Kerknieuws. Onderwijs. Telegrammen. Ingezonden Stokken, Gemengd ff lauws. Briefwisseling. Allerlei. Opgsïiare Verkaopinpn ea Ver pachtingen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oudshoorn door M. iW. v. Linschoten te Oostzaan. Bedankt voor Moerkapelle en voor St. Annaland door E. Schimmel t,e Jaars- veld; voor Bleiswijk door J. G. Dek king'te Resteren. Geref. Kerken. Tweetal te Borger L. ten Kate, cand. te Kampen en 'C. A. Vreugdenhil, cand. te Rotterdam. Beroepen te O. en W. Souburg E. Wientjes te Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn); te Suameer IJ. Vellinga, cand. te Scharnegoutum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam G. TI. Kersten te lerseke en J. Overduin te Gouda. Bedankt voor Grandrapids (N.-Am.) door J. Vreugdenhil te Borssele. (Vliss. Courant). „Het Ouderlingenbl ad". Dit bij de firma J. B. van den Brink Co. te Zutfen verschijnend „Maandschrift ten dienste van hen, die de Gereformeerde Kerken in het Ambt dienen", blijft uit nemende lectuur voor de Kerkeraadsleden bieden. Het 23e nummer verscheen nu. Prof. Dx TI. Bouwman, hoogleeraar in het Kerk recht, behandelt aan de hand van art. 5 der K.O. de kwestie van beroeping; een ■en ander wordt uit de Schrift en de geschiedenis toegelicht. Prof. dr T. Hoekstra handelt over „On derling Toezicht", daarmede duidend op de zorg voor de kudde, die naar Jac. 5 vs 19, op alle leden rust, doch in bijzon deren zin op de" ouderlingen. Prof. dr H. H. Kuyper geeft het slot van de opstellenreeks over het imperatief mandaat, daarbij een voorbeeld ontlee- nend aan een mandaat der Zeeuwsche kerken aan de afgevaardigden ter Sy node te Dordt. Prof. dr G. Ch. Aalders zet zijn belang rijke reeks; „Onze rij'pende jeugd" voort. Dis De Geus wijst op eenige abnormali teiten in de bediening der ambten, o.a. dat in sommige gemeenten het huisbezoek bij den predikant of andere leden vian den kefkeraad wordt nagelaten, en dat niet de ouderlingen of door dezen aan te wij zen collectanten, maar de diakenen met het zakje rondgaan, als er voor „de Kerk" gecollecteerd wordt. Borssele. Bij de Gereformeerde Gem. zijn benoemd tot ouderling de heeren; Joh. Boone en Nicolaas Melis; tot dia ken de heeren Jan Paardekooper en Cor nells Vermaires. Vrijdag j.l. is in den ouderdom van 79 jaar te Kampen overleden ds A. de Vlieger, em.-predikant der "Ned. TIerv. Kerk. Ds Jan Anthony de Vlieger was een zoon van den burgemeester' van Herkin- gen, van wiens hand in 1869 verscheen het bekende, thans herdrukte verhaal „De tVlaamsche Passementwever te Zierikzee". Hij deed 12 Maart 1871 zijn intrede te Oosterland en stond achtereenvolgens te Katwijk aan Zee (18741884), Welsrijp (1884—1889), Maasland (1.8918991 en Eemnes-Binnen (18991906), en werd in laatstgenoemd jaar emeritus. G e b e d s magie. Men schrijft aan de N. R. C.: Deze week werd mij anoniem uit Win schoten een papier toegezonden van de zen inhoud: „Een oud gebed: O Heere Jezus, ik; smeek u in den naam van het gansche menschdom, verlos ons van den booze en laat ons tot u ingaan in eeuwigheid. Amen. Schrijf dit over en zend het aan 9 personen wien gij iets goeds toewenscht, onderleeken de copie niet. Het is een oud gebed, werd in Jeruzalem gevonden en werd in 1912 begonnen en ging Hol land door in 1918. De bedoeling is om Ihet driemaal om de wereld te doen gaan. Verbreek den schakel niet. Wie dit doet