No 164 Vrijdag II April 3924 38e Jaargang Oit üiunamer bestaat tsit twee bladen Stateü-Êaneraal. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Eerste Kamer. .Ta, lieusch,- de Eerste Kamer is giste ren ondanks de langdradigheid der heide to,ode sprekers en dank zij de be scheidenheid dor andere partijen - met de Indische begrooting klaar gekomen. De Senatoren komen Woensdag na Pa- schen terug, om dan na bet Biliton'-w-etje met de algem-eene beschouwingen over de Staalsbegrooting te beginnen. Dial kan nog wat brengen! Dhr Verkouteren (C.H.) heeft gisteren nog een flinke 'redevoering gehouden over de Indische politiek. Al spoedig kwam Minister D;e Graaft aan het woord, die het tegendeel van een boeiend spreker is. Toch wist hij op waardige wijze den socialistische» grootspreker Gramer te antwoorden. Deze moge dan denken, dat hij in de Indische toestanden goed thuis is, de minister, als oud-directeur van Binneniandsch Bestuur in Iudië, weet er ook wel wat van en toonde aan, dat dhr Cramer er op sommige punten „vlak naast" was. Wat de concessie-aanvraag op Guinea betreft, zei de minister, dat het hier be treft een kwestie van uitvoerend gezag, waarin de Statcn-Generaal zich te voren niet te mengen hebben. De minister vol stond dan ook met de mededecliug, dat hij den Gouverneur-Generaal had geseind geen beslissing te nemen, vóór hem (den minister) er in te hebben gekend. Dhr v. Ketwich Verschuur was hier mede echter niet tevreden en drong er op aan, dal de minister vóór het nemen van een beslissing de concessie-voorwaar den zou publico,eren, waartoe de minister zich tenslotte bereid verklaarde, indien er te voren in Indië' niet reeds' -publiciteit aan zou zijn gegeven. Maar de M,mister legde er daarbij nogmaals den nadruk op, dat de heele kwestie zich op. bet oogenblik nog in bet allereerste stadium bevindt en het misschien nog maanden zelfs jaren kan duren, eer de zaak voor elkaar is. als er tenminste ooit iets van komt. Die Indische begrooting werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen nadat de sociaal-democraten aanteefcening van tegenstemmen hadden verzocht. Tweede Kamer. kerst werd de motie-Duijs tot onmid dellijke invoering' dor Ziektewet-Talma verworpen met 60 tegen 12 st. Alleen de roods fractie voor zoover aanwezig was er vóór. Het absenteïsme in den rpoden hoek is blijkbaar groot. Zonder veel omslag passeerde hej ontwerp tot tijdelijke afwijking van art. 20, le en 2e lid der Invaliditeitswet, den hamer. Daarmee werd voor 1924 de jaarlij'kscho storting van circa 20 millioen in het iti- Ivaliditeitsfonds bij wijze van bezuinigings maatregel afgelast. Over den woningbouw en den gezond heidsdienst werd door 19 sprekers het woord gevoerd. D|hr Schaper nam hot op voor de bouwvereenigingen, die blij ven zitten met leege woningen, ia den duren tijd gebouwd. De heeren Simeenk Schaper, v. Gijn e.a. bepleitten het toe staan van een gezamenlijke exploitatie rekening voor verschillende woningcom plexen. Ook zij vermeld een eenparig optreden der zeven vrouwelijke afgevaar digden onder commando, van m'evr. de VriesBruins ten einde aan minister Aal berse een halt toe te roepen. Bij de ge zondheidsinspectie moet n.l. evenals op alle ander terrein bezuinigd worden en nu kwam men op het gelukkige idee voortaan de kinderhygiëne met de tuberculose-be- strijding te combineeren. Gevolg1: ontslag ■van den hoofdinspecteur der kinderhvgi- ■ene. Dat mochten de dames niet op zich laden en haar gemeenschappelijk protest legden ze neer in een motie. Dr Scheurer verdedigde deze combi natie en drong ook aan op beperking van gezondheidsraad en gezondheidscom missies. D|hr. Braat wilde de laatste ge heel doen verdwijnen. Komen de heeren naar een stinkende sloot kijken, dan ziet men niet veel meer dan een stofwolk van de auto, waarmee de heeren komen en naderhandde rekening. Minister Aalberse toonde andermaal aan, dat ons land allerminst een slecht figuur maakt wat betreft den strijd tegen den woningnood. Nog pas werd er in Engeland hoog van opgegeven, dat men daar gedurende de crisisjaren 200.000 woningen had weten te bouwen, wat als een record werd