No 139 Ilonderdag IS Maart 19314 38e Jaargang M-Mrisl ïetSctorar, JDERS TE BUÜB srsknecht LEVENSLEED. Buitenland. Binnenland. tart 1924, f te huur een Arbeider dienstbode, aar te Kapelle eede Meisje, A A ètlbms. VAN LWMSBL Kloet'nge, ten ÏULPOLDKtt, ten ri.C. KOLECz., gapeni Kippenhok groot 3 Aren Kloetinge aan A no. 80. ien van gas- en f op 1 April '24 dag van 10—5 de verkeoping. Li te verkrijgen Notaris. arige ervaring reuklijden ver- pdages, die wij R. DE MUIINSK, iddelbnrg. ouwars. rbaar 3- en 4. Kettingeggen w I-werktuigen. 5A88ER, Middelburg. Hectaren Wei- Huurder moet die genegen un, behoorende lat bij de boer- vd,- zoo noodig op «ader over waarden. A. DE ZEEUW S7o. 1, Eind- OP: ipen, IE Mz., 's-Gra- OP: 20 eieren, bij A. DINGE- OP: met Tuin, en letter Z. JIJ, Middelburg. OP: gelezen lange eer geschikt voor jedeelten, en een >ij S. DE KAM, omermaandeo) t sche Straatweg, irden. Adres RS, Oostkapelle. n of met Mei srk, bij OOLÉ, Souburg. IMALLEGANGE itoor alhier vraagt irijven strekt tot iven onder letter Courant te Goes. tegen 1 Mei a_.s. n, in het Diaconie- te Colijnsplaat n te komen voor- den Voorzitter ad der Ned. Herv. ond 20 jaar, zelfstan- rken en van goede Drukkers-Exploitanten •OSTERBAAN LE GOrNTRE 0OES •m-eaux: Lange Vorslstraai 68—71, öoes Ttft.: Redactie no. 11; Administratie ne. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 269 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franoo per post, 13.— Lease nummers .Prijs der Advertentibn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 3B cL Bij abonnement belangrijke korting. -ürKï*-.:ï wil" Teleurgestelde leider. De heer Ilenri Polak, de voorzitter van den Alg. Diamantbewerkersbond heefteen tweetal weken geleden de reden uiteen gezet, waarom het bondsbestuur besloten had den bondsraad te adviseeren geen stappen te doen tot loonsverhooging. Dit advies heeft onder de leden van den A. K. D. B. heel wat beroering gewekt. In het jongste nummer van het week blad komt in verschillende ingezonden stukken, de ontevredenheid der leden tot uiting. De heer Polak zet in verband daar mee nog oens uiteen, waarom de wen- schen der leden niet ingewilligd kunnen worden. Hij schrjjft o. m.: „Waarom wil het toch niet in hunne koppen, dat wij al het herwonnen terrein zullen, verliezen, als wij onze loonen weer brengen op een aanmerkelijk hooger peil dan de buitenlandsche? Waarom kunnen zij de toch zoo een voudige waarheid niet snappen, dat als wjj onze loonen boven het buitenlandsche peil brengen, concurrentie weder onmoge lijk is en werkloosheid opnieuw ons deel zal worden? Waarom dringt het niet tot hun be vattingsvermogen door, dat het fabricee- tcb van achtkant hier zoo goed als ver dwenen is, omdat men het in Antwerpen zooveel goedkooper produceerde en dat dus ook de mêlées van hier zullen ver dwijnen, indien wij het fabriceeren daar van belangrijk duurder maken dan het elders is? Waarom willen zij maar niet erken nen, dat het beter is, regelmatig te wer ken legen zegge veertig gulden per week dan eenige weken vijftig gulden te ontvan gen, doch daarna weer een ellendig werk loosheidstijdperk te moeten doormaken? Waarom kunnen zij toch de zoo een voudige feiten, de bittere lessen van het verleden niet zien en verstaan? Maar wij, bestuurders, zien en ver staan deze maar al te goed en niets zal ons kunnen bewegen ook maar een stap ie doen, die de leden opnieuw in den' jammerpoel dor werkloosheid zou kun nen storten. Ik beeld mjj niet in ook maar een van de leden overtuigd te hebben van on gelijk. Volkomen besef ik, daartoe niet langer het vermogen te bezitten, omdat bij de leden het