mm No 107 Dinsdag 15 April 1024 88e Jaargang Buitenland. LEVENSLEED. Uit de ProviKte. A.J.R'S Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vor3tstraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg'. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementspr ij s Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 1f regels f 1.204 elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Kleine scholen. De heer Rutgers heeft in de Tweede Kamer nog eens herinnerd aan het feit dat het grootste aantal kleine scholen gevonden wordt bij het open baai' onder wijs. 1 Deze getallen behoor en nog eens te worden vastgelegd. Scholen van 140 leerlingen waren er op 1 Jan. 1923 in ons land 441; daarvan waren er 349 openbare en 92 'Bijzondere. Dat zij'n de zeer ldeine scho len. Met 4180 leerlingen waren er 1177 scholen, waarvan 678 openbare en 499 bijzondere. Dat zij'n de kleine scholen. Voor beide gevallen was 't aantal zeer kleine scholen overwegend bij 't open baar onderwijs; en 'taantal ldeine bij' 't openbaar onderwijs bijna twee honderd grooter dan bij 't bijzonder. Tot de weinig: eerlijken onder de voor standers van het openbaar onderwijs staat de sociaal-democraat de heer Ger hard vooraan in de erkentenis van 71e juistheid dezer feiten. Doch. hoe wei nigen zeggen het met hem! Pest in Zuid-Afrilca. 'Dins lag stond een mededeeling in de Times, dat er in de buurt van Johannes burg zich een geval van builenpest heeft voorgedaan. In de „Burger" van 14 Maart lezen wij een beschouwing van den cor respondent te Bloemfontein over het pest- gevaar in den Vrijstaat. Daaruit blijkt, dat het geval iu de huurt van Johannesburg niet het eerste in Zuid-Afrika is. Reeds maanden vroe ger waren gevallen in het district Kroon stad, in den Vrijstaat bekend. De besmet ting wordt overgebracht door ratten en muizen. Bedenkelijker is, dat het district Bloemfontein nu ook door deze ziekte bedreigd wordt. Reeds geruimen tijd waren de veldmuizen iu dat district besmet. Ook in de stad Bloemfontein zijn vele do-ode muizen gevonden, die be smet zijn. De stedelijke overheid heeft leeds maanden geleden een rattenvan ger aangesteld; een groot aantal muizen zijn met vallen, vergif en giftige gassen gedood. Als voorzorgsmaatregelen om de ver spreiding tegen te gaan is bepaald, <lat, granen uit de besmette streken niet uit gevoerd mogen worden alvorens deze ont smet zijn. «De correspondent is van meening, dat hoewel liet zich voordoen van pestge- vallen op zich zelf zeer ernstig is, er op het ©ogenblik geen reden tot groote ongerustheid bestaat. De volksstemming in Griekenland. De volksstemming in Griekenland over den regecringsvorm is onder de grootste kalmte afgeloopen. De eerste indrukken wettigen de voorspelling, dat de repu bliek te Athene met groote meerderheid zal worden verkozen. Overeenkomstige berichten komen uit de provincie. Het volk heeft zeer druk aan de stemming deelgenomen. De cijfers van middernacht geven 'de republikeinen een meerderheid van zeventig procent. Athene is ver licht. Groote menigten doorkruisen de straten. Geen wanorde. De staat van beleg treedt heden in bijna geheel hel land in werking. Papa- FEU8ULETON. 93). „Maar, mijn zoon, het rijtuig is gesloten •en „lk kan u niet toestaan, dat u zich z-o-o onnoodig blootstelt en ik kan het weer beter verdragen dan u; ik zal Edna weg brengen en haar overdragen aan de zorg van iemand in den trein. Zend haar zoo spoedig mogelijk naar beneden. Ik zal haar kaffers vast laten opladen." Hij zag er erg bleek en. ernstig uit en zijn stem klank koel en helder, toen hij zich omkeerde en naar beneden ging. Het afscheid was zeer pijnlijk en me vrouw Murray volgde de wees naar de ■deur. Norman, ik wou dat je mij mee liet gaan. Ik geef niets Om den regen." „Onmogelijk. weet, dat ik een onover- winnelijken afkeer heb van scènes, en ik denk er niet aver om getuige te Z1in van een scène, die zal duren tot 's- trein vertrekt. Ga naar boven eit schrei u zelf in tien minuten in slaap, «at is veel verstandiger. Kom, Edna, ben je klaar?" Edna werd voor het laatst omhelsd en Meneer Murray stak zijn