treft een ongeluk. Zend het binnen 24 uur verder. Tel 9 dagen en gij zult een geluk ondervinden." Het schijnt dat er werkelijk tal van geloovige Christenen zijn die de moeite hemen om dit stuk negenmaal over te schrijven en aan negen vrienden, of be kenden toe te zenden, en niet inzien dat hieT zuivere magie in het spel is, d. w. z. het geloof dat door een uitwen dige mechanische handeling, in dit ge val het negenmaal overschrijven en ver der zenden, een geestelijke uitwerking woTdt verkregen; 'hier het „ondervinden van een geluk" na 9 dagen. Van werke lijk gebed of gebedsverhooring in den zin van Jezus' woord: „Al wat gij den vader bidden zult in mijnen naam, dat zal hij u geven", is hier natuurlijk geen sprake; eerder is dit bedrijf verwant aan de mechanische gebedsproductie van het Tibet,haansche Boeddhisme, waarbij het „Om mani pad nilhum" door gebedsmo lens millioenen malen herhaald wordt, ook zelfs zonder menschelijke tusschenkomst. De oorsprong van deze manier van verspreiden van een gebedsformule ligt in de middeleeuwen. Er zijn verschei dene hemelscbe brieven in omloop ge weest, die ook in JeTuzalem of op een altaar elders gevonden heetten te ziju en die door overschrijven en verder zen den moesten worden verspreid, en ook werkelijk verspreid zijn door alle lan den en in alle talen van de 9e eeuw af. Ook de geheimzinnige beloften van ze- feen en bedreiging met ongeluk, waardoor blijkbaar nu velen nog worden bewogen; om toch maar aan het verzoek om den schakel niet te verbreken te voldoen, en het stuk verder te zenden, ontbraken toen niet. Zoo bestaat er een middeleeuwsch ge schrift, een uit den hemel gevallen brief van Christus tot inscherping van de Zondagsviering, die een ontzaglijke ver breiding heeft gehad. In een Hollandsche vertaling daarvan (H. S. Kon. Bibl. Brus sel no. 840) staat aan het einde: „En wie dezen brief niet en openbaert, die sal worden bedroeft en vermaledyt en oek sal hi van my werden vernyelt. En de wien scryft van dér eenre stat totter andere, die sal van my Jhesus gebene- dyt werden. Al had hi soe veel sunden jgedaen als sant coerkens in den meer Syn en als sterren in den hemel staeu, ontfanget hi boet en penetencie voer .die sunden. Soe moch hi des gansse- lyc geloven dat hi woert verloest van alien synen sunden." Reeds hier vinden wij dus dezelfde? bedreiging van ongeluk voor wie den keten verbreekt en de belofte van zexen en vergeving voor wie het stuk verder izendt „van stat tot stat", al is het dan nog niet driemaal rond de aarde- Gereformeerde gezindheid Ds C. Lindeboom, van Amsterdam, schrijft in „Noord-Holl. Kerkblad" het vol gende Zou er wel één land zijn, waar de ker kelijke gedeeldheid zoo groot is als ten onzent? We hebben niet het oog op die gedeeld heid, voorzoover ze de geheele bevolking, maar alleen voorzoover ze degenen be treft, die de Gereformeerde Belijdenis on derschrijven. De meest belangrijke groepen zijn vier in getal. Eerst noemen we de Kerken der Schei ding en Doleantie, in 1892 als de Gere formeerde Kerken in Nederland in één Kerkverband vereenigd. Daarna: de Gereformeerde Gemeenten in .Nederland, welke sinds 1907 omvatten de z.g. Ledeboeriaansche Gemeenten en enkele van de vroegere Kerken onder het Kruis. Voorts: de Christelijke Gereformeerde Kerk, in 1892 gesticht door hen, die be zwaar hadden mee te gaan met de in dat jaar tot stand gekomen