t Ford Auto's. RUIJTERKOEK Waarom Advertentie RUIJTERKOEK tiiShfiii Land- en Tninhonw. Briefwisseling. BREUKLIJDERS DE ROODE TOREN staat er geen van Uwe Firma op deze plaats Een zeer groot getal lezers zon er nota van hebben genomen! Rechtszaken. A. KLAVER, SCHOUWING Uit voorraad leverbaar: een Ton Truck, electriscb, een Ton Truck met vracfoibak, een Omnibus voor 16 personen en een open Touring, 4 pers. Ford Show room, Lange Delft, Tel. 275, middelburg. Nieuw en St. Joosland. op de Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken te beginnen Vrijdag 25 April a.s. Te koop of te pachten Bode, vergeet niet een baaltje BAKBL0EM mee te brengen uit de Roode Toren, want DIE is prima. VanJjIJSWUK AMSTERDAM verplaatst. met Smulzaal en IJssalon, Groote (Vüarkt -- Goes. OPENING Zaterdag 19 April a. s. Donderdag 17 April, van velen om te bezuinigen/ aijn wij tegemoet gekomen door naast onze bekende allerfijnste Prima Honingkoek een andere kwaliteit te fabric eerent die hoewel laag in prijs toch van uit muntende samenstelling en smaak is Ruijter Ontbijtkoek 14, 20 en 26 ct. Ruijter Gemberkoek 20 en 27i et.' J. G. WATTEZ. geljjk aan het vorig belastingjaar. Een belastingdruk, die voor een plattelands gemeente als Wolphaartsdijk te zwaar is; de economisohe ontwikkeling van menig bedrijf te veel belemmert en voor kapi taalvorming te remmend werkt. Z.E.A., het voorstel van B. en W. ter vergadering toelichtende, stelde door ver gelijking van de opbrengst belastingjaar 1923-'24 (1 Mei30 April) tegenover de begrooting 1923 een tekort vast van pl. m. f 6000, maar daarvan komt toch maar twee derde op rekening dier begrooting, terwijl daartegenover staat een derde op brengst van 1922-'23, wat een belangrijk overschot gaf? En al was het tekort 1923 te stellen op f6000, 1922 gaf (blij kens een verslag, voorkomende in uw blad van Aug. 1923) pl. m. f 16000 over schot? Waarom niet c. q. een deel daar van bestemd voor 1924? Afgezien van de vraag of het niet op den weg van het Gemeentebestuur ligt, om hetgeen over 1922 is te veel betaald, te restitueeren, hebben nu, dunkt mij, de belastingbeta lers toch wel eenig recht op vermindering van belastingdruk. Bovendien staat toch ook niet vast, dat 1924-'25 f 20.000 moet opbrengen, zooals op de begrooting 1924 is uitgetrokken? Reeds zijn besparingen verkregen uit samenvoeging der betrek king ambtenaar secretarie en ontvanger en door vermindering jaarwedde burge meester. Door verder door te voeren be zuiniging zal wellicht kunnen worden ver joegen, da.t voor 1925 op de begrooting'n belangrijk lager .bedrag kan worden uit getrokken dan f 20.000 plaatselijke be lasting naar het inkomen. Daartoe zou mm. toe kunnen bijdfagen het verhalen der pensioenpremie op het bezoldigd per soneel der gemeente, in dier voege zooals reeds geschiedt sedert 1 Januari 1923 op de ambtenaren van het Rijk. Ten slotte, mijnheer de Redacteur (ik zou anders te veel yan uw plaatsruimte vergen) wilde ik nog even de aandacht vestigen op de zonderlinge handelwijze van den raad, om in een tijd van heer- schenden woningnood als te Wolphaarts dijk, met algemeene stemmen te besluiten, een gebouw als het ziekenhuis te sloopen, «m tot demping van een put te kunnen •overgaan. 'Met dank voor de opname, Een belastingbetaler van Wolphaartsdijk. Kring Walcheran der Z. L. M. Gistermiddag had in de sociëteit St. Joris te Middelburg de gewone alg. ver gadering plaats van den Kring Walche ren van de Z.. L. M., onder voorzitter schap van den heer jhr P. J. Roogaert, die de vergadering opende met een woord van welkom tot de aanwezige leden. Van de ingekomen stukken en hun behandeling zij gemeld, dat medegedeeld werd, dat voor een te houden ploegwed- strijd een commissie is benoemd. Ver der dat besloten werd naar aanleiding van een schrijven van de afdeeling St Ehilipsland om via het hoofdbestuur hij