3\o 171 Dinsdag SI April 19S4 38e Jaargang 9Sf»TS SCHOEN CREME Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: For 3 maanden, franco per post, f3.— Losoe nummersfO.QE cunanBvseotoswr" üuiteRisifi. Het drama te Leuven. Naar wij van een ooggetuige vernemen, heeft fle aanslag op clen Viaamschen stu dent A. Vallaeys zich als volgt toegedra gen: Ongeveer vier uur in den morgen van den 16en April komen kleine groepjes Vlaamsche studenten uit Blauwput naar Leuven om zich naar huis te begeven. In de Parijsche straat worden twee Vlaam sche studenten, onder wie Vermeulen, door vier Waalsche studenten lastig ge- rallen. Colback, een der Walen, rukt Ver meulen zijn studentenmuts van het hoofd en ternauwernood kunnen de beide Vla mingen zich uit de voeten maken. Zij ont moeten andere Vlaamsche studenten, die zich in groepjes verdeelen om de Walen te zoeken en van hen de pet terug te krijgen. De student A. Vallaesy en mr. L. Desmedl (van de Brusselsche balie) hef fen Colback en zijn vrienden in de Vital de Costerslraat aan. Als mr Desmedt Col back de pet wil doen teruggeven, vallen de vier - Walen op hem aan en na een korte worsteling met. Vallaeys en Dcsmedi ygaan zij op den loop, achtervolgd door de twee Vlamingen. Colback roept: „Je tire" en lost een vijftal schoten in de richting van zijn-achtervolgers. Bij zijn kamer gekomen, waarvan zijn broer de deur heeft opengemaakt, gaat hij naar binnen en sluit de deur. Toen de Vlamin gen bij zijn huis kwamen, opende hij de deur weer en lost nogmaals twee schoten door de kier op de Vlamingen, die op ongeveer anderhalven meter afstand staan. Desmedt staat vooraan, kan zich nog bukken en de kogel gaat hem rake lings over het hoofd. De laatste kogel treft den achter hem staanden Vallaeys in de rechter long. Hij roept: „ik geloof dat ik getroffen ben" en zakt ineen. De De artilleriekazerne, die vlakbij gelegen is, wordt gealarmeerd. Vallaeys wordt er binnen gedragen en, na daar de eerste zorgen ontvangen te hebben, naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is op dit oogenblik nog hoogst zorgwekkend, al blijft er hoop bestaan, dat zijn leven nog gered zal worden. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, zoo schrijft de ooggetuige ons verder, dat de Vlaamsche studenten geen verweermiddel bij zich droegen, zelfs geen stole. Van handelen onder den invloed van alcohol is evenmin ecnige sprake; tot drie uur, dus anderhalf uur vóór den aanslag, was ik nog samen met Vallaeys en heb met hem gesproken over het congres, dat zoo juist gesloten was. De betrokken Vlamin gen .staan bekend als rustige en correcte studenten, hetgeen de hoofdcommissaris van politie te Leuven, de heer Gilbert, uitdrukkelijk bevestigde. Deze heeft ook de waardige houding van de deelnemers aan het congres geprezen, die op aller hande uittartingen van de „fascio's" niet zijn ingegaan, ten einde incidenten te ver mijden. De dader, Colback, was voor het congres uit Parijs teruggekomen ,waar hij en eenige andere Waalsche studenten ont vangen waren door de politieke groep der Action Franpaise van Daudet. (N. R. Ct.) Uil de dagen der voortrekkers. „De Maasbode" schrijft: Een interessant reliek uit de dagen der "Voortrekkers zal aan het museum te Pre toria ten geschenke worden gegeven. Het is een ossenwagen, nog even hecht als in de dagen van de Groote trek en met al diet ouderwetsehe toebehooren. i ele jaren geleden kocht een Holland- sclie landbouwer den wagen op een vei