Wonden HoosteAalseiB No 172 AKKER'S LEVENSLEED. Woensdag 33 April 1924 38e Jaargang FEUILLETON. Biitefilani Drukkers-Exploilanten 00STER8AAN LE COINTRE BOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, 6o#s Tel.: Redactie no. II; Administratie no.51 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DE S. D. A. P. Paaschzondag en maandag hield de S. D. A. P. het 28ste congres te Arnhem. Dat is zij zoo gewoon te doen. Duizenden begeven zich dan uit alle plaatsen van ons land daarheen; dat is hun „kerk gang". Deze armen kennen en erkennen den Zondag niet als den dag den Heere geheiligd, en vieren hem derhalve op hun manier. Van 't geen er verhandeld is, mogen wij echter niet geheel zwijgen. Moedgevend was niet hetgeen werd meegedeeld. Wel wees de voorzitter op de verbeterde stoffelijke positie der ar beiders, en het ontredderde kapitalisme, doch niet lotsverbetering moet nu voort aan meer hoofddoel zrjn, maar aanpak king van het kapitalisme als stelsel. Dat dit niet eerder geschied was, ligt aan de schromelijke verdeeldheid der partijgenooten. Hiertegenover staan wel lichtpunten in het buitenland als met name Engeland, waar een soc.-democra tisch kabinet-Mac Donald aan de regee ring kwam, en Denemarken, waar een zoodanig kabinet-Stauning bezig is zich saam te stellen; doch of deze boodschap de hoorders bijzonder zal gepakt hebben, mag betwijfeld, nu immers blijkt dat het Engelsche labour (leeber) kabinet tamelijk als zijn voorgangers regeert, en den li beralen vrij goed nabij komt; ofschoon dit op zijn beurt door den slimmen libe raal Lloyd George weer ontkend wordt. Maar de moed is er in, nu op de mogelijkheid van een soc.-democratisch, of wil men sociaal-vrijzinnig- roomseh-democratisch ministerie ten on zent mag worden gehoopt, zooals de voor zitter, de heer Vliegen, in zijn slotrede constateerde. Er werden ook nog enkele klaagtonen gehoord, namelijk over de Amsterdam- sche roode wethouders, die de 45-urige werkweek hadden losgelaten, over de roo de Kamerleden, die zoo dikwijls afwezig zijn in de Kamer bij gewichtige stem mingen. Onlangs bleek zelfs dat een stem ming over een der Hoofdstukken (waar de S.Di.A.P. tegen moest stemmen, om dat zij dit ten aanzien van alle Hoofd stukken had aangekondigd) niet kon wor den gevraagd, dewijl slechts twee van de twintig leden aanwezig waren. Er waren nog meer klachten, n.'l. over het gebrek aan pakkende leuzen, over een ongewenschte ontnuchtering na de jongste verkiezingen; over de te geringe actie voor zitting nemen in een nieuw te vormen kabinet; over het te veel naar de oogen zien van de Roomschen; over het stemmen voor het gezantschap bij den Pans; over bet overwicht van het N. V. V. De heer Schaper had tot taak de ver schillende klagers te beantwoorden. Eer lijk en rondborstig als deze staatsman (stellig in een mettertijd te vreezen soc.- <lem. kabinet een der meest vooraanstaan de en betrouwbaarste ministers) is, heeft bij toegegeven waar de klachten juist waren, in de eerste plaats omtrent het absenteïsme de spijbel zucht van vele soc. dem. Kamerleden, doch even eons ongemakkelijk gekapitteld de 'kla gers die het, volgens hem niet aan het i echtp eind hadden. Wat, zoo merkt hij op, gebrek aan leuzen? Strijden wij daarvoor dagelijks tegen verkeerd toegepaste bezuiniging, den. strijd tegen de hooge belastingen, voor ontwapening, handhaving van goed ■onderwijs, werkloozenzorg, uitvoering ar beidswet, de bedrijfsorganisatie, enz. Ont nuchtering na de actie voor Kamerontbin