Staten-Generaal. No 150 Woensdag 26 Maart 1924 38e Jaargang LEVENSLEED. BüiteMasi Binnenland. Uifslag en puisten FEUILLETON. Dvukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorslstraat 58—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 'ostrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementspr ij s Per 3 maanden, franco per post, f3. Loste nummersf0.05 Prijs der Advertentlën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 38 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April op „de Zeeuw" abohneeren, ontvangen de nog vóór dezen datum verschijnende nrs gratis. EEN ANDER STELSEL NOODIG. De moeilijkheden bij de bezuiniging op Onderwijs gerezen zijn vrucht van een foutieve uitwerking der pacificatie-ge dachte. De gelijkstelling, op zichzelf kostelijk, tusschen openbaar en bijzonder onder wijs werd in de Lager Onderwijsw'et van 1920 vastgelegd, doch de opzet was te duur en daarbij onpractisch. De wetge ver stelde als norm een openbare school, tip top gebouwd en gemeubileerd, met gelijke pretenties voor Amsterdam en Koewacht, voor Dien Haag en welke ge- gemeente ook met het geringste aantal in woners, en dan zoo eischte 't de ge lijkstelling, het bijzonder onderwijs precies zooveel als het openbare, en omgekeerd het .openbare zooveel als het bijzondere. En zoo ging het ook met de vrijheidsbe perking: wat den een als zoodanig werd toegedacht, moest ook voor den ander gelden. Tóelatingsleef ij 1 en zevende leerjaar moest gelden voor allen Amsterdam en 's Heer Abtskerke, Rotterdam en Schier monnikoog. Nu komt de minister met maatrege len, die gelijkelijk voor alle scholen in alle gemeenten gelden. Die toelatingsleeflijd verhoogd, waardoor het platteland wordt gedupeerd; het ze vende leerjaar' afgeschaft, waardoor - de steden meer in moeilijkheid komen. Een geluk bij dit ongeluk mag het lieeten dat nu in alle rangen en standen de vraag naar voren komlt: waarom niet de school zich doen aansluiten bij de behoeften van de streek? Waarom niet terug naar het particulier initiatief: de school inrichten zooals de ouders inzien en derhalve verlangen dat zij behoort te zijn? Waarom1 niet als norm genomen de school die met den minimum-eisch tevreden is, en haar aldus gesubsidieerd, terwijl wie hoogere eischen stelt, het toneerdere uit eigen fondsen bekostigt? Waarom niet een zesjarige school, met recht van keuze, door de ouders, van den aanvangsleeftijd. In landbouwstreken heeft men minder behoefte om te den ken aan aansluiting bij de arbeidswet dan in industrie-centra. En in gemeenten waar goed bewaarschoolonderwijs gege ven wordt, zal allicht de toelatingsleeftijd later kunnen vallen. Fj is in 't belang der financiën en der vrijheid reden oral te trachten het Unie- rapport meer te naderen, en paal en perk te stollen aan de stichting of handha ving van' kleine schooltjes. Het denkbeeld door ons op 't voetspoor van „De Standaard" naar voren gebracht om de bezuiniging te vinden door den Staat aan heide takken van onderwijs (openbaar en bijzonder) slechts een mini mum te doen uitkeeren, en waar het nïeerdere begeerd wordt dit door de ge nieenten of de belanghebbende ouders te doen betalen, is bereids wel van Li- beiale zijde verworpen, als zoude dit de pacificatie te niet doen en op den duur de openbare school tot armenschool de- gradeeren; doch dit bezwaar gaat niet op, omdat het veronderstelt dat de voor standers van het neutraal onderwijs slech ter onderwijs voor hun kinderen zullen hegeeren dan die van het christelijk on derwijs, en