hand uit, trok nastasioe heeft aan de dagbladdirecteu ren het verzoek gericht, de grootst moge lijke gematigdheid in hun bladen te be trachten cn mede te werken aan het her stel der rust in het land. De regeering zal een decreet uitvaar digen, waarin aan de pers gedurende vijf jaar iedere aanval op de republiek en iedere discussie over het regeeringsregime verboden wordt. Een ander decreet zal den regent Coun- doriotis benoemen tot voorloopig presi dent van Griekenland, totdat de natio nale vergadering definitief een president gekozen zal hebben. Minder reislust. De maatregelen in Duitschland tot be perking van het reizen naar het buiten land, 'door de regeering genomen, heb ben een zeer grooten invloed op het ver keer. Verschillende rei sbureaux te Berlijn en elders verkoopen niet meer dan vijf of zes procent der buitenlandsche biljet ten, die voor enkele weken werden ge nomen. In verband hiermede is bij het rijksministerie van spoorwegen een her ziening in overweging genomen van de samenstelling van verschillende interna tionale treinen. Storm in het kanaal. De scheepvaart in het Engelsche Ka naal had Zondag zeer te lijden van den Noordwesterstorm. Behalve de „Maure- tania" vorkeerden nog verscheidene an dere schepen in moeilijkheden. De „Mau- retania" had een 56 uren langen tocht door den storm hoen achter den rug, toen ze door vijf Nederland sche sleep- booten gesleept, uit Southampton te Cher bourg aankwam. De goede aankomst wordt toegeschreven aan de zeemanschap van de equipage der sleepbooten, die de „Mauretania" beletten af te drijven. De laatste vijftien mijlen duurden 24 uur. Bij aankomst was de slêepbootbemanning uitgeput. De proviand was verbruikt, ter wijl de brandstofvoorraad bijna op ge raakt was. Korte berichten. Uit Weenen wordt gemeld, dat er te gen Horthv, den Hongaarschen regent, aan het eind van de vorige week een aanslag is beraamd, die eenter door de politie is verijdeld. De samenzweerders zij'n gearresteerd. De regeering te Belgrado is afge treden, teneinde de politieke parlemen taire situatie op te helderen, die ont staan is door het feit, dat verschillende groepen van afgevaardigden het program waarop zij' waren gekozen, hebben gewij zigd, zonder daarvoor de goedkeuring van hun kiezers gevraagd noch gekre gen te hebben. De Deensche minister-president heeft bij den koning het ontslag van het kabi net ingediend. De koning nam het aan. De sociaal-democraat Stauning is met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Zaterdag brachten vier vrouwen en drie mannen een bezoek aan 'de kerk te .Zonnebeke (België), die herbouwd wordt. Zij hadden plaats genomen in een ©lec- trische goederenlift, die hen naar boven zou brengen. Toen de lift bijna bij de spits van den toren was, brak opeens de kabel. Drie personen waren op slag dood, drie zijn in het hospitaal te Roesselaere gestorven en de laatste verkeert in hópe- loozen toestand. haar uit zijn moeders armen en zijn plaats innemend naast haar in liet rijtuig, beval hij den koetsier door te rijden. Die nacht was zeer donker, de wind zwiepte door de oprijlaan en de regen viel ,in zulke stroomen neer, dat toen Edna naar buiten leunde am een laatsten blik te slaan op het statige huis, dat zij had loeren liefhebben, zij alleen den om trek van de bronzen monsters kon onder scheiden bij het licht, dat brandde in de hal. Zij trok zich ver in een hoek terug en haar vingers klampten zich ze nuwachtig in elkaar; maar toen zij door het hek waren gereden en op den grooten weg warton, legde meneer Murray zijn hand op de hare en sprak: „Edna, dit is 'de laatste keer, dat ik iOpit met je zal spreken over mij-zelf, de laatste keer, dat' ik zal zinspelen op alles wat er gebeurd is. Is het valkomen nut teloos voor mij je te vragen je nog eens te bedenken? Als je geen medelijden hebt met mij', heb dan erbarmen met je zelf. Je kunt niet begrijpen, hoe ik de ge dachte haat, dat je mij gaat verlaten en misschien ruw zult warden behandeld door een zelfzuchtige, meedoogenlooze wereld." „Neen, meneer Murray, mijn besluit is onwankelbaar. Als u mij werkelijk lief