Kerknieuws. Gemengd Nieuws. vrome Christenen, die er toch nog wel ▼ele Waren, zaten met een „boekske in een hoekske" en boden geen weerstand. Politiek was uit den boo ze! 't Waren vrome zielen, maar ze wierpen geen dam op tegen de golven der revolutie. Zoo konden de revolutiebeginselen welig voortwoekeren. De scheiding van Chris tendom en volksleven werd steeds meer doorgevoerd. Totdat God Zijn helden ver- jvekte, die 't voor Zijn eere, voor het geestelijk heil des volks en tegen de re volutie opnamen in zwaren strijd. Achtereenvolgens handelde spr. over den strijd, zooals die werd gevoerd door Bilderdijk, Dia Costa en Groen van Prin- sterer, en verduidelijkte dit door tal van voorbeelden. Inzonderheid de leer van Rousseau ten opzichte van de opvoeding van het kind geheel buiten God en gods dienst om, die men hier te lande in prak tijk wenschte te brengen, maakte ons Christenvolk wakker. Men ging begrijpen, dat het ging tegen het zaad der kerk. Zoo werd de schoolstrijd, het machtige epos in den beginselenstrijd van ons volk, geboren. Spr. vraagt tenslotte: Kan ook nu nog worden gesproken van de revolutiebegin selen in ons volksleven? Antwoord: Ja, want de boom der re volutie staat nog recht overeind. De ge- heele linkerzijde is er het bewijs van. Ook onze liberale Staatslieden, als Cort v. d. Linden en Mr v. Houten bespelen nog steeds het oude klavier. Zelfs het fiere woord onzer Koningin: „Christus voor alles", werd door Mr v. Houten scherp bestreden. Allerwegen roept men ons toe: bederf ons staatsrecht niet met uw Bijbelteksten, 't Gevolg is dat ook nu Gods rechten en inzettingen van het staatsleven worden ondermijnd. Spr. her innert speciaal aan de revolutionaire be- beschouwingen van tegenwoordig over het ouderlijk- en overheidsgezag, de misdadigersstraffen, het huwelijk, e.d. He den is de revolutie d e zonde, d e schand vlek der natiën. En hiertegen strijdt de AR. partij. En deze strijd is ernstig. Nu onze Chr. regeering staat voor het vraagstuk van het sluitend maken van het budget, treft ons wel het verwijt, dat de materieele belangen voor de geestelijke gaan. Maar ook hierbij spelen beginselen een rol. Een Christelijke regeering mag evenmin boven haar stand leven als een Chr huisvader en moet in dezen ook haar roeping verstaan. Spr. wekt op tot trouw aan onze lei ders, vooral ook tot het steunen van hen door ons gebed. Vooral minister Colijti heeft recht op onze liefde en ons gebed. Want links jaagt naar omverwerping der Chr. regeering. En dan komt er niets terecht, niet alleen van een sluitend bud get, maar ook niet van onze bijzondere eischen inzake huwelijkswetgeving, dood straf, staatsloterij, vaccinatiedwang, enz. Laten wij trouw blijven aan ons roem ruchtig verleden. Onze strijd is de strijd voor Christus en tegen Satan. Moe ten wij wijken, laat het dan strijdende zijn, en laten we nooit ons vaandel uit handen geven. Wij blijven, ook in 't zinken, Der Vaad'ren God gewijd. Een aangename en leerzame bespreking volgde op dit referaat. Een tweetal nieu we leden werd ingeschreven. Ook werd nog besloten als vereeniging deel te ne men aan de provinciale huldebetooging bij het bezoek der Koningin in Augustus a.s. aan Zeeland. Vreemdelingenverkeer. Een deel van hun (vrijen?) Zaterdagmiddag besteedden de persvertegenwoordigers ditmaal door de algemeene vergade ring der vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer op Zuid en Noord-Beveland in het Schut tershof te Goes bij te wonen. Ze was niet druk bezocht. Voorzitter was dr Folmer uit Driewegen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Houtekamer, ontleenen wijHet aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1923 