BinnenML Statea-GeneraaL Sit de Promie. Kerknieiiws. OsderwUs. Bond tegen het vloeken. Onder voorzitterschap van den hoer dr Scheurer, lid van de Tweede Kamer, is gisteren te Utrecht de algemeene verg;r- dering gehouden van den Bond tegen het vloeken. Blijkens het jaarverslag heeft de adresbeweging aan de korkeraden het «uoces gehad, dat in een 150-tal ge meenten min of meer afdoende maatre gelen ter beperking van het vloeken wer den genomen, en het ledental thans 9764 bedraagt. De voorzitter deelde mede, dat beslo ten is aan alle stations in ons land waar schuwingen en teksten inzake het vloe ken op te hangen. Na, de spoorwegen aullen de posterijen aan de beurt komen. Bepleit werd de propaganda in de open bare vervoermiddelen als tram- en spoor- wegcoupé's. Die heeren dr Scheurer, K. Kruithof, J. J. Beukenkamp, L. F. Duymaer van Twist, J. F. Bolleurs, H- A- Beukenkamp en P. Doorn werden als bestuursleden herkozen. Spoorwegpersoneel. In de conferentie tusschen de directie der Nederlandsche spoorwegen en de ver tegenwoordigers der vijf erkende per soneelsorganisaties zijn zeer uitvoerige be sprekingen gevoerd over de op initiatief van den B.A.N.S. door do organisaties voorgestelde wijzigingen in de concept overeenkomst inzake de loonsverlaging. Die directie kwam aan een aantal wen- schen, speciaal door den B.A.N.S- naar voren gebracht, tegemoet. Bij do bespre king van de positie der klerken deelde de directie o.a mede, dat het overcom pleet in het kader klerken en commiezen zoo groot is, dat het wel geruimen tijd aal duren, alvorens de na op wachtgeld gestelden, weder klerken benoemd wor den. De directie had er geen bezwaar tegen, dat de organisaties voor eventu eel elatere loonsverlagingen in verband met art. 36 hun recht tot procedeeren .handhaafden. Zij verklaarde zich bereid Snede te werken aan de instelling van een .foersoneelraad, waarvan de leden volgens leen nader in overleg met do organisaties -te bepalen regeling zullen worden be noemd. Omtrent de gehuwde ambtenaresse ver klaarde de directie, dat alle, die geen kostwinster zijn, niet zeker ontslagen zul len worden. Ieder geval zal afzonderlijk bverwogen worden. Bovendien zal eerst de ontslagregeling en de grootte der uit- keering met de organisaties besproken worden. Die directie beeft geen bezwaar om wijzigingen in de loonkringen te re gelen in overleg met de organisaties. Zij weigerde echter wijziging te brengen in jde minima der nieuwe loonschalen, maar was wel bereid om het minimum-salaris jvoor een klerk te bepalen op f 1050 m de eerste loonklasso. Voorts werd bet minimum van een leerling-klerk bepaald op f 900 en dat van een aspirant-opzich ter en aspirant-werktuigkundig ambtenaar van f 1400 op 1500. Voor het perso neel op Duitsch grondgebied zal ingaande 1 Juli een nieuwe loonregeling getroffen worden, terwijl voor de vierde klassers een afzonderlijke loonklasse gemaakt zal worden. J In een Vrijdag a.s, te houden nieuwe «onferentie zal de redactie der overeen komst nader worden vastgesteld. Assistenten. Worden de wijzigingen in het ontwerp L. O.