No 154 Maandag 3i Maart 1934 38e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Dit de Provincie. Oit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per '3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der A'dvertentiën: I4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het Hitler-proces. Te München is de politie in 't geweer Qin morgen 'de orde te handhaven. Op dier. dag wordt het vonnis tegen Lu den dorff, Hiller en hun vrienden verwacht. Er worden ongeregeldheden gevreesd, maar de politie is zeker van haar zaak en meent, alle relletjes onmiddellijk den kop te kunnen indrukken. Groot, opzien heeft het vertrek van het driemanschap von Kahr, Von Lossow en Seisser. naar Italië gewekt, vooral omdat er een aanklacht Wegens hoog verraad tegen hen zwevende is. Naar het Italiaansch consulaat mededeelt, werden de visa al gevraagd nog voor er van deze aanklacht sprake was. D'e algemeene opinie is echter, dat het de plicht der justitie geweest was er voor te zorgen, dat deze paspoorten ingetrokken zoude)) zjjn. Meer kolen. Volgens de verdragen moeten de mij nen in het Roergebied een'vast percentage van haar productie afstaan aan de en tente. Naar het „Acht Ulir Abendblatt" uit Dusseldoiff verneemt, wordt daar ter ste de het bericht bevestigd, volgens hetwelk de entente vanaf 1 April niet meer een percentage, maar een vaste hoeveelheid en wel "1.8 millioen ton steenkolen zal vorderen. Dit b-eteekent oeu aanzienlijke verzwaring van de overeenkomst. Militaire relletjes. Volgens berichten uil Moskou zou er bij verschillende regimenten, in de buurt vair de hoofdstad ernstig antisemisme aan het licht zijn gekomen on zouden ver schillende troepenafdeelingen haar offi cieren en Commissarissen, die van jood- sche origine zijn, hebben weggejaagd, zon. der dat het centraal gezag zich hiertegen heeft durven verzetten. Twee der be doelde regimenten wei-den aangewezen om naai- de Chineeschc grenzen te ver trekken in verband met de daar ontstane verwikkelingen, doch de troep weigerde zich in de treinen te 'begeven. Naar liet heet, zijn andere regimenten naar Moskou ontboden om de regeering zoo noodig te beschermen. Mijnramp. Uit Charlestown (Virginia) wordt ge meld: Hier had .een hevige ontploffing plaats in de Yucon-kolenmijn, waarbij' 25 man werden bedolven. Er zijn 13 lijken naai boven gebracht. Er beslaat geen hoop op redding der anderen. Overstrooming van den Weichsel, De ijsmassa's, welke zich in de Weichsel hadden opgehoopt, hebben zich in beweging gezet en hebben groote over stroomingen veroorzaakt. De toestand is zeer ernstig. Het spoorwegverkeer tus- sChen Warschau en Lemberg Wordt over Krakau geleid. De Weichsel heeft tot dusverre twintig dorpen overstroomd. Aan de monding van de Borna is een spoorwegbrug weggesla gen. Het dorp Radszelf bij Warschau is geheel verwoest. Het aantal slachtoffers as nog onbekend. Korte berichten. Koning Alfons van Spanje heeft zich naar Aranjuez begeven. Op verschei dene plaatsen moest hij door over stroomde plaatsen trekken. Berichten uit Aranjuez, Toledo, Budojoz en Andalu- sië ontvangen, melden, dat het overstroo- men der rivieren enorme schade heeft aangericht. Van slachtoffers Wordt nog geen melding giemaakt. Een windhoos heeft de staten Kan sas, Oklahoma en Texas geteisterd. Er zouden 3 personen zjjh omgekomen en 60 gewond. Het telegrafische en tele fonische verkeer is Verbroken. D,e Deensche rijksdag heeft het wets voorstel betreffende den bouw van een hing over de kleine Belt aangenomen. De bouwkosten worden geschat op 40 millioen kronen. In een gehucht, gelegjen in de buurt van Wilhelmshafen, brandde een hoeve tijdens afwezigheid van de eigenaars ge heel af. Alle vijf kinderen van het echt paar, die van een half tot tien jaar oud waren, kwamen in de vlammen om. De loonen bij de Spoorwegen. In de Zaterdag te Utrecht, gehouden conferentie van de directie der Neder- landsche Spoorwegen met de vertegen woordigers der vakbonden is. na eenige bespreking vastgesteld, dat