Pij n KfoosterMsem AKKER*» Robot'n Burgers LEVENSLEED. Mo 16$ Woensdag April 19$4 §8e Jaargang Het mooie "wéér komt iMïtai. FEUILLETON. Ve Zeeuw -"r x* - -v -ri een zwijgenden ouden vader, bij vragen d kroost, bij getroffen echtvriendin en dan dien nacht, om daarna morgen vroeg 1 Augustus weg te reizen. Waarheen? Voor hoelang? Om nooit terug te koeren? Wegreizen naar zijn post op de brug van do schepen, in de forten aan de grenzen, in de stellingen in het veld. Geen teerder uiting van den angst voor het komende onbekende, het gevreesde, dan een traan. Geen man schaamt zich zijn zwakheid in deze stonden. Ben oude moeder ©en kus mogelijk voor altijd de laatste op het lieve gelaat gedrukt. Die tengere telgen nog eenmaal om armd. Diep voor 't laatst in 't oog ge blikt in het oog van teerbeminden, af scheid van broeders en anderen, gelief den, verwanten en dan. de langere of korteire reis aangevangen. Zonder eenig uitzicht op de toekomst. Zonder te kunnen zien het hoe van den volgenden dag. Het spoorwegverkeer nagenoeg uit sluitend voor militairen. Van alle wa pens, lichtingen, uit alle plaatsen krui sen zij zich, elk naar de plaats zijner be stemming. En in bange zorgen thuis weenende geliefden D'ie uren herdenken wil het Nationaal Comité. Sober en ernstig. Overdenken. Opnieuw beginnen dóór te denken. Om dat tot uiting kwam de stille behoefte Van een eenheid, een volk om zich ten kost© van bloed de vrijheid te behouden. In die gespannen urea kwain dit schit terend uit- Op echt Nede'rlandsche wijze Verrichtte een volk een heldendaad. Een grootsche krachtuiting, die getuigde van zedelijke kracht en innerlijke moed. Aan de gansche wereld, millioenen volken en kleine stammen, wereldrijken en onaan zienlijke natiën werd getoond de onver zettelijke wil van Oud-Holland, in on- uitwischbaar schrift neergegriffeld op ons veldgeschut: „Het Vaderland getrouwe, tot in den dood". Dit helder nog wee'r in het licht stellen bij al de slapheid die gekenmerkt heeft de houding van deze en gene in de ver vloten© jaren, Dfit weer te binnen bron gen en aa,n het opgroeiend geslacht voor houden, tegenover den geest van den tijd die in allerlei kringen slachtoffers maakt ;en zelfs de besten niet geheel ongerept liet. Dit met het dankbaar oog van den erfgenaam schouwen der glorieuze da gen onzer jong-ste historie, vure het Na tionaal Comité aan en de velen die dit Comité in de provinciën en de drie groot te steden ter zijde staan. - Gods groote daden ook het zijn van ons volk is een daarvan dit gedenken strekke ten zegen voor onze natie. omgekeerd ontworpen dienst met een veer- Looi is Maandag gerealiseerd. Het zal voortaan niet meer noodig zijn om per spoouit het binnenland naar de knsi verzonden goederen met bestemming naai Engeland in de booten over te laden 0111 de eenvoudige reden, dat de geladen waggons aan boord van de veerbooten zullen worden gereden en zoo naar Enge land zullen worden getransporteerd, waar zij dan verder de reis per spooi: naar hun bestemming zullen voortzet ten. De schepen, die voor dezen nieuwen dienst worden ingelegd, zijn 120 M. lang en 18.65 M. breed. Men is bezig met het vervaardigen van speciale waggons van 20 ton elk, waarvan er 54 per reis zullen kunnen getransporteerd worden. De pest in Br.-lndië. Atelgens een rapport van den direc teur van den openbaren gezondheids dienst in Br.