ook minder dan deze er voor over hebben zullen, om goed onderwijs '76). „Hij is tot dusver volkomen onbekend met mijn plan, want ik heb er nog met nie mand over gesproken, maar ik denk niet, dat hij er iets tegen inbrengen zal. Lieve mevrouw Murray, hoe lief ik u ook heb, ik kan hier niet langer blijven, __want ik kan er niet mee voortgaan om mijn dage- lijksch brood en alles wat ik noodig heb altijd van u te ontvangen, al is -uw lief dadigheid nog zoo vriendelijk en teeder. U heeft mij opgevoed, en God alleen weet hes onuitsprekelijk dankbaar ik ben voor al uw goedheid; maar nu zou ik niet langer de achting voor mijzelf kunnen bewaren of gelukkig zijn, als ik afhankelijk bleef van uw goedheid". Zij had mevrouw Murray's band' geno men en terwijl de tranen opkwamen in haar oogen, kuste zij de blanke vingers en drukte ze tegen haar wang. „Als je te trotseh bent om hier te blij ven, zooals je nu zooveel jaren hier ge weest bent, hoe denk je dan, dat je de vernederingen en beleedigingen zult ver dragen, die zeker je deel zullen zijn, als aan hun kinderen te doen verstrekken. Wel verre van de Bevrediging te scha den, zou een zoodanige maatregel een vredelievendcn wedijver tusschen de voor standers van beiderlei onderwijs doen ont staan, hetwelk het onderwijs zelve onge veer zou ten goede komen. Fn wat het doen verdwijnen van kleine schooltjes aangaat, op dit punt zijn zelfs liberalen als Roodhuijzen en socialisten als Gerhard het miet ons eens. Eerstge noemde (zie Vaderland van 22 Maart) herinnert ook terecht aan de foutieve opvatting, in de zeventiger jaren o.a. in Friesland in praktijk gebracht, „dat de prinsipiënreiterei bij de mannen van het openbaar onderwijs hoogtij vierde, dat zelfs voor één kind, ja voor geen kind 'li openbare school moest ingericht wor den." New-York gefotografeerd. Van New-York is een luchtfoto gemaakt. De fotografen zijn thans bezig de 2000 negatieven te ontwikkelen en af te druk ken. Als deze alle verzameld, georiënteerd en opgeplakt zijn, zal het geheel een foto van 8.10 M. bij 9 M. zijn. De foto zal in Mei gereed zijn. Ieder gebouw, zelfs het kleinste, zal op de foto te zien zijn, van het tijdelijke atelier der foto-onderneming tot de groote wolkenkrabbers, van de kleinste tuinen tot de grootste parken, de mooie lanen, straten en watersport clubs met hun zeil- en motorjachten en de beroemde wandelweg van Coney Island met zijn geweldige menschenmassa's. Het zal zeer interessant gijn de drukke ver keerspunten op de foto waar te nemen. Dit is verreweg het grootste luchtfoto project, dat ooit is uitgevoerd. Voor het in kaart brengen van de binnenstad, die ongeveer 1600 vierk. M. beslaat, heeft men een gezamenlijken afstand van 4800 K.M. moeten afleggen. Het was een lang durig en vermoeiend werk, want alle foto's, waar een wolkje of wolkschaduw op gefotografeerd was, moesten over genomen worden. De opnamen werden ge maakt van uit een Fokker-toestel op een hoogte van 5000 Meter, wat te hoog is om het toestel met het bloote oog te kunnen zien. Een schaal van 1:12.000 werd gebruikt. In totaal had men 2000 opnamen te maken. Naar i!e staking? De nieuwe onderhandelingen tusschen mijneigenaars en mijnarbeiders in Enge land, die, naar men hoopte, zouden lei den tot het voorkómen eener staking, zijn op het doode punt gekomen. De mijn eigenaars weigeren verdere concessies, te doen ten opzichte van het minimumloon. Heden zal een nationale conferentie van mijnarbeiders plaats hebben en zal wor den beslist, of zal worden overgegaan