de overeen komst zal worden aangegaan met de vier vakbonden, die de voorwaarden hadden aanvaard, ongeacht hetgeen de BANS- van plan is te doen. Do directie weigerde tie loonkorting van 10 pet te doen ingaan op 1 April a.s., inplaats van op 1 Januari. Ben verklaring inzake het afstand doen van proceskosten zal thans alleen gevraagd worden van de leden van. deu B-A.N.S- en de ongeorganiseerden. In Verband met het afsluiten van dit contract wordt nu door de Ned. Vei', ook haai- proces bij do rechtbank te Utrecht ingetrokken, met het oog .op het feit, dat voor de vierde klassers slechts 5 pet loonsverlaging toe gepast wordt. („Tel") Tweede Kamer. We willen nog kort iets melden van- de behandeling der Landbouwbegrooting in de Kamerzitting van Vrijdag. Vooraf had een afscheid plaats. Hel was' nl. Vrijdag de laatste dag, dat het zgn. Kort Verslag der Kamerzitting zou verschij nen en de ambtenaren van dezen dienst in functie waren. De voorzitter sprak een waardeerend woord- over de toe wijding waarmee de tachygrafen steeds hun niet gemakkelijke taak hebben ver vuld en de Kamer onderstreepte deze hulde door een spontaan applaus. Over dc Landbouwbegrooting voerden niet minder dan 15 sprekers het woord, 't Voornaamste volge hier.. De heer v. Rappard (V.-B.) 'laakt de ingrijpende bezuiniging op Landbouw ten zeerste. Met sloopershanden wordt af gebroken wat met zooveel moeite is op gebouwd. Spr. wijt de schuld van de hooge spoorwegtarieven en van den uit tocht naar de steden aan den 8-urendag. Wat een logica! De socialist Hiemsfi'a ziet den toestand op het platteland zóó: schrijnende ar moede bij de landarbeiders met hun slechte loonen, terdege weelde bij de groote landheeren en daartusschen de zwoegende pachtboeren, die blootstaan aan uitbuiting door den landheer. Daar aan moet een einde komen, doordat de regeering wettelijke maatregelen neemt tegen de opvoering van de pacht. De lieer Bakker (C.-H.) bespreekt het emigratievraagst.uk. Hij is wel voorstan der van emigratie naar buiten, vooral ook in verband met den groei van het zielen tal, maar laat men eerst denken aan emi gratie naar liet binnenhuid door uitbrei ding van de werkgelegenheid op liet platteland. Spr. verheugt er zich over dat een post, op de begrooting is geplaatst voor steun aan boerderijen op woeste gronden. De heer Weitkamp (C.-H.) wenscht de bezuiniging op den landbouw te beper ken. Do Begeering moet geen eenzijdige belangenpolitiek voeren alleen ten gunste van den consument. Verder bepleit spr. verkoop van de meest productieve doe len dei' domeingronden, die thans hoog stens 3 pet. rente opbrengen. Spr. vraagt verder een afzonderlijk Departement van Landbouw. De heer Ebels (V.-D.) meent dat de landbouw-organisalies liiet voldoende en te laat worden geraadpleegd voor ver schillende zaken. Verder betoogt spr., dat op „Landbouw" het mes der bezuiniging wel wat al te diep is ingezet en dat de regeering meer bedacht, moet zijn op de bevordering van de landbouwbelangen bij het sluiten van handelsverdragen. Voorzitter Kooien: Uw spreektijd is om. De heer Ebels: Dat spijt mij, want ik had nog een paar onderwerpen te be spreken. De voorzitter (goedig-troostend)Nou... goed voor een volgenden keer! (Groote vroolijklieid.) Dhr. van Voorst tot Voorst voer mee in liet schuitje van den heer v. Rappard. Er is te veel' op deze begrooting be zuinigd. De heer A. Colijn (A.-R.) betoogt, dat van den landbouw geen loonend bedrijf meer kan worden gemaakt zonder uit breiding van den uitvoer. 'Wat de emi gratie betreft, spr. raadt groote voorzich tigheid aan met de Emigratie Centrale Holland, omdat in Canada het klimaat zóó is, dat slechts eenmaal in de vier jaar een goede oogst wordt binnengehaald. De bezuiniging besprekende, adviseert spr. tot bezuiniging in de eerste plaats op improductieve uitgaven. Er wordt veel te wéinig geld uitgegeven voor het lager landbouwonderwijs (20 pet.), meer voor het middelbaar (28 pet.) en te veel voor het hooger onderwijs (55 pet.). Die ver houding moet juist, omgekeerd zijn. De heer Bierema (V.