geprezen. Die minister had uitgerekend, dat percentsgewijze in Nederland niet minder dan vijfmaal zoo veel .woningen werden gebouwd (ruim 150.000). Inderdaad mag de minister op VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OS dit resultaat wel een beetje trotsch zijn. Verder nam do minister het op voor den particulieren houw. Daar moeten we het nu van hebben. De ministerweet geen "beter huursysteem voor de bouw vereenigingen dan naar het inkomen der huurders. De begroeting werd ten laatste aan genomen. De socialisten stemden niet tegen de begrooting, ondanks hun scherpe* en onwaardige critiek tegenover minister Aalberse. Tegen de begrooting van builenlandsche zaken stemden ze wel nadat ze eerst voor minister Van Karnc- beek hadden geapplaudiseerd, toen hij in eerste instantie had gesproken. Wie snapt het? Er heerschte gisterenmiddag in de Ka mer reeds een zekere vacantie-stemming. De minister was er vaak niet doorte verstaan. De heeren willen vandaag met vacantie. Toch zal er eerst nog wel een nootje gekraakt moeten worden over do salaris-kwestie, waarmede de Kanier gis teravond is begonnen. Dihr J. ter Laan hield n.l. in de Avond vergadering zijn vroeger toegestane in terpellatie over de salarissen. Ze was naar het bekende model vervaardigd. De regeering werd van allerlei kwaads be schuldigd, huldigde een verderfelijke mee ning, hoonde de Tweede Kamer. Indien de Kamer zich respecteerde, zou zij deze 'regeering naar huis sturen met een pas poort van onbekwaamheid, enz. Minister Heemskerk antwoordde na mens de regeering. Interpellant noemde intrekking van art. 40 een hoon aan de Tweede Kamer. Dit besluit was echter tijdig en in beslisten vorm genomen. De minister 'had met verwondering verno men, dat dhr J'. ter Laan in het bezit was van stukken aangaande het overleg tusschen Regeering en Centrale Commis sie. Er moot dus daarbij een persoon be trokken zijn, die de stukken in handen geeft aan een Kamerlid en dezen in de gelegenheid stelt zijn oppositie-rede te houden. Dit is niet de juiste wijze van bet voeren van overleg. Die regeering heeft zich nooit de illusie' gemaakt, door de bezuinigingsmaatrege len voor 1924 een sluitend budget te ver krijgen. Voor 1925 zijn dus zeker nog maatregelen noodig en de" regeering kan bet voorjaar van 1925 dus niet afwachten alvorens de maatregelen voor 1925 te treffen. Die besprekingen over de voorziening voor 1924 zijn aanvankelijk inderdaad tot een einde gekomen. De Centrale Ciom- .missie heeft toen de regeering verzocht 'het overleg te hervatten, doch dit her vatten stuitte af op de door de Centrale Commissie gestelde voorwaarden. De pensioenkorting bespaart voor den algemeenen dienst ruim 17 millioen, voor de P. T. T. ruim 3 mill. Er zijn afgevloeid 2345 burgerlijke ambtenaren, 2459 mili tairen en 742 onderwijzers. Aan het slot van zijn interpellatie dien de de heer Ter Laan de volgende mo tie in „De Katoer, van oordeel, dat de Re- geeiing behoort te streven naar een over leg met de ambtenaren zonder voorop stelling bij een der partijlen van welke gedragslijn ook, zoodat, in volkomen onbe vangenheid naar beoordeeling van weder- zijlsche belangen wordt gestreefd, noodigt, deRegeering uit tot zoodanig overleg over te gaan." rvUMMOirov»-i^«.i rnvAMf Hugo Stinnes. f Te Berlijn, waar hij tweemaal van gal steen was geopereerd, is gisterenavond om half negen èen der machtigste man nen van D'uitschland, Huigo Stinnes, op 54-jarigen leeftijd gestorven. Stinnes was tot het laatste oogenblik bij volle bewust zijn. Zijp vrouw en zijn 5 kinderen waren aan het sterfbed. Hoewel de beteekenis van Stinnes voor namelijk op ekonomisch ge-bied ligt, heeft hij ook op politiek en maatschappelijk terrein een belangrijke rol gespeeld. Hij was op 12 Februari 1870 te Mül- heim aan de Roer geboren en behoorde tot een bekende Rijnlandsche familie van reed-ers en kolenhandelaars. Zijn groot vader Mathias, de stichter der naar hem genoemde firma, had zich in het ekono- mische leven van bet Rijnland en het Roergebied reeds een voorname plaats weten te verwerven. ITugo Stinnes kwam, na de burger school te hebben afgeloopen, eerst als volontair