m i7S Donderdag ®4 April 1924 38e Jaargang LEVENSLEED. Binnenland, v Buitenland. feuilleton. 2"kZeeuw Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE GOINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie nt.58 Postrekening No. 3600D. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Ror 3 maanden, franeo per post, f3.— Loste nummers fO.OS Frjjs der A d v er le ntin: V—regels f 1.20, elke regel meer 31 »L abonnement belangrijke korting. DE S. D. A. P. In de rede van den heer Vliegen op 'tsoc. dem. Paascheongres trekken de vol gende zinsneden onze aandacht. Het is in verband met de 45-urige werkweek, die door de Amsterdamsche soc. dem'. raads leden is losgelaten. Waarbij men zich dan behoort te herinneren, het kabaal ooor de soc. dem. in de Kamer gemaakt, toen in 1922 een voorstel van Minister Aalbersc aan de orde kwam om de 45- urige werkweek te vervangen door de 48-urige werkweek. Nu waren er op het Congres die het „reactionaire" bedrijf der Amsterdamsche broeders wraakten. Doch de heer Vlie gen zeide „Spreker wil al dadelijk zeggen, dat deze eisch niet voorkomt in het pro gram der Partij. Men kan nu wel gaan rekenen en dan zeggen het gaat om een 45-urige werkweek, 'maar spreker houdt vol, dat men niet mag zeggen, dat dit een programma-eisch is. Men heeft ge durende de jarenlange actie nimmer ge zegd, we willen 8 uur per dag werken en Zaterdags gaat er nog 3 uur af. De 8-urige arbeidsdag is steeds beschouwd als een principieele zaak, maar dat men dezen 8-urigen arbeidsdag kon bereiken precies binnen liet ijzeren raam van 8 uur per dag, heeft niemand van de hef tigste strijders zelfs gedacht. In de prac- tijK is dit ook onmogelijk. Men denke eens aan die vele categorieën van arbeiders, o.a. bij de spoorwegen, voor wie een door voering van dezen eisch onmogelijk is. Het is overdrijving hier met alle geweld vol te houden, dat bedoeld is een 45-urige werkweek. In alle landen waar men even hard heeft gestreden voor den 8-urigen werkdag, is men gekomen tot een 48-urige werkweek. Nergens ter wereld heeft men een 45-u r i g e werkweek. Het zou dwaas heid zijn om nu vol te houden en te zeggen: „maar in Neder land moeten we toch de 45-uri- ge werkweek hebben." Toen het ontwerp Aalbersc verscheen, stonden daarin heel andere dingen. Vol gens dit ontwerp zou het mogelijk zijn een arbeider op sommige tijdstippen heel lang te laten werken. Dit ontwerp beoogde dan ook een zeer sterke over schrijding van den 8-urigen werkdag. Daartegen is krachtig stelling genomen. Het Partijbestuur heeft toen een actie tegen dat ontwerp1 op< touw gezet, doch het bleek al spoedig dat de arbeiders zelf er niet zoo veel voor voelden. De verschillen de proteslvergaderingen, zelfs te Amster dam. waren zeer slecht bezet. Van een geweldige actie was geen sprake. Integen deel, deze actie werd een mislukking die aan de zaak ontzaglijk veel kwaad heeft gedaan." Men is geneigd te vragen, waarom er aan zoo'n spektakel moest gemaakt wor den tegen de loslating van die malle 45-urige werkweek, tegen welker loslating o a. de heer Schaper zoo geweldig toorn de dat hij sprak van een luguber schan daal en van een bacchanaal van ka pitalistische winzucht dat na deze ver knoeiing van de wet te wachten stond. Een andere opmerking die ons het verslag van 't gehouden congres uitlokt, is dat op enkele punten gepoogd werd f1e werkelijkheid te camoufleeren. Wij wezen er reeds op-, dat de grootste invloed die te voren bij de heeren (schoolmeesters-, doininé's-, advocaten- partij) was, nu is verlegd naar de vak- 97). HOOFDSTUK XXV. Edna te New York. In een van die bruine, steenen, paleis achtige huizen op de Vijfde Avenue, die aan deze straat een cachet gegeven heb ben van koninklijke luxe en pracht, zat mevrouw Andrews' „nieuwe gouvernante" een week na haar aankomst te New- ïiir-1 ontvangst Wa,s ]c0ei en vorme- j geweest, doch onberispelijk hoffelijk en paar dagen waren voldoende, om th Jw inge een iuist inzicllt in de „.i® ,.6n gewoonten van het gezin, infkUi 211,1 3ns ^hoiorde, te geven. Ofschoon zij van datur'e 08&d ge_ humeurd, verstandig en liefdadig was, had mevrouw Andrews het groote gebrek, £LZ1J rfaM 7as.aan uitgaan Daar- iS ZS j3? eischen van de mode op elk gebied heel wat tijd, dien zij be- tei had kunnen gebruiken dooi- thuis te ónderen op te voeden en haar haardstede te maken tot een zoo ntrekkelij.ve plaats, dat meneer An drews zijn club daarvoor in den steek zou vcreenigingen. Stenhuis was voor 'teerst aan de bestuurstafel aanwezig en sprak zelfs een leidend woord. Wel werd hij door Schaper min of meer goedmoedig in het zonnetje gezet, doch, gelijk kort gele- urin Wijnkoop mr Troelstra toevoegde: ik lach 'f lest en dus 'tbest, zal ten slotte ook Stenhuis aan 't langste eind trekken. Ook bij de propagandisten is het zelf- standigheidsgevoel levendig geworden. Ze kere lieer Westerhof, propagandist der S. D A. P. in Noord-Holland, had een be noeming tot wethouder te Alkmaar aange nomen tegen het uitdrukkelijk verbod van 't Partijbestuur in. Ook deze quaestie kwam op 't Congres. Dioch niemand zal beweren, dat 't Partijbestuur er zegevie rend uit kwam, 'tdeed alsof 'them niet kon schelen, het trok een joviaal gezicht bij een kwaad spel, Wat ook maar 't beste is, dat men in zoo'n geval doen kan. Maar de propagandist blijft wethouder, dat is cle hoofdzaak. Dien Frieschen propa gandist, die de houding van zijn collega tegenover 't partijbestuur wraakte en zijn rede besluit met een„i k zou zoo iets niet gedaan hebben", werd toegeroepen, zonder esnigen schijn maar van protest van de zijde van den voorzitter of van iemand uit 't partijbestuur: „Je bent een zoete jongen". Zoo worden in de partij', die steeds heeft geleefd van 't omkeeren van be grippen en verhoudingen, ook omtrent gezag, zelfs nu reeds de begrippen en vcihoudingen pp hun kop gezet. Het oude Geen God (en dus ook) geen Meestor! Onze Propagandaclubs. Meermalen is de opmerking gemaakt, dat onze organisatie verbetering behoeft en dat aan de propaganda niet cle noodige aandacht wordt geschonken. Een opmerking, die zeker niet geheel ongegrond kan worden genoemd. Het aantal georganiseerde Antirevolu tionaire kiezers is op verreweg de meeste plaatsen, betrekkelijk gering, terwijl ook het aantal „werkende" leden veel te klein is. Van onze Kiesvereenigingen behoorde niet alleen in verkiezingsdagen, maar ook in de tusschenliggende tijdperken veel meer kracht uit te gaan. Om dat doel te bereiken zijn op meer dere' plaatsen propagandaclubs opgericht maar deze clubs hebben nooit den wind in de zeilen kunnen krijgen, een gevolg mis schien van het feit, dat ze zelfstandig naast de Kiesvereenigingen stonden en daarom vaak meer geduld dan gesteund werden Thans is daarin echter verandering gekomen. Die Bond van A. R. propagandaclubs is opgedoekt en vervangen door een Ver hand van zulke clubs, aan het hoofd waar van een uitvoerend Comité is geplaatst, dat met het Centraal Comité van A. It. Kiesvereenigingen in nauw verband staat. Naast een viertal leden door het Ver band aangewezen, de heeren ds Sybesma, te Burum, W>. Verschoor te Rotterdam, A. W|arna.ar Jr te Sassenheim en 'J. de Bruin te Rotterdam, hebben n.l. voor het Centraal Comité in do Commissie van Uit voering zitting de heeren J. Schouten to Rotterdam. Dis G. Hofstede te Blokzijl Mr H. 'Bijleveld te 'sGravenhage en Mr. P. S. Gerbrandy te Sneek. Die samenwerking is nu volkomen. En het doet ons genoegen te kunnen corstateeren, dat cle Commissie van Uit voering hare werkzaamheden reeds is be gonnen, door voor cle clubs die thans niets laten, waar hij nu meestal zijn vrije uren doorbracht. Zij was veel jonger dan haar man, knap, vr ooi ijk en eerzuchtig, en haar optreden had een zekere beschaafde hoogheid, die Edna dikwijls deed denken a'an mevrouw Murray. Meneer Andrews scheen den ganschen dag op. te gaan in zijn zaken en was zelden thuis, behalve aan de maaltijden. Felix was de oudste van de twee kin deren, een lastige, bedorven, veeleischen- de jongen van twaalf jaar oud, begiftigd met een buitengewoon helder verstand, malar lichamelijk beklagenswaardig' ver groeid en onherstelbaar kreupel tengevol ge