01! de Provincie. volksvertegenwoordiger aftreden. En eigen lijk was ik graag lid van de Kamer ge bleven. Maar dat ging nu eenmaal niet." Wat niemand en hij zelf het minst verwacht had, gebeurde: de nieuwe Commissaris van Limburg is nog geen vier maanden aan het bewind geweest. Slechts één Statenzitting had hij geleid. Toen riep de Koningin hem voor minister president. „Een offer? Zonder twijfel. Ik was, toen ik eenmaal weer in Limburg zat, graag Commissaris gebleven. De provin cie kende ik door en door en de men- schen kenden er mij. Ik gaf een mooie en aantrekkelijke positie, waarin ik bij wijze van spreken „levenslang" zat, prijs voor een wisselvallig ministerschap. Maar ik dééd het." Toen stelden wij den minister plotseling een lastige vraag, die wij hem dan ook als zoodanig aankondigden. „Hoe bevalt u het ministers-ambt?" De minister keek mij eenige oogenblik- ken aan, wreef z'n handen eens knusjes langs elkaar, lachte, en zei: „Tja!" Toen prak de minister: „Ik ben van oordeel, dat een functie als de mijne alleen goed kan worden vervuld, wanneer men dat met opgewektheid en met hoel z'n hart doet. Men moet echter de moei lijkheden onder d,e oogen zien, en" (en hier werd plotseling 's ministers figuur strenger, sterker, scherper: hier sprak het regenten-bloed) „men moet durven beslissen. Niet te lang piekeren of aarzelen. Bij het vele, dat ik doen moet, tracht ik altijd zoo spoedig mo gelijk de beslissing te nemen. En ik haal mij vandaag geen zorgen op den hals over de moeilijkheden van overmorgen. Die ko men dan wel. In onze dagen is het voor een regeering bovenal noodig, om te dur ven beslissen. Zoo vat ik mijn taak op. U zegt? O neen! al doe ik m'n werk opgewekt, het zou volstrekt geen offer voor mij geweest zijn, om na de verwer ping der Vlootwet af te treden. Ik had er vast op gerekend. M'n reisplan was klaar. Ik ben in de 5V2 jaar van m'n ministerschap slechts éénmaal in 't bui tenland geweest, in 1922, toen ik optrad als voorzitter van de Hollandsche dele gatie op de conferentie van Genua. Ove rigens ben ik in het vaderland gebleven. En nu had ik m'n plan voor een buiten- landsche reis gereed. Het kwam er niet toe!" Toen waagden we ons een oogenblik op 't gladde ijs der hoogere politiek. „Excellentie, de opmerking is ge maakt, dat na de oplossing der jongste crisis het kabinet feitelijk onafzetbaar is geworden. Wat is uw meening daarom trent?" „Ik heb daarover al het een en ander gezegd bij het algemeen debat over de regeeringsverklaring en de Staats- begrooting in de Tweede Kamer... „Intusschen wil ik u, om mogelijke mis verstanden te voorkomen, nog wel eens uitdrukkelijk verklaren, dat het kabinet zich-zelf allerminst als onafzetbaar be schouwt. Nu de vorming van een nieuw ministerie onmogelijk bleek en daarbij een langer slepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden geacht, meenden wij ons niet te kunnen onttrek ken aan den plicht, de verantwoordelijk heid voor het bewind te blijven dragen. Maar als een zelfbewuste meerderheid parlementair naar het bewind grijpt, zal die meerderheid het kabinet gaarne be reid vinden, plaats te maken voor an deren, die meenen de regeeringstaak beter te kunnen vervullen." De minister had dit laatste op zeer beslissender! toon gezegd. Wie lust en kracht heeft, kome „Nog een vraag in verband hier mee, Excellentie. Van verscheidene kan ten is ook opgemerkt, dat het kabinet na de crisis meer kleurloos is geworden." Toen de minister: „De maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht dringen op dit oogen blik alle anderen naar den achtergrond. Wij rekenen bij den bezuinigingsarbeid ook op de medewerking van de niet- recbtsche groepen. Ik kan mij zelf