geloof in mijn woord niet alleen, doch ook in mijn goede trouw schijnt verloren to zijn gegaan. Plichtmatig heb ik geschreven. Dat is •nu eenmaal mijn taak een taak, die mij niet gemakkelijk gemaakt wordt en van vyelke ik hoe langer lioe meer hoop, dat zij niet lang meer de mijne moge zijn, omdat zij slechts dan goed en met vreugde vervuld kan worden, wanneer hij op wien zij rust, zich gedragen weet door het vertrouwen zijner lastgevers. En ik geloof mjj niet te bedriegen, als ik aanneem, dat het niet meer bestaat. Een andere verklaring van hetgeen in de laatste weken tot uiting gekomen is, zou ik niet weten te vinden." De heer Polak, een van de meest voor-, aanstaande leiders in de Ned. Vakbewe ging schijnt dus voornemens te zijn het bijltje er bij neer te leggen. Wij vei'staan zijn klacht. Hei moet hard zijn voor den man die heel zijn leven ploeterde om zijn organi satie vooruit te brengen als hij ziet hoe zijn adviezen in den wind worden ge slagen. Maar als hij een vijfmaal herhaald waarom laat hooren, dan willen wij toch nok niet nalaten er de aandacht op te FEUILLETON 66). Dat mevrouw Powell op de een of an dere manier in verband stond met meneer Murray's verwijdering van den predikant, daarvan was Edna zeker en de nieuws gierigheid, die de wagen van de eerste hadden verraden, waarschuwde haar, dat zij op haar hoede moest zijn in haar ge sprek met een vrouw, die zelfs door haar eigen oom werd gewantrouwd. /eer dikwijls was zij in de verleiding geweest, meneer Hammond te vragen, waarom meneer Murray hem zoo opzette lijk meed, maar de schaduw, die over zjjn gelaat trok, altijd wanneer Norman's naam toevallig werd genoemd, deed haar er voor terugschrikken, een onderwerp aan te roeren, dat hjj klaarblijkelijk wenschte te vermijden. Voor zij het dorp geheel achter zich had veegde meneer Leigh zich bij haar en drukte haar hand. „Je moet mij niet kwalijk nemen als ik zeg, dat ik bitter teleurgesteld was je twee dagen geleden niet te zien. Waarom hen je niet aan tafel verschenen?" „Omdat ik geen lust had mevrouw Mur- vestigen, dat het antwoord op die vraag te vinden is bij de partij waarvan de heer Polak een der vertegenwoordigers is. Het is de S. D. A. P. geweest, die stel selmatig de arbeiders Jieeft misleid, en die uit kiezersvrees nooit de waarheid heeft durven zien en zeggen. Men heett de arbeiders opgevoed in den waan dat alles mogelijk was, en dat het alleen aan de „bourgeoisie" en aan de verdedigers van het kapitalisme te danken was, dat niet bereikt kon wor den wat men wenschte. Is li£t dan wonder dat als de leiders op een willekeurig punt, halt willen hou den, de verblinde volgelingen ervoor be danken hun wenschen op te geven. Men heeft wind gezaaid. Welnu, dan moet men zich ook niet verwonderen als storm wordt geoogst. (N. Leidsche Crt.) c Liefde of berekening? De omstandigheid dat de kosten van het Lager Onderwijs, die ten laste van het Rijk komen, zoo onrustbarend ste gen, is oorzaak geweest dat men ging zinnen op middelen ter verbetering. Onzerzijds werd naar voren geschoven het plan-Colijn, volgens hetwelk het Rijk de minima zou vergoeden voor een door snee-school. De gemeente of vereeniging, die dan daarboven wenschte te gaan, bijzondere luxe of overbodige splitsing begeerde, zou eventueel het meerdere zélf kun nen betalen. Toen deze zaak bij de Begrooting van Onderwijs door rechts werd ter sprake gebracht, wees onmiddellijk de hoer Mar- chant dit denkbeeld van de hand met do interruptie, dat dan de openbare school armenschool zou worden. En de sociaal-democraat Gerhard plaat ste de allerminzaamste opmerking, dat hij hierin alleen