in de leer bij. de firma in ijzer en ertsen Karl Spater te Koblèntz. Lang hield hij het daar niet uit; zijn onrustige geest kon geen vrede vinden bij kantoor werk. Hij wilde de praktijk in en trad als gewoon werkman in dienst bij de mijn Viethe. T'oen hij daar het „vak" in alle onderdeelen had geleerd, bezocht hij in 1889 de mijn-akademie te Berlijn en word hel volgend, jaar in de firma van zijn vader als deelgenoot opgenomen. Na drie jaar dreef zijn ïustelooze energie hem er echter toe, zijn eigen weg te gaan: met 50,00(1 mark kapitaal stichtte hij de „N.V. Hugo Stinnes". Met groot organisatietalent e-n'inzicht in technische kwesties, breidde hij zijn zaak, die aan vankelijk in hoofdzaak op den kolenhan del was gericht, snel uit. Hij Wercl deel genoot in ijzer- en staalfabrieken, in de Luxernburgsche mijn-industrie en stichtte de grooté Rijnsch-W-estfaalsche electrische centrale, die liet geheele R. W. nijver heids-gebied van stroom vo-orziet. Bij het uitbreken van den o-orlo-g, toen zijn vermogen re-eds op 40 millioen goud mark werd geschat, werd hij een der grootste leveranciers van het legerbestuur, dat hem ook herhaaldelijk heeftg-eraad- pleegd over hel beheer van de mijnen in de bezette de-elen van België en Noord- Frankrijk. Reeds tijdens den o-orlo-g was Stinnes, wiens vloot -o-p den Rijn zich gestadig Uitbreidde, zich ook op de ree- derij- ter zee gaan toeleggen. In 1916 kocht hij de meeste aancleelen van de Woermann-lijn op en interesseerde zich sterk hij de Nord-Deutsche Lloyd en de Hamburg-Amerika-lijn, uit welke-r raad van beheer hij zich na verlo#op van tijd, na een conflict met den lateren rijks kanselier C-uno, evenwel terugtrok. Nadien stichtte hij de „Hugo Stinnes A. G. Ham burg", die thans een der grootste Duit- sc-he re-e-derij-en is met vaste lijnen naar Skandinavië, Noord- en Zuid-Amerika en Oost-Azië. In 1920 vormde hij met andere lei dende industrieelen de „Rhein-Elbe Union", in welke trust hij-, zijn reusachtig bezit aan -mijnen, hoogovens, werven, ma chinefabrieken, electrische centrales enz? inbracht. 'Overtuigd dat zijn plannen slechts met medewerking van de arbeiders te ver wezenlijken waren, was Stinnes een voor stander van deelneming der arbeiders in den vorm van kleine aandeden en van hun deel-e-n in de winsten. Op politiek terrein stond Stinnes op den rechtervleugel van de volkspartij-, waarvoor hij sedert 192-0 in den Rijksdag zat Aan de debatten in het parlement heeft hij echter nooit deelgenomen. Een enkel-e maal ontviel hem'een interruptie. Des te meer politieken invloed oefende hij achter de schermen uit, o.a. door de persorganen, waarvan hij eigenaar was, de „Deutsche Allgerri. Ztg." en een groot blad te Frankfort, 't welk hij ruim een jaar geleden als tegenwicht voor de de mocratische „Frankf. Ztg." had opgericht. Na den oorlog is hij. ook enkele malen als onderhandelaar opgetreden. Z-oo bij de conferentie te Spa in Juli 1.920, die hij- als deskundige bijwoonde en tegen het einde -van 1921 toen hij in niet officieel-© zending voor de rijksre-geering met Lloyd Georg-e heeft onderhandeld om een welwillender politiek van de Entente jegens Duitscliland te verkrijgen. Deze poging; is toen mislukt. Van meer betee kenis was zijn in Sep-t. 1922 gesloten overeenkomst met den Fransch-en senatoï" markies de L'ubersac omtrent leveringen in natura voor den herbouw van de- verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk. Zijn dood zal in Duitscliland een sterken in-druk makeAi, want voor de economische ontwikkeling van zijn land was van zijn onvermoeide energie nog veel te wachten geweest, (N. R. Cfc.) Ook in Thüringen tumult. Behalve in Engeland en Amerika is het 'ook in Thüringen tumult geweest in de volksvertegenwoordiging. Een afgevaar digde der Duitsche volkspartij zeide, dat niet alleen 1 Mei (de roode feestdag) maar ook 9 November (de jaardag der revolutie van 1918) als officieele feestdag diende te worden afgeschaft, daar deze dag de dag der grootste schande en ver nedering van Duitscliland is geweest. Op deze woorden volgde een onbeschrijfelijk tumult. Socialisten -en communisten dreig den d-e rechtsche