251 (vorig jaar 248), leden-begunstigers: 20 en aantal subsidi- eerende gemeenten 12. De werkzaamheden en bemoeiingen van Bestuur en Vereeni ging werden gereleveerd. Ze zijn meeren- deels in den loop van het vorig jaar in ons blad vermeld. Filmopnamen op Zuid- Beveland werden met medewerking der vereeniging gedaan Op verschillende wijze werd reclame gemaakt voor Zuid-Beve land. De secretaris betreurde het, dat verschillende gemeentebesturen hun sub sidie hebben ingetrokken. De rekening over 1922 was door een commissie, bestaande uit de heeren J. J. Koene en H. Wolzak, nagezien en in orde bevonden. De commissie gaf in overwe ging, bij drukwerken en leveranties meer evenredigheid onder de leden te betrach ten. De voorz. meende, dat voor dezen wenk geen reden is. Er is en wordt zoo veel mogelijk naar billijkheid gestreefd. Ook gaf de commissie in overweging, hel in orde brengen van de terreinen voor wedstrijden publiek aan te besteden, daar 'de kosten hiervoor nogal hoog waren. Het Bestuur ziet hiervan de noodzakelijkheid niet in. i Dezelfde commissie zal ook de rekening '1923 nazien. In de vacature-Wolzak wordt voor 1924 benoemd in deze commissie 'dhr. A. P. Persant Snoep te Kapelle. De tekening 1923 sluit met een ontvangst van f 1008,13, uitgaven f942,85, alzoo een batig saldo van f 65,28 (vorig jaar f 52,90). Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. Oosterbaan te Goes, J. Welle- man te Krabbendijke eD H. Verwer te Goes en gekozen in de vacature-Rothui zen, die bedankt heeft, dhr. C. v. Horsigh le 's-Heerenhoek. Bij voorkomende zaken deelt de voorzitter een en ander mede tover liet informatiebureau der vereeni ging, dat niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Toch acht het Bestuur zulk een informatie-bureau noodig, al moet de voorzitter op een vraag van dhr. L. Ver wer meedeelen, dat 't vorig jaar slechts 13 a 14 vreemdelingen er zijn wezen in- formeeren. Er moet een depot voor de gidsen en een bureau der vereeniging zijn en ook het Gemeentebestuur van Goes dat de vereeniging subsidieert stelt prijs op zulk een bureau. Zoolang het bestuur geen geschikt perceel in 't cen trum der stad wejjt (geen winkel zijnde), zal getracht worden het bureau voorloo- pig in de Magdalenastraat te laten. Dhr. Oosterbaan geeft in overweging, een col porteur op te roepen, die tot taak heeft nieuwe leden te werven. Het Bestuur zal dit nader overwegen. Op een vraag van dhr. v. Iwaarden zegt de secretaris, dat op den feestavond te Goes 20 nieuwe leden werden gewonnen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Gheijsen ontspint zich een discussie over eventueele festiviteiten, etc. bij gele genheid van het a.s. Koninklijk bezoek. Getracht zal worden de ringrijderij op den dag van het Koninklijk bezoek te doen plaats hebben. Een deputatie nit het Be stuur zal op audiëntie gaan hij den Com missaris der Koningin om nader inge licht te worden qmtrent de regeling van het bezoek en te trachten gedaan te krij gen, dat aan H. M. de Koningin zooveel mogelijk van het schoons van Zuid-Beve land wordt getoond en Zij niet te kort in Goes vertoeft. Het Bestuur zegt toe, in dezen diligent te zullen zijn. Dhr. Oosterbaan ziet niet in, waarom de huldebetooging voor geheel de pro vincie te Middelburg zou moeten geschie den. Kan deze betooging niet gedeeltelijk te Goes en in de andere provincie-steden plaats hebben? De secretaris deelt nog mede, dat de Ned. Reisvereeniging nu ook Goes in haar reisplannen heeft opgenomen, zoodat de zen zomer enkele reisgezelschappen ons eiland zullen bezoeken. Nadat dhr. Koene dank heeft gebracht aan 't Bestuur voor 't organiseeren van den feestavond, sloot de voorzitter