list de Provincie. Stoten-GeneraaL Kerknieews. Onderwijs. ▼an de jongste verzandingen, het nagaan va* de verantwoordelijkheid ten deze en het ontwerpen van maatregelen om der gelijke verzandingen voortaan te voor komen. Be nieuwe bezuinigingen op het o n d e r w ij s. Er is op gewezen, dat in de Memorie van Antwoord inzake de onderwijsplan- men geen berekening van de te verwach ten besparingen is medegedeeld. Naar wij vernemen, zullen de vermindering van het totaal bedrag der salarissen met I6V2 pet. en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leerkrachten tot één on derwijzer per 48 leerlingen) een bespa ring van (34 millioen opleveren. Daar ech ter de afvloeiing der leerkrachten een vijftal jaren zal duren, heeft men de totale bezuiniging, die het 48-plan brengt, behalve dus het bedrag, dat aanstonds wordt gevonden door verlaging der sa larissen, over vijf jaar verdeeld te den ken. (Tijd.) Nieuwe kolenwagens. De Nederlandsche Spoorwegen zullen "hnn wagenpark uitbreiden mét 450 ko lenwagens van 20 ton. Er gijn 100 van deze wagens in Duitschland besteld; de overige worden hier te lande gemaakt. Verlaging ambtenaars salarissen. Het Comité ter behartiging van de al- gemeene belangen van overheidspersoneel heeft de drie aangesloten organisaties, te weten den Ned. Rond van werklieden in overheidsdienst, den Centralen Nerl. Amb- tcnaarsbond en den Bond van Ned. On derwijzers, geadviseerd, den Staat der {Nederlanden een proces aan te doen zoo dra van een zijner leden "de op 1 Juli 1922 genoten wedde wordt verminderd. De Dijckmeestorpolder. Op de vragen van den heer Braat be treffende het verzoek van enkele pach ters van den Dijckmeestorpolder tot af slag van de door hen verschuldigde pachtsom, luidt het antwoord van den heer Colijn, minister van financiën, als volgt: Het verzoek van de pachters der Staats- gronden in den Dijckmeesterpolder om afslag van pachtsom is afgewezen, om dat de pacht eerst met liet einde van 1926 afloopt en dus de kans op voor- deelige jaren niet is buitengesloten. Aan de pachters is in 1922 en ook in 1923 een termijn van renteloos uit stel van betaling verleend. Rente is slechts gevorderd v<jn hen, die eerst na afloop van het uitstel hebben betaald. Overigens is den pachters in uitzicht ge steld, dat hun over 1924 eenige afslag van pachtsom zal worden verleend, in dien, naar het oordeel van den minister, in verband met de uitkomsten van den oogst 1924, daartoe naar billijkheid aan leiding mocht bestaan. Verder mag de minister hier niet gaan. De pachters moeten in het algemeen verantwoordelijk worden gehouden voor kun vrijwillig bod, waarmede ?ij "hun medegegadigden hebben uitgesloten. Het lichtvaardig verleenen van afslag zou on geoorloofd zijn tegenover "de belasting schuldigen en bovendien in de hand wer ken een roekeloos opjagen door hen, die, rekenende op afslag, niet van plan zijn hun verplichtingen gestand te doen. Een vergelijking met de mosselvisschers gaat ten deze niet op, daar bij de aan deze visschers toegestane reductie geheel an- «lore oorzaken en omstandigheden in het spel waren. Allerlei. Verschenen is het jaarverslag van de HollandAmerika-Lijn. Geen dividend wordt uitgekeerd. Verliessaldo bedraagt 15,5 millioen. Echter is f 6,3 millioen af geschreven. In verband met de hervatting van de besprekingen met de Sowjet-vertegen- woordigers zijn de heeren jhr. mr A. M. Snouck Hurgronje en F. H. Fentener van Tlissingen gisteravond weer naar Berlijn vertrokken. „Saul en David". Omtrent de opvoering van boven genoemd tooneelstuk door