ling, nam het voertuig uit elkaar, en borg de brokstukken op. De oude wagen bracht een oortrekkersgezin van de Kaap door den Vrijstaat over den Drakensberg naar Natal. Na de annexatie van Natal door Groot-Brittannië in 1843 keerde de wagen over den Drakensberg en door den Vrij staat terug naar Transvaal, waar hij ten slotte belandde in het district Wakker- stroom. Zij, die belangstellen in de „oude ge schiedenis" van Zuid-Afrika, zullen zich ongetwijfeld verblijden over een kostbare vondst, welke te Krugersdorp is gedaan. Een zekere mrs Nicholls vond onder de ■papieren van haar eenige jaren geleden gestorven vader, mr John H. Jennings, een met inkt geschreven en in perkament gebonden dagboek, gedateerd van 1862. Het dagboek is het tweede deel van een uitvoerig relaas betreffende de daden en ondervindingen van de befaamde jagers op olifanten en grof wild, die in de oude dagen van den trek Queenstown verlie ten, over de Vaal trokken, een basis ves tigden in westelijk-Transvaal, en daarop het spoor van Livingstone volgden naar de Victoria Falls en aan gene zijde van de Zambesi. Wanneer men ook de beschikking krijgt ■over liet eerste deel, dat vermoedelijk in ^SIGAAR. 'i FMtftf KANT.; S.L& 'M 't bezit is van een ander lid der familie Jennings, dan zal het in boekvorm worden uitgegeven, en een belangrijke bijdrage vormen, in de literatuur betreffende cle Britsche pioniers in de noordelijke dee- len van Zuid-Afrika. Korte berichten. De sovjet-gezondheidscommissie te Moskou beeft 250.000 goudroebel beschik baar gesteld en de mobilisatie gelast van alle Russische artsen voor de bestrijding der pest die den ganschen Kaulcasus be dreigt en in het Wolgagebied vele slacht offers maakt. Op een sociaal-democratische ver gadering te Dusseldorp hebben commu nisten het rijksdaglid Henke ernstig ge wond. Zij wierpen van de galerij met stoe len en bestormden het podium. In een sociaal-democratisch vakvereenigingshuis hebben socialisten op hun beurt een com munist met boksbeugels ernstige verwon dingen toegebracht. Met Kerstmis 1923 hebben de com munisten het standbeeld van Moltke te Halle ernstig beschadigd. Het monument is thans gerestaureerd en zal Zondag 11 Mei plechtig worden ingewijd. Do gene raals Hindenburg, Ludendorff en ande ren wensehen de plechtigheid bij te wo nen. De typografenstaking in verschillen de Duitsche staten is aan het verloopen. Te Erfurt en Mainz is het werk hervat. De Hongaarsche teekenaar Ladis- laus Boris, van wiens hand werk is ver schenen in Duitsche, Fransche en En- gelsehe bladen, is te Menton aan tuber culose overleden. Hij is slechts 21 jaar oud geworden. Er zal van de reis van den prins van Wales naar Zuid-Afrika dit jaar niets meer komen, omdat na afloop der verkie zingen het seizoen zoover is gevorderd, dat het klimaat zich weinig leent voor een rondreis. Vermoedelijk zal de tocht nu in 1925 plaats hebben. Maclaren, de Britsche vlieger, die een vlucht om de wereld maakte, is uit Athene te ICaïro aangekomen zonder tus- schenlanding. Hij heeft Zondagochtend zijn reis voortgezet en hoopt in één vlucht Bagdad te bereiken. Bij legeroefeningen in de buurt van Derwenitsa (in den Balkan), zijn twee kruitwagens met elkaar in botsing geko men. Er volgde een hevige ontploffing; de koetsiers van de wagens waren op slag dood; een aantal soldaten werd ge wond. De staking der werfarbeiders en ma chinisten te Southampton is opgeheven. Bij Tirana in Epirus (Griekenland) zijn de lijken van twee