de vergadering. Stukken voor tien Gemeenteraad van Goes (Vervolg.) Wering van ontsierende reclame en bouwverordening. In de Raadsvergadering van 14 Decem ber 1922 kwam in het voorstel der Raads commissie tot onderzoek der woningtoe standen in verband met den nieuw-bouw van arbeiderswoningen in de gemeente Goes om vast te stellen een geheel nieu we, door de commissie samengestelde bouwverordening zoomede een eveneens door haar geconcipieerde verordening tot wering van ontsierende reclame. Deze concept-verordeningen zijn om advies ge zonden aan de Gezondheidscommissie, waarna de commissie van haar voorstel een nota van wijziging heeft toegevoegd. B. en W. kunnen zich met den inhoud geheel vereeni gen, slechts meenen zij nog te moeten voorstellen, in de bouwveror dening een bepaling op te nemen, welke bevorderlijk zal zijn voor een behoorlijke bebouwing, nl: „Nieuwe., bouwterreinen mogen niet worden aangelegd, verkaveld of in exploitatie gebracht, tenzij met ver gunning van den Gemeenteraad en in overeenstemming met de aan. eene ver leende vergunning verbonden voorwaar den." B. en W. brengen een woord van hulde aan de commissie voor den om vangrijken en degelijken arbeid, door haar met zooveel ijver, kunde en voortvarend heid verricht, zoomede aan de ambtena ren, die haar hebben terzijde gestaan. FMIIand-BatH. Raadsvergadering van Vrijdag. Tegenwoordig, alle leden. Aan geboden wordt het vérs lag betreffende de volkshuisvesting over 1923 Enkele mededeelingen worden voor kennisgeving, aangenomen, alsmede de goedkeuring op een drietal raadsbesluiten. Het verslag der Commissie tot Wering van school verzuim en dat van de Commissie van Toezicht op het L- O- aangenomen. Door deze laatste wordt in overweging gege ven de termijn voor landbouwverlof te bepalen op de vier weken voor de zomer- vacantie. Na eenige discussie wordt be sloten na te gaan hoe men hierover in den kring der ouders denkt. Ingeko men is een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om een extra subsidie ten behoeve van enkele bedeelden. Die voor zitter deelt mee, dat B en W. ©en onder zoek hebben ingesteld naar do wijze, waarop in dezen de N.H. en R.K. Diaconie hun plicht vervulden, doch de inlichtin gen waren allerminst bevredigend. Het is wel te betreuren, dat die Christelijke kerken hun ^roeping niet beter verstaan tegenover de armen. Met de tegenwoor dige Armenwet kan men echter niet ver der gaan dan eenigen moreelen drang uitoefenen. Met algemeene stemmen wordt daarop de begrooting van bet B A. met f 600 verhoogd. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat God. Staten hebben bericht, dat naar hun oordeel niet vol doende is kunnen worden vastgesteld, dat de wethouder Deurloo aan een ver boden aanneming ten behoeve der ge meente heeft deelgenomen. Overigens ge ven Ged. Staten dhr Deurloo in over weging, zich gedurende zijn lidmaatschap voortaan van dergelijke handelingen te onthouden. De voorz. merkt op, dat het verzoek om mededeeling aan den Raad op een informaliteit berust, daar niet de Raad, maar de voorzitter en enkele leden om een ambtshalve uitspraak ver zochten. Deze leden en niet de Raad, buiten wien de zaak om ging, hadden dus bericht moeten hebben. Bevreemdend was het, dat enkele leden van Ged. Staten, niet-leden der 3do Afd., een onderzoek instelden, terwijl de zaak onder de 3de Afd. ressorteert. Mogelijk, dat dit den ernst van het onderzoek, kon bevorderen Waar Ged. Staten zeggen, dathun niet voldoende de overtreding kon worden vastgesteld, kon dit moeilijk liggen aan het bewijsmateriaal, waar de aanne mer zelf en drie gemeenteambtenaren het feit uitspraken en staafden. Meerder ma teriaal is in