niet indenken, dat bv. een liberaal Kamerlid bij het vestigen van zijn oordeel over een belangrijk bezuinigingsvoorstel be- invloed zal worden door de overweging, dat de Regeering over enkele principi- eele onderwerpen anders denkt of deze op een ander tijdstip zou willen door zetten. Als er tijd overblijft voor de be- handeling van meer principieele onder werpen, is het kabinet bereid die te be- j handelen." Allerlei Bij wijze van proef zal op de grootste telegraafkantoren voor de behandeling en bestelling van telegrammen weer het z.g. premiestelsel werden ingevoerd. Door den prikkel van de premiën zal, naar men hoopt, de snelle overseining en opneming van de telegrammen en hun bestelling worden bevorderd, en ook personeel uit gewonnen worden. Zooals reeds gemeld, is bij de Tweede Kamer ingekomen een voorstel van wet van den heer Albarda c.s. tot het instel len van een onderzoek nopens het ge schil in de textielnijverheid. Het voorstel is mede onderteekend door de heeren Troelstra, Sannes, Brauligam, Hiemstra, V. Braambeek en Schaper. Ingediend is een wetsontwerp tot ver mindering van de salarissen van den vice-president en leden van dea Raad van State, van de leden der rechter lijke en van die der militair-rechterlijlko macht, met 10 pet. Wie zenuwachtig is, onrustig en overspannen en een kalm, gezond mensch wil worden, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Ko ker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Diefstal. Den officier van justi tie te Middelburg is voorgeleid Ch. L. de Sch., arbeider, 29 jaar, gedom. te Kruiningen, verdacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van den rij wielhandelaar de L. te Kruiningen in December 1923. Verdachte is na yerhoor door den rechtercommissaris overgebracht naar het Huis van Bewaring. Bij Kon. besl. is de heer A. Sacco erkend en toegelaten als consul van Italië te Rotterdam voor de provinciën Zuidholland, Zeeland, Noordbrabant en Limburg. De Zeeuwsche Concours- Hip p i q u e V e r e e n i g i n g. Tijdens de mobilisatie werd te Middelburg een Zeeuwsche concours-hippique vereeniging opgericht, die een paar jaar achtereen vooral gok door de aanwezigheid van vele bereden officieren en andere mili tairen een goed geslaagd concours hield. Na het eindigen van den oorlog heeft zij alleen tijdens de landbouwfeesten in Sep tember 1921 nog een concours gehouden, sedert dien niet meer. Thans is tegen 27 Maart een vergadering bijeengeroepen ter behandeling van het voorstel van het bestuur om de vereeniging te ontbinden. Demoordenaars- en dieven bende. Gisteren behandelde het Hof van gezworenen te Gent een tweeden door de bende van Hoe-Verstuyft in Nederland gepleegden bandietenstreek. Verscheidene leden der bende drongen in den nacht van 5 op 6 Augustus 1919 in de woning van Louise de Jaegher, winkelierster te Hoofdplaat in Zeeland, brachten do vrouw een wonde toe aan het hoofd, bedreigden haar en haar neef Gerard van Durme [met den dood en poetsten vervolgens de plaat met 1000 gulden, wat zilveren pasmunt, een fiets, een fototoestel en eenige kleedingstukken. Evenals in de zaak van den moordaan slag te Philippine legde Edmond Verstuyft, een der hoofddaders, ook ditmaal vol ledige bekentenissen af en vertelde hoe hij, zijn broeder Bené en twee andere ined('beklaagden, De Meyer en Gsernaert, den slag beraamden en ten uitvoer brach ten. Ook Geernaert bekende ten slotte, maar beweerde slechts 65 francs, het fototoestel, de fiets en wat vleesch te •hebben gestolen. Waar de bende zich nog over een groot aantal andere moor den, moordpogingen en diefstallen te ver antwoorden heeft, zal het vonnis vermoe delijk eerst over een tiental dagen wor den