No 147 Zaterdag Maart 1914 38e Jaargang Dit de PraviHsls. Brukkere-ExploUanten iOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: La«g:e Vorststraat 68—70, G«es Tel.Redactie ne. 11; Administratie no. 51 Postrekening No. 33001. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummersf0.0S Pr ij e der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regal meer 10 oL Bij abonnement belangrijke korting. tft Kfjitimer bestaat uit twee bladen Zij, die zieti met 1 April op „de Zeeuw" abcrtroeeren, ontvangen de nog vóór dazen atafum verschijnende nrs gratis. De dames-mode. Uit bet „verloren hoeksken" van Het Laatste Nieuws: Hebt gij .opgemarkt welke modellen van vrouwenschoenen thans voorstaan in de uitstalramen Ei, het fameuze schoentje van As- schepcrster is er grof en smakeloos goed bi,]. De vrouwenschoenen zijn mirakels. Dat blinkt, dat glimt, dat schittert. Dat heeft golvende lijhen. punt lijnen, krullrjnen. Dat rust van voren op een zefiertje van een zool en van achteren op een schimmetje van eon halt. Het is subtiel, droomerig, onwezenlijk. Het is gemaakt van de soepelste leer soorten, zacht als extra-fluweelhet is bestikt met gouden en zilveren draadjes als cejiijn tapijtwerk; het heeft de meest irreëels kl ur n, van het edelste teer-roze, naar het sprookjesachtig lichte malve of groene; het draagt strikjes in brillanten echte of valsche, dat kunt gij evenmin onderscheiden als van de vrouw, die ze ■dragen zal strikjes in brillanten waar van de kleur gesorteerd is bij het koloriet van japon, handschoenen, of mantel, of bij de tint van het gelaat of bij de kleur, van de oogen. Hoé,kan de vrouw die dingen dragen? P.aken haar voeten dan den grond niet meer? bestaat er voor haar geen regen en geen modder? Geen harde keien? Er over klagen past niet. Het is een troost, als een vrouwenvoet op uw teen trapt, te weten dat het met zulke zomne- schoone voetjes gebeurt. Korts berichten. Er is een ernstige crisis uitgebroken in de Oostenrijksche metaalnijverheid, welke een gevolg is van het volslagen mislukken van de Weensche Jaarbeurs en van de hernieuwde eiscben van het personeel om loonsverhooging. In enkele fabrieken zijn reeds Op zich zelf staande stakingen begonnen. Be fabrikanten zelf kondigen een actie aan tegen den zwaren belastingdruk. liet Zweedsche ministerie van han del heeft bij do regeering een voorstel in gediend tot verhooging van de belasting op automobielen en wel van '15 tot 30 pet. van de waarde, daar de gr note in voer van automobielen verleden jaar een zeer nadeeligen invloed heeft gehad op de Zweedsche handelsbalans. Het geschil in de Twentse he textielnij v erh eid. Be directeur-generaal van den ar beid zal a.s. Dinsdag een conferentie honden met de partijen, betrokken vm het geschil in de Tvventsche tex tielnijverheid. Salarisverlaging. De redactie van „De Nederlander" schrijft onder een ingezonden stuk: Het verluidt, dat de ministers met ingang van 1 Mei, slechts zouden ge nieten 90 pet. van hun salaris, gelijk thans voor de leden der Algemeene Rekenkamer wordt voorgesteld. Een aantal Kamerleden blijkt reeds vrij willig afstand te hebben gedaan van 10 pet. van de hun toekomende scha deloosstelling, zoodat deze leden, se dert 1 Januari 1924, slechts 90 pet. van het hun grondwettelijk-toekomen- de bedrag ontvangen. Raadsdebat. Toen in den Goudschen gemeente raad de benoeming van een wethou der (den vierden) in behandeling was en een lid gevraagd had of deze func tie wel noodig was, ontspon zicli o.a. het volgend debat: De heer v. d. Staal (s.d.) heeft de overtuiging dat indien aan B. en W. werd gevraagd, zij zouden antwoor den, dat het werk niet mag verdeeld worden over 3 wethouders. Het doet verwonderlijk aan, dat het werk van den wethouder IJsselstijn, dat men zóó kon prijzen, zoo maar te verdoe len zou zijn onder het college. Spr. zegt, dat er minder edele motieven achter het doel van het voorstel zit ten. De heer Kamphuizen (c.h.): Dat is een insinuatie! De heer