SwkBieuws. Onte'wüs. Laai- en TuMoaw. taeagii Nieuws. Openbare ferkooprnpn ea Ver pachtingen. niet 1 Maart jl. hierheen verplaatst de heer B. S. Uffen, Rijksklerk der directe belastmgen te Tilburg. Ned. Herv. Kerk. Bernepen- te Eek-Wiel J. G. Key te Go- rinche». Bedankt voor Herveld door G. J. v. Ingen tc Augustinusga, Geref. Kerken. Bedankt voor Meerkerk door WL H. Bouw man te Lopik; voor Workum en voor Zwamroerdam door G. J. Goede te Westzaan. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Leeuwarden C. Th. Scharten te Doesburg. üs It. W. Laman hoopt weldra zijn predikdienst te hervatten, doch zal dit voor alsnog gedeeltelijk zittend moeten doen, om dat zijn geopereerd been den last van het lichaam geen gdhiimen tijd aaneen mag dragen. De Zeeuvvsche Particuliere Synode der Gereformeerde Gemeenten besloot met alge- ïneone stemmen den heer W. C. Lamain J. Hzii. te Kamperland toe te laten tot de opleiding tot den dienst des Woords in de „Geref. Gemeenten". Be classis Goes, waaronder de gemeente Kortgeae ressorteert zal nu verder met dezen broeder handelen, terwijl ds Wi. den Hengst, te Leiden, met de opleiding belast, de noo- dige lessen zal geven. (Standaard.) De Zeeuwsche Particuliere Synode der Geref. Gemeenten keurde de handeling van een korkeraad eener Geref. Gemeente (op Walcheren?) af om gelden af te staan voor de Zending der Geref. Kerken. (Standaard.) Donderdagavond werd te Maassluis een herdenkingsrede gehouden in do Geref. Kerk in verband met de ineensmelting der kerken A oa B. Ds Akkerhuis sprak naar aanl. van PB. 1262, 3ds Rietberg koos als uitgangspunt Deut. 324ads Bramer pre dikte met de woorden uit Rom. 157. Van de omeritus-predikanten ds Koster en ds Vonk, die wegens lichaamszwakte afwezig waren, werd bericht van dank en instemming gedaan. Ook een. Eenheidsfront. Eir trilt rechtmatige toorn in onderstaande critiek in „Friesch Dagblad": Er over zwijgen willen we niet, al zóu 't voor ons gemak en onze rust misschien wel boter zijn Vaa do „Unie" van Chr. Onderwijzers te onderscheiden van de „Groote" vereeni ging is tot alle christelijke en andere, onderwijzers-organisaties de noodiging uitge gaan, om als vakvereenigingen, saam te spre ken en saam te werken tegen de Onder wijs- en de Bezuinigingsplannen dor Regee ring, tegen salarisvermindering enz. enz. 'ft „Eenheidsfront" tegen de Regeering. Daarvoor willen mannen als Jungcurt c.s. gaan samenwerken met Ketelaar, Ossendorp, Berg meier, enz. Natuurlijk in 't belang der Chr School. Dat begrijpen we zeer wel. En in tt betoog van 't gedoopte christenkind. .Daai draait tenslotte de heele actie om.- Ja, in 't belang van ons gansche volk, dat dooi Colij» c.s. de grondslagen zijner christelijke cultuur ziet aangetast Wjj snappen dit alles zeer wel. De kwestie der ietwat aan te tasten sala rissen is geheel secundair; komt slechts in de tweede plaats Maar die Regeering moet wegl Want natuurlijk! als men haar plannen verijdelt en haar bezuiniging krachteloos maakl dan gaat zij heen en voor goed. Maar dan zjjn volk en vaderland gered. Beeuiniging Och, 't is al zoo lang zóndei gegaanl En onze Nationale Schuld? Nu,demp daar de Zuiderzee maar meel! Cbr. Land- enTuinbouwschoo) De Glindhorst. Bij het vervroegde eind- «xamen van de Chr. Land- en Tuinbouwschool te De Glindhorst, hoofd H. Pilon, slaagden van de 9 candidaten een 7-tal. Het merkwaar dige in dit examen is, dat dit examen vooi de eerste maal in Nederland werd uitgereikt, aangezien de school te De Glindhorst de cerate was van dien aard en derhalve de eerste leerlingen tot het eindpunt bracht. Voor het stuurlieden-examen te 's-Gra venfaago