ft O 151 Donderdag Maart 1924 38e Jaargang LEVENSLEE D. Buitenland. FEUILLETON. Gemeenteraad van Middelburg. Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtabletten kena\ ten^/ Övukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 'ostrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog vóór dezen datum verschijnende nrs gratis. Volksopvoeding. tlelijk men weet, is het mede de hoofd taak van het socialisme, om de arbei- deio op te voeden voor de nieuwe taak en den nieuwen tijd die zij tegemloet gaat. Althans dit zeggen ons socialistische redenaars en schrijvers. Als een staaltje van de wijze waarop deze taak wordt volbracht, laten wij hier drie coupletten volgen van een schimp dicht, onder het opschrift „Voor onze lieve belagers", in „Die Notenkraker" af gedrukt Laat de klieren Rustig tieren; Laat de kwallen Met hun allen Rustig kletsen, Zwammen, zwetsen; Houd je hart bij d' arbeid sterk, Kijk niet om en cloe je werk! Scheldwoord-loeiers 1 nktverknoeiers Rooien-haters, Leugen-praters, Leuter-vaartjes Lasteraartjes, Maling aan 't filisterdom Roe je werk en kijk niet omd Laat die bende Zelf zich schenden; Idealen Neer te halen Is het broodje Van dat zoodje Diaarvan moet zoo'n heer bestaan, Lachend aan je werk gegaan Aldus wordt aan de arbeiders „ver draagzaamheid" bijgebracht, waardeering voor elke eerlijke meening. Aldus wordt de broederlijke zin opgewekt, die het socialisme zal doen opbloeien, niet alleen tusschen de volken, maar ook binnen elk volk. Aldus worden beschaafde vor- iiiten geleerd, w.aaruit een beschaafde in borst blijkt, en die passen bij de gouden eeuw van het socialisme, die komt. (Rott.) Electrificatie. (Vervolg.) Thans een kort verslag van hetgeen odor den heer dr Jenny Weit er man op dc 'vergadering van Dinsdagmiddag te •Goes gezegd is over de electrificatie. der Bevelanden. Spreker juicht het toe, dat de voor stellen van Gedeputeerde Staten om trent de electrificatie, welke voorstellen hij niet juist kan achten, niet zijn aan genomen. Maar dit is alles nog slechts negatief. Spr. zou gaarne een positief resultaat bereikt zien, omdat hij de elec trificatie goed acht voor de streek. Eerst echter een andere vraag. Er wa ren menschen, die spr. zeiden, dat elec trificatie gekheid was. Ze was heelemaal niet noodig. Spr. antwoordde, dat mten er toch overal elders mlet man en macht naar streefde en dat ook het platteland eer. dankbare afnemer bleek te zijn. Hier moet nu worden gezegd, of men electrifi catie wil. Zoo niet, dan kan men zijn tijd nuttiger besteden en over wat anders gaan praten. 77). Toen de wees haar oogen opende den volgenden morgen, vond zij een briefje op haar kussen gespeld: „Mijn lieve Edna. ïk kc(n niet sla pen vannacht, tengevolge van jouw onge lukkig besluit en ik schrijf je qm je te smeeken, ter wille van mij', zoo niet terwille van j'e-zelf, de zaak nag eens 'te overwegen. Ik wil graag hetzelfde sa laris geven, dat je als gouvernante denkt te zullen krijgen, als je mijn gezelschaps juffrouw en hulp op Le Rooage wilt blijven. Ik kan er niet in toestemmen, je te laten gaan. Ik heb je veel te lief, mijn kind, om je mijn huis te zien verlaten. Ik zal heel gauw een oude vrquw zijn en wat Zal ik dan beginnen zonder mijn kleine weesmeisje Blijf altijd bij mij en je zult nqoit weten, wat ge brek en moeite en ontbering beteekenen. Zoodra je wakker bent, kom dan bij mij en kus mij goeden morgen en ik zal weten, dat je mijin eigen lieve, kleine Edna bent. Je liefhebbende, ELLEN MURRAY." Maar Spr. verwacht, dat men hier de electrificatie wel wil, en dan is' een gron dig onderzoek noodig naar de beste wijze van die electrif.catie. Spr. herinnert aan zijn artikelen in „de Zeeuw", waarin bij o.a. wees op Voorne- Putten, en wijst nu op de waardevolle rap porten over den financieelen en techni- schen toestand der gemeentelijke Electrici- teitsbedrijven in Noord-Holland ((zes jaar gangen). Wie nog twijfelen mocht aan de bestaanbaarheid van electrificatie ten plattenlande, bestudeere deze rapporten. Dhr Streefkerk achtte