*o 163 Donderdag 10 April IftS4 38e Jaargang Statea-GenemL LEVENSLEED. Buitenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERGAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lance Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Retiaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te /vliddelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Oe 8-urige werkdag. Hel gaat de socialistische partij in ons vaderland alles behalve voor den wind. Gecu leuzen meer, die „er in" willen. Geen socialisatie. Geen eenheid van den ken zelfs over een stapje op den weg naar Socialisatie. Twist tusschen leiders omtrent bedrijfsorganisatie en medezeg genschap. Afnemend vertrouwen in do leiding der S.D.AJP. Geringere belang stelling in de roode pers. Geen stijgend ledental Lij de partij „dia do tookomst in handen heeft". Iii het buitenland scherpe tegenstellingen in de praktijk met de grauwe theorie der roode leiders hier. Economische omstandigheden, die aan do roode hoeren hun pers de wind uit de zeiion nomen en waarvoor ook zij' zwich ten moeten. Ontevredenheid in eigen kring. Mislukking van het plan van den groot-meesteï Wjbaut. Mislukking van hot weinig verheffende offensief op de Re- geering en den Minister van Financien. "Ti Slappe houding van twintig roode Kamerleden bij de behandeling der Staats begrooting 1924. Onmogelijk soms. Hei blootleggen van de gevolgen der roono politiek in de gemeenten. Dia vastgeloo- pen woningbouw. Dia tweestrijd inzake vrijhandel of bescherming. Diat alles en zooveel moer is vanzelfsprekend den rooden hoeren niet aangenaam. Moeten wenschen nopens behoud van den achiurendag wijken voor economi sche noodzakelijkheid, dan blijkt veelal, van al het moois, waarop men voorlïeen hij do pleidooien voor een beroep deed, nog een poging te wagen, bij' de ver dediging van het pro in het aandragen van gegevens uit het buitenland. Ech ter ook niet zonder gevaar. El" is gewe zen in de roode pers op het feit, dat het Zwitsersche volk den 8-ürigen ar beidsdag niet wil afschaffen. Die Neder- landsche Nijverheid heeft ©en onderzoek maar den Zwitserschen volkswil ten dezen ingesteld. En wat bleek? Dat van de bijna 1 mil li oen stemgerechtigde mannen en vrouwen 431.000 zich tegen arbeidstijd- verlenging hebben verklaard. Slechts 748.000 stemgerechtigden namen deel aan de stemming. Nagenoeg 250.000 thuisblijvers of bijna i/4. Welk een belangstelling- in dit demo cratische land voor de publieke zaak. Welk een bewustheid Aannemelijk is, dat de fanatici hun stem tegen de" arbeidstijdverlenging heb ben uitgebracht en dat het ongeveer een vierde niets kan schelen. Zoo leeft de roode prapaganda van onverschilligheid. Zoo bestaat in Zwitserland de -8-urige werkdag hij de gratie vanonverschil ligen. Dat is voor de S.Dt.A.P. niet bemoedi gend. Eerste Kamer. Over de Eerste Kamer kunnen en moe ten wij kort zijin. Ook gisteren was daar Koloniën aan de beurt. Had dhr v. Kol (soc. dem.) '2 uren lang' gesproken, gis teren oreerde dhr Cramer (eveneens soc. dem.) niet minder dan 3 volle uren. Gaat dat zoo door, dan overtreft de Eerste Kamer binnenkort de Tweede nog in praatziekte. Waarover deze heeren zooal gespro ken hebben? Och, over allerhande din gen, die ook in de Tweede Kamer reeds uitvoerig besproken zijn. Het beleid der Eegeering werd natuurlijk in alle moge- ■89). „Uw hart behoort mij niet toe. Het is verpand aan de zonde, anders kon. uniet zoo kwaadaardig de arme Gertrude be- -drogen hebben. U bemint niets anders dan uw onedele wraak en