slaagden voor derde stuurman (koop vaardjj): O. H. Ritsema, C. J. Overkleeft, P. A. Steendam, P. W. Jans,P. J. Hansen, B. Goedhart. Te Weltevreden is benoemd tot direc teur van het departement van Onderwijs de boe P. de Man, tot heden onderdirecteur aldaar. De besmettelijke veeziekte. Gfeteren- meldden wij reeds een en ander omtrent een in Assen uitgebroken besmet telijke veeziekte ïn den loop der vorige week hebben dr Staal, 'rijksveearts en diens assistent, dhr Van Rosmolen, verschillende sterfgevallen ge constateerd in den stal van de handelaren Gebr. Levie en- M. de Levie te Assen. Ook andere stallen, waarin vee was gestald van deao -heeren afkomstig, werden dezelfde' verschijnselen geconstateerd. De kenteekenen der ziekte wezen op een vermoedelijk besmettelijk longljjden, waarom de inspecteur van den veearlsenijgeneeskun- digo* dienst van een en ander .op de hoogte werd gesteld. Deze vond Donderdag j.l. den toestand van dien aard, dat voor het nemen van bij zondere maatregelen, aanleiding bestond. Vrij dag kwamen daaromtrent de Prof. De Bliek van het instituut voor infectieziekten te Utrecht en Prof. Remmelts van de veeartsenij- geneeskundige hoogeschool aldaar, te Assen, tot het houden van een onderzoek. Ook wer den verdachle stallen te Zuidvelde, Norg en Norgervaart bezocht. Dit onderzoek heeft ten gevolge gehad, dat de scherpste maatregelen worden genomen, zoodat alle vervoer van runderen en schapen in Drenthe is verboden. Alle veemarkten in Drenthe, met uitzondering van die voor paarden en varkens, zijn stop gezet. Alle van- besmetting verdachte bedrij ven-, worden afgesloten en bewaakt. Zeer uitgebreide maatregelen zjjn genomen om zoo mogelijk voortgang der ziekte te beteugelen; allerlei jiolitiemaatregelen zijn ge nomen, terwijl de burgemeesters van alle go- meenten zijn geïnstrueerd. Het onderzoek heeft nog niet bevestigd, dat men- hier te doen heeft met een be smettelijke longziekte. Het is een besmette lijke ziekte, doch de diagnose is nog niet vastgesteld. Goes. Heden vergaderde in het Land- bouwhuis de vereeni ging tot verbetering van het rundvee 'in Zeeland. De voorz, dhr. W. Kakebeeke was wegens ongesteld heid afwezig. Die vice-voorzit ter, dhr Koopman, kwam later ter vergadering. Als voorzitter fungeerde dhr Tj. B. E. Kielstra, secretaris der vereeniging. Onder de ingekomen stukken was bericht, dat een rijkssubsidie zal worden verkregen van f1795 (vorig jaar f1410). Nu voilgen mededeelingen der Prov Commissie. De voorz. deelt mede, dat bovenbedoelde subsidie alleen zal wo-rden verkregen als de le en 2c Kamer de staatsbegr-ooting ongewijzigd aannemen De reden, dat de subsidie hooger is, is g-elegen in de nieuwe veetelling, volgens welke d-e subsidie nu 'wordt geregeld De' Prov. Commissie deelt mede, dat hoogstens 10 piet. toeslag zal worden verleend bij de keuringen voor de stieren, die een p'referenten vader of dito- groot vader hebben. Het bedrag v-oo-r de melklijsten kan niet worden verhoogd, daar de financiën te zwak zijn. Een belangrijk besluit is, dat op> do keuringen voortaan geen stieren met pa pieren van liet Friesch rundveestamboek meer worden toegelaten, aangezien hei Friesch en Nederlandsch stamboek weder zijds de papieren niet meer erkennen. Rij wijze van overgangsmaatregel zullen dit jaar de jonge Eriesche stieren als wildo stieren worden beschouwd en nog toi de keuring warden toegelaten. Volgend jaar is dit niet meer toegestaan. Diit jaar zou de Prov. Coman. een subsidie willen geven aan fokveedagen te Kloosterzande (50 gld), Zuiddorp© (f25) en Terneuzen (f25). Nog een be drag van f 25 wordt gereserveerd voor een mogelijk