de Staten er op aan te dringen de over gangstermijn inzake de voorgeschreven velgbreedte voor wagens te verlengen van 10 op 20 jaar. Goedgekeurd werd de rekening over 1923 van den penningmeester, den heer J. Kasse, welke rekening aanwijst in ont vang f453.34 en in uitgaaf f446.16, al- zoo een goed slot van f7.68, makende met het goed slot 1922 f 1798.57. Naar aanleiding van een overschot van den cursus in motorkennis van ruim f29 vroeg de heer Verlare of het lesgeld niet naar beneden kan of de jaarwedde van den leeraar naar boven. Hem werd er op gewezen, dat de kring het risico draagt en ook tekorten moet dekken, zooals over den laatsten pursus het geval zal zijn. Verhooging van salarissen acht de voorzitter in de zen tijd zeer gevaarlijk. De heer Verlare was door de toelichtingen bevredigd. Door de afd. Oostkapelle was gevraagd aan te d ïngen op yprl -ng/ng van den tijd voor de botermarkt te Middelburg, daar van een tot twee uur wel Wat kort is. De voorzitter deelde mede, dat de ver ordening spreekt van 12 tot 2 uur, maar zoo langzamerhand is het één uur ge worden voor er wordt gebeld. Spr. stelt voor te vragen weer om 12 uur te bellen. Nadat nog overwogen was of begin nen om "half één en eindigen om half drie soms meer te verkiezen was, werd besloten overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. Nadat eenige wijzigingen in het huis houdelijk reglement waren goedgekeurd kwam aan de prde het verslag der com missie voor de onderlinge slachtveever zekering. Dool1 den heer de Buck werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden der commissie en werd medegedeeld dat de verzekering op 23 April is begonnen te werken. In 1923 werd. voor de aangeslo tenen reeds f 464.70 verdiend, gerekend naar verhouding van de verlaagde tarie ven hij particuliere maatschappijen, ter wijl dan reeds 3/4 der kosten van op richting zijn afgeschreven. "Er is dus een direct voordeel en betere propaganda is wel niet mogelijk. Door de verzekering; zijn personen, die als lid der Z. L. M. be dankten, weer terug gekomen. De verze kering had een voordeelig jaar, want slechts een mestkalf werd in ziju geheel afgekeurd. Er werden afgeleverd 84 koei en, 502 stieren en vaarzen en 281 kal veren, te samen een bedrag van f486.30, of per koa f 1.20, jong vee 60 ct., kalveren 30 ct. "Opgenomen werd aan kasgeld f400, de ontvangst was daardoor f886.30 en de uitgaven f596.34, alzoo een goed slot van f299.96, terwijl de schuld nog bedraagt f 100.64. Hieruit blijkt dat het een succesvol jaar is geweest. Spr.- brengt dank aan het bestuur van den kring voor zijn prestatie, getoond met de oprichting van de verzekering en aan de afdeelings- secretarisen voor hun medewerking. Die deelname der leden kon echtc-r nog al- gemeener zijn. Het verslag gaf aanleiding tot eenige discussie, waarbij naar voren werd ge bracht, dat de slagers destijds een ver- eeniging oprichtten voor verzekering, maar dat ook zij meenen, dat liet meer bij de landbouwers behoort, dat niet al gemeen de premie is verlaagd en dat men vroeger meermalen premie Ijetaalde zonder bewijs daarvoo-r te krijgen, zoo dat alles in vertrouwen ging. Die voorzitter wees ook op de gunstige resultaten, en noemde het gelukkig, dat de verzekering is opgericht, .terwijl hij dank bracht aan de commissie en in het bijzonder aan den heer de Buck voor zijn werk. - Alvorenshet laatste punt der agenda 'werd behandeld, werd de rondvraag ge houden, waarbij de -heer 'Franse wees op de wenschelijkheid van uitroeien der kraaien, die op het kerkhof te Middel burg hun nesten hebben. De heer Kraa- mer kon m-ededeelen, dat men hier reeds mede bezig i s, waarom besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. De heer Mink bracht ter sprake het voorstel inzake herkeuring dat op de agenda der raadsvergadering van Woensdag voor komt. Spr. wijst op den grooten