dergelijke gevallen wel niet mogelijk, zoodat art. 24 en 26 zoodoende feitelijk een do ode letter wordt. Als het dan niet aan het bewijsmateriaal ligt, geeft alleen de lezing: „Naar ons oor deel is het niet voldoende kunnen wor den vastgesteld" een bevredigende in terpretatie. Vastgesteld wordt het voorschot aan de bijzondere scholen voor 1924, terwijl de vergoeding per leerling over 1922 wordt bepaald op f 10,87. Door B. en W. wordt voorgesteld een subsidie van ten hoogste f 250 toe te kennen voor wegsverbetering in den Reigersbergschen polder. B. en W:- zeg gen in hun prae-advies, dat het voor stel doelt op den gevaarlijken hoek bij den Separatiedijk. De K.N.A.G. en de A.N.W.B- besloten elk f 250 toe te ken nen of zooveel minder (4 deT kosten be draagt. Nu van doortrekken van den Rijksweg vooreerst nog wel geen sprake zal zijn, is spoedige verbetering in het belang van het verkeer ter plaatse ge- wenscht. De kosten zijn ruim berekend en de bedoeling is, dat de Reigersberg- sche polder het rtesteerend 1/4 deel der kosten zal voteeren. De heer Bruij'nzeel merkt op, dat bij den dijkgraaf van den polder nog niets van deze zaak bekend is. Waarom zou de polder meewerken; het geldt geen polderbelang? De lieer Van Boven zegt, bij inzage der stukken wei degelijk te hebben ingezien een af schrift van een adres aan bet polder bestuur. De heer Van de Sande meent, dat de kosten wel lager kunnen met f 500 is ter plaatse voldoende te be reiken. Het hangt er maar van af wat men doen wil. Die heer Buteijn stelt de vraag, wie het werk moet uitvoeren. De voorzitter antwoordt, dat de weg in on derhoud en beheer is hij den polder, die dus eventueel voor uitvoering zal moeten zorg dragen. Toegestemd moet, dat de raming aan den hoogen kant is, doch zijn de kosten minder dan de ra ming, dan voorziet daarin het voorstel, daar slechts tot 1/4 daarin wordt bijge dragen. Bovendien valt de wegsverbete ring op den hoek van den Mairepolder voor een klein gedeelte nog binnen deze gemeente, zoodat bij gunstig verloop de kosten daarvan uit dezen post zouden kunnen worden gevonden. Zeker ware het meer gewenscht, dat de polder eerst de zaak had ter hand genomen en dan de subsidies waren gevolgd, doch dit is niet te wachten. De verwachting is, dat wanneer 3/r der kosten verzekerd is, de ingelandenvergadering van den Rei gersbergschen polder toch wel niet zal achterblijven. Die heer Buteijn zegt tegen te zullen stemmen. De heer Van de Sande verklaart, na de toelichting, met het voorstel te kunnen meegaan, dat wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men (tegen Buteijn en Bruijnzeel). Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de hee ren J. Dansen, W. Griep, A- A- Mol en R. Rijk en gekozen de heer P. P. Theuns. Tot lid der commissie van Toezicht op de Gasfabriek Oosteinde wordt her kozen wethouder A. Blok Jzn, als afge vaardigden naar de vergaderingen der Waterleidingmaatschappij worden weer aangewezen de burgemeester en wet houder A. Blok Jzn. Vervolgens, gaat de Raad in Comité. Na heropening der open bare vergadering stelt de voorz. aan de orde stemming over het voorstel-Kallle om dokter Moree bij zijn jubileum als gemeentearts een huldeblijk te schenken als waardeering voor bewezen diensten. De heer Van Boven veszoekt heropening der discussies, waarna hij zijn instem ming met dit voorstel betuigt en het voorstel aanvult met de bepaling, om daarvoor een bedrag van f 100 uit te trekken. De bedoeling is om daarmee uit te spreken erkenning van de verdiensten van den heer Moree jegens de gemeente. De voorzitter wil in het kort samenvat ten zijn standpunt, dat hij, reeds uit eenzette en dan geldt het hier een blijk