PAX "was 1 No 166 Maandag 14 April IDS)4 38@ Jaargang FEUILLETON. LEVENSLEED. Je eigen, NORMAN". A MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten 60«o Hoofdpijn-Tabletten 60<fl Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat S870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. .36000. tBijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 1regels f 1.20^ elke regel meer 30 cL BI] abonnement belangrijke korting. Machtigen, doch zwakken. Van den apostel Paulus is het bekende woord: als ik zwak ben, dan ben ïk machtig. De kroniekschrijver van de „Nieuwe Provinciale" plaatst terecht hem tegenore. bet drietal: Wilson, Lenen, Stinnes, dat in zijn sterven getuigen kon: ik die machtig ben, blijk zwak. Hij' toont dit aldus aan: De machtigste man der wereld Laai ik enkele voorbeelden noemen. Daar was Wilson Een man, die op eer. bepaald moment, voor enkele weken, de aandacht van heel de wereld had ge boeid. Alles scheen te zullen draaien om de macht van zijn persoonlijkheid. Hij was stóik door zijn eerlijke speculatie op den waan van het oogenblik. Hij gaf vorm aan een wensoh, die in het hart der mensehheid leefde: vergeten wij het leed van den krijg en er zij van nu WE aan een wereld van vrede en rust, van welvaart en geluk. Zijn macht kwam niet van boven en zij doelde op het tijdelijke. En hoe kort duurde de schittering. Een zeepbel gelijk. Na een korte poos lag de machtigste man der wereld als ver lamd naar lichaam en geest terneer en de wereld is hem nu reeds weer vergeten. Daar was Lenin. Een man, die op een bepaald moment de wereld beven deed. Die niet als Wjüson langs een weg bezaaid met bloemen, zou geleiden naar een nieuwe toekomst, maar die doorbloed en tranen heen de groote reconstructie dei' wereld brengen zou. Hij was sterk door zijn speculatie op den revolutiegeest. Hij gaf vorm aan al wat clleeft in het opstandig gemoed, hij was de gebalde vuist van een menseh heid, die God heeft verlaten en te mid den van haar smart niet zichzelf, maar Gode de schuld geeft. Zijn kracht was gewetenloosheid. Hij duTfde alles en zulke menschen zijn machtig, zelfs al zijh zij niet geniaal. Hoe kort duurde deze machtswaan. Machteloos werd hij temeer geworpen en in de worsteling met den dood heeft hij] den ondergang van zijn idealen kunnen zien. Daar is een Poincaré. Machtig door zijn steunen op een volksopinie, die, gedreven wordt door haat en vrees. Een man, die een tijdlang de politiek van geheel Euro pa heheerschte. en wiens arbeid stellig nog na lange jaren zijn sporen zal doen zien maar sporen van afbraak, onder wijl hij steeds bezig was tot „herstel". Machtig is hij, omdat hij een groot volk ziet neergedrukt doo,r zijn hand, die van loslaten niet weten wil, en dat stel lig niet door' een gevoel van macht, maar veeleer door een besef van onmacht. Hoe wankel het fundament van deze macht is, die niet verder ziet dan het he den, bleek op het moment, toen de wereld het vertrouwen in de munt van het Fran- sche rijk verloor, de franc dagelijks daal de, en de hulp van buiten het ci'ediet weer eenigszins herstellen moest. Daaï is nu eindelijk een Hugo Stinnes. Machtig op economisch en tenslotte ook op politiek terrein, doordat hij bezat mij nen en stoomvaartlijnen en dagbladen en millioenen. Ik hoop van harte, dat hij', worstelend met den dood, al die macht heeft kunnen loslaten, om alleen te zien op de eeuwige dingen en louter te hopen op de genade Gods. Van zijn weTk mag echter thans wel gezegd, dat het niet van langen duur zal zijn en binnen korten t ijd zal zijn naam zelfs zijn vergeten. Dit alles nu moet ons het oog niet doen 'sluiten voor de betrekkelijke grootheid van deze mannen. Zij zijn beteekenisvolle 'figuren. Zij zijn ook geen mannen van lagere begeerten. Van al de mannen, die ik nu noemde kan gezegd, dat God hen sierde met rijke- gaven. Hun werkkracht grenst aan het ongelooflijke. Zij gunden zich geen rust, dag noch nacht. Hun begeerte ging ook niet uit naar zinnelijke genoegens. Integendeel, zij be grepen zeer wel, dat dit hun kracht bre ken zou, hun kracht, die zij1 in het