nsknechts. [ddhsirg. l\fo 14: lïinsdag 18 Maart I0%4 ird te koop, srsleerlingi N.S.A.I.D. 38e Jaargang LEV LEED. Meid EREN FEUILLETON. JUANT \Kt BRPAKT. AOV.W4 ycRmui tC9 en Zeeuwsche Reuzel, Zoute- Ih worden extra ?n groote waarde. BE, flarkt, Middelburg. I, Oostkapelle. OOP: |n en 2 jaarling Veerwagen en |en. IE, Arnemuiden. ermansknechis In jaar vast werk, Ttis, Kapelle. id. bij H. G. DE rststraat, Goes. ilenltnecht LAMBERT Pz, it Mei gevraagd, bij Wed. KODDE, on, bij B. KOOLE, e Oaine met duif) Utrecht, ngel 54. li bon in open aden U Iranoo verbaasd over de ijk gebruik. voor afwerking en ring van mantels, «en, enz f3. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 68—70, Goes Tel.: Redaotie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELICEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Adverlentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. mtl i iiii.iijgareyaawMaaaqea Rijksmiddelen. Steeds meer teruggang. De totale op brengst over Februari daalde ruim twee miljoen: f 35,975,105,12 in Febr. 1923; nu f 33,878,107,731/2- Het meest op den voorgrond (reedt wel de daling van nagenoeg 3 miljoen bij de dividend- en tantièmebelasting (van ruim 33 ton tot 4 ton). Een belangrijke daling geeft ook de inkomstenbelasting te zienvan ruim tien en een half miljoen tot negen miljoen, dat is een vermindering van nagenoeg anderhalf miljoen. Ook de accijnzen stelden teleur: tabak ging na genoeg twee ton terug; suiker een ton; ook zout en geslacht verminderden. Alleen gedistilleerd, wijn, bier en speelkaarten stegen in opbrengst, eerstgenoemd mid del zelfs nagenoeg een ton; een en ander kan echter ook een gevolg zijn van den schrikkeldag: Febr. telde ditmaal één dag meer dan verleden jaar. Ook de invoer rechten daalden, ofschoon de loodsgelden, .zegelrechten, registratierechten, statistiek- recht en grondbelasting toch nog iets naar hoven gingen; ook de grillige suc cessie bracht weer iets meer op. In ronde getallen bedroeg de opbrengst vorig jaar en nu resp. van: grondbelasting 4 en 6Vs ton; loodsgelden 250 en 256 duizend; zegel 14 en 18 ton; registratie 14 en 24 ton; statistiek 257 duizend ep 390 {lui zend; successie 3 miljoen en SVs miljoen. Dat het accres op de zegelrechten maar denkbeeldig is, begrijpt ieder die weet dat de pas ingevoerde Deursbelasting circa vier en een half miljoen heeft opgebracht. Ook met de buitengewone middelen blijft het sterk bergafwaarts gaan. De O.-W.-belasting, die in Febr. 1923 de der tien miljoen overschreed, haalde nu ter nauwernood de 2V2 ton. Ook de verdedi gingsbelastingen gingen van ruim 3(4 op 3 miljoen terug. In het geheel waren de baten van het Leeningfonds 1914, waar onder zij tegenwoordig ressorteeren, slechts 7 miljoen tegen 9 miljoen in Febr. 1923 err... 76 miljoen in Juli 1922! In totaal is er in de eerste twee maan den van dit jaar reeds ruim vier miljoen minder ingekomen dan in het gelijknamige tijdvak van het vorige'** jaar. Toch bleek <jeze opbrengst nog ruim drie miljoen boven het geraamde twee twaalfde: 69 miljoen; raming 66 miljoen. De prins van Wales. De geheele Engelsche pers houdt zich bezig met. het jongste ongeval van den prins van Wales, dat bijna fataal was verloopen. De bladen wijzen er op, dat de prins, die thans de 30 achter den rug heeft, beter deed zich niet meer te wagen aan onnoodige risico's, die zoo wel voor hem als voor het land slechte gevolgen, zouden kunnen hebben. Het orgaan der arbeiderspartij, de „Daily Herald", spreekt in verband hier mede van de positie, die de prins als. zoon van den „erfelijke president" van Groot-Brittannië inneemt en zegt, dat de natie benieuwd js iets anders van zijn a.s. dorsten heerscher te vernemen dan sporlongevallen. Het blad zou liever zien, dat hij het leven ernstiger opnam. Indien het waar is, dat hij liever gewoon bur ger zou zijn, is dit zijn zaak. Zoolang dit echter niet het geval is, behoort hij reke ning te houden met zijn officieele posjjie. srJiM-..QS».