Kerknieuws, OiMlerwys. Wetenschap en Knnst. Leestafel taienrt Nieuws. Binnenland. Uit sis Provincie. Itspzomlsiï Stokken. - De toestand in Ierland is nog duis ter, maar feit is, dat het in het geheele land zeer onrustig is. Er zijn bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen in Dublin en in het Currogh-kamp. Niemand mag Currogh verlaten zonder specialen pas- Volgens.een bericht uit New-York hebben de Vereenigde Staten tengevolge van den smokkelhandel van alcohol jn de twee laatste jaren een schade geleden van honderd vier en zestig millioen dollars. Wijziging der Arbeidswet. Naar de Msb. meldt, zal de wijziging der arbeidswet, waardoor zooals gemeld is de bezwaren der bakkers zlullen worden ondervangen, hierop neerkomen dat vrij heid zal worden verleend aan de bak- kerspatroons, om te werken buiten de uren waaraan op hot oogenblik zoowel patroon als arbeiders gebonden zijn. De bezuiniging en de ambte naren. Het Hbld. schrijft: Naar- wij vernemen heeft de minister van Birmenlandsche Zaken een schrijven gezonden aan de ambtenaren-organisaties over de ten aanzien van de rijksambte naren te treffen maatregelen in verband met de bezuiniging. In dat schrijven wordt o. m. gezegd, dat de herziening van alle bezoldigingsregelingen in dier voege ge schiedt, dat van 1 Januari 1925 af de totale salarislast met 25 millioen wordt verminderd. Het ligt in het voornemen om de rijkswerklieden uit. het bezoldigings besluit te lichten en bij de nieuwe regeling te brengen in de loongroepen voor de rijkswerklieden. Bij de regeering bestaan geen plannen om in dit of in het volgend jaar tot werktijdverlenging over te gaan. Het ligt niet in haar voornemen vóór 1 Aug. 1925 opnieuw tot salarisverminde- ring over te gaan. Massa-ontslag bij de Spoor wegen? Zaterdag ontvingen de organisaties van het spoorwegpersoneel een brief van de directie der Nederl. Spoorwegen, waarin wordt voorgesteld art. 36 uit het R.D. Y. krachteloos te maken. Het Dagelijksch Bestuur der Neder- landsche Vereeniging, Zaterdagmorgen in vergadering hijeen, heeft volgens „het Volk" besloten een voorstel te doen aan de andere vier spoorwegbonden, t. w. St. Raphael, P. C. B., Neutrale Bond en B. A. N. S., om in gemeenschappelijk overleg aan de leden van die organisaties te ad- viseeren geen verklaring als door de di recties wordt verlangd om art. 36 uit het R. D. V. weg te nemen, te teekenen. Wanneer het personeel niet toestemt in opheffing van dit artikel en dus de door de direc tie gevorderde verklaring niet teekent, zaldaarop ontslag vol gen (Bedoeld zal zijn, dat daarmee het dienstverband eindigt.) Z o m e r t ij d. De afgevaardigden van Engeland, Bel gië, Nederland en Frankrijk hebben te Parijs gisteren vergaderd om de maat regelen te bespreken, die zouden moeten worden genomen om overeenstemming te bereiken in zake den datum van den overgang van winter- op zomertijd in hun resp. landen. Voor Frankrijk, België en Nederland is daartoe gekozen de nacht van 29 op 30 Maart. Voor Engeland is die datum de nacht van 12 op 13 April wegens de Engelsche wettelijke bepalin gen. Voor het vervolg stellen de afge vaardigden als datum voor de invoering van den zomertijd voor den nacht van den eersten Zaterdag op Zondag in April en als datum van den terugkeer tot den wintertijd den nacht van den eersten Zaterdag op Zondag in October. Commissaris der Koningin in Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, met ingang van 1 April, op de meest eervolle wijze uit gemeld ambt ont slag verleend, met dankbetuiging, en is met ingang van 1 Mei als zoodanig be noemd dr H. Th. 