geveld. (N. R. C.) Door de directie van de Electr. Tram MiddelburgYlissingeq worden plannen overwogen inzake tariefs- en loonsverlaging. Daarover zijn besprekin gen gevoerd met de organisaties onder beding van geheimhouding. Men kwam daarbij tot overeenstemming om thans slechts 10 pet. loonsverlaging in te voe ren, en daarna eerst gedurende de zes volgende maanden het effect der tariefs verlaging gade te slaan. (M. C.) Middelburg,. Door de politie is aange houden en aan de justitie voorgeleid I. P., wonende alhier, die wegens het misdrijf, bedoeld in art. 251bis van het Wetboek van Strafrecht reeds tweemaal word ver oordeeld, resp. tot 6 maanden en tot een jaar gevangenisstraf, en die zich thans weer aan ditzelfde misdrijf heeft schul dig gemaakt. Goes. Gisteravond hield de afdeeling van Patrimonium haar Jaarvergadering. Na opening en openingswoord door den voorzitter, den heer J. Dirks, volgden na huishoudelijke zaken de Jaarverslagen. De ontvangsten over 1923 bedroegen 65,781/2, de u'ijgaven f 59,881/2, alzoo een batig saldo van f5,90. In het jaarverslag van den secretaris werd herinnerd aan de gehouden vergaderingen en de verspreide propaganda-geschriftjes en aan de samen werking in en met den Chr. Besturenbond. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Lange en N. Steenblok werden herkozen. Tot lid van het Gewestelijk Bestuur werd in de vacature-Dirks ge kozen dhr. N. Steenblok. Nadat een twee tal leden gezorgd hadden voor een kopje thee met „toebehooren", leverde de voor zitter een referaat over „Christelijke be rusting". Daarin werd stelling genomen tegen de leer der valsche lijdelijkheid, dat de Christen maar in onrecht zou moeten berusten, welke leer men dan grondt op uitspraken in de Bergrede en de brieven van Timotheus en Petrus. Tegen hebzucht en heerschzuclit mag en moet worden opgetreden. Met middelen, die den toets van Gods Woord kunnen doorstaan, mag en moet oök gestreden worden tegen sociaal onrecht. Maar zijn' de wettige middelen uitgeput, dan neme de Christen niet zijn toevlucht tot on geoorloofde middelen, doch dan beruste hij, zooals de Schrift hem gebiedt. Na eenige bespreking volgde sluiting. Naar wij vernemen zal het Zuid- Bevelandsch a Capella koor onder leiding van dhr Tamminga verschillende uitvoe ringen geven op de groote tentoonstelling van het tijdschrift: „De Dameskroniek die te Amsterdam gehouden wordt in het gebouw „R. A. I." Het gezelschap ver trekt 28 dezer per autobus vanuit Goes en komt den 31en per zelfde gelegenheid 1 weer terug. Kloeh'nge. De wijkzuster bericht met vriendelijken dank de ontvangst van een gift van f2.50 uit 's-Gravenpolder. Ellewoutsdijk. Maandagavond vergader de alhier de Groene Kruis-afdeeling in het gebouw van het Van Hattum Prumers- fonds, onder leiding van M. Meulenberg Cz. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat. het Groene Kruis als goed slot had een saldo van f308,25 en dat de rekening van de wijkverpleging sloot met een batig slot van f495,66. Uit het jaarverslag van d*en secretaris bleek, dat de afdeeling groeit; het ledental i=> ge stegen van 156 tot 166. Ook werd ge memoreerd de woningbouw voor de wijk zuster en dat weder enkele artikelen zijn aangeschaft. Ook uit het verslag der wijk verpleging bleek, dat het werk der zuster wordt gewaardeerd en dat alhier door haar 265 bezoeken waren afgelegd in 26 gezinnen. Ook werd medegedeeld, datvoor de tuberculosebestrijding een flinke col lectie is aangekomen. Hierna volgde een lezing door dr Koek •van Iloedekenskerke, over „Het rooken". In een aangename causerie handelde hij over allerlei genotmiddelen als koffie, thee, cacao en voornamelijk tabak, die volgens spreker een genotmiddel