No 148 Maandag 24Maart 1HH4 38e Jaargang Bollenland. LEVENSLEED. Binnenland. FEUILLETON. A A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel. Redactie no. 11; Administratie no. 58 'ostrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementspr ij s Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fO.CS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April op „de Zeeuw" abo'nneeren, ontvangen de nog vóór dezen datum verschijnende nrs gratis. Gezantschap bij den Paus. Het moet Worden toegegeven, dat er V|Oor het Protestantsch gevoel iets stui- tens ia ligt, dat Nederland een gezant schap heeft bij het Vaticaan. Indertijd is met goedvinden van alle partjjei een fdilijc gezan's hap inges'.él 1, doch later is dat gezantschap geconti nueerd geworden, omdat de regeering zei- de 't noodig te hebben als luisterpost eii milieu van inlichtingen. De A.-R. partij hoeft toen in die voort zetting berust; de C.-II. Unie daarentegen heeft op grond van de historie, met name van onzen worstelstrijd tegen de Pauselijke macht, welker willig werktuig de koning van Spanje was, zich te gen dezen post verklaard. En ook nu heeft zij schrapping van dien pjost voorgesteld, ook met 't oog op de Roomsehe opvatting dal de Paus het hoofd der Christenheid is, en als zoodanig door zending van een gezant ook door Nederland erkend en gehuldigd wordt. De antirevolutionaire partij heeft een voudig den post aanvaard omdat de Re geering verklaarde dien noodig te hebben een standpunt dat ook van Christelijk- Historische zijde in cas van andere zaken meermalen is ingenomen. Doch ook legde zij er den nadruk op «dat zij de Roomsehe uitlegging van de zen post verwerpt. Het verschil is derhalve clat de een ■daarover wel, de ander niet heen kon. Wij verstaan deze moeilijkheid ten volle. Wij hadden wel om wat liefs gewild dat minister Cort v. d. Linden dezen tijde: lijken gezantschapspost niet had voor gesteld. Want nu zitten wij er mee. Wij staan in dezen wel aan de zijde van den den heer Rutgers, doch ons protestantsch gevoel blijft er onbevredigd bij. Enquête voor Twente. Door een aantal leden der sociaal democratische K amerfractie werd een voorstel van wet ingediend, strekkende om een enquête in te stellen nopens het geschil in de textiel-nijverheid. Het voorstel wordt gemotiveerd met de bewering,, dat snelle oplossing van net geschil in Twente dermate geboden is, dat op inwerkingtreding der Arbeids geschillenwet niet kan worden gewacht- Toegegeven moet, dat aan den hangen strijd in Overijsels achterhoek hoe eer hoe beter een einde dient te komen. Niet langer mag duren de sociale ellen de, die daar wordt geleden. Toch lijkt het hoogst twijfelachtig, of snelle afdoening der zaak wordt bevor derd langs den weg, thans van sociaal democratische zijde ingeslagen. Ook is het niet gewenscht öm, terwijl de Arbeidsgeschillenwet in beide Kamers werd aangenomen en enkel op invoering wacht, voor het doel dat deze wet be oogt van een geheel ander middel gebruik •te maken. De Arbeidsgeschillenwet is er. En toen de heer Weitkamp voor enkele maanden in verband met het Twentsche ■conflict op spoedige inwerkingtreding der wet aandrong, antwoordde minister Aal- berse, dat dit tijdstip vermoedelijk tegen 1 April kon worden tegemoet gezien. Wenschelijker zou het daarom zijn om nog eens den minister te polsen en zoo noodig e enigen nieuwen drang op den bewindsman van Arbeid uit te oefenen. En kon dan met behulp der Arbeids geschillenwet een enquête worden inge steld, waartegen in dit geval naar onze meening geen bezwaar bestaat, dan had men terstond al. de gelegenheid om het nut dier wet aan de practijk te toetsen. Sneller? Zou werkelijk instelling een er parle mentaire enquête vlugger tot op lossing van 'het conflict kannen leiden? Men heeft gemeend deze vraag toestem mend te moeten beantwoorden, aangezien aan een enquête op grond van de Arbeidsgeschillenwet de door die wet geëischte andere pogingen tot onderhandeling dienen vooraf te gaan. Inderdaad zou de Rijksbemiddelaar moeten optreden en zou liet allicht