Mi Laatste Berichten. Fiaaneiegls Berichten. teh üit de Pers. boer. thans in gelijke betrekking te ,Go- lijnsplaal. De Schoolraad. Gisteren is te 'Utrecht de algemeene vergadering van de* Schoolraad voor scholen met den Bijbel gehouden. De voorzitter, ds J. L. Pierson, üit •Groningen, wees in zijn openingswoord op de ontevredenheid, welke er z.i. heerscht onder de voorstanders van het Christelijk onderwijs ten opzichte van de Lager Onderwijswet 1920. Met stijgende •voldoening heeft spr. daarvan nota geno men. Een vrije school is er dan ook niet meer, wel een in tweecn gesplitste staats- school. Ter wille van de verschilvering werd de bittere pil geslikt. De grooto vraag is, zeide spr., wat moeten we doen? De Wei 1920 moet verdwijnen, en spr. ziet het hoopvolle verschijnsel, dat de tijd in deze richting werkt. De Staat moet „ontmeesterd" worden. Hot losla ten van dat beginsel bracht de cata strophe. Spr. dankt voor die catastrophe. Door schade en schande wordt men wijs. Lat men dan de schade op prijs stelle en God danke voor de schande. Hierna werd het jaarverslag, blijkens hetwelk 1241 scholen bij den Schoolraad zijn aangesloten, goedgekeurd. Verschillende commissies brachten ver volgens verslag üit. Uit het rapport om trent het hulpfonds voor gevallen van langdurige ziekte bleek, dat aan bijdra gen ruim f15,000 ontvangen werd, ter wijl het batig saldo ongeveer f400 be droeg. Het verslag betreffende het hulp- fonds van geweigerde rijksbijdrage ver meldde, dat 258 scholen nu aangesloten zijn; drie aanvragen om vergoeding kwa men binnen, maar moesten alle drie afge wezen worden. Vastgesteld werd een nieuwe contribu tieregeling voor de aangesloten scholen. Voorts werd besloten tot vorming van ee» fonds voor steunverleening aan scho len, welke in financieelen nood verkeer den. Ti ad at Dr Dijk het overlijden van Ds II. Pierson herdacht had, en diens zoon, Ds J. L. Pierson, hiervoor had bedankt, sprak Es A. de Gens over de heden- daagsehe zorgen van do besturen der christelijke scholen. Aan het einde van zijne beschouwing wees spr. er op, dat hij deze uiteen zetting niet gegeven had om de zorgen te verlichten, doch om de schoolbesturen sog eens goed te doen gevoelen de zware laak, welke op hen rust. Het stelsel van de tegenwoordige wet, zeide spr., zuigt h«n van de bestuurstafel weg. Het is zoo gemakkelijk den inspecteur te la ten zeggen hoe het moet, op anderen «piasi de verantwoordelijkheid te schui ven; den echten blijft op de schoolbe sturen liggen en deze dienen daarom sterk te zijn. Over deze rede ontstond eenige ge- dachtenwisseling, waarna do vergadering wand gesloten. die met 1 Jan. 1924 zou gelden en waar om moest dan de aftreding van den diaken (niet van den ouderling?) op 1 Jan. 1925 worden gesteld? Er is in dit schrijven van dhr Die Kos ter nog iets, dat aanleiding tot vragen geeft. Hij zegt: „Zeker willen w ij de Kerk orde beleven, ik heb dan ook verklaard in 1925 te zullen aftreden. Nu vragen wij: is die „wij" de kerkeraad? Heeft dki kerkeraad oen rooster van aftreding vast gesteld of heeft alleen Die Koster verklaard, dat hij en hij alleen wil aftreden? Nu wij eenmaal een bericht hebben opgenomen over de kwestie 's Graven polder ter voor- en inlichting, zouden wij gaarne, ook door de tegensprekers, volledig en naar waarheid worden inge licht. Misschien wil de heer Die Koster of een ander, zich daar nog wel even mee belasten? Red. De Brusselsche Bank. Wij ontvingen een schrijven van den heer Pil. Selter te Amsterdam, waarin dezc> den slachtoffers van de Brusselscho Bank aanraadt, om bij aanmaning tot betaling van het debet-saldo hieraan in geen enkel geval te voldoen, daar hij tot de overtuiging is gekomen, dat zij geen schuldenaren, doch schuldeischors van de bank zijn. Die schrijver geeft een voorbeeld van een landbouwer, die er indertijd uit drukkelijk op wees, dat van zijn solide stukken ten hoogste tot een bedrag van f 10.000 mocht