-B.) besprak den akkerbouw, die sombere jaren door maakte, terwijl het met de veeteelt juist andersom ging. Spr. heeft gehoord, dat Amerika de enoime tarwe-voorraden tegen zeer lage prijzen naar Europa wil afschui ven. Rusland gaat bovendien weer expor teeren en da! leidt tot de conclusie dat de vooruitzichten voor den akkerbouw zeer somber zijn. Spr. meent, dat de landbouw zich meer op de ruwe tuin bouwproducten moet werpen. De land bouw heeft echter zijn positie ongeschokt gehandhaafd en zal deze crisis wel te hoven komen. Regeeringssteunverlangt de landbouw niet; hij verlangt slechts liet vrije ruilverkeer. De heer Kersten (Geref. Staatsp.) be sprak den akkerbouw, die volgens hem tol ondergang is gedoemdSpr. bepleit vermindering van belastingen of ophef fing van de sociale maatregelen, die de loonen drukken. Vele arbeiders zullen dat toejuichen, (sic!) Spr. dringt verder aan op verkoop van domeingronden en van nieuw ingedijkte polders. Dhr. Braat wilde grooten spoed maken met de drooglegging van de Zuiderzee. Üok over dc emigratie had hij het. Die heer Colijn heeft Canada doorreisd. De spreker van heden niet minder. (Vroo lijklieid.) Spr. heeft dat land tien jaar later gezien en het bevonden het land der toekomst te zijn. Dat is het land om naar toe te gaan! Stemmen: Ga dan! (Groote vroolijk lieid.) De heer Braat: Ik begrijp de hilariteit van de leden niet. Die voorzitterGaat u maar gewoon door! In een goed half uur was de Minister met de beantwoording klaar. Die minister betoogde, dat op Binnenlandsche Be stuur is bezuinigd 8,87 pet., op Land bouw 14,43 pet., op Visscherij 19,85 pet. en op Armenzorg 27.20 pet. Het is dus niet waar dal op Landbouw het meest zou zijn bezuinigd. Bovendien zijn dc vitale belangen zooveel mogelijk ont zien. Een afzonderlijk departement van Landbouw is om financieele redenen niet mogelijk. De twee hoogere onderwijsinrichtingen voor landbouw zijn op duren leest ge schoeid. Er is thans echter f 370.000 op jbezuinigd; en de minister ziet tegen radi caler maatregelen op, tenzij curatoren en professoren dat zouden willen. Hij zal met hen overleg plegen. De heer Bakker vroeg een weltelijken ondergrond voor pachtcommissies en pachtbureauxde minister zal onder zoeken of die noodig zijn. Ten opzichte van Canada meende de minister ook eenige voorzichtigheid in acht -te moeten nemen. Z.Exc. zal de wensch van den heer Kersten Inzake belastingverlaging overbrengen aan minis ter Colijn en zal een volgende maal spreken over de door dezen gewenschte opheffing van sociale wetten. (Vroolijk lieid.) D|e saaie middag wérd onderbroken, zoo meldt de Msb., door een grappig incidentje, veroorzaakt door den heer Wintemians. Deze afgevaardigde vergat de klok en maakte zich toen boos, omdat de voorzitter plotseling bet w'oord aan zijn opvolger gaf. In zijn verbauwereerd- heid verzuimde de heer Wintermans zijn paperassen mee te nemen van het spreek gestoelte waar de heer Leenstra inmid dels zijn maiden-speech stond af te ste ken. Met versnelden pa,s op zijn schre den terugkeerend, deed de kittige afge vaardigde een aanval op den spreeklesse- naar en rukte met sierlijken zwaai zijn bescheiden onder uit die waaraan de heer Leenstra zijn gedachten had toevertrouwd. Dpi doze laatste, toch al niet erg op zijn gemak nu hij de eerste schreden zette op het pad der .parlementaire welspre kendheid, een oogenblik beduusd stond te kijken, niet wetend wat hem overkwam, zal men licht begrijpen. Ook, dat het spaarzame Kamer-publiek de booze bui daverend weglachte. Door Ged. Staten is benoemd tot lid der Commissie van aanslag voor de Inkomstenbelasting ter stand plaats Goes dhr A. L. vian Melle, al daar, ter Vervanging van den heef \V. S. Duve!k!ot, die overleden is; en in die commissie te Vlissingen, dhr B. Franse te Arnemuiden, ter ver vanging van den heer G. v. d. Putte aldaar. De brug over de Een dracht ln de Donderdag gehou den raadszitting van