komen tot instelling van een bemiddelingsraad. Gezien echter het feit, dat allerlei on derhandelingen reeds eerder hebben plaats gehad, zou het verloop dezer besprekingen vrij vlug kunnen zijn. 01' het tot het inroepen van arbitrage zou komen dient echter ten sterkste be twijfeld, waar de critiek van alle kanten heeft aangetoond, dat het standpunt der Twentsche werkgevers tamelijk zwak was. Afwachten van de uitspraak van een scheidsgerecht ware voor hen wat al te gewaagd. Zoodat dan den minister de weg tot het 'instellen eener enquête ingevolge de Arbeidsgeschillenwet zou openstaan. Op den weg echter, door de sociaal democraten jngeslagen, zal het voorstel alle parlementaire instanties hebben door te loopen alvorens het beoogde doel kan worden bereikt. Zeker is deze weg lang. Nemen we een oogenblik aan, dat het socialistisch voorstel niet voortkomt uit zucht om er een politiek voordeeltje uit te slaan, ook dan nog is de keus tus- schen de beide soorten van enquête niet moeilijk. Dan is de voorkeur aan de enquête der Arbeidsgeschillenwet, omdat zij snel ler werkt. Sneller, mits de minister zijn toezegging nakomt en de wet op 1 April doet in werking treden. 74). „Edna, geloof je dat? „Alle dingen, die gij biddende begeert, gelooft, dat gij ze ontvangen zult en zij zullen u geworden". Jezus heeft dat gezegd en als ik bid, dat mijn oogen geopend mogen worden, geloof je dan, dat ik zal zien? Men heeft mij gezegd, dat 'dat vader niet in het leven zul blijven. O, denk je, dat, nis ik dag en nacht bid en ik geloof en, o, ik wil, ik zal gel o oven denk je, dat Jezus mij hem zal laten zien mijn vader voor hij «sterft? Als ik maar eenmaal zijn lief gelaat mocht zien, dan zou ik bereid ziijn daarna weer blind te zijn. Heel mijn leven heb ik zijn gelaat gevoeld en ik ken het door mijn vingers; maar o, ik kan het niet bevoelen in het graf. Ik heb zoo ernstig en veel gebeden, sedert de dokter gezegd heeft, dat hij moiet sterven; ge beden, dat Jezus genadig voor mij mocht zijn en mij hem eenmaal laten zien. "Van nacht droomde ik, dat de Heere Jezus Christus bijmij kwam en Zijn hand op mijn oogen legde en tegen mij zei: „Uw geloof heeft- u gezond gemaakt". Ik werd schreiende wakker en met mijn eigen vin gers probeerde ik mijn oogen open te druk Een nieuw schandaal. Bijna achthonderd belastingambtenaren zijn in de Vereen. Staten wegens het ple gen van fraude gedurende de laatste drie jaren ten nadeele van de belastingen, ont slagen. Het onderzoek in deze zaak werd geleid door senator Couzens. Deze ver klaart,. dal de hoofdpersonen trachtten de belastingbetalers te bevoordeelen ten kos te van den staat en daarvoor gelden in ontvangst namen. Erkenning van Christus in de Grondwet. Een petitie van diep-gödsdiensligen aard is bij liet huis van afgevaardigden in Ame rika ingediend door den volksvertegen woordiger Patterson, van New-Jersey. De petitie was onderteekend door acht leden van de Presbyteriaansche Kerk van Ber- genfield (New-Jersey). In het document wordt voorgesteld, dit ken, maar het is nog 'alles donker, donker. Edna, wil je niet met mij bidden? En ge loof je, dat ik hem zal zien?" Edna nam het bevende gezichtje in haar zachte handen en kuste haar lippen ver scheiden malen. „Mijn lieve Hulda, je weet, -dat de da gen van wonderen voorbij zijn en Jezus wandelt nu ".niet meer op de aarde" om de zieken te genezen". 1 „Maar Hij zit naast den troon van God en Hij kon een engel zenden om mijn oogen aan te raken en mij mijn lieven vader laten zien. O, 'al was het maa-r eenmaal! Hij is dezelfde Jezus nog, Die medelijden had met Bartimeus. En waarom zou Hij ook geen medelijden hebben met mij? Ik bid en geloof en dat is, wat Hij gezegd heeft, dat ik moest doen". „Ik denk, dat de belofte slaat op gees telijke dingen én betee'kent, dat als wij bidden om kracht om verleiding en zonde te weerstaan, Jezus ons den Heiligen Geest zendt om allen bij te staan, die werkelijk streven naar het doen van Gods wil. Maar, lieve Hulda, een ding is zeker, zelfs al ben je blind in deze wereld, er zal