's Jacob, lid van de Staten dier provincie. (De heer 's Jacob is een zoon van inr E. B. 's Jacob, die van 1882 tot 1894 commissaris der Koningin in deze zelfde provincie was. Van 1906 tot 1909 was hij burgemeester van Loosdrecht, en daarna tot 1919 van Bussum. De laatste jaren woonde hij te Zeist: Huis ter Heide, en was daar wethouder. Hij behoort tot de Chr. Historische Unie, wier candidaat hij ook enkele malen was bij verkiezingen voor de Tweede Kamer.) In 1 ij ving lichting 1924 De dienstplichtigen der lichting 1924, bestemd voor indeeling bij de eerste ploeg van de regimenten infanterie, het regiment wielrijders, de schoolcompagnie van den motordienst, het Ilde en lilde bataljon van het regiment genietroepen, zoomede de dienstplichtigen van die lichting, aangewezen om als onberedeno te worden ingelijfd bij de regimenten veld artillerie der lilde artillerie brigade, wor den allen op 25 dezer in werkeiijken dienst gesteld tot het vervellen van hun eerste oefening. Allerlei. De aanleg van de nieuwe electrische trambaan Den Haag-Leiden is thans zoo ver gevorderd, dat op het baanvak Den Haag-Veen met enkele dagen proef kan worden gereden en dat over enkele weken van Den Haag naar Leiden electrisch kan worden gereden. De aanleg heeft rond 2 jaar geduurd. Naar men verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van mr J. E. 11. baron van Nagell, gezantschapsraad te Berlijn, tot Hr Ms gezant te Boekarest, ter vervanging van dr P. N. Muller, die een paar maanden geleden tot gezant te Praag werd benoemd. Met ingang van 17 Maart a.s. zullen de spoorwegverbindingen in bet grensverkeer met het bezette gebied van Duitschland weer worden hervat. Zondag is in alle roomsche kerken van Twenthe en Gelderland, waar de katho lieke arbeiders betrokken zijn bij de uit sluiting in de textielindustrie, een brief van den aartsbisschop van Utrecht voor gelezen. ^waarin wordt gezegd, dat die arbeiders, voorzoover ze nog niet bij hun vakorganisatie zijn aangesloten, zich na het eindigen van het conflict bij de r.-k. vakorganisatie hebben aan te sluiten. - Bij de,Ned. Spoorwegen is benoemd tot depotchef 2e klas te Breda de onder- depotchef H. Lodewijks te Vlissingen. Sp o orweg-Mij. GentT emeu- zen. Voor het beroepshof te Gent is gepleit in de zaak betreffende het faillis sement van de Spoorwegmaatschappij Gent-Terneuzen. De advocaat-generaal De Rijckere zeide o. a., dat de verantwoor delijkheid voor de verduisteringen ligt bij den nesjor en zijn helpers. De maat schappij is geenszins te beschouwen als het slachtoffer van omstandigheden. De liquidatie volgens de wet, kan dan ook niet worden vervangen door een liquida tie bij overeenkomst. Gisteren 10 Maart heeft de gepen sioneerde generaal dr C. de Mooy te 's-Gravenhage zijn 90sten verjaardag ge vierd. Onder de vele autoriteiten, die hem kwamen gelukwenschen, was de minister van oorlog, de heer v. Dijk, die hem tegelijk zijn benoeming door de Koningin tot luitenant-generaal mededeelde. Doch ook minderen toonden hun belangstel ling. De buren zonden taarten en bloe- imen, en een vroegere dienstbode zond hem een echten Groningschen koek. Dr de Mooy is geboren 10 Maart 1834 te Middelburg, waar zijn vader, ook dok ter, woonde naast de woning van Multa- tuli. Hij ontving zijn opleiding in Indië, later in Nederland, en trad als dokter in militairen dienst. Hij is o. a. ook to Mid delburg en Vlissingen in garnizoen ge weest. Smokkel zaak. Zondagnacht heb ben kommiezen te Zierikzee met behulp van de visscherijpolitie een groote partij gedistilleerd aangehouden, die binnenge smokkeld werd door de motorschuit Z.Z- 19 van Gebr. O. te Zierikzee. Die partij, bestaande uit 140 L.