is, on schadelijk doorgaans bij matig gebruik, wat echter anders wordt bij misbruik. Spreker behandelde de geschiedenis der tabak, door Columbus aangetroffen bij de inboorlingen in Amerika, die volgens hem bauwden op gerolde bladeren, die ge bruikt werden veelal als pijnstillend mid del. Toch duurde het nog 60 jaren eer de tabak hier van belang werd gebruikt. Vooral in Spanje werd zij eerst gebruikt als snuifmiddel, dat door monniken naar Rome werd gebracht en door den Paus werd verboden te gebruiken. Dit verbod was ruim 100 jaar van kracht, speciaal voor de geestelijkheid. Ook koning .Taco bus van Ëngeland ageerde tegen den hel- schen rook. Dit belette echter niet, dat Engeland bakermat .werd van het tabaks gebruik. toen men inzag, dat het zou zijn een bron van inkomsten voor de schatkist. Vervolgens toonde spr. aan, hoe te veel gebruik een teveel aan nicotine kan doen inademen, die verlammend en zelfs doodelijk werkt. Ook bevat tabak morphine alsmede andere vergiften, die alle onschadelijk zijn bij matig gebruik, wat verandert bij te veel gebruik. Vooral sigaretten, die somwijlen in een on noemelijk aantal worden opgerookt, wer ken schadelijk en niet het minst bij kin deren. Met aandacht werd, deze voor dracht aangehoord en spreker een harte lijk woord van dank gebracht door den voorzitter, die spreker een „tot later" toeriep. Nieuwdorp. Dinsdagavond werd alhier de eindles gegeven aan den 2-jarigen Landbouw-wintercursus, onder leiding van den Landbouw-onderwijzer C. Vos. Mede aanwezig vvaren de Rijkslandbouwoonsu- lent, de Commissie van Toezicht en en kele belangstellenden. Uit de vlot gegeven antwoorden der leer lingen op vragen over bemestingsleer, vee teelt, veevoeding, aanleg en onderhond van een boomgaard, enz., bleek, dat ijve rig was gestudeerd, zoodat aan alle tien deelnemers een diploma kon worden uit gereikt van met veel vrucht genoten land bouwonderwijs. De namen dezer tien z'jn: J. Bosman, Joh. Dekker te Borssele, L. Goedegebure Hz., L. Iluige Jz„ B. M. Kole, L. Meerman, M. de Regt te Bors- sele, M. B. Slabbekoorn, M. Wliskerke öz. en L. Wiskerke Wz. Dhr Stevens wees er in zijn toespraak op, dat dit de eerste cursus was in het Zuid-westen van Zuid-Beveland, die, naar hij hoopte, door meerdere zal gevolgd worden. Hij wenschte de jongelui geluk met 't verkregen »ucoes en hoopte, dat het geleerde onderhouden en in 'praktijk gebracht zal worden. Uit naam zijner medeleerlingen dankte tenslotte B. M. Kole den onderwijzer voor het gegeven onderwijs en bood hem namens allen een marmeren inktstel als aandenken aan. Wolfaartsdijk. Maandagavond hield de vereeniging „Landbouw en Veeteelt" haar voorjaarsvergadering. De rekening van den penningmeester wees aan in ont vangst f837,15, in uitgaaf f734, batig slot f 103,15. De rekening van de com missie van aankoop wees aan, dat in het afgeloopen jaar voor de leden aan kunstmeststoffen enz. was aangekocht voor f 65.216,681/2- Door den vice-voor- zitler der vereeniging, dlir. J. Koert, werd een uiteenzetting gegeven van de nieuwe jachtwet. Toen Zondagavond de 17-jarige dienstbode A. Krijnsen, wonende alhier, zich naar haar betrekking te Wissekerke (N.