een dag komen, dat God je oogen zal openen en je zult hem zien, die je lief hebt van aangezicht tot aangezicht, „want er zal geen nacht zijn" in die stad der rust geen behoefte aan zon of maan, want „het Lam is hare .kaai®". i 4 de preambule tot de grondwet als volgt zal luiden: „Wij, het volk der Vereenigde Staten, eerbiedig het gezag en 'de wet van Jezus Christus, den Verlosser en Koning der naties, -erkennendewensc-bende een meer volmaakte unie te vormen, de rechtvaar digheid te grondvesten, de binnenlandsche rust te verzekeren, in de gemeenschappe lijke verdediging te voorzien, de algemee- ne welvaart te bevorderen en zegeningen der -vrijheid aan ons zelf en ons nage slacht te verzekeren, verordineeren en grondvesten deze constitutie voor de Ver eenigde Staten van Amerika." De petitie is naar de juridische oom missie van het 'huis van afgevaardigden verwezen. Generaal Nivelle f De Fransche generaal Nivelle, die tij dens den oorlog gedurende korten tijd opperbevelhebber was van de Fransche troepen, is te Parijs overleden, tenge volge van een longontsteking. In Maart 1916 commandeerde hij de troepen, die op heldhaftige wijze de aanvallen op Ver dun weerstonden. Den 2den Mei 1916 volgde hij generaal Pétan op als opper bevelhebber van het tweede leger en be haalde vóór Verdun de successen van 24 October en 15 December. Den 14den December was hij benoemd tot opper bevelhebber van het Noorder- en Noord ■Ooster leger, ter vervanging van generaal Joffre. Hij leidde het offensief tnsschen Soissons en Auberive, doch de iègen- slag, dien hij toen ontmoette, deed hem vervangen door maarschalk Pétain (17 April 1917). Korte berichten. De Zw-eedscbe regeering heeft den rijksdag een wetsontwerp doen toekomen tot goedkeuring van een handelsverdrag tusschen Zweden en sovjet-Rusland. Volgens telegrafische berichten moet de O o stenrijk sche kanselier Seipel, wegens ziekte het bed houden. Zijn toestand is niet ernstig.' Reuter seint uit Jeruzalem: Donder dagavond zijn twee joden.. Rotstein en Broschman, te Jaffa beschoten en ge wond. Terwijl de politie de zaak onder zocht, werden er op drie Arabieren scho ten gelost. Broschman en een Arabier zijn aan hun wonden bezweken. De nieuwe begrooting voor de lucht vaart in Frankrijk voorziet in een contin gent van luchtstrijdkrachten, sterk 208 luchtescaders, 19 uchtcompagnieën en 10 technische compagnieën. Do Grieksche regeering heeft mede gedeeld, dat morgen, op den ver jaardag der Grieksche onafhankelijkheid, de republiek zal geproclameerd Worden. Zaimis heeft aan koning George een schrij ven gericht, waarin hij erop aandringt, af te treden in het belang van het Griek sche volk en hemzelf. Voor de eerste maal is de Duitsche -begrooting thans in goudmark opgesteld. De uilgaven voor de nakoming van het vredesverdrag worden begroot op zes honderdveertig millioen goudmark. „Hulda mijn dochter". Het kind gleed snel naai- de krib en rond ziende kon Edna haar zinnen niet gelooven; want daar aan de zijde van den zieke stond een gestalte, die zóó ge leek op meneer Murray, dat haar hart pijnlijk begon te kloppen. De hoek van de kamer was donker en -schaduwrijk, maar een diepe, sterke stem verdreef spoedig allen twijfel. „Ik hoop, dat je vandaag wat beter bent, Reed. Hier zijn wat druiven, die je zullen verfrisschen en je kunt er zooveel van eten als je trek hebt". Meneer Murray legde een prachtige tros druiven in de uitgeteerde handen en zette het mandje neer op den grond naast de krib. Toen hij een stoel van den muur nam en er op ging zitten, sloop Edna stil id-e kamer door en legde haar hand op Hulda',s schouder. Zij nam haar mee naai de voordeur. „Hulda, is meneer Murray hier wel ooit eerder geweest?" „O ja, heel -dikwijls, maar hij komt ge woonlijk later. Hü brengt al den wijn, dien mijn vader mag drinken en heel dik wijls perziken en druiven. O, hij is zoo goed voor -ons. Ik ben zoo blij, als ik' hem de stoep op hoor komen en dikwijls als vader slaapt, zit ik 's avonds te luisteren of ik den hoefslag van Meneer Murray's paard ook hoor. Hjo'e