van een misvormden voet. Zijn zuster Hettie was slechts acht jaar oud, een aardig, vroolijk, aanhankelijk meisje, dat door Felix onbarmhartig werd getiran niseerd en die va.n haar prilste jeugd er aan gewend was geweest, om haar rech ten en wenschen op te offeren aan de grillen van haar twistzieken broer. De kamcV, die voor de gouvernante bestemd was, was klein, maar prachtig ingericht, en daar zij gelegen was op de vierde verdieping, had men van het raam een uitzicht op de boiomen in het nabijzijnde park en den golvenden om trek van Long Island. Op den dag van haar aankomst had. mevrouw Andrews Edna een nauwkeurige anders zijn dan cle georganiseerde kern van werkers een werkplan te ontwerpen welks uitvoering aan onze actie ten goede kan komen. Hierbij blijft het echter niet. Door heel het land zullen krachtige po gingen worden aangewend om het aantal clubs te vermeerderen en voor deze clubs meer belangstelling te wekken. En wanneer dat gelukt is, dan zal ook 'door geregeld bezoek enz. getracht wor den de actie levendig te houden. Wij juichen dit streven toe en wij ver trouwen, dat onze kiesvereenigingen de zen arbeid gaarne en van harte zullen 'steunen. Zonder dien steun zal trouwens dit pogen geen succes hebben. Als onze Kiesvereenigingen en met na me do besturen niet hun volle medewer king verleenen dan zullen cle plannen niet kunnen slagen. Doen zij dit echter wel, dan is or onder den zegen des Heeren do kans, dat onze organisatie wordt versterkt, dat de ver- kiezingskassen worden gevuld en dat door een geregelde propaganda van onze be ginselen, ons volk meer en beter dan tot nu toe kjn worden voorgelicht. 0,Nieuwe Leidsche Crt") Het spoorwegongeluk te Bellinzona. Gisteren meldden wij onder telegram men iets over het vreeselijke spoorweg ongeluk te Bellinzona aan den St. Go- thardspoorweg. Vooral Duitschers zijn daarbij het slachtoffer geworden. Volgens mededeelingen van de Italiaansche pas controle bevonden zich in de veronge lukte treinen 15 Zwitsers, 45 Duitschers, 52 Italianen, 4 Amerikanen, 2 Noren, 2 Franschen en 2 Engelschen. Graaf della Torre, de Italiaansche gezant te Kopen hagen, bevond zich eveneens in den trein. Men weet nog niet of liij gered is. Bij het ongeluk is voorts een vijf leden tellende Duitsch-Zwitsersche familie om liet le ven gekomen. Alleen een klein doch tertje van liet gezin werd gered. De twee treinen zijn met zoo'n kracht op elkaar geloopen, dat de beide locomo tieven geheel vernield werden. De machi nist, die niet op het signaal had gelet en daardoor cle ramp veroorzaakte, werd ge dood. Verscheidene lijken zijn geheel ver koold, zoodat het uiterst moeilijk zal zijn de identiteit van alle slachtoffers vast te stellen. Op het oogenblik van de ramp reden de beide treinen met een snelheid van 70 a 80 kilometer. Tot dusver zijn 26 lijken geborgen. Korte berichten. De Beiersche regeering lieeft de be lemmerende bepalingen voor het binnen komen van reizigers in Beieren afge schaft. Een schriftelijke vergunning zul- beschrijving gegeven van de karakters van haar beide kinderen en aangegeven op welke wijze zij hen behandeld wenschte te zien. Zij drukte Edna cup het hart de ernstige verantwoordelijkheid van haar positie, daarmee gaf cle moeder haar kinderen vólkomen over in de hoede van de vreemdelinge en scheen zij haar moederlijke plichten als afgedaan te be schouwen. Edna vernam spoedig, dat haar voor gangers het pad ondragelijk doornachtig hadden gevonden en dit hadden veriaten tengevolge van Felix' onbedwingbare aanvallen 'van drift iof onverschilligheid. Leeraren en gouvernantes hadden elkaar snel afgewisseld en daar het kreupele kind tenslotte verklaarde dat hij de eer sten niet wilde verdragen, besloot zijn moeder aan zijn gril toe te geven en naar een nieuwe gouvernante uit te zien. Gelukkig was de jongen buitengewoon gesteld op zijn boeken en daar de dokters hem het gedurig gebruik vau zijn oogen hadden verboden, moest de gouvernante hem den halven dag voorlezen. Van acht uur af in den morgen tot aan den avond rustte de volle zorg voor deze kinderen