-flesscheu en 23 man den met gedistilleerd was uit België aan gevoerd door het klipperschip van schip per F. uit Sint. Philipsland, geladen met steenen, met bestemming naar Wol- faartsdjjk en is in de Zandkreek over geladen op de Z.Zu 19. Het schip is even eens in beslag genomen. Ook op het klipperschip is beslag ge legd, terwijl in een schuur aan 't West- havenhoofd te Zierikzee 23 manden met 'gedistilleerd zijn ontdekt. D'hr A. J. van Kes teren, ingenieur bij de telegrafie, is van Vlissingen naar 's Hertogenbosch overgeplaatst en zal, naar wij vernemen ook worden belast met de waarneming van den dienst in de in spectie Maastricht. Door het vertrek van dhr Van Kesteren verliest het muzikale leven, vooral te Vlissingen, maar ook dat te Middelburg, een zeer gewaardeerden medewerker, zooals bekend heeft dhr Van Kestereu als fluitist op Walcheren een zeer goeden naam gekregen. Door den rijksveldwachter uit Krab- bendijke is aau de politie te Middelburg voorgeleid zekere P. H., wiens aanhou ding was verzocht wegens verduistering van oen partijtje galanteriën. Na opge maakt proces-verbaal is IJ. weder op vrije voeten gesteld. Baarland. Zondagavond had alhier, op initiatief van de commissie voor de Zen ding, in de Geref. Kerk een Zendings bijeenkomst plaats, welke door oen 50-tal personen werd bijgewoond. Na Psalm gezang en gebed sprak ds A. Wijngaarden een openingswoord, waarna de heer J. Bottenberg het woord verkreeg, die de gesteldheid van het Zendingsterrein der Geref. Kerken behandelde. Daarna besprak ds Wijngaarden de Zending zelve, haar historie, enz. Spr. had zich voorgesteld de verschillende godsdiensten op Java te schetsen, van welke hij thans het Animisme besprak, om later D. V. andere te bespreken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een tweetal brs. gebruik gemaakt. Het was een leer zame avond en de liefde tot de Zending zal er door zijn bevorderd. Wemeldinee. De boerenleenbank hield gister haar 17de jaarvergadering. Er was een flinke opkomst. Uit het verslag van den kassier bleek, dat er op 31 Decem ber 1923 167 leden der bank waren; dat op 327 spaarboekjes was ingebracht f 285.510,27; dat rekening courant hou ders in deposito hadden f 53.066,191/2; dat een winst was gemaakt in 1923 van 1707,HV2; dat uitstond aan voorschotten f85.277,61; dat in loopende rekening bij le den uitstond f 121.921,76; dat bij de Centr. Bank gedeponeerd was f 109.607,08; dat aan waardepapier (deposito obligaties) f 12.000, aan aandeelen van de Centrale Bank f 60, en meubilair en onroerend goed voor f2 op de balans voorkwamen, en de' kas op 31 December bedroeg f 11.415,13. Het salaris van den kassier werd gebracht op f 1000 per jaar en als kassier werd voor 4 jaar weer herbe noemd de heer Adr. Dominicus, 'die thans op drie dagen per week zal moeten zitting houden. Met groote meerderheid van stemmen werden de heeren J. Oele en Joh. Pieterse, respectievelijk als lid van bestuur en Raad van Toezicht herbe noemd. De rentebepaling onderging geen wijziging. Verder werden nog eenigo zaken van huishoudelijken aard afgedaan. Heinkenszand. Door B. en W. zijn