No 134 Vrijdag 7 Maart 19Ï4 S8e «Jaargang levensleed. Buitenlsai FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten 90STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 8870, Goes Tel.: Redactie no."U; Administratie no.58 Postrekening No. ,36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Twenthe. Al wonen we ver van het tooneel dér -worsteling, die in het mooie Twenthe tusschen fab.ikanlen en arbeiders wordt afgespeeld, toch nemen wij met groote belangstelling kennis van de meeningen, door onze eigen voormannen in en buiten de Kamer uitgesproken na een onderzoek ter plaatse en verkregen inlichtingen van 'betrouwbare leiders in den strijd der arbeiders voor organisatie en overleg. In de Tweede Kamer heeft de heer .Schouten naar aanleiding van een rede, uitgesproken door den leider van den Vrijheidsbond, den heer Dresselhuijs, on der anderen het volgende opgemerkt: „En nu een ander voorbeeld in ver band met dien geest van samenwerking'. Is die geest van samenwerking' aan wezig in Twente aan de zijde van de textielfabrikanten Mag niet worden aangenomen, dat de glroote werkgevers in de textielindustrie in Twente zich alien in mindere of meerdere mate verwant gevoelen aan den Vrijheids bond en zijn opvattingen? Wanneer de gedachten, die gisteren dqor den heer Dresselhuys zij'n geuit inzake dien géést van samenwerking, door hem en de zijnen in het land werden xiitgedragen wanneer gepoogd werd met ernst en met nauwgezetheid zijn girqop in den lande van deze gedachten te doordrin gen en te bezielen, dan zou er in derdaad heel wat meer kunnen worden en zrjn bereikt dan op het oogenblik té dezen aanzien het geval is." Het Kamerlid mr Rutgers, die mét don beer Srneenk een bezoek aan Twenthe bracht, voegt aan het gesprokene, door hem in „Dé Rotterdammer" het navol gende toe: Hier is een van de hoofdmomenten uit den strijd in Twente aangeroerd. Het gaat daar niet alleen, niet in de eerste plaats, over de 10 pet. loonsverlaging;. Ook niet alleen over de verlenging van arbeidstijd, waartegen bij de textiel arbeiders zeef groote bezwaren bestaan, doch waaraan naar het schijnt aan werkgeverszijde thans minder betee- kenis wordt gehecht dan aanvankelijk moest worden aangenomen. Veel meer is het juist de verhouding van werkgevers en arbeiders in het algemeen, die in Twente in het geding is. Men zou kunnen zeggen: de arbei ders strijden voor het ideaal van sa men wei king en overleg, door Mr Dres selhuijs aangegeven. De werkgeveis ver werpen dat ideaal. Daar ligt ook de reden, waarom de sympathieën van zeer velen, die andere bij' arbeiderscoaiflicten zich af zijdig houden, bij dit conflict naar de arbeiders uitgaan. De publieke opinie heeft in den loop der jaren geleerd, dat bij gezonde ver houdingen de arbeidsvoorwaarden niet gedicteerd behooren te worden door een groep werkgevers, hoe machtig en hoe goed georganiseerd die ook "zijn. Dat de Twentsche industrieelen dit ■standpunt nog niet hebben aanvaard, is schier onbegrijpelijk. In zoo menig «opzicht hebben zij getoond aan hooge eischen van moderne ontwikkeling van hun bedrijven te kunnen voldoen. Waarom zouden rij ook niet in de ver houding tot de arbeiders en' hun organi saties moderne werkgevers in den goe den zin van het woord worden? Helaas is het zoo ver niet. Moge het conf iet, dat thans woedt, aan het komen van betere toestanden bevorder lijk zijn. Daarvoor is het echter noo- dig, dat de arbeiders niet gedwongen 'snorden zonder meer zich te onderwer- pen aan wat >ojver hen wordt gedecre teerd. ■81). „Je moet nog eens flink gestraft wor den voor je schimpen op onze sekse. W'at verlang ik er naar om een vrouw te ont- ïhoeten ,die dapper en listig genoeg is om jou te trouwen en te temmen, mijn rid derlijke neef! Zij zal de beleediging heb ben te wreken, die je op de hoofden van naar zusters hebt opgestapeld". „Als ik mij zulk een ramp zou kunnen voorstellen, dan zou ik mijn lot beweenen in de klageljjke woorden van een eerlijke vrouw, die naar men zegt, eens heeft uit geroepen: „De eenige gedachte, die mij njoe verzoent een vrouw te zijn, is, dat ik niet met een vrouw behoef te