heeft, bespaar mij dan verdere smeek beden. Voor wij' scheiden zou ik a graag nop enkele dingen: zeggen en ér is maar De bisschop van Montauban (Fr.) heeft zich op Palm-Zondag met een pro cessie uit de kerk begeven, die rondom het plein van de kathedraal trok, niet tegenstaande het verbod van processies. Er is proces-verbaal opgemaakt. Uit Dresden wordt gemeld, dat er in de Thuringsche weverijen nog altijd moeilijkheden bestaan over de invoering van de 53-urige werkweek. Er hebben reeds enkele uitsluitingen plaats gehad. Men hoopt echter een algemeene uitslui ting, die 25.000 arbeiders zou treffen, te kunnen voorkomen. Gistermiddag had in het cremato rium te Wilmersdorf de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Stianes. Aanwezig waren de rijkskanselier, de ministers Stresemann, Oeser, Luther en Jarres, alsmede een aantal politici en economen van naam. Wegens het provoceeren van een oproep om de grondwet langs revolutio nairen weg ten val te brengen, werd de „Rote Fahne" voor 14 dagen verbo den. L a a k hate p r a c t ij k e n. Di° héér S. W. Melchior, boekdrukker te Ainerfoort. deelt aan de „N. R. Grt" de volgende merkwaardige ervaring- mee die hij met een Duitsche firma opdeed. Dezer dagen, aldus schrijft hij, zond mij een fabrikant uit Leipzig een rekening waarin hij zelf het totaal der marken in guldens herleidde tegen een koers van 80 cent! Op mijn reclame antwoordt hij als volgt; „Zu IBrer Unterriehtung geben wir Ilmen bekannt, dass wir mit hesonderen Grundzahlen rechnen und demzulolge für die Umrechnung in fremde WShrungen bestonder© Umrechnungsfaktoren benutzen die mit dem zu'rzeit gültigen Umrech- nungskurs in keine-m Vcrhaltnis stehen". Ik zal de vrijheid nemen, aldus besluit de heer Melchior, ofschoon ik zonder voorbehoud bestelde, hem het geleverde te Telouineeren. De Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Daiitschland zal ongetwijfeld van deze laakbare prak tijk der Duitsche firma met belangstelling kennis nemen. Een vorstelijke gift. De Parijsche „Figaro" meldt, dat mevr. Biermans-Laporte en de heer Biermans die van Belgische en Nederlandsche af komst zijn -en in Canada wonen, eergis teren aan de universiteit van Parijs een som van een millioen dollar's geschon ken hebben om haar te bestemmen voor de stichting van huizen in de univeraiteits wijk die in de eerste plaats bestemd zul len zijn voor Belgische studenten en in de tweede plaats voor Nederlandsche stu denten uit Limburg en voor studenten uit het groothertogdom Luxemburg. Duur eerste oefening, enz. Bij Kon. Besluit is bepaald, daL de duur van de eerste oefening va,n de dienst plichtigen, die bij den vrijwilligen land storm aan het examen, voor den reserve- sergeant vastgesteld, hebben voldaan, in den rang van sergeant zijn aangesteld en na hun inlijving bij hetzelfde wapen, als waarvoor zij dien rang hebben Verworven, in,opleiding zijn genomen tot officier, zal weinig tijd meer. Wilt u mij aanhooren?" Hij knikte stilzwijgend. „Meneer Murray, ik zou mijn Bijbel aan u willen geven, (qmdat er zooveel onder streepte gedeelten in staan, die u zeer zouden troosten en helpen. Het is het kostbaarste wat ik bezit, want grootva der gaf mij dezen Bijbel taen ik nog een klein meisje was en ik zou hem aan niemand anders willen afstaan, dan aan u. Ik heb hem' hier in mijn "hand, wilt u er, af en tas in lezen, als ik u dit heilige Boek geef?" Hij stak slechts zijn hand uit en nam den Bijbel aan. Zij zweeg enkele oogenblikken en toen ,hij niet sprak, ging zij voort: „Meneer Hammond is de beste vriend, dien u heeft op aarde. Gisteren, toen hij .u de kerk had zien binnengaan en vermoedde wat er was voorgevallen, sprak hij met mij over u en o, hij pleitte voor u, zooals alleen hij dat kan! Hiji drong er krachtig bij mij op aan u niet te hard te beoordeelen, u niet te verlaten; èn dit waren zijn woorden: „Edna, als ik, dien hij heeft beroofd van alles wat het leven schoon maakte als ik, staande ■hier op mijn eenzamen ouden dag, met de graven van mijn vermoorde lievelin gen voor oogen als ik hem kan ver geven en voor hem bidden en hem God is