-! uii mi 69). „Niets geloof ik. Goeden nacht kind. Stuur Hagar bij mij". Edna ging terug naar haar kamer en zette zich vastberaden aan haar werk. Wiant het was een Van die bijzondere trekken van haar karakter, dat zij, indien zij wilde, haar gedachten kon bep-alen 'bij ■rik onderwerp, dat zij wenschte te be- heerschen. Nu en dan weerklonken lachsalvo's uit de kamer, die haar deden opschrikken, en meer dan eens hoorde zij meneer Mur ray s heldere stem boven het gedempte praten van Estelle en Clinton uit. Na eenigen tijd hoorde zij, dat men elkaar goeden nacht wenschte; het kleine gezelschap verspreidde zich, de deuren werden gesloten en alles werd stil. Terwijl Edna doorschreef, werd zij Plotseling' gestoord door een onverwacht geluid. Zjj luisterde en hoord-e den lang- zamen voetstap van een paard onder haar raam. Toen het voorbij was, stond zij op en keek uit. De maan was op en me neer Murray reed de oprijlaan af. Het meisje keerde terug naar tear werk Meer naar rechts. Zondag hebben te Potsdam gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. Het re sultaat ervan liep parallel met dat van alle plaatselijke verkiezingen des lands en toonde duidelijk een zwenking naar rechts. De Duitsche volkspartij verloor vier zetels, de democraten verloren er 12 en de socialisten niet minder dan 21. Met het oog op de naderende rijksdag- verkiezin'gen heeft deze uitslag natuurlijk iets meer dan plaatselijke beteekenis. Uit Italië. Te Fiume heeft Zaterdag de viering van de annexatie bij Italië plaats gehad. De koning van Italië, vergezeld van den minister van marine en andere autori teiten, is aan boord van een kruiser aan gekomen etf onder het lossen van ka nonschoten is hij, luide' toegejuicht, aan wal gestapt. Hij heeft daarop een tocht door de stad gemaakt, waarbij veel bloe men gestrooid werden. De koning 'heeft van uit Fiume aan Mussolini getelegrafeerd, dat hij hem de orde van Annonciade verleende als dank voor hetgeen hij in zake Fiume en verder voor geheel Italië gedaan heeft. Volgens een bericht uit Rome in Duit sche bladen hebben gefortuneerde, in liet buitenland wonende fascisten besloten ieder aan Mussolini ter versterking van de luchtvloot een vliegtuig te schenken. Tot dusver zouden reeds 60 stuks aan de regeering zijn aangeboden. Druk vliegverkeer. Do drukte, die men dit jaar in liet luchtverkeer verwacht, is begonnen en Zaterdag moesten verschillende diensten over liet Kanaal met het dubbele aantal vliegtuigen worden onderhouden. Op de lijnen naar Berlijn en Amsterdam waren geen vliegtuigen genoeg om aan de tal rijke aanvragen te voldoen. Een Ameri kaan sche zakenman bad een speciaal vliegtuig gehuurd, waarmee hij na pas te Plymouth te zijn geland, via Lympne naar Keulen en vandaar naar Berlijn vloog. De geheele reis werd afgelegd tusschan het opgaan van de zon en 6 uur 30 's avonds. Massa-vlucht van Hongaarsche bankiers. Sedert de vlucht van de bankiers Both en Itormes heeft zich het aantal uit Boedapest verdwenen bankiers en kleine beurscommissionnairs aanzienlijk uitge breid. Zoo zijn dezer dagen de beide vennooten van de Commissie firma Karl Aezel Co., met de noorderzon vertrok ken. De detectives zoeken reeds eenige dagen vergeefs naar den bankbeambte Alexander Erdös, die na benadeeling van zijn committent voor een bedrag van bijna 130 millioen verdwenen is. Inzake