Tholen deeldo de Voorzitter mee, dat bij een audiëntie bij den Minister van Wa terstaat zou zijn gebleken, dat deze wel geneigd zou zijn gelden voor hel brugplan beschikbaar te stellen, als de onderbouw geschikt wordt ge maakt voor een eventueele spoorbaan, doch de bovenbouw voor gewoon verkeer, waardoor de kosten aanmer kelijk zouden verminderen. Dienten gevolge vragen B. en Wl. een crediet van i'500 ten behoeve van het om werken van dit plan door Ingenieur G. Kuijpers. De heer Overbeeke zou liever wachten met eene beslissing tot al de gemeenten van het eiland een besluit hebben genomen over de bijdrage in het garantiefonds. Wel iswaar heeft hij liever vandaag de brug als morgen, maar dezen korten tijd kunnen we nog wel afwachten. De voorzitter merkt op, dat. het nieu we plan zooveel minder zal bedra gen, dat. we dan wellicht de bijdra gen der gemeenten niet noodig 'heb ben. De heer Mioelker zegt, dat de minister een brug van f579.000 te hoog acht en men kan volstaan mei een gewone brug, die misschien een paar ton minder kost. Komt er latei een spoor, hetgeen echter nog wel lien of twintig jaar kan duren, dan kan een spoorbrug op de pijlers ge bouwd worden. Intusschen is dat een belangrijk voordeel voor de gemeente Met Ti tegen 5 stemmen, die der hee- ren Baai), Braai, Overbeeke, Goede- gebuure en Geluk wordt het crediel toegestaan. (M. Ct.) De autobus benadeelt do eigen markt. Men meldt uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen aan het Hlbd..' Voordat de autobus zijn intrede deed, waren de bewoners uit Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor hun zaken meerendeels aangewezen op Middelburg, zooals ook menigmaal bleek uit het drukke bezoek aan de markt te Middelburg. Door den auto- dienst BreskensBrugge is dat alles veranderd en wordt er „gemarkt" te Brugge, waar bovendien vele inkoo- pen van huishoudelijke benoodigdhe- den worden gedaan, zeer tot schade der neringdoenden in de grensdorpen, maar mede voor Middelburg. Door den pas geopenden autodienst op Gent, die correspondeert op de reeds be staande naar Brugge, wordt de Ver binding van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren met de stad nog vergemakkelijkt, terwijl niets kan gedaan worden om den trek naar Middelburg te herstel len. Hier spreekt sterke concurren tie der autobussen tegenover tram en boot. Verplaatst met ingang 6 April van Botterdam naar 's-Heer Arends- ■kerke de brievenbesteller F. J. van Riet. P a, t r i m oniu m. In de Zater dagmiddag gehouden vergadering van het Gewest Zeeland van „Patrimoni um" werd aangenomen, het Voorstel der afdeeling Goes om bii het bezoek dei' Koningin aan Middelburg als Ge west deel te nemen aan de Provin ciale huldebetooging. Den afdeelingen zat verzocht worden hieraan zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Met ingang van 1 Mei as., is de teekenaar v. h. Kadaster J. M. van der Heil overgeplaatst van Goes naar 's-Hertogenboscli. Middelburg. Zaterdagmiddag heeft de heer M. Wi. Kunst, na een dienst tijd van 27 jaar bij de politie, af scheid genomen van zijn superieuren en collega's. Door de afdeeling van dear Alg. Bond van Politiepersoneel werd den vertrekkende bij monde van den voorzitter, den heer A. Heijstek, een wandelstok met zilveren knop, als blijvende herinnering aangeboden. Zondag herdacht de heer G. B.. C. van Swerts den dag, waarop hij 40 jaar lid was van den kerkeraad der Waalsche gemeente, ten deele als ouderling of diaken, maar vooral heeft hij tijd en moeite gegeven voor do belangen der „Pauvres honteux". Do kerkeraad kwam den heer Swerts mei zijn zeldzaam jubileum complimentee- ren, onder aanbieding vaai een blij vend souvenir aan dezen gedenkdag, terwijl ook' van andere zijden blijken van belangstelling den jubilaris be reikten. Ter eere van het feest ver- eenigde men zich later aan een ge- meenschappelijten maaltijd. Goes. Zaterdagmiddag om 12 uur werd officieel afscheid genomen van den agent van politie