mijn getuige kan liefhebben, heb jij geen recht om mijn leed en ver bedragen 4 Va maand. Deze dienstplichti gen, bestemd voor de infanterie, bet re giment wielrijders en de onbereden artil lerie, worden ingelijfd in het tijdvak van 2125 Juli e.k. De overige voorgeoefen- den, die eveneens voor officiersopleiding bij een der voren vermelde wapens in aanmerking komen, worden in het tijd- val 1620 November 1924; de niet- vcoïgeoef enden bestemd Voor officiers opleiding, komen op tusschen 15 Oc tober. "Voor de overigen der 2e ploeg 1924 heeft de inlijving plaats als volgt: Voo.r- geoefenden, aangewezen voor opleiding tot onderofficier bij de infanterie, 15 Mei a.s. Voorgeoefenden, niet voor kader opleiding bestemd, 2125 Juli (ploeg lb), idem niet voorgeoefenden (ploeg II) 15 October. Aangewezen voor oplei ding tot officier bij de. Mil. Administratie 15 October, idem voor opleiding tot onderofficier bij de Mil. Administratie 1—5 Juli. Die uitbreiding van Den Haag. Omtrent de uitbreiding van Den Haag meldt het Haagsch correspondentiebureau nog: Naar wij vernemen, houden Gedep. Staten van Zuid-Holland zich bezig met de voorbereiding van een grenswij- zigings-wetsontwerp, dat aan de regee ring zal worden aangeboden, beoogende aanhechting van de gemeenten Voorburg en Rijswijk aan de gemeente 's Gra- venhage. Zijn wij; wel ingelicht, dan zou het in de bedoeling liggen de annexatie van eerstgenoemde gemeenten niet voor 1 Januari 1925 tot stand te brengen. De v r ij w i 11 i g e oude r d o m s- verzekering. De Maart-aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een ar tikel, samengesteld door het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin een aantal cijfers, betreffende de vrijwil lige ouderdom sverzekering zijn opgeno men. Hieruit blijkt, dat tot 1 Juli. 1923 in totaal 382.949 vrijwillige ouderdoinsVer- zekeringen werden afgesloten, waarvan 281.251 krachtens art. 24 der Ouder domswet 1919 en 101.698 op grond van art. 10 dier wet. Die verzekeringen gesloten krachtens art. 24 van genoemde wet werden allo voor een rente van f 3 per week afge sloten, die, welke ex-artikel 10 gesloten werden, zooals dit artikel vóór 1 Febr. 1923 luidde, voor een rente van f3, f4, f 5 of f6 per week. Van de na dezen da tum in de wet opgenomen bevoegdheid om verzekeringen ai te sluiten voor ren ten, hooger dan f 6 per week, werd tot 1 Juni 1923 gebruik gemaakt in 832 gevalllen. In 50 gevallen, omvattende in totaal 900 personen, werd door de werk gevers. voor hun arbeiders een vrijwillige verzekering gesloten. Bovengenoemde gegevens hebben be trekking op het tijdvak 3 December 1919 !tot 1 Juli 1923. ,Art. 40 e n d e R.-K. Kamerfractie. Naar in Kamerkringen verluidt, is' de houding der E.K. Kamerfractie inzake het op haar initiatief geschorste „be- vo-egdheidsonlwerp" in verband te bren gen met. ©en onlangs van het departe ment van financinë uitgegaan schrijven, waarin het voornemen werd aangekon digd, om met ingang van 1 Jan. 1925 te komen tot een algemeen© salariskor ting van I6V2 pet. driet op hem te wreken." Meneer Murray, hij kan en hij wil u raad geven, als u het hem wilt toestaan. Als u kon be grijpen, welk een waar belang hij stelt in uw geluk, dan zou u moeten erken nen, dat alleen het levend geloof in Christus hem in staat stelt om alle na tuurlijke gevoelens van haat en wrok te overwinnen. Meneer Murray, u heeft her haaldelijk verklaard, dat u mij lief heeft. O, als dat waar is, ga dan tot hem. Ik weet, dat ik zwak en zondig ben, maar in de kj-acht Gods 'tracht ik te strijden tegen het kwaad en ik wil slechts den weg volgen, dien Hij mij aanwijst. Dan, aan .het einde hoop ik een rustplaats te vinden bij mijn God en bij mijn Heiland. Reeds jarenlang, al sedert u naar 't bui tenland vertrok, heb ik voor u gebeden; en zoolang ik leef zal ik niet ophouden dat t(e doen. O, wilt u ook niet voor u-zelf bidden? Bekeer u %>t God en laat Hij uw ziel vrij maken van den dienst der zonde!" Zij voelde, hoe zijn sterke gestalte beefde en een diepe zucht steeg -jls een, snik op uit zijn borst. Maar toen liij weer sprak, bevatten zijn