de voldoening van uw eigenliefde. U „Je twijfelt aan mijn liefde? Wel,__ ik moest mij niet verbazen over je twijfel na alles Wat je hebt gehoord. En toch, geloof mij, dat ik in diepen ernst spreek, wanneer ik je smeek, mjj'n vrouw te wor den, morgen vandaag nog nui" „U vroeg Annie ook uw vrouw te wor- *den en „Zwijg, zwijg'- kijk mij aan, Edna en ge loof mij". Dit zeggende, trachtte hij haar tot zich te trekken. Doch zij weerde hem af. „Denkt u," meneer, dat ik een moorde naar zou kunnen liefhebben, een man, wiens handen rood zijn van het bloed van den zoon van mijn besten vriend?" Zij was bang voor de macht van zijn blik, en sloeg de oogen neer, terwijl hij voortging: lijke uitingen aan ciitiek onderworpen, de poenale sanctie in de koelic-contrac- ten moet worden afgeschaft, een meer democratische politiek moet gevoerd, on verder hadden beide heeren een lange lijst van klachten en grieven. Dhr de Waai Malefijt (A.R.) bracht hulde en dank aan den Gouverneur-Ge neraal voor den door hem gepresteerden bezuinigingsarbeid. Spr. wenscht de aan dacht te vestigen op, den "Medischen Dienst. Ten aanzien hiervan schieten wij nog veel te kort. Diaarom zou hij daar naast een dienst voor de volksgezondheid willen hebben. Dhr Ilaazevoet (U.K.) kwam o.a. met- kracht op voor de belangen dei- Missie (zending) in Indië. Tweed® Kamer. 't Was gisteren voor de sociale wet geving een belangrijke Kamerzitting. Allereerst werd de motie-Schaper aan genomen. Deze motie luidt: „De Kamer, van oordeel, dat onder geen omstandig heid de volledige toepassing der Arbeids wet 1919 nog langer mag worden uitge steld, verzoekt den minister het daarheen te leidon, dat ten spoedigste geleidelijk alle groepen, die daarvan tot heden ver stoken waren, ouder do werking der wet worden gebracht, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 39 tegen 30 stem men door de Kamer aanvaard; een merk waardige stemming, waarbij de R.-K. frac tie zich en bloc (alleen praeses Kooien speelde buitenbeentje) achter de roode voorstellers schaarde, tegenover de beide andere reehtsche partijen, die (behoudens de anti revolutionair Smeenk) met den Vrijheidsbond tegenstemden. Wij durven niet verzekeren, dat nu de kantoor- en winkelbedienden, kellners en landarbeiders spoedig hun wettelijken ar beidstijd zullen krijgen, maar geheel zon der beteekenis is dit Kamervotum voor hen toch niet. De debatten liepen verder zooals te begrijpen was hoofdzakelijk over de sociale verzekeringen en speciaal over het schema, dat de minister had ge geven. Bij vorige gelegenheden keerden telkens terug de eentonige klachten, dat de ministap maar geen keuze nam en richting aangaf in zijn verzekeringsplan nen. Nu was de richting bekend, maar. ook nu beleefde de minister niet veel plezier. Dhr. Smeenk (A.-R.) keurde het af, dat Ziekte- en Ongevallenverzekering worden saamgevat; in andere landen is dat ook niet het geval. Het verzekeringssysteem zou trouwens ongewijzigd kunnen blijven, wanneer voor die twee verzekeringen één orgaan wordt ingesteld, wat ook Minister Talma reeds wilde. Bovendien gaat men door dit nieuwe systeem afbreken, wat in vele jaren is opgebouwd, -waarom bouwt men niet voort in samenwerking met de ervaringrijke particuliere fondsen? Spr. is ook bang, dat de eenheid in de uitvoering der ziekte- en invaliditeits verzekering zal verloren gaan. Wat He invaliditeitsverzekering betreft, spr. juic-ht de verdwijning van dé eenheids rente toe, maar acht de eenheidspremie geen verbetering: en geen bezuiniging. Daardoor