gemengd Nienws. Rechtszaken. MarKterkMen. Telegrammen. ilm WcapipJiteieiijeE, enz, Atortenttën. 500 glit belooning JUWEELTJES TAM HET] ~l EDELSTE GEHALTE I MCOTÏ's MM's Zwiisersche Kaas Burgerlijke Stand. Laatste BerieMen. ÜLCQTT S wer'sen worc'eu met ALOT's MCOTT's MCOTÏ's MCOTT'S werken0n,iler Moeders DE HENGST REINIER Van de 2e naar de 3e klasse: H. van EBloijs, J. de Jonge, J. v. Zweden; li wegens ziekte nog examen doien. Van de derde naar de 4e klasse: M. de Hamer, A. L. v. d. Repe, A. Simonse, C- Zuidweg. Van de 4e naar de 5e klasse: L. A, v. Rers, Dl Bliek, M. de Dtreu, W!. Fer- dinandusse, L. Mollet, J. H. C. Reverse, E. Reijnhout, L. Willeboer, G. J. Zembsch. Bind-examen: J. v. Zweden, C. Land man, 1 wegens ziekte geen examen ge daan. Ongelukken. De 76-jarige vrouw te Rotterdam, wier 'kleeren Donderdag middag in de echtelijke woning in brand zijn geraakt, tengevolge waarvan ze ern stige brandwonden over het lichaam had bekomen, is in het ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Te Amsterdam is een 72-jarig los-werkman in een kelder woning door gasverstikking om het le ven gekomen. De buren ruiken een sterke g.isluèiht en stelden een onderzoek in. Dje politie constateerde ,dat twee gaskranen openstonden, welke vermoedelijk door den ouden mar zeil geopend waren, nadat hij- in beschonken toestand was thuisge komen en vervolgens de deur achter zich gesloten had. Te Alem is bij" de steenfabriek een man van een pas- iseerende sleepboot gevallen en ver dronken De heer Assink, wethouder van Eibergen, is met zijn motor tegen een fietsrijder aangereden. Beiden wer den ernstig gewond. Van de in aan bouw zijnde Geref. kerk te Dloornspijk is de metselaar B. naar beneden gevallen en ernstig gewond. Zaterdagmiddag iweru te Papendrecht een 7-jarig jongetje door een vrachtauto overreden. Zwaar ge wond werd het ventje naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht Waar het kor ten tijd later overleed. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. Roofmoord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft onder Drach- ter Compagnie een roofmoord plaats ge had op den 82-jarigen J. Modderman. De alleen wonende grijsaard werd Vrijdag door zijn buren gemist en toen deze bij zijn woning kwamen, ontdekten zij, dat was ingebroken. In de woning vonden zij den ouden man op bed met ingeslagen schedel. De misdadiger(s) had((den) zich! toegang verschaft door het hakken van een ga.t in den muur naast de achterdeur. Dioor de hand door het gat te steken, kon men de deur openen en de woning binnen dringen Ook in d© woning werden spo ren van braak gevonden. De politie werd onmiddellijk met het geval in kennis ge steld en de deskundige van Ledden Hul- sebos uit Amsterdam is ontboden tot bet verrichten van waarnemingen. De bejaar de M. was niet geheel onbemiddeld en Toofzucht is dan ook' Wel de aanleiding tot den moord geweest. Onbetrouwbaar ambtenaar. fTe Roosendaal is door de politie aan- .geihouden, verdacht van verduistering van belastinggelden, zekere A. v. H., tijdelijk gemeentelijk deurwaarder aldaar. H ij wasjar ig. Een bakkers knecht, zekere P. te 's Hertogenbosoh, Was jarig en wilde zichzelf daarom eens extra tracteeren. 