-fndië heerscht de pest thans heviger dan sinds het beruchte jaar 1918 ooit het geval -is geweest. Men schat het aantal doodelij'ke gevallen gedurende ■Maart op ongeveer 25.000 Naar men ver-' wacht, zal de ziekte nog wel een zestal weken blijven heerschen. De regeering heeft een bedrag, van 50.000 rupees voor medische hulp toegestaan. Venezuela. Een land, waar men soms vlak bij ell- kaar kan kiezen uit vier verschillende klimaten, van dat der sneeuwbergen tot dat van de heetste tropen, waar dan ook graan en aardappelen zoo goed als cacao en koffie groeien, een land met woeste en hooge bergen, onafzienbare grasvlak ten, eindelooze oerwouden en ontzagge lijke waterstroom-en. een land waar zoo wel blanken als Indianen en .negers le ven, een land, waar de modernste rijk dom de petroleum overvloedig uit den grond spuit, maair waar men ook den rijkdom vindt van de eeuwenoude roman tiek, liet goud en diamanten, een land zonder belastingbiljetten, wel, is dat niet het aardscho paradijs? Diat land ligt aan den Noordkant van Zuid-Amerika, waarin de Italiaan Amer- ï'igo Vespecci de stad Maracaibo stichtte, die hem en de zijnen zoozeer aan Venetië herinnerde, dat ze haar den naam van „Klein Venetië" gaven, een naam, die later overging op het gansche land Venezuela. Die vier verschillende klimaten waarop we doelden, zijn een gevolg, ten eerste van de groote uitgestrektheid van het land (ruim 1 millioen vierkante K.M. d. i. evenveel als Frankrijk en Duitsch- land te zamen)) -en ten tweede van de groote hoogteverschillen. Er zijn, in dat. uitgestrekte land (de bevolking bedraagl nog niet de helft van Nederland) lage, middelmatig hooge, hooge en zéér hooge streken en dicht langs de kust loopt, aan den Westrand, de uitlooper der Cor dilleras met eeuwige sneeuwtoppen en, langs don Noordrand, het merkwaardige fossiele Karaibische gebergte. Terwijl nu het meerendeel van het land, gelegen als het is in de tropische zone, een tro pisch klimaat heeft (de havenstad La Guayra wordt daarom wel „de ingang Amn de hel" genoemd en Ciudad Bolivar het oude Angosturadaarentegen de uitgang) zijn er in het gebergte groote gebieden, die een sub-tropisch en zelfs eeu gematigd klimaat hebben. Men on- Ds veerbooten Zeebrugge-Harwich. De tusschen Zeebrugge en Harwich en 1) Angostura beteekent engte. De plaats ont stond namelijk aan een engte van de Orinoco, den geweldigen stroom, die Venezuela door snijdt. derscheidt dan ook in Venezuela de tieirïa caliente, de tiqrra templada en de tierra fria en dan bovendien het barsche kli maat van de zeer hooge vlakten der Pa ramos, waar' een ijzige bergwind over heen blaast, die een sinisteren, slaap- wekkenden invloed op den reiziger kan hebben en hem ongemerkt in den eeuwi gen slaap kan brengen. Het Paramo-kli- maat vindt men in de Cordilleras, van 2800 M. boven den zeespiegel af (er zijn gedeelten van moer dan 5000 M. hoogte d.i. hooger dan de Mont B.lanc). In drie staten van Venezuela (dat is een bonds republiek van 20 staten, 1 Bondsdis- trict met de hoofdstad Caracas en 2 Territoriën), die- in of aan de Oondilleras liggen, n.l. in Tachira, Mérida en Tru- jillo, vindt men al deze vier klimaten bijeen. En de stad Mérida, b.v. heeft een eeuwige lente. Drie rassen bewonen dit land: blan ken, negers en Indianen. Dp laatsten zijn natuurlijk de oerbevolking, maar ook hier zijn ze, hoewel zie niet uitsterven, in de minderheid geraakt. De negers zijn ge ïmporteerd en de blanken zijn voor het meerendeel afstammelingen