Ko tm Maandag If Maart 19314 38e Jaargang FEUILLETON,. LEVENSLEED, Drukkers-Exploi tanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureau:'» Lange Vorststraat 6870, .Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 86000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.Cf Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting. •KtwnotaiMv^r, j-iiw wwspjwiovvj i tv* tsnuunra*** Duitsche armen. Wij ontvingen van de Chr. Zangvereeni- ging „Excelsior", het mannenkoor van Rilland-Bath, door middel van den pen ningmeester den heer J. van Boven Cz. voor de noodlijdenden in Duitschland de som van f 15. waarvoor hartelijk dank. Wij zullen dit bedrag deze week door sturen aan ds Renting, tegelijk met mo gelijk nog te volgen 'bijdragen. Redactie „De Zeeuw". De Zomertijd. Uit het Kameroverzicht vernam men Vrijdag dat 't voorstel Braat t^j afschaf fing van den» Zomertijd is verworpen. De verwerping is niet geschied, om dat het van den heer Braat "kwam. Zoo antipathiek kan een persoonlijkheid niet zijn. ,doch om dien persoon zal in de Kamer wel nooit een voorstel kelderen. De tegenstemmers konden niet anders, want voor afschaffing van den Zomertijd in dit jaar was het te laat. Dit had de heer Braat kunnen weten uil de rede van den heer Staalman. Er was namelijk een brief ingekomen van de Spoorwegdirectie dat aanneming van het ontwerp-StaalmanZomertijd alleen de drie zomermaanden belemmerend zou zijn voor het internationaal .spoor wegverkeer; en daarom, zei de heer Staalman, trekken wij ons voorstel voor- loopig in, Maar nu js er een motie aangenomen van den heer v. d. Heuvel, welke kort en goed van de regeering verlangt afschaf fing voor goed van den 'Zomertijd. Wij moeten nu afwachten welk voorstel de regeering zal doen of niet-doen. Zij is immers vrij een motie naast zich neer te leggen, al is 't, gelet qp de meerderheid die de motie aannam, gewenscht dat zij er toch rekening mee houdt. Tot dit laatste zouden wij, hadden wij iets te zeggen, haar willen a'dviseeren. De belangen van Platteland en Steden behooren op het terrein van den Zomer tijd met elkaar te worden verzoend. De regeering onderzoek© daarom in welke maanden de Landbouw heelemaal •geen of zoo goed als geen. last of na deel ondervindt, en drage daarna deze maanden voor bij de 'Staten-Generaal om er den Zomertijd in te doen genieten. Bij eenig samensp'reken en overleggen kan de Zomertijd, zij 'tdan ook slechts beperkt, tot twee, hoogstens drie maan den, allicht bij wijze van proef nog wel een enkel jaartje bestendigd worden; met name in de maanden Mei, Juni en September zou de stedeling nog wel een uur zonneschijn meer kunnen genieten, zoaider last of schade voor zijn broeder landbouwer. April misschien ook nog wel, maar dan zijn de ochtenduren (en bij! vervroeging nog erger!) voor beiden veel Ie koud. Vergelijkende volkenkunde. Prof. dr H. H. Kuyper begint in „De Heraut" zijn reisverhaal naar Zuid-Afrika met een beschrijving van zijn bezoek aan Londen. Hij was ook in de in Gothischen stijl gebouwde Westminster abdij, „meer mausoleum dan kerk", waar Engelands beroemdste mannen rusten, „de gebeeld houwde kroniek van Engelands historie". De schrijver was onder den indruk vau wat die „onafzienbare reeks van marme ren praalmonumenten" hem te zeggen had; bij de verkondiging van Engelands glorie; en hij boog vol eerbied het hoofd 88). I Al haar moed verzamelende, hief zij •snel haar oogen op in de richting van de sofa, waar hij was gaan zitten en zij ontmoetten juist wat zij het meest vrees de, zijn scherpen blik gericht op haar gelaat. Blijkbaar had hij gewacht op de zen verrasten, vragenden blik; want hij glimlachte dadelijk, boog lichtelijk het i f i6? de wenkbrauwen .samen, aisot hn zich vermaakte. Nooit eerder f1. zï .zlJn gelaat, zoo zqnnig en geluk- ing gezien, zoo vrij van bitterheid. Als hij had gezegd: „Ja, ik zag je, ben je met meer dan verslagen en beschaamd •over je ïjdele nieuwsgierigheid? Welk belang kun je er bij mogelijkheid bij heb ben om zoo zorgvuldig den buitenkant can mijn brieven te bestudeeren. Hoe denk