afgevaardigden te lijf te gaan. De voorzitter moest de verga dering schorsen. loopenden aard. Alle gelegenheden wor den aangegrepen om des Zondags feesten le houden. Burgemeester Schmier van Brunssum heeft het, voornemen om, voor wat zijn gem-eente betreft, de feesten in aantal te doen verminderen en alleen toestemming te geven aan die vereeni- gingen, w-elke Koninklijk zijn goedgekeurd óf een liefdadig karakter hebbpn. Bedum. „De Nieuwe Prov. Gron. Crt." neemt 't „De Rotterdammer" kwalijk, dat zij de rede va-n den burgemeester van Bedum hij de opening der pluiinveetentoonstelling: al daar heeft gecritiseerd. Dié speech was, zegt zij, „oen aardig, huiselijk woordje", „juist 'passend bij de gelegenheid", terwijl „iets er van" door lïet weekblad „De Bcdumei" was „opgenomen, niet voor -de buitenwereld, maar voor de Bedu- m-ers". En dan vraagt het blad: „Maigl men iemand be-oorde-elen, bijv. naar een tafelspeochje, dat hij: ergens heeft -ge houden met een paar grapjes, die bin nenskamers passen, maar die- de man toch niet gaarne als deftige rede-voering voor zijn naam zag "gehoekt?" De opmerking en de vraag: bevreemden ons „De Bedumer" is een bekend blad, dat ook wel buiten Bedum zal gelezen wor den. Het heeft ook ab-onné's in Zeeland. En nu lezen wij in no-. 12 van den 32en jaargang; van genoemd blad: Zaterdag werd alhier de eerste pluim veetentoonstelling geh-oüden. De voorzitter gaf h-et woord aan den heer Burgemeester, die aangezocht was de tentoonstelling te open-en. We waren zoo gelukkig! de woorden ter o-pening te kunnen plaatsen. De Bur gemeester sprak h e t v o-1 ig; e ii d e En dan volgt de, immers officiëele, rede, waaraan wij eenig-e volzinnen ont- leenden. Er is, dunkt ons, geen enkele reden om „De Rotterdammer" kwalijk te nemen, dat zij de openingsrede critiseerde; zij kon toch niet weten, dat de- speech het karakter van een tafelspeechje droeg en de publice-ering door „D-e Bedumer" al leen voor de Bedieners bedoeld was. Prijs der Adverlentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Drukte aan de staats m ij nen. Naar verluidt zal het personeel der Staatsmijn Wilhelmina te Terwinseleri, de oudste Staatsmijn, belangrijk worden uit gebreid. Geregeld hebben keuringen voor deze mijn plaats. De uitbreiding van het aantal arbeiders zou 900 a 1000 be dragen. Minder feesten in Limburg. Men weet, dat in Zuid-Limburg, en zeer waarschijnlijk daar niet alleen, ge durende de zomermaanden vooral het Zondagsprogramma overdadig is overla den met feesten van den meest uiteeïi- Bij koninklijk besluit is m-et ingang van 1 Mei benoemd tot adjuncLRijks- tUinbouwconsulent de heer A. W. v. d. Plassche te Go-es, thans tijdelijk als zo-o- danig werkzaam. Bij koninklijk besluit is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, genees kundige dienst tot reserve-officier va.n ge zondheid 2e kl. de heer J. W. den Her der, arts. Bij koninklijk besluit is aan K. J. A. G. baron Collot d'Eseury, rentmeester van het Kroondomein te H-o-ntenisse vergun ning verleend tot het aannemen der on- derscheidin-gste-ekenen van ridder van het feegioen van Eer, hem door den president der Franschc Republiek geschonken. Goes. Gisteravond vergaderde het be stuur van den C-hr. Besturenbond met de Bestuursleden der aangesloten vereeni- -ging-en. Met dankbaarheid werd kennis genomen van de resultaten van de steun beweging' voor' Twente. Deze steunactie wordt n-o-g voortgezet. O-o-k zij'n bekende adressen in de omliggende dorp-en aange schreven. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, richtte de voorzitter, dhr. J. Dirks, een woord van afscheid tot de aanwezigen en in hen tot de Chr. sociale -en vakorganisaties in Goes, jbioor overplaatsing naar Zierikzee is sp-r. genoodzaakt te bedanken als voorzitter yan 'den Cihr. Besturenbond. Met lust heeft spr. steeds de werkzaamheden uit deze functie- voortvloeiend, verricht. Spr. jvenscht den Bond en zijn leden verde-r Gods zegen toe. Die heeren A. de Lange en K. Maar ten se -de laatste in 't bijzonder namens het T'ib.c.