op de aanbeveling voor gemeente-secretaris geplaatst, de heeren: J. L. Snijder, amb tenaar ter secretarie te Kruiningen; F. W. J. Immink, idem te Borssele en L. J. Vogelaar, idem te Dinteloord. Maandagmorgen ontstond tusschen H. v. d. D. en Th. B. alhier twist, doordat eerstgenoemde zoo wordt verteld niet uitwe-ek om elkander to passeeren, waardoor B. tegen v. d. D. aanreed. B. werd toen door v. d. D. zoodanig met een griep bewerkt, dat deze zijn hoofd meest laten verbinden. Bij de politie is van het geval aangifte gedaan. Oudelande. Zondag werd de alhier woonachtige, ongehuwde, 54-jarige J. Wis- kerke, ook genaamd Van Boven, dood aan den weg gevonden. Maandagavond had in de Chr. school ;de eindlcs plaats van den tuinbouwwinter- cursus. Benevens dhr Bottenberg, leider van den cursus, was ook aanwezig dhr A. W. v. d. Plassche, Rijkstuinbouwconsu- lent voor Zeeland, met 'n aantal belang stellenden. Na opening met gebed spreekt dhr Bottenberg een inleidend woord. Ver- va'gens worden er met de leerlingen ver schillende vragen bespraken. Behandeld wordt een gedeelte-van de fruitteelt en wol hoofdzakelijk het opkweeken der fruitboomen benevens het oogsten en be waren der vruchten. Over de groenteteelt handelende, wo dt de teelt der komkom mers besproken. De leerlingen gaven b'ijk van ernstige studie daar de vragen flink werden beantwoord. Dhr. v. d. Plassche richtte zich tot de leerlingen met een wo-ord van geluk- wensch, daar hij de eer genoot, aan allen een diploma uit te reiken. Hij wees er verder op dat men nu niet moet meenen dat men reeds in de kennis der tuinbouw niets meer kan leeren. Geef u aan de studie en gij zult bij: de verdere stu die er meer liefde voor gevoelen en practisch door worden bekwaam gemaakt. Dhr. Bat enberg wordt bedankt voor zijn moeite. Diploma's worden uitgere;kt aan P. Louisse met zeer veel vrucht, Chr. Louisse met vrucht, Adr. Schouwenaar met veel vrucht, C. Iloiffius, H. A. Mol, P. Schouwenaar, D. Louisse, allen met zeer veel vrucht, Jac. de Jager met vrucht. Een der leerlingen, H. A. Mol, bedankte voor het uitreiken der diploma's, bene vens dhr Bottenberg voor zijn werk en mioeite. Als blijk van waardeering wordt hem een lederen po.tefeuille geschonken. Krabbendijke. Bij de koeien van den veehouder Lagendijk doet zich mond en klauwzeer voor. (Belangeloos bericht.) De vrouw van J. Ferdinandus is gisteravond in hare woning van de zol dertrap gevallen en bewusteloos opge nomen. Dr Gnuerrip verleende de eerste geneeskundige hulp. (Niet van onzen ge wonen correspondent.) Sluiskil. In de tweede helft van Fe bruari kwam hier een Duitsch heertje (liep met een stokje en was kreupel) die zich aanbood om photo's te maken enz.Hij moest wat geld bijeen zien te krijgen om zijn studie (hij studeerde in de medicijnen) voort te zetten. De man werd vriendelijk en hoffelijk ontvangen en toegezegd, dat men hem zou voorthelpen, indien men gunstige in formaties kon verkrijgen. Daarom werd om zijn adres gevraagd. Hij zeide H. A. te heelen en te Bochum, Hasestrasse no. 53 te wonen. Er werd naar .Bochum geschreven en het antwoord daarop luidde: „Er is in Bochum geen Hasestrasse en mij is hier geen student in de medicijnen H. A. be kend, wees dus op uw hoedel" (Zei.) Men zij inderdaad voorzichtig met al deze z.g.n. hulpbehoevenden I Er loopen blijkbaar ^rschillende oplichters onder. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonebeek G. P. van It- terson, cand. te Oude Wetering. Bedankt voor Workum door A. Altena te Balk. Geref. Kerken. Beroepen te Lioessens L. ten Kate, cand. te Kampen. Bedankt voor Vlaardingen door J. v. d. Meulen te 's-Hertogenbosch. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Amsterdam H. Hoogendoorn te Vlaardingen en A. M. Berkhof! te Utrecht. Bedankt voor Boskoop door K. Groen te Zwijndrecht; voor Zaamslag door H, Hoogendoorn te Vlaardingen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Rotterdam door J. Overduin te Gouda. Te (Sluis zijn 42 aangeslagenen in den H. O. der Ned. Herv. Kerk die wei geren hun belasting te betalen. Het kerk bestuur heeft getracht van den kanton rechter toestemming te krijgen tot gratis procedeeren, maar dit is niet toegestaan. Nu zal het kerkbestuur tegen 3 perso nen procedeeren. Ds J. N. Drost, oud-Indisch Ned. Herv. pred. met verlof, te" Apeldoorn, stelt zich beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan ds G. Posthumus Meyjes, pred. der Ned. Herv. gemeente te Zandvoort, wegens ongesteldheid eme ritaat verleend. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinistenexamen voorloopig diploma de heer J. M. de Veer te Vlissingen. Schilderijen in Zeeland. Men schrijft aan de N. R. Ct. De restauratie der schilderijen van St. Maartensdijk is thans voltooid. Dank zij het provinciaal "bestuur, dat de aan vankelijk onwillige gemeente tot on derhoud harer bezittingen dwong, en dank zij het rijk, dat een deel der kosten yaor zijn rekening nam, zijn de zeventien schilderijen thans voio-r ondergang be waard. Twee ervan beelden Jacoba van Beieren en baar laatsten gemaal, Frank van Borsselen af; het zijn zeventiende- eeuwsche copieën van een vijftiende- eeuwsch origineel. Do 15 andere schil derijen geven het portret van do heeren en vrouwen van St. Maartensdijk uit het Oranjehuis, benevens een paar aanver wante of onbekende vorsten. De oudste is de ongelukkige Zoon van den Vader des Vaderlands, Philips Willem, de jong ste de Koning stadhouder "Willem III. Handteekeningen van schilderijen zijn hij deze restauraiie niet aan den dag ge bracht. Dezelfde restaurateur herstelde tevens de dessus-deporte en schoorsteenstukken in bet gefcoiuw dor arrondissementsrecht bank en der Provinciale Bibliotheek van Zeeland, te Middelburg, beide in door achttiende eeuwsche patriciërs gestichte huizen gevestigd. Van de talrijke schoorsteen stukjes en dessus-depoute in het door den bekenden Zeeuwschen maecanas J. A. van de Perre in 1765 gestichte paleis, waar thans de arrondissementsrechtbank zetelt, is bij de voorloopige maatregelen tot behoud nog geen signatuur te voorschijn gekomen. Een der schoorsteenstukken is in 1770 vervaardigd door Dirk van der Aa (1731 1809), feitelijk van huis uit koetsen- schilder, een vak dat bij de weelderige mode dier dagen ongetwijfeld vrij hooge artistieke eischen stelde. Misschien is de beer van Niemverve wel hierdoor mei hem in connectie gekomen. Verbetering. In de recensie van „Tn liefde's Licht" is door een vergissing en een schrijffout aan de schrijfster mej. H. S. S. K. on recht aangedaan, dat wij bij deze her stellen. De woorden „anders dan" moe ten vervallen; en het boek is geen ver- j taling, maar oorspronkelijk; zoodat in deze serie van V. C. L. het aantal oor spronkelijke werken niet 3 maar 4 be draagt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnhepr de Redacteur. Wil u uit onderstaand schrijven eenige letters opnemen en deze plaatsen in het veelgelezen dagblad „De Zeeuw"? Naar ik goed gelezen heb in een blad uit Hólland, dat ik toevallig in mijn han den kreeg, wordt er voor Amerika geen geldelijke steun verleend voor emigran ten, doch wel voor Canada. Nu is mijn bedoeling om te waarschuwen tegen do mooie en schoone beloften, die in Hol land door vele agenten van verschillends Compagnies verteld worden, _£ils dat Ca nada het land is der toekomst, dat men er boer kan worden op zeer gemakkelijke voorwaarden, enz. Dat wil ik niet tegen spreken, maar er zijn hier veel hoeren (of farmers zooals men ze hier noemt) die van armoede moeten gaan verhui zen van hun farm, niettegenstaande ze hebben gewerkt, ja vreeselijk hard. 't Is hier niet zooals in Holland: de boer niets doen en de knechts en arbeiders laten werken. Dat gaat hier niet, want ze krijgen geen werkvolk hier om te wer ken, daar er te weinig arbeiders zijn en bij de meeste boeren kan het er niet af om knechts te houden als ze zelf wat te eten willen hebben. En als knecht bij een boer te komen uit Holland als tnen de taal niet kent, dan mag je naar hartelust werken en betalen o zulk een klein beetje, dat heb ik zelf ondervonden. Bij sommige boeren wordt goed geld verdiend, dat wil ik niet tegenspreken, doch dat is juist in de zomermaanden, want het werk begint hier in Mei en eindigt met November. Want als het half November is, dan begint de sneeuw te vallen en die blijft liggen tot ongeveer half April of begin Mei. Dus u kunt wel begrijpen: vanaf half November tot Mei geen werk hebben, want hier is geen werk in den winter zqomin bij boeren als op de fabrieken, dat men in den zomer nog al een beetje geld moet verdienen om in den winter te leven en dan zeg gen ze nog in Holland, zooals ik zelf heb gehoord van Mr van Tol, Manager van de Canadian Pacific: als men in vier jaar geen boer is in Canada, dan is het uw eigen schuld of gij hebt niet gewild. Men moet hebben minstens 2000 dollars voor paarden en werktuigen ea een huis als men dan 5060 dollars per maand verdient, er zijn er die mee» verdienen doch ook van minder en dal verdient men juist in de zomermaanden Daar moet men in den winter van leven. Nu is het leven hier wat eetwaren be treft wel goedkooper dan in Holland, doch de kleedingstukken, en die moet men toch hebben, kosten zoowat evenveel dollars als in Holland guldens. Op welke manier moet men hier in Canada boer worden, vraag ik mijzelf af. Zijn het dan zulke go.ede vooruitzichten hier? Ik ken bier menschen die getrouwd zijn en 2 of 3 kinderen; die hebben goed te eten, doch geld overleggen, dat kunnen ze niet, niet tegenstaande de man toch ook den hee len zomer hard heeft gewerkt. Wanl 'werken is het hier als men wat verdie nen wil bij de boeren, bijv. bij het bieten opoenzetten van 's morgens half 5 tot 's avonds 8 uur. Dan kan men goed geld verdienen zegt men, doch dat is m. i. ook zoowat 8 dagen per week, terwijl een week hier toch ook maar 6 werkdagen heeft. Op de meeste fabrieken werkt men 12 uur por dag en bij het minste geringst» gaat men de straat op, terwijl men als buitenlander de zwaarste en gevaarlijkste werken krijgt. Dat is de toekomst in Canada: 7 maanden werken en de an dere 5 maanden je geld opleven, terwijl ge in sommige provincies, bijv. Alberta, 5 maanden op het jaar kunt .werken en 7 maanden niets doen. Ziedaar het land der toekomst (Canada). Hopende mijnheer de Redacteur, dat u uit dit schrijven eenige letters wilt plaatsen in het dagblad „De Zeeuw", op dat de