P Mo 146 Vrijdag SI Maart 38e Jaargang rkoopingen LEV EN SLEED. Binnenland, Staten-Gsneraal. li I 7 Maart 1924, anden, jaard, FEÜ8LLETOW, I den Notaris JOH 10 uur, te Ovezand, B. Verbeek, van Ovezand, in den rtpolder, samen l 40 c.A. 1. S. Vermue tot 1924. :rceelen. te 2 uur, te '8 Hee rberg bij Van den 's Heerenhoek. aan H A 89 A. 40 e.A. Raas tot na roo fceelen en in massa. bekomen bij ge en bij de Nota te Oostburg en !H te Audenaerde A OER! oo n flinke ?el, omdat j te eten"! zijn zachte teerd dooc een rblad |l<Je". Kng. Brakkers-Exploitanten B08TERBAAN LE COINTRE GOES BureauxLange Vorststraat 6870, Goes Tot.: Redaetie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 April op „de Zeouw" abowneeren, ontvangen de nog vóór dezen datum verschijnende nrs gratis. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, ft.— Losoe nummersfO.Of Prijs der A d v e r te n ti n: regels f 1.20, elke regol meer 30 oL Ij abonnement belangrijke korting. Een aangrijpende brief. Gelijk men weet, vertoeft de Vlaming Bonus beschuldigd van activisme nog altijd in de gevangenis. Zijn kinderen hebben nu aan den Belgischen minister van justitie, den heer Masson, een brief gezonden, waarin o. m. wordt gezegd „Onze geliefde vader wilt gij niet vrij laten, omdat hij getrouw .blijft aan zijn heilige overtuiging, die ook de onze is, n.l. dat de Vlamingen hun beloofd, maar nog altijd onthouden recht niet kunnen verkrijgen in den verfranschten, gecen- traliseerden staat België. In de plaats van die Vlaanderen-doo- dende eenheid willen wij de levend makende eendracht tusschen een vrij Vlaanderen en een vrij Wallonië in oen onafhankelijk en onzijdig België. Vader, die rechtvaardige gedachte, waar voor hij ook gedurende de bezetting op trad, doen verloochenen, zult gij nooit kunnen, mijnheer de minister, al hieldfc gij hem nog jaren in de gevangenis. Lie ver zal hij gekerkerd sterven dan ooit verraad te plegen. Gij beschouwt in uw verklaring van 19 Februari in den senaat, vader als een soort gijzelaar, dien gij alleen zult los laten als de Vlamingen den strijd voor hun recht staken. Dat is een onmensche- lijke daad, die gij daar stelt, mijnheer •de minister. Zooals dr Jacob het op iedere amnestie meeting herhaalt, zal de strijd dus voort gaan, tot gij zult inzien dat vader voor uw politiek van onrecht en ongelijkheid nog gevaarlijker is in zijn dwangarbeiders cel dan daarbuiten. Wij zullen jntusschen onzen teerbemin den vader steeds met onze vurige liefde voor hem en voor Vlaanderen omringen en onze zwaarbeproefde moeder steunen en door ons goed gedrag en voorbeeldi- gen arbeid troosten. De goede God, die ons tot hiertoe zien- deroogen beschermd heeft, zal ons en vader blijven bijstaan en zijn lijden rijke vruchten doen voortbrengen voor Vlaan deren'? redding". Bijgeloof. Een der Fransche bladen vertelt, dat de laatste rust van Lenin door een eigen aardig accident verstoord is, dat onder dc bijgeloovige bolschewiki en er schij nen er nog velen te zijn een panischcn schrik verspreid heeft. Het mausoleum van den grooten leider der sovjets wa9 in zware steen en op een plaats gebouwd, waaronder een niet meer gebruikt riool liep. Maar de gewelven der rioleering konden de zware constructie niet dragen en deze is nu plotseling door den grond gezakt. Onmiddellijk is men begonnen de schade te herstellen en het stoffelijk overschot van Lenin weer op de oude plaats te brengen. Maar het feit heeft een overweldigenden indruk gemaakt en wordt algemeen als een