna keek naar de wisselende uitdrukkingen ,op haar fijti besneden gezichtje, wendde zij zich tot de kinderjuffrouw en vroeg: „Is het een weesje?" „Ja, juffrouw, maar zij zal het nooit voelen, zoolang haar oom leeft. Hij ver went haar erg." „Hoe heet hij en waar woont bij „Meneer Douglas G. Manning. Hij woont op NStraat Drieëntwintig; maar hij brengt zijn meesten tijd door op zijn bureau. Het doet er niet toe, hoe laat op den avond hij thuis komt, hij gaat nooit naar zijn eigen kamer voor bij naar Lila heeft gekeken en haar goeden nacht heeft gekust. Jongeheer Felix, maak alstu blieft .haar hoed niet los, de wind zal haar haar heelemaal uit de krul waaien." D;e kinderen hadden een tijdlang plezier in het kijken naar de zwanen en toen zij zich bereid verklaarden om weer huis waarts te gaan, werd met Hannah afge sproken, dat zij elkaar den volgenden dag weer zotuden ontmoeten op dezelfde plaats. Zij keerden terug naar het rijtuig en Felix zei „Vindt u Lila geen kleine schoonheid?" „Ja, ik ben het volkomen met je eens Ken je haar oom?" „Neen, en ik Wil hem ook niet kennen; hij is veel te zuur en te ongenaakbaar. Ik minder dan 1500 Amerikanen geland. Het Amerikaansche touristenbezoek aan Engeland schijnt dit jaar buitengewoon levendig te zullen worden. Men verwacht tot October niet minder dan een kwart millioen Amerikaansche bezoekers te Lon den. Paaschdrukte in Frankrijk. De uittocht naar Parijs uit Engeland ter gelegenheid van de Paaschvacanlie, die de laatste jaren steeds geweldig is, heeft dit jaar de verwachtingen van de reisbureau's nog overtroffen. Over Bou logne alleen kwamen Donderdag 5000 Engelsehen Frankrijk binnen, terwijl Ca lais, Havre en Dieppe ook hun deel had den. Doch ook voor de Noordelijke havens waren er vele reizigers. De London and North-Eastern Railway moest zelfs een extra boot naar Hoek van Holland laten varen om alle reizigers over te zetten. De spoorwegramp van Bellinzona. Eerst zeer langzaam komen voldoende berichten uit Zwitserland binnen, om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de catastrofe te Bellinzona. Uit een en ander blijkt, dat de twee treinen met zoo groot geweld tegen elkaar botsten, dat'de loco motieven van hun wielen werden afgerukt en ondersteboven op de rails geworpen. Zij zijn totaal vernield en deze schade post van 5 millioen francs is een gevoe lige klap voor liet Zwitsersche spoorweg- budget, dat voor het eerst sedert de laat ste tien jaren met een batig saldo sloot. Door het donderend geraas van den schok werd geheel de omgeving uit haar slaap gewekt en begonnen spoedig de klokken van Bellinzona te luiden. Intus- schen was van den Italiaansclien trein de eerste wagen in elkaar gedrukt. De daar aanwezige gasreservoirs barst ten uit elkaar en in enkele seconden stond de wagen van de eene zij tot de andere in vlammen. De gloed was zoo groot, dat liet vuur niet lang kon duren, zoodat de aanwezigen, voor zoover zij al niet in den slaap gedood werden, niet lang ge leden kunnen hebben. Hun lichamen zijn dermate verbrand, dat liet de grootste moeite kostte vier van de slachtoffers te identificeeren. Bovendien missen alle lij ken het hoofd. Ook van de in den trein aanwezige handbagage was niets dan wat ascli overgebleven, zoodat ook van hieruit geen spoor gevolgd kon worden. Alleen een onnoozel visitekaartje was aan den gloed ontsprongen en werd later terug gevonden. De eigenaar, zekere lieer Wurt- heim uij Berlijn, is onder de dooden te rekenen. Het was een geluk voor de gewonden, dat liet ongeluk plaats liad in de onmid dellijke nabijheid van de Zwitsersche spoorwegwerkplaatsen. Daardoor waren de meest moderne instrumenten bij de liand om snel hulp te verleenen. Toch kostte het nog zes volle uren arbeid al vorens een in de verwrongen locomotief beklemd geraakte machinist uitgezaagd kon worden. Het gerucht, dat Dr Schacht de presi dent van de rijksbank, bij het spoorweg ongeluk te Bellinzona omgekomen zou zijn, is niet juist. Dr Schacht bevindt zich te Berlijn. Korte Berichten. Die politie te Marseille is een inter nationale dievenbende op het spoor ge komen, die er haar werk van maakte, de poststoomscliepeii van Marseille- naar Buenos' Ayres te bestelen. Men schat, dat de bende tot dusver 6 millioen franc ge stolen heeft Naar de Brusselsche „Standaard" heeft vernomen, is de toestand van den Vlaamschen student Vallaeys, die na het studenten-congres te Leuven door een revolverschot is gewond, verbeterd en koestert men de vaste hoop hem te redden Sinds zijn terugkeer uit Moskou heeft Trotski een grimmiger houding dan ooit aangenomen. Hij heeft Ramsay Mac Do nald een hankiersbediende genoemd en met het grootste scepticisme gesproken over de Engelsch-Russische conferentie te Londen. Hij heeft ook de Amerikanen scherp gehekeld en noemde ze nog schijn heiliger en minderwaardiger dan de wit te garden. x Met ingang van 1 Mei zullen alle treinen van Mainz, die tot dusver aan de grens van het bezette, gebied eindig den, weer naar Frankfort doorloopen. Daarmee zou dan de normale dienst van 'voor de Roerbezetting hersteld zijn. De conferentie welke gisteren te Londen begon ter regeling van. de Iersche grenskwestie, is reeds op het doode punt aanbeland. De Engelsch-Russische besprekingen zijn gisteren te Londen hervat. Rijkskanselier Marx zal dezer dagen met verlof der bezettingsautoriteiten een spreekbeurt in het Roergebied vervullen. Koning Haakon VII van Noorwegen zal zich met het geheele ministerie en groot gevolg in den zomer naar Spitsber gen begeven om plechtig voor Noorwegen bezit te nemen van dit land. Gisterochtend heeft er te Marcinelles bij Charleroi een mijngasontploffing plaats gehad op ongeveer „430 M. onder den grond, waarbij 8 personen zijn gedood en 11 gewond. In verscheidene Oost-Pruisische dis tricten is een staking onder de veldarbei- ,ders uitgebroken. De technische noodhulp is in dienst gesteld. heb hem wel eens toet Lila zien wandelen en hij komt wel bij1 mama op haar par tijtjes en dinertjes; maar Hettie en ik zien het gezelschap nooit, als wij niet door de deur gluren, en daar heb ik een vrees elijken hekel aan. Het is gemeen en laf; geen echte heer zou het doen. Meneer Manning is een oude vrijgezel er. erg brommerig, zegt mijn oom Grey. Hij is uitgever van het tijdschrift, waarvan mama altijd zegt, dat zij zonder dat niét kan leven. Kijk! kijk! Hettie! Daar gaat mama heen! Stop, Patrick! Oom Grey! Oom Grey! sta stil, alstublieft, en laat mij de nieuwe paarden eens zien!" Een sierlijk wagentje, getrokken door een paar prachtige zwarte paarden, kwam vlak naast het coupétje staan en me vrouw Andrews en haar eenige broeder, meneer Grey Chilton, leunden uit het rij tuig om met de kinderen te praten. Me neer Chilton, die mende, plaagde Hettie door haar hoofd en schouders met de zweep aan te raken. „Oom Grey, ik vind onze vos toch het mooist." „Dat bewijst, dat je volstrekt niet in staat bent om paarden te beoordeelen, Want dit zijn de' mooiste paarden van de stad. Ik veronderstel, dat dit juffrouw Earl is, ofschoon niemand zoo beleefd schijnt om ons aan elkaar voor te Uitvoer van kaas. Op vragen van het Tweede Kamerlid Gerhard heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw geantwoord 1. Blijkens het antwoord van den minister van arbeid, op vragen van den heer Braat zal weldra een wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisiswetten aanhangig worden gemaakt. Of hij' die ge legenheid ook zullen vervallen de maat regelen krachtens de wet van 3 Augustus 1924 op grond waarvan de uitvoer van kaas is verboden, kan thans nog niet worden medegedeeld. De mogelijkheid, dat zulks liet geval zou zijn en dat daar door de thans bestaande regeling van den kaasuitvoer niet meer gehandhaafd zou kunnen blijven, is echter reeds sedert lang onder de oogen gezien, als gevolg waar van bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt een ontwerp: van wet, houdende voorschriften tot regeling van den uit voer van boter en kaas. Wordt dit ont werp tot wet verheven, dan zal aan de vrees, dat geen maatregelen kunnen wor den getroffen ter voorkoming, dat andere dan gecontroleerde kaas wordt uitgevoerd, realiteit ontnomen worden. De ondergetee- kende zal met ernst overwegen of de intrekking van de bovenbedoelde crisis maatregelen kan samenvallen met het eventueel tot stand komen van evenbe- doelde wet. stellen." Hij nam even zijn lioed af, boog lichte lijk en reed door. „Is dat de eerste maal, dat u mijn oom ontmoet heeft?" vroeg Felix. „Ja. Woont hij in de stad?" „O, verbeeldt u! hij woont bij ons in huis! Heeft u hem