vierden fokveedag.. Tot derde lid der Keuringscommissie is benoemd dhr Kr. Janse uit 'sHeer Arendskerke. Die aftredende keurmeesters dhrn Zwagerman en Koopman, Worden herbenoemd. Dit jaar wordt slechts één cursus ge houden in rundveekennis en wel te Zuid- - darpe. Het Rijk geeft hiervoor geen sub sidie, gezien het goed slot van 'tvotig jaar. Besloten wordt dat de kringen dit jaar 'f 1 per lid aan contributie zullen afdragen aan de vereen. Dhr. Zwager man deelt in dit verband mede, dat het aantal leden der vereeniging van p-lm. 400 is gedaald tot 326. Noodig is dus propa ganda tot verhooging van bet ledental. Mede voor de propaganda zal aan de leden een boekje over melkcontrole ge zonden worden. De rekening en verantwoording over 1923 wijst aan een goed slot van f1857.82 (vorig jaar f 1960.14). De rekeningen over 1921, '22 en '23 warden goedgekeurd, na een zeer gunstig rapport van de controle-commissie. Tot leden der com missie voor het nazien van de rekening 1924 warden benoemd de aftredende hee ren, n.l. dhrn. Zandee, Janse cn Bcheele. D-hrn J. B. Becude Hullu en M. Hou- terman w'orden weder op de voordracht geplaatst ter benoeming tot lid der Prov. Commissie door God. Staten. Nu vo'gt bespreking van den handel in stieren binnen de proVincie. Dihr. Zwa german wijst er op, dat de Zeeuwsche fokkerij nog te jong is, om nu reeds voldoende goede stieren te hebben. Die gewone stierenhouderij moet dan ook op hooger peil gebracht worden. De stie renhouders moeten hun stieren uit het jong vee van de goede melkveehouders betrekken. Gebroken moet worden met de stieren van onbekende afstamming. De flinke veehouders met goed melkvee moe ten dan ook zorg'en voor bijhouden van melklijsten en geregelde melkcontrole door het bureau te Middelburg. De hou ders van fokstieren weten dan Waar het beste melkvee is te vinden, als ze een stier moeten lcoopen. Rondvraag. De voorzitter doelt mede, dat de keuringsdata zullen vallen tusschen 23 April en eind Mei. Ze zul len zooveel mogelijk op de marktdagen vallen en ook indien mogelijk tegelijk met de fokveedagen. In bespreking komt de intrekking Van den maatregel der regeering betreffende invoer 'van vee uit de beide Hollanden in Zeeland. Deze invoer, eertijds verbo den, in verband met het mond- en klauw zeer, is nu weer toegestaan. De maat regel is ingetrokken zonder advies der bétrdkk-en vereenigingen en het gevolg is, dat nu reeds weer op sommige plaat sen in Zeeland mand- en klauwzeer voor- kamt. De voorz. stelt voor een schrijven tot de directie van den Landbouw te rich ten, waarin bevreemding wiordt uiige- sproken dat bij het uitvaardigen van den maatregel wel en by de intrekking niet het advies is gevraagd van de betrokken vereenigingen. Daarin kan dan tevens warden gevraagd, of er geen ter men bestaan bedoelden maatregel weer in te voeren. Alzoo besloten. Vanuit de vergadering werd het gelaakt, dat autoriteiten, als burgemeesters, het streven van veekoopers steunden om weer vergunning te verkrijgen voor vee- inv-oei' uit de besmette gebieden. De bur gemeesters van Kap'elle, Schore en 's Gra venpolder hebben z-oo'n adres geteckend, In overweging werd verder gegeven d-e algemeene vergaderingen der vereeni ging om beurten in verschillende deelen der provincie te houden, desnoods te com bineeren met een fokveedag of iets der gelijks. Daarna hield dhr C. Zwagerman een lezing over: Melkproductie en het tot waarde brengen der melk in Zeeland". Nekkramp te Arnhem. Don derdag-morgen is te Arnhem een rijdende artillerist van de Willemskazerne in het hospitaal opgenomen, bij wien men Vrij dagnacht- constateerde, dat hij aan nek kramp