vereeniging. En eindelijk: de Gereformeerden in de Hervormde Kerk, die wel geen kerkelijke zelfstandigheid bezitten, wijl ze tot dus ver bleven onder de Synodale organi satie van 1816, maar die zich toch groe peerden in een Vereeniging én in een Bond. In de Confessioneele Vereeniging, dat zijn degenen, die meenen dat het on derschrijven der Confessie kan en moet samengaan met het vasthouden aan de volkskerk-idee. En de Gereformeerde Bond, dat zijn zij, die geen volkskerk wil len, maar streven naar vrijmaking der Kerken, opdat deze zich weer als be lijdende Kerken kunnen openbaren. Meen echter niet, dat alle Gereformeer den bij één dezer groepen kunnen wor den ondergebracht. Verre van daar. Er zijn nog vele Gereformeerde belij ders, die zich daarbuiten bevinden. En dezen leven niet in één Kerkver band saam. 't Lijkt er niet op. In niet minder dan acht kringen of kerkelijke gemeenschappen gaan zij uiteen. Deze zijn de volgende: de Oud-Gereformeerde Gemeenten, 9 in aantal, nl. te Amsterdam, Genemuiden, Gouda, 's-Gravenhage, Kampen, Rotter dam, Scbeveningen, Stolwijk en Zwolle; de Oud-Gereformeerde Kerk, omvat tende 4 Gemeenten, nl. te Broek onder Akkerwoude, Bruinisse, Colijnsplaat en Zierikzee de Oud-Nederduitsch-Gereformeerde Ge meente, omvattende 2 Gemeenten, nl. te 's-Gravenpolder en St. Maartensdijk; de Oud-Nederduisch Gereformeerde Gemeente, eveneens 2 Gemeenten om vattend, nl. te Melissant en te Stad aan 't Haringvliet; de Vrije Gereformeerde Gemeenten, 4 in aantal, nl. te Amersfoort, Kooten,' Me lissant en Zeist; de Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis, 2 in aantal, nl. te Enkhuizen- Andijk en Rijssen; de Dordtscbe Gereformeerde Gemeente, alleen te Kampen en ten laatste: de Vrije Gereformeerde Gemeente, gewijd aan den eeredienst der Synode-Nationaal, gehouden 1618-'19, te Achterberg (Rhenen). Wat dunkt u? Is het niet om bij te schreien? Verdwijnt niet, als ge dit ljstje over ziet, het laatste greintje hoop, dat het in .pns vaderland nog ooit zal komen tot de vereeniging van alle Gereformeer den in één Kerkverband? En kunt ge u werkelijk indenken, dat al die kleine kringetjes en groepjes ge dragen worden door een heilig beginsel? Zou niet deze uiteenscheuring van het Gereformeerde volk voor een groot deel op rekening moeten worden gesteld van allerlei factoren, die niet zijn uit den Geest des Heeren, maar uit den mensch? Het kan niet anders. Onwillekeurig denken we aan de be kende versregels: „Hier komt nog vleesch en wereld bij; Ai, help ons dan, en maak ons vrij". In den eersten regel ligt de verklaring van het verschijnsel der splijtziekte. En de tweede wijst ons den weg tot genezing. Ons rest niets dan de bede, dat God in Zijn genade opening der oogen geve en drang des harten om weg te doen al wat voor Zijn aangezicht niet kan be staan. Alleen door Hèm kan de breuke Sions worden geheeld. (Wij gelooven niet dat deze opsom ming op alle punten onaanvechtbaar is. Wij missen o. a. de oud-geref. gemeente te Terneuzen. Wij meenden ook dat Rijs sen niet onder het Kruis, maar bij de Geref. gemeenten behoort en Kramingen bij de Oud N. G. gemeenten. En hoe is het te Rotterdam gesteld? En waar zijn de gemeenten van ds Boone, St. Philips- land onder anderen, en de Presbyteri- aansche kerk van v. d. Valk en de kerk van wijlen Otte, en de Vereeniging van Gereformeerden, alle te Rotterdam?) -De heer