levensleed. No 145 i>onderdag SO Maart !9I4 88e Jaargang feuilleton. Staten-Eeneraai. Buitenland. Binnenland. V A Brukkers-Exploitattten 008TERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lang* Vorststraat 68—70, G»«s Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burff. Tel no. 258 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAC. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f2. Losse nummersf 0.06 Prtjs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. Zij, die zidi met 1 April op „de Zeeuw" abohneeren. ontvangen de nog vóór dezen datum verschijnende nrs gratis. j. J. F. van Zeyl. f Eiders in ons blad vindt, men het be richt van het overlijden van den heer Van Zeyl, hoofdredacteur van het R.-K. blad „Zclandia". Hij is geheel onverwachts aan zijn druk ken werkkring in een van Zeelands uit hoeken ontvallen. Hij was ook onder ons, zijn naaste buren, geen onbekende, en hij behoorde ook van den aanvang van zijn optreden in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren tot onze meest geachte en vertrouwde medestrijdersdie tot, den einde de zaak der Coalitie met vurigen ijver heeft ge diend Zijne nagedachtenis zal bij ons, gelijk bij vele onzer geestverwanten in het land ran Hulst, in eere blijven. Beter dan een nooduitkeering. Met- 46 tegen 16 stemmen verwierp de Tweede Kamer de motie-Ter Laan, waar in werd aangedrongen om de daarvoor in aanmerking komende gemeenten ook voor 1924 een nooduitkeering toe te staan. Enkel de niet al te goed opgekomen sociaal-democraten, de communisten, één Roomsch Katholiek, benevens één Vrij zinnig Democraat verklaarden zich ervoor. Wte zijn van meening, dat het gelijk in dezen was aan de zijde der meerderheid, die zich bij den Minister van Financiën aansloot. Voortzetting van de qooduitkeering zou inderdaad voor vele gemeenten niet an ders beteekenen dan een keurig cadeau tje, dat zeker niet te versmaden is, doch •weinig reden van bestaan heeft. Nu tal van gemeentebesturen, of juister nog, alle gemeentebesturen op een enkele uitzondering na, erin slaagden om een sluitende begrooting samen te stellen, mag hier geen douceurtje worden geschonken door het Rijk, dat een evenwichtig bud get nog slechts als ideaal kent. De droeve toestand van 's Rijks finan ciën laat zoodanige weelde niet toe. Ook wie het goed met de gemeente besturen voor heeft, mag dergelijken eisch niet s.tellen. Wat wèl met klem moet warden betoogd is dit: dat de Regeering niet voortga lasten van eigen schouders te wentelen en daarmee de gemeenten te bezwaren. Zulks verschaft geen bezuiniging, doch slechts een verschuiving van druk, waar mee hel Nederlandsche volk niet ge baat is. Terecht sprak dan ook Minister öolijn: „Wel ben ik van oordeel, dat, wanneer het Rijk op het oogenblik de nooduitkee- ringen aan de gemeenten staakt, het Rijk voorzichtig moet zijn met de gemeenten niet voortdurend lasten op te leggen, die door het rijk behooren te worden gedra gen". t Wanneer met deze uitspraak wordt re kening gehouden en in de practijk daar naar gehandeld, kunnen de gemeentebe sturen tevreden zijn. Dit is ook voor hen meer waard dan een nooduitkeering. Klaarheid. Het Kamerlid, dhr v. Vuuren, die met dr Nolens en baron Van Wijnbergen tot de vooraanstaanden in de Katholieke Staatspartij en Kamerclub behoort, heeft in een reeks artikelen zijn kijk weergege ven op de gebeurtenissen, die het aftreden 71). HOOFDSTUK XX. Edna's besluit. „Mevrouw Powell en haar dochter om juifrouw Estelle en juffrouw Edna te spreken". .Waarom heb je niet gezegd, dat wij aan tafel zaten?" riep mevrouw Murray ongeduldig, een boózen blik werpend op «en bediende. „Dat heb ik gedaan, mevrouw, maar de dames zeiden, dat zij wel zouden wachten", erwi]l Estelle haar servet opvouwde en in den zilveren ring stak, keek zij Norman Arthur onderzoekend aan, die een tros donkerroode druiven omhoog hield en op onverschilligen toon tegen zijn moe der zei: „Deze druiven zijn werkelijk schitterend 9 i», ,1 vergelijking doorstaan. £3i£s op de zonnige hellingen van Zuid- Europa heb ik geen prachtiger druiven gepen. Ik zou er vanmiddag een mandje ■vol van