'Om aan het benoodigde geld te komen ,trok hij er tusschenuit met medeneming van het geld, dat 'Lij van de klanten voor zijn baas had ontvangen. Daarmee wilde hij naar België, doch op denaelfden avond reeds werd de man te Roosendaal aangehouden. Het geld was greotandeels al reeds verbruikt. Autobus verbrand. In de Reeestraat te Rotterdam is Zaterdagavond ieen autobus door het wtonloopen van den motor in brand gevlogen. De bus brandde geheel uit. i Auto-ongeluk. 'Te Jutphaas heeft Zaterdagmiddag een auto-ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Op den weg naast het Merwedekanaal trachtte de bestuurder van een auto zijn Wagen te draaien. Die manoeuvre van den chauffeur, die eerst kort geleden met het leeren besturen van een auto begonnen !was, mislukte, hetgeen tot gevolg had, dat de auto van den H/2 M. hoogen wal kant het Merwedekanaal inreed. De auto verdween bijna dadelijk onder water. De chauffeur werd door een schipper gered. Nekkramp. Een der patiënten, die in het militair hospitaal te Arnhem als lijdende aan nekkramp werd verpleegd ïs aan de gevolgen overleden. - Een booze haan. Het vierjarig dochtertje van den heer D te Oosterzee (Fr.) zon even in het kippenhok zien of ter ook eieren waren. Nauwelijks had de kleine het hoofd door de opening of zij kreeg een pik van de haan in het oog, zoodat de dokter er aan te pas kwam. De kleine zal het oog gelukkig kunnen I Tegenover het groote aantal vorstdagen is het aantal ijsdagen, die de meeste be- teekenis hebben voor de ijsvorming in onze binnenwateren, opvallend klein, waar door het begrijpelijk is, dat er betrekkelijk niet veel berijdbaar ijs is geweest in den afgeloopen winter. De belangrijkste vorstperioden waren: 21 November tot 2 December 10 dagen. 26 December tot 9 Januari 15 dagen. 9 Februari tot 21 Februari 11 dagen. 26 Februari tot 15 Maart 20 dagen. D'e eerste dezer vorstperioden 1 ver toonde de laagste temperaturen, waaronder van meer dan elf graden onder nul. Behalve dit groot aantal dagen met vriezend weer bracht de afgeloopen winter heel wat sneeuw. De vijf maanden van dezen winter brachten resp. 5, 10, 4, 6 en 2 sneeuwdagen, dat is in totaal 27, een aantal, dat zeker in ons klimaat maar zeer zelden voorkomt. („Vad.") (Bovenstaande overnemende, herinneren wij, dat nog op 21 Maart, begin der lente, op een gedeelte van de Bosthemer Kolk onder Ommen schaatsen gereden is op ijs van 19 centimeter dikte. Red. „Z.") Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag'. In de navolgende zaken, alle appèl zaken van het kantongerecht te Goes, inzake overtreding van de Leerplichtwet, werd eisch gedaan: J. N., 33 j., arbeider te Krabbendijke, A. L., 33 j., id. te Krab- bendijke, P. Z., 46 j., id. te Krabben dijke, L. v. P., 37 j., grondwerker te Waarde, C. v. B., 46 j., arbeider te 's Keerenhoek, IC. d. J., 39 j., id. te 's Hoe- renhoek, M. d. M., 55 j., id. te Kruinin- gen, J. W„ 44 j., id. te Kruininigien, J. B., 36 j., id. te Colijnsplaat, A. J., 40 j., id. te Colijnsplaat, P. B., 44 j., id. te Colijnsplaat en P. K., 39 j., id. te Kat- tendijke, ieder f 10 of 10 d. h.A. G., 48 j., arbeider te Wissenkerke en J. W. K., 38 j., schippersknecht te Ierseke, ieder f20 of 20 d. h.; A. C. d. N., 37 j., werkman te Goes 2 d'. h., voorw. proef tijd 1 jaar; K. S., ,35 j., arbeider te Ril land-Bath f 15 of 15 d.; St. v. K., 50 j., herbergier te Kattendijke f 15 of 15 d. h.; L. W. S., 48 j., arbeider te Kapelle f 15 of 15 d. h.; J. v. II., 34 j., koopman te Rilland-Bath f25 of 25 d. h.; overtre ding wegenreglement: A. Z., 23 j., land bouwersknecht te Waarde f5 of 5 d. h.; alle zaken met vernietiging of gedeelte lijke vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes. Fra'ude bij een verkiezing. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de strafzaak tegen P. J. S., arbeider te Echteld, gemeente Ochten, die door de Rechtbank te T'iel was vrij gesproken van ©èn hem ten laste gelegde bedrieglijke handeling bij een gemeente raadsverkiezing, tegen welke vrijspraak de Officier van Justitie was in appèl geko men. De Procureur-Generaal eischte de vorige week vernietiging van dat vrijspre kend vonnis en veroordeeling vair be klaagde tot 14 dag;en gevangenisstraf. Overeenkomstig dien eisch heeft het Hof thans den beklaagde veroordeeld tot 14 dagen. De veroordeelde teekende reeds cassatie aan. Over de wijze, waarop 't hier ge wraakte bedrog aan het licht kwam, deelt de „Am. Ct. het volgende mede: Een kiezer vroeg den voorzitter van het stembureau of deze er bezwaar te gen had, dat beklaagde hem hielp bij het uitbrengen van zijn stem. De voor zitter had daartegen geen bezwiaar. De kiezer noemde toen aan den beklaagde den naam van den candidaat, waarop hij wenschte te stemmen en de beklaagde ging daarop in het stemhokje en stemde voor zijn lastgever. Bij het openen der stembus bleek echter, dat er op den be- wusten. candidaat geen enkele stem was Uitgebracht en zoo lag de conclusie voor de hand, dat de beklaagde niet had ge- stemd op de hem opgegeven candidaat. 1.4620 H.A. bouw- en weiland aldaar voor f 3945 aan Jac. Abriahamse Sz. aldaar. (M. Ct.) MIDDELBURG. Gehuwd: L. C. v. Dal- jsen, 25 j. en L. Crucq, 22 j. Bevallen: C. .Oosterling geb. Schrier, d.; M. C. Everwijn geb. Behage, d. Overleden: A. Janse, 23 j., ongeh. z.; J. C. Gort, 84 j., weduwnr. K. Willem'se. GOES. Huw.-afk.22, Leendert Pïeter Maas, 26 j. jm. te Colijnsplaat en Janneke Johanna Talsma, 27 j. jd. te Goes. Geboren: 24, Johanna, d. v. Pieter Looise en Cornelia van Sorge. Eenige ge gevens over den jwinter. In het begin van den winter KWam de eerste vorst voor in den nacht van 8 Nov., toen de temperatuur daal de tot 0.8 graad beneden nul. Van dien datum af heeft het op een groot aantal dagen meer of minder sterk gevroren tot dat nn, voor het laatst in den nacht van 14 op 15 Maart de thermometer onder het Vriespunt daalde. Tusschen beide datums in kwamen niet tuinder dan 75 dagen voor, waarop de thermometer beneden het vriespunt daalde, (waaronder 16 dagen, waarop geen hoo- Ser temperatuur dian 0 graden Celcius '*ucd bereikt), n.l.: November 13, De cember 17, Januari 17, Februari 16, 12, totaal 75. De Christus. j Hij is gekomen tot het Zijne, j en 't Zijne heeft hem niet gekend Hij is gekomen ami te zoeken, j *tGezochte heeft zich afgewend; 1 Hij is gekounen om te redden, 'tVerloorne wees hem smaadlijk af: En wat Hij met Zijin bloed zou koopen, verried, verloochende hem laf. En toch, o smadelijk Verguisde, toch reikt Gij immer ons de hand; en toch Gegeeselde en Gekruiste, wijst Ge .ons den weg naar 'tVaderland; en toch, hoe diep We- U ook griefden, blijft Ge ons in liefde steeds nabij!; en waar wig aan het kruis 'U klinken in boo zen waan, daar zegent Gij! j Nóg wilt Gij arme zondaars redden, j hen winnen voor Gods Koninkrijk; nóg brengt Gij vree aan moed© zielen, j nóg maakt Gij geestlijk-armen rijk; 1 nóg wilt Gij helpen, nóg vertroosten, nóg brengt verdwaalden Gij tehuis, mits wij, aan eigen-ik steeds stervend, ,ons needrig klemmen aan Uw kruis. NELLIE VAN