trouwen". De uitdrukking, waarmee meneer Mur ray Estelle beschouwde, deed Edna denken aan het verhaal van een reiziger over het hartelooze spel van een leeuw, die, n'a W ie hiermede instemt, zal ook vrij heid kunnen gevoelen o:n een bijdrage tot steun der uitgesloten textielarbei ders te zenden aan het bureau van het Christelijk Nationaal Vakverbond of aan den Noderlandschen Christelijken Textielarbeidersbond „Unitas", beide te Utrecht. Onze Christelijke arbeiders, die tot overleg van meet af aan zich bereid verklaarden, en die bij herhaling die bereidheid toonden, hebben op sym- athie aanspraak. Hier gaat 't derhalve om iets meer on iets hoogers dan om de tien procent, het gaat .om de rechtspositie van den ar beider, het recht van organiseeren en van rechtmatig verzet tegen de oplegging van arbeidsvoorwaarden, waarin zij zeiven niet gekend zijn. zoo iets als„bij u, over u zonder u". Raak gezegd. De politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland", een liberaal blad van den Vrijheidsbond, verdient geteekend te wér den als de man met de wig, omdat hij te veel artikelen schrijft, met de strek king (lef misschien ook zonder deze)'om verwijdering te brengen tusschen de par tijen ter rechterzijde. Dioch hij verdient ook geteekend te worden als de vriend zij'ner eigen par ti), bezig haar heur feilen te toonen. Want dit is zeker, hij kan niet - alleen aan Rechts maar ook aan Links som wijlen .ongezouten de waarheid zeggen; •cip' een toon in welken men den moeilijk ingehouden toorn proeft. Wat mciet hij zich geërgerd hebben aan 't groot geschreeuw' en weinig; wol der drie Linksche p-artijlgïaepen, tegen het teruggekeerde kabinet, den machteloos en krachteloos gebleken stormloop van Dres selhuijs en Marchant en Troelstra met hun interrumpeerende Ketelaars en Klee- rekopers, waardoor het reehtsché kabinet sterker dan .ooit is heen gekomen. Rechts en links deelt de heer Rood huizen dan .oiok in een artikel „Diagnose" aan hun adres zeer rake slagen uit. Gelijk de kippen in het kippenhok in vredige rust bijeen, op eenmaal worden opgeschrikt, door 'n geweldigen schreeuw van een hunner die van haar buurvrouw op eenmaal een onverwachten pik op den teeren kop krijgt, zloo moeien wel de liberale heeren geschrokken zijn bij de lezing van bedoeld artikel. Immers het heele artikel is één doorloopend'e aan klacht' aan Rechts, inzonderheid aan de A.-R.'s, voor een rasechten liberaal om: van te glunderen. Doch daar op eenmaal in den staart zit het gif na zooveel streelends voor het liberale hart, schiet de schrijver uit tegen zijn politieke vrienden. Geërgerd over Marchants herhaald gemier over de heffing-in-eens, die het land, altijd vol gens dezen staatsman, zou gered heb ben, doch waar Rechts niet aan wou, eindigt hij plotseling zijn critiek op. Rechts met dezen raken mep aan Links „Men komt er waarlijk niet, om een voorbeeld te noemen, door te blij'ven jammeren over die heerlijke heffing-in eens, die onze financiën in orde zou heb ben gebracht, als men tevens een motie- Ossendorp heeft gesteund, die de heele heffing-in-eens en meer zoiu hebben op geslokt". De heer Schouten heeft in de Tweede Kamer (Handelingen blz. 826) een heel betoog gehouden om de onjuistheid van dat heffing-in-eens-standpunt aan te toonen. Dit betoog was hoorbaar. Doch de aantooning van den "heer Roodhujj- zen, er op gevolgd, was voelbaar, gelijk niet alleen den staatslieden, wien zij gold. doch ook den buiteustannders op viel. één hert te hebben verslonden, met zijn klauw een tweede vasthield en onder on derbroken gebrul, speelde en solde met zijn slachtoffer. Terwijl zij over haar werk gebogen zat te luisteren naar het gesprek, vroeg zij zichzelf vol verachting af; „Welk een zinsbegoocheling heeft mij toch aangegrepen. Die man is een spot- duivel en de achting en sympathie van een Christenvrouw onwaardig. Welk een edele karaktertrek kan ooit mijn partijdig oog ontdekken in zijn ontwrichte, zondige na tuur? Niet één! Neen, niet één!" Zij was verheugd, wanneer hij' woorden van scherpen, bitteren spot sprak, die haar pijn deden, want zij hoopte, dat zijn vlijm scherp mes de plek