last der herkeuring in de stad voor elders ge- keurd vleesch. Er werd hem op gewezen, dat het voorstel daar geen betrekking op heeft maar alleen getdt het opnieuw vaststel len van de instructie van den keurmeester belast met herkeuren in geval van protest tegen afkeuren. Hierna kreeg de heer Kasse, secretaris- penningm., het woord voor een praatje over den .ouwen tied". Spr. herinnerde aan de prachtige histo rische rede van den heer Dieleman verle den jaar te Tholen over het tachtig jarig bestaan der 'maatschappij', waar nu de afd. Walcheren 5 Febr. 1844 haar eerste genotuleerde vergadering hield, wil spr. ook in den vorm van een praatje een en ander uit dien tijd volgens 'de no tulen vertellen. Het zou ons te ver voe ren spr. op den voet te volgen, maar verschillende door hem naar voren ge brachte bijzonderheden willen wij' toch vermelden. De eerste voorzitter, de heer C. Vis, hield in iedere vergadering een beschouwing en in de eerste wees hij er op, dat de landbouw gedrukt was, door de hooge prijzen der landerijen en te hooge pachten. De veehouderij werd na- deelig voor den landbouw geacht, doch minder toen ook voederartikelen meer werden verbouwd. De weilanden waren door hun lage ligging echter veelal wei nig geschikt voor scheuring. Toen was ook reeds sprake van ploegwedstrijden, .welke echter later gestaakt werden. Ook toen werd over verlenging van de bo termarkt gesproken. De goede resultaten van goede boekhouding werden hespro- ken, er werd om invoerrechten gevraagd. Dat de heer Vis zijn tijd ver vooruit was, blijkt wel hieruit, dat hij; in 1845 reeds de wenschelijkheid van een spoorweg be pleitte, die er in 1870 eerst kwam. Men besprak steun aan de armoedige gezinnen en gaf hen f 10. Onder het voorzitter schap van den heer J. Poppe werd de eerste drooglegging op Walcheren toe gepast, kwam de eerste centrifugaal bo- termachine in den handel, en op 'Ie tentoonstelling in 1861 werd de eerste grasmaaimachine gedemonstreerd. In 1866 verklaarde men zich met 6 stemmen meerderheid tegen het vervangen van de maat door gewicht bij graanverkoop. In 1874 hield de heer Vis een rede om de landbouwers tot soberheid aan te moedigen, hij wekte hen op geen vreemde fondsen te koopen (hilariteit), doch goe de binnenlandsche effecten. De veeren wagens achtte hij zelfs luxe. Spr. eindigde zijn belangrijke mede- deelingen met er op te wijzen, dat ook toen de strijd om het bestaan moest worden gevoerd, en menhet nu veel beter heeft dan toen, o.a. veel betere vervoermiddelen. Met woorden van dank aan den lieer Kasse sloot de voorzitter 'de vergade ring. Verzekering tegen de gevolgen van zonnesteek. In „Mededeelingen" aan de leden van de plaatselijke ongevallen-commissies van de Landbouw-Onderlinge (L. O.) en Tuin- bouw-Onderiinge (T. O.) wordt vermeld, dat een dezer dagen een beslissing is genomen, waarbij aan de weduwe met een kind van een getroffene dooi' zonnesteek geen vergoeding voor begrafeniskosten en uitkeering- van een rente wordt toe gekend. Die Rijksverzekeringsbank (R.V-B.) heeft op grond van het uitgebrachte ad vies van den mcdischen adviseur der Bank aangenomen, dat de dood van den betrokken persoon niet het gevolg is ge weest van een ongeval, zoodat de aan gevraagde schadeloosstelling niet kon worden toegekend. Daaruit volgt dus, dat de voor rekening van de R.V.B- ver zekerden op een dergelijke uitkeering niet mogen rekenen. De bij de L. O- en T- O. verzekerden hebben echter wél schade loosstelling genoten, niet omdat de ge noemde vereenigingen zonnesteek of hit- teberoerte als een ongeval beschouwen zouden, maar omdat zij in de lijst van bedrijfsziekten worden genoemd en bij deze organisaties op gelijken voet als bedrijfsongevallen worden behandeld. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 April. Veroordeeld we gens het niet vertoonen van een bewijs inzake Rijksinkomstenbelasting te Hans- weert: H. K., 31 j., schipper .te Rotter dam f5 of 5 (1. h. Door de Arr. Rechtbank te Mid delburg is naar de terechtzitting ver wezen met hevel tot gevangenhouding van verdachten de strafzaak tegen "H. T., 18 j., touwslager en J. C'„ 19 j., koopman, heiden wonende te Middelburg, thans ge detineerd, verdacht van diefstal van een groote hoeveelheid tabak ten nadeele van een firma te Middelburg. Geen aangifte van mond en klauwzeer. De kantonrechter te Leiden veroordeelde een landbouwer uit Leiderdorp wegens het niet doen van aangifte bij den burgemeester zijner ge meente van voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer in zijn veestapel, tot f100 subs. 60 dagen. Verduistering door een ambtenaar. De gewezen administra teur-boekhouder van het Gem. Electr. Be drijf van Hooge en Lage Zwaluwe, later ontvanger dier gemeente is gisteren dooi de Arr. Rechtbank te Breda veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Die eisch was vijf maanden. S. te Kloetinge. Het verslag van de vergadering der oud-1.1. landbouwcursus moest door ons worden bekort. De vele advertenties zijn oorzaak, dat de Redac tie zoo goed als alle verslagen, hoe in teressant ook, moet besnoeien. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondige ziekte, onze geliefde Zoon en Broeder ADR1AAN WILLEM, in den hoopvollen leeftijd van bijna 15 jaar. In Gods ondoorgrondelijk raadsbesluit willen wij trach ten te berusten. F. DEES en Familie. Biezelinge, 13 April 1924. Heden overleed, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mej. de Wed. HERM. CLEMENT, geboren Everaard, in den ouderdom van 69 jaar. Goes, M. CLEMENT. Wemeldinge, J. CLEMENT. J. CLEMENT—Smits. Goes, P. CLEMENT. B. CLEMENTvan Acker en Kind. Nieuw-Vosmeer, F. CLEMENT. I. CLEMENT—Ooms en Kind. Heinkenszand, H. CLEMENT. D. CLEMENT—van Loon. Goes, 15 April 1924. Geboreni ADRIAN A dochter van A. BURGER, M. S. BURGERAllaart. Bakkerjj „De Hoop", Veere, 14 April 1924. Door onze SO jarige ervaring kunnen wij uw breuklijden ver lichten, met de bandages, die wij U aanleggen.- „FOCUS" - Firma A. R. DE MU1JNCK, Lange Burg, Middelburg. »oor 3 o'i 3 jaar met recht van scheuren 9 eil-s perceelen 27, 39 en 40 vasiing erven (tl. Kvoze. ImchrijviugSbi 1 jetten in te leve ren ten kantore van Notaris H. C. ITTMANN te Middelburg, Lange- delft. H 16/17, vóór of op Donderdag 24 April i924, alwaar inlichtingen verkrijgbaar zijn. MIDDELBURG. Van Rijswijk naar Heerengracht 112 werd een dezer dagen de zaak H. J. SPRUYT'S UITGEVERS - MAATSCHAPPIJ 8WF" Men knippe dit bericht uit, of schrijve het af, daar het niet wordt herhaald. ib Telefoon 99. De Commissie uit de Ver- eeniging tot het Stichten eener Christel. Bewaarschool roept alle belangstellenden op tegen des avonds te 8 uren, in do Consistorie der Chr. Evang. Gemeente te SOES, teneinde verslag te doen en verdere thiiKea ie bespreken. Namens de Commiseiea L. DUVEKGT Cz. VAN DER ZEE. Notaris STRUVE is voornemens op Dinsdag 22 Aprai 13Ë4, des voormiddags 9.30 uur, op de hof- stede „De Fruitberg" te Vrouwepoldor l publiek te werkoc&gnera s vet Varken, Speenvarkens, 25 Kip- penenllaan, groote jonge Trekhond, Kruiwagens. Ladder, Trap, Ponger, Reep, Blokken, Horden, Staken, Watervat, Tobben, Tonnen, Water bak, Trechter, Mutsaards, Klaver- ruiters, Hokken, Vieeschblok, Hooi- zaag, Schoppen Rieken, Vorken, Haken, Spaden,Houweelen,Rijden, Zeis, Halsjukken, Wied machine, Mondstukken, Zweep, Paarden- netten, Paarden- en Koedekken, Manden, Karn, Roomkarn, Melk bussen, Jukken, Stallantaarn, Boog- kabi«et,Tafels, Stoelen, Kachel enz. Het verlangen Door een nette bediening en zuivere kwaliteit der waren, hopen wij de gunst en het vertrouwen van de inwoners van Goes en om streken te verwerven. Hoogachtend, Aanbevelend, Verkade'S

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3