een kring ■«an Christelijke jonge menschen, merkt Prof. Hepp in de „Reformatie" o.m. het volgende op: Bij de veelbesproken tooneeluitvoe- ring scheen alles zoo verlokkelijk. Zij bou gehouden worden in besloten fcring. Intusschen werd met de kaar- éen met ijver gecolporteerd. Alleen lomateur-spelers zouden voor het voet licht komen. Evenwel bleek het heele •pel te staan onder de leiding van een beroepsspeler, den heer Saalbom. Christen-studenten zouden ten toonee- le verschijnen. Maar er moeten er on der de spelers zijn geweest, die nooit een collegezaal hebben gezien. Een bijbelsch stuk zou er worden opge voerd. M,aar dan niet van de hand Van den een of anderen letterkun digen krabbelaar. Doch van een eer- «terangs auteur. Wel van een Jood. Van Querido. Maar dat hinderde niet. 't Was immers een stuk uit het Oude Restament. Onbegrijpelijk is het, dat er zijn, die al zulke mooie voorstellingen heb ben geslikt. Dat er ouders ook'onder de Gerefor meerden waren, die dachten: het zal wel vertrouwd wezen. Ik heb nog een kleine hoop, dat zij bij de opvoering èoch geschrokken zullen "Zijn. Dat zij onrustig geworden zijn en zichzelf zul len hebben afgevraagd: hoe kon ik mijn kinderen hiertoe Verlof geven? ©jan neer men van den inhoud van dit tooneelwerk kennis neemt, dan wordt het u een raadsel, hoeveel er hij hen mee door kan. Prof. H. laat dan verschillende pas sages uit het stuk volgen en besluit: Nu moet toch het hooge woord er bij mij uit. Ik vind dit walgelijk. Drie dubbel walgelijk. Ik sta stom verbaasd dat ieder, die op den christennaain prijsstelt, niet haastig den schouw burg verliet en voor zijn Goa op de knieën is gevallen met de belijdenis: gelijk een schaap heb ik gedwaald in liet rond, ai, zoek uw knecht, uw dienstmaagd, schoon zij uw wetten schonden. Wend toch voortaan mijn oog van d'ijdelheden af. Ik kon nog meer citeeren. Maar ik wil het niet. 't Is genoeg. Meer dan genoeg. Wie dit goedkeurt, keur! heel liet hedendaagsch tooneel goed. Want het is zelf een stuk hedendaagsch tooneel. Er zijn zelfs stukken in het hedendaagsch tooneel, die minder ge vaarlijk zijn. Wie dit goedkeurt, glijdt als Christus niet krachtig tusschen- komt, de wereld in. Dat walgelijke kan niet door coupures verwijderd zijn. Want het zit door dit iieele too neelwerk heen. Of er behalve de en kelen onder de spelers, ook anders nog Gereformeerden aanwezig waren, is mij niet bekend. Ik hen niet in- kivisitoriaal aangelegd. Ik vertrouw, dat er heel weinigen zijn geweest. Maar lot die weinigen zeg ik: zie toe, dat het zout in u niet smakeloos wordt. Ziet toe, dat gij onze kerken niet bederft. En hoe de tegenover ons staande pers over dit artikel oordeelen zal, of zij er des noods mee spotten zal, deert mij niet. Ik hoop met alle kracht tegen deze dingen Ie blijven getuigen. Ik wil er ons Gereformeerde volk ge durig aan herinneren: Ziet, de Rech ter staat voor de deur. Maandag 5 Mei bezoekt de Goanmis- saris der Koningin de gemeenten W|est- dorpe, Overslag, Zuiddorpe en Axel. Kieskringcentrale Goes. Als aanvulling van een (onvolledig) be richt in ons blad van 16 dezer, volg» nog: dat in de commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester be noemd werden de heeren J. Wisse te Kapelle en J. Kloosterman te Krabben- dijke. Voorts dat eveneens aangenomen werd een voorstel-Schwartz om thans werk te maken van een provinciaal pro gram, waarvan do urgentie vóór do Sta tenverkiezingen in de toen laatstgehou den vergadering werd erkend, om deze zaak in de e.v. vergadering van het Prov. Comité ter