-wet aangenomen, dan zullen in do jSchool de assistenten hun intrede doen. Onze ouden spraken van molitors, later bweekelingennu worden het assistenten, die een deel van de lasten van den onder wijzer of de onderwijzeres kunnen over nemen. Maar zij zullen niet zelfstandig werkzaam zijn, doch onder toezich van dien bevoegde. Zie het nieuwe artikel 9bis Om tot de school toegelaten te kunnen worden, zullen de assistenten aan zekere nisehen hebben te voldoen. In de eerste plaats is gesteld de volbrachte 16-jarige leeftijd; ten tweede, dat zij in het bezit moeten zijn van een verklaring van den inspecteur, dat zij voldoende ontwikke ling hebben en naar zijn meening ook pverigens geschikt zijn om als assistent werkzaam te kunnen zijn; en ten derde, dat zij in het bezit moeten zijn van een getuigschrift van zed 13!ijk gedrag. Ten einde in verreweg de meeste der gevallen, die zich zullen voordoen, een individueel onderzoek door den inspec teur af te snijden, en tevens om een zekeren norm vast te leggen, is in art. jBbis, 3e lid opgesomd, wanneer de in specteur de verklaring, voor zooveel het Vereischte van voldoend eontwikkeling betreft, niet mag weigeren. Vooreerst is dit natuurlijk het geval, indien de can- Öïdaat in het bezit is van de onderwijs bevoegdheid; maar ook, wanneer hij be- gitter is van een onder rijkstoezicht af gegeven diploma wegens met vrucht ge noten uitgebreid lager onderwijs, of van Ihet einddiploma eener hoogere burger- Hehool met 3-jarigen cursus, dan wel iwanneer hij blijkens toelating tot de tierde klasse de eerste drie klassen tan andere scholen van middelbaar on derwijs of van een gymnasium met vrucht doorloopen heeft. In de overige gevallen, waarin dus geen bewijs van bekwaamheid als hits: bedoeld overgelegd kan worden, zal de inspecteur vrij zijn om naar omstandig- beden te beslissen. Eet zesde lid bepaalt, dat de toelating tan assistenten geschiedt, voor zooveel de oepnbare school betreft, krachtens be- Minit van den gemeenteraad en, voor zoo- Teel de bijzondere school betreft, krach tens besluit van het bestuur der school met dien verstande, dat in geen open bare of bijzondere school meer dan drie assistenten werkzaam mogen zijn. Het ligt in de bedoeling, aan de ge meente- en schoolbesturen vrijheid te la ten ten opzichte van de vraag, of do assistenten bezoldiging zullen genieten. Die bezoldiging zal echter noch geheel, noch ten declo ten laste van het Rijk komen. Ben herinnering. „De Houten Pomp", die nogal eens lachend de waarheid zegt, kan het ook ernstig doen. Zoo schrijft zij o.a. over de anti-papistischo beweging in 1578: Toen waren er ook anti-papistische ijve- raars, met wier louter negatieve anti- Roomscho politieke Oranje het niet eens Was, en die deswege hem een papenvrieud scholden. „De Prins van Oranje weid 'door de fanatiekste predikanten van de kansels uitgescholden, omdat hij aan de Papisten vrijheid tot hun afgoderij wilde toegstaan hebben", zegt een geschied schrijver. Laat ons ten bewijze enkele citaten uit Groen van Prinsteror's „.Geschiede nis van het Vaderland" (3e druk) afschrij ven. Par. 182, blz. 126: „De streng-Gere- formeerden, onder leiding van Homby- se en Casimir, hebben een steunpunt in Gent, de hevige Roomschgezinden zijn meester in de Wiaalseho gewesten. De Pacificatie van Gent baat niet meer. De uitbarsting der vijandelijkheden is daar. Om een gematigdheid, door weinigen be grepen, wordt, de Prins van weerszijden verdacht en belasterd". „Groote invloed van Dathenus; Vla ming, langen tijd, met levensgevaar, ijve rig Evangelie-prediker; reeds0 in 1568 voorzitter der Synode te Wezel, door den Prins van Oranje hooggeacht, totdat hij, door heftig uitvaren tegen Roomschen en Franschen, zijn vertrouwen verbeurt". Par. 184, blz. 128: „Do Prins van Oranje heeft vooral in deze jaren, on der rusteloozen arbeid en onophoudelijke zelfopoffering, miskenning, belediging, teleurstelling ondergaan, Gehaat van den Koning en van de meeste Roomschen, was hij insgelijks bij vele Gereformeerden verdacht. De Prins