M. Oudeshiijs, onderwijzer aan de O. L. school te Scherpenisse is benoemd tot onderwijzer aan een school met den Bijbel te Dlelft tegen 1 Mei a.s. („M. C,") Ongelukken. De mijnwerkers V. en P. te Kerkrade, beiden ongehuwd, kre gen in de Dominate mij'n verschrikkelijke brandwonden alan het gelaat, het boven lijf en de handen. Ze werden naar het hospitaal overgebracht. -V. werd stekeblind. De 21-jarige L. te Veenendaal ging met een geweer het veld in om ganzen 'te schieten, doch had de onvoorzichtigheid den haan niet in rust te zetten. Toen hij over een sloot zou springen, bleef de haan achter de polsstok haken, waardoor het geweer afging en hem nagenoeg de geheele hand werd afgeschoten. Hij' is in het ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Gisteravond is te Harlingen de ruim 80-jarige blinde vrouw WL, die in haar kamertje bezig was zich hoven een stoof met vuur te warmen, in brand geraakt. Toen men haar vond had zij hevige brand wonden en des nachts overleed zij aan de bekomen verwondingen. Te Boskoop is een 4-jarig jongetje door het ijs ge zakt. Hoewel liet spoedig c(p het droge werd gebracht, is het aan de gevolgen overleden. De bakkersknecht V. te Musselkanaal geraakte gisteren biji het op hol slaan van het paard onder zijn wagen waardoor hij levensgevaarlijk werd ge wond. Hij is naar het- ziekenhuis vervoerd. De 21-jarige N. te Geesteren, die boo- men hakte, kwam door de gladheid te vallen. Hij viel op het achterhoofd en bekwam ernstige verwondingen aan mond en ooren. Hij werd naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Gisteroch tend is te Overschie een motorrijder tegen een autobus gebotst. H*(j slóeg met het hoofd tegen een lantaarn; hij was dadelijk dood. Dinsdag is te Gapelle a. d. IJssel het 6-jarige eenige zoontje van v. d. W, te Lisse, dat Maandag door ziju moeder bij' zijn grootvader was gebracht, om daar te logeeren, in het kanaal van het stoom gemaal geraakt en verdronken. Groote ar moede op de Ve* luwe. Die armoede op de Veluwe neemt biji de week verbazend toe. De werkyer schaffing, die hier en daar wordt toege past door ontginning van heidegronden staat tengevolge van de vorst en de sneeuwval natuurlijk geheel stil. Met de visschersbevolking te Harderwijk, die de laatste vijf maanden zoo goed als niets verdiende, is het zoo droevig gesteld, dat enkele dagen geleden een comité is op gericht om in de eerste nooden dier vis schersbevolking te voorzien. De meeste ondersteuningskassen raken uitgeput. Het is te hopen, dat er spoedig e'en blijvende dooi zal intreden. G.Rott.") Onweer in Maart. Tijdens een hevige sneeuwbui, gepaard giaande met onweer, sloes' de bliksem in den toren van de R. K. kerk te Dourne. Het elek trisch drijfwerk van het torenuurwerk, zoomede de eleetriscbe lichtgeleidingen raakten defect, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Liessel sloeg de bliksem in de pastorie, waar eveneens de electri- sche leiding defect raakte. Natuurverschijnsel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om on geveer 1 uur werd te W'irdum een natuur verschijnsel waargenomen bij heldere lucht. Een vuurbol verplaatste zich met groote snelheid van het N.O. naar het Z. bleef plotseling boven W'irdum „staan" en werd bijna geheel verduisterd door een groenachtige vlek. Een rand bleef over die geel licht gaf. Na ongeveer vijf tellen zoo aan den hemel te hebben gestaan, ver