ding? Maar wat had men dan gewild? Een revolutie? Of staken? Die maatschap- 36). „Wel,_ kinderen, kennen jullie de kleine Edna niet meer, die woonde bjj Aaron Hunt zijn kleindochter? Dit is mijn Tabitha en mijn zoon Willis, die den molen drijft en voor ops zorgt, nu mijn arme Peter voor drie jaar is gestorven. „eng..ee.n paar stoelen, Willis. Ga hier bjj mjj zitten, Edna, en zet je 'hoed af, kmd, en laat mij je eens aankijken. Wel, wel. Wie zou dat gedacht hebben? Wat een blinke, knappe vrouw .ben je gewor den, dat is zeker. Wel, welwat er uit iemands kinderen toch kan groeien. Kijk eens dezen kant op. Wel, je lijkt evenmin op die kleine Edna, met haar bloote voet jes, rose wangetjes en loshangende haren, die hier door de velden lieip in een ge streept wollen jurkje om de koeien te boeden, als ik, Dorothea Wiood, lijk op de koningin van Stóheba, toen zij Jeruzalem en koning Salomo ging bezoeken. Wlat ben je knajo geworden. En wat zijn je handen blank en zacht. Nu ik goed naar Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3- Loste nummersfO.Oi Prijs der Advert ent iën: j4 regels f 1.20, elke regel meer 30 afc Bij abonnement belangrijke korting. ■IKV33WSKI pelijke toestanden zijn thans van dien aard, dat aan een algemeene staking niet gedacht kan worden. Toen de re- geeringscrisis werd opgelost door een te rugkeer van de oude regeering heeft Troelstra scherpe critiek in de Kamer geoefend. Wat kon men meer doen? (Uit de zaal wordt, geïnterrumpeerd: Dan hadt g*e ook liet volk niet. warm moeten maken voor Kamerontbinding. Hierop ging de spreker blijkbaar niet in.) En doorzetten? Dian hadden wij ook de regeering moeten aanvaarden. En dit wil ik wel zeggen, dat bij de overwegin gen van het partijbestuur de vrees niet geheel verdwenen was, dat men de partij niet achter zich zou hebben. Bovendien is het nn wel een tijd om in een soort hoerastemming te roepen: wij willen mee regeeren? Laten wij liever op 1925 aan sturen, dan konden wij wol eens behoo- ren mee de regeering te aanvaarden. Dan moet men weten wat wij willen. Van der Kieft: Er is toch een verkie zingsprogram. De heer Schaper: Ja een verkiezings program maar dat is nog geen regeerings- program. We weten lieel goed, dat men op een verkiezingsprogram niet regeeren kan. Of denkt men, dat andere partijen die tocli voor een aanvaarding van de regeering mede moeten werken, maar zoo mee zullen gaan op al onze eischen? En de katholieken naar de oogen zien? Maar als wij in de toekomst iets willen bereiken, hebben wij de Katholieken noo- dig, zij helpen ons nu al. Mijn motie tot spoedige invoering van de Arbeidswet ook voor die categorieën, die thans nog niet onder de wet. vallen, werd aangenomen door .tien steun van vele katholieken en de vrijz.-democraten. Nog een klacht was er, hij welke de spreker lang stilstond. Mr Kortenhorst had namelijk gezegd dat de Kamerclub stond onder het dictatoriaat van liet Na tionaal Vakverbond; Stenhuis de vader zou zijn geweest van het ontwerp-Albarda in zake de geschillen in Twente. Tegen deze (aan)klacht protesteerde de heer Schaper krachtig. Ja er zitten wel veel Vakverbonders in de Kamer. Maar vrees dat wij door het N. V. V. zullen worden meegesleurd behoeft men niet te hebben. Al die menschen van liet N. V. V. zijn onze mannen; de samenwerking is goed, en het Partijbestuur weet wel, hoever die gaan mag. Laat dat maar aan ons over. Of de oppositie daar nu zoo gerust op zal geworden zijn, mag betwijfeld. Integen deel velen stellen nu reeds