No 133 llonderdag 6 Maart i9ZA 38e Jaargang LEVENSLEED. jRütleolaiii Binneslaoil. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAM LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 'll; Administratie no. 58 Postrekening No. „360C0. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 MINISTER COLIJN OVER DEN ECONO- MISCHEN TOESTAND VAN NEDERLAND Op het gister te Amsterdam gehouden congres, uitgeschreven door de Christe lijke Patroonsvereeniging „Boaz" ter be spreking van den economischen toestand heeft Minister Colijn over bovengenoemd onderwerp een inleiding gehouden. De heer Colijn gaf eerst een teekening van het tijdperk van opkomst en bloei voor den oorlog, toen handel, nijverheid, landbouw en visscherij zich op bevre digende wijze ontwikkelden. Vervolgens werd een overzicht «egeven van den oorlogstijd en daarna breedvoe rige beschouwingen gewijd aan den toe stand na den vrede. Aan dit gedeelte, uiteraard het meest belangrijke, is het volgende ontleend: Zoo bleven handel en industrie in 1919 in menig opzicht iieneden de ver wachting. Maar de scheepvaart profi teerde wel van het herstel van den vre destoestand, vooral in het tweede half jaar. De vraag naar scheepsruimte bleef groot, en omdat de Nederlandsche vloot zich, in tegenstelling met de handels vloten van cle meeste andere Europeesche landen, tijdens den oorlog had kunnen uitbreiden, was de positie der Nederl. reederij dan ook zeer gunstig. Omdat echter de wereldtonnage aan zienlijk was toegenomen, en het aanbod van scheepsruimte de vraag begon te overtreffen, toen de verschillende regee ringen hun controle over het gebruik van scheepsruimten ophieven en den aanvoer van groote massa's levensmiddelen en grondstoffen voor haar rekening staak ten, werd, mee ook door het afleveren van nieuwe schepen, het aanbod van scheepsruimte zeer groot en de daling der vnchtenmarkt ving onmiddellijk aan. De Kon. Holl. Lloyd moest vier barer grootste passagiersschepen aan het bui tenland verknopen. De scheepvaartobliga- tiën vertoonden ongekende koersschom melingen. Toch wisten, vergeleken met het buitenland, de Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen zich goed door de moeilijkheden heen te slaan. Maar van een blijvende verbetering kan nog niets met zekerheid gezegd worden. Wat den handel betreft, het aanhou den der prijsstijging hoewel de schaarschte aan goederen verdwenen was deed velen voor normaal en blijvend accepteeren, wat niet kon voortduren. Ook kwam door de algemeene behoefte aan noodzakelijke en lang ontbeerde goederen de kooplust boven de reëele koopkracht uit, en werd eenlevendigheid in den handel gewekt, die een tweeden waan, dien van een spoedig herstel van den voor- oorlogschen toestand, deed Ontstaan. Aan crediet ontbrak het niet. De ban ken hadden in het verleenen daarvan de grens der voorzichtigheid uit het oog verloren. Ook daar was,men dikwerf ge heel onder zinsbegoocheling en terwijl men tot plicht had gehad een onge zonde ontwikkeling te remmen, werd deze veeleer aangemoedigd. In zekeren zin zijn de financieele hoogepriesters, de ban kiers, even schuldig aan de fatale „boom" van 1919-1920 als de onvoorzichtige on dernemers .zelf, daar zij de meest des kundigen waren en ook van de lessen der geschiedenis partij hadden kunnen trekken. In de laatste helft van 1920 begon de prijsdaling. De industrie had haar mid delen in voorraden vastgelegd, want de afzet naar 't buitenland vlotte niet, terwijl het binnenland de voorraden niet ver- 60). Meneer Allston haalde de schouders op en mevrouw Murray riep uit: „Ik roep een wapenstilstand uit! In vredesnaam, Norman, sluit al je geleerd heid toch op met je mummies en als je .beslist barbaarsche dingen wilt zeg gen, gebruik dan een taal, die ons in staat stelt te begrijpen, dat we bespot worden. Wie denk je, dat iets snapt van „Papia Poppae"? Je bent onuitstaanbaar pedant!" „Mijn lieve moeder, herinner je je ooit gehoord te hebben of gelezen te hebben dal beroemde antwoord van een zekeren hoogst hoffelijken woordenboekschrijver aan een eerzuchtig jongmensch, dat pro beerde fouten te vinden in zijn woorden boek? Veroorloof mij het met de meeste hoogachting u ter overdenking te geven. „Het 'is