dween de groene vlek en wierp een vuur bal een zeer scherp licht loodrecht naar de aarde, welk licht na ongeveer 3 tellen verdween. Het licht had een cirkelvorm op de aarde van ongeveer '5 e.M. in door snee. Een o p 1 i c h t s t e r. In bewaring is gesteld de 34-jarige colportrice C. O. wegens oplichting van verschillende be woners van de Diergaardestraat te Rot terdam en omgeving. Ze kwam z.g. voor een fabriek, die portretten vergrootte en ze wist het daar tegen billijken prijs ge daan te krijgen. Die klanten moesten dan echter f 1 a f 2,50 vooruit betalen. La ter kregen ze echter het portret terug met de mededeeling, dat hefc voor ver gree ting niet geschikt was. Het geld waren ze dan kwijt. Autobus te water. Gistermor gen is te 's Gravenhage een zeswielige autobus rijdende tusschen Den Haag en 's-Gravenzande op den Loosduinschen weg te water geraakt. Drie wagens van de E. H.-dienst assisteerden bij het op het droge halen van de talrijke inzittenden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Die materieele schade is groot. Nadere bijzonderheden Omtrent het tewater geraken van deze autobus, meldt men nog het volgende In de autobus zaten ongeveer 11 pas sagiers, onder wie begrijpelijkerwijze een groote paniek ontstond, toen men 't onge luk zag aankomen. Gelukkig passeerde juist een schuit en de opvarenden hier van wendden onmiddellijk alle pogingen aan om de passagiers van de autobus te redden. Het mocht hun gelukken door het in slaan van de ruiten van de bus een 5-tal passagiers en een kind door deze ruiten heen en door de deur, die tijdens het ongeluk was opengegaan, te redden en hen op de schuit te brengen. Deze redding ging natuurlijk met vele moei lijkheden gepaard, aangezien de autobus geheel gekanteld was en in de modder was geraakt, terwijl het water van alle zijden binnenstroomde. Spoedig kwam meer hulp' opdagen en twee jonge mannen begaven zich met levensgevaar in de autobus en moch ten het genoegen smaken, na groote in spanning ook de overige passagiers te redden. Ook de Eerste Hulpdienst was sp'Oiedig aanwezig, en in auto's van dezen dienst werden alle inzittenden van de autobus, behoudens een man, vrouw en eer. kind naar den Centralen Post ver voerd, waar zij werden behandeld. Een 5-tal der geredde personen was min of meer ernstig verwond. Onder dezen be vond zich ook een bruidspaar uit Loos- duinen dat juist te 's Gravenhage in het huwelijk was getreden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vernamen wij, dat de Westlandsche stoomtram, een met een paard bespannen wagen en de autobus alle in dezelfde richting reden. Die autobus reed den wa gen achterop en reed dezen aan. De chauffeur van de autobus trachtte nog deze aan ijling te voorkomen, door naar links u t te wijken. De botsing was echter niet meer te vermijden, en de autobus kwam met een der aan de linkerzijde van den weg staande ho/omen in aan raking, welke boom gedeeltelijk werd ont veld. Nog stelde de chauffeur alle moge lijke pogingen in het werk, oun de bus te houden op het ongeveer 2,5 M. bree- de trottoir tusschen boomen en de vaart. In deze pogingen mocht hij echter niet slagen, zoodat de bus te water geraakte met het. bovenomschreven gevolg. Een hongerstaker. Een sap peur van het 2e regiment genie te Mont- pellier (Fr.) weigert sinds zes dagen alle voedsel. De man is naar het hospitaal overgebracht. Faux, die