vast dat de leiding der _$p ciaal -dern ooratie in Neder land uit de handen der politici overgaat in die der vooraanstaanden der vak- vereeniging. Reeds de stemming in de vacatures v. d. Goes en Kuyper in het, partijbestuur bewijst dit. Twee N. V. V.'ers, de een lei der, de ander propagandist (v. d. Kieft en v. d. Sluis) werden met groote meer derheid, de laatste althans 1)744 van de ongeveer 900 stemmen) gekozen, tot schade van het wetenschappelijk peil van 't bestuur. Wij komen hierop terug. Geen doode neutraliteit! De Nieuwe Prov. Gron. Cri. wijdt een waardeerend artikel aan de nagedachtenis van Groningens burgemeester, dr v. Ket- wich Verschuur. Het blad spreekt hierbij openbaar uit wat elders, en ook in onze provincie, wel eens binnenskamers is uit gesproken. Niemand behoeft in twijfel te zijjn omtrent zijn politieke gevoelens. Hij was lid van. den Vrijheidshond en kwam je kijk, zie ik, dat je op je moeder lijkt Hester Earl, en zij was liet mooiste en liefste meisje uit de buurt. Je bent groo- ter dan je moeder en hebt een trotscher houding. Maar je hebt van haar gekregen die groote, zachte, glanzende oogen en om je mond ligt een even weemoedige trek als om de hare lag, nadat je vader van dat ongelukkige dak gevallen was en zijn nek' had gebroken. Kleine Edna, terug gekomen als een fijne, mooie dame. Je lijkt wel een koningin. Maar lieve, je ziet er niet zoo gezond uit als mijn Ta- bitha. Kijk eens, wat een gezonde, roode wangen die heeft. Je bent bleek' en ziet er uit, alsof men je juist een ader had gelaten. Ben je niet wel, kind?" Vrouw Wood voelde het meisje over de armen en schouders en vond die dunner dan haar gezondheidstoestand eischte. „Ik hen heel wel, dank u, maar moe van de reis en van 't wandelen langs de oude plekjes". „En je hebt natuurlijk veel gehuild. Je oogleden zijn dik en zwaar. Weet je lieve, het oude huis woei op een stormachtigen nacht m Maart in elkaar en wij hebben den grond verkocht; want toen mijn oude man stierf waren we er slecht aan toe en een man, genaamid Simons, heeft den daar voor uit. Wie meent dat een bur- geinee t r i pollt'cis ter wille van de rijke politieke scliakeering van zijn ge- meontinarexi, d onaandoenlijkheid zei ve moet zijn of als zoodanig behoort te poseeren, vond in hem wel het te gendeel van zijn ideaal. Maar wij gaven hem, hoewel hij' in politiek opzicht dus een tegenstander was, gaarne gelijk. Er zijn wel eens anti-revolutionaire mannen tot burgemeester gekozen, die van af dat oogenblik aan hun positie verplicht meenden te zijn om hun po litieke beginselen te balsemen en in het familiegraf bij te zetten. Mr van Ketwich Verschuur had o. i. zeer te recht zulk een opvatting niet. Ook een burgemeester kan het best onpartijdig zijn door flinkweg op alle terrein partij te kiezen. Als hij maar weet, dat het behoud van de volle vrijheid strikte rechtvaardigheid jegens allen vereischt. Juist, zoo is het. De vlag wordt wel niet opgeborgen, maar dan toch wel een beetje lager gehangen. Zoo vindt men ze in alle partijen, ook hij' ons. En dat niet alleen hij burgemeesters. En dat behoefde toch niet. Mits men maar rechtvaardig zij. Een rede van Coolidge. Te New-York heeft Coolidge aan het jaarlijksche déjeuner van de Associated Press gezegd, dat, als er een definitieve regeling van de Diuitsche schadeloosstel ling onwankelbaar zou zijn vastgesteld, hij geneigd zou zijn, een nieuwe wereld conferentie bijeen te roepen om een na dere beperking van de bewapening en om codificatie van