belang, wilden stellen van hun volk of want wjji zien de dingen immers breed in dienst van do „mensehheid". Ook van Stinnes wordt getuigd, dat hij eenvoudig bleef. Er zijn tegenwoordig heel veel men schen, die, als het hun goed gaat in de zaken, enzij! rijkdommen gewinnen, aanstonds hun harid begeerig uitsteken naar de weelden van het leven. Hun dag is gewoonlijk slechts kort Een Wilson was sober en eenvoudig. •Sober en eenvoudig' bleef ook Lenin. En de eenvoudigste van allen was misschien wel Stinnes, die, hoewel hij millioenen bezat, zoo eenvoudig leefde ais zijn een- voudigsten arbeider. En die ook zijn ge zin niet wende aan overvloed. Dit dit ons vreemd lijkt getuigt stellig tegen ons. 1 - Mannen als Stinnes weten, dat het leven alleen -dan vruchten kan afwerpen alsl het een worsteling blijft. De mensch gewint alleen, als hij zelfverloochening kent. Zijn kracht blijft bestaan bij groote zelfbeheersching. En die zelfbehee'fsching toonde de •sterkte van zijn geest, die hij ook,te mid den van de grootste spanning staande houdt. Bekend is het moment der revolutie, toen zijn arbeiders, opgestookt door com munist en socialist naar zijn kantoor stormden, waar zij' hem vonden voor zijn schrijftafel, ijverig werkend, alsof er niets gaande was. Een oogenblik bleven degenen, die zijn kantoor als wilden binnendrongen, ver bluft staan. Stinnes keek nauwelijks van zijn werk op en doodbedaard vroeg hij Wat begeert gij? Zij riepen: Wij willlen de mijnen, wij arbeiders. Nu, zei Stinnes, maak maai' niet zooveel drukte, gij hebt ze. Zij zijn de uwe. Maarliet hij er lachend op volgen: gij kunt er toch niets mee doc-n. Zij beteekenen alleen iets, wan neer wij samenwerken. En de arbeiders keerden kalm terug. Zij hadden het begrepen. Een man, die zulk een invloed kan uitoefenen, bezit geestkracht en moed. Hij weet wat hij wil. Hij ka,n iets Nu is hij heengegaan. Wat zal er voor- het Duitsche volk blijven van zijn werk? Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen na tuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikeide pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (11) De financiën. Laten wij nu goed onthouden: de regie ring wil, om "het tekort voor 1924 van 130 miljoen te dekken, 30 miljoen vinden op .92). ;Sedert den vorigen avond had zij Nor- man niet gesproken, die niet aan het ontbijt verscheen; en toen zij hem een uur later in de hal voorbijging, stond hij in de hal met zijn moeder te praten en sloeg hij geen acht op haar groet. Nu haai- rijtuig 'het huis naderde, keek zij in de richting van zijn apartementen en zag hem zitten voor het .raam, met zijn elleboog rustend op de vensterbank en met zijn hoofd in zijn hand. Zij ging dadelijk naar mevrouw Murray ■en hun onderhoud was lang en pijnlijk. Haar weldoenster weende lang en vrijuit en drong er op aan, dat de wees, als zij het onder wijsgeven moe zou zijn, (zoo als zij zeker wist, dat zou gebeuren) da delijk naar „Le Bocage" zou komen, waar altijd een tehuis voor haar zou openstaan en een trouwe vriendin haar steeds wel kom zou heeten. i Toen eindelijk Estelle Harding binnen kwam mlet een paar brieven, die zij aan de goedkeuring van haar tante wilde on derwerpen, trok Edna zich terug naar haar eigen kamer. Zij ging naai' haar wasch- tafel om haar kleeren verder in te pakken en vond op het marmeren blad een kistje staan met een brief aan haar adres. Zij herkende toeneer Murray's keurig hand schrift en met bevende handen verbrak Edna het zegel. „Edna. - Ik zend je ter lezing alles, wat de kleine tombe bevatte en wat jij zoo trouw hebt bewaakt. Lees de brie ven die geschreven zijn, voor dat ik be- idrogen was. Het medaillon aan het lint heb ik altijd op het hart gedragen en de toiniatuurportretjes, die je er in zult vin den zijn 'die van Agnes Hunt en Paul Hammond. Lees het heele verhaal en oordeel mij dan, zooals je hoo-pt te wor den geoordeeld. Ik zit alleen, temidden van de vermolmde, verkoolde bouwvallen van mijn jeugd; wil je niet luisteren naar de smeekbede van mijn hart en de half gesmoorde pleitredenen van je eigen hort en tot mjj komen in