sprake te brengen. Ook ging de vergadering accoord met een voorstel- Schwartz om de volgende maal de afge vaardigden rapport te doen uitbrengen omtrent heigeen in de Riesvereenigingten met betrekking tot een gemeenteprogram1 is tot stand gekomen. Failliet verklaard: G. A. Gebraad, handelende onder den firmanaam G. A. Gebraad en Zoon, manufacturier te Vlis- singen, Groenewoud 47. Middelburg. Gisteravond had in het Mi litair Tehuis een ledenvergadering plaats van de vereeniging voor Volkstuintjes „Kweeklust". De voorzitter, de heer J. F. Vermeulen, deelde mede, dat mlet 1 Dec. de pacht is opgezegd van den grond die de gemeente aan den heer Groosman heeft verkocht. In een vorga- dernig van het bestuur met de leden, die daar grond hebben, is besloten geen en kel perceel aan den heer Groosman af te staan voor dien datum en na dien geen grond van dezen in huur te nemen, omdat de voorwaarde werd gesteld, dat die huur ieder oogenblik kan worden op gezegd, waardoor vruchten, waaraan men hard gewerkt heeft, verloren zouden kun nen gaan. Alleen heeft het bestuur den heer Groosman gelegenheid gegeven een bord te plaatsen, waarop wordt aangekon- ciigd, dat bouwgrond te koop is, Waarop dan eerst na 1 Dec. zal kunnen worden gebouwd. Bij onderzoek is een deel der burgerweide geschikt gevonden voor tuin tjes en zal dit deel aan het gemeente bestuur worden aangevraagd. Men zal dan een of twee maanden eerder beschik king vragen over dien grond. De heer Onderdijk deelt mede, hoe het noodzakelijk was voor het behoud van het natuurschoon, grond met Groosman te ruilen. Men wist dat het niet aange naam was voor de vereeniging, maar spr. zegt alle mogelijke medewerking toe en hoopt dat men tot een minnelijke schikking zal komen met de Rijschool, die de weide in gebruik heeft. Er werd nog bijgevoegd, dat zooveel grond is aan gevraagd op de burgerweide, dat ook ae leden, die nog geen grond hebben, dit zullen kunnen krijgen. Die voorzitter herinnerde er aan. dat do vereeniging 11 April 1919 werd opge richt. Vooral door het ijveren van den eersten voorzitter, dhr Bloemsma, en en kele bestuursleden, die nog als zoodanig zitting hebben, is de vereeniging krachtig cn sterk geworden. Zij bloeit nog steeds. Dhr Do Broe wil als een der oprichters ook iets zeggen. Het begin der vereeni ging was niet gemakkelijk; velen hadden nog nimmer in organisaties gezeten, en do moesten begrepen het doel der op richting niet goed. Zij dachten te veel aan winstbejag en voelden do raoreolo zij do niet. D'it wordt beter, wat reeds blijkt uit do bij de tuintjes verrijzende prieel tjes en do gekweekte bloemen. Na moei lijke jaren werd verder veel medewerking ondervonden, niet in het minst van het gemeentebestuur. Dhr Wigard zou weliets voelen voor een bijeenkomst, waarin een lezing met lichtbeelden wordt gehouden cn verder een eenigszins feestelijk karakter aan ge geven wordt. De voorz. was oorspronke lijk ook wel voor feestvieren. Dhr Van Gelderen wenscht de vereeniging geluk met baar jubileum. Toen de verkorte ar beidstijd werd ingevoerd, was men bang, flat de arbeiders te veel vrijen lijd zouden hebben en het kroegbezoek en drankmis bruik zou worden bevorderd. Maar zang- voreenigingen, sportvercenigingen en der gelijke, zorgen voor gepast gebruik van den vrijen tijd en ook de Volkstuinen dra gen bet hunne bij. Spr meent dat wel f 25 of f30 kan worden uitgetrokken voor een lezing met lichtbeelden; deleden kunnen dan de zaal met eigen gekweekte bloemen versieren. Tenslotte werd besloten in September een bijeenkomst met eon