mijn plicht om goede woord uitleggingen te geven, maar niet om de hersens er bij te leveren, die ze begrijpen „Ik dacht, dat je mij eens gezegd had, aat je eenigen tijd in China hebt door gebracht." zwelgen kon. Ook de groote bankkredie ten zaten ih die voorraden vast. Zoo ontstond een crisis. Maar de zeer goede bedrijfsresultaten der voorgaande jaren hadden in ons land het vormen van groote reserves mogelijk gemaakt, di-e nu gelegenheid gaven om een over haaste liquidatie der voorraden te ver mijden. Wel ontstond er eenige prijsdaling, maar zonder den afzet evenwel belang rijk te doen toenemen, aangezien inmid dels de bekende „koopersstaking" had ingezet. Men onthield zich van koopen in de verwachting van nog verdere prijs daling. En deze schreed voort, waardoor handel en industrie geweldige verliezen kregen te lijden. Doch toen steunden toch weer de banken, die in goede jaren een proces van aanmerkelijke concentratie hadden ondergaan, door handhaving, of zoo noodig, door uitbreiding van cre- dieten. De „bevroren credieten" namen echter grooten omvang aan. Trots dezen steun was het toch onver mijdelijk, dat een aantal ondernemingen failleerden. Enkele banken gingen in de steunverleening te ver. Doch over 't al gemeen hield het bankbedrijf zich ferm. De landbouw, voor den oorlog op ex port aangewezen, moest tijdens den krijg, het eigen volk voeden. Ook na het slui ten van den vrede, toen de landen waar heen vroeger geëxporteerd werd, verarmd bleken, bleef de landbouw op de bin- nenlandsche markt aangewezen. Toch .ontbreken hoopvolle verschijnse len niet. En -onder deze is misschien wel de voornaamste, de reputatie der Ned. landb o u wpr odu Cten De tuinbouwvoortbrengselen werden 'tij dens den oorlog vaak gevraagd. De be drijven breidden zich uit. Doch een groot deel van Europa, dat vroeger onze tuin bouwproducten kocht, kan dit nu niet meer, zoodat het jaarverbruik thans klei ner dan voor den oorlog is geworden. Na den ommekeer* in 1920 heeft zich vrijwel overal werkloosheid voorgedaan. Ook in ons land. Ongetwijfeld wordt het werkloosheidsprobleem beïnvloed door den kostprijs der geproduceerde goede ren, in verband met de koopkracht der wereld, d.i. met de mogelijkheid van af zet. Is die kostprijs hoog, is hij met name hooger dan die in andere landen, dan zal de afzet en daardoor de pro ductie en de saainhangende werkgelegen heid er de nadeelige gevolgen van onder vinden. Het is derhalve niet alleen een algemeen volksbelang, maar met name een belang voor cle arbeidende klasse zelve, dat de productie hier te lande goedkooper wordt. Behalve door vervolmaking van het be drijf, Iran dit alleen verkregen worden door verlaging van het loon in verhou ding tot het geproduceerde; dus ook door voor hetzelfde loon meer ai-beid te prcs- t-eeren. Het is hieruit, dat de conflicten tus- schen ondernemer en arbeider voortko men, met al de schadelijke gevolgen voor liet productie-proces daaraan verbonden. Men duide het den arbeiders niet euvel, dat zij zoo lang mogelijk vasthouden aan wat zij verwierven. .In den grond der zaak doen middenstanders en groot- industrieelen vaak hetzelfde. Tactvolle lei ding ten opzichte der arbeiders kan niet alleen verzoenend werken, maar ook te rugkeer tot het juiste inzicht verhaasten. Er is echter nog een gewichtiger zaak Het bevolkingsaccres geeft, bij niet ge- lijkwaardigen groei van het kapitaal, een Ml «.mn. u—i null» WIJ— iimuuB— iij-i—m>i.niui:.w>.ww««» „Dat is ook zoo en ik heb geleerd hun wetboek te lezen." „Ik heb dan altijd geleefd in de valsche veronderstelling, dat zelfs vreemdelingen, die dat land bezochten, een tikje over namen van de kinderliefde, van de ach ting en eerbied voor hun ouders, die daar is voorgeschreven door de wet." „Onder de Chineesche spreekwoorden is er een, dat het volgende inhoudt: „Alle menschen zijn gelijk en het eenige ver schil is gelegen in de opvoeding." Daar nu jij en ik zijn opgevoed ,in dezelfde kinderkamer, wat blijft er dan over van je vereering voor Chineesche leefregels en spreekwoorden?" „Ik vind,- dat het erg jammer is voor hen, die nu met je te maken hebben, dat je niet bent opgevoed in Sparta, waar iedereen het recht had de ondeugende bedorven kinderen