zal de administratie niet alleen niet kunnen vereenvoudigd, maar daar door zal ook liet verband tusschen pre mie, loon en rente, waarop de rechterzijde zooveel prijs stelt, verloren gaan. Ten slotte is het te betreuren, dat de ziekte verzekering in deze parlementaire periode nog wel niet zal Minnen worden uit gevoerd. II i w'i wil Hniiiii >i i lm ili Hl II b n I 111 i rri Iii-ini nTm-i „Ach, je durft niet! Je kunt mij niet vast in de oogen zien en zeggen: „Norman Arthur, ik heb je nooit liefgehad en ik kan je nooit liefhebben! Je bent oprecht; je lippen kunnen niet veinzen. Ik weet, dat je mij niet wilt liefhebben. Je ver stand, je geweten verbieden het; je wor stelt tegen je hart in. Je acht het je plicht mij tè haten en te verachten. Maar je hebt mij lief. Je weet, dat je mij liefhebt ofschoon je het niet wilt bekennen. O ik weet, dat ik je niet waard ben! Ik! voel het meer en meer, eiken dag, ieder uur. Het is, omdat ik je ver verheven acht 'boven alle andere vrouwen,'die ik ken. Ik heb je in verleiding gebracht en beproefd en toen je steeds weer zoo oprecht en eer lijk en betrouwbaar bleek te zijn, ontstak je in mij 'nzwak straaltje van hoop, dat er misschien ten slotte toch nog waarheid en reddende, reinigende kracht zou zijn in den Ohristelijken godsdienst. Weet je, dat sedert deze berk ingewijd is, ik er nooit meer een voet in gezet heb, tot een maand geleden, toen ik je volgde naar hier en neerhurkte beneden achter een van die pilaren en hoorde je zangen, je psalmen, zoo vol van wijding en grootheid, dat ik mijn tranen niet kon weerhouden, terwijl ik er naar luisterde. Sedert dien tijd ben 'ik iederen Zaterdagmiddag gekonfen en in Ook dhr. Rakker 0.-H.) vroeg: De vak- en bedrijfsorganisaties zulloii met tic uit voering worden belast, waarom noemde de Minister 'de particulier© ziekenkassen niet? Heelt hij die uitgeschakeld? Heeft de Minister in 1922 niet duidelijk toege zegd, dat hij de uitvoering der ziekte verzekering zou doen loop-en over de belanghebbenden, waaronder de particu liere kassen? Na die lichtstraal is het door de jongste verklaring van den Minis ter weer Egyptische duisternis geworden. Weet de Minister w(el, dat deze kassen uitstekend onderling zijn verbonden en dat dus het orgaan voor 'de 'uitvoering zijner ziekteverzekering gereed is? Ook dhr. Snoeck Hen leemans had ern stige bezwaren. Do sociale verzekering wordt een aanhangsel van het arbeidscon. Iract, terwijl Minister Talma zich had gedacht een eigen instituut met een eigen toekomst. Spr. zet daarna uiteen, dat ziekte- en ongevallenverzekering niet bij elkaar hooren. Dat hebben de pructische Door de zuivere samen- stelling heeft Erdal alle eigen- schappen welke voor het onder houd Uwer schoenen noodig zijn. Zij geeft niet alleen een hoogen duurzamen glans maar ook Erdal voedt het leder. - Door voortdurend gebruik van Erdal blijft het leer inzijnoorspron- kelijken toe stand van lenigheid en taaiheid. Engelschen ook g-o©d ingezien, die de ziekte- en invaliditeitsverzekering in. één hand hebben ..gebracht. Dat het systeem van den Minister niet duur zou zijn, kan spr. niet begrijpen. Er zijn deskundigen, die de ziekteverzekering willen doen administreeren door de Ra den van Arbeid, waardoor do kosten per verzekerde slechts zouden stijgen van fl.80 tot f2. Sprekers grootste bezwaar is, dat de sociale verzekering wordt te ruggebracht tot een schikking tusschen werkgevers en werknemers, terwijl spr. had verwacht een eigen instituut onder een eigen leiding en op een eigen basis. Het is de schuld van den Minister zelf, dat de ziekteverzekering er nog niet is. De Minister heeft geluisterd naar allerlei bezwaren. Mr. Rutgers was in zijn rede niet zoo scherp als de andere A.