feestelijk karak ter te houden, on de leden door het aan- bieden van in te vullen kaarten, geheel zonder dwang, in do gelegenheid to stel len in do kosten van dien avond bij' to dragen, opdat de vereeniging zoo weinig mogelijk uil haar kas. zal moeten bijdra gon. Den officier van justitie is voorge leid 0. C., van beroep koopman, 47 jaar te Terneuzen, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met een min derjarige te Axel in 1924. Verdachte is na verhoor door don rechtercommissaris overgebracht naar het huis van bevva- i'ing. Goes. Daartoe uitgenoodigd door de afd. Goes dor N.G.G.O.V. sprak gisteravond in het Schuttershof de heer P. van der Meulen, voorzitter der Ned. Veroen. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, over zijn studiereis van 100 dagen in Amerika. Nadat Dis Homburg met een kort wel komstwoord de vergadering had geopend, werd de heer v. d. Meulen gelegenheid, gegeven zijn rede te houden. Spr. begon met op zeer onderhoudende, geestige ma nier de vergadering een overzicht te ge ven van de geschiedenis van Amerika, vanaf de ontdekking door Columbus tot lieden. Hij schetste daarna uitvoerig de karaktereigenschappen, godsdienst en ge woonten van hel Amerikaansche volk, om dat men, naar spr. zeide, grondig het Am volk dient te kennen, om het drank verbod in het juiste licht te zien. Na deze inleiding kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp„"het drankverbod". Ilij waarschuwde de aanwezigen op te passen met de berichten, die ons uit Amerika geworden. De meeste indrukken over de werking van het verbod worden gezonden uit New-York, dat echter een zeer onzuiver Amerikaanse h beeld geeft aan ons land en onze pers, omdat deze wereldstad voor gedeelte uit vreemdelingen bestaat, die in hun aard vreemdelingen gebleven zijn. Met tal van voorbeelden toonde de heer v. d. Meulen daarna aan, dat het verbod zoo maar niet uit de lucht is komen vallen. Reeds in 1774 werd er in een conferentie van 13 Amerik. staten gesproken over de wenschelijkheid van een drankverbod. In 1846 werd reeds een staat geheel droogge legd, in 1851 de 2e, 1854 de 3e, terwijl na 1854 begonnen werd met provincies en steden, wij zouden zeggen per PI. Keuze, vele staten alcoholvrij te maken. In 1917 waren reeds langs dezen geleidelijken weg 22 staten, en in 1919 het grootste deel geheel drooggelegd. Men moet dus niet zeggen, dat het d: ankverbod (in 1920 ingevoerd) plotse ling, tegen den wil van het volk, is ge komen. Neen, de karaktereigenschappen van het Amerik. volk, hunne blijmoedig heid, practiscbe godsdienstzin, arbeid zaamheid, hebben er als vanzelf toe ge leid dat het drankverbod wet is geworden. Wordt ©r dan nu niet meer gedronken in Amerika? Jawel, spr. noemde daar zeer roerende voorbeelden van, maar wég is de drank uit het openbare leven. Er wordt nog gedronken, naar men wil, nog 30 pet. van vóór bet verbod. Volgens spr. moet men dan zeggen dat er 70 pet. minder gedronken wordt. Er wordt nog .gedron ken, drank gesmokkeld, maar is daarom de wet verkeerd? Wordt, er in Neder land niet gestolen, ondanks een véél oudere wet „gij zult niet stelen"? Er is nog drankellende, maar het groeit in de goede richting. Het volk krijgt, vooral door de medewerking der Amerik. vrouwen, de overtuiging, dat de wet goed is. Vooral de arbeidersklassen gaan vooruit. De jeugd groeit op zonder drank. En in de beruchte stadsgedeelten: „De hel van vroeger is een hemel geworden", verklaarde een Leger des Heils-officier. Spr. zei: „Wij kunnen Amerika niet na doen, doch wij kunnon er van