worden verzilverd om daarmede eflectenzaken te doen en dia nu in boeken van de Brusselscho Bank voorkomt met een debet-saldo van niet minder dan f 85-000, waartegen over een fondsenonderpand staat van zoo goed als wanrcleloo'ze stukken. (Snitten Tereatwoordetëkbeid der Redactie.) Geachte redactie, ;W|il mg veroorloven eenige opmerkin gen te maken naar aanleiding van het •nder kerknieuws geplaatste in uw num- aaar van Dinsdag j.l., betreffende de kwes tie der Nederduitsch Gereformeerde Ge- jmeonte te 's Gravenpolder. Inderdaad is er wel degelijk verschil geweest over het cateehiseeren tusschen O. Goud en L. Hoekman. Q. Goud was; als oudste ouderling, ook mede in over leg met L. Hoekman, door den Kerkeraad aangewezen om te cateehiseeren; toen zond Hoekman, hoewel zelf ouderling en aeker eerst aangewezen om de besluiten van den kerkeraad uit te voeren, gedu rende den geheelen winter zijne kinderen ■iat ter catechisatie. Te begrijpen is, dat gjjne volgelingen zijn voorbeeld volgden. Zeer zeker willen wij de Derdsche Kerk erde beleven; in Januari 1923 is deze door onze gemeente aanvaard, en op do jaarvergadering in begin 1924 heb ik veifclaard in Januari 1925 te willen ai- treden in overeenstemming met art. 27 van die Kerkorde. Onwaar is ook, dat herhaaldelijk ge vraagd is om een vergadering te beleg gen; in April 1924 is. gevraagd om een vergadering te beleggen, om te bespre ken het kerkegoed te verdoelen; daarop beeft ouderling O. Goud geantwoord, dat ■iet te willen doen; hij wilde geen twee partgen en dat wilde de gemeente even min. Daarop is de Hoekman-partij om advies geweest bij mr Hartog to Bergen <*M Zoem, en heeft die partij vervolgensl 81e kerk opengebroken en vergaderd en oen onderling en een diaken gestemd en Üe kerk nacht en dag laten bewaken. ïs dat nu naar Gods Woord en dei Kerkenordening? Do aandachtige lezer zal "u.wcl begrijpen, wie de pauselijke hierar- is, die de loden met geweld naai' andere richting wil overbrengen. U, meneer de redacteur, zeer dankend (voor de plaatsing. Uw dw. dienaar, JOHS DE KOSTER. liet spreekt vanzelf, dat wg in deze CTcetie ons geen partij, stellen. Wij wil- pm een opmerken, dat, wanneer men ■nrd tegenspreken of •erdurdehjken, men er. geen stukken op volgen kun- »oa. die ook weer zullen moeten tegen- fcreken of verdmde gken. De geachte «ohrgver zegt.: „Waj willen de Dórd(t)sche Kerkorde beleven, de gemeente heeft haar Januari 1923 aanvaard". Maar dan JJtttAgt eon buitenstaander: waarom heeft >>j" (is dat de kerkeraad?) dan niet rooster van aftreding vastgesteld, Ongelukken. Op den rijks straatweg Will eins dorpDubbeldam is een motorrijder, die bij Willems- doirp de veerpont verliet, aangere den door een uit Dubbeldam komenden auto. Hij geraakte er onder en wierd zwaar 'gewond opgenomen. Dioor de rijkspolitie werd de chauffeur gearresteerd, de auto in beslag genomen en de zwaar gewonde motorrijder naar het ziekenhuis te Dor drecht vervoerd. Maandagnacht had te Heerlen een aanrijding plaats van oen omnibus en een personenauto. De autobus, waarin 4 personen gezeten wa ren, sloeg om, tengevolge waarvan een meisje eenige verwondingen opliep. Ben paal van 't electrisch net werd van onder tot boven midden door gespleten. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De rivierpolitie te Rotterdam heeft uit de Lekhaven opgehaald het lijkje van een 3-jarig jongetje, hetwelk van het ach terschip van een in die haven liggend schip te water gevallen en verdronken is. - Te Wijk bij Duurstede is een 3-jarig jongetje in een sloot geraakt en verdron ken. Te Woelde bij Hengelo is in een 'sloot het lijk gevonden van een onbekend meisje van ongeveer 20 jaar. Te Rot terdam is een tuinderdoor een auto overreden. Verwond aan het hoofd en toot een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis gebracht. Te Delft is een 12-jarige knaap door een motorrijder aan gereden en met een dubbele schedelbreuk Opgenomen. De rijder