-R. en C.-H. spre kers. Hij is geneigd om over bezwaren heen te stappen, om te komen tot invoe ring der Ziekteverzekering, o-mdat anders wellicht alle kansen op spoedige invoe ring verkeken zijn. Spr. is bereid tot overleg. Het verband tusschen premie, I I I IW IIWIIIMI ■mil II I ril Hl" I I -| III I Ill ril1 1 dat uur hier doorgebracht, werd mijn on heilige natuur geroerd en verzacht, zooals geen preek ooit had kunnen doen. O, je o-efent zulk een macht over mij uit, over heel mijn toekomst dat je er van moest huiveren. D'e eerste goede inge- ving, die er in mijn verwoeste, bittere ziel is opgekomen, sedert ik een jongen was, heb ik aan jou te danken. Ik ging de eerste maal den armen Reed opzoeken, om te ontdekken, wat jou toch zoo vaak naar die sombere plaats trok en mijn belang stelling in dp kleine Hulda sproot voort uit bet feit, dat jij het kind lief had. O, ik weet, dat ik zondig ben geweest en wreed en godslasterlijk, maar het is niet te laat voor mij om mij te bekeeren. Het is niet. te laat voor mij om nog wat goeds te doen in de wereld en ,als jjj mij slechts 'wilt liefhebben, mij vertrouwen en mij' helpen Zijn 'stem stokte in tranen, doch in dit zelfde oogenblik van stilzwijgen verrees voor Edna's geestesoog het beeld van Ger trude, met de kinderlijke, peinzende oogen, het lieve kopje, dat zich zo-o dik wijls vol liefde tegen haai' schouder had gevlijd; en zij zag ook de gebogen ge stalte en de witte lokken van haar ge liefden herder en leeraar, zaoals hij daar zat in zijn oude dagen in zijn kinderloos, loon en rente is zoo klein, dat het los laten van dat verband voor hem geen be zwaren oplevert. Spr. keurt hot evenwel niet goed, dat de Minister een nieuw soort lichamen als uiting van hei particulier initiatief in het leven roept en daardoor het be staan der particuliere ziekenkassen vrijwel onmogelijk maakt. Aan verzekering bij de Raden van Arbeid geeft spr. de voorkeur. Concludeerende zegt spr., dat bij niet voldoenden grond heeft om den Minis ter van den door hem gekozen weg af te dringen; ondanks bezwaren treedt hij den Minister met welwillendheid tegemoet. De vrijzinnig-democraten en sociaal democraten waren het ditmaal eens niet eens. Mr. Oud was met zijn fractie de eenige ter linkerzijde, die het ronduit voor de ministerieel© plannen opnam. En ais men de erg onzakelijke rede van den rooden „deskundige" Buys ook maar voor de helft ernstig neemt, moet men wel tot de gevolgtrekking komen, dat aan den socialistischen kant weinig instemming is te vinden voor den nieuwen koers. Het was als altijd een opgewonden meeting- praatje, dat de heer Duys afstak, waarvan de grappigheid culmineerde in de promo tie van den heer Smeenk tot „chef der afdeeling leedwezen van de coalitie" en de grofheid in de insinuatie dat minister Aalberse onder de plak zit van zijn hoofd ambtenaar Gi'oeneveld. Er werden twee moties ingediend. De heer Duys diende er een in, waarin de invoering van de Ziektewet wordt ge vraagd in deze parlementaire periode in afwachting der algeheele sociale herzie ning. S,pr. had er .geen bezwaar tegen in deze motie te lezen: Ziektewet- Talm a". En ook was er een van den heer Oud, waarin de Minister Wordt uitgenoo- digd oen wetsontwerp in te dienen, ter vervanging van de Ziektewet. 