lee- ren. Wij moeten ons volk op hooger peil brengen. Zijn. er geen godsdienstige en maatschappelijke krachten die ons dwin gen?" Met een warme, even ontroerende op wekking eindigde de heer v. d. Meulen zijn belangrijke rede. Bij het slotwoord sprak Ds Homburg over do mogelijkheid dezen spreker nog eens in Goes te doen optreden. Het zangkoor der afdeeling zorgde voor de stemming, zong verscheidene mooie liederen met gevoel. Souburg. Op de pluimvee- en konijnen tentoonstelling werden de volgende prjj- zen behaald Afdeeling konijnen. H. Luitwieler, N. en St. Joosland, le pr., 2e pr. en 2 eerepr.; J. Olijslager 2e pr. met eerepr.; M. Pie- rens le pr. met eerepr.; A. Rijkse, Vlis- singen, 2 le pr. 2e pr. en eerepr.; W. Krijger eerv. verm.; Chr. Stroo 3e pr.; A. G. Kruithof le pr.; C. E. Plugge 2 2e pr.; J0I1. Rijkse, Vlissingen 2 le pr., 2e pr. en eerepr.; J. Flipse, Ivoudekerke 2e pr.; A. P. Dingemanse, St. Laurens 2 2e pr., 3e pr., Z.E.V. en E.V.; A. de Visser 2 Z.E.V.; W. Kramer 2e pr. en 3e pr.; W. Boutens E.V.; J. Davidse le pr., 2e pr. met eerepr.; P. Priester, Kats 2 le pr. met eerepr.; mej. M. Dieleman, Middelburg le pr. met eereprijs; J. Franke 2e pr. met eerepr. en Z.E.V.A. A. Boel, Goes, le pr.A. Polderdijk, N. en St. Joosland 2 le pr. met eerepr.; J. C. v. d. Boudt, Middelburg 2 le pr. mot 2 eerepr. en 3 2e pr. met 2 eerepr.; C- VVeeda Jr.,. Middelburg le pr. en 2 3e pr.; M. v. d. Ende, Middelburg, le pr. met eerepr.; J. Rijkse, N. en St. Joosland lc pr. met eerepr.; C. van Sluis, Middelburg 2 Z. E.V.P. C. Maas, Middelburg le pr.; J. Maas, Middelburg 2e pr. met eerepr.; H. Siegers, Vlissingen 9 le pr., 3 2e pr., 6 eerepr. en 4 Z.E.V.; P. C. Maas, 'tZand 2e pr.; J. de Jong, Vlissingen Z.E.V.; G. P. Peters 2e pr. met eerepr.; A. de Buck 2e pr., 3e pr. en eerepr.; M. Vader le pr. en eerepr.L. P. de Regt, Kats le pr. C. Daniëlso 2e pr. en eerepr.; A. de Jonge, Vlissingen 2e pr.; A. A. Clement, Mid delburg le pr. en eerepr.; C- A. Polder dijk, N. en St. Joosland 2e pr.; A. Maas, Middelburg, Z.E.V.; J. Montfoort 2e pr. J. Boelhouwer le pr. en eerepr.; K. J. Kraat, Middelburg 2 2c pr. en 2 eerepr. Afdeeling hoenders. Marinisse 2 le pr., 2e pr. en 2 eerepr.; C. Baas, Middelburg Z.E.V.; W. Kesteloo, Gapinge 2 le pr. 3 2e pr. en 3 eerepr.; J. Montfoort 3 le pr. met 3 eerepr.; M. Gommers 3e pr.; J. de Witte 2 le pr. met 2 eerepr. en Z.E.V.; J. Joosse, N. en St. Joosland le pr. met eerepr.; M. de Nooijer, Vlissin gen le pr. met eerepr. en Z.E.V.; L. G. v. d. Broeke le pr., 2 2e pr. en 2 eerepr.; M. Pierens, 3 le pr., 2e pr. en 3 eerepr.; B. Baljé 2 le pr., 2 2e pr., 3e pr. en 3 eerepr.; F. Yntema, Oostburg 3 le pr., 2e pr. en 4 eerepr.; L. J. Barting, Mid delburg le pr. en eerepr.; G. Joziasse, Middelburg 2 le pr., 2e pr. en eerepr.; A. Polderman le, pr. en eerepr.; F. Bak 2 Z.E.V.; .1. van Beveren, Domburg le pr., 2e pr. en 2 eerepr.; G. van den Berge 2e pr. en eereprijs; A. Koster, Middelburg 2 2e pr.R. S. Bastiaanse, Middelburg, le pr. en 2 eerepr.; R. A. Bastiaanse, Middelburg 2 le pr., 2e pr., 3e pr. en 2 eerepr.; Braam le pr. en eerepr.; J. van Eenennaam 2e pr. en eerepr.; H. Brasser, Vlissingen le pr. en eerepr.Z.E.V.; W. Melis Z.E.V.; P. V1 Molenbroek, Gapinge le pr. en 2 eerepr.; Iz. A. Ghijsels, Oostburg 2e pr. en eerepr.; Luteijn le pr. en eerepr.; W. Kesteloo, Gapinge 2e pr. en eerepr.; A. J. A. Des sen, Middelburg 2e pr.C. E. Plugge 2e pr. en eerepr.; J. C. v. d. Boudt, Mid delburg le pr. en 2 eerepr. W. Reijling, Middelburg le pr. en eerepr.; J. Boone, Middelburg