slecht voorteeken beschouwd. Korte berichten. Een amateur aan de Zuidkust van N. Z. Wales (Australië) beweert duidelijk muziek en zang gehoord te hebben van «en omroepstation in Californië. Hij ge- 72). Eten uitdrukking van walging gleed snel ■over Edna's bleek gelaat; zij liet de hand van haar vriendin los en vroeg op koelen toon: „Vindt je moeder die wandelingen met meneer Murray goed?" „Och Vieve deugd, kijk niet zoo plechtig cV7 heusch ik weet het niet! Ik neo naar er nooit een woord van verteld. e.SÜ .tegen haar, dat ik hem had ontmoet, en ik liet haar een paar bloemen zien, die hij mij had gegeven, maar zij ?.rg -vemig notitie van de zaak. Se- hij mij verscheiden keeren houquetten gestuurd, en ofschoon ik ze voer mijn oom heb verborgen, zag moeder ze wel in mijn kamer en zij moet wel hebten vermoed, vanwaar ze kwamen. Na- nnlijk kan hij niet in de pastorie komen hij niet met oom of moeder wil spreken. Zle 6r niets geen kwaad in, dat ik met nem wandel of praat, als ik hem toevallig ontmoet. O, wat zijn die lelies mooi, die r over den rand van het aquarium ™?eDi' Me.1}eer.. Murray heeft eens ge- segu, dat hij mij al de mooie dingen op bruikt daartoe een eenvoudig ontvang toestel met slechts twee lampen. Indien blijkt, dat het inderdaad bedoeld station was, dat hij hoorde, is dit een wereld record voor draadlooze telefonie op lan gen afstand. Officieele cijfers toonen aan, dat de 'onderstand aan werkloozen in Engeland in vijf jaar tijds (19191924) 171 millioen pond sterling heeft gekost, waarvan 13 millioen p. st. aan administratieve kosten afgaan. Volgens bericht uit Moskou heerscht op verscheiden punten van het sovjet- bondsgebied, met name in het Zuiden en Zuid-Oosten, een ernstige vlektyphus- epidemie, welke zich snel uitbreidt. Tengevolge van hevige regens zijn de Taag en de Mondego buiten hun oevers getreden. Een deel van Lissabon staat onder water en een vijftiental men- schen zijn omgekomen. Ook in de pro vincie zijn tengevolge van overstroomin gen personen om het leven gekomen. Te Campolide (Portugal) is een pas gebouwd huis van vier verdiepingen in gestort. Er zijn 15 dooden, terwijl 30 personen nog onder de puinen bedolven liggen. Uit Tokio wordt gemeld, dat een aardbeving het eiland Sachalin geteis terd heeft. Er zijn talrijke slachtoffers. De transportarbeidersbond heeft het geheele personeel van de Londensche trams en omnibussen instruct e gegeven het werk heden nacht 12 uur neer te leg gen, tenzij in dien tusschentijd een be vredigende regeling tot stand komt. Gistermorgen is de eerste Ilongaar- sche kindeitrein te Antwerpen aangeko men ,met ongeveer 600 zwakke kleintjes. Er was veel belangstelling voor dé kin deren, die zichtbaar ondervoed waren en zeer schamele kleerkens droegen. Vele pleegouders ontvingen de Hongaarkens met tranen in de oogen. Einde dezer maand -of begin April volgen nog enkele kindertreinen. Uit Donaueschingen Wordt gemeld dat bij een inbraak in de vorstelijke verzamelingen de vorstelijke familie-sie raden, ^ie een hooge waarde vertegen woordigen, gestolen zijn. Er zijn twee personen in hechtenis genomen, die ver dacht worden de daders te zijn Spoorwegpersoneel. Reeds werd in ons blad melding ge maakt, dat vertegenwoordigers der vijf Vakbonden van spoorwegpersoneel dezer dagen te Utrecht in gecombineerde ver gadering bijeen zijn geweest en daar de vraag hebben overwogen in hoeverre met eenig kans op succes het mogelijk zal wezen om het geheele spoorwegpersoneel hier te lande