tot een algemeene stemming over staken of niet-staken. De republiek Griekenland. Koning George van Griekenland heeft standvastig besloten geen afstand van den troon te doen. De koning verklaarde: „Ik heb vertrou wen, dat de groote meerderheid van het Grieksclie volk verlangt naar een voort zetting van mijn regiem en ik zal daarom steeds bereid zijn naar Athene terug te keeren, totdat ik van het tegendeel over tuigd ben". je de betrekking aanneemt van onderge schikte in het huisgezin van een vreemde? ■Weet je niet, dat van al het zware werk, dat geëischt wordt van gouvernantes het tmeeste is vol van ergernis en bitterheid van geest? Ik heb je nooit behandeld als een der hoogere bedienden, maar je lief gehad en je beschermd tegen onaange naamheden en beleedigingen, alsof je mijn nicht of mijn dochter waart. Edna, je zou het lot, dat je gekozen hebt, niet kunnen verdragen. Je trotsche, gevoelige natuur, zou tot wanhoop worden gedreven. Blijf hier en help mij in de huishouding; schrijf en studeer zooveel als je verkiest, maar verlaat mij niet". Zij trok het meisje tot zich en terwijl zij haar kuste vielen er tranen op haar bleek gelaat. „O, mevrouw Murray, het is hard om u te verlaten. Want ik heb u meer lief, dan u ooit zult gelooven of heseffen; maar ik moet gaan, ik voel, dat het mijn plicht (is e» u zou niet wenschen, dat ik hier bleef en mij ongelukkig voelde". „Ongelukkig? Hier? En waarom dat? Er is iets met in orde en ik moet weten wat het is. Br is iets tusschen getreden iets, dat je hindert. Edna, ik zal je een vraag stellen, en ik wensch de volle waarheid te hoeren. Jij en Estelle houden niet van elkaar; is haar tegenwoordigheid Korte berichten. Die Echo de Paris laat zich uit Mainz seinen dat een Duitsch vliegtuig, met inbreuk op het verdrag van Versailles 21 dezer, op geringe hoogte over de streek van Höchst is gevlogen. De procureur bij het gerechtshof te Berlijn heeft een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen Klara Zetkin, de leidster van de Diuitsclie communis tische vrouwenbeweging. De Nationale Vergadering te Athene heeft mtet 259 tegen 3 stemmen bij 13 onthoudingen een motie van vertrouwen aangenomen in de nieuwe regeering die na het vertrek van Venizelos uit Grieken land is gevormd. Dit beteekent, dat de re publikeinen thans vrij spel hebben. Het is duidelijk, dat de meeste koningsgezin- den van hun verzet tegen de republiek hebben doen blijken door uit de verga dering Wieg te "blijven. Het goederenverkeer per vliegtuig tusschen Londen en Keulen is in den laatsten tijd zoodanig toegenomen, dat een aantal nieuwe vliegtuigen in dienst moest- ten worden gesteld. Het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft een crediet van 10 mil- lioen dollar voor de hulpverleening aan Duitschland beschikbaar gesteld. In Ierland hebben wederom gevech ten tusschen vrijstaattroepen en rebellen plaats gehad. - Het aantal werkloozen bedroeg in Engeland op 17 Maart 1.094.106, het geen een vermindering van 19.725 be teekent, vergeleken met de vorige week en een vermindering van 191.523 ver geleken met 31 December- Die motie der conservatieven in het Engelsche Lagerhuis, waarbij het besluit van de regeering, om van het plan voor een vlootbasis te Singapore af te zien 'werd bestreden, werd met 287 tegen 211 stemmen verworpen. i Een telegram uit Berlijn meldt, dat de sovjettroepen 1800 mannen, vrouwen en kinderen terechtgesteld hebben te 01- gopol (Oekraine), omdat boeren de plaat selijke communistische leiders gedood hadden. Jhr