je dat weer goed te maken?" zou hn niet duidelijker zijn bedoeling hebben kunnen openbaren. Een diep rood kleurde Edna s gelaat en zij hief haar hand op om het te verbergen. Maar meneer Mur ray ging naar het raam en besprak kalmpjes met Clinton Allston de ver- „als de koster (hem) ten slotte (bracht) bij den eenvoudigen grafsteen, waarop geen naam vermeld staat maar alleen „the Unknown warrior" het graf van den onbekenden soldaat in wien de helden moed van Engelands soldaten in den laatsten oorlog wordt gehuldigd". En dan wijst de schrijver op dit onderscheid: „Engeland eert zijn groote mannen het liefst in het huis Gods. Te Londen rast de onbekende soldaat, in de Westminster; te Parijs onder den „Are de Triomplie"; te Brussel aan den voet van de Congreszuil." Wij schreven boven dit uittreksel: „Ver gelijkende volkenkunde", en dat ?s het ook. Maar de hoogleeraar ziet verder en concludeert, met nog veel meer recht, in vergelijking met Frankrijk en België, dat eenmaal zijn beste zonen om hun geloof uitwierp of doodde, hoe machtig daar in Engeland „nog de Kerk in het volks leven is". Velen zullen met belangstelling het vervolg van dit „Reisverhaal" in ,Do Heraut" tegemoet zien. Vermindering. Men zou best het aantal uren die 't schoolkind op de schoolbanken moet zitten, kunnen verminderen; ook volgens den (soc.-dem.) onderwijsspecialiteit den heer Gerhard. Van 'hem toch is het woord bij de behandeling der Onderwijswet uitgespro ken: „Wanneer men werkelijk eens durfde nagaan, hoeveel uren per dag het kind intense opmerkzaamheid betoont, zou men tot de conclusie komen, dat de lagere school evenveel zou kunnen tot stand brengen in een veel kleiner aantal uren. Met de conclusie: Wie de school heeft doorloopen, moet alleen gereed zijn om de lessen te kunnen ondergaan an de parate kennis op te doen, welke het leven hem bieden lean". De school opvoedende voor het leven. Evenveel tot s.tand brengen in veel klei ner aantal uren. Dat zegt een onderwijs man die er wezen mag, geen clericaal uit den hoek der niet-denkers voortgekomen, maar een sociaal-democraat, iemand van wien derhalve in dubbelen zin geldt dat hij althans het weet. Uit Ierland. De demobilisatie-onlusten in Ierland houden jiog maar steeds aan. Van be voegde zijde wordt gemeld, dat eenige officieren van het leger, die verdwenen waren, zijn gearresteerd. Zij zullen vol gens de krijgswet terécht staan. De lei ders generaal Tobin en kolonel Dalton zijn echter nog steeds niet gevat, doch algemeen wordt verklaard, dat ?ij nog steeds in Dublin vertoeven en zich daar schuil houden. Hevige Jnfluenza-epidemie. Het aardige zeeplaatsje Beaumaris (An- glesea) is naar Engelsche bladen melden door een hevige influenza-epidemie aan getast. De drie doktoren van het stadje zijn dag en nacht met de zieken bezig. Men schat dat ongeveer twee derden der bevolking door de influenza is getrof fen. In vele gevallen verergert de ziekte tot longontsteking en pleuris. Alle kerken, kapellen en scholen zijn gesloten. In de afgeloopen week zijn te Beaumaris 60 personen overleden. 1TTTWII— ui 11 mi in nail m|| WIIIPIIllllMIlimUMi diensten van een zeer in zwang zijnd paardenras. Estelle leunde tegen het raam, luiste rende naar het gesprek en toen na een poosje de kwestie in een paar krasse termen door den meester des huizes scheen te zijn uitgemaakt, maakte Edna gebruik van een stilte in de conversatie om den brief af te geven. „Juffrouw Harding, men vroeg mij de zen brief aan u te geven." Estelle brak de enveloppe open, vloog met één blik den brief door en riep uit: „Is het mogelijk? Kan zij hier zijn? Wie heeft je dezen brief gegeven?" „Mevrouw Powell, de nicht van meneer Hammond." „Agnes Powell?" „Ja, Agnes Powell." Gedurende de drie minuten, die hierop volgden, had men duidelijk een speld kunnen hooren vallen, want het tikken van twee horloges was zeer goed hoor baar. Estelle blikte eerst naar haar neef, toen naar haar tante en daarop weer naar haar neef. Mevrouw Murray legde onwillekeurig haar hand op de knie van haar zoon en keek naar hem op; en Edna zag, dat, ofschoon