de vlucht van den commissionnair Alexan der Hirschberg, zijn aankondigingen van een schade van rond 1,5 milliard ontvan-- gen. Door de detectives worden vergeef- sche pogingen aangewend Hirschberg op het spoor te komen. De agent Viktor Fo- dor is met medeneming van een bedrag van 45 millioen Kronen aan geld, toe- behoorende aan zijn committenten, zon der verder iets van zich te laten hooren, uit Boedapest vertrokken. Verder worden door de politie sinds langen tijd onder zoekingen ingesteld in de affaire van de firma Alpar Helfer, tegen wien reeds 40 aanklachten van benadeelde cliënten werden ingediend. In deze zaak bedraagt de schade meer dan 1 milliard. De beide leden dezer firma hebben Hongarije ver laten. Ook de commissionnair Eugen Wie- en schreef zonder onderbreking nog een uur voort; toen werd de laatste paragraaf zorgvuldig nagezien en het lange, moei lijke hoofdstuk was voltooid. Zij legde haar pen neer en sloot haar schrijftafel. Plotseling werd haar luisterend oor ge troffen door het getrappel van paarden hoeven op den harden weg, die naar de stad leidde; de snelle, luide draf hield op bij het hek en heel langzaam liet meneer Murray zijn paard de stoffige laan op rijden naar de stallen. Van uit de schaduw van haar wollen gordijnen 'keek Edna neer op den weg be neden en enkele ©ogenblikken later zag zij hem naar huis komen. Hij stond stil op het terras, nam zijn hoed af, sloeg het haar terug van zijn voorhoofd en stond uit te kijken over de rustige vlakte. Toen scheen er een zware zucht-, die bijna klonk als een snik, op te komen uit 'de 'diepte van zijn hart. Hij keerde zich om en ging het huis binnen. De nacht was reeds ver heen en de inaan had zich al genesteld boven de top pen der hoornen, toen'Edna haar gelaat ophief, 'dat nat was van tranen. Haar armen uitstrekkend, viel zij op haar knieën terwijl een hartstochtelijk gebed onder halfgesmoorde snikken en in afgebroken klanken over haar bevende lippen kwam: „O, Heere, ontferm u over hem! Red singer wordt tevergeefs gezocht. Zijn com mittenten verliezen aan hem meer dan 200 millioen. Verder heeft de politie be velen tot in hechtenisneming uitgevaar digd tegen de heide leden van de Com- missionnairs-firma Laykauf Fremda, die hun lastgevers voor een bedrag van rond Va: milliard Kronen hebben benadeeld. Tenslotte is ook de Directeur-Generaal van de Graan-Export en Import-Maat schappij Andor Frankl, niettegenstaande de geruchten over een accoord tusschen hem en zijn schuldeischers, nog steeds niet te Boedapest teruggekeerd. Deze alom geachte groothandelaar in granen moet zich volgens de laatste berichten te Pa rijs ophouden. Socialisten, leert van Engeland. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 347 tegen 13 stemmen een motie verworpen, die door enkele afzonderlijk staande la- bour-leden was ingediend, om het En gelsche leger van 161.000 tot 10.000 man te verminderen. De regeering herhaalde haar geloof in een politiek van interna tionale ontwapening bij wederzijd se he overeenkomst, maar ver klaarde zich tegen de motie, omdat zij aandrong op ontwapening van Engeland te midden van een gewapende wereld. De Nederlandsche sociaal-democraten heb ben ook zulk een geloof in de mogelijkheid van ontwapening, maar dit geloof brengt hen tot de onzinnige gedachte, dat het kleine Nederland blind voor de wer kelijkheid nu maar eens het voorbeeld van „geen man en geen cent" moet ge ven. De Engelschen ook de Engelsche labours beschikken toch in menig opzicht over gezonder hersenen dan de Nederlandsche „bewusten". Korte bsrlehfen. Te Munchen is een groote betooging gehouden, welke krachtig Verzet aantee- kende tegen de onderdrukking van do Paltz en het Rijnland door de bezetting. 