te adviseeren de „Verkla ring" niet te teekenen, waarin de Direc tie, in verband met de door ,haar reeds ingevoerde en eventueel verder in te voe ren loonsverlaging, van het personeel eisclxt, dat het nu en in de toekomst „afstand van rechten" zal doen. Indien, wat niet te wenschen is, de Minister van Waterstaat aan dit voorstel van de Spoorwegdirectie zijn goedkeuring zal verleenen en omtrent de te voeren actie onder de Vakbonden volkomen over eenstemming wordt verkregen, dan staat „Le Boca,ge" zou laten zien; maar ik vrees, dat hij zijn belofte vergeten heeft en ik „Ahl Juffrouw Gertrude, hoe kunt ge aan mij twijfelen? Ik ben hier om mijn belofte te ven-uilen". Hij duwde de takken van een grooten palm op zij, die hen scheidde en op hen toekomende, nam hij Gertrude's hand en trok die door zijn arm. Daarbij keek hij bewonderend en verlangend in haar blo zend gezichtje. „O, meneer Murray! Ik had geen idee, dat n zoo dichtbij was. Ik zou zeker „Dacht u, dat u aan mijn oogen kon ontsnappen, die u altijd zoeken? Sta mij toe uw leidsman te zijn bij het bezichtigen van „Le Bocage", inplaats van juffrouw Edna hier, die er uitziet, alsof .ze u een standje gemaakt had. Misschien wil zij zoo goed rijn hier te wachten op ons, en ik zal u in minder dan ben half uur terug brengen". „Edna, wil je hier op mij wachten", vroeg Gertrude. „Waarom kan meneer Murray je niet weer naar huis brengen? Hier is niets meer te zien". „Sta ons toe, dat zelf te beoordeelen, alsjeblieft. Hier is een der laatste 'Pa- rijsche bladen, dat je zeker wel bezig zal houden, tot wij terugkeeren". Norman Arthur wierp haar een courant een groot conflict in het spoorwegbedrijf te wachten, omdat, gelijk bekend is, de Directie haar personeel met dienstopzeg ging dreigt, indien het weigert deze Ver klaring te teekenen. 'Uitgezonderd de Prot.-Chr. Organisatie, die tegen het beleggen van vergaderingen en betoogingen op Zondagen principieels bezwaren heeft, hebben de vier overige Vakbonden de actie ingezet met een be tooging, die op 30 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden. Vooraf houden echter alle 5 bonden nog huishoudelijke con gressen om van hun leden een beslis sing te krijgen of inderdaad tot niet- teekenen der Verklaring zal worden be sloten. De Prot.-Chr. Bond houdt deze vergadering op Donderdag 27 Maart a.s. te Utrecht. I)e staking in de Ro t,ter damsche haven. De Scheepvaart-Vereeniging Zuid heeft uit Middelharnis 230 en uit Katwrijk on geveer 200 werklieden naar Rotterdam laten komen om in de haven te werken. De nachtploegen van de firma Swarttouw zijn opgekomen en hebben gewerkt in de Waalhaven. Verder wordt hier en daar op enkele schepen met hulp van bazen getracht het werk aan den gang te hou den. Van de stakers heeft zich gister morgen niemand op de daarvoor aan gewezen plaatsen gemeld. In het alge meen is er geen verandering in den toe stand. Invoer uit België. Nog immer wordt in verband met den lagen franc-koers heel wat goed in Bel gië opgekocht en naar Nederland ge- importeerd. Het gevolg is, meldt de „Maas bode", dat de expeditiekantoren in de grensgemeenten het razend druk hebben en vooral die te Roosendaal, waar aan die kantoren met dubbel personeel en tot laat in den nacht veelal moet wor den gewerkt om alles op gercgelden gang te houden. Er zijn dagen, waarop .alleen van expediteurs en particuliere reizigers tot 1520 duizend gulden aan invoer rechten worden ontvangen. De Belgische autoriteiten schijnen dan ook niet van