zelf schrijft: „De Roomschen beklagen zich, dat ik hen, door het in voeren der Gereformeerde Godsdienst, te gen mijn eed, om den tuin heb geleid; de Gereformeerden, dat ik door de Room schen met giften en beloften omgekocht ben; Roomschen en onroomschen, beide zijn tegen mij, om den Religie-vrede, misnoegd". Par. 185, blz. 129: „Voornamelijk dno verwijten werden tegen den Prins gericht, Verdraagzaamheid jegens de Roomschen werd uitgekreten ais begunstiging dei' Roomsche kerk; onderhandeling met Ati- jou als overlevering aan Fransche heer schappij; weigering om een voor den Godsdienst verderfelij'ken vrede te sluiten als opruiing van het volk tegen den wettigen Vorst, teneinde zelf meester te worden van het land. Steeds heeft Willem 1 recht en billijk heid ook jegens de Roomschen gewild; uit staatkunde en uit plichtsgevoel. Som mige Hervormden hielden het uitroeien der Roomsche kerk voor onvoorwaarde lijke verplichting; de Papist was hun een heiden en Omaaniet; „doet de afgo dendienaars uit uw midden weg; ver breekt hun afgoden; sluit met hen geen verbond; het is noodig, en ook betamelijk en godzalig, de beloften en eeden geens zins te houden, welke men hun, met mis kenning der eere van Christus, gedaan heeft". Dergelijke uitspraken hadden in vloed, zelfs op graaf Johan. Van hier de wederstand tegen den Religievrede, en tegen het huldigen van een Room schen vorst. Als Oranje dachten, ondanks de onverdraagzaamheid der Roomsche kerk, zijn meeste raadslieden (Marnix, ViUiers, Taffin); ook de voornaamste Protestanten buiten 's lands (Olevianus, Beza). „Houd uw overeenkomsten jegens allen. Gebruik uw gezag naar de voor waarde, waarop go het bezit. De Room schen zijn geen heidenen; wij staan tot hen als Juda tot Israël. Om de afgoderij niet te verdragen, moet men gerechtigd zijn haar te verbannen. Ben valsche gods dienst tegen te gaan is goed, mits het middel deugdelijk zij. De Kerk wordt niet met wapens gesticht; de waarheid niet voortgeplant door lichamelijk geweld. Dóe buiten zijn, trachte men door het zwaard des Geestes en de vervulling van eiken liefdeplicht te winnen. Alleen op een rechtvaardige handelwijs kan Gods zegen worden verwacht". Desniettemin ontbrak het aan de grof ste smaadredenen niet: dat de Prins de Religie zoo licht veranderde als een om hangsel van een kleed; dat hij om God noch Religie gaf; dat hij van staat en nut zijn afgod had gemaakt". Als we dit lezen, dan zijn we geneigd van de Herv. (Geref.) Staatspartij te zeg gen: Niets nieuws onder de zon. Zij was er al in 1578, maar zo stond niet achter «i rondom den Vader des Vaderlands. En zij was het niet, die in den worstel strijd onzer vaderen, Spanje en Rome overwonnen heeft. Eerste Kamer. De voorzitter wijdde hartelijke woor den aan de nagedachtenis van het lid dr v. Ketwich Verschuur, die Zaterdag on verwacht aan hartkramp overleed. Daarna deelde hij mede, dat naar aan leiding van een verzoek van den heer van Embden of de centrale afdeeling en de huishoudelijke commissie zouden wil len nagaan in hoeverre het slot van arti kel 38 van het Reglement van Orde 1) zoodanig ware te wijzigen, dat het wat soepeler werd, de centrale afdeeling be sloten heeft de zaak te laten zooals die is. De Kamer ging daarna in de afdoelingen. (In plaats van mr v. K. Verschuur zal worden gekozen verklaard A. J. baron van Nagell van Amp sen.) 1) De laatste alinea van artikel 38 van het Reglement van Orde luidt thans als volgt: Ont werpen van wet, welke niet ten minste 4 maal 24 uur vóór een bijeenkomst der Kamer bij haar zijn ingekomen, worden tijdens dit bijeen zijn niet in de afdeelingen onderzocht, ten ware zij spoedeischend zijn en ten hoogste eene maand tevoren bij de Tweede Kamer waren ingekomen. Benoemd tot surnumerair der re gistratie en domeinen de heer G. M. Steyn te Iiontenisse. Met ingang van de 436ste Staats loterij is benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Goes, mevrouw G. M. J. Boots, weduwe vail G. J. de Jongh, te Deventer. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei i923, aan J. R. Was, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als com mies bij de Algemeene Rekenkamer. Middelburg. Gisterenmorgen sloeg op den Noordsingel alhier een voor een wa gen gespannen paard op hol toen het schrok van een ander in grooten draf voorbijkomend paard. De wagen reed tegen een boom op, het paard geraakte los en ging er alleen van door, doch werd een eind verder tot staan gebracht. De beide op den wagen zittende mannen vielen er af en kwamen op den Singel te liggen, zij hadden zich blijkbaar niet ernstig bezeerd. De weinige personen, die zich op den Singel bevonden wisten zich bijtijds in veiligheid te brengen. Alhier is den officier van Justitie voorgeleid M. K„ 18 jaar, werkman, wo nende te Ierseke, verdacht van diefstal met braak te Ierseke op 19 April 1924. Verdachte is na verhoor door den rech tercommissaris overgebracht naar het Huis van Bewaring. Nadat in de laatst gehouden verga dering van Burg. en Weth. de heer J. H- S. do Hoogh, die den dienst der ge meente als hoofdcommies ter secretarie heeft verlaten, door den burgemeester was toegesproken, die hem dank betuig de voor de vele en gewichtige diensten de gemeente Middelburg bewezen, heeft de heer De Hoogh Zaterdagmorgen af- scïieid genomen van de ambtenaren. Bij dit afscheid werd de vertrekkende eerst toegesproken door den gemeente* Secretaris, den heer mr M. G. W- v. d. jVeur, die er op wees, dat de ambte naren bedroefd zijn, omdat de heer De Hoogh den tijd gekomen acht om heen te gaan en de zoo lange jaren met groote eere vermelde plaats aan een jongere kracht over te laten. Ruim 32 jaren heeft de vertrekkende groote on schatbare diensten aan Middelburg be wezen. Als jongeling van even 30 jaar werd hij aan de secretarie als volontair verbonden. 1 Juli 1892 gevolgd door een tijdelijke en 1 Januari 1893 door eene definitieve benoeming als commies, ter wijl Burg. en Weth. hem in het jaar 1922 als blijk van waardeering van zijn buitengewone verdiensten voor de ge meente den persoonlijken titel van hoofdcommies verleenden. Ook als eersten secretaris van het Werkloozen- londs, heeft de vertrekkende meer go- praesteerd dan in redelijkheid van een goed ambtenaar mag worden verwacht. Ook buiten do stadsmuren was hij dik wijls werkzaam in hot belang der ge meente. Spr verzekert als laatste chef van den heer De Hoogh, dat deze mag terugzien op een welbesteed leven ten bate van de gemeenschap. Wat de heer De Hoogh praesteerde als leider van do onderwijs- en oomplahiliteits-zaken was ver hoven den lof van spr en zijn voorgangers verheven. De uitgebrachte adviezen gaven steeds blijk van diep. gaande studie en volkomen kennis van zaken. Een woord van hulde brengt spr namens de gemeente voor het samen stellen der nieuwe begrooting. Spr schets te den heer Do Hoogh als een sieraad vrfti het ambtenaarscorps der gemeente Middelburg. Verder wijst spr er op wat hij zelf aan den heer De Hoogh verliest, niet alleen als ambtenaar, maar ook als mensch, oen goed en best menseh, nobel van karakter en inborst Namens de vroegere secretarissen, de