20.000 lieden woonden de betooging bij. Door de staking van de bootwerkers te Hamburg stijgen de prijzen van buiten- landsche voedingsmiddelen en van vee voeder. Te Hindenburg is een bom gewor pen in een zaal, waarin een Deutsch- völkische vergadering werd gehouden. Drie menschen werden gekwetst. De da der is aangehouden. Onder groote belangstelling zijn gisteren van Tantamonica (Californië) de drie Amerikaansche legervliegtuigen hun reis om de wereld begonnen. Deze gaat over Alaska, Japan, China, Eng.-ïndië, de Perzische golf, Konstantinopel, Londen en Groenland. Elke machine is bemand met een vlieger en een mecanicien. Uit Calcutta wordt geseind, dat de politie een volledige bommenfabriek ont dekt heeft. De staking in de textielfabrieken te Leipzig, die sedert Februari heeft ge duurd, is thans geëindigd. De arbeiders hebben den 9-urigen arbeidsdag aan vaard. Ook in de groote weverij te Chem nitz, waar geruimen jijd was gestaakt, is het werk hervat, terwijl op kleinere ondernemingen ook de eisch tot behoud van den achturendag is ingetrokken. Te Königsfeld bij Krefeld is een huis van drie verdiepingen gedeeltelijk inge stort. Een vrouw en twee kinderen zijn dood onder het puin vandaan gehaald, terwijl van de andere bewoners verschei dene gekwetst zijn. zijn ongelukkige ziel van het eeuwig ver derf! Help mij zoo te leven en mijzelf te beheerschen, dat ik geen schande breng over de zaak Van Christus. En als het in Uw wil kan 'bestaan, 0, mijn God, geef dan, dat ik Uw instrument moge zijn, om deze kostbare, maar dwalende, zon dige ziel terug te voeren tot het geloof in Jezus Christus!" HOOFDSTUK XIX. De bekroning van ingespannen ar beid. „Waar ga je heen, Norman? Ik weet, dat het een van je eigenaardige beminne lijke eigenaardigheden is, dat naar je be wegingen niet mag worden gevraagd, maar ïk durf je toorn trotseeren". „Ik ga naar dat gezegende plekje, dat in de familie bekend is als Murray's hol waar ik beveiligd ben tegen vrouwelijke indringerij, mij overgeef aan de wedden schappen aan sigaren". ■„Er zijn tehuizei. voor kfankzinnigen en idioten en ik begrijp niet, dat het ooit opgekomen is bij een millionair-weldoe- ner, om er een te stichten voor zulke vreeselijke synici als jij er een bent neefl Diaar zouden de brompotten slechts kunnen snauwen tegen elkaar en elkaar kunnen plagen". „Een schitterend idéé, Estelle, dat ik weikelijk al verwezenlijkt meende te heb- De N. R. C. meldt, dat de geruch ten over een benoeming van mr Zimmer man tot commissaris-generaal van den Volkenbond voor Hongarije tegengespro ken worden. Mr Zimmerman is in «allen gevalle tot eind 1924 aan Weenen gebon den en de post te Boedapest moet reeds eerder bezet worden. Zimmerman is Zon dag te Weenen teruggekeerd. Generaal Pellé, de gewezen Fran- sche hooge commissaris te Constantino- pel, die als zoodanig een belangrijke rol in de vredesonderhandelingen te Lau sanne speelde, is gisteren te Toulon in den ouderdom van 60 jaar overleden. In het laatste jaar van den wereldoorlog was generaal Pellé bevelhebber van het vijfde legercorps. Een der passiespelers uit Ober- ammergau, die door president Coolidge op het Witte Huis in audiëntie werd ontvangen, heeft er bij den president op aangedrongen, dat Amerika zou inter- venieeren ten behoeve van Duitschland. De president achtte dit verzoek in strijd met de gebruiken bij dergelijke ontvang sten. Hij gaf den bezoeker een woord van formeele begroeting en liet toen on middellijk andere bezoekers binnenkomen. Volgens berichten uit Moskou heeft d'Annunzio de uitnoodiging van Tschit- scherin om een bezoek aan