willen hebben. Henry, zeg tegen ze onmiddellijk en weder aanblijven van het Kabinet heb ben beheerscht. Hij critiseert, zachtmoedig maar beslist de fouten in' en door eigen partij en door het Kabinet reeds in 1922 gemaakt, en spaart ook zichzelf de cri- tiek niet, waar hij meent ook zelve in ge breke te zijn geweest. Een openhartig heid, die opwekt om ook zijne op- en aanmerkingen op de politiek der dhr. protestantsche partijen, op welke mede het Kabinet steunt, te lezen en te over denken. In zoover is dit een vlugschrift, schoon in hoofdzaak .voor de eigen partij be stemd, waard ook door Anti Revolutio nairen gelezen t-e worden. Te meer, om dat ook de fouten, door het Kabinet, in zonderheid door den premier gemaakt, niet worden verzwegen. De schrijver constateert met spijt, dat- zijn partij vervallen is in de fout var, het historisch liberalisme, zich door indivi dualisme te laten leiden. Wat door dr Kuyper steeds als het gevaar ook voor onze partij haar is voorgehouden, en waaraan onze partij gelukkig tot nu toe is vreemd gebleven. Wat de coalitie aangaat, stelt hij, on- zes inziens terecht, vast, dat deze vroe ger van onderaf opkwam, en derhalve in den grond haar wortel had, doch thans in de lucht hangt en min of meer kunst matig wordt gevormd in het Parlement buiten de kiezers om. Vrucht o.a. van E. V. en A. K. Onze plaatsruimte laaf. niet toe, hierop breed in te gaan. Het zij aan de besturen onzer Kiesvereenigingen voorgehouden dit vlugschrift vooral op dit punt ernstig te bestudeeren. Gelukkig hebben onze leiders zich niet te beschuldigen op het punt van trouw aan eens overeengekomen en schriftelijk bezegelde afspraken, waarvan de tien Roomschen bij de stemming over het Vloot wetontwerp juist het tegendeel aan den dag legden, hetwelk door den schrijver aan de tien, meerendeels hoofd voor hoofd ernstig voorgehouden wordt. Die fout in de Roomsche Staatspartij is dan ook volgens hem, dat hét contact tusschen haar Pers en haar Leiders ont breekt, en hij wijst trecht op het voor recht en het profijt van zoodanig con tact, gelijk dit bij onze partij, de Chris telijk Historische Unie, de Vrijzinnig-de mocraten en de S.D.A.P. gevonden wordt. Wij hebben al eens meer gezegd, dat wij bij hetgeen uit den boezem der Room sche Staatspartij naar buiten bekend werd van een eerlijke samenwerking met haar geen heil meer verwachten; al hebben wij groot vertrouwen in de twee en twin tig, die aan het domme politieke spel van 26 October niet hebben meegedaan. Mocht dit vlugschrift van den heer v. Vuuren bij de dissidente broederen, de belangenvertegenwoordigers uit zijn partij in goede aarde vallen, dan is er allicht nog eenige kans op levensverlen ging van wat men nog, naar wij meenen abusief, de coalitie noemt. Wij helpen het den schrijver hartelijk hopen. Samenwerking op vast accoord, met wederzijds vertrouwen blijve ideaal en voorwaarde. Uitgever is ,.'t Kasteel van Amstel" te Amsterdam, N.Z. Voorburgwal. Het Vloeken.- Bij uitgever Kok te Kampen is versche nen, en wordt bij deze dringend aan onze Kiesvereenigingen ter bestudeering en bespreking voorgelegd het op be3t papier uit groote letter gedrukte, keurig uitgevoerde vlugschriftStrafbepalingen „Zeg, wat zul je daarmee doen? Ik weet zeker, dat de vriendelijke gedachte om die druiven aan iemand cadeau Te sturen, nooit in je geest zou kunnen op komen en nog veel minder de ingeving zou kunnen zijn van je hart". Terwijl zijn nicht deze woorden sprak bleef zij staan achter de rugleuning van zijn stoel en leunde over zijn schouder. Norman Arthur lachte, boog zijn hoofd achterover en zei op zachten toon iets tegen zijn nicht, waarop deze hardop mee- lachte, en haar volle, roode lippen spot tend optrok. Mevrouw Murray fronste de wenkbrau wen en zei streng: „Estelle, als je van plan bent die men- schen te ontvangen, raad ik je aan, dat dadelijk te doen'. Haar nicht ging naar de deur, maar keek even over haar schouder nog eens naar Edna. r „Ik vermoed, dat Gertrude Edna graag zou spreken, daar zij naar haar gevraagd heeft". Edna had meneer Murray's gelaat gade geslagen, maar kon geen verandering ont dekken in