-fonds „Diraagt elkanders las ten" zeggen den heer Diirks hartelijk dank voo-r zijn vierjarigen arbeid als voor zitter van den Clhr. B. B-ond, dien hij ste-eds m-et. zooveel toewijding heeft ver richt. D|e scheidende voorzitter eindigt 'm-et dankgebed Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. H. Eversdijk kwam de Tuinbouwver- eeniiginig in vergadering bijeen. De op komst was groot. Tot de v-e-reeniging tra den 9 nieUw-e leden toe. De vereeniging telt thans 100 leden. D-e voorz. deelde mee de prijzen die door -onderscheidene koopers werden bedongen voor de ja-m- boonen. Besloten werd alsnog niet tot verkoop van het te verwachten kwantum over te igaan, maar een afwachtende hou ding aan te nem-en. Ruim 15 ge met om. te telen zijn reeds o-pgegeven do-or de leden. De voorkeur werd gegeven aan de verbeterde Wagenaars-boonen. In de ont- DE WERKELI1KE OORZAAK VAN PIJN LIJKE GEWRICHTEN. Rheumaliek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de lede maten en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Fos ter's Rugpijn Nieren jPillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spie ren, gewrichten en zenuwen, en langs do wanden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urine- zuurkristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontsto ken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rugspier-en spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urine- kwalen, is li-et verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te „beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, water zuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (38) stane vacature, van den secr.-penningm. dhr. Q. van de Vrie is thans voorzien In diens plaats werd dhr. D1. Ganseman benoemd. Gisteravond kwam de- kol-enbbnd O. V. alhier in vergadering bijeen. Voor zitten dhr J. Ganseman Jr. Tegenwoordig 64 leden. Dis sect*.-penn. dhr W|- K- O. Schri-e-r, de-ed r-ekening en verantwoor ding. Dis ontvangsten bedroegen f 19.796,16, d-e uitgaven f 17.811,06, al- zoo een batig slot van f 1985,10. In to taal zijn ek 296 leden. Aangekocht werden 556V2 ton kolen en 24.500' K.G. sloffen. Terugbetaald wordt aan de leden 15 ent per H.L. tol e-e-n, b-elrag van f 1193,47-- Al-dus wordt, liet saldo f 791,62. Hierbij wordt aan toegevoegd de waarde van 90 H.L. p-akbuiskol-en a £1,80 is f162. zoo dat de 'reservekas blijft f953,62. Het ve-r- voe'i' per aanbesteding werd gegund aan J. de "Jonge vo-or f4,23 pe-r 100 H.L. D© salarisseri van de bestuursleden ble ven onveranderd, de daggelden van de lossers werden -evene-cns gehouden op f 4, een voorstel voor f 5 per dag vond ge-en steun. Die aftre-de-nde bestuursleden J. Ossewaaïde en H. Evers-dijk werden herkozen. Rilland-Bath. De kommies te water D. Walraven te Bath is met 1 Me-i a.s. als zoodanig -overgeplaatst, naar R-otterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te S-int Annaland F. van Asch te Dien Ham; te Zweeloo- C. P. Bur ger, cand. te Leiden. Bedankt voor Puttersho-ek do-o-r E. V. J. Japchen te Hei- en Boeic-op. Aangenomen naar Glanerbvug (toez.) door P. 'Groot te S-t-eggerda.. Geref. Kerken. Beroepen te H-o-nselersdijk en te Gies- sen Oud--en Nieuwkerk.L. Hoorweg cand. te Hilv-ersum. Het einde van den leer plicht.' Op de vragen van mej. Wester- inan betreffende den tijd, waarop leer lingen de lagere school, in verband met het bepaalde in art. 3 der Leerplichtwet, mogen verlaten, luidt het antwoord van den h-eer De Visser, Minister van Onder wijs, als volgt: Flet is den ondergeteekende niet be kend, dat bij vele hoofden van scholen de meening heeft postgevat, dat bij het einde van den thans loopenden cursus "(hier en daar met 1 Mei a.s.) de leer lingen der 6de klasse de school mogen verlaten, ook wanneer aan de school een 7de leerjaar verbonden is. Wel ontving hij van eenige hoofden van scholen en van vele ouders vragen om inlichtingen betreffende de toepassing der Leerplichtwet bij het einde van het school jaar op 31 Maart 1924, doch deze vra gen hadden enkel betrekking op scholen, waaraan een zevende leerjaar niet is verbonden of op kinderen, die op dien datum den leeftijd van 13 jaren nog niet, hadden bereikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1