door een Alba- neesche bende vermoorde Amerikanen ge vonden, die vermoedelijk hebben behoord tot de begeleiding van Pierpont Morgan. In de Poolsche stad Zyrardow is een communistisch gemeentebestuur op getreden. De onderburgemeester is een werklooze, die nu wel binnen zal zijn! Trotski is uit den Kaukasus te Moskou teruggekeerd en heeft het volks commissariaat van oorlog weer op zich genomen. Er zijn te Alfreton in Engeland weer aardschokken waargenomen. Zondag is met groote plechtigheid Mussolini op het kapitool te Rome uitge roepen tot eereburger van Rome. Edward W. Bok heeft na een win terverblijf in Florida een schenking' ge daan aan Florida; hij gaf deze staat een landstreek ter grootte van 2500 acres, welke geheel gdereserveerd zal worden ten bate van het publiek. (Een acre is 40 Aren.) De Ford Motor Company te De troit meldt, dat de maand Maart een ïecordmaand voor de firma geworden is. In die maand werden door de fa- krek afgeleverd 205.735 auto's. In door snee werden de laatste tien dagen der maand per dag 10.804 auto's afgeleverd. De Canadeesche douane heeft in de bagage van de leden van de Russische handelsafvaardiging een groot aantal bol- sjewieksche propagandageschriften aan getroffen. De regeering heeft daarop de Russische heeren te Ottawa ontboden en hun gevraagd wat al die geschriften voor het meerendeel aanvallen op den godsdienst en op alle regeeringsvormen, behalve de communistische te beteeke- nen hadden. De Russen zeiden, dat de boekjes bestemd waren voor particuliere bibliotheken, maar de overheid is met dat antwoord niet tevreden. Mussolini heeft een verordening doen verschijnen over den Italiaanschen adel. Ten gevolge van de daarin vervatte bepalingen zullen ongeveer twee derden der aristocraten hun adeltitels verliezen; de pauselijke adel der achttiende eeuw is zwaar getroffen. Mr E. van Ketwich Verschuilr. f D|e burgemeester van Groningen, mr E. van Ketwich Verschuur, is Zaterdag op het stadhuis ongesteld geworden. Per zie kenauto naar zijn buis vervoerd, is hij daar na eenige uren overleden. Hij' was slechts 45 jaar oud, en pas sinds 1917 burgemeester; sinds vorig jaar lid der (Eerste Kamer, daartoe gekozen door den Vrijheidsbond; en sinds enkele dagen be middelaar voor de Noordelijke provin ciën in verband met de Arbeidsgeschil- lenwet, daartoe door de regeering be noemd. In de vele colleges waarvan hij lid was, zullen zijn adviezen moeilijk kunnen gemist worden. Eenige dagen ge leden bij de behandeling van de be grooting voor Suriname in de Eerste Kaluer, heeft hij eveneens een gunstigen uindruk gemaakt. D' e landvoogd te "B al ik pap'an. De gouverneur-generaal mr Dl Fock heeft een bezoek gebracht aan Balikpap-an op Borneo. Aan het noenmaal heeft de administrateur van de Bat. Petr. Mij. den landvoogd toegesproken en gezegd dat de Bataafsche zich bijzonder bevoor recht acht door het bezoek van den landvoogd, waarvoor hij ten zeerste dankte. De landvoogd sprak zijn groote voldoening uit over den indruk, dien hij in korten tijd van de grootsche onder neming van de Bataafsche gekregen had, maar hij gevoelde de allergrootste vol doening, omdat de onderneming het werk van Nederlanders is, met stoere energie gebouwd. Hij wenschte do maat schappij veel voorspoed. Aletta Jacobs. Br Aletta Jacobs, de eerste vrouwelijke dokter in ons land, weduwe vau het ra dicale Kamerlid Gerretsen, jaren lang vooraanstaande in de beweging voor vrou wenkiesrecht, heeft op haar 70ste jaar