KOL. VLISSINGEN. Het aantal kiezers op de kiezerslijst 1924-1925 bedraagt voor de Tweede Kamer 10724, voor de Prov. Sta ten 10617 en voor den Gemeenteraad 10188. MIDDELBURG. Men verzoekt ons te melden, dat Vrijdag a.s. een openbare vergadering zal plaats hebben van de Chr. Reisvereeniging, afd. Walcheren, in het Militair Tehuis. Advertentie hiervan volgt. Faillissementen. Failliet ver klaard A. Baan, winkelier te Middelburg, Langedelft. Geëindigd het faillissement van Klaas Abraliainse, landbouwer te O. en W. Sou burg. D'e geëindigde staking te Rotterdam. Naar aanleiding van het genomen besluit tot opheffing van de staking, in de haven te Rotterdam, heb ben de vaste havenarbeiders overal het werk hervat. Ook de losse arbeiders heb ben zich weer aan de verschillende aan neem kantoren gemeld. Bij de Steenkolen Handelsvereeniging is echter een nieuw conflict gerezen. Het personeel van deze maatschappij had niet gestaakt. Toen nu Donderdagavond op den Diordtschen straatweg een aantal werkwilligen door stakers was mishandeld durfden Vrijdagmorgen verschillende ar beiders niet aan het werlc te gaan. De directie bood hun aan, in loodsen te over nachten. 'Reeds was er voor een aantal bedden gezorgd. Bevreesd voor nog meer molestaties sloot een deel der arbeiders zich echter hij de stakers aan. Zaterdagmorgen meldden zij zich weer doch nu weigerde de directie hun het loon uit te betalen op grond van het ple gen van contractbreuk. Ruim 400 man hebben daarop 'het werk neergelegd. De stakers hebiben daarop de bemiddeling in geroepen van den burgemeester, die zeide niet bemiddelend te kunnen optreden. („Tel.") Train- én autobusstaking te Londen. Het geheele tram- en auto- buspersaneel te Londen is Zaterdag te middernacht in staking gegaan. Bij de tramwegen was de staking volko men algemeen. Geen enkele wagen kan uitrijden. Wat de autobussen betreft, gold hetzelfde voor de London General Omni bus Company, welke bijna alle wagens in bedrijf heeft. Slechts een paar honderd z.g. „piraten" (particuliere autobussen) verrichten nog dienst. De desorganisatie van het verkeer met de voorsteden was ontzaglijk en men kan vandaag nog veel erger verwachten. Ten gevolge van de staking' ontstond reeds een overlading van de treinen en de undergrounds. Tienduizenden waren genoodzaakt de reis van hun woonplaats naar de hoofdstad en terug te voet af te leggen. De stad bood een vreemden aanblik. Imlm'ers, het verkeer wotrdt voor een zeer groot deel beïnvloed door het enorme aantal autobussen, hetwelk tegenwoordig op den weg is. In de Citv deed zich het zonderlinge geval voor, dat men, evenals een tiental jaren geleden, de klokken van de kerken kan hooren luiden. Een Exchange-bericht meldt dat de Electriciensbond een buitengemeen ern stige bedreiging heeft geuit. De bij deze vakvereeniging aangesloten arbeiders heb ben zich nl. bereid verklaard, om, ingeval men den dienst door onderkruipers laat waarnemen, tegenmaatregelen te zullen nemen door de levering van electrischen stroom stop te zetten. (Crt.) LONDEN. V. D. Naar vernomen wordt, zijn Engelsch-Fransche besprekingen op. hahden. Belangrijke instructies moeten geseind zijn aan den Franschen gezant te Londen, die eerstdaags een onderhoud zal hebben met Mac Donald. PARIJS. V. D. De sneltrein Ostende- Basel is nabij Moselle op een goederen trein geloopen. Er zijn 5 dooden en 10 gewonden. De materieele schade is zeer groot. LONDEN. V.D. Na