mfrjh, verlatenheid en mij helpen om een nieuw en nobel leven op te bouwen? Terwijl jij leest en nadenkt zal ik bidden 1 Ja bidden voor de eerste matal in twintig jaar, bidden, dat uw God je besluit wil beïnvloeden en je tot mij brengen. Edna, ik wacht op je". den Staatsdienst; 40 miljoen op nieuwe belastingen en 50 miljoen op salarissen. Die 30 miljoen is zoo goed als gevon den. Op den duur zal liet 40 miljoen kunnen zijn, doch de eerstvolgende ja ren komt 't niet boven de 30 miljoen. Na kan die 30 miljoen niet dadelijk be reikt wordenvoorloopig is het maar 10 miljoen; maar die overige 20 miljoen kan gevonden worden, in hoofdzaak althans en voorloopig, door het verminderen van de stichting voor het Invalid enfonds, welke 121/2 miljoen bedraagt, en waarvan het wetsontwerp al door de Tweede Ka mer is aangenomen. De 30 miljoen is er derhalve al. Die 40 miljoen welke de nieuwe be lastingen ons moeten leveren, komt er ook wel. Thee en bier zullen, naar geraamd is, 11 miljoen opleveren. De rest komt er ir. den loop van dit jaar bij, en zal -derhalve in 1925 geheel tot haar recht komen. Leze rest is derhalve nog slechts een besparing in perspectief, hetwelk ook voor een deel geldt van de 60 miljoen, die uit de salaxisv-ermindering moet komen. Evenwel hetgeen in 1924 nog' met eenige sukkeling voor mekaar zal komen, zal in 1925 wat vlotter tot het gewenschte re sultaat leiden. In 1925 evenwel, o.a. wegens vermeer dering van bevolking; en daarmede van behoeften zal 't geraamde tekort van 1924, naar verhouding, niet zijn wegge werkt. Ook in dit opzicht blijft de toe stand der Rijks geldmiddelen zorgb arend. AVat de 600 miljoen vlottende schuld aangaat, hieromtrent heeft minister Co- lijn verzekerd, dat er „per saldo- slechts 200 miljoen voor consolidatie in aanmer king komt, en hiervan is reeds 85 miljoen gevestigd door het wèl slagen der nieuwe Staatsleening." Alleen do Staatsschuld van bijna drie miljard (ongeveer 27 miljoen!) geeft aan leiding tot zuchten. Onverdiende blaam. De Rijksbemiddelaar van het 2e district, op -wiens schouders de moeilijke taak rust om het arbeidsconflict in Twente tot oplossing te brengen, is niemand min der dan oud-minister Van IJsselsteijn. Deze benoeming ondervond scherpe cri- tiek van de zijde van den heer Marchant, toen het voorstel-Albarda tot instelling eener enquête in het textielbedrijf aan de orde was. Volgens den heer Marchant had de Mi nister, wanneer hij den meest onge- schikte wilde voordragen, geen betere keUze kunnen doen. Tegen deze voorstelling, die allen grond mist, klinke een ernstig woord van pro test. Met de feiten toch kan worden aange toond, dat de heer Van IJsselsteijn als bemiddelaar in arbeidsconflicten ervaring heeft als weinigen. i Toen Minister Aalberse bij de behande ling der Arbeidsgeschillenwet de opmer king van den heer Boon weerlegde, als zou dit stelsel zijn Uitgedacht en niet luit de practijk gegroeid, verwees hij. juist naar hetgeen in dezen reeds door den oud-minister van Landbouw was tot stand gebracht. Daarbij werd herinnerd aan de t a 1 - r ij- k e arbitrages, waarbij de heer Van IJsselsteijn in zijjne qualiteit van Di recteur-Generaal van den Arbeid met goed succes was opgetreden. Het aantal groote arbitrages, waaraan deze DirecteUr-Generaal deelnam, be droeg niet iminder dan v ijl f O, hoe kromp haar gepijnigd, bloedend hart ineen; wat pleitte het erbarmingsvol voot hem en voor liaar! Edna opende het medaillon en als Ger trude in de gouden omlijsting was ge treden, kon de gelijkenis niet treffender zijn. Zij keek er zoo lang naar, tot haar herinnering ajan Gertrude allesoverheer- schend werd. Naai- Paul Hammonds ge laat keek zij nauwelijks en zijn buitenge wone knapheid van uiterlijk kwam haar voor als die van een wraakengel. Met een huivering legde zij het portretje weg en nam de brieven op, die Norman had geschreven aan Agnes en Paul in de gelukkige dagen van zijn verloving. Mooie, teedere, liefdevolle brieven, die een oprechte genegenheid en een géést van reine vroomheid ademden; die vol waren van idealen en godsdienstigen ijver en edelmoedige