der Spaan- sche conquistadores uit de zestiende eeuw die gruwelijk onde'r de Indianen hebben huisgehouden. Merkwaardig is echter wel, dat men in de Cordilleras waar, wegens het aan gename klimaat de meeste blanken wo nen, of althans in den uitlooper daaï1- van die Sierra de Perija heet, ook den nog meest onafhankelijken Indianenstam- vindt. Het zijn de Motilones, den blanken vijandig gezind, wars van alle z.g. „be schaving" en dientengevolge nog weinig bekend. i En dan zijn er zeer veel kleurlingen. Die vormen verreweg het grootste deel der bevolking en nemen nog snel in aan tal toe, thans ongeveer 2V2 miljoen, ©en eeuw geleden 400 duizend. En maar 63.000 blanken. Het buitengewoon hooge aantal kleur lingen maakt Venezuela tot een typi- schen Creolenstaat, met de eigenaardig heden die daaraan verhonden zijn. Ver moedelijk zijn b.v. de talrijke revoluties in Zuid-Amerika wel tot hel ethnologische motief te herleiden (er zijn er in Vene zuela vijftig geweest sedert de onafhan kelijkheidsverklaring, d.w.z. in -een eeuw tijds)Ook de „empleomanie" (de zucht naar staatsbetrekkingen). En het teveel aan hoogere rangen in het leger. Zulk een volk heeft eenkrachtige en wijze hand noodig om goed bestuurd te worden en die heeft het gevonden sedert 1908 bij president Gomez. Dföze regeert men kan dat gerust zeggen, want de Volks vertegenwoordiging houdt in Venezuela (ook in dit opzicht is het een benijdensl waardig land!) slechts drie maanden zit ting sedert 1909. Revoluties zijn er in dien tijd niet voorgekomen en Vene zuela is, economisch en financieel, onder dit bestuur reusachtig vooruit gegaan. Zooals we zullen zien. (Handelsbl.) Korte teeriotitea. De overstroottiingen in Tsjecho-Slo- wakije zijn den laatsten tijd nog in om vang toegenomen. Vrijwel alle rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Hon derden dorpen zijn door de bewoners tijdelijk ontruimd. Ook te Praag staken de typografen wegens een loongeschil. De meeste bla den zijn niet verschenen. fn den nacht van 5 op 6 dezer is de burgemeester van Essingen, Vierle, door twee kogels in het hoofd doodelijk in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht,, podagra, ischias, stram heid, stijven nek en rheumatische zenuw pijnen. Probeer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren, lenig, ge neest alle ongemakken en lijden, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij ver baasd en tevreden over de uitwerking er van. gewond door den chef eener Duitsche gendaimeriepost aldaar. Morgen zal de uitsluiting in den Engelschen scheepsbouw ingaan, wegens het verwerpen der voorwaarden door de arbeiders. Die uitsluiting zal 120.000 man omvatten. Het gevaar van een spoorwegsta king in Dui1,schland is zoo goed als afge wend. Dje regeering heeft op bijna alle pnnten toegegeven. Het blijkt, dat vergeleken bij 1920, de socialisten in Beieren 340.000 stemmen verloren hebben, de democraten 175.000, de Beiersche volkspartij1 250.000, de boe renbond 28.000 en de vereenigde natio nale rechtervleugel 180.000 stemmen. De communisten kunnen een winst boeken van 110.000 en de Völkischen, die in 1920 nog niet bestonden, zijn nu met 434.000 stemmen de tweede partij in den landdag. De leiding berust echter nog altijd bij de Beiersche volkspartij met 912.000 stemmen. Het nieuwe stelsel der sociale verzekering. Bij de behandeling der begrooting van Arbeid, heeft Minister Aalberse gisteren in de