zijn lippen verbleek ten, geen spier van zijn gelaat vertrok en geen zenuw trilde. En alleen de doo- delijke liaat, die blonk in zijn oogen, Het conflict in tic Engelsche mijnindustrie Tengevolge van het verwerpen van het aanbod der Engelsche mijneigenaren door de arbeiders is de politieke toestand zeer moeilijk geworden, zoozeer zelfs, dat een crisis zeer spoedig mogelijk is, meent de Maasbode. De mijnwerkersconferentie heeft er bij de regeering op aangedrongen, dat zij het wetsontwerp op het minimumloon, dat ingediend is door den Labourafgevaardigde Adamson, aanstonds in behandeling zal nemen. De regeering besloot echter zelf een wetsontwerp in te dienen. In het regeeringsontwerp zou een loon schaal worden vastgesteld, gebaseerd op de levenskosten en zonder rekening te houden met de betalingscapaciteit der mijnindustrie. Het gevolg zou zijn, dat de geheel normale winst der mijneigenaren door de loonen zou worden verzwolgen, zoodat de prijzen aanmerkelijk zouden moeten worden verhoogd en de duurte zou toenemen. Automatisch zouden dan de loonen opnieuw oploopen, met hetzelf de gevolg en er zou een economische cri sis uitbreken, waarvan het einde niet te voorzien is. Men mag verwachten, dat zoowel de liberalen als de conservatieven zich krach tig tegen het wetsontwerp zullen verzet ten, aangezien zij van oordeel zijn, dat slechts door middel van een vergelijk een bevredigende overeenkomst kan worden gesloten. Het lagerhuis zal waarschijnlijk niet gedoogen, dat de regeering langs wetgevenden weg den mijneigenaars een last oplegt, welken zij niet kunnen dragen. De regeering heeft dus onder de pres sie der mijnwerkers haar neutraliteit la ten varen. Zij is, wat zij eigenlijk steeds geweest iseen mijnwerkersregeering geworden. Acht leden van het kabinet behooren tot den mijnwerkersbond. Bo vendien zijn 45 leden der lahourfractie mijnwerkers. De regeering poogt thans de mijnwerkers het lagerhuis de wet te doen voorschrijven. Tenzij er nog een wijziging in de situatie intreedt is de politieke toe stand uiterst kritiek en bevindt de regee ring zich in gevaar een nederlaag te lijden, welke haar zou kunnen dwingen tot aftreden. Kort» berichten. De prins van Wales heeft bij een val van zijn paard een lichte hersenschud ding opgeloopen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de gezondheid van Trotsky zoodanig is ver beterd, dat hij binnen 2 a 3 weken zijn functies zal kunnen hervatten. Het te Friedrichshafen voor de Amc- rikaansche regeering gebouwde luchtschip is thans in zoover gereed, dat de proef vluchten zijn begonnen. Vallen deze goed uit, dan zal het luchtschip vermoedelijk einde Mei de reis naai- Amerika maken. Deze gaat via Frankrijk en de Azoren. Het schip is er op gebouwd, een gewicht van 41.000 K.G. te kunnen vervoeren, met inbegrip van brandstof. Voor de passa giers zijn 15 hutten aanwezig. Den 20en dezer maand begint er te Leipzig alweer een opzienbarend pro ces en we! tegen den Franschen kapi tein Pendiries d'Armont, die, verdacht van deed haar voelen, dat deze naam een bittere herinnering bij hem had wakker geroepen. De stilte werd ondragelijk, toen meneer Murray zijn vollen blik op Estelle richtte en op zijn gewonen sarcastischen toon zei: „Wat kijkt je vreemd. Er is toch niets met je Victor"? Zij lachte en haalde de schouders op. „Wat ben je toch dwaas jaloersch op Victor! Hij is heelemaal niet ziek, maar geniet een heerlijke vacantie in Baden- Baden. Edna, heeft mevrouw Powell Ger trude meegebracht." „Ja." „Weet je ook, hoe lang zij in de pasto rie denkt te blijven?" „Ik meen, dat haar bezoek van onbe paald en duur js." „Edna, wil je zoo goed zijn te vragen of Henry van plan is ons nog een souper te geven vanavond. Hij vergeet, dat wij niet hebben gedineerd. Norman, wil je het gas wat neerdraaien de wind doel het afschuwelijk flikkeren." Edna verliet de kamer om mevrouw Murray's bevel te gehoorzamen en keer de niet terug; maar even later aan tafel merkte zij op dat de heer des huizes buitengewoon vroolijk was; en toen de maaltijd was afgeloopen, noodigde hij zijn