van waaxdeering voor de diensten van een gemeenteambtenaar. Het gaat niet om de maatschappelijke functie, maar om den ambtenaar. Tallooze voorbeelden zijn er, dat dergelijke verdiensten in het particulier en overheidsbedrijf op gelijke wijze erkenning vinden. Dtaarom beveelt hij aanneming van het voorstel aan. In stemming gebracht wordt 't voorstel-Kal- le verworpen met 4 tegen 3 stemmen (voor: Van Boven, Van de Sande en Kalle), tegen Buteijn, Bruijnzeel, Blok en Deurloo). Mededeeling wordt nog ge daan, dat het Kohier der Hondenbelas ting is vastgesteld met 70 aanslagen tot een bedrag van f 325 en het kohier der bedrijfsbelasting met 5 aanslagen tot een bedrag va,n f 38,16. Aan B. en W- wordt een blanco crediet toegestaan voor aankoop van een nieuwe teerketel. Af- en overschrijving op de begrooting van 1923 wordt goedgekeurd, alsmede een wijzi ging der begrooting voor 1923. Daarop komt voor een post van f 7000, als ge deeltelijke kosten van den bouw der nieuwe Chr. School, waarmee het ver moedelijk batig slot voor 1923 kon wor den verminderd. De heer Buteijn merkte naar aanleiding hiervan op, dat het een groote besparing voor de gemeente is, dat hiervoor niet behoeft te worden ge leend (toch onthield de heer B. voor en kele maanden zijn stem aan het voor stel, om op gelijke wijze den eersten ter- mjjn te betalen). Daarna sluiting-. Onderstaande drie opmerkingen ont leenen wij aan „De Heraut": Wat is een Kerk? Tot deze vraag komt men soms als men de titels ziet, die op het adres van brieven aan een kerkeraad of diakonie worden ge bruikt. Een diakonie in N.-Holland ontving on langs een brief, gericht „aan de Heere Diakenen der anti Revolutionaire Kerk genootschap". Een Commissie van Administratie el ders ontving onlangs een boozen brief van iemand, die wegens salarisverminde ring zijn contributies „voor alle philan- thropische vereenigingen opzeide en dus ook voor uw genootschap". Ja, wat is een Kerk? Handel in de kerk. Een kerke raad besloot de plaatsen in de kerk gebouwen voortaan te verdeelen niet meer naar keuze, doch bij loting. Resul taat: advertenties in het plaatselijk or gaan van dezen aard: Iemand in bezit van twee plaatsen op de galerij kerk wenscht te ruilen met twee plaatsen onder de klok, be neden. tegen vergoeding van 25 gld. Brieven onder letter A bureau van dit blad met opgaaf van nummer der plaatsen. Typisch is reeds het woordgebruik „in bezit van". Alsof niet de gansche kerk van ,de gansche gemeente wasen alsof niet niemand daarin iets voor zich zelf bezatMaar deze br. bezit f 25, en daar doe je wat mee! Daarvoor zit je, als het lot je ongunstig is, desondanks onder de klok, beneden, met z'n tweeën. En daarvan krijgt de kerk niets, maar dat is de gelukkige kans voor dien an deren br., die nu op de galerij zal gaan zitten met het troostend idee: daar heb ik nog f 25 aan verdiend. Het zou misschien aanbeveling verdie nen, in dezen kerkbode regelmatig een soort Beursnoteering der plaatsen op te nemen, met een kolom „Vraag en aan bod". De kerkeraad make hieraan spoedig een einde, door ruiling eenvoudig te ver bieden, behoudens om geldige redenen en onder verklaring, dat geenerlei handel met die plaatsen gedreven is. Het geld mag in Christus' kerk niet zulk een rol gaan spelen. Snelle bouw. In Winterswijks kerk werd Woensdagavond 12 Maart nog dienst gehouden (biddag voor het gewas) zonder dat iets bijzonders te zien was; en den daaropvolgenden Zondag was in den vleugel bij den hoofdingang reeds een gaanderij aangebracht. In den korten tijd van 21/2 dag was alles in orde ge komen. Tevoren was alles pasklaar ge maakt en nu kon het in een paar dagen, worden in elkaar gezet. Natuurlijk