een boek uitgegeven vol herinnering. Om trent haar jongste herinnering, die van 1922 toen zij de overwinning van haar ideaal vierde bij 't gebruik maken vooï 't. eerst van haar stembiljet voor de Twee de Kamer, schrijft zij: Ook in 1922 heeft men wéér aanlei ding gevonden om mij een bijzondere attentie te bewijzen. Toen immers werden de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden, aan welke voor de eerste maal ook de vrouwen zouden deelnemen. Ge- ruimeh 'tijd was het zeer de vraag ge weest of ik wel in staat zou zijn naai' de stembus te gaan, want ik had een ernstige ziekte doorgemaakt en was slechts kort vóór den verkiezingsdag we der opgestaan. Mijn Haagsche vrienden zorgden er echter voor, dat de lang ge wen schte taak mij zoo licht mogelijk werd gemaakt. Beladen met bloemen die dank bare vrouwen mij aan den ingang van het stembureau hadden aangeboden, kon ik mijn eerste stembiljet in de bus wer pen, waarbij de voorzitter van het bureau mi] met een handdruk geluk wenschte. Dien heelen dag ontving ik uit alle stre ken van het land brieven en telegrammen van dankbaar gestemde vrouwen. Den meesten prijs stelde ik op een brief, cnderteekend door vele Christelijke vrou wen, die bekenden dat zij vroeger altijd tegenstandsters waren geweest van vrou wenkiesrecht. Thans waren zij echter overtuigd, dat zij door middel van het stembiljet hare christelijke plichten te genover de maatschappij veel beter kon den vervullen." Conflict textielindustrie. Op een te Hengelo (O.) gehouden al- gemeene vergadering van ongeorgani seerde meerderjarige uitgestotenen werd met bijna algémeene stemmen (zes tegen) besloten, het Centraal Comité te mach tigen datgene te doen, wat noodig was om het conflict zooveel mogelijk te bekorten. Et zal een algemleene petitie worden gericht uit de geheele Twentsche bevol king om een spoedig en eerlijk einde aan de uitsluiting te krijgen. Een spoed- conferentie is aangevraagd met de com missie uit de Twentsche fabrikantenr vereenig'ing, om door gemeenschappelijk overleg tot 'een minnelijke schikking in dit geschil te geraken. Loonderving b ij vorst. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, n. a. v. opmerkingen van gemeentebestu ren, en dewijl werkloosheid tengevolge van uitvriezen een verschijnsel is, dat van crisisinvloed vrij is, een seizoen werkloosheid, voor welke de overheid als regel geen steunregeling, onder wel ken naam ook, kan treffen; en een ver schijnsel, op welks voorkomen de ar beider tevoren kan rekenen, besloten, voortaan geen regelingen voor uitvrie zen meer te treffen. Hetgeen zeggen wil, dat aan arbeiders, die uitgevioren raken bij een van rijks wege gesubsidieerde werkverschaffing, voor zooverre zij Uit een werkloozenkas uitkeering ontvangen, geen toelage op die uitkeering meer zal worden verstrekt, en, voor zooverre zij niet tegen werkloos heid waren verzekerd, geen aangegeven bedrag meer kan worden uitgekeerd. Het drama, te Baarn. Het Kamerlid Ter Hall heeft inlich tingen gevraagd aan den Minister in zake een door hem te houden streng onderzoek in verband met den dood van den zwerver Richter aldaar, de verant woordelijkheid van den burgemeester en de verhoudingen en toestanden bij de politie. Leerplich twet, enz. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voortoopig Verslag der Tweede Kanier betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager Onderwijswet 1920. Bij nadere overweging: lieeft de minister het noo dig geoordeeld de vrijheid tot invoering van het zevende leerjaar niet te moeten belemmeren. In verhand met de bezwaren tegen het ontwerp zal de noodzakelijke bezuiniging in slechts twee maatregelen worden ge vonden, n.l. terugkeer tot den 6-jarigen leerplicht en vergoeding uit 's Rijks kas van niét meer dan één onderwijzer per 48 leerlingen. Beide maatregelen zullen met het jaar 1930 automatisch vervallen. Ook heeft de Minister den maatregel tot opschuiving van den toelatimgsleeftijd teruggenomen, en heeft hij aan den Raad van State ter overweging toegezonden een wetsontwerp tot het stellen van re gelen betreffende het verleenen van ont- slag aan onderwijzeressen aan lagere scholen, die in het huwelijk treden. Zeeuwse he Steden. Mr Gre ta van Rijn, die in vier interessante ar tikelen een beschrijving van VÜssingeng verleden en toekomst geeft, eindigt haar laatste opstel in „Het Vaderland" met de volgende aardige, niet onjuiste opmer kingen Vraagt men de bewoners van Walche ren naar Vlissingen, dan zijn ze niet zoo erg er over te spreken. Middelburg is „de stad", zij heeft de officiëele lichamen griffie en rechtbank, zij is de deftige hoofdstad. Nog altijd is er tusschen die beide steden een naijver, als vroeger tusschen Delft en Den Haag. Br is een heel oud Zeeuwsch rijmpje, dat waar schijnlijk dateert uit de tijden van stad houder-koning Willem III. Drie Zierikzeeërs twee advocaten, Drie Tholcnaars twee soldaten, Drie Goesenaeren twee bouwlui, Drie V©erenaers tweeNassaului, Drie Middelburgers twee kooplui. Drie Vüssingers twee strooplui. Die geest zit nog door heel Zeeland, Vlissingen i.s min, is niet chic. Br wonen „Belzen", er zijn veel „Hollanders", trek vogels, de Marine ligt er, en dat zijn alle redenen om Vlissingen met schouderop halen te bejegenen. Couperus zegt ergens in een van zijn schetsen, dat hij de steden onderscheidt in mannelijke, en vrouwe lijke. Genève en Nice noemt hij twee vrouwelijke, Genève een deftige gast vrouw en Nice meer licht en modieus. Als ik die onderscheiding mag toe passen o(p (de vier Zeeuwsche steden: Goes, Neuzen, Middelburg en Vlissingen, noem ik Goes en Neuzen mannen, Mid delburg en Vlissingen vrouwen. Goes is een kweeker, in de week hard werkend op het land, Zondags netjes „op zijn burgers" met een stijfgestreken paars boordje om. Hij is solide en zorgt, dat Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 38 Bij abonnement belangrijke korting. hij zijn schaapjes op het droge krijgt. Neuzen is een expediteur, met een bloem in zijn knoopsgat. Hij smijt met geld, geeft graag rondjes, drinkt een formida bel glas en is een pretmaker ran j* welste. Middelburg is een douairière, deftig en zuinig. Als ze eerst weet, wat je groot vader en je overgrootvader deden, e» hoeveel er in je portemonnaie zit, geeft ze je een introductie en ontvangt je zeer hartelijk. Maar Vlissingen is een hospita, geen dame, die een kamer in haar huis over heeft, maar een echte ouderwetsehe, die je den eersten dag, dien je er door brengt, met den deurknop in de hanld haar heele levensgeschiedenis vertelt, di* een niesbui krijgt boven een pan met soep, maar hij wie je elk uur van de* nacht kunt thuiskomen, en waar altijd plaats is voor gasten, al is het „paillass* par- terre". Ik kan nooit zeggen, dat ik inwoner van Vlissingen hen geweest. Als me* het mij vraagt, moet ik altoos lachen: „Ja, daar was ik ook nog eens comme*- saal". Maar juist dat trekvogelleven geeft aan Vlissingen een