het volkenrecht te ovtrwegen. Hij zeide, dat de conferentie van Washington veel had gedaan om harmonie en goede gezindheid onder de volkeren te herstellen, maar dat de kwes tie van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht nog steeds onopgelost is. Sprekende over de rapporten der des kundigen gaf Coolidge te kennen, dat er Amerikaansch particulier kapitaal zou los komen voor de leening voor Duitschland. De uitlevering van de Duitsche Rijnvloot. De onderhandelingen tusschen de Duit sche, Fransche en Belgische regeering over den bouw van nieuwe rivierschepen voor heide laatstgenoemde landen, welke maanden geduurd hebben, zijn geëindigd. De Duitsche Rijnscheepvaart moet, om zich vrijheid van beweging te verzeke ren, opnieuw vier van de nieuwste rader- sleepbooten en elf schepen aan de ge- aiiieerden afstaan. De schepen, die in het onbezette gebied op stapel staan, zullen zoo vlug mogelijk aan Frankrijk geleverd worden, terwijl van de schepen, in aanbouw op de werven in het Rijnland slechts een gedeelte afgemaakt zal wor den. Tevens heeft een groep van de voor naamste kolenreederijen een regeling ge troffen met de Fransche transportcom missie over het vervoer van vergoedings kolen, welke van kracht blijft tot een definitieve regeling te dier zake tusschen de betrokken regeeringen is tot stand gekomen. De betrokken reederijen nemen een deel der transportkosten voor hun rekening, in ruil waarvoor zij weer de vrije beschikking over hun scheeps- rnimte krijgen. De kneveling houdt derhalve aan. Een na-Hitler-proces. Morgen komen te Munchen 36 mijie- grond gekocht en verbouwt er nu koren. Edna, hen je op het graf van je groot vader geweest?" „Ja, ik ben er vandaag langen tijd ge weest". „O, het is prachtig. Ik' geloof, dat je grootvaders graf het mooiste plekje is. dat ik ooit gezien heb. Arm kind. Je bent het nog met te boven, zie ik. Ik dacht, dat we jou ook moesten begraven, toen hij stierf, want ik heb nooit een kind zoo zien treuren om haar verlies". „Vrouw Wood, wie houdt de paden zoo schoon en snoeit de dennebooimpjes zoo netjes „Mijn Wallis doet dat. De heer, die hier geweest is en alles heeft besteld verleden jaiar December, heeft Willis hon derd dollars gegeven om er voor te zor gen en het onkruid te wieden. Hij zei, dat hij altijd onverwacht kon terugkomen en dat hij geen sprietje gras in het pad wou zien. Daarom gaat Willis er iederen Za terdag heen en houdt den hotel netjes. Hoe heet die meneer en wie is hij? Hn vertelde ons alleen, dat hij een vriend van je Was en dat zijn moeder je als kind had aangenomen. Hoe heet hij?" „Meneer Murray en hij is heel vriende lijk voor mjj geweest". plic.htigen aan den Novemberputsch voor liet gerecht. Het gaat hier om zes ver schillende aanklachten, waarvan de eer ste betrekking heeft op het militair ge weld dat in den bierkelder ontplooid werd. Die tweede klacht slaat op de ver woesting van de „Munchener Post", de derde op de poging den socialisten-lei der Auer gevangen te nemen, de vierde en de vijfde op de gevangenneming van politiebeambten en 'de zeste op de mis handeling van gijzelaars. Per radio. Een van de belangrijkste bijzonderhe den in verband met de opening van de rijkstentoonstelling te Wemberley is, dat de rede, die Koning George heden heeft gehouden in antwoord op de toespraak die de Prins van Wales als algemeen' voorzitter van hot bestuur van de ten toonstelling tot hem richtte en waarin hij den Koning verzocht de tentoonstelling geopend te verklaren, door