moet de afwerking nog plaats hebben, maar het is mooi, dat deze bouw zoo kon ge schieden zonder dat voor den dienst eenige hinder werd ondervonden. Ze zijn daar in den Achterhoek nog zoo mis niet! Kanibalisme. Pastoor Vertenten heeft een tocht gemaakt naar de Mayoe Kawah en vertelt daarvan in de Java- Post. Aangekomen te Ojem Kapa, een inham van de rivier, viel het mij' en mijn reis gezellen zoo op en de menschen zeiden het zelfer zijn weinig vrouwen en ouden van dagen. Hoe dat kwam? „Namman": eten! Opgegeten, omdat zij vooral, oude ren en vrouwen, gemakkelijke prooi zijn, zich niet weren kunnen, niet zoo gemak kelijk uit de voeten kunnen! Niet alleen vreemden zijn slachtoffers van menscheneterrji. Sommige misdaden in de stam zelf worden met den dood ge straft. en de schuldige wordt opgegeten. Op overspel b.v. staat die straf. In het algemeen echter doodt en eet men alleen lieden van vreemden stam. Dit jaar nog wilde een der Digoel-iagers al leen naar huis; hij werd gedood en op gegeten. Sluipmoord geldt hier niet als laag; dat heet slim! Menschenvleesch is hier een lekkernij en een gewild ruil- artikel. Een heel been met dij en al heeft de waarde van een ijzeren bijl. Men kan stukken menschenvleesch koopen met honden- en varkenstanden en vooral met de geliefde porseleinsche'pjes. Heeft men iemand gedood, dan wordt eerst de omtrek goed onderzocht om te zien of men den buit kan wegdragen. De beste jagers staan 't hoogst in aan zien. Hebben zij niet den hoogsten moed? Zijn zij niet de slimsten en de sterk- sten? Roem en eer worden hier grooten- deels gemeten naar het kwantum men schenvleesch, dat men verslond of aan de markt bracht. Op de wegen graven zij menschenkuilen met scherpe pieken en punten, op de boschpaden steken zij vlijmscherpe bam boes en pijlen, opdat een onwillekeurige roep of beweging hen zal waarschuwen voor een naderenden vijand. Zij slapen in paalwoningen, goed ge sloten en verzekerd; steeds zijn zij ge wapend; harnassen en schilden staan klaar voor het gevecht. Zij omwinden hun lijf met rol tan tegen de scherpe pijlen en deze, evenals de lansen, maken zij met weerhaken om den vijand zoo mogelijk kwaad te doen. De heer van Haastert, met den heer Jackson als tolk, liet zich door een man vertellen hoe zij deden met de slacht offers: de buik wordt overdwars open gesneden en men neemt er de ingewanden uit; ook die worden gegeten. Wat wij zeg gen van een varkendaar gaat niets van verloren, zeggen zij van een mensch. Alleen de minst nobele deelen worden weggeworpen. Men snijdt armen en' boe nen af bij de gewrichten. De hand wordt boven het vuur geroos terd en tot stukjes verkapt. Het hoofd wordt met haar en al op het vuur ge bakken, daarna slaat men met een bijl, vroeger een steenen bijl, den schedel stuk om de hersens er uit te halen en ook die te verorberen. Of het goed smaakte? Oh, geen beter vleesch dan menschenvleesch! Zijl 'heb ben er zóó den smaak van beet, dat zij dorpsgenooten, ja eigen kinderen, die ver ongelukken, opeten 1 Van vertrouwbare vo geljagers hoorden wij, dat op zekeren dag een paar lui als gidsen met hen mee zouden gaan. Toen men zou ver trekken, verontschuldigden zij zich, want er was een ongeluk gebeurd, een der kinderen was uit het hooge huis gevallen met doodelijk gevolg. Eerst den volgen den dag konden zij meegaan, wat ook geschiedde en zij droegen bij' zich, als een gedeelte van hun proviand, gebraden stukken van het verongelukte kind. 16-jarige brandstichtsfor. Gebleken is, dat bet 16-jarige dochter tje van V. te Someren uit wraak, om dat zij naar haar meening niet goed be handeld werd, brand» heeft gesticht, waar door eerst de schuur en later de boer derij