Van Staal4 (s.d.)Niet te gen u. Dr Hoffman (r.k.): Broekhuijs! (Dhr Van Staal is bij de Broekhuijs-loterij betrokken geweest, Red. Z.). De heer Van Staal (s.d.): Deze uit roep demonstreert het buitengewoon laag karakter van dit raadslid, dat ik niet meer zal erkennen. Spr. wijst er op, dat toen een ander dezelfde fout zou gaan maken, om hem in den raad hierover aan te vallen, het niemand minder was dan Dr Hoffman, die spr. in den trein daarover aan sprak en deze bestrijding streng af keurde. Toen heeft spr. Dr Hoffman verzocht zich daarmede niet in te laten, aangezien het spr. niet hetzelf de is van welke zijde dit komt. De uitlating thans door Dr Hoffman ge bezigd, teekent hem hoe laag, gemeen en smerig dit van hem is. Dr Hoffman (r.k.): Ik geloof, dat u mij begint te vreezen? (Tot den voorzitter: U is bang voor de socia listen. Mij had u al lang het woord ontnomen!) De heer Van Staal (s.d.) zal hier niet op ingaan en verder niets van het door Dr Hoffman aangevoerde meer hespreken. De S. D. A. P. Uit het verslag over 1923 van de S. D. A. P. blijkt, dat het aantal af- deelingen der partij op 31 December j.l. 591 bedroeg, tegen 583 op 31 De cember 1922. Het ledental daalde van 42.047 tot 41.230. Gewezen wordt op het feit, dat in de drie groote steden met een gezamenlijk aantal inwoners van 1.600.000 zielen, niet meer dan 10.000 sociaal-democraten georgani seerd zijn. Het aantal soc.-dem. Statenleden liep van 117 tot 107 terug. Bij de ge meenteraadsverkiezingen verwierf de S. D. A. P. in 362 van de 1129 ge meenten 1069 zetels. Het totaal aantai raadzetels daalde met ongeveer 3 per cent, van 1105 tot 1069. Post per vliegtuig. Op de ontworpen luchtlijn Rotter dam-Brussel-Straatsburg-Bazel zal, de proef genomen worden, de geheele post zoover ze brieven en brief kaarten betreft tusschen Zwitser land en Nederland per vliegtuig te vervoeren. De Rotterdamsche haven staking. Gistermorgen zijn voor de Scheep vaart-V ereeniging Zuid weer een hon derd werkwilligen van de Zuidhol- landsche eilanden aangevoerd en on dergebracht in een loods van de Hol- lana-Amerikalijn aan de Willielmina- kade. Naar die loods worden ook de ruim 400 werkwilligen overgebracht, die tot dusverre in de Galverstonloods aan de Lekhaven onderdak hadden. Al deze werkwilligen zijn over een tiental schepen verdeeld. Voorts wordt op eenige andere schepen gewerkt met bazen en eigen personeel. Van de stakers heeft zich ook gis termorgen niemand gemeld. Gister nacht 12 uur zijn op den Dordtschen straatweg drie werkwilligen, die van een terrein aan de Waalhaven huis waarts keerden, door een aantal sta kers aangevallen en mishandeld. De politie heeft de stakers uiteengedre ven. Een van buiten gekomen werk willige is gisternacht ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Hij is, terwijl hij op een in de Maashaven liggend schip werkzaam was, door een steenworp verwond. Inmiddels is de staking opgeheven. Nadat gisterenmiddag de Chr. Trans- portarbeidersbond, evenals de R.-K. besloten had, weder aan den arbeid te gaan, heeft gisteravond de Centrale Bond Van Transportarbeiders een le denvergadering gehouden, waarin ge stemd is over het al of niet opheffen van de staking. Ook daar was men in meerderheid vóór opheffing. De fe deratie wilde niet stemmen. De sta king is dus pTactisch opgeheven. Nederland Rusland. De heeren jhr mr Snouck Hurgron- je en Fentener van Vlissingen, die voor Nederland de besprekingen te Berlijn hebben gevoerd met vertegen woordigers van de sowjet-regeering, zijn in ons land teruggekeerd. Op het oogenblik vertoeft in ons land een uit zes heeren bestaande luchtvaart-commissie der Sowjets. Deze commissie is hier Voor het voe ren van besprekingen met de Fokker fabriek aangaande het plaatsen van. nieuwe, belangrijke orders van ver- kennings- en jachtvliegtuigen. Een kleinere Sowjst-commissc, on der leiding van den vlieger Schirinkin, is reeds verleden jaar permanent aan de Fokker-fabriek verbonden voorliet houden