nog nergens gezien? U moet hem toch zeker met Hettie heb ben hooren stoeien, want zij maken la waai genoeg om de politie binnen te ha len. Ik vind oom Grey de knapste man, dien ik ooit heb gezien. Wat zegt u er van?" „Daar ik je oom maar even in 't voor bijgaan gezien heb, heb ik daar nog geen opinie over.. Felix, knoop je jas dicht fen trek je sjaal over je schouders, liet wordt koud." Toen zij thuis Jkwamen, bedelden de kiuderen om wat muziek en Edna legde haar hoed neer op een stoel en ging voor de piano zitten. Zij speelde en zong, terwijl Felix op zijn krukken geleund, ernstig in het gelaat van zijn gouver nante staarde. Het lied was Longfellow's bekende „Re gendag" en toen zij geëindigd had, legde het kreupele jongetje zijn magere hand op de hare en zei: „Toe zing dat laatste vers nog eens/ Ik heb een gevoel, alsof ik altijd een VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: ^er 3 maanden, franco per post, f3<— Losse nummersfO.95 Prijs der Advertentiën: 4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Paarden naar Diuitschland. De rijkslandbouwconsulent A. H. Jou- stra te Berlijn deelt mede, dat volgens een bekendmaking van het Rijksministerie van landbouw aldaar van 20 April af geen invoervergunningen voor paarden in groot ten omvang meer gegeven zullen wor den. Vóór dien datum ingediende aanvra gen zullen nog worden behandeld en reeds verleende invoervergunningen blij ven geldig gedurende den op de vergun ning aangegeven termijn. Door dit besluit zal voorloopig weer een einde komen aan de groote Duitsche aankoopen in het bui tenland. In verband echter met het feit, dal, naar uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, in den laatsten tijd nog veel vergunningen voor invoer uit Neder land zijn verleend en dat de invoerver gunningen een bepaalden geldigheidsduur hebben, terwijl tengevolge van dc moei lijkheid bij het verkrijgen van de noo- dige buitenlandsche betaalmiddelen de aankoopen vermoedelijk geleidelijk zullen plaats hebben, kan in Nederland waar schijnlijk nog tot half Mei of iets later op, Duitsche aankoopen van betrekkelijk groo- ten omvang worden gerekend. Ten aanzien van den invoer van goed fokmateriaal zal evenals vroeger elke aan vraag op zichzelf worden nagegaan in hoever het belang van de fokkerij invoer noodig maakt. Directeur-generaal Pos ter ij en en Telegrafie. De heer W. D. Nol ting, aan wien op diens verzoek onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten eer vol ontslag is verleend als hoofdinspec teur der posterijen en telegrafie is, in af wachting van de beslissing der reorgani satie van het staatsbedrijf van Posterijten, Telegrafie en Telefonie tijdelijk benoemd lot directeur-generaal van posterijen en' telegrafie. Schuttevaer. "Woensdagmiddag heeft te Zierikzee de 61ste algemeen© vergadering van de schip- persvereeniging Schuttevaer plaats gehad, welke werd gepresideerd door het hoofd bestuurslid den heer Die Groot. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van Zierikzee, mr A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, en de heer A. v. d. Wey- goede jongen zou zijn, als u dat eiken dag voor mij wou zingen. „In ieders leven moet regen vallen!" Ja, in mijn leven viel het door 't misvormd en kreupel zijn." Terwijl zij aan zijn verzoek voldeed, Isloeg Edna zijn ziekelijk gezichtje gade en zag tranen opkomen in zijn droevige, groote oogen en zij voelde, "dat van nu af de booze geest vau den jongen kon worden overwonnen. „Juffrouw Earl, we hebben nooit een gouvernante gehad zooals u. Zij waren 'allemaal vervelend en zij wilden nooit schaken of dammen en zij konden niet 'zingen en ik haatte ze! Maar van u houd ik en ik zal trachten goed te zijn." Hij liet zijn hoofd tegen haar arm rus ten en zij keerde zich om en kuste zijn bleek, breed voorhoofd. „Hallo Felix, al zulke goede maatjes met je gouvernante? Dat is een nieuwe uitvinding in je schoolleven. U moet er* zeer door vereerd zijn, juffrouw Eirl, want, op mijn woord, ik heb medelijden met u. De buitengewone beminnelijkheid van mijn neef heeft niet minder dan zes van uw voorgangsters in allerijl het veld doen ruimen, hem als overwinnaar ach terlatend. Ik waarschuw u, hij is geeni gemakkelijk heer." feWerdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1