plannen toit hulp en ont wikkeling van de armen rondom: „Le Bo cage". En bij dit alles werd altijd ge dacht aan „mijn edelen en besten vriend Paul". Tusschen de papieren waren ver schillende teekeningen voor liefdadig heidshuizen; een industriehuis, een blin dentehuis en een vrij schoolgebouw. In een fraai ivoren mandje, bevattend een prachtige diamanten halsketting en een 'kostbare verlovingsring met zijn initialen Tol felle aanvallen, tot heftige critiek bestaat dus allerminst aanleiding. Ongetwijfeld geeft de benoeming voor Twente alle reden om een bescheiden opmerking te plaatsen. Doch dit zij; enkel dan een woord van 1 o f, van verdienden lof, wijl voor zoo moeilijk conflict een zoo er varen en kundig bemiddelaar werd aangesteld. Deensche plannen. Die minister van Financiën in Dene marken heeft een algemeen plan bij de Kamers ingediend tot steun aan de Deen sche Kroon. Mogen wij eens enkele van de negen punten noemen? Ziet hier: le. Een extra belasting op automobielbanden, van 2-5 tot 50 pet van de waarde. 2e. Invoerrechten op benzine, bloemen en tuingewassen. 3e. Vethooging van de chocoladebelas- ting. 4e. Belasting op buitenlandsche han delsreizigers. De handelspassen voor bui tenlandsche handelsreizigers worden ver hoogd van 160 tot 400 kronenreizen zij voor meer dan één buitenlandsche firma, dan wordt de pas verhoogd van 100 tot 200 kronen per firma. Bij deze vier punten willen wij het voor loopig laten. Wij vreezen, dat anders zeker slag van Hollandsche vrijhandelaren en verheerlij!- kers van directe belastingen te sterk zul len worden aangegrepen. (Rott.) Verkiezingen in Dénemarken. Het resultaat van de in Denemarken ge houden algemeene verkiezingen voor het Folketing is als volgt: liberalen (regee- ringspartij) 44 tegen 52 in het vorige Folketing; de conservatieve Volkspartij 28 tegen 27sociaal-democraten 55 te gen 48; radicalen 20 tegen 18; Slees- wijkeïs één (onveranderd). Het regeerings orgaan „Koebenhavn", dat den uitslag bespreekt, zegt, dat de verkiezing moet worden beschouwd als een uiting van den wensch der meerderheid des volks om het bewind aan do sociaal-democraten onder leiding van Stauning toe te ver trouwen. Het vrouwenkiesrecht in België. Die afdeelingen der Belgische Kamei' hebben met, 78 tegen 54 stemmen een wetsontwerp tot toekenning van stem recht aan de vrouwen voor het verkiezen der provincieraden aangenomen. Die ka tholieken en de Ariaamsche socialisten stemden et voor. De liberalen en de so cialisten uit de A/Vjaalsche provinciën stemden er tegen uit vrees voor verster king van den clericalen invloed. In een de® afdeelingen kwam het tot een hevigen twist tusschen Cam. Huysmans, den Ant- weïpschen socialistischen wethouder en een zijner partijgenooten uit Charleroi. De aanbouw der Amerikaansche oorlogs schepen. Volgens berichten uit Washington1, zal president Coolidge zich tegen de verbou wing van vier Amerikaansche slagsche- vond Edna een stulc papier, waaromheen de schitterende halsketting was gewonden Zij maakte het los en zag, dat het het verhaal was van alles, wat liem tot wan hoop 'had gedreven op dien nacht van het duel. Toen zij las de brandende, snijdende beleedigingen, den bijtenden spot door die twee onder den appelboom uitgestort over den liefhebbenden, trouwen, afwe zigen vriend, voelde zij het bloed van verontwaardiging naar haar gelaat stroo- m'en; maar zij las steeds verder en twee uren verliepen, eer zij geëindigd had. Toen kwam een lange, benauwende twee strijd. Maar zoo dikwijls de liefde haar de gestalte van meneer Murray voor loogen stelde, zooals hij daar zat in zijh sombere zitkamer, wachtend op haar, zoo dikwijls wendde zij zich tot den plicht en Gertrude's lief, zacht gelaat; het beeld van de stervende Annie; het treurige gelaat van een nom, opgesloten achter kloostermuren en ontrukt aan een tehuis, waar zij in haar jeugd werd bemind en getroeteld, eer Norman Arthur zijn ver git had gestrooid op haar zonnig pad. Na een uur van strijd ging zij naar haar schrijftafel en schreef kalm en toet aan vaarding van den weg, dien zij meende, dat God