reed door doch is bekend. De knaap ligt zorgelijk. Te Schagen is iemand na een ongesteldheid van eenige uren onder erge benauwdheid en hevige brakingen overleden tengevol ge van het pruimen van beschimmelde tabak. Het ontvoerde meisje. Nog steeds had de justitie te Utrecht in arrest den groentekoopman, dien men er van verdacht het 19-jarig meisje, dat dezer dagen na lang zoeken te Haarlem aan gehouden was, te hebben ontvoerd. Zulks op grond van het feit, dat hij' dit minder jarige meisje tegen wil en dank der ouders zou hebben ontvoerd. Het „U. D." verneemt thans, dat de man Diinsdag op vrije voeten is gesteld. Waarschijnlijk in verband met het feit, da.t het meisje per tinent verklaard heeft, uit vrijen wil te zijn heengegaan. In dit geval zou hij zich alleen er over moeten verantwoorden, dat hij het meisje willens en wetens aan do nasporingen der politie heeft onttrokken. Waarvoor lig niet in voorloopig arrest zou worden gehouden. Afgestraft. Een mevrouw te Dokkum stelde zich gaarne groot aan, maar had daarvoor niet de middelen. Moest ze eens luxe voorwerpen gebrui ken of een mooi eet- of theeservies, dan, liet ze wat op zicht halen. Geregeld werd het later teruggebracht met de boodschap dat mevrouw nog geen keus haid gedaan, maai' naderhand wel koopen zou. Wleer werd een fijn servies gehaald, maar een vroegere meid zoi tot den koopman, dat hfj 's avonds plm. 9 uur eens moest in- formeeren. Hij ging er heen om het terug te halen, maar mevrouw zei, hot onmo gelijk te kunnen missen. Die koopman hield aan, ging naar het vroolijke gezel schap (meneer was jarig) en pakte het gebruikte servies voor de oogen van het Verbaasde gezelschap in een korf, met de opmerking, dat mevrouw niet moest pronken met andermans veeren. Mevrouw wendde hoofdpijn voor en moest naar bed, do visite ging vroeger huiswaarts dan gewoonlijk. Uit donker Rotterdam. Bi het afrekenen en natellen van de kasi werd gisternacht in haar café op den Visschersdijk te Rotterdam de kasteleines J. onverwachts door een fcellner, die bij haar in dienst was, aangevallen. Ze kreeg eerst een klap tegen het hoofd en toen stak de man haar met een mes drie maal in den rug. De vrouw stelde zich echten' 'rtiodani.g te weer, dat de aanvaller op de vlucht sloeg zonder zich iets van het aanwezige geld te kunnen hebben toeëigenen. Die politie, die gewaar schuwd werd, stelde onmiddellijk in de omgeving een onderzoekin en in een brandgang werd do dader gevonden, ter wijl hij in een hoek gehurkt zat, met een jas over zijn hoofd. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. De vrouw, die ernstig verwond was, moest in het Ziekenhuis: behandeld worden. H;et bebloede mes is in beslag genomen. Kwaadwilligheid? Gisteren avond is een locomotief van de Wiest- landsche stoomtram, die met twee aan hangwagens reed, op den Loosduinsche- weg bij Dien Haag uit de rails geloopen. Dfit ongeval is vermoedelijk aan kwaad willigheid te wijten, want over oenigen afstand was tusschen de rails en den wissel grind geworpen. D|e aanhangwa gens bleven in de rails, zooda,t geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Laf. Te Rotterdam is een 15-jarig meisje een gedeelte van de haarvlecht afgeknipt. Hetzelfde is' geschied bij een 9-jarig meisje. Onder de oude vlag. Zondag kwam het Russische stoomschip „Dich- Taco" van St Malo met een lading ijzer erts te Rotterdam binnen. Dit stoomschip dat te Odessa thuisbehoorde, had niet de Sovjetvlag laten waaien, doch voer nog steeds onder do vlag van de vroe gere rogeering, namelijk met de witte, blauwe en roode banen. V oc ht p a r t ij'. Te Tilburg ontstond Zondagavond een twist tusschen zekeren Van J. en P., die beiden onder invloed van sterken drank verkeerden. Van woor den kwam het tot handtastelijkheden, waarbij P. zijn mes trok en Van J. daar mede een 7 c.M. lange steekwond toe bracht, op het hoofd. Bovendien kreeg Van J. een snede aan de rechterhand, terwijl zijn jas en vest