Mr A. F. de Savornin Lehman Dezer dagen bevatten verschillende bla den berichten over den toestand van jhr mr A. F. de Savornin Lohman, waarin weid medegedeeld, dat zijn gezondheids toestand wederom1 achteruit zou zijn ge gaan. Wij kunnen - mededeelen, dat deze berichten onjuist zijn. Conflict inde textielindustrie. Door de N.V. „Nederland", de N.V. „de Faam", de N.V. „Maninko" alle te Amster dam en „St. Homobonus" te Rotterdam is aan de organisaties van werkgevers en werknemers bij het conflict betrokken, een schrijven gericht, waarin zij ver tegenwoordigend een belangrijk deel der Nederlandsche rrianufacturiers, welke door bet stopzetten der textielindustrie in hooge mate in den goeden gang hunner zaken worden belemmerd aandringen op spoedigste oplossing van het conflict en zich daarne bereid verklaren daartoe eventueel hunne bemiddeling te verlee- nen. Een ultimatum. Men seint uit Hengelo: In de Maandagavond gehouden diverse hier de oorzaak van je besluit om mijn huis te verlaten?" „Neen, mevrouw Murray, als zij niet hier was, zou ik het evengoed mijn plicht vinden om mijn brood te verdienen. U hebt gelijk, als u zegt, dat wij elkaar niet bij zonder graag mogen; er is weinig sym pathie tusschen ons maar toch bestaat er voor zoover ik mij bewust ben, geen be paalde antipathie tusschen ons en zij is niet de oorzaak van mijn vertrek". Mevrouw Murray zweeg een oogenblik en keek scherp naar het gezichtje, dat aau haar schouder lag. „Edna, is het soms mijn zoon? Heeft een hard woord van Norman Arthur je beleedigd en gewond?" „O neen, zijn manier van doen tegen mij is ©ven beleefd neen, misschien nog Voorkomender dan toen ik hier pas kwiaim. Bovendien weet u, dat wij bijna vreemden voor elkaar zijn; soms gaan er weken voor bij zonder dat wij een woord wisselen". „Weet je zeker, dat je geen ruzie met hem hebt gehad? Ik weet, dat je niet van hem houdt; ik weet, hoe buitengewoon scherp hij dikwijls is, maar kind, hij1 heeft een ongelukkigen aanleg; hij is vaak bit ter en ruw tegen iedereen en wenscht niet jou in het bijzonder te kwetsen", „Ik heb mij niet te beklagen over me neer Murray's handelwijze tegenover mij. ledenvergaderingen der betrokken organi saties in de metaalindustrie, is tegen den loonaftrek aan de Machinefabriek der Gebroeders Stork in principe besloten tot bet stellen van een ultima'.um. V a c a ntie kaar ten ine t Paschen en Pinksteren. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dit jaar de 'bekende vacantiekaarten van f 10, f 7.50 en f 5 ook met Paschen en Pinksteren verkrijgbaar stellen, n.l. van 1823 April en van 6—11 Juni Het conflict in het bouwvak. Naar wij vernemen zijn in Amsterdam van de zijde van den modernen bond ploegen geformeerd, om de arbeiders, die zich niet bij de staking hebben aangeslo ten, uit het werk te halen. De toestand is daar allesbehalve rustig. Ook in Den Haag wórden de werkwilligen belem'merd. Bakkersnachtarbeid. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Staalman, betreffende het verrichten van arbeid door alleen- werkende bakkerspatroons voor zes uur des morgens en veroordeeling van deze patroons deswege: 1. W|il de minister mededeelen, welke gemeenten zijn aangewezen krachtens art. 38, le lid, der Arbeidswet 1919, en waar in dus de alleen werkendg bakkerspatroon vóór 6 uur des morgens bakke'rsarbeid mag verrichten? 