plan, dat alles lijdelijk te blijven aanzien. Althans het te Roosendaal verschijnende dagblad „Do Grondwet" meent te we ten, dat het Belgische gezantschap le Den Haag dezer dagen heeft geïnformeerd naar den omvang van den invoer uit Bel gië te Roosendaal, in verband met de maatregelen, welke de Belgische regee ring voornemens zou zijn te nemen. De Tribune in last. Als uw machtige arm 'liet wil Dan wordt zelfs de Tribune niet be- ZOTgd. De loopers van het communistische blad waren ontevreden over hun pa troons (o hatelijk woord) wegens een ontslag-, kwestie. Dus begonnen ze den heiligen klassen strijd. Maar ze hadden niet gerekend op hun bolsjewieksche werkgevers. Die trom melden wat mannetjes op om de kranten toch rond te brengen. Vanzelf dat uit de bewuste stakersmonden de verschrikke lijke woorden: onderkruiper, maffer knal den, precies zooals het blad, dat ze rond brachten hun had voorgeschreven. Hoort, nu het bolsjewieksche orgaan jammeren „Wij zijn dan nu zoo ver dat wij als communisten, die overal en altijd in de voorste gelederen der .strijdende arbei dersbeweging hebben gestaan en nog toe en geleidde Gertrude door een van de glazen deuren naar huiten in het park Edna ging ep den rand van het aquari um zitten en de hongerige kleine visclijes zwommen dicht naar haar toe. 't Wlas alsof zij haar om de kruimels vroegen, die zij daar gewoon was dagelijks rond te strooien. Maar hun zwijgende bede werd vandaag niet opgemerkt. Het was tevergeefs, dat zij tegen zich zelf zei: „Norman Arthur is niets voor mij, waar om, zou ik er iets om geven, of hij Gertrude lief heeft? Zij is mooi en innemend en vol vertrouwen; als hij haar goed kent, moet hij haar liefhebben. Het gaat mij niets aan. Wtij zijn niet eens vrienden, wij zijn erger dan vreemden, en het kan mij niets aangaan wie hij liefheeft of wie hij haat". Haar eigen hart lachte om haar woor den en antwoordde spottend: „Hij is mijn koning, mijn koning! Ik heb hem gekroond en den scepter gegeven en over mij regeert hij koninklijk!" In beklagenswaardige vernedering er kende zij, dat zij het onmogelijk had be vonden om haar gedachten van hem af te trekken; zijn donker gelaat achtervolg de haar als een spook bij dag en bij nacht Al deinsde zij terug voor zijn gezelschap en al vreesde zij voor rijn karakter, zoo kon zij toch geen getuige zijn van zijn liefdevolle manier van doen tegen Ger- staan, en die elk oogenblik bereid zijn om, als het moet, ons geheel voor den strijd te geven, nu door enkele verdwaas den en idioten voor „onderkruipers" en maffers" gescholden worden." Het is te onthouden voor een volgen den keer, als de werkgever, bij wien ge staakt wordt, toevallig geen communist is, meent het Centrum. Fraude aan het Rijkspaspoörtenbure&u. De politie heeft aangehouden drie kler ken van het Rijkspasp oortenbureau te Den Haag, verdacht van verduistering van gel den, welke verkregen waren dootr het on gerechtigd gebruik maken van visumstem pels. De vreemdelingenpolitie merkte, dat een buitenlandsche artiste in het bezit was van een jaarvisum, terwijl haar slechts een korter verblijf in ons land mocht wor den toegestaan. Hierna bleek) dat .de fraude meermalen gepleegd was. Het geld dat voor het visum in rekening werd ge bracht, hielden de klerken achter. Van de aangehoudenen is er een op vrije voeten de andere twee zijn ter beschikking van de justitie gesteld. i Tweede Kamer. De Russische kwestie werd ook gis teren nog besproken. Er lagen twee mo ties over klaar. Een