zou uitsnijden in haar hart, die zij beschouwde als een gevaar lijken kanker. „Edna, daar je niet heel wel bent, raad ik je aan, dat borduurwerk opzij te leg gen, dat te zeer op je oogen aankomt", zei mevrouw Murray. Zij vouwde het handwerkje op en legde het in haar mandje, toen meneer Allston Frauduleuze handelingen te Praag. Een officieel .communiqué der Praag- sche politie verklaart, dat de eigenaar van de Praagscbe firma „Naftaspol", de heer Kolben, door zijn directeur Benoni en met medewerking van den raadsheer Swatek en zekere officieren overgehaald is geworden tot frauduleuze handelingen. Zij leverden in de plaats van Roemeen- benzine inferieure kwaliteit uit Polen. Svatek heeft reeds een bekentenis af gelegd. Men is ook overgegaan tot de arrestatie van mevrouw Svatek, die 250.000 kronen ontvangen zou hebben van den directeur .Benoni. De kapiteins Rutlvasr, Motl en Dostal hebben eveneens bekend, medeplichtig tc zijn, terwijl kapitein Bonhela hardnekkig blijft ontkennen, hoewel zijn vrouw aan de corruptie schuldig bevonden is. De minister van nationale verdediging ver klaart, dat hij zelf de schurkerijen ont sluierd heeft. Er doen allerlei geruch ten de ronde over de oorzaak. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Praag- De benzine-corruptie-affaire is tot een geweldig schandaal uitgegroeid. Verschei dene hoogere officieren van het ministe rie en civiele personen zijn gearresteerd, daar de beschuldigden, in vereeniging met de leveranciers, door levering van mindere kwaliteiten, of door woekerprij zen, millioenen winsten gemaakt moeten hebben. Zijn zetel verbeurd. Majoor Astor, klonk de stem van den voorzitter en hij las bij de stemming den naam van de presentielijst af. „Voor of tegen", gaf hij te kennen, dat weten we niet. „Kip 'k heb je", dacht de voorzitter, en zich van zijn zetel verheffend zei hij, mijne heeren, ik moet majoor Astor mee- deelen, dat hij zijn zetel verbeurd heeft en geen lid meer is van 't Parlement. Groote verbazing. Niet het minst bij Majoor Astor. Hoe nu, wat is dat, waar om? waren de verwonderde uitroepen. Majoor Astor heeft, deelgenomen aan 'n stemming voordat hij als lid be- eedigd is. Wat. zooveel zegt, dat liij daar mee zijn zetel verbeurd heeft en een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De nieuwe verkiezing wordt reeds aan gekondigd. Korte berichten. Een dranksmokkelvloot bestaande uit 21 schepen is opnieuw ter hoogte van de kust van New York verschenen. Het is den bondskanselier Seipel gelukt het conflict tusschen de banken en hun personeel te Weenen hij te leg gen. Het werk zal vandaag worden hervat. De Duitsche volkspartij heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend om deelnemers aan de separatistische be weging met hun vermogen aansprakelijk te stellen voor de daaruit voortkomende schade. t De Fransche recherche speurt in het bezette gebied ijverig naar verboden vereenigingen. Eergister zijn te Bonn 20 menschen, die tot de Jong duitsche Orde behoorden, ingepikt en gister te Gelsen- kirchen eenige leden van deze „orde". Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen is de toestand te Pirmasens in de Paltz verergerd. De Franschen gaan door met het in hechtenis nemen van personen en de onveiligheid neenjt toe. Een katholieke ziekenverpleegster werd, haar met meer brutaliteit vroeg- dan waar de wees op voorbereid was: „Juffrouw Earl' heb ik u al niet eens eerder ontmoet?" „Ja meneer". „Mag ik vragen waar?" „In een kleine vallei, waar u meneer Dent heeft doodgeschoten". „Werkelijk? Was u tegenwoordig bij die geschiedenis? Het is vele jaren ge leden". Etr was geen schaduw van smart of spijt op zijn gelaat te bekennen en evenmin klonk -die door in zijn stem en opstaande, zei Edna met onmiskenbaren nadruk: „Tk zag alles wat er gebeurd is en moge God er mij voor bewaren om ooit weer getuige te zijn van een zoo schandelijken moordi In de stilte, die erop volgde, wendde zij zich tot mevrouw Murry, miaakte een lichte buiging en zei: terwijl zij het ver trek verliet; „Mevrouw Murray, daar ik mij niet wei voel, wilt u mij wel excuseeren, als ik mij wat vroeg