haar aanwees: Bij Apoth_ en Drogisten* pen, om ze voor het stoken met petro leum, geschikt te maken verzetten, in dien dat er toe leidt, dat de andere mo gendheden, die zijn toegetreden tot de overeenkomst, van Washington, ook der gelijke uitgaven voor haar marine zou den gaan doen. De president is te dien einde reeds in overleg getreden met staats secretaris Hughes, en den minister va* marine AA7ilbur inzake het bezwaar, door den Britschen eerste-minister geopperd, tegen een verbouwing van Amerikaansche oorlogsschepen om ze voor stoken met petroleum in plaats van met steenkolen geschikt te maken. De strijd in Honduras. De „Matin" verneemt uit Washington, dat daar officieel© berichten zijn binnen gekomen, volgens welke de hoofdstad van Honduras Tegucigalpa door een vliegtuig der revolutionnairen is bestookt. Ver scheidene huizen zijn verwoest. Ariër bom men vielen in de onmiddellijke nabijheid der Amerikaansche troepen, welke blijk baar voor vijandelijke troepen werden ge houden. Er zijn 140 dooden, o.w. een groot aantal vrouwen en kinderen. Nieuwe verkeersregeling te Madrid. In den nacht van AVoensdag op Don derdag is het verkeer te Madrid, dat tot nog toe aan links houden gebonden was in rechtshouden gewijzigd. De chauffeurs hebben dit feit op hu*, wijze gevierd. Tên getale van verschei dene honderden hadden zij. zich met hun auto's op het groote Puerta del Sol op gesteld. Toen de toren 12 UUr had rut- geslagen, het Uur, waarop de nieuwe ver- keersverordening in werking trad, reden de chauffeurs, in een lange file terwjjl de claxons en hoorns haar scherp geluid en getoeter deden hooren, onder gejuich der café-bezoekers, rechts van den weg. uit. Aroor het trampersoneel was de nie'uwe regeling lastiger, daar anders gereden werd en in de wisselstanden vele wijzi gingen moesten worden aangebracht, doch om- 8 uur Donderdagochtend was het ge- heelo tramnet op den nieuwen dienst ge baseerd. Alle trams en automobielen re den Donderdag met borden, waarop de waarschuwing rechts houden te lezen was. Een betreurenswaardig incident. De ophitserijen van Brusselsch-nationa- listische zijde tegen het groot-Neder- landsch congres te Leuven hebben al vast gevolgen gehad. Reeds Donderdag1 waren enkele Nederlandsche deelnemers te Leuven gearresteerd, waar zij: hun, in trek hadden genomen in een door een persoon van Nederlandschen oorsprong gehouden hotel. Op een gegeven oogen blik begaf 'n bende franskiljons zich naar het hotel, om aan den eigenaar reken schap te vragen over de aanwezigheid van „die ongewenschte Hollanders, die met de Vlamingen mee kwamen werken aan de politieke scheuring van BeLgïë!" Het was vooral een Leuvensch advocaat, die zich in dit hatelijk optreden onder scheidde. Dat incident duurde reeds een tijdje, toen de zoon van den hotelhouder naar voren sprong en den advocaat een messteek in den rug toebracht, met het resultaat, dat de Franscbgezinde stedelijke overheid, die reeds bij een vorige gelegen- „Aan de genade van God en de liefde van Christus en het oordeel van uw eigen geweten draag ik u op. Van nu af gaan wij verschillende paden en het is mijn wensch, dat wij elkaar nooit meer op aarde mogen ontmoeten. Meneer Murray, ik kan uw duistere ziel niet omhoog heffen en u zou de mijne neerhalen. Voor de redding uwer ziel zal ik niet ophouden te bidden, tot wij van aange zicht tot aangezicht eenmaal zullen staan voor den rechterstoel Gods. EDNA EARL." Zij belde om een bediende en zond het kistje en zelfs zijh eigen brief terug, dien zij zoozeer verlangde te bewaren, maar niet durfde .overlezen. Bang om na te denken en te ellendig om te sla pen, pakte zij snel de laatste benoodigd- heden in enging toen naar mevrouw Murray's kamer, waar zij bleef tot drie' uur in den morgen. Toen klonk meneer Murray's stemi door het huis, die riep om het rijtuig en terwijL Edna haar hoed opzette en haar sjaal omdeed, klopte hij op de 'deur van zgn moeders kamer. „Het regent hard en u moet er niet Over denken om' itïee naar het station te gaan, zooals u van plan was." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1