van den com'miunist v Ravesteijn, die onvoorwaardelijke er kenning der Sovjetrepubliek eischte. Deze motie werd met 87 tegen 1 stem verworpen. Een tweede motie (en wel van dhr. Troelstra) stuwde in eenigs- zins vagere termen in dezelfde richting en drong er bij de Regeering op aan, dat zij bij het trachten van een zoo spoedig mogelijke hervatting der politieke betrekkingen, rekening zal houden met de uitspraak der Kamer, dat het aan- knoiopen dier betrekkingen is in 't be lang van het herstel van Europa en van de economische opleving in ons eigen land. Ook deze motie werd verworpen en wel met 63 tegen 24 st. Vóór stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-de mocraten, de heeren Braat en De Boer {Plattelandersband), mej. v. Dorp (lib.-) en de heer Wijnkoop (O. P.) Wonder genoeg, niet dhr. v. Rappard, die toch eerst zoo Russisch gezind scheen! Belangrijk was nog de kwestie van bet gezantschap bij den Paus, de nachtmerrie van zoovelen, die Rome in onze dagen het groote gevaar achten. Ditmaal Was het niet dhr Kei-sten, die met het amendement tot schrapping aan kwam, maar een deel der Ghr. Hist frac tie, ondanks het feit, dat verleden jaar dhr Schokking zelf verklaarde, dat hij het niet gewenscht vond ieder jaar over deze kwestie te stemmen. Dit laatste her innerde mr Rutgers hem even. Ongetwijk fela ging mr. Marchant te ver, door den heer Schokking te sarren, dat hij louter ter wille van zijn kiezers aldus handelde, en bovendien in zijn hart even vurig op verwerping als op' aanneming van zijn voorstel hoopte. Wij moeten den heer Schokking op zijn woord ge- looven, dat hij niet handelde uit kie- zersvrees af lust tot kiezersvangst. Maar voldoende gemotiveerd was zijn amende ment toch niet, temeer gezien zijn uit lating van vorig jaar. Verschillende spre kers vroegen dan ook: „maar wat is er dan toch veranderd sedert verleden jaar? trudo zonder een scherpe pijn te voelen in haar hart, zooals zij nooit had gekend. Deze plotselinge ontdekking bracht haar niet een schok tot het volkomen begrijpen van haar eigen gevoelen. D© grijnzende booze geest van jakmzie had het ragfijne gordijn weggevaagd, dat zij nooit tevoren geheel had durven oplichten, een oogen blik overmande haar de smart, doch zij wist ook op hetzelfde oogenblik, waar de weg van haar plicht lag. De atmosfeer in de oranjerie was heet, maar zij huiverde; en als haar een spiegel voor oogen was gehouden, zou zij terug geschrokken rijn van het bleeke gelaat, dat zoo weinig op het hare geleek. Het scheen zoo vreemd, dat het hart van den menschenhater, den man van weten schap en letteren, die de heele wereld had afgereisd zich zou overgeven aan het gebabbel van een aardig, jong ding, dat in geen enkel opzicht kon sympatiseeren tmet zijn neigingen en evenmin in staat was om zjjn karakter t e begrijpen als zijn renpaard of rijn geliefkoosde jachthond. Met ernst zag zij de toekomst on der de oogen en stelde zich Gertrude voor als meneer Murray's vrouw;'want als hij haar lief had (en hadden zijn oogen dit niet duidelijk gezegd?) zon Rij iederen tegenstand, ieder obstakel uit den weg ruimen en haar spoedig trouwen. Zij trachtte aan hem den kouden, har- Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen zijn verstandijl door de harde ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust." Zoovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en worden hijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urine wegen zonder de maag, lever of ingewan den te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de* aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen vap urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goed* gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (30) Het antwoord daarop vernam men niet. Alleen hoorden we, „dat er ernstig® geschillen over deze kwestie bestaan". Zooals wij gisteren nog konden melden, werd dan ook het amendement-Schokking verworpen met 61 tegen 24 stemmen. Voor het amendement hebben gestemd de Chr.