le pr. en eerepr.; J. Snoep, Arnemuiden le pr. en eerepr.; L. Goed- bloed, Middelburg le pr. en eerepr.; C- Joziasse, Middelburg le prijs. Afdeeling broedeieren. Montfoort 3e pr. en 2 Z.E.V.; M. Pierens le pr. en eerepr. Standen. J. P. Maarten se eerepr.; S. Boogerd eerepr. Afdeeling kunslmoeders. J. Monlfoort le pr.Pouwer 2e pr.; wed. van Keulen 3e pr. (De prijswinners bij wier namen geen woonplaats staat, wonen allen te Sou-, burg.) (VI. C.). Eerste Kamer. Het Billiton-wetje (de regeering wil van de Billiton-maatschappij een gemengd be drijf maken) was gisteren eerst aan de beurt. Op dezelfde gronden als in de Tweede Kamer (roofbouw, etc.) bestreed de S. D. A. P. het wetje, dat echter, be halve van de acht aanwezige S. D. A. P'ers, geen tegenstand ondervond en aan genomen werd. In den middag werden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting geopend. Tegenwoordig waren de minis ters Ruys, Colijn, Westerveld en Van Swaay. Twee volle uren heeft de vrij zinnig-democratische hoogleeraax Van Embden besteed om het standpunt der weerloosheid te motiveeren, waarop zich zijn partij in den laatsten tijd geplaatst heeft. Wij hebben alleen noodig, zoo zei de professor, een politiemacht, die niet meer zou hoeven te kosten dan f30 millioen, die zeer eenvoudig zou moeten worden bewapend: geweren, mitrailleurs en po- litievaartuigen, die voldoende in voor raad zijn. Met f 12 millioen, die thans is uitgetrokken voor marechaussee, mili taire politie e. d., zou dit f 42 millioen maken; een bedrag dat wellicht nog zou kunnen worden verminderd. Trouwens voor f 42 millioen hadden wij een twaalf tal jaren ook ongeveer onze defensie. Spr. becijferde dat door invoering van een politiemacht een onmiddellijke be sparing zou kunnen worden bereikt van f 28 millioen. De professor groot is zijn wijsheid en wijd zijn profetische blik acht een nieuwen oorlog niet zeer waarschijnlijk in verband met de persoonlijke en mate- rieele uitputting. Wanneer er een oorlog komen mocht, zouden wij toch weinig beteekenen als derde tusschen de zwaar gewapende grooten. Men ziet: precies de zelfde redeneering als bij de sociaal democraten. Weet de regeering niets af van het karakter van een volgenden oor log? Alle deskundigen zijn het er over eens, dat de chemische oorlog ontzaglijk veel misdadiger zal zijn dan de vorige krijgsvoeringen. Spr. gaf daarna een schil dering van het ongemeen wreedaardig ka rakter dat een eventueele gasoorlog heb ben zal, waarbij van een verdedigen gecm sprake zal zijn en geen onderscheid zal worden gemaakt tusschen soldaten e* non-combattanten. Schetsend de gruwe lijke uitwerking van het mosterdgas e* van andere gif- en stikgassen, 'die de* monslerachtigen dood der langzame wor ging brengen over wie er mee in aan raking komen, wees de hoogleeraar ook op de vinding, welke eerst de dragers van gasmaskers noopt deze beschermende instrumenten af te zetten om ze "daarna aan den verstikkingsdood prijs te geven, en op de intensieve werking van dat helsche wapen, zoodat met een 50-tai bommen van dit maaksel de bevolking van geheel Londen zou kunnen worden uitgeroeid. Ook Nederland zou eenvoudig als een wespennest worden uitgezwaveld. En de conclusie? Terwijl zooveel gru welijks in de chemische laboratoria rond om ons heen wordt uitgedacht, meent hij, dat Nederland op staanden voet tot al- geheele ontwapening heeft over te gaan. De volgende spreker was baron de Vos van Steenwijk, die, hoewel niet voor de eerste maal, een eigenaardig betoog hield. Hij deed o. a. een uitval naar de com