lijdende was. Gistermorgen zijn respectievelijk om half Vijf en tien uur weer twee patiënten, aan deze ziekte lij dend, opgenomen. („Tel.") Geen kleinighed. Voor de rechtbank te Winschoten stond vorige week terecht Albert Alexander Brandes, 32 jaar, kellner te Eoogezmd, wegens het in den zomer van 1923 smokkelen van 95.24 H.L. gedistilleerd van 96.4 pet. Die eisch was f 302.973 of 5 maal den verschuldig-den accijns ad f 60.594,60. Jacht -op inbrekers. Sedert geruimen tijd zoekt de politie een zékeren Franke uit Enschedé, die bekend stond als een berucht inbreker. O.m. stal hij eenige jaren geleden twee motorrijwie len. Later bracht hij een bezoek aan een villa in Denekamp, waar hij zich bij de bewoners aandiende als maréchaussée en huiszoeking kwam doen. Hoewel hij ver schillende keeren gesignaleerd was, kreeg de politie geen gelegenheid hem te arresteeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Dielden een paard met rijtuig .gestolen. Natuurlijk viel de verden king op hem. Zondagmiddag kreeg de politie uit den omtrek bericht, dat de omgeving van den Lonnekei' Berg onveilig werd gemaakt door twee personen, die vanuit een rijtuig op de voorbijgangers schoten. Direct begon de politie een geor ganiseerde jacht, waarbij alle wegen werden afgezocht. Maréchaussée's van Hengelo, 01 denzaal, Lonneker, Gianerbrug, en grenspolitie en rijkspolitie zijn gisteren den geheelen dag in de wqer geweest om dezen man op te sporen. Te kwart voor zes kreeg de politie bericht, dat zich twee personen trachtten te verbergen in een lee-gstaanden trein op het stationsemp-la- cement te Oldenzaal, waar de polite hen trachtte te arresteeren. De bandieten be merkten echter, dat zij ontdekt waren en vluchtten in de richting Berghuizen. Onder commanda van. den opperwachtmees ter Buys, werd nu een vervolgin-g be gonnen do-or de plaatselijke politie, bij gestaan door -een aantal burgers. Ieder, die de vervolgden trachtte te naderen, werd met schoten begroet. Zij lasten al thans een vijftal schoten op een landbou wer en vluchtten een huis binnen, waar zij zich als heer en meester gedroegen. Thans was echter het pleit beslecht. Na het huis omsingeld te hebben, begaven zich een maréchaussée van Gianerbrug, een van Hengelo en een uit Oldenzaal, bijgestaan door een veldwachter uit Lon neker naar binnen, waar zij- Franke en een Duitscher, welke een schampschot aan het hoofd had, arresteerden in een varkens- kooi. Beide personen zijn per auto naar Hengelo overgebracht. Het tweetal was in het bezit van twee zware brownings. Fr. heeft verschillende inbraken en diefstallen gepleegd en wordt verdacht .van moord op den spoorloos verdwenen directeur van Wieddehoef 'bij Geer. Geheimzinnige ziekte. Tn de stad Bradford (Engeland) heerscht een geheimzinnige ziekte, waarvan men den oorsprong nog niet kan vaststellen, doch die vermoedelijk aan vergiftiging do-or dampen of gassen is toe te schrijven. In één enkele straat zjjn niet minder dan 20 personen aangetast. Die ziekte open baart zich door brakingen, gevolgd door ijlkoorts, die in verschillende gevallen zoo hevig is, dat de lijders naar het zieken huis moeten worden overgebracht. Brand. Zondagavond ontstond tij dens de .godsdienstoefening brand in de consistoriekamer der Geref. kerk te Al melo. De brand ontstond vermoedelijk door vonken uit de kachelpijp, die zich aan het plafond mededeelden. Die brandweer wist met een slang op de waterleiding den 'brand spoedig te blusschen. Het vertrek en de daaraan grenzende kosterswoning bekwamen noodzakelijk eenige waterscha de. Alles was verzekerd. D© godsdienst oefening behoefde niet gestaakt te wor