in „de Zeeuw" van 8 Sept. j.l. een electriciteitsverbruik van 500.000 K.W.U. voor het eerste jaar voor de Bevelanden, „op zijn zachtst ge nomen, zeer rooskleurig, want een ver bruik van 10 K.W.U. per inwoner wordt slechts bereikt in streken met industrie". Welnu, bedoelde rapporten leeren, dat deze sombere opvatting van den heer Streefkerk in strijd is met de feiten. Spr. heeft nagegaan, w.elke gemeenten in Noord-Holland zijn geëlectrif iceerd n a den wapenstilstand en vond 19 gemeen ten, waar beslist zeker geen industrie van eenige beteekenis is en in geen enkele van die gemeenten is het ven l:ruik in het eerste jaar beneden 10 K. V> .U. gebleven. Die kleine gemeente als St. Maarten (1175 inwoners, geen in dustrie) was de laagste met 12 K.W.U. per inwoner. in 't bijzonder wil spr. noemen Haar lemmermeer (23000 inwoners). D'aar kan elk huis aangesloten worden, in welken uithoek der gemteente het ook staat- De gemeente heeft gezorg.l voor een bijdrage in de aanlegkosten, voor de laagspan ningsnetten (198 K.M.) voor huisaanslui tingen, enz. De gemeente heeft er in gestoken een kapitaal van f 1.300.0(X>, of ruim f55 per inwoner. Haarlemmermeer heeft geen kominen van eenige betee kenis. En het resultaat? Aan het eind van het eerste jaar waren 69 pet. der huizen, waar stroom geleverd zou kunnen worden, aangesloten. Het verbruik be droeg in dat eerste jaar voor licht: 12 K.W.U. per inwoner.en met inbegrip van stroom voor klein-indnstrie, koken, strij ken, enz. bijna 17 K.W.U. per inwoner. Het stroomverbruik voor groot-industrie en polderbemaling is hier buiten gehou den. En de financiëele resultaten: in het eerste volle bedrijfsjaar werd reeds alles verdiend, behalve de afschrijvingen. Steu nend© op dit voorbeeld, handhaaft spr. reet klem de meening, dat electrificatie aer Bevelanden mogelijk is technisch en. geldelijk op zoodanige wijze, dat iedereen er van kan profiteeren. Spr. releveert den loop der gebeurte nissen 'met de electrificatie-voorstellen in de Staten, 't Laatste voorstel is dat, om aan de Belgen, die de centrale te Vlissingen' in handen hebben, concessie te geven voor de Bevelanden bewesten het Ka naal plus l'Vó millioen gulden renteloos en voor vrijwel onbepaalden tijd. Hier in Zeeland heeft Spr. nog wel enkele tmenschen aangetroffen, die dit voorstel verdedigen Wilden, maar daarbuiten heeft spr. slechts uitingen van d e grootste, verbazing g e- h o o r d. Spr. schaart zich onder de tegenstan ders van dit voorstel tot eiken prijs. Gver een zoo groot bela n g der Bevelanden zou besl oten wor den, zonder dat de gemeenten er in Ver den gekend. Om de ge meenten te doen oordeelen, moeten er gegevens zijn. Die moeten verzameld Fdna knielde neer en bad om kracht voor wat zij haar ernstig voorgeschreven plicht achtte; maar' ofschoon haar wil standvastig bleef, zoo bloedde haar hart toen zij enkele regels neerschreef, om haar weldoenster te danken voor de liefde, die haar geheele eenz'ame leven had verwarmd en haar te verzekeren, dat de redenen, die haar er toe brachten om Le Racage te verlaten gebiedend en on overkomelijk waren. Een uur later trad Edna de ontbijtka mer binnen en vond de leden van de familie daar reeds vergaderd. Mevrouw Murray was koel en zeer uit de hoogte en nam geen notitie van Edna's morgen groet; E stelle praatte vroolijk met meneer Allston over ©en rijtoer te paard, dien zij dien morgen zouden doen; en meneer Murray leunde achterover in zijn stoel en scheen verdiept in de kolommen van de Londensche Times, die een redevoe ring van Gladstone bevatte. Plotseling wierp hij de krant neer, keek op zijn horloge en beval zijn paard voor te rijden. „Norman, waar ga je naar toe? La ten wij op je wachten en ga met onsi weiden. Hoe dit moet geschieden, moet thans worden nagegaan. Na deze causerie van dr Jenny Weij- ernian kreeg dhr. Jac. Welle man, bur gemeester van ICrabbendijke het woord. (Slot volgt.) Estelle's stem klonk muzikaal en vlei end, terwijl zij naar haar neef tqeging en haar vinger door het knoopsgat van zijn jas haalde. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren mevrouw Boddaert en de heer Oornelisse wegens ongesteldheid afwezig. Bij de ingekomen stukken bleek o.a. nog, dat men toch ne Donderdag in de opbouwweek van Ker mis als- marktdag wil behouden Maar- tevens bleek, dat er moeilijkheden zouden kunnen zijn in verband met het open luchtspel, dat Wellicht op Donderdag her haald zal worden. Overgelegd werden de plannen, welke door den directeur der genjeentewerken zijn gemaakt, voor een nieuwe verbinding tusschen bet Molen water en den Veerschen Singel ter ver vanging van de Koepoortbrng, waarmede B en W. miedegaan. (De leden gaven blijk van groote belangstelling en zonder aankondiging werd de vergadering eenige cogenblikken geschorst, omdat de leden met aandacht de plannen bekeken, die tot Zaterdag voor hen ter inzage blijven lig gen. en dan naar de commissies worden verzonden). De voorz. deelde mede, dat de oude burgemeesterskamer naast de trouwzaal thans gerestaureerd is en nu leeskamer zal worden. De voorz. deelde mede, dat de Koningin op 6 Augustus een officieel bezoek aan Middelburg zal brengen, wat in verband staat met een bezoek aan Zeeland, en ciat II. M. wel enkele nachten in Middel burg zal vertoeven. Om nu moeilijkheden als verleden jaar te voorkomen, met name de palenkwestie, willen B. en W. een voorstel doen, dat voor het plaatsen van palen wel moet worden betaald, maar dat dit door de gemeente zal worden vergoed. Ook zal de meerderheid van B- en W. een voorstel doen tot het aan hen verleenen van een crediet voor de entvangst. Spr. hoopt dat de buurtcom- missies, gezien het eerste voorstel, wel in overleg zullen willen treden met den uirecteur der gemeentewerken om zoo' weinig mogelijk schade te berokkenen aan de straten. Bij het voorstel om gedurende de ker mis 1924 een tapverbod in te stellen, besprak de lieer van der Beke Callenfels n»_g even zijn idee om in de verordening alleen te spreken van d e kermis, opdat geen tijdelijke verordeningen noodig zijn. Spr bemerkende geen steun te krijgen, maakte geen voorstel van zijn meening. De heer Mes is tegen het tapverbod, het belemmert de vergunninghouders in de uitoefening van hun bedrijf, en de dron kenschap is toch niet zoo erg hier. Spr. wenscht geacht te worden te hebben te gengestemd. Die heer v. d. "Weel vraagt of ook niet fijdens het Koninklijk bezoek het tapverbod moet gelden. De voorzitter zegt ,dat B. en W. dit juist in over weging hebben. Bij het voorstel tot hernieuwde vast stelling van de straatbelasting, vroeg de heer Vertregt, of die belasting niet kan worden opgeheven. De heer De Veer zegt, dat het zeker zou kunnen als men dit verlangt in plaats van verlaging van den II. O. De heer v. d. Beke Callenfels acht liet voorgestelde bedrag van een jacht- acte f7.50 veel te hoog' vergeleken bij „Niet iqm alle koninkrijken der wereld! Ik heb er een even ondragelijken afkeer van iom de derde te vormen van een trio, als bijgeloovige menschen om met z'n dertienen aan tafel te zitten. Met een schudde hij Estelle van zich af, stak een cigaret aan, en verliet de kamer. Een ©ogenblik later zag men hem door de laan verdwijnen. HOOFDSTUK XXI. Een operatie, die gelukt. „Ofschoon je beslissing onuitsprekelijk pijnlijk voor mij is, zal ik niet probeeren je af te brengen van een besluit, dat, naar ik weet, niet lichtvaardig of haas tig is genomen. Maar, o, mijn kind, wat zal ik beginnen zander jou?" Meneer Hammond's oogen vulden zich met tranen, terwijl hij naar z'ijn leerling keek en zijn hand beefde, toen hij haar gebogen hoofd streelde. „Ik motet niet denken aan het afscheid van u en mevrouw Murray, maar ik voel, dat als de plicht mij beveelt een pad te volgen, dat eenzaam en droevig moge zijn, er een Jicht voor mijn voeten zal schijnen en een staf in mijn hand zal worden gegeven. Er mag voor mij in het leven naar één vraag bestaan: „Wat wil God, dat ik doen z!al?" en in dit geval is het antwoord mij heel andere legesbedragen. De heer v. d. Weel meent, dat het juist goed is zoo hoog, want de jagers kunnen het best betalen. 