de uitdrukking daarvan, behal- Ve een korte opflikkering van triomf, toen de bezoekers werden aangekondigd Opstaande, ging zij naar mevrouw Mur ray toe, wier samengetrokken wenkbrau- tegen Godslastering en Vloeken, Advies aan het Centraal Comité van Antirevolu tionaire Kiesvereenigingen door 'de com missie ad hoc: mr J. P. Chardon, dr J. Ridderbos, mr V. II. Rutgers, P. A. Schwartz en mr J. Wedeven, alien oud- leerlingen der Vrije Universiteit, opgevoed aan de voeten van de hoogleeraren Kuy per en Rutgers, of gevoed door hun ge schriften. Zij mogen derhalve geacht wor den de anti-revolutionaire gedachte ook op dit punt te vertolken.* Wij juichen de verschijning van dit advies ten zeerste toe, omdat het: te gemoet komt aan veler verlangen, om in zake de roeping der overheid tegenover dit vraagstuk beter te' mogen worden in gelicht; antwoord is op de opdracht van het Centraal Comité; vrucht is van breed e studie; en als leiddraad voor onze Chris telijke overheidspersonen bij het formu- leeren van mogelijke verbods- en straf bepalingen in de plaatselijke verordenin gen goede diensten zal bewijzen. Doch, gelijk gezegd, nu moet het Advies eerst bestudeerd worden. Aan de samenstellers van bet Advies onzen dank en onze hulde voor dc wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak hebben gekweten. Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest, men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Rij apoth. en drogisten. Tweede Kamer. Dhr. Dresselhuijs beleefde van zijn aan val op minister Van Karnebeek niet veel plezier. Zoowel van links (mr. Maxchant en mi-. Troelstra.) als van rechts (de hoeren Nolens, Rutgers en Schokking') kreeg hij te hooren, dat zijn critiek onge grond was. Mr. Dresselhuijs bleek dan ook wel wal naief in zijn opvattingen over de ontwapening en den Volkenbond te zijn. Zelfs mr. Troelstra wees op liet pas bekend geworden verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije, dat een nieuwe bedreiging voor den vrede vormt. Als nu de roode broeders daaruit öèk maar eons' leerden, dat Nederland zich niet aan een roekeloos ontwapenings- a.vontuur mag wagen! De minister hield gistermiddag in ant woord op de vele sprekers een redevoe ring, die er weer zijn mocht. Ze maakte indruk en zelfs enkele sociaal-democraten applaudiseerden na het uitspreken daar van. In zijn lange rede behandelde de mi nister ook de kwestie der handelsrelaties met Rusland. Veel concreets kon de mi nister er uit den aard der zaak niet over mede-doelen nu op het oogenblik besprekingen tusschen beide partijen gaan de zijn. De heeren Nolens, De Monté Ver Loren en Schokking hadden reeds tot voorzichtigheid aangemaand. Anders dhr. Ruijs, die opeens zoo enthousiast werd voor de bolschewiki, dat hij niet het minste bezwaar meer kan ontdekken tegen een algeheele verbroedering tusschen Ne derland en Rusland. De minister toonde aan, dat Nederland nooit agressief tegen Rusland is opgetre den en dat het ook nu niet achteraan komt. Nederland blijkt nu, wat den uit voer uit Rusland betreft, de vijfde plaats in te nemen. En wat de erkenning van Rusland be treft, zei de 'minister heel diplomatiek, wen meer dan gewone ontstemming ver- riedden en fluisterde: „Gertrude is zeer verlangend om het huis en de bijbehcorende gronden te zien. Mag ik haar het heele landgoed laten zien? Zfj is bijzonder nieuwsgierig naar de herten". „Natuurlijk, als zij het vraagt. Maar hun brutaliteit om hier te komen is onge hoord en is het toppunt van onbeschaamd heid. Zeg zoo weinig mogelijk tegen hen". Edna ging naar de salon en liet'moe der en zoon alleen achter. Mevrouw Powell had haar rouwkleeding afgelegd en. droeg een japon van blauwe voilestof, en toen de wees van haar naar Gertrude keek, vond zij het moeilijk uit te maken, wie er het aardigst uitzag. Na enkele beleeMheidsopmerkingen stond zij op en zei: „Daar je herhaaldelijk den wensch hebt te kennen gegeven om het park en de serres te zien, zal ik je die vanmiddag eens toonen". „Pas op lieve, dat je je niet te veel vermoeit", zei mevrouw Powell op zach ten, teederen toon, toen haar dochter op stond om de kamer te