bijzondere charm*. Iedereen iheeft er altoos veel gezien, veel geleerd, veel meegemaakt. En zooals het geheele karakter van de stad is, moet ook haar toekomst zijn: de aanloophaven. Middelburg. Zaterdag had een bijeen komst plaats van het comité tot op richting van een monument te Sluik voor wijlen den bekenden schrijver van het Nederlandsche woordenboek, J. H. va* Dale. Deze bijeenkomst was belegd or* kennis te nemen van een zestal ontwer pen, welke door den beeldhouwer P. Puype uit Apeldoorn gemaakt zijn voor het monument, en die alle zonder onder scheid ©en bewijs waren van het groot* kunnen van dhr Puype. Bij een vijftal der ontwerpen had dhr Puype zich geheel aan de opdracht ge houden, namelijk had hij zich daarbij een monumentale bank gedacht, op welk* bank dan het borstbeeld van den schrij ver, hetzij al of niet in relief was aange bracht, en op de meeste tevens een twee tal vrouwenfiguren, één lezende in d* geschiedenis, de andere hulde brengend* aan den grooten Zeeuwsch-Vlaming. Het zesde ontwerp geeft een vierkant* zuil, waarboven een borstbeeld. Om ver schuilende redenen werd dit laatste ont werp, waarop ook de beide genoemde vrouwenfiguren alsnog zullen worden aa* gebracht, als het meest gewenschte geko zen. Een zeer belangrijke reden was ze ker, dat men te Sluis liever geen bank ziet verschijnen, waarbij men bang i« voor beschadiging, vooral door de jeugd, maar ook, omdat men meent, dat de om geving waar de bank zal worden geplaatst zeer geschikt is voor een monument al# dit. Het comité hoopt, dat nog velen, die tot nu toe de circulaire niet beant woordden, spoedig een gave voor de hul de aan Van Dale aan mr P. Dieleman t* Middelburg zullen doen toekomen en dat de gemeenteraad van Sluis spoedig zal beslissen over den van gemeentewege te bieden financieelen steun. Het wordt na melijk tijd, de definitieve opdracht tot vervaardigen van het monument aan dhr Puype te verstrekken, wil deze nog tijdig gereed zijn met de uitvoering van het werk, opdat het monument in Augustus zal kunnen worden onthuld. Het Comité heeft n.l. hoop, H.M- d* Koningin bereid te vinden tijdens' haar bezoek aan Zeeland, wanneer ook Zeeuwsch-Vlaanderen wordt bezocht, "di* onthullling te verrichten. Aan aandeelhouders van de Zeeuw sch© Hypotheekbank zal in de vergade- yring van 3 Mei worden voorgesteld over 1923 een dividend van 18 pet uit te kee- ren. Verleden jaar was: het 16 pet. Zeeuwsche Bondsdag. Van Schouwen tot Zeeuwsch-VIaandcrenra* Hulst tot Zierikzee was de Hervormd* jongelingschap gisteren opgekomen naar het centrum der provincie, om aldaar in provinciale organisatie van het Ne- derlandsch Jongelingsverbond haar bonds dag te houden. Toen dan ook de morgenvergadering, waaruit uitsluitend huishoudelijke zake* werden behandeld, door den voorzitter der Provinciale Commissie van het Ver bond, Ds J. J. Homburg: van Goes, ge opend werd, kon hij ©en schare van ruim 300, in de groote concert- en ge hoorzaal te Middelburg samenigjekomen, begroeten. Het pakkende bondslied, geest driftig door krachtige stemmen aangehe ven, bracht er direct de stemming in. In de middagvergadering, eveneens ia de concertzaal gehouden, sprak Ds H. J. Visser van Rilland-Bath over „de Bijen". Dhr. A. van Os gaf ter afwisseling en kele orgelsolo's, fantasieën op Psalm: 42 en het Wien Neerlandsch bloed. Nadat de voorzitter een telegram vaa hartelijke begroeting had voorgelezen ran

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1