Rusland te brengen «aangenomen. D e Cr i r at rage die. Heropening over eenige Weken Fr dringen vage geruchten tot ons door. Een en andermaal zijn proefnemingen op' groote 'schaal gehouden, om te zien, al het waarschijnlijk op een dag binnen komend aantal stukken verwerkt kon wor den. Den eersten keer worden de gefin geerde orders niet al te vlot behandeld en incjestj het personeel een paar uur over werken. Dientengevolge gaf men den vol genden dag een vrijen middag. De volgende maal was men vrij' goed iGp tijd geweest. Thans verluidt, dat de dienst otp! 1 Juni a.s. heropend zal wor den. Misschien vraagt deze week bij de Piostbegrooting één of ander Kamerlid wel eens aan den Minister van Waterstaat wat „eenige weken" in niet-ambtelijk Ne- derlandsch beteek ent? (Bott.) Be heer Boon, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van water staat gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat de rekeninghouders bij1 den postcheque- en girodienst, die de door hen ontvangen documenten met hun afrekening voor ac- coprd hebben getêekend, en hun saldo hebben goedgekeurd, nog steeds niet over dit saldo kunnen beschikken? 2. Is het den minister bekend, dat de bedoelde rekeninghouders in antwoord op hun aanvrage om uitkeering van dit saldo bericht ontvangen, dat „gedurende de tij delijke stopzetling van den postcheque- en girodienst de beschikking over het saldo eener postrekening kan geschieden door middel van een daartoe ingestelde com missie", d.w.z. dat zij maximaal 90 p'ct. van hun saldo kunnen ontvangen, dat zij moeten motiveeren, welke dringende re denen zij hebben am over hun eigen geld te beschikken en dat zij borgen moeten noemen 3. Is de minister bereid, dezen enge- haorden toestand zoo spoedig mogelijk ben, toen ik die kamers van mij liet hou wen". „Als ik niet wist, dat het een straf voor je zou zijn, inplaats Van een groote voldoening, zou ik de belofte afleggen in een maand niet meer tegen je te spre ken. Maar het bewustzijn van de vreugde die ik je daarmee zou bereiden, houdt dit besluit tegen. Weet je wel, dat zelfs een rooverhoofdman zich zou schamen over jouw ongastvrijheid Ik verzeker je, dat ik het slachtoffer ben van hopelooze ver veling, ik ben gedreven tot aan den rand der wanhoop, want meneer Allston zal waarschijnlijk niet terugkeeren voor mor gen en het régent zoo hard, dat ik niet naar bniten kan gaan. Daar zit ik nu op gesloten in dit sombere huis; als er nog een sprankje van ridderlijkheid in je hart is blijf dan hier en houd mij bezig. Men zegt, dat je schitterend kunt voorlezen; toe, begunstig mij daarmee dezen morgen? Ik zal beloven mijn hand op mijn lippen te leggen, is zij niet blank genoeg voor een vredesvlag? Ik zal lief, vriendelijk, onderworpen en volkomen stil zijn". Estelle schoof een stapel papieren weg van den hoek van de sofa en meneer Murray bij de hand nemend, trok zij hem naast zich op een stoel. „Je beminnelijk stilzwijgen, mijn waarde nicht, is maai- een listig nagemaakt hou ten paard. Hardop voorlezen is iets, waar- te doen eindigen, door hekend te maken, dat iedere rekeninghouder, die zijn saldo 'heeft goedgekeurd, op zijn daartoe strek kende aanvraag over dit geheele saldo kan beschikken Dezer dagen werd weer eens iemand te Botterdam verrast met een cadeautje van den Postchèqiie- en Girodienst. Be doelde persoon, kreeg n.l. een chèqu» groot f 348.26 thuis gestuurd, wegens door hem gedane levering aan het rijk, terwijl hij een dergelijke levering nooit gedaan hadBestaat er soms een over schat op de postrekening ,v«an 's Rijks schatkist, waarmee men geen weg weet? Bestrijding van de werkloos heid in Drenthe. Ter bestrijding