-Hist., de V.-B., de Plattelanders, de A.-R. Visscher en Duymaer v. Twist. En dhrn Kersten en Wijnkoop met Mej. v. Dorp,. Een zeer heterogeen gezelschap I De hou ding van de liberale familie is ook moei lijk te begrijpen. Wilde zij in troebel wa ter visschen? Vóór de stemming liepen weg de liee- fren: Staalman (V.-B.), Rutgers van Rozen burg (C.-H.) en J. ter Lapn (Soc.-Dem.) De begrooting van buitenlandsche zaken werd daarna aangenomen met 61 tegen 24 stemmen. Tegen stemden ook de soc.- democraten, die zoo applaudisseerden, toen minister Van Karnebeek in eerste instantie had gesproken!! Toen volgde de Oorlogsbegrooting. Dhr. Tilanus (C.-H.) erkende, dat de minister in het afgeloopen jaar op het gebied van bezuiniging en van organisatie veel goeds heeft tot stand gebracht. Spr. was tegen inkrimping van de herhalingsoefeningen, vooral ook terwille van het kader. In het instituut der vooroefeningen ziet spr weinig heil. De saamhorigheid in het leger gaat er door verloren. In den heer Tilanus was dus de officier aan het woord Dhr v. Zadelhoff (soc.-dem.) hield weer een ontwapeningsspeech, daarbij leelijk be stookt door interrupties van mr Reumer en dhr Boon, vooral, toen hij1 wilde aan- toonen, dat men in Engeland zoo wil ontwapenen. Terecht wees men oip de 5 nieuwe Engelsche kruisers en de Engel- sche luchtvloot. Dieze roode spreker hield de volgende k'ronkelredeneering: „Wij S.DlA.P.-ers zjjn vóór ontwapening, maar dat geldt niet voor de sociaal-democraten in andere lan den. Wat bij den strijd op den voorgrond moet staan, dat bepaalt iedere partij in elk land afzonderlijk. En in Nederland zijn we anti-militairistisch, omdat de bevolking anti-militairistisch is. Ge tuige het anti-vlootwet-adres. Wat een pracht betoog! Misselijke gelegenheidspolitiek is het, den spotter te denken als den lief hebbenden man van dat lachende kind, en ofschoon het tooneel, dat zij zich af schilderde, onbeschrijfelijk pijnlijk was, dwong zij zich om er aan te blijven denken. De gedachte, dat hij ooit iemand of iets zou liefhebben was tot op dit oogen blik nooit bij haar opgekomen; en al kon zij zijn levensopvatting niet verdragen, noch zijn karakter respecteeren, toch' voelde zij zich geslagen door een groote stomme smart bij de gedachte, dat hij zijn zondig, bitter hart aan eenige vrouw zou geven. „Waarom zij hem lief had? Nieuws gierige dwaas, wees stil! „Is menschelijke liefde afhankelijk van menschelijken wil?" Haar hand tegen haar oogen drukkend, mompelde zij „Gertrude heeft gelijk; hij is betoove- rend maar het is de betoovering van een verleider! O, was ik maar nooit hier gekoment Had ik maar nooit het onge luk gehad mijn oogen te slaan op zijn gelaat! Maar ik ben geen zwak, dwaas kind als Gertrude Powell; ik weet wat mijn plicht is, en ik ben sterk genoeg om te overwinnen en als het noodig is mgn dwaas hart te vernietigen. O! ik ken u, meneer Murray, en ik kan u verachten. IWordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1