op verschillende plaateen werden stukgesneden. P., die de vlucht nam, werd later door de politie gearres teerd. Hij heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. De getroffene, die be wusteloos was neergezakt, werd verbon den en naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. J e u g d-v e r w o rd i n g te Boe dapest. De leeraren aan de middelbare scholen te Boedapest hebben zich bij; do autoriteiten er over beklaagd, dat hun leerlingen hun tijd in do koffiehuizen doorbrengen, op de beurs spelen en niet alleen bioscopen, maar ook bars, kaba- rets en nachüokalen bezoeken en 's mor gens niet in de school verschijnen. Ook voor de vrouwelijke leerlingen schijnen strenge maatregelen gewensoht te zijn. De directie van het meisjes-gymnasium heelt van de leerlingen een schriftelijke verklaring verlangd, dat zij' voor het af leggen van het eindexamen geen bios copen, schouwburgen, on bars zullen be zoeken. Vergiftiging in een kloos ter. Te Tilburg zijn de paters Capucii- ners na het drinken van ondeugdelijke koffie onwel geworden, zoodat zich allen naar bed begeven moesten. Men hoeft hier waarschijnlijk met een vergifligingsgeval te doen. Met de Paaschdagen lagen on geveer dertig paters met hevige 'krampen te bed. Bij allen deden zich dezelfde ver schijnselen voor. Na medische hulp te hebben ingeroepen, bleek de vergiftiging niet van ernstigen aard te zijn, zoodat ook thans de meeste paters de gevolgen reeds te lieven zijn. Een tiental is echter nog ziele. Die koffie is ter onderzoek op gezonden. Oude gebruiken. Op den avond van den tweeden Paascbdag werden rond om Goor een groot aantal Paaschvuren ontstoken, die de lucht rood kleurden. Het oude heidensche gebruik, het ont steken der vreugdevuren, dat de lente gekomen is, wordt dus hier neg wel in eere gehouden. Ook te Rijssen houdt men dit oud ge bruik nog steeds in eere. Wieken van te voren is do jeugd avond aan avond al wat brandbaar is bezig bijeen te iuilen. Een hooiwagen dient daarbij als voer tuig, en wanneer die volgeladen is', wordt hij, onder het zingen van toepasselijke lie deren, door de verzamelaars zelf naar de daarvoor bestemde plaats getrokken. En in den tijd van snoeien valt in deze streken heel wat brandbaars te verzame len. Men ziet soms hoopen Lakken van wfeü. 6 a 7 M. hoog en van grooten om- Vang. Een paar dagen voor Rasohen gaat de jeugd langs de huizen vragen om ©era paar eenten, waarvoor petroleum ge kocht wordt. Die gebruikt men om de „boake", d. i. de brandstapel, aan te ste ken. In de naaste omgeving van Rij'ssen zag men op Paaschavond .wel 12 A 14 Paaschvuren branden. Het autobu s'-o ngoluk te Eindhoven. Gebleken is, dat de auto bus, waarmede te Eindhoven het onge luk is gebeurd, dat den dood van vrouw K. uit Woensei tengevolge heeft gehad, niet in orde was. Onder aan de stuur inrichting ontbraken de splitpen en een moer, de andere moor was zonder draad, en kon er zoo worden uitgetrokken. Men had een en ander echter bijl elkaar ge houden door er eenkoperdraad om heen te winden en dit is vermoedelijk door het schokken op de rails gesprongen, j waardoor het stuur in hot ongereed© is geraakt. V. was door zijn chauffeur ge- waarschuwd, die had gezegd; Ik rijd niet meer met dien wagen, want ik vertrouw hem niet meer, waarop V- had geant woord: Dan zal ik 't wol doen, met het bekende noodlottige gevolg. DEN HAAG. V.D. Hedenmiddag te 4 u. 22 kwam Z. M. de Koning van Zweden te Roosendaal per trein aan. Namens H. M. Koningin AVilhelrnina werd hij be groet door H. M. Kamerheer baron v. Lynden v. Sandehburg. Het salonrijtuig zal tot 6 u. 34 op het station Roosen daal blijven staan. Het wordt dan ge koppeld aan den sneltrein Vlissingen Hamburg, met welken trein de Zweedsche Koning zijn reis verder via Den Bosch ArnhemDuitsche grens zal voortzetten. ALKMAAR. Ook het tweede slachtoffer van het ongeval alhier is overleden. De overledene, Spaans, laat een vrouw en 2 kinderen