iop Edna, die met hen praatte, at en uit rijden ging en die geen rustig oogen blik had van het ontbijt af, totdat haar kinderen gingen slapen. Soms was Felix len voortaan nog slechts buitenlandsche arbeiders npodig hebben. De brouwerijen in liet Rijnland en Westfalen hebben al hun werklieden uit gesloten, omdat zij de directies wilden dwingen alle naai' aanleiding van een wilde staking ontslagen werklieden te rug te nemen. Volgens een bericht uit Rome wordt op Sicilië bij Baltagirone een nieuwe stad gesticht, die den naam Mussolinia krijgt. Ex-keizerin Zita, die den wensch had geuit, het graf van haar overleden echtgenoot op Madera te bezoeken, heeft hiertoe verlof gekregen. Zij zal incognito naar Funchal reizen. Manie Maritz, beschuldigd van hoog verraad in verband met den opstand in 1914, die eenigen tijd geleden uit Duitsch- land in Zuid-Afrika was teruggekeerd, is door een bijzonder gerechtshof tot drie jaar gevangenschap zonder dwangarbeid veroordeeld. Op de groote Hamburgsclie scheeps werven heeft zich gisteren slechts een heel klein deel van de arbeiders aange meld, bij Blohm en Voss 500 man en bij de Vulkaan en Reiherstiég elk 100 man. De stakers hebben op beide oevers pos ten uitgezet. De havenpolitie is ver sterkt. Tot dusver zijn er echter geen botsingen voorgevallen. Bij de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag zal liet aantal stemlokalen in het district JBerlijn en Potsdam 2600 bedragen, wat aanzienlijk meer is dan bij de vroegere verkiezingen. Te Berlijn al leen zullen er 1460 stemlokalen zijn voor 'de lJ/jj millioen kiezers, die in de hoofdstad des rijks wonen. De Belgische commissie, ingesteld door den generalen staf voor de beschrij ving van den oorlog zal vermoedelijk nog wel eenige jaren werk hebben. De com missie is spoedig na den wapenstilstand ingesteld en is thans nog slechts gevor derd tot. eind 1915. De koning van Zweden in ons land. Brusselsche bladen melden, dat de ko ning van Zweden vandaag op reis van Parijs naai' Amsterdam door België zal reizen en vanavond met den trein van 7.57 uur te Amsterdam zal arriveeren. De Sovjet en de Rotterdam sche have n. Nu de onderhandelingen tot regeling der betrekkingen tussclien Nederland en Sovjet Rusland worden voortgezet en ook de kwestie van de erkenning de jure daarbij aan de orde komt, mag men wel hopen dat de besprekingen, die vandaag te Berlijn aanvangen, tot een overeen komst tusschen beide landen zullen lei den, al dient men zich op dit tijdstip nog van het doen van voorspellingen omtrent den uitslag te onthouden. Als het tot de erkenning de jure van Sovjet-Rusland komt, is voor de Rotter- damsche haven het pleit beslist. Rotter dam wordt dan de Russische handels basis voor West-Europa. Wel is waar zal gerst half Mei de Raad van Volks commissarissen te Moskou definitief kie zen tusschen Rotterdam en Hamburg, maar practisch is Rotterdam reeds geko zen, onder voorbehoud natuurlijk dat men rusteloos en kon hij niet slapen en bij zulke gelegenheden stond hij er op, dat zijn gouvernante bij hem zou komen en hem in slaap zou lezen. Ondanks het heerschzuchtig karakter van den jangen, bezat hij ook zeer sym pathieke eigenschappen en Edna began zich spoedig aan hem te hechten, terwijl zijn genegenheid voor zijn nieuwe juf frouw zijn moeder verbaasde en ver heugde. Een week lang na Edna's aankomst, verhinderde het slechte, weer den gewo nen dagelij'kschen rijtoer, die veel tot het geluk van den kleinen kreupele bij droeg, maar op ©en namiddag, toen zij' met hun drieën in de schoolkamer zaten, wierp Felix zijn Latijtasche grammatica tegen den muur en riep uit: „Ik wil de zwanen zien in het Centrale Park 'en ik wil er heen, al regent het Ook! Hettie, bel Patrick eens, flat hij het cdupétje voorrijdt. Juffrouw Earl, hebt u geen lust om uit te gaan?" „Ja, het zal nu wel niet meer gaan regenen, de zon is door de wolken heen-i gebroken. En bovendien denk ik, dat je wat beminnelijker zult warden, als je in de buitenlucht komt." Zij gaf hem zijn hoed en krukken, nam zijjn grijze sjaal over haar arm en zij gingen