van toezicht op de uitvoering van reeds eerder geplaatste belang rijke bestellingen op oorlogsvliegtm- gen. De N. R. C. meldt nog: De onderhandelingen te Berlijn tus schen de vertegenwoordigers van Ne derland en Rusland zijn op een dood punt geëindigd. Van Russische zijde werd de eisch gesteld, dat Nederland hij liet begin van de onderhandelingen de Russische regeering de jure zou erkennen. Aangezien onze vertegen woordigers hiertoe niet gemachtigd waren zijn de onderhandelingen daar op gestaakt, zonder dat iets over de voortzetting ervan bepaald is. Men heeft echter bij het uit elkander gaan wederzijds meegedeeld, dat men ten allen tijde bereid is nadere mededee- lingen van de tegenpartij in ontvangst te nemen. Van een breuk is geen spra ke, maar evenmin ziet het er naar uit, dat de onderhandelingen spoedig zullen worden hervat. Nederland en België. In verband met de berichten over de belemmering van de vaart op de Wes'erscbelda door het ontstaan van een drempel in de vaargeul voor Val kenisse liet „Het Laatste Nieuws" door een zijner redacteuren een on derzoek ter plaatse instellen, waaruit alvast blijkt, dat het sensationeele nieuws in de „Times" en sommige te Antwerpen en Brussel in liet Fransch verschijnende bladen, als zou de haven van Antwerpen fel bedreigd zijn, schromelijk overdreven is. Een dezer bladen gewaagde naar aanlei ding van de verzanding te Valkenisse van de vele aanvaringen, welke dezen winter op de Schelde voorkwamen. De lezer moest den indruk krijgen, dat dit alles te wijten was aan de verzanding van de rivier op Neder- landsch gebied. De meeste aanvarin gen hadden echter zeer ver van Val kenisse en wel op Belgisch gebied, hoofdzakelijk nabij Austruweel plaats. Deze voorvallen werden alleen bij de verzandingskwestie gesleept, omdat zij dienst konden doen als koren op den annexionistischen molen. Sedert Maandag is het. baggerwerk' in de vaargeul van Valkenisse aan den gatig en men hoopt tegen 1 April ldaar te komen, zoodat de Belgenland, het reu- zenschip van de Red Star Line, dan weer naar Antwerpen zal kunnen op varen. Schepen met 30 voet diepgang kunnen zonder gevaar te Antwerpen binnen. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Werkgelegenheid in het buitenland. België: in de omgeving van Brus sel worden gevraagd dienstmeisjes voor alle huiselijke werkzaamheden, loon frs. 125200 per maand. Meubelmakers voor fijn beplakt werk of eiken werk, frs. 3.504 per 'uur. In Antwerpen en omgeving metaaldraaiers, frs. 2.80 plus 30 pet.; gereedschapmakers, fraisers, slij pers, frs. 3.07 plus 30 pet. Zeevarenden met goede papieren kunnen waarschijnlijk werk vinden op Belgische schepen. Ver wacht worden aanvragen voor grondwer kers aan de kanaalwerken. F r an k r ij kGoede landarbeiders, die kunnen melken of ploegen kunnen ge plaatst worden op een loon van minstens frs. 250 per maand, plus kost en huis vesting. Verder melkers, houthakkers, ploegers, voerlieden en schaapherders voor 200—300 schapen. Hun loon be draagt 200300 frs. per maand. Gezinnen zonder kinderen, waarbij de vrouw mede werkt. Loon frs. 600 per maand plus huis, groententuin en eenig meubilair. Boeren arbeiders voor alle werk, frs. 250 per maand. BietenboUw 1924Het loon van deze verbouwers zal minstens 300 frs. per H A. bedragen. Zij, die er heen wil len gaan, doen goed zich reeds nu aan te melden bij de arbeidsbeurs of den cor respondent in de gemeente waar zij wo nen. De aanneming geschiedt, einde April of begin Mei. Het hulppostkantoor te Driewegen wordt met ingang van 1 April a.s. om gezet in een poststation oncfer beheer van Mej. Verburg aldaar. De openstel- lnigsuren zijn: op werkdagen: 9.55 m. tot 10.25 m., 12.15 a. tot 1.15 a. en 6.20 a. tot 6.50 a. Het hulppostkantoor te Grijpskerke wordt met ingang, van 1 April a.s. om gezet in een post-, telegraaf- en tele foonstation onder beheer van Mej. L. Paauwe. De openstelling is vastgesteld als volgt: op werkdagen: 8 vm. tot 8 nih.; op Zon- en feestdagen geen dienst. Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de kantoorhoudster M. C. S. van der Weele van Grijpskerke naar West kapelle. Te Middelburg is den Officier van Justitie voorgeleid C. M. van beroep werk man, 28 jaar, wanende te Schoondijke, verdacht van verduistering van 9 balen Guana, ten nadeele van een kunstmest- fabriek te Vlaardingen, gepleegd te Bres- kens op 11 Maart 1924. Verdachte is na verhaar door den Rechtercommissaris overgebracht naar het huis van bewaring. Middelburg. Door de politie alhier is te Venlo aangehouden een 18-jarig meisje, dat haar dienst te Middelburg heimelijk had verlaten met medeneming van een portemonnaie met geld van haar mevrouw. Het bleek, dat het meisje te Venlo vertoefde in de woning van een vrouw, die slecht bekend staat op zede lijk gebied, en die aanvankelijk ontkend had, dat de bij; haar inwonende, die een valschen naam op gaf, de gezochte was. Daar het meisje onder voogdij stond en de vrouw haar met opzet trachtte van onder het wettig gezag te halen, zal deswege tegen die vrouw proces-verbaal worden opgemaakt Goes. De strijd in Twente. Na al hetgeen wij reeds hierover in ons blad hebben geschreven, behoeven wij nu niet meer uit te weiden over de worsteling, die daar reeds zootvele weken in Twente gaande is. Het is daar een bange strijd tegen het onverzettelijk liberalisme der werkgevers. Over den toestand aldaar hoopt Maandagavond in „De Plóns van Oranje" dhr J. Vunderink, secr. van den Chr. Texlielarbeidersbond „Unitas" te spre ken. Wij wekken gaarne al onze lezers op, dezen spreker over deze zioo ernstige zaak te gaan hooren. Men steune moreel en financieel de uitgesloten arbeiders in Twente. Goes. Deze week namen wij een be richtje op, dat het Zuid-Bevelandsch a ca- pellakoor van 2831 Maart zich te Am sterdam op een tentoonstelling zou doen hooren. Het spijt ons nu, dat dit be richtje geplaatst is, daar wij: officieel ver namen, dat ook op den daar tusschen liggend en Zondag (30 Maart) daar een uitvoering zal gegeven worden. Wij ver trouwen natuuilijk wel, dat aan deze laat ste. uitvoering de Christelijke leden van het koor niet zullen deelnemen, maar het blijkt toch ook hier weer, dat men het van sommige zijde ons, Christenen, zeer moeilijk maakt, om een neutrale vereeniging door lidmaatschap of bijdrage te steunen. Ktoetlnge. Alhier is een ouderavond gegeven, waaraan door de onderwijzers der 4 hoogste klassen een openbare les was verbonden. Tegenwoordig waren o.a. de burgemeester, de 1ste wethouder en eenige andere leden van den gemeente raad. Vele ouders waren ook aanwezig. Achtereenvolgens werden in iedere klasse 3 lessen gegeven, die door de ouders met de meeste aandacht werden gevolgd. Na afloop werden de kinderen op choco lademelk en andere versnaperingen ge- tracteerd. Echt voldaan over den wel geslaagden avond keerden kleinen en grooten huiswaarts. lerseke. De A.-R. Kiesvereeniging alhier vergaderde Donderdagavond in de Chr. school Kakeldans. Door den heer M. Wil- lemsen werd op keurige, duidelijke wijze ingeleid: „Overheid en Eeredienst". Op deze inleiding volgde een zeer prettige bespreking, waaraan verschillende perso nen deelnamen. Indien zich geen bijzon dere dingen voordoen, zal d© kiesvereeni ging in Oct. a.s. D.V. weer bijeenkomen, waarna er 's winters maandelijks verga derd zal worden. (Belangeloos ingezon den. Red.) Wemeldinge. Gisteravond liepen de sleepschepen „Hendrika", schipper Spaan, „Anna", schipper v. Dodewaard en „Sint Antanius", schipper Meijer, allen ge laden met steen van België en bestemd naar Den Haag en Voorburg, in de bui tenhaven aan den grond. Daar het vallend water was, bleven genoemde schepen zit ten. Met vier sleepbooten „Veergat", „Scaldis", Alida Elizabeth" en Luctor61'! werden, na anderhalf uur te hebben ge trokken, de schepen vlotgebracht. H&edekensfcerke. In de Vrijdagnamiddag gehouden raadsvergadering was het lid Steenbakker zonder kennisgeving afwe zig. Mededeeling geschiedt, dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs. Ver der wordt besloten, evenals verleden jaar, niet mede te gaan met de invoering van den zomertijd door het klokluiden telkens een Uur later te doen geschieden. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten in hooger beroep te gaan ran het vonnis der arr.-rechtbank te Middelburg, waarbij de gemeente in het ongelijk gesteld is, inzake de uitbetaling aan het hoofd der school ran gelden voor het geven van vervolgonderwijs. (Dit betreft een quaestie over de beteekenis van het woord „gelijktijdig".) Aan den nieuwbenoemden brievengaarder A. Gas tel te Driewegen wordt vergunning ver leend voor zijne woning een hek tot afsluiting op gemeentegrond te plaatsen ten eene jaarlijksche retributie van f2.50. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1923, het geen voor belangstellenden ter visie zal worden gelegd. Na ampele discussie wordt zonder stemming aangenomen het voor stel van B. en -W. om vooralsnog niet over te gaan tot verharding rail een gedeelte van den Zwaakschen dijk tot aan de hofstede van P. Hoondert te 's Gravenpolder, zulks om de hooge kos ten en omdat de meest belanghebbenden toonen er zelf al heel weinig voor over te hebben, doch een beschikbaren voor raad geklopte blikken er in te laten bren gen alsmede zand, wat dan voldoende is te achten. Bij de rondvraag wijst dhr. Boone op het ongeregelde loopen van de dorpsklok. De voorzitter zal er den betrokkene op wijzen. Gapinge. Woensdag gaf de Chr. Zang- Vereen. „Crescendo" haar openbare uit voering in de Geref. Kerk. De eere-voor- zitter J. Verhage opende het samenzijn met gebed, spreekt/ een kort openings woord, waarin naar voren gebracht werd waartoe het Christelijk lied moet be oefend en gaf daarna directeur en leden gelegenheid, om hun zang den talrijken aanwezigen te brengen. Viel er te ge nieten van het schoone in enkele num mers, jammer, dat de nummers 4 en 10 derailleerden. Door herhaling werden de fouten ten deele hersteld. Toch mag gezegd, dat dit samenzijn nog een goede ure bereidde, wat zeer zeker nog ver hoogd werd door den solozang. Souburg. Vrijdagavond had in de open bare school de eindles plaats van het eerste cursusjaar van den landbouwcursuB tornden leiding van dhrn. Ruitenbeek van Koudekerke en Meijer van Ritlhem. Te genwoordig waren de commissie van toe zicht dhrn. Kodde, Louwerse en Leijnse, en de heer Stevens, landbauwconsulent. Nadat de heeren Meijer en Ruitenbeek de deelnemers hadden overhoord, werden tot de 2de klasse bevorderd: A. Cla- risse, A. Steur, P. Kodde, Matth. Vos, W. de Wolf, A. van Leeuwen, IL Allaart, D. Tange, L. Tange, M. de Witte. Dhr .Stevens sprak vervolgens de leer lingen toe en wekte ze op om gedurende dezen zomer het geleerde te repeteeren. Ook hoopte spr., dat het gemeentebestuur van Souburg zal medewerken. Waar een groot deel der bevolking landbouwer is en de landbouw zulk een voorname factor is, heeft deze cursus recht op een goed lokaal, verlichting en verwarming. Spre ker hoopt dan ook op een krachtige medewerking. Dhr. Kodde sloot zich als voorzitter der commissie van toezicht Hij het gesprokene aan. Aardenbirrg. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Klei nen Boonpolder, werd de heer G. Ph. Wijf fels oneervol ontslagen als ontvanger griffier. Gisterenmiddag had de boomen rooier A. S. het ongeluk een zwaren tak op zijn hoofd te krijgen. In bewuste- loozen toestand werd hij naar het zieken huis gebracht. Hij overleed spoedig. Stavenisse. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering is benoemd tot wet houder in de vacature wijlen dhr O. Brood- man, dhr Jac. Gaakeer. Oud-Vossemcer. De landbouwvereenï- ging alhier besloot in Jan. j.l. ziek af te scheiden van de Zeeuwsche Dandbouw- maatschappij. Een aantal der minderheid die voor de aansluiting bleek) heeft zich thans opgelost in een nieuwe afdeeling die aanvankelijk ruim 20 leden telt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1