van zijn buurman on derhanden te nemen en af te ranselen! Zulk een heilzaam middel zou je zonder twijfel gemaakt hebben tot een beminne lijk, of t,enminste dragelijk lid van de maatschappij." „Dat is nog zeer de vraag, mijn schoone nicht, want als mijn tergend kameraadje mij steeds had vergezeld, dan verzeker ik je, dat de toepassing van de Spar- taansche roede niet in staat zou zijn geweest, om mijn karakter te verzach- nercentage van ongeneeslijke werkloos heid en misschien van pauperisme. Dit is het benauwendste probleem in de Nederlandsche economie, vooral om dat we er weinig aan veranderen kun nen en ons voorshands wel tevreden zullen moeten stellen met pogingen om door verschuiving van ons belasting wezen in de richting van verteringsbelas tingen te geraken. Maar opgelost kan het probleem alleen worden door vermeerdering van werkge legenheid, en die komt alleen door meer dere productie, terwijl deze weer in hoofd zaak afhankelijk is van den kostprijs van het geproduceerde. Tenslotte wat onze belastingbalans en Indië betreft: In 1923 bijvoorbeeld komt Indië voor meer dan f 300 millioen on der het actief onzer betalingsbalans voor. Nederland heeft in de moeilijke jaren die achter ons liggen oneindig veel meer kun nen importeeren dan anders het geval zou geweest zijn. Ook is Nederlands aandeel in den invoer weer toegenomen, hoewel dit nog veel ruimer kan worden. Wat de financiën aangaat in de dagen van schijnwelvaart zijn maatregelen ge nomen, die het budget boven cle draag kracht van het land hebben "bezwaard en wel voor een aanzienlijk deel voor langen tijd. De nadeelige saldi van den buitengewonen dienst der jaren 1918 tot 1923 overschrijden het, milliard; alleen voor woningbouw zit hierin rond zeven honderd millioen. Alleen de dienst van de Staatsschuld vordert, dan ook in de komende jaren een bedrag van 150 mil lioen per jaar meer dan 1913. Van groote beteekenis voor de beoor deeling van den financieelen-economi- schen toestand is voorts nog dit feit te achten, dat in 1922 en 1923 de ver schillende publieke lichamen resp. 1083 en 983 millioen gulden van de geldmarkt hebben gevraagd, tegen resp. 138 en 36 imillioen aan emissies voor particuliere doeleinden. Va!uta-wee. Uit Antwerpen schrijft men aan de N. R. C.: Behalve de aanhoudende stijging van verschillende levensmiddelen en dage lij ksche artikelen wordt ook op een an dere wijze de waardevermindering van den frank bemerkt. Sedert eenige weken staken de kuipers om loonsverhooging. De scheepstimmer lieden hebben eveneens den arbeid neer gelegd; radicaalweg vragen zij het vijf voudige loon van vóór den oorlog. Sinds het einde der vorige week: staking van metaalbewerkers in het havenbedrijf. Hier is het niet uitsluitend verhooging van loon, maar ook een principieele strijd, n.l.erkenning van de vakvereeniging. De patroons wenschen met hun eigen werk lieden en niet met den vakbond te on derhandelen. Iets, waar de andere partij niet van weten wil. Een nieuw conflict staat nóg voor de deur. De kleermakers (knechten) wen schen verbetering van de huidige tarie ven, aan welk verlangen tot nu nog niet is voldaan. Nog valt te vermelden, dat het personeel der buurtspoorwegen (in hoofdzaak trampersoneel) sterke neiging heeft den boel stop te zetten tot ver krijging van lotsverbetering. Zoo doen de werklieden om het hoofd te kunnen bieden aan de levensduurte. ten. Ik zou het lot gedeeld hebben van die ongelukkige jongens, die in Lacedae- mon doodgeslagen werden ter eere van Diana." Zijn moeder antwoordde lachend. „Estelle heeft groot gelijk. Je hebt het klaar gespeeld op te groeien zonder de noodzakelijke en heilzame hulp van een gezond pak slaag, dat je rijkelijk ver diende." Meneer Murray scheen haar woorden niet te hooren; hij keek glimlachend naar het knappe gelaat, van zijn nicht en zijn arm om haar middel slaande, trok hij haar dicht naar zich toe. Hij mompelde iets, dat haai' het hoofd snel achterover deed werpen aan zijn schouder en naar hem opzien. „Als dat het einde is van al jullie ru zies, dan stelt dat een premie op hate lijkheden," zei meneer Allston, die Edna's gelaat had zitten bestudeeren en zich nu weer tot zijn neef wendde. De punten van zijn snor