M. J. C. Moens, Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen .van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikèrde pillen f0.65; in apotheken en drogist zaken. (10) door zijn collega's. Alle agenten van Eolitie waren daarvoor aanwezig aan et bureau van politie. De agenten wachtkamer was in allen eenvoud gehouden. De heer Commissaris van politie sprak hem toe en memoreer de, dat het binnen zeer korten tijd en wel 1 Augustus 1924, den dag zou zijn waarop Moens zou herdenken, dat hij 25 jaren achtereenvolgens in dienst zou zijn geweest bij het ge meentelijk politiecorps te Goes. Voor deze in dienstreding was door Moens de Wapenrok gedragen, werd daar na aangesteld tot. agent van politie te Goes, diende aldaar korten tijd en ging over in dienst pis gevangenbe waarder, doch kwam op 1 Augustus 1899 weder in ons corps terug. Het lief en leed van het agent van politie wezen werd door spr. naar voren ge bracht, waarna hij Moens persoonlijk een meerschuimen tabakspijp aanbood en den wensch daarbij uitsprak', dat hij nog "vele jaren van zijn welver diend pensioen zou mogen genieten en dan vele pijpjes zal mogen roo- ken uit de aan hem geschonken pijp. Daarna overhandigde de hoofdagent van politie aan Moens namens het Goesche gemeentelijk politiecorps* met een daarbij toepasselijk' woord, 'n prachtigen stoel, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat hij tot in lengte van jaren in dezen stoel veel rust zaï mogen vinden. Dhr Moens was zichtbaar aangedaan met deze verrassing, dankte allen hartelijk voor de hem aangeboden bewijzen van sympathie en nam met een hand druk vervolgens van zijn colle'ga's afscheid. Vlissingen. Vrijdagavond had in do Chr. School, Kasteelstraat, alhier, een buitengewone vergadering plaats van de A.-R. Kiesv'ereeniging, die op do gebruikelijke wijze door den voorzit ter, den heer P.. G. Laernoes, werd geopend. Deze vergadering was be legd, ter bespreking van een Propa- gandaweek, te houden van 1-— 7 April a.s. De voorzitter zette uiteen, waar in deze propaganda zal bestaan. Door colportage langs de huizen zal ge tracht worden een groot aantal pïa ten te verkoopen, waarop .afgebeeld zijn voormannen en leiders der A.-R. partij, die in de jaren, die achter ons liggen, voor het ontstaan en den bloei dier. partij hun gaven en krachten hebben gegeven, "zooals Groen van Prinslerer, Da. Costa, enz. Het doel van de verspreiding dezer platen is tweeledig, n.I. om aan de noodige gelden te komen voor propaganda bij ae a.s. verkiezingen en ons A.-R. volk meer bekendheid te geven met de beeltenis van onze groote mannen. Een twintigtal dames en heeren stelden zich voor dezen arbeid be langeloos beschikbaar. Nadat nog de stad in verschillende wijten verdeeld was en ieder een gedeelte Voor zijn retening had genomen, sloot de voor zitter deze vergadering met dank zegging. Kapelle. Op initiatief van het bestuur van het Ned Herv. kerkelijk zangkoor alhier is opgericht een kinderkoor met aanvankelijk 30 leden. Tot directeur van dit koor benoemde het bestuur dhr H. Wolzak te Goes. Rilland-Bath. Zaterdagmiddag is bij 'halfeb omstreeks 12.30 uur het Engel- sche stoomschip „Solo" op de Schelde vastgevaren. Ter plaatse, waar op 20 Jan. j.l. het scheepsongeluk met de „Bato" 10 plaats had, kwam een sleepboot met 3 ledige schepen achter zich van het schaar van Waarde naar de Noord dwars over het groote vaarwater. Toen naderde juist het evengenoemde schip op weg naar Antwerpen, en moest kiezen tusSchen de schepen te overvaren of vast varen* Het laatste gebeurde. Er wa ren drie sleepbooten spoedig ter plaatse doch 's avonds bij hoog water kwam het schip met eigen kracht vlot. Het Engelsche stoomschip „Wonston Salem" is met onklare machine blijven liggen, nabij het gestrande Grieksche schip. Sleepbooten van de maatschappij Gerling hebben het schip naar Antwerpen opgesleept. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond werd in de Ghr. school alhier een openbare les ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1