zag de herleving van de oude reactionnaire idee om het volk zoo weinig mogelijk ontwikkeling te geven, op dat de menschen uit dat volk zoo min mogelijk neiging en lust zouden krijgen zich op te werken en zoo gemakkelijk mogelijk onder den duim zouden kunnen worden gehouden. Beiden, Marchant en Gerhard, waren het hierin eens, dat invoering van het voorgeslagen stelsel zou beteekenen: de openbare school armenschool. Toch zou hier voor openbaar en bij zonder onderwijs gelijk recht gelden. Toch zondert beide naar een en den zelfden maatstaf worden gesubsidieerd. Alleen maar stilzwijgend werd reeds dadelijk toegegeven, dat de voorstanders van hijzonder onderwijs door eigen offer vaardigheid die minima zouden weten te verhoogen. Alleen maar men voorzag al ter stond, dat de strijders voor openbaar on derwijs, als het op offers aankomen zou, hun overheidsschool maar al te spoedig in den steek zouden laten. Zou dan toch enkel de hand met de openbare school voortkomen niet uil liefde, maar uit berekening? Zeeuwsche „protestanten". Ook in de Tweede Kamer werd ge klaagd over de onbillijke toestanden, door Hooger- en Middelbaar Onderwijswet voor de buitengemeenten in het leven ge roepen. Er op gewezen werd, welke schrille ver houdingen, welke ernstige gevallen zich ray's gaston t e ontmoeten en liever mijn avond doorbracht hij meneer Hammond". „Als hij niet oud genoeg was om je grootvader te zijn, geloof ik, dat ik ja- loersch op hem zou zijn. Edna, wees niet beleedigd, ik ben zoo pijnlijk getroffen door de verandering in je uiterlijk. Ver leden Zondag, toen je in de kerk zat, merkte ik op, hoe bleek je er .uitzag en met welk een moeheid je het hoofd liet rusten op je hand. Mevrouw Murray zegt, dat je heel wel bent, maar ik weet beter. Je bent ziek naar lichaam of geest. Welke "van beiden is het?" „Geen van beiden, meneer Leigh. Ik verzeker u, dat ik heel wel ben". „Je hebt verdriet over iets ,dat je mij niet wilt toevertrouwen. Edna, ik weet dat ik „U ziet spoken. Ik heb niets om iemand toe te vertrouwen en er is geen verdriet, Idat u kunt lenigen". Zij wandelden een tijdje zwijgend door en toen zei Gordon: „Ik ga overmorgen voor enkele maan den op reis en ik ben gekomen om je een gunst te vragen, die je mij zeker niet zult weigeren. Ik wilde zoo graag een portret van je hebben en ik hoop, dat je mij dit zonder aarzeling zult geven". „Ik heb mjj nooit laten fotografeeren". „Br is hier een goed schilder, een artist Wil je daar niet vandaag nog heengaan thans in do practrjk voordoen. „Om het acuut worden van die ge vallen", zeido de Minister, „heb ik juist dezer dagen het Bestuur van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten verzocht tol een conferentie aan het Departement, met enkele hoofden van af- deelingen, die daarbij betrokken zijn. Die conferentie heeft plaats gehad. Ik ben van plan aan het Departement een coh- cept te ontwerpen voor een nieuwe rege ling en heb gemeend goed te doen, daarbij in de eerste plaats hen te raadplegen, dio zoozeer op de hoogte zijn van den financieelen toestand der Nederlandsche gemeenten, nl. het bestuur van de zooeven genoemde Vereeni ging Met deze uitspraak van minister de Visser is het gezag, dat. de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ten De partement heeft, volledig erkend. Als er sprake van kan zijn om wijzi ging te brengen in den bestaanden toe stand, is het alleen deze Vereeniging die voldoende gewicht in de schaal legt en naar behooren de plattelandsgemeenten vertegenwoordigen kan. Verbijsterend is het dan ook, dat er nog gemeentebesturen zijn, die wel zich deden vertegenwoordigen op de