opdraaiend, ging hij voort: „Norman, je hebt meer gereisd dan iemand, dien ik ken en onder buiten gewoon gunstige omstandigheden. Welke van al de plaatsen, die je bezocht hebt, zou je uitkiezen voor een levenslang ver blijf?" „Heb je het plan je vaderland te ver laten en „je land te ontruimen voor je De winkeliers, caféhouders e. a. doen het veel eenvoudiger. Met een heel onschul dig gezicht wordt de tijding verstrekt „dit of dat is zus en zooveel duurder ge worden". Zoolang door hooger loon, duurte - toeslag of het verhoogen der prijzen aan do stijgende duurte het hoofd kan ge boden worden, is er nog een .uitweg. Deze is er echter niet voor hen, die van een klein kapitaaltje, van huizen of effecten moeten leven. Voor deze cate gorie is het werkelijk een lieele toer ge worden om rond te komen. Naast hen komen onmiddellijk tal van kantoorbedienden, ambtenaren e. a. Hiel en daar wordt wel een tegemoetkoming verstrekt, maar veel beteekent het ge woonlijk niet; zeker niet als er een be scheiden salaris genoten werd. De prijzen in de café-restaurants wer den, waar het maar even kon, verhoogd en wel zoo, dat de verhooging 25 tot 30 pet. bedraagt van de prijzen, die een maand of vier geleden in rekening ge bracht: werden. Korte berichten. Uit de officieele cijfers van de vo rige week blijkt, dat het aantal werk- loozen in Engeland wederom met 4400 is afgenomen. Het totaal aantal werk- loozen bedraagt thans 1,120,000. De aardbeving in Costa Rica heeft zich ook tot Nicaragua uitgestrekt, waar eveneens 3 heftige schokken zijn waar genomen. De districtsprocureur Banton deelt mede, dat een Engelschman in de gevan genis heeft, bekend, medeplichtig te zijn geweest aan de ontploffing, die in 1920 in Wallstreet te New York plaats had, waarbij 30 personen gedood en een groot aantal anderea gewond werden. Men is thans de mededaders op het spoor. In de staking der bankbeambten te Weenen, welke al twee weken geduurd heeft, is nog steeds geen vooruitzicht 'op een spoedige oplossing. Hevige mani festen der stakers hebben voor een der banken plaats gehad. Volgens een bericht uit Rome on dernamen de fascisten, wegens een po litiek geschil, te Grottaferrata, een straf expeditie tegen den vroegeren burge meester aldaar. Zij beschoten zijn land goed, doodden er vijf stuks vee. De aan gerichte schade bedraagt 33.000 lire. De aanvallers werden in hechtenis genomen. Bij het. station Saint Martin de la Place op de lijn Saumur-Angeis is des nachts een rail van 16 M. lengte losge maakt. Gelukkig 'is de wandaad tijdig ontdekt. Een telegram uit Brussel meldt, dat de koning aan Theunis verzocht heeft, wederom de vorming van een nieuw ka binet op zich te nemen. Theunis zou echter een korten bedenktijd gevraagd hebben. Volgens een telegram uit Moskou kan weldra de stichting worden ver wacht van een Russisch Fransche ven nootschap die te Moskou een groot ra dio telegrafisch station wil bouwen. In den afgeloopen winter hebben er te Berlijn een paar honderd bals plaats gehad. Het aantal dansfeesten was veel igrooter dan tijdens den vorig en winter. De stad Berlijn heeft enorme be dragen aan belasting op openbare ver makelijkheden geïnd. lands welzijn?" „Men kan nooit weten, welke omstan digheden zich voordoen en ik zou graag partij trekken van jou kennis. Want ik weet zeker, dat slechts een heel bekoor lijke plaats jou voor langen tijd zou kun nen boeien." „Nu dan, als ik vrij was om een te huis uit te kiezen, rustig - en gezegend! boven alle andere, dan zou ik geen tijd verliezen om mijzelf te nestelen in Pe ninsula op den berg Athos." „O ja, het landschap langs de kust wordt altijd beschreven als verrassend schoon en schilderachtig." „O, bah! het landschap is op minstens vijftig ahdere plaatsen -even grootsch. De bizondere aantrekkingskracht van deze plaats bestaat, in iets veel waardevollers." „Wat bedoel je?" „Haar buitengewone en verbijsterende bekoring moet geheel gezocht worden in het feit, dat sedert de dagen van Oon- stantijn geen vrouw haar voet gezet heeft op dezen vreedzamen grond; deze Con- stantijn leefde in het laatste deel van de derde en het begin van de vierde eeuw. Denk eens aan de heerlijke rast, den on- vergelijkelijken zegen van te wonen in een land, waar geen vrouw zelfs maar heeft binnengegluurd in meer dan vijf tienhonderd jaar!" VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posl, f3. 'Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent! ën: 14 regels ft.