-B.) wilde begeven, had zij op den Kortgeenschen dam het ongeluk met haar fiets te valleu. De achterop rijdende mo torrijder dhr. v. d. W. uit Colijnsplaat, was zoo dicht achterop, dat hij onmoge lijk meer tijdig kou stoppen, wat ten ge volge had, dat hij met zijn motorfiets over .do gevallene heenreed. In het café van dhr. Schipper binnengedragen, ver loor zij eenigen tijd het bewustzijn; la ter op den avond werd zij per auto naar haar ouders alhier gebracht. Hoewel de geneesheer niet kon constateeren dat er iets in het lichaam is gebroken, klaagde zij gister nog over veel inwendige pijn. Kamperland. Maandagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar derde jaarvergadering, bijgewoond door 28 van de 109 leden. Uit het verslag van den kassier bleek, dat in 1923 was ontvangen aan. spaargelden f 109.214,75, aan terug betaalde voorschotten f8800, in loopende rekening: a. van deleden f67.165; b. van de Centrale Bank f 144.257,03. Uitgegeven was: aan terugbetaalde spaargelden 62.243,56, aan gegeven voor schotten f17.350; in loopende rekening a. van do leden f77.465,87; b. aan de Centrale Bank f 171.611,44. De rekening sloot met een eindcijfer van f337.130,08, en de balans met een eindcijfer van f 156.070,64. Op 31 December bedroeg het bedrag der uitstaande voorschotten f 15.150 en het tegoed in loopende rekening een be drag van f 138.599,70. De schulden be droegen aan spaargelden f 149.162,83 in loopende rekening f6174,18; op het re servefonds f 733,63. De zuivere winst over 1923 bedroeg f461,91. Het salaris van den kassier werd ver hoogd met 100 gld. en gebracht op f500. Tot voorzitter van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr. L. J. Leendertse cn tot bestuurslid dhr. A. Imanse; tot plaatsvervangende leden de heeren P. G. Leendertse Jz. en P. Dieleman Pz. De rentevoet bleef voorloopig gehand haafd op 4 pet. voor spaargelden en 5V2 pet: voor voorschotten. Daarna hield de kassier een referaat over „Ons Spaarsysteem en Crediet- stelsel" en werd een ieder gelegenheid gegeven vragen te stellen, welke door het bestuur en den kassier werden be antwoord. Westkapelle. Alhier had Maandagavond de openbare eindles plaats van den win- terlandbouwcursus onder leiding van den landbouwonderwijzer Polderman uit Mid delburg. Aan dezen cursus werd deel genomen door de volgende leerlingen: P. Minderhoud Sfz., K. Minderhoud Jacz., W. Cijsouw Lz., IJ. Cijsouw Lz., St. Ga- briëlse Kz., Adr. Roelso L.Kz., Adr. Hui- bregtsc Lz., W, Verhulst Hz., L. Kaland Lz. en Jacos. Brasser Jz., aan wie allen een diploma werd uitgereikt door den heer Stevens, landbouwconsulent. (M. C.) Souburg. Dinsdag had in „Reboboth" de jaarvergadering plaats van de afdee ling O.- en W.-Souburg der Zeeuwsche Hervormde diakonessen-inrichting. Ds v. Willenswaard opende de vergadering met de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, in 't bijzonder dr Plagge, die door zijn aanwezig' zijn toont, dat hij meeleeft. Verder bespreekt Z.Eerw. het be ginsel .waarvan de afdeeling uitgaat. Je zus was innerlijk bewogen van olntferming wij menschen zijn meer uiterlijk bewogen. Als de liefde van Christus ons dringt, dat wij ook bewogen moeten worden, dan gaat het uiterlijke in innerlijke liefde over. Dan gaan we ook meer waardeeren het werk van een diakonesse. Spr herdenkt zijn ambtgenoot, ds Kerkhof, die ook aan dezen arbeid heeft medegewerkt en van de zorgen van de diaconessen heeft genoten. Uit het verslag van den penn. Wl Francke bleek, dat de ontvangsten en uitgaven van de wijkverpleging over 1923 bedroegen f879,88 en f591,33, zoodat er een saldo is van f 288,55. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat 708 bezoeken zijn afgelegd door 2 zusters in 1923, 7 patiënten ontvingen een Kerst- gave, 12 leden zijn afgeschreven, 16 nieu we leden ingeschreven. De controle-com missie bracht bij monde van dhr Pic>terse verslag uit over de boeken van den penn., die in orde zijn bevonden. Als nieuwe controle-commissie werden benoemd dhrn Wt Brombacher en J. Willemse, vervol gens volgde een voordracht van mevrouw Plugge over ,.De vierde Wijze uit het Oosten" (een droombeeld), waarin gewe zen werd op de roeping, ons door den Heiland opgelegd, om het werk der barm