protest- vergadering te Middelburg, doch weigeren als lid der Vereeniging van Ned. Gemeen ten toe te treden. W 1 protesteeren maar niet handelen! Het betalen der luttele contributie heet te duur. Blijkbaar werkt de onbillijke kostenver- deeling bij Hooger en Middelbaar Onder wijs, die zoo groote bedragen van de gemeenten vraagt, goedkooper! Maar ja, 't is waar ook, men pro testeerde immers! En protesteeren is goedkoop! Dht kost niets! Ter verbetering van den franc. Van gezaghebbende zijde wordt ge meld, dat er met Amerikaansche bankiers onderhandelingen gaande zijn over een groot crediet naar schatting 50 mil- lioen dollar aan de Fransche regee ring, ter stabilisatie der Fransche wissel koersen. Zij zijn echter nog niet definitief geëindigd. Volgens particuliere telegram men zou met Londensche particuliere ban kiers over dergelijk crediet worden onder handeld. Hevige storhi in Amerika. „Central News" seint uit New-York, dat de ergste orkaan, die men sinds 20 jaar beleefd had. .woedt langs de kust van Maine tot Florida. De wind bereikte gis termorgen een snelheid van 80 mijlen per uur en veroorzaakte een ontzettende schade. 'Vijf personen zijn, naar tot nu toe bekend is, tengevolge van het instor ten van huizen omgekomen. Te New-York is groote schade aangericht. Kort» berichten. Volgens het veeartsenijkundig bu- reaju is het grootste gevaar in de distric ten in Zuid-Zweden waar het mond- en klauwzeer was uitgebroken, 'thans ge weken en de ziekte is aan het afnemen. Het bestuur van de Italiaansche spoorwegen is van plan bij' Brixton een en een teekening van je laten maken?" „Neen, meneer Leigh". „O, Edna, waarom niet?" „Omdat ik niet wensch, dat u aan mij denkt en mij in herinnering houdt. Hoe eerder u mij vergeet, behalve als een gewone vriendin, des te gelukkiger zul len wij beiden zijn". „Maar dat is onmogelijk. Als je mij je portret onthoudt, zal dat niets helpen, want ik heb je beeld hier in mijn hart en dat kun je mij niet afnemen". „In ieder geval wil ik geen gevoelens aanmoedigen, die mij slechts verdriet kun- ken geven en u alleen teleurstelling bren gen. Ik beschouw het als onverantwoor delijk en verachtelijk in een vrouw, om in eenig opzicht voedsel te geven aan een genegenheid of die aan te moedigen, als zij weet, dat zij die nooit kan beantwoor den. Al had ik vijftig portretten van mij zelf, dan zou ik er u nog geen enkele geven. Mijn waarde vriend, laat het ver leden vergeten zijn, het bedroeft mij tel kens, wanneer ik er aan denk en het is een slagboom voor eiken aangenamen, vriendscbappelijken omgang. Vaarwel, me neer Leigh. Mijn beste wenschen verge zellen u op uw reis". „Mag ik je niet thuis brengen?" „Ik geloof, dat het beter is ik heb het liever niet. Meneer Leigh, beloof mij, dat u zult strijden tegen dit gevoel,- dat groot electrische centrale te boawen tot electrificatie van den Brennerspoorweg De reddingsbrigade, die bezig is in de steenkolenmijn hij- Castle-Gate (Am.) waai- de ontploffing had plaatsgevonden, brengt lijk na lijk naar boven. Het schijnt thans zeker dat alle bij do ontploffing bedolven 174 mijnwerkers zijn omgeko men. Gisterochtend vroeg is een bom ont- ploit bij den ingang van het Britsch gezantschap te Athene. Er is enkel ma- terieele schade aangericht. De republikein- sche regeering gelooft, dat de bom gewor pen is teneinde de regeering in discrediet te brengen. Volgens de Daily Express is liet sedert 1870 bestaande geschil tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring- thans zoo goed als geregeld. In liet geschil tusschen do Engel- sche mijneigenaars en de mijnwerkers doen eerstgenoemden een