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het aantal arbeiders in de Baden- sche aniline- en sodafabriek te Ludwigs- hafen, dat lijdelijk verzet pleegt tegen de toepassing van den negenurigen werkdag, bedraagt ongeveer 20.000. Eenige duizen den arbeiders zijn na een radicale bijeen komst het fabrieksterrein binnengedron gen -en hebben daar verscheidene leden van liet kantoorpersoneel afgeranseld. .1 h r Mr A. F. de Sav osmin La hm au.' De redactie van het veertiendaAgschi bijblad van „De Nederlander" brengt ter ikennis van haar leziers, dat haar voor zitter, jhr. nu- A. F. de Savornin Loh- inian, haar heeft bericht, zich om ge zondheidsredenen uit de redactie te moe ten terugtrekken. Naar de Ned. verneemt, was de toe stand van den heer De Savornin E oil man gisteren hoogst ernstig1. Uit de bouwvakken. Naar het Hdbl. verneemt, hebben de patroonsbonden in het bouwbedrijf, in antwoord op den brief van de werkne mersorganisaties, geantwoord, dat zij die organisaties uitnoodigen voor een nieuwe conferentie tegen vandaag. Het, bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond heeft, van het bestuur -van den Patroonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland een brief ontvan gen, waarin wordt medegedeeld dat de werkgevers besloten hebben, het collec tief contract na 8 Maart nog een week bindend te beschouwen. De „Amsterdammer". Tusschen de cotmité's-Gen-itsen en Van Leeuwen, bedoelende de bevordering dei- belangen van -de abligatiehouders der vroegere (Chr.) Amsterdammer, is over eenstemming verkregen, zoodat zij verder -eendrachtig zullen samenwerken. Een onjuist bericht.. Uit de beste 'bron kan worden mede gedeeld, da.t het persbericht, „dat een terugkeer van den heer Westèrveld, don tcgenwoordigen Minister van Marine als directeur-generaal der Posterijen, Telegra fie -en Telefonie niet onwaarschijnlijk wiördt geacht, mede in verband met, een (mogelijke vereenig ng van de departemen ten van -Oorlog en Marine", geheel uit de lucht is gegrepen. De bezuiniging bij de Spoor weg e n. Naar de „Tel." verneemt, heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen de uitkeering volgens 'dienstorder ,860 aan het personeel, n.l. de gratificatie van vier dagen loon indien de betrokkene-een geheel jaar lang niet ziek is geweest de .z.g. „karenzdagen" ingetrokken. Deze m-aalregel levert een bezuiniging op van ongeveer f 900.000. Dienstplichtigen bij den V r ij w i 11 i ig e n Landstorm. Bij Ministerieele aanschrijving is het K-o-n. Besl. van 21 Februari 1924 no. 74 ter kennis gebracht, luidende: De duur, van de eerste oefening voor de dienst plichtigen, die bij den Vrijwilligen Land storm aan het examen voor den reserve sergeant vastgesteld,' hebben voldaan, in den rang van sergeant zijn aangesteld en na hun inlijving bij hetzelfde wapen, als waai-voor zij dien rang hebben ver- „Schaam je, Norman! Een vreemde, die naar je galante schimprede zou luis teren, zou onvermijdelijk den indruk moe ten krijgen, dat je moeder even onna tuurlijk en onbeminnelijk was als die van Lord Byron; en dat ik, je liefhebbende, onderworpen, zachtzinnige nicht een der- meest gevaarlijke wezens ter wereld was." Groote verontwaardiging veinzend, pro beerde Estelle om zijn zijde te verla ten, maar zijn arm vaster om haar slaande, maakte meneer Murray een bui ging en hernam: „Als de vreemde van je verbeelding- ooit gehoord lie-eft van logica, dan zal deze conclusie, zooals je zegt, onvermijdelijk' zijn. Ik hen dan zoo fortuinlijk geweest, die g-elukkige plaats te vinden, waar de namen van vrouwen nooit worden genoemd en waar de eenige vrouwelijke wezens, die met succes -de strenge blokkade hebben ge trotseerd, de kwellende vlooien zijn, die een onophoudelijken krijg voeren met de onschuldige mannen en hun pijnlijke ont zetting rechtvaardigen, dat ooit een ander schepsel van dezelfde sekse zich zou kun nen binnensmokkelen in hun gezegende afzondering. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1