verlaten. Edna ging eerst naar de oranjerie en ofschoon haar vriendin vroolijk babbelde sloeg zjj weinig acht op haar uilroepen van verrukking en dacht na over de dat hij hoopte, dat het. o>ogenblik niet ver meer af is, waarop Rusland weer Zou kunnen worden opgenomen in de familie der Europeesche staten, maar dan moet het van zijn kant daar ook toe meewerken. Ten aanzien van de Rijnvaart sprak de minister de verwachting uit, dat. bij de aanslaande herziening, die niet zoo heel veel wijziging zou brengen, de gedachte zal triomfeeren, dat de Rijn niet. is een politiek instrument, doch dat hij dienst baar dient te zijn aan een zoo ongehin derd mogelijk wereldverkeer. Te mooi om te gélooven. De Izwestia deelt eenige cijfers mede omtrent het herstel van St. Petersburg. In Januari 1920 was de bevolking van St. Petersburg verminderd tot 740.000 zie len, dat was nog iets minder dan in Januari 1891. De laatste jaren zijn echter de arbeiders van het platteland, die daar honger leden, met tienduizenden naar St. Petersburg getrokken; eveneens nam de toeloop van studeerenden toe en thans telt de stad 1.137.600 inwoners. De sterfte te St. Petersburg is zeer afgenomen. In de jaren 1918'20 had St. Petersburg sterk te lijden van de epidemieën. De strijd daartegen viel buitengewoon zwaar tengevolge van het gebrek aan brandstof, kleeding en voedsel. Maar thans bestaat dat gebrek niet meer. .Ook neemt de be volking zelve deel aan den strijd tegen de epidemieën. In 1923 lieeft het sterfte cijfer 16 op de 1000 bedragen, hetgeen ongeveer overeenkomt met Londen en Berlijn. Godsdienstvervolging in Rusland. De sovjet-Russen blijven hun haat te gen godsdienst en geestelijkheid koelen. Over het lijden van de geestelijkheid, van wie honderden in Russische gevangenis sen en Siberië zijn opgesloten, heeft mr Tudor Pole, lid van de Anglicaansche mis sie tot steun van de orthodoxe geeste lijkheid, eenige bijzonderheden meege deeld. „Dat ongeveer 1250 bisschoppen en priesters hun leven voor hun geloof heb ben opgeofferd, werpt een levendig licht op de jongste geschiedenis der ortho doxe kerk", aldus mr Pole. „Tegenover de priesters, die de sovjetmaatregelen durven weerstreven, wordt geen genade gebruikt. Vijf bisschoppen en zeventien priesters werden naar een eiland in Noord-Rusland verbannen. Twee dor bis schoppen werken daar als stalknecht en twee als schaapherder. Een van hen is 70 jaar oud. In de lange dagen van den zomer worden deze bisschoppen en pries ters gedwongen om 11 uur per dag te werken. Dunne soep en hard brood die nen hun tot levensonderhoud. Twee an dere bisschoppen vertoeven op een an der eiland en zijn ongeveer van elk ver keer uitgesloten." In de provincie Kursk zijn alle pries ters uit de dorpen gevangen genomen onder beschuldiging van weerstand te hebben geboden aan de sovjet-verorde ningen. In Podolië zijn de meeste kerken en pastorieën in winkelmagazijnen ver anderd. Korte berichte». Parijs heeft het Dinsdag zonder taxi's moeten stellen. De chauffeurs heb ben vier-en-twintig uur gestaakt, als pro test tegen de verhooging van de kosten mogelijke oorzaak van mievrouw Murray's verontwaardiging. In de laatste weken had zij de gasten van meneer Hammond dikwijls ontmoet en terwijl haar antipathie voor mevrouw Powell, haar afkeer van de smeltende muzikale stem van deze vrouw bij elke ontmoeting toenam, had een oprechte ge negenheid voor Gertrude post gevat in haar hart. Zij waren van denzelfden leef tijd; maar de een was een ernstige vrouw de ander een teer, zorgeloos, oppervlak kig, vroolijk kind. Ofschoon de wees het onmogelijk vond om een echte vriendschap te sluiten met dit mooie, zonnige kind, dat de boeken haatte, en bleek werd bij de gedachte aan studie, toch keek Edna graag naar het lieve, stralende gezichtje, met de lichtrose wangen, de zachte, kin derlijk blauwe oogen, die schitterden van levensblijheid; en zij begon van haar te houden en haar te vertroetelen, zooals zij een kanarie zou hebben gestreeld of een van de gevlekte herten, die over het ■grasveld huppelden. Toen zij daar hand in hand stonden, vol bewondering voor enkele goudvischjes in