hartigheid te beoefenen. Ds Van WÜ- lenswaayd eindigde met dankgebed. Westdorpe. Zaterdagmorgen rolde het huiverige bericht over onzen dijks dat op verschillende plaatsen was ingebro ken. Aan enkele burgers in de kom der gemeente was tenminste een nachtelijk bezoek gebracht. Sommigen hadden om streeks half vier in den morgen gerucht gehoord, anderen bemerkten aan verbro ken sloten en grendels bij het opstaan, dat er ongenoode gasten geweest waren. Op zes of zeven plaatsen hadden de langvingers getracht hun slag te slaan. Het schijnt echter, dat zij weinig van hun gading hebben gevonden, want slechts op een paar plaatsen werd iets vermist. Zeer waarschijnlijk hebben de ..heeren" dien nacht maar in een bepaalde branche zaken willen doen en waren verschillende voorwerpen te gering om meegenomen te worden. (Zei.) Vee re. Maandagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar 4e alg. ver gadering De bank bleek zeer in bloei toegenomen. Het ledental was geslegen van 126 tot 134. De omzet der bank was f209.321.68 tegen f 192 150.59 in 1922. Uit het verslag van den kassier bleek oa. dat aan spaargelden was in- gedegd 168516 34. Aan voorschotten was ontvangen f6 *95 en in loopende rek. f 126.272,85. Uitgegeven was in loopende rek. f 111.512 94, aan voorschotten f :>635, terwijl aan spaargelden terugbetaald was f77.486,54. De balans vermeldt aan vor deringen een bedrag van f 58.768.93 (Ccntr. Bank f 44.245 95) in loopende rek. en f 34940 aan voorschotten. Aan spaar gelden was schuldig f89107 75 en schul- di» in lo pende rek f 9381.50. De winst over 1923 bedroeg f382 15, welke in het reservelonds werd gestort. Tot lid van het bestuur werd gekozen dhr. P. Si- monse in de plaats van dhr A. Scheele. welke zich niet meer herkiesbaar stelde. Herkozen werd tot lid van den Raad van Toez. dhr G. Franse, eveneens de plaatsverv. bestuursleden. De kassier werd voor den tijd van 4 jaar herbe noemd en het salaris bepaald op f325 De voorzitter sprak tot het aftredende bestuurslid dhr. Scheele een hartelijk woord van afscheid en overhandigde hem een -stoffelijk aandenken van' Veere Dhr. Scheele dankte voor deze woorden Hier na sluiting. Poortvliet. Donderdagavond trad in een druk bezochte bijeenkomst voor de A.-R. Kiesvereeniging op de heer R. A. den Ouden te 's-Gravenhage, met het onder werp: Onze verhoudingen tot de Chrisle- lijk-Historischen en Staatkundig-Gerefor meerde Staatspartij. Na eerst uitvoerig te hebben betoogd de wenschelijkheid van verzamelen en gezamenlijk optrekken door alles wat zich Christen noemt en nadat was nagegaan hoe in verschillende landen de toestand wordt wanneer men in stede van eens gezind verdeeld is, tengevolge waarvan de vijand heerschen kan en zal, besprak de begaafde spreker de geschiedkundige ontwikkeling der Anti-Revolutionaire en der Christelijk-Historische Staatspartijen. Duidelijk kwam uit dat, ofschoon ver schillen bestaan tusschen die beide, een vruchtbare samenwerking zeer goed mo gelijk is; maar ook werd helder in het licht gesteld, dat van het maken dier twee lot één partij vooreerst niet veel kan komen. Daarna hield de spr. zich bezig met de Staatkundig-Gereformeerde partij. Aan de hand van liet program dier partij pro gram, zooal niet letterlijk overgeschreven dan toch sterk verwant met het program der Anti-Revolutionnairen ging dhr. den Ouden na in hoeverre de leiding van die partij zich houdt aan den voorge schreven Weg, wat do leiding van die partij bereikt, wat ze gedaan heeft en doet in. en buiten de Kamer. Voor den spr. staat het vast, na de feiten te heb ben laten spreken, dat 0111 des beginsels- wille geen zelfstandige nieuwe A.