den. Peilglas gesprongen. Op de locomotief van den trein der G.O.L.S., die 's morgens 6 uur uit Neede naar Rjjssen vertrekt, is Vrijdag het peilglas gespron gen, waardoor machinist en stoker ernstig werden gewond. ,t Een spoorlijn ver kocht. Het Osnabriicker Tageblatt meldt, dat op 28 Februari j.l. de spoorwegmaatschappij Al- melo-Salzbergen de spoorlijn Nederland- sche grens-Salzbergen aan de Duitsohe rijksspoorwegen heeft verkocht tegen 1 Mei a.s. Inbraak. Men meldt uit Loosduinen Zaterdagmorgen bemerkte ds Meeter, Ned. Herv. predikant alhier, dat bij hem in de pastorie ingebroken was. Terwijl de huisgenooten boven sliepen, hebben die ven zich door verbreking toegang ver schaft tot de pastorie en hebben de be nedenvertrekken doorzocht. Het geld der zendingskas, ongeveer f 40 en nog een klein bedrag aan geld, werd meegenomen. E© politie stelt een grondig onderzoek in. T r a m-o ntsporing. Door den geweldigen sneeuwstorm is Vrijdagmiddag de tram Assen-Coevorden te Wiachtum ont spoord, waardoor het verkeer versperd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdagnacht om 2 uur is het met vereende kracht gelukt de wagens weer op de rails te plaatsen. M a 11ha-k oor ts te Par ij s. In enkele Fransche departementen (speciaal Savoye en Daupniné) komen nu en dan gevallen voor van Maltakoorts, een eigen aardige besmettelijke ziekte, die verwekt wordt door de microcuccus melitensis. Thans is ook voor het eerst een geval van deze ziekte te Parijs voorgekomen bij een meisje van 10 jaar, dat melk gedronken had van Geiten, uit Zuid-Frankrijk af komstig. De politie heeft nu den invoer van schapen en geiten te Parijs verboden en koken voor alle geitenmelk aanbevolen. Op verzoek van de Academie van Genees kunde heeft de minister van Volksgezond heid bovendien Malta-lcoorts geplaatst op de lijst der besmettelijke ziekten, waarvan de aangifte verplicht is. Er zijn in de buurt van Parijs vele duizenden geiten, omdat ook het- gebruik van geitenmelk groot is, vooral sedert enkele jaren gele den ten onrechte beweerd is, dat geiten nooit aan tuberculose leden. Verstrooid? Donderdagavond zou te Willemstad optreden dr Callenbach van Rotterdam met het onderwerp; „Guido Gezelle". De spr, die in den tram van Rotterdam-Numansdorp was gesignaleerd was blijkbaar bij vergissing gestapt op de boot, die op hetzelfde tijdstip naar Nu- mans-dorp-Zijpe vertrekt. Althans hij ver scheen niet. Vele belangstellenden kon den niet anders dan teleurgesteld naar huis keeren. Ontvluchte gedetineerde gesnapt. Op 19 Januari maakte de be volking van de Haarlemsehe strafgevan genis, anders gezegd de Parapluie, emotie volle ©ogenblikken door. Even voor de maal tijd zou beginnen, werd aan den 23-jarigen Johannes Klee, die reeds vier maanden in voorarrest zat, ter zake inbraak bij1 bur gemeester Sloo te Haarlemmerliede, or der gegeven, het eten voor de gedetineér- den met een karretje te halen. Naast hem liep een bewaker. Daze heeft vermoedlijk niet al te goed uitgekeken, want plots nam Klee, zooals dat in vaktermen heet, toet wagentje en al 'n „schuiver", reed dit tegen den muur, klom' er op, sprong op het kippenhok vari den bewaker en was spoedig aan den anderen kant. Er werd alarm geblazen en de maréchaussée en rijkspolitie organiseerden klopjachten, die bp niets uitliepen. Het schijnt, dat Klee gekleed in het bekende pilotbuis in de richting van de spoorbaan is gevlucht en dat men daar zijn spoor is bijster geraakt. 