1 heer "Callenfels zegt., dat dat er niets mede te maken heeft. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van mevr. de Graaf en den heer Callenfels tegen. Inzake het voorstel om niet te voldoen aan het voorstel-v. d. Weel nopens verla ging van het tarief voor bezichtiging van het raadhuis, zeide de voorz. dat zij, die voor het tarief terug gingen, Belgen waren, die dit deden door den lagen frankenkoers. De heer Hondius meent dat het b.v. voor schoolreisjes een duur tarief is. De voorzitter verzekert, dat indien leiders van schoolreisjes verminde ring vragen, hij dit zeker in ernstige over weging zal nemen. Het voorstel van B. on W|. wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Bij het voorstel tot nadere subsidiere geling voor het uitzenden van kinderen naar herstellings- en vacantiekolonies, verdedigt de heer Vertregt het stellen van een maximum van f750. Hij heeft bezwaar tegen een ongelimiteerde post. Mevr. Weijl zou een limiet van f 1000 willen zien bepaald. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Bij het voorstel tot verkoop van gecen treerd ammqniakwater en het oprichten van een installatie daarvoor, wijst de heer Streefkerk aan de hand van cijfers er op, dat f3 80 per H.L. zal wOrden verlo ren, terwijl bij het oorspronkelijk plan nog kans op een kleine winst bestond. De commissie van fabricage kan dan ook geen gunstig .aplvies uitbrengen. Spr. meent ook, dat er geen enkele bepaling is, die de gemeente verplicht te leveren aan de N. V. Centrale Ammoniakfabriek. De heer Boassen meent dat men deze zaak er te veel wil doorjagen en vraagt of reeds een contract is geteekend-De heer de Veer zegt van ja. Die heer Boas- son zegt dat B. en W. dan buiten hun bevoegdheid zijn gegaan. De voorzitter en de heer Onderdijk meenen dat de heer Boasson niet op de hoogte is. Die heer De Veer zegt de cijfers van den heer Streefkerk niet in eens te kunnen beoordeelen. Spr geeft ©en uitvoerig© uiteenzetting van den loop dezer kwestie en meent, dat bet vanzelf spreekt,, als men een fabriek mede opricht, men er ook aan moet leveren. Die heer Streefkerk .zegt de cijfers te hebben van den des kundigen voorlichter van R. en Wi- -Na nog enkele opmerkingen woirdt besloten de zaak aan te houden. Het voorstel van B. en W- om af te wijzen het verzoek om in het vervolg de bevorderingen van leerlingen van het gymnasium over te laten aan de leeraren en niet meer aan de curatoren, wofdt bestreden door mevr. De Graaf, Het voor stel van B. en Wl. wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Bij het voorstel inzake open bebouwing der Singels wordt op een vraag van den heer Paul door den heer Onderdijk medegedeeld, dat alleen de Seissingel voor .grootere villa's bestemd is, Het terrein aan de Nadorst is voor burger woningen. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Bij het voorstel inzake aankoop van duidelijk. Zijn vinger wijst mij den weg, en dien zal ik volgen, hoeveel het mij: ook moge kosten." De Augustuszon, schijnende door de seringen- en mirtestruiken, die het raam van de studeerkamer omkransten, be straalde het reine, bleeke gelaat van de wees.' Een kalme droefheid lag in haar oogen, die uitzagen over de rustige pias- torietuin en ver, ver weg, waar de gol vende lijnen zich afteekenden tegen de lucht, waar „Een gouden glans droomt ■over 't heuvelland". Vlak beneden den lagen, met klimop begroeiden steenen muur, 'die de grens van den tuin aangaf, stroomde een klein beekje, overwelfd door breede takken elzeboomen en wilgen. In de trillende schaduwen rustten tevreden de koeien, enkele tot de knieën in het water wa dend en andere op hun gemak grazend in het groene gras. Van het wijde, gloeiend heete veld, dat zich aan de andere zijde uitstrekte, kwam de heldere metalen klank vgn zeisen, door de maaiers geslepen; het zacht gefluit van den drijver, die lag op den top van een hoogen berg hooi, voortgetrokken door twee zware ossen en het heldere, vroolijke lachen van twee stoeiende, door de zon gebruinde kin deren, die