2- Zou de minister opgave willen doen v,an het aantal vonnissen, waarbij alleen werkende bakkerspatroons zijn veroor deeld wegens het vroeger aanvangen met den arbeid, dan kraehtpns de bovenbe doelde wet is toegestaan, en in hoeveel van deze gevallen niet een geldboete, maar hechtenis is opgelegd? heeft de minister van handel, arbeid en nijverheid geantwoord: 1. Een aanwijzing, als, in het eerste lid van artikel 38 der Arbeidswet 1919 be doeld, heeft tot heden niet plaats gehad. In alle gemeenten mogen dus alleen- werkende bakkerspatroons,indien zij in het bezit zijn van een daartoe strekkende vergunning van den burgemeester, bak- kersairbeid verrichten voor 6 uur des voormiddags. 2- Volgens bij de Arbeidsinspectie in gekomen opgaven zij'n in totaal 61 al- leenwerkende bakkers patroons sedert de inwerkingtreding van de Arbeidswet 1919 veroordeeld wegens liet vroeger aanvan gen van den arbeid, bij of krachtens die wet toegestaan, doch in geen enkel dier gevallen is principale hechtenis opgelegd. De loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. Gisterenmiddag had op uitnoodiging der directie van de Ned. Spoorwegen te Utrecht een bespreking plaats met de ver tegenwoordigers der vijf erkende spoor wegorganisaties inzake de voorstellen tot verlaging der loonen, enz. De vertegenwoordigers bepleitten naast andere verbeteringen geen definitieve bui tenwerkstelling van art. 36, het intrekken der jgeëischte verklaring en verlenging der eventueele overeenkomst tot 31 De cember 1925. De directie was niet ge negen de definitieve wijziging van Art. 36 op te schorten. Zij beriep zich hierbij op het standpunt der regeering inzake art. 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit en twijfelde er niet aan of de regeering zou mede eischen wijziging van art. 36 voor het spoorwegpersoneel. De directie was bereid den duur der overeenkomst te ver lengen tot 1 Juli 1925 en verklaarde dat, Ik- verwacht of verlang niet, diat het anders zou zijn dan het is. Waarom twijfelt u aan den ernst van de reden, die ik opgeef om mijn lieve oude „Le Bocage" te ver laten. Ik heb nooit verwacht hier langer te blijven dan noodig was om miij te be kwamen voor het werk, dat ik heb ge kozen". „Ik twijfel er aan, omdat het zoo on begrijpelijk is, dat een jong meisje, dat de gelukkige vrouw zou kunnen worden van Gordon Leigh en de meesteres van zijn mooi huis, omringd door elke luxe en verafgood door een van de edelste, knapste mannen, die ik ooit heb ontmoet, zou verkiezen om onder vreemden te gaan en te zwoegen voor een pover bestaan. Nu weet ik wel iets af van de menschelijke natuur en ik weet, dat je gedrag zeer vreemd en onnatuurlijk is. Edna, mijn kind! mijn klein, lief meisje! Ik kan je niet laten gaian! Ik heb je noodig! Ik kan je niet missen. Ik heb je daarvoor te lief. mijn troosteres in al mijn yerdriet, mijn eenige, werkelijke vriendin!" Zij hield de wees vaster in haar armen en schreide. „O, u weet niet, hoe dierbaar en waar devol uw liefde voor mij is, mijn lieve me vrouw Murray. In heel de wijde wereld, wie heb ik daar om mij lief te heblben 'dan u en meneer Hanimond? Zelfs in de groo- en gele gelaatskleur worden vaak veroor zaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ontlasting. Genees en voorkom deze verschijnselen door het gebruik van Mljn- hardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij apotli. en drogisten. naar aanleiding van een gemaakte voor- loopige berekening ook na 1 Juli 1925 geen verdere loonsverlaging noodig zou zijn en daartoe dan ook slechts in het uiterste geval te zullen overgaan. Zij gaf er verder de voorkeur aan, de vroeger besproken verhooging der pensioenkorting ad 4 pet. om te zetten in oonsverlaging. De directie had er ook geen bezwaar tegten, af te zien van het eischen der per soonlijke verklaring van het personeel als alle organisaties zich bereid verklaarden om geen rechtsvordering naar aanleiding van de loonsverlaging in te stellen of zulks voor haar leden 'te bevorderen. Na afloop der conferentie zijn de ver tegenwoordigers der hoofdbesturen op.