bemiddelings voorstel. In liet bureau der politieke politie te Lemberg is Dinsdag een bom ontploft. Menschenlevens vielen er niet te betreu ren, alleen veroorzaakte de ontploffing groote materieele schade. In het gebouw werden later nog twee bommen .ontdekt. Bij Stuttgart is in een verlaten kolen mijn eon groot wapendepot ontdekt, dat daar door communisten was bijeenge bracht. Te Luedenscheid is in het walswerk van Huek en Bueren door een zware ontploffing in het ketelhuis de gieterij in 'de lucht gevlogen. Gelukkig gebeurde het ongeval in den schafttijd der arbeiders; daaraan is het te danken dat slechts twee menschen brandwonden hebben op- geloopen. Majoor Astor (conservatief), die zijn zetel in het Lagerhuis had verspeeld door deel te nemen aan een stemming vóór "hij beëedigd was, is Dinsdag te Dover bij enkele candidaatstelling her kozen. Zoowel de arbeiderspartij als de liberalen hadden van het stellen van te- gencandidaten afgezien, omdat Astor blijk baar uit onachtzaamheid een fout had begaan. Te New York is de Weensclie juwe lier Median sky gevangen genomen, omdat hij getracht had voor IVg millioen dol lar juweelen de Ver. Staten binnen te smokkelen. Uit New-York komt het bericht, dat de president van Honduras plotseling is overleden. Dientengevolge hebben alle partijen die deelnemen aan den strijd om het presidentschap, een driedaagschen wapenslilstand gesloten. De vrije vakvereenigingen in het Rijnlandsch bruinkolenbekken hebben be sloten, de staking, die acht weken heeft geduurd, te beëindigen. In de fabriek te Oppau van de Ba- discbe Anilin- und Sodafabrik is Woens dagochtend een gasgenerator ontploft. De oorzaak ervan heeft men nog niet kun nen vaststellen. De materieele schade is aanzienlijk. Menschen schijnen er niet bij te zijn gewond. Voor het staatsgerechtshof te Leip zig zullen zich weldra 69 personen te verantwoorden hebben, die in Duitsch Opper-Silezië in hechtenis zijn genomen en aldaar lid waren van geheime orga nisaties, die propaganda maakten voor de annexatie van dit gebied door Polen. mij meer leed doet, dan ik u lean zeggen". Zij stak hem haar hand toe en keer de zich toen om. Hij schudde droevig het hoofd en zei, toen hij haar verliet: „God zegene je! Het zal een 'treurige tijd warden voor mij, tot ik terugkeer en je gelaat mag weerzien. God beware je tot danl" Edna ging snel huiswaarts en vroeg zich af, waarom zij Gordon Leigh's liefde niet kan beantwoorden. Doch als zij terugzag op de voorbijgegane weken, voelde zij, dat lang voor dat zij er zich van bewust was, een beeld, waaraan zij weigerde achting te schenken, moest hebben gestaan tusschen haar hart en dat van Gordon. Toen zij thuiskwam vroeg zij naar juf frouw Harding en vernam, dat zij en mevr. Murray met meneer Allston visi tes waren gaan maken. Zij hadden reeds geluncht en zouden niet teragkeeren voor laat in den namiddag. Hagar vertelde haar, dat meneer Murray reeds vroeg in den ochtend vertrokken was naar een van zjjn plantages en niet terug zou ko men voor het diner. Verheugd over het vooruitzicht van een rustigen dag, besloot zij het hoofdstuk af te maken, dat zij' twee avonden geleden onafgemaakt had laten liggen. Zij had een aanhaling noodig uit het boek, dat meneer Murray had meegenomen Te Köningshuette hebben herig» relletjes plaats gehad. Tal van mensche* werden mishandeld. Verschillende café'» (moesten worden gesloten. In eep café alleen werd voor eenige milliarden Pool- sche mark schade aangericht. Brusselsclie oud-strijders, dihn*al geholpen door enkele aspirant-fascistjes, hebben andermaal te Brussel een aanval op een boter- en eiermarkt gepleegd. Jhr