van V- zijn in de asch gelegd. Inbraken. Door het uitsnijden van een ruit hebben gisterennacht die ven zich toegang verschaft tot het ge bouw der R.K. Werkliedenvereeniging te Hilversum. Uit een portemonnaie, die in het buftet lag, werd een bedrag van f34 medegenomen. Verder werd ingebro ken in de fabriek der firma T. de Wit Zonen. Hier werd uit een geldkistje f 8 ontvreemd. Dit is 'reeds de derde keer in korten tijd, dat aldaar wordt inge broken. Die pi'ijs van f 100.000. Dc be- ambto v.H. van de N-V- „Arona" in Den Haag, en ie agent S-, van die maat schappij, die de vorige week gearres teerd zijn op grond, dat zij een dienst bode van het krankzinnigengesticht Ein degeest te Oegstgeest, op wier polis van genoemde maatschappij de prijs van f 100.000 was gevallen, zouden hebben weten te bewegen voor haar lidmaatschap te bedanken en haar polis af te geven zijn na verhoor weer op vrije voeten ge steld. De officier van justitie heeft geen termen gevonden om een vervolging in te stellen. j M' j jH' - Een verborgen schat in handen van een voddenkoolp- m a n. De landbouwer B. te Anklaar (gem. Apeldoorn) had langzamerhand buiten medeweten van zijn huisgenooten een aardig sommetje, ten bedrage van f 1100 bijeen gegaard, dat hij, om het aan aller oogen te onttrekken, nu eens hier, dan weder daar in veiligheid bracht. Die meest geschikte plaats, waar hij zijn geld zoowel voor ontdekking door zijn huis genooten, als voor mogelijken diefstal veilig achtte, leek hem tenslotte een in de schuur staand voddenkistje. Daarin, op den bodem, te midden van allerlei lompen, in een linnen zakje gebonden, achtte hij zijn schat veilig. Doch B. had buiten de spaarzaamheid van zijn huis genooten gerekend, want tijdens zijn af wezigheid werden de vodden met in begrip van het linnen zakje door een der huisgenooten aan den onbekenden voddenkoopman verkocht. Die geheele far milie zit thans in zak en asch en tracht evenals de politie, den onbekenden koop man op te sporen. Een taaie. Toen de wielrijder H. den hoek van de Hasseltstraat te Tilburg omreed, zag hij een automobiel aankomen welken hij echter niet meer ontwijken kon. De wagen botste tegen hem op en de wielen gingen hem over hot lichaam zonder hem evenwel te kwetsen. De fiets was er evenwel minder goed afge komen en de chauffeur was derhalve zoo vriendelijk H. toe te zeggen de schade te zullen betalen. Hij deelde hem daartoe zijn naam mede, doch toen de chauffeur weggereden was, bleek H. door do on dervonden emoties den naam al weer ver geten te zijn. Patronen verdwenen. Aan een burgerwacht-afdeeling in een der buurtschappen van Diepenveen zijn in dertijd een 5000-tal scherpe patronen uil- gereikt, welke later vandaar naar de kazerne te Deventer werden vervoerd, doch die daar nu niet te vinden zouden zijn. Naar wij vernemen heeft thans de militaire politie te Deventer in den om trek een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats der verdwenen patronen. Een pair vooï een land- looper aangezien. In het Hooger- huis heeft dezer dagen Lord Knutsford bij de bestrijding ran een voorstel om honden te beschermen tegen vivisectie een vermakelijk verhaal gedaan. Hij en Lord Montagu of Beaulieu reden op een regen dag do oir het New Fores t, toen ze ©en armen, doornatten landlooper zagen. Lord Montagu zei; W© moesten dien ar men drommel laten meerijden. Toen wij dichtbij kwamen, zagen wij, aldus Lord Knutsford, dat de „landlooper" Lord Grey of Fellondon was (een groot vogel- liefhebher naar men weet) die op dien vreeselijken natten dag vier mijlen had geloöpen om to zïen of een zekere vogel in een zekeren vijver was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6