zich vastklemden achter aan den wagen. Edna wees op dat vredige tooneel en zijkanten weg van Stijfselwcg en Brig- damsche padje, kwam de heer Boasson terug op zijn meening, dat voor zulk ee* klein bedrag niet moet worden geleend en gaf hij weer als zijn wensch te ken nen, dat een afzonderlijk grondbedrijf zal worden ingesteld. De voorzitter zegt, dat leenen voor aankoop het eenige middel is, men mag het niet uit de gewone middelen betalen. Mevr. Corné drong nog eens aan spoed te maken met definitieve verbeteringen der afwatering aan den Seisweg. De voorzitten zeide, dat de polder Walchefen zich van deze slooten niets aantrekt. De overige vroeger genoemde voorstel len werden z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Dhr Porthéine vraagt, of nog niet begonnen kan worden met de werken tot verbetering van de Vol- derijlaagte en Jeronimusötraat. De heelf Onderdijk zegt. dat de materialen ondër weg zijn en dan wordt direct met de Jeronimusstraat begonnen. De heer Van der Weel doet als nieuwe naam vootr die straat aan de hand ,,J. O. de Man-straat". De heer Mes waarschuwt tegen het ver keer op de Markt, dat zeer gevaarlijk wordt. Die burgemeester meent dit ook, doch de waarnemende commissaris van politie meent, dat het nog wel zoo kan, spr. geeft toe, dat er een afdoende ver andering moet komen. Die heer Vertregt vraagt, waar de lantaarns gebleven zijn, die vroeger aan de voorzijde van het stad huis hingen. D|e voorzitter zegt éen on derzoek toe. D|e heer Hondius klaagt ovèr den lagen waterstand in de vest. De voorzitter zegt, dat dit geheel in handen is van den Polder Walcheren, hij heeft- in het bestuur van den polder het zoo ver weten te brengen, dat niet zoover met het laten zakken van het water zal worden gegaan als vroeger jaren. Hierna woïdt de vergadering gesloten. De leden gingen een kijkje nemen in de gerestaureerde kamer beneden en ook wij deden dit, waarbij wij ons konden overtuigen, dat de restauratie een fraai geheel heeft doen herleven. Tramstaking1 le Antwerpen. Het trampersoneel te Antwerpen is Dinsdagmiddag voor eenige uren in sta king gegaan. Nadat des avonds om 7 uur een vergadering had plaats gevon den, werd besloten om 12 uur weder aan dén arbeid te gaan. Gisteren was qr dus weer een regelmatige dienst over al de lijnen. Deze dienst is echter voor slechts twee dagen beloofd, in den loop waarvan de besturen een'beslissing zul len te nemen hebben. Een dag wordt toe gestaan aan het ministerie dat met ge- imeld trambestuur een regeling zou te treffen hebben. Zoo geen bevredigende uitslag bereikt wordt, vergaderen de trambedienden op nieuw van nacht om 12 uur, ditmaal om voor goed de staking uit te roepen' Sneeuw te Medina. In het anders zoo heete Arabië is het ook dezen winter erg koud en in Medina, de stad van den profeet, de voornaamste bedevaartplaats van den Islam, heeft het zei: „Als Rosa Bonheur dat voor mg op doek kon. brengen, dan zou ik het aan den wand hangen in mijn kamer in de groote stad, waar ik heen ga. En als mijn moeilijke werkdagen geëindigd waren, zou ik ervoor gaan zitten en mijn vermoeide handen vouwen en door een mist van tranen er naar opzien tot de gezegende rust sloop in mijn hart en ik zou denken, dat ik nog eenmaal bij u was en uitkeek uit uw studeerkamerraam. OI gezegend onder alle begaafde vrouwen is Rosa Bonheur 1 Zij, die waardig ge keurd is te dragen, waarnaar andere vrou wen niet mogen streven het Kruis van het Legioen van Eer! Op zekeren dag hoop ik te mogen staan in haar stu deerkamer iu de Rue d'Assas en Rosa Boiiheur's fijne vrouwenhand te mogen aanraken en haar zeggen hoe dikwijls een arm meisje in Amerika de kleindoch ter van een hoefsmid haar handen heeft ineengeslagen en God gedankt voor de eer, die zij niet alleen haar land. Frankrijk, heeft aangedaan, maar die zij over heel de vrouwenwereld heeft uit gestort. Bonheur f geluk! ja, dat is het- O, meneer Hammond, wat moet het heer lijk zijn om zoo begenadigd te zijn!" (Wordt vervolgid).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1