Tweede Kamer nadere mededeelin- gen gedaan betreffende de reorganisatie der Sociale verzekering. Aan de reorganisatie liggen twee be ginselen ten grondslag lo. Be sociale verzekering onge vallen, ziekte, invaliditeit, en ouderdom, werkloosheid als verplichte verzeke ring is in wezen arbeidersverzekering; zij beoogt een ingrijpen in de arbeidsover eenkomst, waardoor een deel van het loon gereserveerd wordt voor dagen, dat geen arbeid kan worden verricht. Daar naast is, als aanvulling, plaats voor vrij willige verzekering voor hen, die econo misch met arbeiders zijn gelijk te stel len. 2o. Dë uitvoering der verzekering ge schiedt bij voorkeur door uit de maat- - schappij, spteciaal de organisaties van werkgevers en arbeiders, opgekomen orga nen. De overheid beperke zich zooveel mogelijk tot het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, zoo noodig het geven van noodzakelijke lei ding, terwijl zij aanvullende organen op richt, welke de uitvoering der sociale Drukkers-Exploitanten Q0STERSAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 1914 1 AUG. 1924. Onder hooge bescherming van Hare Majesteit de Koningin en Hare- Majesteit de Koningin Moeder, beijvert z:ch het Nationaal Comité tot herdenking der mo bilisatie 1914 deze herdenking voor te bereiden. Uitgesloten is iedere gedachte aan het vieren van een feest. Geen familie, welke ook, zou er aan denken, den sterfdag van een der afge storvene leden te herdenken door middel van bet vieren van een feest. Die gedachte is zelve reeds banaal, laat staan de wer kelijkheid. En de herinnering aan die ure, waarin door klokgeklep allerwegen de weerbare manschap te wapen geroepen werd, door dat millioenen bij millioenen veelbeloven de jonge levens het zwaard aangespten tot den krijg, kan geen feestgejuich gaan de maken. Gezwegen nog van de eco nomische zwarigheden, welke zich op doen voor b'reede, breed© maatschappij- kringen, de heugenis aan zooveel wee dom in Europa, ook aan zooveel smairt en teleurstelling in het mobilisatie-tijd perk in ons vaderland ontlokt geen feest klanken aan het hart. Daarvoor is ge lukkig ons Nederlandsch© volk nuchter genoeg en gedegen. Niet vergeten zijn de dooden, al bepaalde het gelukkig zich tot enkele tientallen, welke gedurende die bange periode hun leven gelaten heb ben op het altaar van het vaderland. Met het oog daarop past geen uit- noch inwendig feestbetoon, past geen luidruch tigheid, past geen gelegenheidscheppen tot vermaak. Zeker, ook de emst der tijden na den oorlog ontnam menigeen den glans der blijheid uit het oog, roofde uit tallooze gezinnen die levensvreugde, welke het leven een lust doet zijn. Zorgen hebben met diepe rimpels gegroefd veler gelaat en de pijnlijke sociale noodtoestand drukt verschillende standen. Geen terugblik dus die veroorlooft feestgedruisch. Doch een stilstaan op den drempel van het eerste naar het tweede tienjarig tijd vak sedert den aanvang van een ramp zaligen, verwoestenden, gi'uwelijken krijg. Een zich bezinnen omtrent wat was. Een inzien in hetgeen is beleefd, 't G'ing alles zoo vlug. Die gebeurtenissen Volg den elkaar in die u'ren, 31 Juli1 Augus tus, in onheilspellend tempo. Vergeten zijn die ©ogenblikken niet, •maar het vele, dat daarna geschiedde roofde den diepen indruk, ontnam de insnijding, het karakter aan die nood lot sur en. Het oene wee volgde het andere wee in razende snelheid op. De schokken en de toenemende