terugtrek". toen zij van een zieke naar huis keerde, door Marokkaansche soldaten lastig ge vallen en in een wachtlokaal der Fran sche bezetting gesleept. Dr Schacht, die gisteren te Berlijn is teruggekeerd, heeft rapport uitgebracht over de door hem te Parijs gevoerde be sprekingen. De oprichting der goudcre- dietbank is te Parijs goedgekeurd. Do ontbinding van den Duitschen rijksdag zou 'in verband met deze kwestie eenige dagen worden uitgesteld. Ramsay Mac Donald heeft gister te Brighton een rede gehouden over hel huidige maatschappelijke stelsel. Hij be leed er zrjn geloof in den socialistisclien staat, bestreed échter het klasse-bewust- zijn en pleitte voor regeling van arbeids geschillen door arbitrage of onderling overleg. De pogingen van den Belgischen oud-ministerpresident Theunis tot kabi netsformatie hebben nqg niet tot een de finitief resultaat geleid. Naar echter yer- lnidt zou het vrij zeker zijn, dat Hijmans als minister van buitenlandsche zaken zal optreden. Mr Zimmerman heeft te Londen ver schillende personen ontmoet, die bij het herstel van Oostenrijk geïnteresseerd zijn Hij werd ook ontvangen door den pre mier Mac Donald, die groote belangstel ling toonde voor de in Oostenrijk verkre gen resultaten en Zimmerman zijn steun toezegde bij de vervulling van zijn taak. De staking der metaalbewerkers in de Antwerpsche haven is geëindigd na het toekennen van een kleine loonsver- hooging. In den Saksischen Landdag hebben gisteren twee communistische leden, die voor drie zittingen uitgesloten waren, ge weigerd de zaal te verlaten. De politic moest hen met geweld verwijderen. Het aantal bedden in de Zwitsersche hotels bedraagt thans ongeveer 200.000. In normale Tijden bedragen de inkom sten van het Zwitsersche vreemdelingen1 verkeer ongeveer 250 millioen franken per jaar. In het Zwitsersche hotelbedrijf zijn tegenwoordig meer dan 43000 per sonen van beiderlei geslacht werkzaam. Uit ..San José (Costa Rica) wordt gemeld: De schade, door de aardbevin gen in de laatste 10 dagen aangericht, wordt geschat op 15 millioen dollar. Het aantal slachtoffers is niet zeer hoog. De be gr o-.o ting van oorlog. Bij Mem. v. Antwoord is het eindcijfer der Begrooting van Oorlog teruggebracht van 62.1 tot 61.6- millioen. Waar nog steeds velen van meening zijn dat de oorlogsbegrooting in belangrijke mate zou hebben bijgedragen tot de stijging der Staatsuitgaven boven het peil van de voor-oorlogsche jaren, (re kening houdende met een voor dezen tijd aangenomen indexcijfer), wijst de Minis ter er op, dat die begroeting feitelijk 'be neden dat vergelijkingspeil staat, en zulks terwijl de last- van pensioenen en wachtgelden oovenmatig is gestegen. De maatregelen ter bezuiniging zullen inede de uitwerking moeten hebben het acres van den pensioenlast, dat nog verwacht moet worden, in beperkten tijd op te vangen en den pensioenlast tot een matiger bedrag terug te brengen. De reeds doorgevoerde maatregel vian be perking van het beroepspersoneel is in deze richting reeds een stap va,n betee- kenis. Voorts kunnen als nieuwe maat regelen worden genoemd: de voor het geheele rijkspersoneel voorgenomen ver buist wat je verdient met het onder werp op het tapijt te brengen. Ik heb je gewaarschuwd het niet aan te roeren". Terwijl Norman Arthur deze woorden mompelde, stootte hij Estelle van zich af en knikte naar meneer Allston, die zoo veel van zijn stuk gebracht scheen te zijn, als zijn gewone onverschilligheid mo gelijk maakte. Geheel en al ontevreden over zichzelf en te rusteloos om te slapen, bracht Edna de lange uren van den nacht door met te trachten een hoofdstuk van haar boek af te maken, waaraan zij onlangs was be gonnen. Die eerste vogels floten reeds hun morgenlied en de hemel werd reeds helder en de z-o-n dook reeds op aan den horizon, toen zij haar pen neerlegde en haar papieren opborg. Zij gooide de luiken open van het oostelijke raam en stond een poos naar buiten te kijken. De heilige rust van den dauwachtigen morgen deed haar goed. Zij verzamelde al haar krachten en be sloot haar eigen hart nauwgezet te be waken, het vreemde gevoel, dat zij daar ontdekt had, te vernietigen en zich ge- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.95 Prij's der Advertentiën: I4 regels f 1.20, elke regel meer 38 cL Bij' abonnement belangrijke korting. Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn' aanbeland, waarop of hun gezondheid iinoet lijden of zij hun werk moeten op geven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van opkomende nier kwalen. Laat uw werk dan een .poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens ei schen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de on gemakken en onrast, veroorzaakt door nierverschijnselen als nrinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheu- matische pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoomissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Fos ter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en 'drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (31) laging der salarissen en wijziging van de pensioen wetgeving; invoering van het ca- pitulantenstelsel voor het lagere onderof- ficierslcader; voor zoover toelaatbaar, ver hooging van den leeftijd waarop het be roepspersoneel den militairen dienst ver laat; meer beperkte toepassing van de bepaling, betreffende het verlaten van den militairen dienst met reserveplicht. De maatregelen zullen verder omvatten naast doorgevoerde vereenvoudiging bij eenige legeronderdeelen en naast in voering van het reeds genoemde capitu- lantenstelsel: concentratie van het mili tair onderwijs; ingrijpende vereenvoudi ging van het vooroefeningsinstituut van den vrijwilligen landstorm; het, voor zoo ver mogelijk, gebruik maken van ver lofskader als hulpinstructeurs bij' de op leiding der lichtingen; het zooveel moge lijk, recruteeren van de beroepsonder officieren uit het verlofskader. Gerekend is, dat de oorlogsbegrooting op deze wijze geleidelijk zooveel zal kun nen worden verminderd, dat het eindcij fer omstreeks f 6 millioen lager zal kun nen worden gesteld, terwijl dan jaarlijks ongeveer f 4 millioen beschikbaar zal zijn yoor aflossingen ten behoeve van aan schaffing van nieuw materieel, waarvoor thans ongeveer 2% millioen ojp de be grooting is uitgetrokken. Opleiding. Plannen zijn uitge werkt, om eene met ingang van October 1924 in te voeren gecombineerde oplei ding gedurende twee jaren, waarna zij officieren gedurende één jaar, waarbij' d8 leerlingen van beide categoriën tot aan voerder zullen worden opgeleid, op de wijze als thans aan de scholen plaats heeft. De a.s. beroepsofficieren ontvangen daarna de wetenschappelijke vakoplei- dinng gedurende twee jaren, «"«sarna z3 tot officier worden benoemd, evenals de genen, die tegelijk met hen in opleiding werden genomen tot verlofsofficieren. Te beginnen dit jaar, zullen de dienst plichtigen, die door hun burgerbetrek king en door hun ontwikkeling daarvoor in aanmerking komen, worden opgeleid tot dienstplichtig officier- of onderoffi cier-administrateur. Afvloeiing. Er is inderdaad, ge let op het organieke aantal, nog eenig overcompleet aan beroepsofficieren en -onderofficieren. De met betrekking tot de dienstver- lating genomen maatregelen hebben ge leid tot groote besparing op de begrooting heel en al aan haar studie te wijden. Op dat oogenblik trok het geluid van paar denhoeven op het steenen plaveisel haar aandacht en zij zag meneer Murray uit rijden van de stallen. Toen hij' 'aan haar raam voorbij reed keek hij omhoog, hun oogen ontmoetten elkaar, hij nam zijn hoed af en reed door. Waren dat dezelfde sombere, spottende gelaatstrekken, die zij den vorigen avond had gezien? Zij sloeg haar banden voor haar gezicht en fluis terde: „O Heere, help mij om de booze aan trekkingskracht van dien man te weer staan! O, grootvader, was je nog maar hier om je kleine liefste te steunen! Will je .mij vergeven, dat ik mijzelf ooit heb laten verleiden tot het voelen van teedere liefde, die niets is dan een vreemde ver leiding van Satan om mijn hart af te trek ken van God en mijn plicht. O, grootvader ik zal 'het vernietigen. Ik zal het over winnen! Ik wil niet toegeven!" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1