1913, rus tende op de grondbeginselen, neergelegd in de rede van 'den Minister in de ver gadering van Dinsdag. Deze motie werd later als overbodig ingetrokken. D'e heeren Kersten en Braat waren na tuurlijk tegenstanders van de sociale ver zekering, de R.K. heer Kuiper kon in hoofdzaak wel met de plannen meegaan, al behield hij zich zijn oordeel over de details voor en dhr. Schaper gaf het zachte en milde oordeel, dat arbeiders, die niet voor zich geplakt willen zien, driedubbelovergehaalde ezels zijn. Minister Aalberse gaf toe, dat 'hij in 1920 de 'gewijzigde Ziektewet-Talma had door te voeren. Juist de behandeling van dit, ontwerp in den Hoogen Raad van Arbeid was echter oorzaak van 't laten rusten der Ziekteverzekering. In 1912 ging spr. met de wetten-Talma mee, al wa ren zij naar zijn meening' niet de meest ge- •wenschte oplossing/Reeds toen stond hij op het. standpunt, dat hij ook heden inneemt. Hij is dus niet veranderd van denkbeelden, maar van tactiek. De Maat schappij moot deze zaak zelve in han den nemen. De meeningen in 'den Hoogen Raad gingen steeds meer in de richting Pos- thumaKuipers; 100 pet. der werkge vers willen die richting uit; en 80 pet. der arbeiders. Had men nu gewenscht dat spr. een wet had doorgevoerd die tegen zooveler meening inging? Die ook naar zijn meening niet goed was? Die minister zeide nog toe, tegemoet te zullen komen aan gemoedsbezwaren, wanneer dat kan zonder groote belangen te schaden. De ziektewet zal voorafgaan aan de rest der organisatie. Die minister acht verlaten huis, het gelaat gewend naar de graven van zijn vermoorde kinderen. „O, meneer Murray! u kunt niets mteer goed makenU kunt uw slachtoffers' niet terugroepen uit hun graf. U kunt niet on gedaan maken, wat u heeft gedaan! Hoe kunt u ooit iets vergoeden tegenover me neer Hammond en mijn arme, goedver trouwende Gertrude? Ilc kan u niet hel pen! Ik kan u niet redden!" StilJe kunt, je zult! Denk je, dat ik je opit zal opgeven? Heb erbarming met mijn eenzaam leven, met mijn ellendige, •verduisterde ziel. Als ik ooit gered zal worden, dan kun jij alleen mijn verlossing bewerken; want dp jou vertrouw ik, voor j.oiu heb ik eerbied. Edna, als je waarde hecht aan mijn ziel, 'mïj'n eeuwig heil, geef je dan aan mij! Geef mij je ongerepte leven en goeden naam om het mijne te verheffen." Maar Edna bleef volstandig weigeren, en terwijl zij met den vinger Wees naar het beeld van Christus, omschenen door het dalende daglicht, dat in gebroken stralen neerviel door de wuivende boom takken, vermaande zij hem „Zie daarheen! Alleen Zijn bloed en tranen kunnen uw schuld uitwisschen. Meneer Murray, ik kan nooit uw vrouw warden. Ik heb geen vertrouwen in u. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAB. Abonnementsprijs: P»r 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.Oi Prijs der AriverTentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 39 ot Bij abonnement belangrijke korting. het zeer wel mogelijk, dat na het zomer reces de ziektewet in de Kamerzal ko men. Daarvoor zal hij zijn uiterste best doen De ziekenkassen zal de minister nog nader bestudeeren. Indien 't maar even. kan, zal hij deze in 't leven houden, maar wanneer' zijn stelsel in gevaar zou komen, denkt de minister er niet aan. Over de toekomst van de Raden van Arbeid kan de minister nog niets zeg gen. Daartoe moet eerst de beslissing over de nieuwe plannen vallen. Dhr. Smeenk verklaarde niet bevredigd te zijn door de rede van den minister. De rapporten der deskundigen. Onder telegrammen meldden wij giste ren de voornaamste conclusies, waartoe