naar beneden. Daar stond het te Berlijn tot elkaar komt én wij Rusland de jure erkennen. Bij de keuze van Rotterdam hebbeu verschillende factoren een rol gespeeld. In de eerste plaats natuurlijk de ligging en de outillage der havens. De Russea hebben hier zelf rondgekeken en weten dus, wat dit laatste betreft, wat Rotter dam hun kan bieden. Naar wij vernemen koestert de Sovjet- regeering niet slechts het voornemen Rot terdam te maken tot de haven waar zich de aanvoer van het Russische graan voor •West-Europa en Duitscliland concentreert, maar wenscht zij eveneens de producten, der Russische petroleumindustrie van Rotterdam uit te distribueeren. Zij heeft dan ook reeds haar verlan gens kenbaar gemaakt om voor dat doel do beschikking te krijgen over terreinen en tanks. Deze aangelegenheid kan echter niet opeens geregeld worden. Wat Rotterdam op het oogenblik aan tanks en petroleum- terreinen bezit, is in gebruik. Er zullen dus nieuwe tanks moeten worden ge bouwd op de terreinen onder Pernis, die daarvoor bestemd zijn. (Hbld.) Nederland Rusland. 1 De heer Boon, lid va,n de Tweede Kamer, heeft de volgenae vragen aan den minister van buitenlandsche za- 'ken gesteld 1. Is de minister be'k'end met de artikelen in „De Nieuwe Courant" en „Het Vaderland" van 19 April om trent de hervatting van de onderhan delingen van de Nederlandsche regee ring met de Russische Sovjetregee- ring, welke te Berlijn worden hervat? 2. Is het juist, dat het standpunt der Nederlandsche regeering ten op1- zichte van de Russische betrekkin gen, zooals dit door den minister op 19 Maart in de Tweede Kamer is weer gegeven, is gewijzigd 3. Is het juist, dat de Nederland sche regeering aan haar onderhande laars te Berlijn volmacht heeft gege ven, een overeenkomst te sluiten, waarbij de jure erkenning van Sovjet- Rusland zou worden uitgesproken, zonder dat van Russische zijde er kenning van het beginsel vaii conti nuïteit wat betreft de internationale verplichtingen der opeenvolgende Russische regeeringen is aanvaard en in verband daarmede de oude Rus sische schulden, alsook' concessies of andere Nederlandsche claims zijn er kend 4. Zoo ja,, wat heeft de Nederland sche regeering daartoe bewogen? R ij kshengsten keu ringen. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging ligt het in het voornemen, de Rijkshengstenkeuringen in den ver volge alleen te doen houden in het voor jaar door de Rijks- en stamboekcom- missiën. Aan de stamboeken zal desge vraagd worden toegestaan, ook in het najaar de ingeschreven hengsten te keu ren, indien de daarop vallende kosten door die vereenigingen worden betaald. De W esterscheid e. De Belgische minister van openbare werken zal Maandag in den ministerraad de maatregelen meedeelen, welke geno men zijn om den toestand op de Schelde te verbeteren. Deze maatregelen zijn reeds aan den koning meegedeeld, die ze heeft goedgekeurd. Zij strekken tot het instel len van een commissie, welke belast zal zijn met het opsporen van de oorzaken keurige rijtuig al klaar met het mioioie, kastanje-bruine paard er voor, dat geheeL vpor het gebruik der kinderen bestemd was. Toen zij het park binnenreden, merkte Edna op, dat de oogen van den jongen opklaarden en dat hij verlangend uitzag naar elk gelaat, dat hen voorbijging. „Nu, Hettie, moet jij' uitkijken aan jouw kant en ik zal een goied oogje houden op, mijn kant, Ik ben benieuwd, of zij vandaag zal komen." „Naar wie kijken jullie beiden uit?" vroeg Edna. ,;0, naar de kleine Lila, Felix' meisje," lachte Hettie, hem aanziende miet een ondeugende schittering' in haar vroolijke Oogen. „Heelemaal niet! Heb nooit een meisje gehad in mijn leven! Wees niet zoo dwaas, Hettie, pas maar liever dp je raam, af we zullen haar niet eens zien." „Nu, in ieder geval hoorde ik oom Grey aan manm vertellen, dat hij" zijn. meisje de hand had gekust op een partij en Felix kuste Lila's hand verleden week." „O, niets van waar, juffrouw Earl," riep het kreupele jongetje, terwijl een diepe blos zijn bleeke wangen kleurde. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1