gisting, welke z'ch bijkans in geheel Europa deden gevoelen, lieten ook ons vaderland niet onberoerd. Grooten invloed oefenden de buitcn- landsche gebeurtenissen, ©eïst in schijn bare onbeduidendheid z:eh ontwikkelend ('n enkel pistoolschot!) daarna in omvang rijke bcteekenis zich vermenigvuldigend, aa,n weinigen van meetaf recht duidelijk. Dan kunnen terecht die uren herdacht worden, die ontsteltenis en schrik Krach-,, ten ©enerzijds en anderzijds de heldhaf- tigen uitspraak van een volk van zes millioen zielen om zichzelf te blijven. Er geschiede wat wil! Dien middag van 31 Juli 1914! Ver geten, neen, dat kunnnen we niet. Slechts enkele uren van koortsachtige spanning. Voorbereiden tot vertrek. Vluchtig orde stellen op zaken en bedrijf. Nog ©en oogen blik in 'den angstigen familiekring bij 88). Toen ik hoorde, dat zij in de pastorie was, veerde de oude, brandende haat weer even sterk op als altijd. Ik dacht, dat zij de werkelijke oorzaak was van jouw afkeer van mij en dien avond, toen het zitje ten einde was, ging ik naar de pastorie, vo-or de eerste maal sedert Paul's dood. O, de afschuwelijke, snij dende herinneringen, die mij aan het hek reeds tegemoet traden, die in heele troe pen het tuinpad opkwamen, en als 'booze geesten voor mijn oogen dansten, toen ik stond in de schaduw van de hoornen, waar mijn vriend en ik hadden gestoeid en geklommen, gezongen en gefloten in het verre, verre verleden, in onze zonnige, vertrouwensvolle jeugd! Onopgemerkt stond ik daar en ik keek nogmaals, na een tijdsverloop van twintig jaar, naar bet gelaat, dat misdaad en ruïne over mijn leven had gebracht. Ik luisterde naar haar helderen .lach, die even zilverachtig klonk, als toen ik dien hoorde weerklin ken met dien van Paul onder den appel boom op den avond, 'waarop ik werd gebrandmerkt en veroordeeld om als Kaïn rond te zwerven. En ik besloot haar te doen lijden voor alles wat zij over mij gebracht had, als zij werkelijk haar doch ter liefhad. De eerste maal, dat ik Ger trude ontmoette, zou ik hebben kunnen verzekeren, dat de geliefde uit mijn jeugd weer was opgestaan; zij was zoo vol komen het evenbeeld-van wat Agnes eens was. Om zich in het bezit te stellen van mijn huis en geld, daarvoor alleen zijn zij hier gekomen; of dit zal zijn als mijn vrouw of als mijn schoonmoeder, daarom bekommert Agnes zich niet. Zij' ziet, dat het eerste onuitvoerbaar is, en nu is het haar doel om mij met Gertrude te laten trouwen. Zoo de moeder, zoo de dochter!" „O neen, o neen! Bezoek' niet de. zon den van de moeder op haar onschuldig hoofd! Gertrude is oprecht en aanhanke lijk en zij heeft u werkelijk lief". Edna sprak met groote inspanning en de vreemde klank van haar eigen stem deed haar schrikken. „Heeft mij: lief? Ha, ha! net zoo dierbaar en teeder als haar moeder deed voor haar. Ik kan je verzekeren, dat zij beiden mijn zware beurs heel lief hebben. Hoor mij verder aan. Agnes bracht het meisje voortdurend opzettelijk op mijn weg; de demon hier in mijn hart zette miji aja.n tot wraak en boven alles besloot ik uit te vinden, of jij werkelijk zoo onverschillig voor mij was als het leek. Ik weet, dat jaloerschheid iets is, dat een vrouw het gemakkelijkst haar liefde zal doen ver raden en ik begon opzettelijk een spel, waaruit jij zou opmaken, dat ik dat aar dige vlindertje daarginds in de pastorie lief had, dat frivole wassen poppetje, dat liever met een katje zou spelen, dan