de deskundigen in hun rapporten over de betalingen door Duitschland kwamen. In de Fransche pers is na het ver schijnen r.og weinig commentaar ver schenen. De „Temps" toont zich over het algemeen zeer tevreden, doch wijst toch op enkele punten, die nog in het duister verkeeren. Men is wel verplicht, zegt het blad, te lezen, dat men liet tegenwoor dige dwangmiddel in Rijn- en Roerland vervangen wil zien door iets anders. Door wat, dat hebben de experten niet aangewezen. Volgens liet „Acht Uhr Abendblatt" was de stemming ter beurze te Berlijn niet ongunstig voor het deskundigen-rapport. Tn officieel© Engelsche kringen is nog geenei'lei vaststaande opinie omtrent de verslagen der deskundigen. Inmiddels kan dit reeds worden gezegd, dat men over het algemeen tevreden is over twee on derdeden van het rapport n.l. over het gedeeltelijke uitstel van betaling aan Duitschland verleend, zoomede over de vrij onomwonden meening der experten dat het Roergebied dient te worden ont ruimd. Deze twee punten beantwoorden volkomen aan de in Engeland algemeen gangbare opinie en worden dan ook be schouwd als een succes voor de Britsche opvattingen. De Belgische bladen geven weinig com mentaar op de rapporten der deskun digen. De nationalistische organen zien er de. bevestiging in van het feit, dat Duitschland kan betalen en het bewijs, dat dit land lot nog toe kwade 'trouw aan den dag heeft gelegd. De experten hebben nuttig werk gedaan, zoo luidt hun besluit. Andere organen, die tegen de Roerbezetting waren, juichen, pmdat de rapporten volgens hen gebaseerd zijn op een veroordeeling der Roerbezetting, daar jjj de noodzakelijkheid bepleiten, dat Duitschland opnieuw een economi sche eenheid zal moeten vormen. Een manifest van den koning van Griekenland. Die Koning' van Griekenland, die op het oogenblik te Brassa vertoeft, heeft een boodschap gericht tot het Grieksche volk, waarin hij; na zijin liefde betuigd te heb ben jegens zijn land, krachtig verzet aan- teekent tegen de poging van het militair verhond om met geweld en tegen den souvereinen volkswil in de beginselen, waarop de staat gegrondvest is, te ver nielen, en de rechten en plichten van het koningschap in hun vrije uitoefening, zoo als die in de 'grondwet zijn neergelegd voor zich opeischt. „Ik eisch", zegt George II, „het recht op' mijh /.ending te vervullen, welke bestaat in het onpar- Wetende hoe stelselmatig u anderen heeft bedrogen, hoe het u ten eenenmale ont breekt aan gewetensbezwaren of beginse len, zou ik er nooit zeker van zijn, dat ik ook niet het slachtoffer van uw harteloos spel was. Neen, neen, ik ben geen plaatsvervangster van een geterg- den en beleedigden God. Ik stel geen ver trouwen in een man, wiens geweten een ander bewaart. Ik deins met onoverwinne- lijken afkeer en vrees terug voor de eigen aardige bekoring, die u uitoefent en zou de gedachte niet kunnen verdragen, met u te trouwen. O, uw verdorven natuur stoot mij af, schokt, verbaast en pijnigt mij. Ik kan u niet achten, noch vertrouwen Meneer Murray, heb medelijden met uzelf! Ga tot Hem, den Heere en Heiland. Hij alleen kan u redden en heiligen". „Edna, je kunt toch niet van plan zijn, mij alleen te laten?" Hij strekte zijn armen uit en kwam naar haar toe, maar zij sprong hem v<v rbij, de trap van de galerij af. Toen zij de kerk uitging, stond zij een oogenblik stil bij een donkere, doffe plek op het witte marmer, waar jaren geleden de lieve Annie Hammond bewusteloos was neer gezegen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1