het onderzoek, door het Hof van Onderzoek ingesteld om een einde te maken aan de treinL en omnibus- staking te Landen, zei de Secretaris van den Algem. Transp. Arbeidersbond, dat de verklaring van Lord Ashfield, dat zijn j maatschappijen genegen zijn zich te on derwerpen aan de publieke contröle, niet alleen een uitzicht opende tot oplossing van het huidige probleem, doch eveneens den weg opende om een einde te ma ken aan den verkeerschaos te Londen, door opheffing van den trein- en omni bus-concurrentiestrijd. Rotterdam, 24 Maart. Graanmarkt. Tarwe met zeer klein aanbod prijshoudend verkocht f 12.40 f 13, in een bijzonder geval iets meer be taald, afwijkende f 11.50f12. Rogge on veranderd f 10f 10.40. Gerst (cheval- lier) onveranderd f 12f 12.75. Haver prijs houdend bij gering aanbod f1011. Kleine groene erwten onveranderd f 19.50f23.50, kroonerwten onveran derd f18f22.75, schokkers lager en niet geheel te ruimen f 1720. Bruine boonen met kleiner aanbod, moeilijk te verkoop-en f28—f30, overigens van f9 f24, alles per 100 K.G. Veemarkt. Aanvoer: 483 vette run deren, 201 vette kalveren, 90 schapen en lammeren, 1300 varkens. Prijzen per halve k g.koeien 35, 47,5 50, 55—57,5; ossen 48, 54, 57,5; stie ren 45, 47,5, 51; vette kalveren 60, 75, 92,5; schapen 40, 45, lammeren f27 f38 a 40 p. st.; varkens 32, 34, 35,5. Koeien en ossen aanvoer ruim, handel redelijk, prijzen vrijwel op dezelfde hoogte. Enkele puikbeste beesten 2,5 ct. boven noteering. Stieren aanvoer matig, handel kalm, prijzen onveranderd. Vette kal veren aanvoer goed, handel tamelijk, prij zen bijna onveranderd. Enkele puik beste 5 ct. boven noteering. Schapen en lamme ren aanvoer onbeduidend, weinig handel, vrijwel de oude prijken. Varkens wederom groote aanvoer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Een enkele puik best ex. iets boven no-teering. Voor het bui tenland wordt gekocht. Zaden: Bruin Mosterd f65—f70, Geel Mosterd f 30£33, Blauw Maan- Maanzaad f 34f 36, Karwijzaad f130 ff 132, Lijnzaad blauw f 21f 23, Lijn zaad, wit f30f32, Kanariezaad f 23 f 24, Koolzaad f 22—f 24. Vlas: 13.500 K.G. blauw f 1,50—f2, 3300 wit Zeeuwsch f 1,35—f 1,50, 8600 K.G. Holl. geel f1,40—£1,90, 9000 K.G. Groningsch f 1,50f 2. Aardappelen: Brielsche Eigenhei- j- mers f 7,25f 7,75, Zeeuwsche Eigen- j heimers f 6,75f 7,10, Zeeuwsche Bonte i f7,508, Zeeuwsche Blauwe id, Poters j f 4f 4,75, Red Star f 6f 6,75, Bravo's j f6,50f 7, Limburgsche Industrie f4,60 1 f 4,75, Limburgsche Red Star f4,40 j f4,50, Drentsche aardappelen f4—f4,25 Malta 812 ent p. K.G., Zeeuwsche In dustrie f5,25f5,50. Eieren: f5,50—f6,50. Wisselkoersen. Berlijn 0.60O.6IV2 Brussel 11.771/211.87i/2 Parijs 14.8514.95 Landen H.631/2—II.641/4 Dollar 2.61 bieden .Weenen O.371/20.38i/2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste barometerstand 763,0 te Sten- sele, laagste 739,3 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 25 Mrt.: Matige, tijdelijk krachtige duidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaring, regen buien, zelfde temperatuur. MiddeiDurfi. Door den heer J. L. Her- togs, candidaat-notaris, plaatsvervanger voor notaris J. C. Blaupot ten Cate wer den Vrijdag te Brigdamme publiek ver kocht: Huis, schuur, boomgaard en bouw land te St. Laurens, groot 60 A. 7 c.A. voor f8150 aan J. Rjooze te Serooskerke; AMSTERDAM. V. D. Van werkgevers zijde wordt gemeld, dat heden .bij in voering van het