draadlooze verspreiding gehoord is kunnen worden, niet alleen door allen, die toestellen voor draadlooze telefonie bezitten, doch ook door de groote menigte, die in tal van schouwburgen, hotels, en restaurants he denmiddag aanwezig waren. Door bemid deling van verschillende bladen waren er in een reeks van lokaliteiten dergelijke installaties gemaakt, en hebben „luid- spiekers" het publiek in staat gesteld, ieder woord der Koninklijke toespraak te vernemen. Een 200 duizend personen woonden vermoedelijk de plechtigheid bij'. Korte berichten. De raadkamer van de Antvverpsche rechtbank heeft van de 197 beklaagde spooiwcgmannen uit de stakingsdagen er slechts 35 naar de openbare terechtzitting verwezen. De procureur des konings heeft tegen deze beslissing appel aangeteekend. De afgevaardigden der mijnwerkers zijn te Charleroi bijeengekomen om den toestand te bespreken. Er is n.l. sprake van het invoeren van een werkweek van 5 dagen en een verlaging der loonen. De mijnwerkers hebben besloten Zondag een congres te houden en dan hun eischen op te stellen. Worden deze niet ingewil ligd, dan zouden zij de algemeene staking afkondigen. De Belgische minister van openbare werken en landbouw heeft een commissie benoemd voor de ontginning der woeste gronden, liggende in de Antwerpsche en Limburgsche Kempen. Men schat het be drag, dat, noodig is om ze voor den landbouw geschikt te maken, op 300 mil joen frank. Er zijn ook nog woeste gron den in Limburg, doch men acht het onmogelijk deze tot ontginning te brengen wegens terreinmoeilijkheden. Volgens een voorloopigo schatting zijn er in België hog 215 H A woeste gronden, voornamelijk in do provincie Limburg, De Belgische telegraaf administratie gaat luxe-telegrammen, zooals in Zweden en Zwitserland, invoeren voor de aankon diging van huwelijken, geboorten, het zen den van gelukwenschen, condoléances enz Deze telegrammen, op luxe-papieï gedrukt, zullen aan een bijslag worden onderworpen, welke ten goede zal komen aan nuttige instellingen. Van de Schupo-agenten te Dussel- dorp, die in December wegens de onlusten bij de separatistische bijeenkomst veroor deeld waren, hebben er zes ter gele genheid van het Faaschfeest gratie gekre gen. Vier agenten bevinden zich nu nog in gevangenschap. -Op de rivierscheepswerven te Ham burg is gisteren, na 10 weken staking, „Maar Edna, ik dacht, dat je naar een fabriek ging om te werken? Vertel mij eens, hoe je in handen viel van zulke rijke menschen?" Edna stelde haar in 't kort in kennis met wat er in haar lange afwezigheid gebeurd was en deelde haar hare plannen voor de toekomst mee. En terwijl zij luis terde, liet zij haar elleboog rusten op haar knie en steunde het hoofd in de handen. Zoo keek zij haar bezoekster aan. „Edna, blijf je vannacht niet hier?" „Diank u wel, vrouw Wiood, ik zou het graag doen, maar ik heb geen tijd en moet terug naar Chattanooga voor de trein vertrekt, want ik ben verplicht vanavond door te reizen". „Wel doe in ieder geval je goed af en blijf hij ons eten en dan gaan wij allemaal met "je terug, dat wil zeggen, als je niet te trotsch bent om naar de stad te rijden in onzen meelwagen? Wij hebben een nieuwen wagen, maar het is slechts een molenaiarskar en het kan zijn, dat dit slecht past bij je mooie, fijne kleeren". „Ik wil graag blijven en wou alleen maar, dat het dezelfde, oude wagen was, die mjj meer dan vijf jaar geleden naar het station bracht". Zware wolken begonnen inmiddels zich veroorzaakt door branden, snijden of