missie van rapporteurs, met name ge noemd de heeren van Lanschot, de Veer, de Vlugt, Verkoutereu en Diepenhorst, welke hij verweet, dat zij zijn opmerkin gen in do afdcelingen gemaakt over het parlementarisme, gedegene reerd door liet algemeen kies recht, niet in het Voorloopig Verslag had willen opnemen, doch onder wier curatcelc de heer de Vos zich niet wenscht te stellen. En daarna luchtte de afgevaar digde zijn gemoed om eens uit te zeg gen wat hem dan zoogenaamd door zijn rechtsche „vrienden van wie men het hebben moet" was belet. Het regende verwijten aan het adres van een zeker soort Kamerleden, die het parlementa risme omlaag halen: gladdekkers, beun hazen, een allergevaarlijkst soort lieden, politicasters, die als houtsnippen zig zag sgewij ze het land doortrekken met hun eerste klas-abonnement, om de kiezers te bewerken, oogendienaars, mannen van de zooveelste klasse enz. Spr. concludeerde met de vraag te stellen, of het wonder is dat de natie alle respect voor liet parlement verliest; dat het fascisme met den dag groeit? Het zou struisvogelpolitiek zijn, wanneer men niet inzag welke fouten aan ons parlemen taire stelsel kleven en dat het kiesstelsel dient te worden veranderd. Het indivi dualisme moet meer tot uiting komen, zooals ook mr. Treub heeft betoogd. De evenredige vertegenwoordiging is een to tale mislukking; de kiezer h^eft niets meer te zeggen; dat is thans overgelaten aan de partijbonzen. Geen rede naar het alledaagsch recept! Er zal in de Eerste en Tweede Kamer nog wel een hartig woordje over gezegd worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalburg J. G. Dekking te Resteren. Geref. Kerken. Beroepen te Zweelo J. W. v. Tol, cand. te Assen; te O. en W. Souburg G. B. Wurth, cand. te Santpoort. Aangenomen naar Gees en bedankt voor Bierum, Sclieemda, Oostwold, Overschild, Onderdendam. Oosterend-IIijdaard, Oude- ga (W.), Vianen, Kollumerpomp, Beet gum, Zalk, Oldeboorn, Suameer, Rcitsum, Tzummarum, Boornbergum en Westka- pelle-Domburg K. J. Cremei", cand. te Amsterdam; voor Duurswoude door D. B. v. d. Meulen te Oostermeer. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Zaamslag en Broek op Langendijk door J. J. de Vries te Rjjns- burg. Men meldt uit Winschoten aan de „N. R. Ct.": De 107 leden dei' (nieuwe) Vrije Evang. Gemeente alhier hebben de volgende ver klaring afgelegd: „Ondergeteekendeu verklaren, dal zij de Vrije Evangelische Gemeente, gevestigd te Winschoten, aangesloten bij' den Bond van Vrije Christelijke Gemeenten in Ne derland, niet meer erkennen als hun ge meente dat zij zullen trachten een nieuwe ge meente te stichten; dat zij de belangen van die gemeente zooveel mogelijk zullen behartigen en dat zij allen pal zullen blijven staan ach ter ds J. van Bentum." De 61 leden, die uit de Vrije Evang. Gemeente zijn getreden, berichtten als volgt: „Ondergeteekendeu, in heiligen ernst terugdenkende aan de ure der belijde nis, zien zich thans genoodzaakt te be danken als lid van de Vrije Evangelische Gemeente, gevestigd te Winschoten, aan gesloten bij den Bond van Vrije Christe lijke Gemeenten in Nederland. Het is hun onmogelijk langer in die gemeente als broeders en zusters op te gaan, en zij wenscben niet meer onder die gemeente te worden gerekend, waar om ze zich als lid ervan terugtrekken." Nevens het clubgebouw is ook de Luth. Kerk aan den Visschersdijk alhier voor de godsdienstoefeningen beschikbaar ge steld. Benoemd tot onderwijzeres' aan de Ohr. school te St Atmaland Mej 0.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2