1 Vrijdag kreeg de centrale recherche te Amsterdam een aanwijzing. Eenige man schappen begaven zich naar de woning van een der vrienden van Klee in de Van Hogendorpstraat, zetten de omgeving af en deden een inval. Deze werd met re sultaat bekroond, want Klee werd in een der vertrekken aangetroffen. Hij is naar bet hoofdbureau van politie overgebracht. S t a k i n g s r e 11 e t j e s. Te Am sterdam zijn de conflicten in de bouw vakken aan de orde van den dag. Zoo ook waren er gisteren op zeker bouwwerk werkwilligen aan het werk. Die stakers echter -deden pogingen om hen daarvan door gewelddadig optreden, terug te hou den. Zoodoende geschiedde het werk on der sterke politiebescherming, terwijl steuntrekkende posters het omrin gen. Een menigte van honderden „pos ters" begeleidde de werkwilligen 's avonds naar huis e ntrad zóó vijandig op, dat de politie er tusschen moest komen. Door de gladheid had de bereden politie niets aan haar paarden, maar toen zijn de po litiehonden op de opdringende menigte af gestuurd en die wisten het door hen ver tegenwoordigde gezag op afdoende wijze te eerbiedigen. Eenige personen zijn ge beten. De politie heeft ook eenige malen schoten in de lucht gelost. Later op den avond is een man aangehouden, die met een flesch naar de politie had gegooid. C. E. W' -e s s e 1 s Uit Bloemfontein komt bericht, dat daar de heer C. H. Wes- sels, administrateur van den Oranje Vrij staat, is overleden. Velen kennen hem hier te lande nog uit de jaren van den Boeren oorlog. Met de heeren Abraham Fischer en A. D-. W. Wolmarans vormde hij het drie manschap, dat in het begin van den oor log in Europa kwam om te trachten inter nationale bemiddeling te verkrijgen. Het is hun evenmin gelukt als later president Kruger. De heer Wessels was toen voorzitter van den Volksraad van den Oranje Vrijstaat, en ïn het burgelijke leven een der groot ste boereu van ziju land. Hij was in zijn voorkozen en wezen een typische Afrikaan der, forsch van bouw, eenvoudig van ma meren, een heer van top tot teen, ge makkelijk in den omgang, vol zin voor humor. Na den oorlog werd hij een aan hanger van de politiek van Botha; in den overwegend nationalistischen Vrijstaat kwam hij dus in het politieke leven vrij eenzaam te staan. Maar in het bestuur van de provincie werd hij eerst commis saris van openbare werken en later admi nistrateur. Hij is bijna 73 jaar oud ge worden. Onhoorbare vliegmachines De Oostenrijksche ingenieur Wlels schijnt een uitvinding te hebben gedaan, geba seerd op de wijze, waarop visschen zich in het water en vogels zich in de lucht verplaatsen. Hij heeft zijn methode toe gepast op modellen van schepen en vlieg tuigen en heeft in zijn Weensch laborato rium zeer belangrijke resultaten verkregen. De vliegtuigen, naar het model van W-els gebouwd, zouden volgens de berichten, zoo goed als geen geluid maken, terwijl het benzineverbruik en het verbruik van mechanische kracht veel minder is dan bij gewone toestellen. De door Wiels toege paste methode schijnt ook van belang te zijn voor de toepassing van waterkracht, aangezien een verval van een halve meter reeds voldoende schijnt te zijn voor het opzamelen van kracht voor éen motor. Het proces inzake abusieve 1 (j k krankzinnig-verklaring. In do belangwekkende zaak, door den Engelschmail Harnett, die meer dan acht jaren ten onrechte in krankzinnigengestichten verpleegd werd. aanhangig gemaakt tegen een tweetal docto ren, die voor zijn plaatsing in die gestichten verantwoordelijk waren, is thans uitspraak gedaan. De doctoren Bond en Adam, moeten tezamen een bedrag, overeenkomend mei 240.000 gulden .schadevergoeding aan Har nett betalen, terwijl dr Bond afzonderlijk nog een som, gelijkstaand met 60.000 gulden, heeft uit te keeren, beide bovendien met be taling der proceskosten. Bij de