nieuwe collectief contract in de bouwvakken weinig arbeiders de nieuwe voorwaarden geteekend hebben. Op verschillende bouwwerken is staking uitgebroken (o. a. aan de uitbreiding van het Centraal Station). Ook te Leiden zijn eenige stakingen uitgebroken. DEN HAAG. V. D. De Standaard ver neemt, dat de toestand van Jhr. mr A. F. de Savornin Lobman de laatste dagen weer achteruitgaande is. LONDEN. V, D- De Fransehe ambasa- d-eur had heden een onderhoud met den premier, Mac Donald. De Fransehe am bassadeur zou de bereidheid van zijn land hebben meegedeeld tot een voor waardelijke ontruiming van het Roerge bied, doch wenscht zich eerst van het Engélsehe standpunt te vergewissen, in dien Duitschland in gebreke zo-u blijken zich van zijn verplichtingen te kwijten. STOCKHOLM. V. D. Het Nederlandsch Turbine-schip „Stad Delft" is Vrijdag in de Baltische Zee aan den grond geloo pen. Verschillende pogingen om het vlot te brengen, faalden. De machine-kamer staat onder water. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een langdurig en geduldig gedragen lijden, in de volle verzekerdheid des geloofs, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, ADAM BAAIJENS, in den ouderdom van 56 jaren en 7 maanden. Dat zijn heengaan vrede was, lenigt onze smart. Wed. A. BAAIJENS— Murre D. J. DEKKER—Baaijens! C. DEKKER en Kind. J. M. BAAIJENS. J. E. BAAIJENS. Strekkende deze tot aïgemeene kennisgeving. Nieüwdorp, 21 Maart 1924. Heden overleed, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, onze innig' geliefde Echtgenoote,. Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, CORNELIA CLARI8SE, in den ouderdom van ruim 61 jaar. Uit aller naam, J. CIJVAT. Oost-Souburg, 23 Maart 1924. Spoorstraat 107. OPENBARE VERGADERING der Vereeniginq van Oud-Leerlingen der Land- en Tuinbouwcursussen te Veere, op VRIJDAG 28 MAART a.s ia de Bijz. School aldaar. Aanvang des avonds 7 ure. HET BESTUUR. aan diegene, die inaii bewijzen, dat wij bekeurd zijn voor boter- vervalsching. Met dank aan de vuile lastertongen, teekenen wij G. m. NIJSSE en Echtgenoote. 's-Heer Arerodskerke. H.H. PAARDENHOUDERS. Ho. 1097, Stamboek B. Vader Rubens B 695 Moeder Faurouche B 2205, wordt rondgeleid en staat ter dek king a f7.dekgeld en f8.veu- lengeld. Verkochte en verworpene worden voor drachtig beschouwd. Aanbevelend, J. DE JAGER, Driewegen. 0 recht genoemd de edel ste onder de meisjes boeken. werken zijn evenmin verouderd als modern, zij schitteren als ster ren aan den boeken- hemel. werken zijn daarom niet te vergelijken met de talrijke nietszeggen de boeken, die eveia flonkeren als een m e teoorsteen, om daaróa weer te verdwijnen), werken te lezen is ge nieten van eenvoudige schoonheid en fidele karakters. werken laten na lezing onuitwischbaar sehoo ne indrukken achter in het reine meisjeshart werken moeL elke vrouw,elk meisje.lezen. Zoojuist vers'chenen dé volgende her drukken v Vleugels I'le druk Op Eigen W/ieken He dr. De Wereld in! 8» druk. 0e kostschool van Menaer Beer. 8e dr. Prijs per deel, elk met nieuwe titel plaat. slechts f 150; in Uniformen Prachtband per de©! slechts f 2.25 Uitgave van D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope öoeken, Hang 98, Rotterdam en hij eiken soliden boekhandelaar verbrijgb of franco na ontv. v. postw bij 0. BOLLE. Merk „Spalty" 12 ct. per stuk. JLEIJNSE, Gravenstraat, hoek Markt, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3