een klein aquarium midden in de broei kas, riep Gertrude uit: „Dit landgoed is even betooverend als zijn meester. Vertel mij eens iets van hem? Ik weet wel, dat ik het niet moest zeggen, van een standplaats. De Matin noemt de» dag van Dinsdag een gulden dag voor de voetgangers; eindelijk kon de voet ganger zich in zijn Parijs weer eens thuis voelen. En de verkeers-agenten konden heerlijk droomen, dat. het verkeers-vraag- stuk was opgelost. Het nieuwe Egyptische parlement is tot 22 dezer verdaagd ten gevolge van een tumult. Een groot aantal leden wil den allemaal tegelijk spreken en weiger den aan de vermaningen van den voor zitter gevolg te geven. „Uit Bazel wordt gemeld, dat aan het goederenstation Wolf een rangeerende goederentrein op een anderen trein ge reden is. Een 25-jarig spoorwegbeambte werd gedood en vele wagons werden be schadigd. Bij een ontploffing in een dynamiet- fabriek te Ostrau in Moravië zijn vier werklieden gedood en verscheidene ge wond. De gewezen Duitsche kroonprins heeft eenige dagen te Berlijn vertoefd, waar hij de gast van een zijner broeders was. Naar aanleiding van dit uitstapje naar Potsdam werd te Berlijn het gerucht verspreid, dat de kroonprins het plas had opgevat, van Oels naar Potsdam te verhuizen. Dit gerucht is reeds tegen gesproken. De kroonprins denkt er niet aan, Oels te verlaten. De Zomertijd. Het. Comité van Actie tot Behoud van den Zomertijd heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw her innerd aan het adres met 400.000 hand- teekeningen, dat het vorig jaar aan de Eerste Kamer werd gestuurd om den Zo mertijd te behouden. Het Comité verzoekt den Minister daarom geen gevolg te ge ven aan de motie-van den Heuvel. Een aardolie-concessie gevraagd. De directie van de Mij. tot het verrich ten van mijnbouwkundige Werken te Heer len, die in 1923 concessie heeft gevraagd voor de ontginning van steenkolen en steenzout te Winterswijk binnen een door haar onder den naam „Alexander" aan geduid veld. heeft thans, naar de „Tel." meldt, aan Gedep. Staten van Gelderland voor hetzelfde veld een aanvraag inge zonden om tevens concessie 'te ontvangen voor de ontginning van aardolie en aardgas. Het Gezantschap bij den PaUs. Een deel der Chr.-Hist. Kamerfractie heeft, zooals wij gisteren meldden, een amendement ingediend op hoofdstuk 3 der Staatsbegrooting (Buitenlandsche Za ken), dat. tot streklung heeft het Gezant schap bij den Paus op te heffen. Dit amendement is van vérstrekkende betee- kenis. Wanneer het mocht worden aan genomen, zal vermoedelijk min. v. Karne beek de portefeuille neerleggen, waarop 'n algemeene Kabinetscrisis in parlementaire kringen waarschijnlijk wordt geacht. In die omstandigheden schijnt Kamerontbin ding onvermijdelijk, meent de „Msb." 't Is de vraag, of er een meerderheid zal te vormen zijn, die zich hiervoor zal laten vinden. Loonlijsten niet ingezonde n. Voor den Raad van Arbeid te Amster dam zal dezer dagen worden overgegaan iaom »K.i aiMHMWwwmiMuiacnii i tmma mini maar werkelijk, als hij langer dan twee minuten met mij heeft gesproken, vergeet ik al het andere en denk alleen aan wak hij gezegd heeft, dagen achter elkaar". „Je bedoelt toch zeker niet meneer Mur ray?" zei Edna. „Natuurlijk wel. Waafom kijk je zoo verbaasd?" „Ik wist niet, dat je hem kende". „OIk heb kennis gemaakt met hem een week na onze komst hier. Moeder en ik ontmoetten hem bij mevrouw Inge. Me neer Inge had eenige heeren ten eten én zij kwamen in de salon, juist toen wij een visite maakten. Meneer Murray ging naast mij zitten en praatte een poosje met mij en sinds dien tijd heb ik hem dikwijls ont moet, want het schijnt, dat hij er, evenals ik, van houdt om wandelingen te maken door het bosch, en soms gaan wij dan een eind samen. Je weet, dat hij en mijn oom jgeen vrienden zijn en ik; geloof, dat moeder hem niet graag mag, daarom komt hij nooit in de pastorie. En hij schijnt mij nooit te zien, als ik met haar ben of met oom Allan. Maar is hij niet heel betoove rend? Als hjj niet wat te oud voor mij was, zou ik, geloof ik, erg verliefd cg> hem worden". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1