gehuwd en vader .van vier kinderen is, ha,d reeds in 1921 onder de wapenen moeten komen, doch had twee jaar uitstel gekregen. In Mei van het vorig jaar is hiji bij het- 2e reg. genie ingedeeld. Hij rekende er op 1% jaar te moeten dienen. Het verlies' van een kind, spoedig na zijn inlijving- heeft hem diep gelroffen. Toen hij daarop de mededeeling ontving, dat hij' twee jaar zou moeten dienen, richtte hij1 zich tot hei departement, doch zonder succes. Het voor; uitzicht twee jaar te moeten dienen in het besef, dat zijn vrouw de grootste moeite heeft de drie overgebleven kinderen op te voeden heeft den man zóó ontmoedigd, dat hij1, alle opbeuringen van zijn makkers en meerderen ten spijt, tot hongerstaking is overgegaan. Schip met opvarenden ver dwenen. Ben Chineesche motorveerboot die te Hongkong een oeververbinding on derhoudt, is in den nacht van Maandag op Dinsdag spoorloos verdwenen. .Men ver moedt met zeerqovers te doen te hebben, Er waren genoeg kolen aan boord voor vier dagen. Het aantal passagiers bedroeg vijftig. Moordenaar gear re steer d. D® hoofdcommissaris van politie te Hove (Eng.) heeft heden bericht ontvangen van ide Luxemburgsche politieautoriteiten, dat majoor Baily, die reeds maanden la.ng gezocht wordt wegens moord op zijn 22- jarige echtgenoote, door de politie te Luxemburg in staat van krankzinnigheid gevonden is en is opgesloten in eeri*krank- zinnigengesticht. Die door Baily gepleegde moord behoorde tot de mee t sensationeele misdaden van de laatste jaren en weken lang bleef het publiek in spanning de be richten betreffende de opsporing van den verdachte volgen. Inbrake n. Te Wieesp is ingebro ken ten huize van de familie S. Ontvreemd werd uit een kastje een bedrag van f 680, de kas der t-b.c.-vereeniging, benevens f 200 van den bewoner, en een bewijs, dat bij' de kassiers een bedrag van f290 gedeponeerd was. In Brunssum werd, vermoedelijk dooi- twee Duitschers, inge broken bij1 den winkelier S. Ontvreemd werden boter, kofl.e, tabak, sigaretten, chocolade en een som gelds. Zichzelf aangemeld. Bij' de Haarlemisehe politie heeft zich aangemeld de 32-jarige W,. H., chef van een Naam looze Vennootschap te Haarlem, die ver klaarde gedurende de laatste IV2 jaar ten nadeele van genoemde vennootschap f 3000 te hebben verduisterd en vaischheid in ge schrifte te hebben gepleegd. De man is aangehouden. De benadeelde N. V. is failliet. v. H. te C. Bedoeld verslag is ge plaatst in ons nr van 16 Jan. jl. (No 90). Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Maart 1.45 Berlijn 0.60—O.6IV2 Brussel 9.509.60 Parijs 10 9911 Londen 11 531/411.541/4 Ne w- Y ark 2 681/4269 Weenen 0.370.38 Mrt. 7 Heinkenszand, verp. bouwland, Pilaar. 7 Oostkapelle, inboedel, landbouwers- handgereedschappen, Ittmann. 7 Arnemuiden, iepen, Ontvanger te Mid delburg. 8 Kortgene, verp. land, Markusse. 10 Kapelle, huizen. A 83 en 234, Kram. 11 Veere, liofsteetje, weiland, Blaupot ten Ca te. 11 Serooskerke, huis, huisraad. De Nee- ling. 11 Souburg, burgerwoning, Paap. 12 Goes, vendutie, de Wilde Heijboer. 13 Goes, inspan bij Tilroe, Pilaar. 13 Rilland, inboedel, v. Dissel. 13 Middelburg, huizen, moesgrond, Blaupot ten Cate. 14 Borssele, inboedel, Beth. 14 Kortgene, landb.inspan, Markusse. 19 Ellewoudsdijk, timmermans- en met- selaarsgereedschappen, 'inboedel, Beth. .19 Gr. Abeele, xrachtrijdersinspan, Loeff 20 Middelburg, huizen, bouwterrein, pak huis, v. d. Harst. 