neef en nicht uit tot een gezellig zitje in de rotonde. Toen zij weg waren, gaf spionnage, door de Duitsche autoriteiten gevangen genomen werd. De Franschen hebben destijds de vrijstelling van ka pitein Pendiries trachten te forceeren door het nemen van een aantal gijzelaars in het bezette gebied, welke zoo hardhandig aan gepakt werden, dat een er van al zeer spoedig wegens ziekte op vrije voeten moest worden gesteld. Nadat Vrijdagnacht, in den Fran schen senaat, de motie tegen de regee ring verworpen was, werd de door de regeering gevraagde machtiging inzake „decreet-wetten" met 154 tegen 139 siem- rcen goedgekeurd. De meerderheid is dus niet groot. Een hevige aardbeving heeft ge woed in het grensgebied tusschen Chili en Peru, waardoor vele menschen het leven hebben verloren en groote schade is aangericht. In de tweede helft van Febr. is het aantal volledig werkloozen in Duitschland van 1.3 millioen tot 1.177.000 verminderd, dus met 10 pbt. In het bezette gebied zijn nog een millioen geheel of gedeelte lijk werkloozen. Zaterdag zijn zeven communistische leden van den gemeenteraad te Hamburg door de politie uit den raad verwijderd, omdat zij, iu verband met de staking in de haven, schandaal maakten. Te Boedapest zijn 25 regeeringsamb- tenaren gevangen genomen onder be schuldiging van valuta-smokkelarij Vijf kilometer van Bareilly, in Britsch-Indië, op de lijn Rohilkhund. Kumaon is ©en spoortrein die over een brug reed door een wervelstorm gegrepen Vijf rijtuig-en woeien omver en stortte? op hun dak in het ravijn en de rivier. Het aantal dooden wordt als 50, dat der gewonden als 53 opgegeven. Tot dusver droegen leden van Duit sche militairistische vereen, bij hun betoo gingen vaak stalen legerhelmen. De Prui sische minister van binnenlandsche za ken heeft evenwel, in overleg met zijd rijkscallega van financiën, bepaald, dat deze helmen, voorzoover zij' niet tot de blijvende uitrusting van de rijksweerbaar heid behooren, als oorlogstuig vernield moeten worden en derhalve uit particulier bezit dienen te warden ingeleverd. De politie fnoet ze bij betoogingen en op^ tochten in beslag nemen. Op verschillende punten in het centrum van Berlijn zijn alarm'apjwaten voor de p'olitie geplaatst. Zij bestaan uit een kastje met een telefoon en een ge wone alarmschel voor dringende gevallen. Voorloopig is het nog een proef. Slaagt, dezo dan zal heel Berlijn van deze toe stellen warden voorzien. Alleen politie agenten, die ©en sleutel hebben van het kastje kunnen van het toestel gebruik maken Aan het phbliek, dat plotseling politiehulp noodig mocht hebben, geven zij dus geen uitkomst. Fraude door een zadelmaker. Omtrent het buitensporig hoog bedrag, dat voor herstellingskosten aan paarde- tuig bij het le en 2e depot huzaren ge durende 1920 werd in rekening gebracht, is een .onderzoek ingesteld. Uit dat on derzoek is gebleken, dat door den be trokken zadelmaker rekeningen waren in- mevrouw Murray Edna een teeken haar te volgen. In de kamer van mevrouw Murray gekomen sloot deze zorgvuldig de deur. „Edna, wanneer is mevrouw Powell hier aangekomen?" „Gisteravond." „Heb je haar gezien?!" „Ja, mevrouw." „Hoe ontving meneer Hammond haar?" „Haar bezoek bracht hem blijkbaar zeer van zijn stuk, maar hij gaf mij geen ver klaring van de zaak, die mij onbegrijpelijk voortkomt. Ik' zou gedacht hebben, dat haar gezelschap hem zou opvroolijken en troosten in zijn eenzaamheid". „Och kom, praat over dingen, die je begrijpt. Zij is hier toch zeker niet ge komen om hier te blijven wonen?" „Ik denk) dat hij vreest va.n wel. Zij is erg arm". „Is zij knapper dan Estelle?" „O ja, zeer zeker". „Maar zij is niet jong meer. Zij heeft ©en volwassen dochter". „Dat is waar, maar als men haar aan ziet, zou men het niet gelooven. Heeft u haar nooit gezien f' „Neen, en ik hoop, dat dit ook nooit ge beurt 1 Het verbaast mij, dat meneer Ham mond het kan verdragen haar bij zich te zien. Je zei, dat hij niets omtrent haar heeft verteld?" gediend, waarin werkzaamheden voor kwamen, welke niet waren uitgevoerd ea Welke rekeningen niettemin door