van de werkloosheid wordt in Drenthe de oprichting van de naamlooze vennootschap! Het Landschap van Drenthe voorbereid. Het aandelen kapitaal, dat bepaald is op IIOO.OOO zal geplaatst warden onder de Drentscho ge meentebesturen en particulieren. Deze vennootschap zal zich bezig houden met het. ontginnen van woeste gronden. Het ligt in de bedoeling, dezen zomer met de voorbereidende werkz«oamheden te begin nen, opdat in het najaar, na afloop van de campagne in de veenstreken, als de werkloosheid het grootst is, een aan vang met de ontginningswerkzaamheden gemaakt kan worden. Staking te Rotterdam. On der de leuze van den acht-urendag en loonsverhooging is gistermorgen te Rot terdam staking uitgebroken onder de ha venarbeiders. Alleen het machinale bedrijf werkt nog. Overal elders ligt het bedrijf volkomen stil. De ploegen, die gister morgen nog op! den Rechter Maasoever werkten, werden des middags door de stakers van den arbeid gehaald. Men schat het aantal stakers op 7000 man. Een der groote grieven der arbeiders is de eisch van den 10-urigen arbeids dag der ScheepVaartvereeniging Zuid. Voorloopig houden de organisaties zich buiten de beweging, aangezien het neer leggen van het werk vrijwel overal ten gevolge van het drijven der syndicalisten en ongeorganiseerden geschied is. Men verwacht, echter dat de staking niet lang zal duren, daar er van eenige leiding geen sprake is. Minister Ruys de Bee re n- b r o u c k. In „Week-End" ontwerpt de hoofd redacteur D- Hans een rijk-geïllustreerd, uitvoerig levensbeeld van den pTemier, dien hij dezer dagen tot een interview bereid vond in verband met het „record" dat de heer Ruys dpi 28 dezer hoopt te slaan. „Want over twee weken zal Zijne Ex cellentie langer dan eenige van zijn voor gangers achtereen- minister-president zijn geweest. Tot-nog toe stond het record op naam van minister Th. Heemskerk. Er waren tot dusver in onze parlementaire geschiedenis slechts twee ministers, die langer dan 5 jaar achtereen premier wa ren, n.l. minister Heemskerk (12 Febr. 190829 Aug. 1913) en minister Cart van der Linden (29 Aug. 1913—9 Sept. 1918). D'e eerste was kampioen; hij was minister-president gedurende 5V2 jaar en 18 dagen (de extra-dag in schrikkeljaren medegerekend). Welnu, minister Ruys is aan 't be wind gekomen 9 Sept. 1918. Hij zal dus opi 28 Maart a.s. het record van Heems kerk hebben geslagen. Dit is een merkwaardig feit. De heer «aan ik mij nooit schuldig maak. En dit wetende, is INet van jou eer wreedheid om deze soort van straf uit te denken. Toch doé je 'een beroep op mijn ridderlijk heid en hieraan kan ik niet weerstaan. En daar ik nu eenmaal moet voorlezen, zou ik als voorwaarde willen stellen, dat ik zelf het boek mag uitkiezen. Ik ben juist zeer geïnteresseerd in een werk over ïn- sekten, en daar je het waarschijnlijk niet hebt 'bestudeerd, zal ik die stukken voor je 'uitzoeken, die handelen over de kleine diertjes, die zich bevinden in de suiker, in zout en in water. Zoodat, als de tijd voor de lunch is aangebroken, je eetlust bedorven zal zijn door de wetenschap, waaruit je maal bestaat". „Schaam je, jij plaaggeest, daar je weet, dat ik dol hen op thee. Geen letter van dien griezeligen, wetenschappelijken onzin zul je voor mij lezen. Hier is een boek met gedichten. Wiees eens voor één keer tje in je leven aardig en kies het een of andere fijne juweeltje uit van een onzer dichteressen". „Dank je, ik wensch geen vrouwelijke poëzie voor te dragen. Laten we liever dit nieuwe nummer van het Manning-tijd schrift nemen. Het is het beste maand schrift, dat in dit land wordt uitgegeven. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1