Mr A. F. de Savorni* Lohffl a n. De Ned. meldt, dat de heer Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman zóóver ia vooruitgegaan, dat er niet langer rede» bestaat, daaromtrent geregeld bericht te geven. Melk oorlog te Haarlem. Het is thans zoo goed als zeker dat te Haarlem vandaag een melkoorlog uit breekt. De veehouders zullen dan zelf de melk distribueeren. De veehouders heb ben n.l. den Haarlemschen melkhandd een ultimatum gestuurd, waarbij tegen gis teravond antwoord verwacht werd op d» vraag or cfe handelaars de meTk wille* afnemen tegen 13 cent in plaats va* 12 cent per liter. Het antwoord zou echter waarschijnlijk afwijzend zijn. Arbeid in slager(jen. De minister van arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van met een winkel verbonden slagerijen in alle gemeente* des rijks vergund, dat tot 1 April 1925 in afwijking van het bepaalde hjj de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, op Zaterdag de arbeid van de in de zoodanige onderneming werkzame manne- nelijke arbeiders van 15 jaar of ouder aanvangt om 6 uur des voormiddags, ander voorwaarde, dat in de betrekke* ondernemingen niet door eenigen arbeider op 'dien dag arbeid wordt verricht na 8V2 uur des namiddags, behoudens voor wat mannen betreft, arbeid bestaande in het 1 opbergen van vleesch in de koelcellen van slachthuizen, welke arbeid alsdan in het tijdvak van 1 Mei tot 1 October op Zaterdag tot 9 uiur des namiddags igag geschieden. De man in het grijs. In de „Vrijheid" draait de heer D. Hans een aardige parlements-film af, getiteld „De man in het grijs". We nemen er liet volgende nit over: Hans laat zich een brief schrijven door een vriend uit Rotterdam, die 'n jaar of 12 geleden in Den Haag een Tweede Kamer-vergadering bijwoonde en daarvan het volgende relaas geeft: Eerst dacht ik, dat ze allemaal tegelijk aan 't woord Waren, maar m'n buurman een door-gefourneerde ouwe rot zei lachend: „Welnee, alleen die ééne man heer spreekt!" „Je .bent gek," zei ik, „ze spreken allemaal." De vent bleef maar lachen en zei „Dat is best mogelijk, maar officieel spreekt er maar één. kijk, die meneer claarl" Ik volgde z'n wenk, en zag een fatsoenlijke heer in een grijs colbert- castuum die geweldig met z'n armen te keer ging, een soort zweedsche gymna stiek en als je goed luisterde kon je inderdaad hooren dat hij een redevoering hield .„Wie is dat?" vroeg jk. „Dat is meneer K. ter Laan," zei de doorgefour neerde, „een reuze-kerel, een sociaal, maar een goeie!" van de bibliotheek en zij ging naar bo ven om het te copdeeren; en terwijl zij ging zitten in 'zijn zitkamer en het boek opende om de passage, die zij noo dig had, op te zoeken, viel er een brief uit aan haar voeten. Zij .keek even naar de enveloppe, terwijl zij den brief op raapte en haar hart sloeg heftig, toen zij meneer Murray's naam er op zag ge schreven in meneer Manning's eigenaar dig en onmiskenbaar handschrift. Het postmerk en de datum kwamen precies overeen met, den brief, dien zjj had ontvangen dien avond, dat meneer Murray Jiaar het pak met het ma nuscript gegeven had en de sterkste ver leiding van haar leven kwam over haar Zij had wel eens willen weten, wat er in dien brief stond en meneer Murray's stellige verzekering omtrent het pak was nu volkomen verklaard. Hij had het hand schrift herkend op haar brieven en haar eerzuchtige plannen vermoed. Hij kende meneer Manning ongetwijfeld en moest den aard van hun correspondentie heb ben geweten. Daaruit volgde, dat zjf* hoon over het ontvangen van minnebrie ven geheel en al ironie was g.eweest. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1