uitspraak werd van- de zijde der rechtbank opgemerkt, dal dr Adam niets gedaan had om zich te ver gowissen, of Harnett werkelijk krankzinnig was. In 1921 was Hamett er in geslaagd, uit -het krankzinnigengesticht te ontsnappen; hij werd door specialiteiten, die hem onder zochten, volkomen normaal bevonden. De schadevergoeding moet als volgt be taald worden: 5000 pond sterling aan rat Hamett persoonlijk binnen een week tijd» en de overige 20.000 pond ten overstaan van het gerecht binnen drie weken. Mrt. 5 Woensdrecht, bouwhoefje toewijzing, v. Gruting- 5 Oostkapelle, bouw- en weiland, huis en schuur, Ittmann. 5 Wilhelminadorp, paarden, Hollmann. 5 Wilhelminadorp, vrachtrijdersinspan, De Wilde Heijboer. 5 Biezelinge, beestiaal, De Kok. 5 Grijpskerke, huis, bouw- en weiland, Blaupot ten Cate. NEWj YORK. Gemeld wordt, dat de Mexi- oaansche leider der rebellen Huerta, het land ■heeft verlaten, om zich met enkele andere leiders in de Vereenigde Staten te vestigen. BRUSSEL. V. D. Do Koning ontving gis teren in audiëntie Theunis, Van de Vijvere en Van Cauwelaart. Men meent te weten, dat do Koning aan Theunis verzocht heeft aan te blijven tot de verkiezingen. "PARIJS. V. D. De Petit Parisien meldt, dat Mac Donald van plan is naar Parijs te komen, om met Poincaré het schade vergoedingsplan le bespreken, zoodra het rap port der commissie van deskundigen is gereed gekomen. Conglres. AMSTERDAM. De vereeniging Boaz (fede ratie van Chr. Werkgeversvereen., Chr. Mid- denstandsvereen. en Chr. Boeren- en Tuin- dersbond) houdt heden een congres ter be spreking van den tegenwoordigen socialen en economischen toestand. De voorz., Prof. P. A. Diepenhorst, zei in zjjn -kort openingswoord, dat dit congres bedoeld is als een sociaal reveil. Daarna hield minister Colijn een rede over den- economischen toestand van Neder land. Hij had zijn rede verdeeld in drie deelen, sprak alleen het derde deel uit, aan gezien Z.Exc. spoedig moest vertrekken we gens parlementairen arbeid. Do Minister kwam tot de conclusie, dat de achteruitgang van het nationaal vermo gen in vergelijking met de toeneming der bevolking en met de vermindering van de waarde van het geld, geschat kan worden op ongeveer twintig procent. Het groote bezwaar is nu, dat men dit nog niet in alle kringen inziet. Het stemt dankbaar, dat eenige verandering intreedt. Evenwel, zoo ergens, dan werkt hier de wet der traagheid. Maar juist daarom moeten zij, die de leiders van het volk zjjn, met tact te werk gaan. Van die traagheid moeten zij begrip hebben; ze moeten gevoel hebben voor de pijnlijkheid van het proces, dat zich in de breede krin gen des volks moet afspelen vóór tot de werkelijkheid is doorgedrongen en daaruit de noodzakelijke consequenties het brengen van- offers getrokken zijn. We -hebben erger dingen doorstaan dan we nu moeten doormaken. Maar voorwaarde van- slagen is, naar den mensch gesproken, om de waarheid te zien en te zeggen. Do plicht om zóó te handelen rust niet het minst op hen, die belijdenis doen ran het voorzienig bestel van Hem, Die ook het lot van landen en volken heeft bepaald. Den toestand niet te willen zien zooals hij is, is niet minder dan verzet tegen wat God ook over ons land -heeft beschikt. En voor den Christus moeten inzicht en handeling één zijn. Ook Prof. Slotemaker de Bruine hield een rede. Spr. ziet een en ander, dat hem be moedigt. Wij wenschen onzen sociaal-econo- mischen arbeid geestelijk gefundeerd te zien. Er is een geestelijk oriënteeringspunt noodig. Spr ve.rwerpt, dat in dezen zwaren eco nomischen tüd de christen-werkgever harm-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3