Cicero lezen. Bijna dagelijks komt zij mij tegemoet om mij te begunstigen met de duidelijke teekenen van haiar vereering en zij1 toont mij herhaaldelijk, dat ik slechts mijn hand heb uit te steken om haar tot mij te nemen en haar te stellen tot mees teres van mijn huis en van mijn hart. Toen je mij een week geleden dat briefje gaf en mij zoo lralm en koel in het gelaat keek had ik het gevoel, dat alle hdop in mijn hart wegstierf; want ik kon niet geloo- ven, dat, als je een beginsel van liefde in je hart voor mij had, je zoo edelmoedig, zoo onzelfzuchtig zou kunnen zijn tegen iemand, die je dan als een mededingster zou moeten beschouwen. Dien nacht deed ik geen oog toe en ik had bijna besloten om .Zuid Amerika weer eens te bezoeken. Maar den volgenden morgen vertelde mijn moeder mij, dat je naar New York ging dat alle smeekbeden gefaald hadden om je van je besluit af te brengen. Toen 1. mi t t—i.n'j ,wimiiBgsgawMa»"l|u»i.«twwiiiiiwiM 1 a—a rees er een nieuwe hoop in mijn hart op, en ik geloofde, dat ik begreep, waarom je besloten had, de menschen te verlaten, die ik weet, dat je zeer liefhebt te verlaten het tehuis, dat mijn moeder je had aangeboden, om onder vreemden te gaan werken. Gisteren vertelde men mij, dat je Maandag weg zou gaan en ik ging je zoeken; maar je was bij meneer Ham mond, zooals gewoonlijk, en inplaats van van jou, ontmoette ik den vloek mijns le vens AgnesIk stond dan eindelijk van aangezicht tot aangezicht met mijn rood- lippige Delila. O, het was een tooneel, waarover de duivelen zich verheugd zul len hebben. Zij pleitte voor het geluk van haar kind ha, ha, ha! smeekte mij1 alleraandoenlijkst om haar Gertrude lief te hebben, evenals Gertrude mij liefhad en mijn geluk zon mij het ongelukkige ver leden doen vergeten! I Zij zou mij graag haar dochter geven, want wist zij niet hoe diep, hoe duur zaam en onvergankelijk mijn liefde was? Ik bezat Gerdrude's volle hart en wilde niet spelen met haar. Ik zal je niet ver tellen, wat zij allemaal zei je zou. blozen voor je seksegenoot. Maar mijn wraak was volkomen, toen ik de eer weigerde, die zij zoo vurig verlangde mij aan te doen, toen ik haar overlaadde met mijn. minachting en haar zeide, dat er VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fO.Of Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. maar één vrouw was, die ik hoogachtte en vertrouwde, maar één vrouw op de heele aarde, die ik liefhad, miaar één vrouw, die ooit mijn vrouw zou zijn en dat haar naam was Edna Earl! Zoudt u mij wederkeerig kunnen liefhebben, nu ge dit alles weet?" „Neen meneer Murray", antwoordde Edna, „Gertrude staat tusschen ons; ik weet, dat zij u lief heeft. Mijn arme, ver trouwensvolle, kleine vriendin 1 heeft ge speeld met haar warm liefhebbend hart, zooals u hoopt te spelen met 't mijne; maar ïk ken u; u 'heeft mij laten zien, hoe vol komen harteloos, zonder berouw en be ginselloos U bent. U had geen recht om. Gertrude te straffen voor de zonden van haar moeder; en als 'u een sprankje eer gevoel in uw karakter had, zoudt u met haar trouwen en trachten haar de belee- digin>g te vergoeden, die u haar reeds h eeft. aangedaan „Door voer te- wenden haar een hart te geven, dat geheel aan jou toebehoort? Als ik je nu wilde bedriegen, denk je dan, dat ik je heel het ontzettende ver leden zou hebben verteld, dat je niet meer kunt verafschuwen dan ik?" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1