stoo- ten, moeten dadelijk met Akker's Kloos terbalsem behandeld worden. Deze voor treffelijke balsem is niet alleen bloed stelpend en pijnstillend, maar zijn zuive rende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verras send is. Zorg steeds Akker's Klooster- balsem in liuis te hebben, het kan U dagelijks te pas komen. het werk hervat. Het personeel van d« zeescheepswerven heeft besloten de sta king voort te zetten. Ook te Kiel hebbel* de werfarbeiders besloten de staking voort te zetten. De Mansfelder A.G. te Mansfeld heeft, wegens een wilde staking onder het jongenspersoneel, 4000 mijnwerkers uitge sloten. Gisteren zouden alle arbeiders, 23 000 in totaal, worden uitgesloten. Vandaag en morgen verhuist de inlanterieschool van Munchen, welke den staatsgreep van Hitier betrokken ge weest is, naar Ortruf in Thuringen, waar zij voortaan gevestigd zal zijn. Bij een brand te Kottbus zijn 600 centenaar vlas verloren gtegaan, 120 cen tenaar graan en tal van landbouwmachi nes. r Het spoo i'wegpersoneel in Nieuw- Zeeland is voor loonsverhooging gaan staken. De heele treindienst staat stil. Duizenden plezierreizigers zijin ver van hun woonplaatsen gestrand. Alle auto's nie beschikbaar zijn, worden gebruikt. Voor het eerst sinds meer dan dertig jaar is er een zending vee uit Z.W.- Alrika te Liverpool aangekamen. Het waren 330 gekruiste ossen, die in goede conditie aankwamen na een reis van 5000 mijlen, in 24 dagen afgelegd. Op de Oostkust van Mindanao heeft een hevige aardbeving gewoed. Generaal Wood, de gocverneur van de Philippine* meldt, dat de vulkaan Babuyen in wer king is en de inlandsche dorpen dreigt te verwoesten. Generaal Ludendorff en zijn ver dedigers gaan een boek over het proces- Hitier schrijven. Een 60.000 ton metend drijvend dok is zonder incidenten over een afstand van 470 mijl van de Tyne naar Southamp ton gesleept, waar het thans geankerd' ligt. Het dok is 960 voet lang en is in staal de grootste schepen, tot. nog toe gebouwd, op te nemen. De soc. arbeidersleider Ledbury La- follette te New York is voornemens mede te dingen naar het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord Amerika. Hij staat aan het hoofd van een nieuwe partij, georganiseerd naar het model .der Britsche arbeiderspartij. De campagne zal zich bezighouden met de petroleum- scliandalen en zal de nationalisatie dier bedrijven eischen. in 'tZ.-Westen samen te pakken en toen de overdekte wagen voor werd gereden, kon digde een gerommel van onweer in de ver te aan, dat er storm op komst was. Vrouw Wood en haar twee kinderen begeleidden de wees en reden den wel bekenden weg af. Het was donker, toen zpj (bij het station aankwamen en Willis haalde de koffers van het hotel en zorgde er voor, dat zij werden aangegeven. Nu kwam de trein van Knoxville met don derend geraas binnenloopen en de ge wone drukte volgde. Vrouw Wood omhelsde de wees hartelijk en kuste haar herhaaldelijk. „Schrijf voor al gauw en laat eens hooren, hoe het ijs verder gaat". De goedhartige vrouw veeg de haar oogen af met haar schort. Eindelijk gaf de locomotief het sein, dat alles gereed was; en toen de trein zich in beweging zette, zag Edna in het voorbijgaan een gestalte staan tegen een lantaarnpaal, met de armien over elkaar gevouwen een gestalte, die wonderlijk veel op meneer Murray geleek. Hoe kon hij in Cjhlattanooga zijn? Die veronderstel ling was al te dwaas; zij moest 't slacht offer zijn van een gezichtsbedrog. fWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1