menschen niet al te veel zich voorstellen omtrent emigratie naar Ca nada. Ik heb naar mijn gevoelens gehan deld om de menschen in Holland te waarschuwen, daar ik zelf ook bedrogen ben uitgekomen. Hoogachtend, Uw dnr., JOH. DEENDSEN, Box 724, Wallaceburg Ont. Canada. Ongelukken. De 19-jarige me juffrouw v. W. te Medemblik kreeg dezer dagen een wondje aan het been waardoor bloedvergiftiging ontstond, ten gevolge waarvan het meisje in korten tijd overleed. Te Delft is bij de familie bericht ontvangen, dat de heer K., officier aan boord van een naar W'est-Indië ver trekkend stoomschip in het Kanaal over boord is geraakt en verdronken. Te Rotterdam wilde een 11-jarige jongen van de treeplank eener in beweging zijnde autobus springen. Hij viel en werd met een hersenschudding opgenomen. Men ver voerde der. jongen naar het ziekenhuis. Vo0rui tgang van de radio. Zondagmiddag tegen drieën is in heel En geland muziek van een orchest, enz. ver nomen, dat in Los Angelos gemaakt werd. Een poging in de ochtenduren om deze draadloos-telefonisch overgebrachte mu ziek op te vangen en door te geven, was eerst 's ochtends mislukt. Na de muziek van Los Angelos heeft men ook nog mu ziek uit New York met succes opgevangen en doorgegeven. Deskundigen verklaren dat het de duidelijkste overbrenging was, die nog ooit bereikt is. Elk instrument afzonderlijk was voor den spreekhoorn te hooren. Even voor het einde kwam be richt van het stoomschip „Bowdoin", dat in de Poolstreek in het ijs vastzat. Dit bericht luidde: Wel bedankt voorde over brenging-". Auto-ongelukken. Zondag- toen de Meyersche stoomtram van de Belgische grens kwam en te Eindhoven de gevaar lijke bocht bij het postkantoor passeerde, kwam een autobus uit de Willemstraat en trachtte nog voor de tram de Vrij straat te bereiken. De bus werd gegrepen door de machine en dwars over de stadsvest ge worpen, die op dat punt heel smal is. De bus lag op een zijde over het water, aan den achterkant door een huis en een brug gesteund. Het voorste gedeelte lag nog op de rails onder de eerste tramwagen. Ek zaten zeven passagiers in de bus, die door de stukgeslagen ramen naar buiten klauterden. Twee hunner waren nogal ern stig gewond door de glasscherven. Zondagmiddag ongeveer 12 uur heeft de stoomtram Den HaagScheveningen een auto aangereden. De inzittende, de heer H. werd licht gewond. Een meelfabriek te Leiden uitgebrand. Zaterdagmorgen brak te Leiden een zware brand uit in de meel fabriek „De Rijn" van de firma T. J. Bots. De brand woedde in het nieuwe ge deelte van de fabriek, dat na den brand van zes jaar geleden is bijgebouwd en geheeD uit zware steen en beton is op getrokken. De brandweer was spoedig mei veel materiaal ter plaatse en greep het vuur, dat voornamelijk woedde in de bo venste verdieping van de fabriek, inet kracht aan. Doordat de ladders van de brandweer niet hoog genoeg konden rei ken, kon het water niet van boven af in het gebouw worden gespoten, wat het blusschen zeer belemmerde, terwijl ook de zware rook het bepalen van den vuur haard zeer bemoeilijkte. Omstreeks 11 uur was men het vuur meester. Een belang rijke graanvoorraad is verloren gegaan, terwijl de machinerieën ernstige schade bekwamen. De schade, die op ruim hon derd duizend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Een drievoudige moord uit 1909. Gisteren meldden wij reeds, dat op last van de justitie te Assen drie veld-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2