heeren A. de Vulder van Noorden, mr G. J. Sprengor en jhr mr Wj. A. J. Snouck Hurgronje en zichzelf bood spr den heer Do Hoogh een eleetrische bu reaulamp en kap aan en namens do heeren J. Boelen, directeur der bedre ven, J. F. Vermeulen, directeur der rei niging, A. H. Munnik, gemeente-ont vanger en zichzelf een viertal etsen, twee van Middelburg en twee vanl Veere, de hoop uitsprekende, dat een en ander in de nieuwe woning in de Bilt een goed plaatsje zal vinden en de heer en mevr. De Hoogh daar nog jaren van goede ge zondheid mogen genieten. Namens de ambtenaren voerde de heer S. A. Leverink, hoofdcommies, het woord en bracht dank voor de pret tige samenwerking en persoonlijk voor den steun on voorlichting van den heer Do Hoogh ontvangen. Namens het secretarie-personeel, het personeel van het kantoor van den ge meente-ontvanger en de bodes bood spr leen koperen sigarendoos met inscriptie en een koperen luciferdoosomhulsel aan. De heer De Hoogh dankte hartelijk voor de tot hem gesproken woorden en de aangeboden geschenken en gaf de verzekering, dat allen, met wie hij heeft samengewerkt, steeds in dankbare her innering bij hem zullen voortleven. Goes. Gisteren werd alhier opgericht een vereeniging van kassiers van Boe renleenbanken in Zeeland. Doel: jaarlijk- sche gezellige bijeenkomst op den 3den Paaschdag tot onderlinge leering en be spreking van de belangen der Boeren leenbanken ter bevordering van den bloei derzelve, bezien van het standpunt van den kassier. 17 kassiers sloten zich reeds aan. Het bureau bestaat voorloopig uit de .heeren: J. J. van Dijke te Kruiningen, voorz., en D. Rietveld de Hondt, secr.- penningmeester te Ierseke. Contributie: slechts zooveel als noodig is om dejaar- lijksche bijeenkomst uit te schrijven. Krabben dijke. Zaterdag moest de land bouwer W. een vette koe leveren aan de .waggon. Toen ze op de weegbrug was, viel ze dood neer en moest per rolsleper terug worden gebracht. Het vleesch werd voor de consumptie goedgekeurd en was gis teren tegen 35 cent per pond te koop. Dinsdagavond vergaderde de Boe renleenbank onder voorzitterschap van dhr C. P. Vogelaar. Het ledental klom tol 269. De omzet was in 1923 iets minder groot dan in 1922, maar de winst was grooter n.l. f3499.27, zoodat het reservefonds nu wordt f 16.060.72. Op 31 Dec. was het tegoed aan in- leggeld voor de spaarbank f609349.80 en is nu al gestegen tot f 675.000. Er werden 570 spaarbankboekjes uitgegeven. Op 31 Dec. stond aan voorschotten aan de leden uit f 210.845 en er zijn 86 voorschotboekje.-; uitgegeven. 113 leden hebben een boekje voor loopende re kening, waarop de bank 31 December 1284.517.17 had staan. Nu overtreffen de spaargelden de uitstaande gelden met ongeveer f 200.000. De Bank geeft even veel rente als de centrale bank, zoodat het wel in het belang der bank is als de leden ook deze f 200.000 voor hun be drijven gebruiken. Steeds betaalden allo leden wat zij schuldig waren, zoodat do borgen nimmer mbesten worden aan gesproken en de bank nog geen enkele schadepost had. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. van Gorsel te Rilland en als lid van den laad van toezicht dhr G. v. Harn. Ditmaal werden de heeren A. P. Woutersen en J. de Koning bij acclamatie als plaatsvervan gende bestuursleden herkozen. Het salaris van den kassier werd ook ditmaal volgens het puntenstelsel vast gesteld. De rekening en balans waren nagezien en in orde bevonden en geteekend door de heeren Straub en A. Tollenaar. Voor de rekening van 1924 werden benoemd de heeren A. Tollenaar en Adr. Zuidweg. Het bestuur werd gemachtigd, zoonoo- dig, den rentevoet te wijzigen. Het maximum der totaal op te nemen spaargelden, dat f 800.000 was, werd nu opgevoerd dot f 1.000.000. Voor be taling van rente over het vorige jaar stelt het bestuur ee ntermijn van niet meer dan twee weken, dus tot 14 Januari. Na dien tijd zal men van het verschul digde ook rente moeten betalen. Na een woord van dank aan de leden sluit de voorzitter de vergadering. Deze had een snel en gunstig verloop. De bazaar van de Ned. Herv. Meis- jesvereen. „Tabitha" alhier op Paasch- maandag in de Ned. Herv. consistorie kamer is uitstekend geslaagd. Door 't gunstige weder aangemoedigd waren vele leden der zustervereenigingen in den omtrek overgekomen, zoodat het aantal bezoekers meer dan 300 bedroeg. De sprei viel bij loting ten deel aan mej. M. Dekker, van Hoofdplaat. De verjaar dag van de Goesche nop (een geschenk van mej. v. Doorn) werd geraden door Etel Siska, het Hongaarsche pleegkind van den 'heer Jeroen van de "Sande al hier; terwijl de jongeheer Meloen als overwinnaar op .den sjoelbak (24 punten) met de taart (geschenk van Bakker Moer land) naar huis ging. De netto-opbrengst bedraagt ruim 200 gulden, waarvan de helft zal voorden gezonden pan het ge sticht voor lijders aan vallende ziekte te Bethel bij Bielefeld in Duitschland, een vierde aan Pastor Jaoquemar in Wee- nen, en een vierde aan Prof. Kil lay in Debreczin (Hongarije). De verkoop van de tuberculosebloem tracht bruto £34.15 op. Wemeldinge. Hedenmorgen is door het breken van een staaldraad van een hijschkraan een bak, wegende pl. m. 1500 K.G., van een tamelijk groote hoogtenaar beneden gevallen, waardoor 17 luiken van een in lossing liggend schip werden ver nield. Het mag een wonder heeten dat geen der werklieden werd getroffen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hijkersmilde door S. Ybema te Ferwerd; naar Diemen door J. G. Hooijer te Rhenen- naar Zweeloo door C. B. Burger, cand. te Oosterwie- rum; naar Workum door J. C. H. Ro- mijn te Parrega. Bedankt voor Elden door G. Grootjans te De Meem; voor Rerveld door A. J. ran Wijngaarden te Westmaas. Geref. Kerken. Beroepen te Haastrecht L. Hoorweg, cand. te Hilversum; te Borger en te Altereer J. W. van Tol, cand. te Assen- Bedankt voor Zuidwolde door K. Min- nema te Garijp. Geref. Gemeenten. Tweetal te Benthuizen A. de Blois tn Vlaardingen en R. Kok te Aagtekerke. Beroepen te Werkendam A. Verhagen t.e Middelburg. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Tiel door J. M. Lindeijer te Monnikendam. Staatsblad 157 bevat een Kon. be sluit tot wijziging van de Regelen voor de Rijksnormaallessen ter opleiding va* onderwijzers en onderwijzeressen, vast gesteld bij Kon. besluit van 29 Juni 1890 (St.bl. no. 97), er toe strekkende school jaar aan de Rijksnormaallessen voor het vervolg met 1 September te doen aan vangen en dat het toelatingsexamen zich tevens zal uitstrekken over het vak Fran sche taal. Op het machinistenexamen te 's-Gra- venhage zijn geslaagd voor diploma B de heeren G. Baarschers en W. Barendrecht te Vlissingen en J. Barentse te Wol- phaartsdijk. Machiniste n-e x a m e n s. "Dn commissie voor de machinistenexamens, bedoeld in art. 8 der Schipperswet (Staats blad 1907. 110. 244), zal, overeenkomstig de bepalingen, vervat in het reglement voor de machinistenexamens en het sleep- xvaartreglement, aanvangende 20 Mei a.s., zitting houden te 's-Gravenhage. De aan vragen om tot die examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der com missie (Molenstraat no. 15) vóór 3 Mei t.v. bereikt hebben. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar Stcrt. 78. De Unie „Een School met den B ij b e 1". Gisteren is te Utrecht de 46ste jaarlijksche vergadering gehouden van de Unie Een school met den Bijbel. De voorzitter, ds A. de Geus, emeritus predikant te Zaandam, wees er in zijn openingswoord op, dat van de stichters der Unie er nog slechts één van is, nl. jhr. mr A. F. de Savornin Lohman, die binnenkort, zoo God belieft, zijn 87ste levensjaar zal voltooien. Na goedkeuring van het jaarverslag deed de secretaris enkele mededeclingen. Sinds de vorige jaarvergadering werden 12 nieuwe locale comité's opgericht en werden er 6 geschrapt, zoodat het totaal aantal thans 843 bedraagt. De nUie-col- lecte werd in 1923 bij 612 locale comité's gehouden. De opbrengst der collecten daalde met ongeveer f 12.500. Van de locale comité's met een schoolfonds zrjn in 1923 opnieuw 10 overgegaan tot stich ting van een school met den Bijbel. Een locaal comité deelde mode, dat de bij eengebrachte gelden onder twee kerke raden waren verdeeld, ten einde besteed te worden voor Christelijk-philantropische doeleinden. Hiertegen heeft het bestuur der Unie geprotesteerd. Besloten werd, uit de kas der Unie uit te keerenf 2000 aan het fonds Pae- dagogische leerstoelen, f150 aan „Bar nabas", f 150 aan „Johannes", f 100 aan „Lukas", f 100 aan de bibliotheek ten dienste van het Christelijk onderwijs en f1000 aan de commissie voor de oud strijders bij het christelijk onderwijs. De heeren S. Luiking te Lemmer en ds Ph. J. Hoedemaker te Doesburg werden als bestuursleden gekozen. De heer .1. Lens, hoofd der Prins Wil- lemschool te 's-Gravenhage, sprak ten slotte over „Bezuiniging en bezinning". Dr H. Pierson (Groningen) ging er in groote lijnen in mede en meende dat het idee van de absolute gelijkstelling nooit had mogen worden aanvaard ten 'koste van de vrijheid. Nooit hadden we, aldus spr., het geld mogen aanvaarden nil de staatskas. Hij verwerpt absoluut de staatsconcen- tratie. De wet 1920 bond aan handen en voeten en hij deed een dringend beroep op de jongeren om mede te arbeiden, dat de Chr. school vast blijve in de harten van het geestverwante volk. De heer E. Ros (Helder) was eveneens van oordeel, dat de Mulo-scholen niet bepaald de goedkoopste zijn en vroeg hoe binnen het raam van de wet 1920, aan ongewenschte toestanden op de Mulo- scholen een eind kan worden gemaakt. Ilij wenscht aan de gemeentelijke auto nomie een eind gemaakt te zien en meen de, dat het niet aangaat dat de wetgever te kleine scholen bouwt. De he^r v. Oosten (Goes) was van oordeel, dat 30 leerlingen voor een eev- mans-Ulo-school en 60 voor een twee mans-Ulo-kop school even groote ondingen zijn als 48 leerlingen voor een eenmans lagere school. De heer Wagenvoort (Utrecht) hield een pleidooi voor de Normaallessen, waarvan hij afschaffing, uit bezuinigingsoverwe gingen, niet begrijpt. De heer P. v. Nes Azn. (Bodegraven), illustreerde onder groote vroolijkheid, met diverse voorbeelden uit zijn schoolopzie nersloopbaan, de dwaasheid der wet, die ingrijpende bezuiniging niet mogelijk maakt. Bij zijn repliek merkte de lieer Lens op, dat hij gepleit had voor invoering van het gewijzigd Unierapport en wel iets verwacht van samenspreking. We heb ben niet de ideëele vrijheid gekregen die we wenschen. Maar is ons volk er rijp voor? (Dr Pierson knikt heftig van jat) Hierna is de vergadering gesloten. Niet in orde. Laatst is aan Utrechtsche Hoogeschool de nieuwe ©o-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2