achter. BERN. V.D'. De schade tengevolge van het spoorwegongeluk te Bellinzona be draagt meer dan 5 miljoen franc. De Tel. meldt De ramp werd nog verergerd doordat van een met gas verlichten Duitschen wagen in den trein van Luzern, de re servoirs ontploften, tengevolge waarvan deze wagon, alsmede een daarachter ge haakte Zvvitsersche wagon, totaal vér- brandden. Het aantal gewonden staat niet vast: de opgegeven cijfers varieeren van acht tot achttien. Die meeste slachtoffers zijn zéér zwaar gewond. Te Berlijn kwam het bericht binnen, dat zich onder do dooden bevindt het gcheele gezin van den president van den Duitschen rijks-Kaliraad, Forthmann, be staande uit vijf personen. Slechts een klein meisje zou als door een wonder ongedeerd zijn gebleven. 1 Volgens de laatste berichten is aar. dr Helffericli, den bekenden Duit schen staatsman, het droevig lot be schoren, om als slachtoffer van de ont zettende spoorwegramp bij Bellinzona om te komen. Zijn dood is gekomen in het heetst van den politieken strijd op het moment, dat het voor hemzelf zoowel als voor de Duitsch nationale partijl beslis send beloofde te worden. ARNEMUIDEN. In de Woensdag ge houden raadsvergadering is gekozen tot ■wethouder dhr C. van Waarde (A. R.) CADZAND. De raad der gemeente kwam Woensdagavond in vergadering bij een, waarin, behalve dhr v. Iwaarden, alie leden aanwezig waren. Op het ver zoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier, om op het kerkgebouw v oor rekening der gemeente twee bliksem afleiders te plaatsen, omtrent welk ver zoek de stemmen in de vorige vergadering staakten, werd thans afwijzend beschikt (één stem voor). Voorlezing werd gedaan van een ingekomen schrijven van de P. Z.E.M., waarbij deze maatschappij ver klaart, ten sterkste te moeten afraden, dat het toezicht op het laagspannings net zou uitgeoefend worden 'door een per soon, 'door den raad aan to wijzen. Na eenige beraadslaging werd besloten ook dit punt in het met genoemde maatschap pij aan te gane contract te aanvaarden, zoodat aan de P. Z. E. M. het toezicht op het net, tegen f 1.25 per aansluiting en per jaar zal opgedragen worden. De over eenkomst tol levering van electriciteit zal derhalve geteekend worden. Op de door het hoofd van plaatselijke politie af te geven jachtakten zullen de volgende leges, ten behoeve der gemeente kas, geheven worden: op de groote jacht akten voor alle geoorloofd jachtbedrijf 1 10; op groote jachtakten als voren, met uitzondering van de valkenjacht, f5. op logeerakten eveneens f 5 en op kleine jachtakten voor het vangen van water wild met netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, f 2. Op hot verzoek van het ziekenfonds om zijn bestuursvergaderin gen in het gemeentehuis te mogen hou den, wordt gunstig beschikt. Een flinke jongen. Rotterdam, den 1 lMejj 1689. Een Franse Kaper, een Hoecker van Maeslanisluys genomen hebbende, lichte daer al bet volck af, behalven 2 Man en een jongen, ende set te op deselve 5 van sijn Volck, welcke terwglen gij, haor Weg spoeden, om de prijs voor haet in behouden Haven te brengen, liepen sgl eens alle omlaeg, het welke deor Jongen siende, smeet die het Luijk toe; de 2 mannen voegden sich daer op bg hém, smeten den. bant daar over versoberden 't met het slot en liepen na de maze op, erade sijn die 5 Franse, gis teren hier gevangen, aen het Admirali- jbeitshof gebracht. I (Utrechtse Vrijdaegse Cou- rant, den 12 Mey 1689.) Wisselkoersen. Amsterdam, 24 April, 2,15 u. Berlgn O.6HV2O.62V2 Brussel 14.70-14.80 Parijs 17.271/2—17.371/» lenden 11.7811.79 Dollar 2.681/2—B.69 Weenen O.371/20.38 'MIDiDELBURGy 24 April. «Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 13.50f 14. Boter 92,5 ct., part. f I.O2V2. Eieren i4.50, part. f5.50, eendeieren 15f6. Veilingsvereen. Walcheren. Kipeieren f4.60f5.10, eendeieren f5.60f7, gans eieren f 13f 15. Iluismanszoet. 26 c„ ermgaard 28 c., ■roode bakker 25 c., alles per K.G. MIDDELBURG, 23 April. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Spinazie 1033, baksla 5460, snijsla 5278, witlof 3354, koolrapen 5, ka- roten 38, peen 4,5, uien 79, erm gaard 27, alles per K.G.; kropsla 88 225, dunsel 8892, zuring 33—43, bloem kool ,32197, veldsla 3565, molsla 92 96, sterrekes 1718, fransche poste- leijn 2731, posteleijn 184, stoofsla 81 c., alles per mandje; rabarber 1762, prei 61122, radijs 72110, selderij 39 90, alles per 10 bos. VLISSINGEN, 23 April. Poters 7,5, ge stoken spinazie 1820, uien 910, ge sneden spinazie 2531, koolraap 34, kroten 9,5, witlof 5159, snijsla 53 60, alles per K.G.; sla 5,514 per krop; raapstelen 33,5, radijs 510, selderie 5,5—7, prei 6,512, rabarber 17, narcis 3,54, alles per bos; veldsla .3746, kervel 22, zuring 1729, fransche pos teleijn 1619, alles per mand. Goes. Het op 22 April 1.1. door Notaris 0. van Dissel alhier voor de N. V- „Zaaidhandel en Boomkwèekerijion Wied. P. de Jongh" alhier, te verkoopen huis en erf alhier, aan de Wlesthavendijk no. 29, werd gekocht door dhr F. Maas alhier voor de som van f' 1560. Rilland. Bij de Woensdag door het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder ge houden aanbesteding van werken tot verzwaring en verhooging van den zeedijk aan den calamiteuzen Zimmer manpolder, was de laagste inschrij ver H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor f 24200. Raming f 26650. Be houdens goedkeuring van Ged. Staten werd het werk gegund. Bij de Woensdag door genoemd Bestuur eveneens gehouden aanbeste ding van het herstel, de vernieuwing en net onderhoud tot 30 April '1925 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooi ing en andere werken aan de water- keering van bovengen0 emden calami teuzen polder, werd ingeschreven door J. van de Sande te Rilland voor £2350; J. C. van den Brink te Krab- bendijkO voor £2380. Raming f2414. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten gegund aan den laagsten inschrijf ver. Westkapelle. Gister werd alhier door notaris Mr J. Loeff publiek' ver kocht 59.70 A. weiland, jn de Bel- link, aan K. van Sluijs te Middel burg voor £2246; een huis en erf en schuurtje, aan het Papestraaltje, groot ongev. 2 A., aan Jan de Pagter Wz. voor f772; huis, erf en schuur, aan den Molenweg, werd opgehouden op f2770. '■.-■■"a--' De groote „Kladderadatsch". (In „De Houten Pomp", adm. Koningstraat, Arnhem, schrijft Jan Po litiek elke week een praatje. Een „luchtig" praatje, natuurlijk! Maar dat is de soort en 't blad eigen. In een blad voor satyre en scherts 'zoekt men geen „zware" stukken; ze passen daar niet. Doch daarom kan alevei de spijker weieens flink op den kop worden getikt. Nu had hij 't dan over de groote „Kladderadatsch", die komen zal, en waarop de oude kapitalistische maat schappij onder donderend geraas in puin storten zal en de socialistische zal verrijzen. Die dag nadertzegt J. Poli tiek. Altijd volgens de S. D. A. R. En ondeugend merkt hij' op!, dat daardoor tegenwoordig zoo weinig „rooden" in de Kamer tegenwoordig zijn, soms op belangrijke momenten; ze zijn bezig aan ue voorbereiding van den grooten dag. En dan gaat hij aldus Voort:) M'n laatste inlichtingen luiden, dat dit groote gebeuren op een Zaterdag middag zal plaats hebben. Hoe laat precies weet ik niet, maar dat van aen Zaterdagmiddag weet ik heel ze ker, ik vernam het van een zwager van een lezer van „Het Volk", die per week betaalt. Met de voorbereidingen zijn ze nu erg druk, maar het gaat stiekum. Als het zoover is, dan gaat het alles naar een goed uitgewerkt plan. Op dien bewusten1 Zaterdagmiddag (over den juisten datum wordt nog overleg gepleegd o.m. ook' met do vrouwenclubs en de jeugdorganisa ties) zal Troelstra niezen. Roeioi Stenhuis roept dau: prosit! en dan gebeurt het. De „kladderadatsch" begint natuur lijk in Den Haag. En wel in de Anemoonstraat bi Duys en dan gaat het zoo langs het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3