het komt, weet ik Nieuwe ontslagen bij de R. E. T. M. Die directie van de R. E. T. M. te Rot terdam heeft haar aankondiging, als zou den na de 108 bestuuiders en conducteurs nog meerdere leden van het personeel warden ontslagen, reeds spoedig nage komen en heeft nogmaals aan 74 man van haar personeel ontslag gegeven. De datum van dit ontslag- is no-g niet vastge steld, waarschijnlijk zal het ongeveer half April ingaan. Nog meer ontslagen zouden zijn te wachten. Een verdere bezuinigingsmaatregel van de directie is de intrekking van het vrije vervaar voor het werkplaatspersoneel. Al les het gevolg van de concurrentie met de autobussen. Autobus verkeer in Overijssel. Voor geheel Overij'ssel is een uniforme regeling verkregen betreffende het auto- bus verkeer. De regeling hoiudt o-.m. in: dat de maximumsnelheid 15 K.M. per uur be draagt; dat, ter vergoeding van de groo- tere slijtage van 'den weg, jaarlijks een door B. en W. voor eiken wagen afzonder lijk te bepalen bedrag mdet worden be taald; dat de autobus steeds moet voor zien zijn van een verbandtromrnel en een deugdelijk brandbluschapparaat, een en ander ter beoordeeling van de voornoem de politieautoriteiten; dat tijdens den rit ge-en staanplaatsen mogen wo-rden inge nomen; dat de ondernemer verplicht is, zijn auto-bus te do-en keuren of herkeuren door een daartoe aangewezen deskundige in de gemeente, hem door de politie van de plaats waar zijn hoofdkantoor is ge vestigd, aangewezendat om de 3 maan den een herkeuring plaats heeft, evenals de keuring voor rekening van den onder nemer; dat vjtn de beslissing der keur meesters beroep openstaat bij 'tbestuuvder afd. Overijssel van de Vereen, van Ned. Gemeenten. (Wij meenen, -dat aan de meeste üezer bepalingen in Zeelandaak wel behoefte bestaat .Red.) De p-ostchèqe- en giro-dienst. De Msb. schrijft: Ofschoon er nog geen officieele rnede- de-e-ling van is gedaan aan het publiek, kunnen wij thans voor zoo goed als zeker melden, dat rekeninghouders bij' den Pastchèque- en Girodienst thans over het volle bedrag van hun tegoed zonder- borgen kunnen beschikken, wanneer over dat tegoed geenerlei verschil van meening: meer bestaat, noch bij1 den dienst noch bij den rekeninghouder. De uitbetaling geschiedt dan via de bekende commissie tal het doen van uitbetalingen aan reke: ninghoiuders. Over den datum van heropening van den Pöstchèque en Girodienst is nog niets met zekerheid te zeggen nu de commissie, welke den minister advies zal uitbrengen over het to-e te passen systeem, haar conclusies niet zal bouwen op het rap- port-Duynstee, doch een opdracht van wij dere strekking heeft gekregen, .om zelf standig een onderzoek in te stellen. Zulk een zelfstandig onderzoek vordert uit den aard der zaak meer tijd. Een dezer da gen zal de commissie weer vergaderen, nadat eenige harer leden een onderzoek te Brussel en Parijs hebben beëindigd. Wanneer de cdmlmissie haar advies Over de vraag: centralisatie of decentra lisatie aan den minister zal hebben uitge- niet, maar ik voel m-ij zoo veilig, als hij hier is, alsof niets verkeerd kan gaan, zoolang liij in huis is". „Waarom heb je mij dit nooit eerder verteld? Waarom heb je nooit over hem gesproken „Omdat hij mij opdroeg nooit met iemand -er over te spreken hij zei, -dat hij het. niet bekend wilde hebben, dat hij wel eens hier kwam. Hoor, vader roept mij. Wlilt u niet binnenkanten en met hem spreken?" „Vanavond niet. Go-eden dag, Hulda. Ik zal gauw eens weer komen". Edna hoog zich voorover, kuste het kind haastig en ging heen. Zjij was nog niet verder dan het hek, toen meneer Murray het huis uitkwam. „Edna!" i Aarzelend bleef zij staan en wachtte op hem. „Ben je niet bang om alleen naar huis te gaan?" „Neen, ik hen vaak nog later buiten dan nu". Het is niet bepaald voorzichtig van je om nu alleen naar huis te gaan, wa-nt het zal heelemaa] donker zijn, voor je bp het hek van het park bent". Hij sloeg de teugels van het paard over zijn arm en geleidde het den weg langs. „Ik neem dien weg niet, meneer. Er is een pad door het bosch, dat veel kor- Uw eerst© taak 's morgens zij- zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig vers'uikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. 