de com mandanten van genoemde depots van eèm verklaring van oplevering en een goed keurend visum waren voorzien, zonder dat dezen zich vooraf behoorlijk hadde* overtuigd of de herstellingen werkelijk hadden plaats gehad. Dientengevolge werd aan het Rijk in rekening gebracht f 15.762,59(4, terwijl het onderzoek heeft uitgewezen, dat herstellingen tot een be drag van f 6564,9614 konden worden na gespoord. Voor een strafrechtelijke ver volging van den zadelmaker bleken jeen voldoende bewijsstukken aanwezig te zijn! Hij is uit den dienst ontslagen. Aan d® beide officieren, die de verklaringen tee kenden, welke den zadelmaker déchar- geerden, is als strafmaatregel een korting op hun jaarwedde opgelegd van f1200. Voorzeker geen zware straf 1 Waar er zoo vele wachtgelders rondloopen, die wel licht meer betrouwbaar zijn, was ontsla» misschien een meer voorbeeldige straf geweest. De Tabaksbelasting. Men meldt uit Eindhoven aan de Msb., dat in hel begin der afgeloopen week eenige vooraanstaande personen uit d® tabaksindustrie te Valkenswaard en Eind hoven op audiëntie zijn geweest bij mi nister Colijn, ter bespreking van de ta baksbelasting. Bij deze audiëntie is ko men vast te staan, dat minister Colijn het standpunt betreffende de verhooging van de tabaksbelasting absoluut hand haaft. De verhooging zal vermoedelijk 10 pet. bedragen en de inwerkingtreding zou vrij spoedig te verwachten zijn. Rijkspostspaarbank. Bij de spaarbank-werkzaamheden op de postkantoren zijn verschillende vereen voudigingen ingevoerd. Als de meest naar buiten blijkende vereenvoudiging vermel den we, dat bij de inschrijving van spaarbank-inlagen de tot nu toe gebrui kelijke inplakking van een strook achter wege blijft. De strooken worden vervan gen door een stempel-afdruk, waarin het bedrag in letters moet worden geschre ven, beginnende met een hoofdletter, als mede het volgnummer uit het register. Voor de terugbetalingen blijft het gebruik vau strookjes gehandhaafd. Bovenstaande geldt niet voor de hulpkantoren. Herhalingsoefeningen reserve-officieren. Bepaald is, dat de reserve-officieren, die in 1923 voor herhalingsoefeningen on der de wapenen zijn geweest, dit jaar niet voor herhalingsoefeningen zullen worden opgeroepen. Omtrent de opkomst van de overige reserve-officieren zal na der worden beslist. De urgentie eener Vl-ootwet Verschenen is de memorie van ant woord betreffende de nota's van wijziging op de inarine-begrooting. De regeering verklaart dat het kabinet omtrent de ur gentie eener Vlootwet nog steeds homo geen is. Verwacht wordt, dat de behan deling van het nieuwe ontwerp in het volgend zittingsjaar zal kunnen plaats hebben. In afwachting daarvan acht de regeering het volstrekt onmogelijk van nieuwen vloot-aanbouw af te zien. Het conflict in Twente. Naar „"Het Volk" verneemt, heeft de soc.-dem. Kamerfractie besloten, in het begin van deze week een initiatief-voor stel in te dienen, strekkende tot het in- „Niets, dat het verdriet verklaart, dat haar tegenwoordigheid hem schijnt te veroorzaken". „Hij is zeer wijs. Maar, Edna, vermijd haar gezelschap zoo veel mogelijk. Ik houd niet van haar naar wat ik van haar heb gehoord. En ik heb liever, dat je je zoo weinig mogelijk met haar bemoeit. Eigenlijk kon je wel thuis blijven nu; het is erg warm en je kunt wel studeeren zonder meneer Hammonds hulp". „Bedoelt u, dat mijn bezoeken aan, de pastorie geheel en al moeten ophouden?" „O neen, ga er af en toe nog eens heen eehs of tweemaal per week m'aar niet iederen dag zooals vroeger. En, Ed na, pas op, dat je den naam van die vrouw niet meer noemt, ik heb een grooten af keer van baar!" Edna verlangde naar een verklaring, maar was te trosch om te smeeken om bet vertrouwen, dat baar zoo opzettelijk werd onthouden. Mevrouw Murray leunde achterover in haar breede fauteuil en verviel in een droomerig stilzwijgen. Edna wachtte ge duldig eenigen tijd en stond eindelijk op. „Mevrouw heeft u mij voor vanavond nolg iets te zeggen? U ziet er zeer ver moeid uit. (Wordt- vèrvülgd).)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1