woorden niet de be lofte, waarnaar zij zoo verlangend was. „Edna, mijn schaduw is gevallen op je hart en ik ben niet bang, dat je mij zult vergeten. Je zult het wel probeeren; je zult zoo weinig aan mij denken als mo gelijk is; je zult trachten de stem van, «lÈUVtf! Zou de nieuw ontworpen salarisrege ling dan in werking zijn getreden, dan zouden individueele verschillen tusschen 'deze I6V2 pet korting en de verminde ring volgens de nieuwe regeling verre kend kunnen worden, mits de algemeene bezuiniging van 35 millioen (dat is een zesde of I6V2 pet van den totalen sala rislast van 210 millioen) werd verkregen. Ons wordt nog verzekerd, dat het schor singsplan reeds Donderdag te voren in •overleg o.a. tusschen de heeren Nolens, Dresselhuys en Kooien was vastgesteld, waarbij werd overeengekomen, dat eerst genoemde zich bepalen zou tot het op peren van een aanbeveling van het denk beeld, waaraan dan, na antwoord der i'egoering, de heer Dresselhuys den vorm' van een motie zou. geven. Dienovereen komstig is de gang van zaken Vrijdag dan ook geweest. (Tel.) De postcheque- en girodienst. Naaï de „Msb." verneemt, moet het in de bedoeling liggen den directeur en de hoofdambtenaren van den Postchèque- en Girodienst, de heeren A. W. Kymmell, M. Pott en L. A. Mi- v. d. Vorst op hun intusschen daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag uit den Rijksdienst te ver- leenen. Allerlei. In Amsterdam geldt voortaan voor de gemeentewerken ook 'de 48-urige werk week, inplaats van de 45-urige. H.M. de Koningin en Z-K.H. prins Hen drik zullen in de eerste helft van Juni een bezoek aan Drente brengen. Die gemeenteraad van Den Haag be paalde na verdediging van het voor stel door mr De Wilde het verhoudings cijfer voov de gemeentebelasting op 1,3. Aan den gemeenteraad van Rotterdam zal worden aangeboden een ontwerp, tot het aangaan eener 6 pet leening, groot. 6 millioen. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de plaats van den heer L. Hendriks te Vlissingen, het onderzoek van het ge zichtsorgaan van belanghebbenden inge volge de Schepen- en SchipperSwet is op gedragen aan den heer J. Louwerier, oog arts, en het onderzoek van het gehoor orgaan van belanghebbenden ingevolge genoemde wetten aan den heer J. Hoog kamer, oorarts. De hee'L' Louwerier zal voor' het instel len van het betreffende onderzoek zitting houden alle werkdagen des' voormiddags van 8.30—10 uur en des namiddags van 14 uur, Badhuisstraat no. 93, en de heer Hoogkamer alle werkdagen des na middags van 78 uur, Badhuisstraat no. 53, en eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag des voormiddags van 8.3010.30 uur in het St Joseph-Ziekenhuis te Vlis singen. (St.ct.) Bij resolutie van den minister van financien is P. J. der Weduwen, ontvan- je hart te onderdrukken en je geheel te geven aan je werk. Maar te midden van je vreemde omgeving zal de her innering aan een eenzamen man, die je meer bemint dan heel de wereld, voor: wie je hem verliet, bij je opkomen, mijn smeekende woorden zullen je achtervol gen. ook dan, wanneer je tot roem en"* eer zult zijn gekomen en omringd bent door een toejuichend publiek. Als de lau- \verlrrans om je slapen zal zijn gewon den, zul je dien voélen als een ijzeren band, die je pijnigt en je zult met wse- inoed denken aan de dagen van weleer, toen ik je smeekte om het voorrecht, je vermoeid hoofd te doen rusten aan mijn hart. Je kunt mij niet vergeten. Zondag en geheel en al onwaardig als ik ben, zoo ben ik toch de overwinnaar, zelfs' nu, nu je me niet toestaat ooit je weer te zien. Eén troost heb ik in de hoop dat u mij ook liefhebt. Hoe zou ik zonder dezen troost mijn toekomst kunnen tege moet gaan, die zoo eenzaam, zoo somber, zoo verlaten voor mij ligt? Edna, het uur is gekomen, waarop wij, volgens jouw wil, moeten scheiden. In twintig jaar hebben geen vrouwenlippen, behalve die van .mijn moeder, de mijne aangeraakt- Misschien ontmoeten wij elkaar nooit meer op de wereld, sta mij daarom toe u een afscheidskus mee te geven. En hiermede Vaarwel!" (Wordt vervolgd),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1