-R. partij noodig was en de stichting van een nieuwe rechtsche groep meer kwaad doet dan goed, al zou bet slechts zijn van wege do versnippering, die meer verzwakt dan versterkt. Met nadruk betoogde de spr., dat de leider der Staatkundig-Gere formeerden zijn roeping zou loeren ver staan en dit toonen door krachtig aan te sturen op verzamelen ter verkrijging; van die eenheid, die kenmerk is van Christendom en noodig is om het Chr.' levensbeginsel in ons volksleven in te planten. Eepige bespreking volgde. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente. Na lezing en vaststelling der notulen was de Raad geruimen tijd in geheime zilting. Na heropening werd met algemeene stemmen ontslagen als secr.- rentmeester van bet voormalig Weezen- Armbestuur W. J. Roogaart, sedert 28 Januari door B. eu W. geschorst in zijn betrekking. Naar aanleiding van een in gekomen schrijven van B. en W. van Scherpenisse stellen B. en W. voor een overeenkomst aan te gaan met de ge meente Scherpenisse, waarbij Poortvliet op zich neemt 50 pet. van het jaarlijksch onderhoud der brandspuit te betalen en bij brand de uurlooncn aan het personeel uit te betalen, waartegenover Scherpenisse op zich neemt de spuit bij voorkomende gevallen ter beschikking van de gemeente Poortvliet te stellen. Voor de instandhou ding van het veer bij Gorishoek zal geen subsidie worden verleend. Overgelegd wordt een schrijven van B. en W. aan het waterschap Poortvliet betreffende demping van den Molenput. Dhr. Carels wil B. en W. verantwoording vragen dat zij dit deden voor den Raad erin te ken nen. Met het antwoord van den voor zitter kwam deze van een koude reis thuis. Verordening, wet en financiën im mers deden B. en W. handelen als ze deden. Tot voorzitter van het Algemeen Arm bestuur wordt benoemd de heer E. v. d. Slikke. De heer P. van Dijke wordt met 4 stemmen benoemd tot penningmeester voor armenzorg, tegen 3 stemmen op dhr. F,. C. Uijl. De heer J. Elenbaas wordt benoemd tot regent van het Algemeen Armbestuur. Hel besluit aangaande de benoeming van den heer J. J. de Maagd tot hoofd der O. L. school alhier wordt gewijzigd in dien zin, dat gelezen wordt in stede van „1 Februari 1924", „1 Maart 1924", aangezien de heer de Maagd 1 Maart '24 hier in functie trad. Tot lid der Com missie van toezicht op het L. 0- wordt, wegens vertrek van dhr. L. J. Heijboer naar Hans weert, benoemd de lieer J. J. de Maagd. Een. wijziging van de begrooting voor 1923 heefl zonder discussie plaats. Voor gesteld werden eenige af- en overschrij vingen tot een bedrag van f 1235, naar aanleiding waarvan dhr. Carels het woord vraagt over den post reiskosten, welke verhoogd wordt met f50. Hij is van mee ning, dat de uiterste zuinigheid moet be tracht en verklaart, dat er een geval hem bekend is, waarbij het te laat was om nog de uitgave tegen te gaan. De heer C. v. d. Male heeft vertrouwen in B. en W. De heer H. v. Westen wil niet per soonlijk zijn en wil niet beweren, dat er te veel gereisd wordt en te duur, maar wil in overweging geven om, als er met de autobus kan worden gereisd, dit dan te doen. De voorzitter merkt op, dat men bij do rekening zijn bezwaren alsnog kan uit spreken. Thans komen B. en W. met een voorstel tot wijziging, die in dit geval verhoosing is. Dhr. Carels zegt: dan is het te laat. De voorzitter toont aan, dat juist bij de rekening de gelegenheid be staat voor den Raad om van zijn ziens wijze te doen blijken. Overigens worden de uitgaven gedaan wanneer de gemeente belangen dit vereischen. Een bedrag van f150 aan reis- en verblijfkosten op een begrooting van ruim f 50 000 loopt zeker niet de spuigaten uit, vooral als men erbij bedenkt, dat meerdere uitgaven ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2