10 bracht, zal de Kamer nog hebben te beslissen over het toe te passen systeem. Volgens een mededeeling van den te- genwoordigen directeur van den' Pöst chèque- en Girodienst, den heer 't Hooft, is de reconstructie thans zoover gereed, dat de dienst zon 'kunnen worden, her opend. Van de rekeningen werd 93 pet. direct accoord bevonden; in 7 pet. be vonden zich één of meer fouten. Eerst zijn teen de verschillen met de rekening houders boven het nummer 100.000 op gelost, daarna is men met de rekeningen van 1' tot 100.009 begonnen en men is nu gekomen tot dc serie van 42.000. Op het oogenblik wórden proeven ge nomen ..rrjet het gecentraliseerd systeem en wordt het personeel in dit systeem zoodanig geoefend, dat de binnenkomende gefingeerde posten op één en denzelfden dag worden geboekt en gecontroleerd. Zuinigheid? Ieder op zij'n eigen terrein. Dat is de leus bij de departemenlen. Oorlog en Ma rine zijn beste maatjes, maar met elkan ders zaken hebben ze niets noodig en daarin komen ze elkander ook niet tege moet, al zou daardoor besparing van rijksgekl mogelijk zijn. In Den Helder is 'n marinehospitaal. In Rotterdam liggen mariniers. Wordt er nu te Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze getransporteerd naar Hel der! Dat er te Rotterdam ziekenhuizen en in Den Haag een militair hospitaal is, hindert allemaal niet. Zaterdag arriveerde te Rotterdam, na een tocht van mleer dan vier uur, de marine-zieken-auto uit Helder, met het noodige personeel, vier man. Een zieke marinier werd ingeladen en de terugtocht begon. Voor het geld dat dit vervoer kost, uitsluitend en al leen om te voorkomen, dat een marinier ergens anders kamt, dan in het Marine- hospitaal, had hij weken elders verpleegd kunnen worden. Maar wat geeft het ook. Het rijk betaalt! Gemeenteraad in sta king. Aangezien in de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Wisch de voorzitter niet de minste notitie nam van een bij vorig raadsbesluit inge stelde commissie uit den raad tot onder zoek naar de wijze van exploitatie der GelderschWestfaalsche Stoomtrami-Mij., waarbij de gemeente financieel geïnteres seerd is, door de G. S. T. en op de daartoe gestelde vragen ook geen wij ziging in zijn handing wenschte te bren gen of wel de commissie in de gelegen heid te stellen rapport uit te brengen verklaarde namens deze dr ten Bosch, dat het dan ook geen doel had verder te vergaderen en verzocht laatstgenoemde de overige raadsleden, die het hiermede eens waren, de vergadering piet de com missie te verlaten. Hieraan werd gevolg gegeven en mitsdien is sedert Vrijdag de raad van Wisch in staking. Dienst op Allerheil igen en Goeden Vrijdag. Door den directeur-generaal der Poste rijen is bepaald, dat, indien plaatselijke ter is dan de rijweg en ik kan door een opening in de haag van den boomgaard naar binnen komen. Goeden avond!" Zij keerde zich plotseling om van den gewonen weg, maar hij greep haar jurk vast en hield haar tegen. „Ik heb je eenigen tijd geleden gezegd, dat ik nooit toeliet, dat men mij! be spiedde; en nu met betrekking tot wat er gebeurde in de oranjerie, raad ik je aan am te zwijlgen. Begrijp .je mij?" „In de eerste plaats zou 'ik er mij niet toe kunnen verlagen o-m de daden van wie dan ook te bespieden; en in de tweede plaats knut u er van verzekerd blijven, dat ik mij niet druk zal maken ■over uw zaken, die mij geen belangstel ling kunnen inboezemen. Uw achting voor mij- moet wel heel gering zijn, als u zich verbeeldt dat ik mij slechts bezig houd met het nagaan van uw gangen. U kunt gerust die gedachte laten varen én ver zekerd zijn, dat ik het beschouw als iets wat mij' niet aangaat, waar u gaat en wat u verkiest 'te doen." „Mijn eenig verlangen was om mijn lieve Gertrude te bewaren voor den toorn, die zich boven haar hoofd zou- kunnen ontladen." (Wordt vervolgd). J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1