- nieuw bijeen gekomen teneinde een voor- loopig standpunt vast te stellen. Besloten' 'werd de overeenkomst met de directie in de congressen der diverse organisaties ban te bevelen. In verband hiermede werd ook bepaald het reeds vroeger aangekon digde demonstratieve congres op 30 Maart niet te doen doorgaan. Allerlei. De inspecteur van den vrijwilligen land storm heeft bepaald, dat dit jaar de vrij willigers van den kaderlandstorm in de Paaschvacantie gedurende ten hoogste 4 dagen plaatselijk geoefend zullen worden, met dien verstande, dat zij, voor wie het bijwonen van die oefeningen bijzondere bezwaren zou opleveren, daarvan kunnen worden vrijgesteld. Tweede Kamer. Nadat de Kamer had besproken en met 62 tegten 15 stemmen had aangenomen het z.g.n. Billiton-wetje (het omzetten van een staatsbedrijf in een gemengd bedrijf, waartegen socialisten en communisten zich natuurlijk verzetten), ging ze verder met de begrooting van financiën. De hee- ren J. ter Laan en Oud verveelden de Kamer geducht met allerlei personeel- belangetjes. De eerste vroeg o. a. inlich tingen over de degradatie van twee veri ficateurs te Vlissingen, die een anti-vloot wetmanifest hadden onderteekend. Minis ter Colijn antwoordde, dat de twee com miezen-verificateurs te Vlissingen wegens hun deelname aan de anti-Vlootwet-actie in een dienstlokaal, slechts zeer licht ge straft zijn, nl. met een berisping. Het had wel wat zwaarder gekund. Naar aan leiding van een andere vraag ontkende de minister, dat het huwelijks-verbod clan destien weer zou zijn ingevoerd, doordat sommige commiezen weer voor twee jaar als proef zouden zijn aangesteld; het huwelijks-verbod bestaat ook voor "hen niet meer. Dhr. Krijger maakte eenige opmerkingen over de verpachting van visch- en oester - perceelen. Hij drong aan op verlaging der huurprijzen voor mosselperceelen en op steun der Regeering voor de Zeeuwsche mosselvisschers tegen de moordende con currentie der Zuiderzeevisschers. De Minister antwoordde, dat de pacht te smart van u te verlaten, zal het mij troosten te weten, dat ik zoo geheel uw vertrouwen en liefde bezit. Maar ik moet weggaan en na een poosje zult u mij niet meer missen. Want Estelle zal bij u zjjn en u zult mij niet meer noodig hebben; o, het is hard om u te verlaten, het is een bittere beproevingMaar ik weet, dat het mijn plicht is en al was het nog moeilijker dan zon ik nog niet aarzelen. Ik hoop, dat u mij niet onnoodig stijfhoofdig zult vinden ,als ik u zeg, dat ik vast besloten ben te solliciteeren naar die betrekking in New-York. Mevrouw Murray duwde het meisje van zich en met een snik begroef zij haar ge laat in haar handen. Edna wachtte tevergeefs tot zij iets zou zeggen en boog zich eindelijk voor over om een harer handen te kussen. Met gebroken stem zei zij, toen ze de kamer verliet: *i „Goeden nacht, mijn liefste mijn beste vriendin. Als n eens m mijn hart kon zien en voelen, hoe het mij pijn doet bij de gedachte aan scheiding van u, dan zou u niet de simart van uw ongenoegen voegen bij hetgeen ik reeds lijd". (Wiordt vervolgd). 1 is .A. - - J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1