21 Hoedekenskerke, weiland, Beth. 26 Zoutelande, hofstede, bouw- en wei land en bosch, Loeff. 27 Ovezand en 's-Heerenhoek, bouwland en boomgaard, Pilaar. AMSTERDAM. V.D1. Naar wij verne men, zullen de inschrijvingen op de uit gifte van 10 millioen 6 pet. Amsterdam 1924 (tweede leening') ten vólle worden toegewezen. TANGER. V.D'. De Spaansche linie is bij Tizziassa doorbroken. Die vijand rukt in wigfanmatie op,in "de richting Nador. Vliegtuigen hebben Melila gebombardeerd. Die Spaansche verliezen zijn ernstig. In al lerijl zijn 14 000 man Spaansche reserve- troepen naar Melila gezonden. Volgens berichten uit Madrid staat deze stad in brand. BERLIJN. V.D. Uit Mexicowordt via New-York bericht, dat bandieten bij Vera Cruz een dynamiet-aanslag 'op een trein pleegden. Meerdere soldaten zijn gedood. GONSTANTINOPEL. V.D:. De prinsen én prinoessen hebben bevel ontvangen Turkije binnen 48 uur te verlaten. (Ruiten - verantwoordelijkheid der Redactie.) Het Comité Van D'ale ontving van den heer W. Verlinde te Rotterdam bet vol- - gende vers Op Zeeuwsch-Vlaaimschen grond, Beschermd door duin en dijk. Daar, waar zijn wieg eens stond Dat was zijn Koninkrijk, Hier heeft hij ook gedacht, Aan 't Zeeuwsche nageslacht Hij streefde naar het doel, Het Zeeuwsche taai-gevoel, Met kloek en vast beleid, En na volstreden strijd, Is hij hier heengegaan, Die eens zijn wonderdaan Verricht heeft op zijn eigen paan, Van Dale was zijn naam Bekend bij daad en faam. Zeeuwsch-Vlaanderen hom bekend, Daarvoor het monument, Ter eere van Van Daal' Bewerker .onzer taal, Die werkte met hciofd en hand, Aan de zelfkant van 'Nederland, Dus Zeeuwen, Allemaal, Houdt in eere Uw Van D'aal'. Waar eonvoiudigén zoo enthousiast voorgaan, laten toch onze onderwijzers en aanzienlijke Intel] ec'ueelen en autori teiten spbedig hun gave zenden aan den secretaris Mr P. Dieleman, ad vocaat en procureur te Middelburg, Rou- aansche kaai G 130. Schrikkeldag. „Het Handels blad" schreef op 29 Februari: Een merkwaardige dag, die van heden. Het is een extratje, iets, dat wij1 als het ware cadeau krijgen. Alleen voor degenen, die vandaag .geboren worden is het een minder prettig geval. Zij' zijn eigenlijk maar eens in de vier jaren jarig. Br wordt dan ook er werd althans bij1 de aangifte voor den burgerlijken stand wel een beetje gesmokkeld. Geboorten van kort na 12 uur worden een weinig geante dateerd en geboorten in den nacht van 29 Febr. op 1 Maart worden een beetje later gesteld om dien datum, van 29 Febr. te ontgaan, die slechts éénmaal in de vier jaren wederkeert. In de eeuwjaren 'behalve als ze door 16 deelbaar zijn zelfs eenmaal in de 8 jaren. Hij heeft een lange historie. In den Juliaanschen kalender werd de „bissex- tus" („nog eens de zesde da.g" n.P voor 1 Maart) ingeschakeld na den 24 Febru ari. In kerkelijke kalenders vindt men den schrikkeldag nog vermeld, op de plaats waar Caesar dien bij den overgang van het maanjaar ophet zonnejaar had ge plaatst op de plaats waar in de dagen van Numa een heele maand werd ingescha keld om 'het andere jaar, opdat de tijd van het equinoctium, het begin van de lente in den kalender ongeveer op de zelfde plaats zou blijven. Sedert 46 jaar voor Chr. kennen wij nu dus al den „schrikkeldag" alle vier jaren. Maar ook de berekening, die daar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3